K S P E C I Niet voldoende informatie over zwemwater WsasgÈraitó jen I K Vast op politiebureau DE STEM LANDEN ROND MIDDELLANDSE ZEE BEDRIJFSCHAP HORECA: Meer doen voor dieetgast WUS OP REIS - m 4 Vakantie in gevangenis: Waarschuwen helpt niet oor Er wordt nog te weinig informatie over de zwemwaterkwaliteit in de landen rond de Middellandse Zee verstrekt. Bijna 1,5 miljoen Nederlandse vakantiegangers lopen deze zomer in die landen weer het risico in vervuild water te zwemmen of tijdens hun vakantie met een zwemverbod te worden geconfronteerd. VRIJDAG 8 MEI Ig?] VRIJDAG 8 ME11987 „Mensen di slecht zijn behandeld voelen zich verkracht". FOTO DE STEM/ DICK DE BOER igrtjk or Jonge bende uen or erdag- tbtjten I, Ze «niet Ing, ndan E?""" 1Mm Flle- gevoellge grensovergang en komen aan bod In de brochure. sm irocent lodjes ote ntrek ook rme Milieu activisten In de Oost- Spaanse stad Cartagena bij een atvalpijp. Jaarlijks wordt I naar schatting 50 miljoen ton vil in de l/liddellandse Zee gebracht door Industrieën. dorp. Die declaim strokken- nering voor upeerde estendorp. dachten gaat zo raamt de It voorgesteld aanpassing oek aan een verlaging van ulden dupeert snten met aard, zo van de standen', ladeclaims e it bevreesd, land is anders Ierland niet em waarbij de ige van de gt- J beslissing de maangetast we beslissing 3 uitkering op nemen. Maar ing worden si de SUW ie noodzaak riften worden soort vat niet ouw 1 van deze k toch een litgekeerd, i gevolge van i wel vijfjaar J ,i- 1 - ,1 ULÈ Dat zegt de ANWB in het onlangs gepubliceerde inlichtingenblad voor het vakantieverkeer 'Vakantie Informatie '87'. Het blad wordt jaarlijks verstrekt en is op de ANWB-kantoren verkrijgbaar. De EEG-landen zijn verplicht om, aan de hand van EEG-normen, onderzoek te doen naar het eigen zwemwater en de resultaten te publiceren. Maar voor zover bekend geeft alleen Frankrijk van overheidswege uitgebreide voorlichting over zwemwaterkwaliteit per locatie. Vorig jaar heeft de ANWB bij wijze van steekproef de zwemwaterkwaliteit aan de drukke toeristenstranden in Spanje en Italië gemeten. Ook dit jaar zal de ANWB metingen in Italië verrichten. Spanje heeft al toegezegd spoedig met gegevens over de brug te komen, aldus de ANWB. De ANWB heeft de Europese Commissie verzocht maatregelen te treffen zodat de bond er niet zelf meer op uit hoeft om voldoende gegevens over zwemwaterkwaliteit te pakken te krijgen. OMGEVALLEN De ANWB wijst er verder op dat op de rondweg bij Lille, de zogenoemde Boulevard Perpherique, een zeer gevaarlijke verkeerssituatie bestaat. Daar gebeuren nog steeds veel ongevallen. Enkele kilometers nadat men vanuit Kortrijk in België de Belgisch-Franse grens passeert en de autoroute richting Lille neemt rijdt men op een 'boulevard peripherique', een rondweg bij Lille, en niet zoals de meeste buitenlanders veronderstellen op de autoroute. Op dit stuk geldt een maximum snelheid van 110 kilometer per uur en in de 'beruchte bocht van Babylone' zelfs slechts 60 kilometer per uur. Ondanks talloze borden en waarschuwingen wordt het gevaar van de situatie aldaar onderschat of geheel genegeerd. Bij de ongevallen die daardoor ontstaan zijn vooral vrachtauto's uit Nederland en België betrokken, aldus de ANWB. WRAKKEN De ANWB herinnert reizigers er verder aan dat de Franse politie sinds vorig jaar na een auto-ongeval de kentekenbewijzen van het beschadigde voertuig inneemt, waar er sprake is van zwaardere schade. De politie geeft het document niet eerder terug dan nadat het voertuig is gerepareerd of als het wordt gerepatrieerd. Hierdoor hoopt de Franse politie wrakken van de weg houden. CAMERA Nederlandse toeristen die met de videocamera op pad gaan stuiten bij de diverse grenzen op verschillende invoerregels. In de meeste landen is het overleggen van een aankoopnota voldoende, zoals in Frankrijk, Denemarken, West- Duitsland, Griekenland, Groot- Brittannië en Ierland (verplicht). België kent geen vaste regels, er kan een borgsom worden verlangd van maximaal 33 procent van de waarde. Ook in Italië moet de apparatuur verplicht worden aangegeven bij de douane. Bovendien wordt daar een borgstelling van 50 procent van de waarde geëist. In Luxemburg is een 'identiteitsbewijs' vereist. Zo'n bewijs krijgt de reiziger bij de Nederlandse douane op vertoon van de aankoopnota. In Luxemburg moet een borgsom worden gestort van ongeveer 18 procent. Voor Spanje geldt dat voor video-apparatuur ouder dan twee jaar geen borgsom hoeft te worden gedeponeerd. In de overige gevallen moet 40 procent van het Nederlandse factuurbedrag op tafel worden gelegd. KLEVER De wegpiraat op de Duitse snelwegen kan volgens de ANWB op forse boetes rekenen. Vooral op de Duitse snelwegen, waar met flinke snelheden wordt gereden, maken vele haastige weggebruikers zich schuldig aan het zogenoemde 'kleven', het vlak achter een langzamer rijdende auto hangen, al dan niet knipperend met de koplampen. Het komt voor dat de 'klever' na zijn slachtoffer naar rechts te hebben gedwongen, zijn agressie afreageert door vlak voor hem te gaan rijden en vervolgens kort maar krachtig te remmen. Deze rijstijl wordt in Duitsland Nötigung genoemd. Indien een strafrechter de ten laste gelegde Nötigung bewezen acht kan de overtreder op een boete rekenen die in veel gevallen overeenkomt met een netto maandsalaris en bij herhaling ontzegging van de rijbevoegdheid. PIEKUREN In het blad wordt ook aangegeven welke nieuwe stukken autosnelwegen van belang zijn voor Nederlandse vakantiegangers. Verder een opsomming van de filegevoelige trajecten en grensovergangen tijdens het komend zomerseizoen alsmede de piekuren, uitwijkroutes en alternatieve routes. KINDERVEILIG Elk jaar moeten zo'n 50.000 baby's en peuters naar het ziekenhuis omdat ze thuis een ongeluk hebben gehad. Voornaamste oorzaken: verbranding, vergiftiging of een val van een behoorlijke hoogte. Om dat enorme cijfer naar beneden te krijgen is de Stichting Consument en Veiligheid al geruime tijd actief. Onder meer door voorlichting te geven op alle consultatiebureaus. Nieuw is een speciale brochure over kinderveilige artikelen, variërend van traphekjes tot en met autozitjes. Ook staat in de brochure, die gratis verkrijgbaar is via de Stichting, waar ai die artikelen te krijgen zijn. SUBSIDIEBOEKJE Vooral mensen met een laag inkomen lopen per jaar volgens het CNV vele honderden guldens subsidie mis. Daarom heeft deze bond samen met Konsumenten Kontakt een 'Geld- en subsidieboekje' samengesteld, waarin 17 regelingen worden uitgelegd die bestemd zijn voor mensen met een minimum inkomen of net daarboven. „Want", zo zegt KK, „veel mensen kennen die regelingen helemaal niet of missen de subsidie- of belastingfaciliteiten Het boekje bestaat uit vier delen: 1: woonsubsidie met regelingen als woonkostentoeslag, huurgewenning en verhuiskostenvergoeding, 2: studiekostenregelingen, 3: regelingen voor zieken en gehandicapten en 4: teruggave en kwijtschelding van belasting. Het boekje kost f 5,50 en is te bestellen bij Konsumenten Kontakt in Den Haag. PET-FLES De verpakkingsindustrie enerzijds en milieu-activisten anderzijds maken zich al jaren druk over de eenmalige plasticfles. Want waarom kan daar, door het invoeren van statiegeld, niet meermalen gebruik van worden gemaakt. Dat zou niet alleen een enorme vermindering van onze afvalhoop betekenen, maar bovendien ook minder grondstof vereisen. Nee, zegt de industrie, dat is onmogelijk. Want een van eenmalig kunststof gemaakte 'petfles(polyethyleentereftalaat) zou vervormen als deze bij hoge temperatuur wordt gespoeld. En dus gebeurt er niets. Althans in ons land. In Duitsland wordt een proef genomen met een statiegeld pet-fles die opnieuw kan worden gevuld. Coca Cola bracht daar een fles op de markt die minstens 20 keer opnieuw kan worden gevuld. Daarna kan deze, net als glas, worden omgesmolten. De fles wordt nu aan een uitgebreide serie proeven onderworpen. NIEUW MEDICIJN TEGEN INCONTINENTIE Een op de vijf mensen die niet in staat zijn hun urine op te houden kunnen worden geholpen met een nieuw medicijn dat onlangs is gepresenteerd. Het gaat hierbij voorat om mensen die de aandrang tot plassen niet kunnen tegengaan. Op dit moment hebben in Nederland ruim 500.000 mensen last van deze handicap. Het onderzoek naar het medicijn, dat onder de naam Dridase door het pharmaceutisch bedrijf Byk Nederland BV op de markt wordt gebracht, is verricht door de uroloog prof. dr. U. Jonas van het Academisch Ziekenhuis in Leiden. Het middel is enige tijd uitgeprobeerd op patiënten van de Roosendaalse uroloog dr. J. Plasman. Het medicijn zou ook helpen bij mensen die bij voorbeeld door hoesten urine verliezen. NIET-GIFTIGE VLOOIENBAND 'mi-zósmvn.i em& pc**t sxmxmm mmm De meeste vlooienbanden voor honden en katten zijn behandeld met chemische insektendodende middelen en moeten derhalve buiten bereik van kinderen worden gehouden. Sabri Pet Supplies in Oosterhout komt nu met een biologische vlooienband die niet giftig is en die alleen etherische oliën (onder meer citronella) bevat. Voor mens en dier is die geur aangenaam, maar vlooien en luizen hebben er zo'n hekel aan dat ze de huid van hun gastheer verlaten. De bandjes zijn vier maanden werkzaam. Een beveiligde sluiting laat onder grote spanning los, zodat het huisdier in de vrije natuur niet onverwachts wordt 'gevangen'. AMUiNW TIPS VOOR Pfl/HifHSNAAP fflTBUIftNlAND A, \m Ar,, Jarenlange waarschuwingen van het ministerie van Buitenlandse Zaken aan reizigers zich niet met drugs in het buitenland in te laten, schijnen niet te helpen. Momenteel zitten 531 Nederlanders in buitenlandse gevangenissen vast. Van hen zijn 409 gedetineerd wegens drugsdelicten. Een woordvoerder van buitenlandse zaken heeft dit gezegd bij de presentatie van de brochure 'Wijs op reis; adviezen en tips voor reizigers naar het buitenland'. Ook waarschuwt de woordvoerder tegen het op reis gaan zonder reisverzekering. Het gebeurt vaak dat Nederlanders in het buitenland in een acute noodsituatie terechtkomen, geen verzekering hebben afgesloten en bij de ambassade om geld komen aankloppen. Dit jaar is het al 1500 keer gebeurd. De ambassade geeft echter geen geld. Eerst moeten de families of vrienden van de gedupeerden geld naar de ambassade overmaken die het dan aan de reizigers overhandigt. Niets voor niets, aldus de woordvoerder. In de folder wordt ingegaan op vakantievoorbereiding, verzekeringen, geldzaken, de regels die in de diverse landen gelden, drugs, invoerbepalingen, overlijdensgevallen, ongevallen en ziekten, verlies en diefstal van goederen en consulaire hulp. Restaurants moeten meer aandacht besteden aan maaltijden voor mensen die op een dieet staan. Dat vindt het Bedrijfschap Horeca. Onlangs heeft het schap een nieuwe brochure 'Dieetgasten in de horeca' uitgebracht. De brochure wil horecabedrijven meer informatie verschaffen over de groep dieetgasten. Er zijn weliswaar horeca gelegenheden in Nederland die dieetmaaltijden verzorgen, maar het aantal dieetgasten dat daarvan gebruik maakt Is gering, aldus het Bedrijfschap. Kennelijk moeten er nog wat drempels worden verlaagd. Circa drie miljoen Nederlanders volgen een dieet. Bijna de helft doet dit om medische redenen maar er zijn ook veel mensen die een dieet volgen zonder een medische Indicatie. Net als alle andere Nederlanders willen zij echter graag goed en vertrouwd bulten kunnen eten, aldus de brochure, die ingaat op de samenstelling van deze groep mensen en hun wensen. Verder geeft de brochure een overzicht van de vier meest voorkomende diëten in de horeca, het zoutbeperkt, energiebeperkt/verrljkt dieet, vetbeperkt en diabetesdieet. De brochure is gebaseerd op een onderzoeksrapport van de Akademie Diëtetlek Nijmegen en op informatie van het Voorlichtingsbureau voor de Voeding. De grootte van de groep dieetgasten is moeilijk te bepalen, zeggen beide instellingen, maar schattingen wijzen uit dat het aantal mensen met een diabetesdieet (suikerziekte) 250.000 bedraagt, het aantal met een dialysedieet (nierpatiënten) 3.000 en het aantal met een glutenvrij dieet (darmstoornissen) 7.000. Bovendien volgen veel mensen een energiebeperkt (calorie arm) of een zoutarm (natrlum- arm) dieet. Gedacht wordt aan aantallen die ver boven de 250.000 uitkomen, aldus de brochure. „Kan dat allemaal zo maar?" vroeg Karei K, toen hij bij het Buro voor Rechtshulp fangs kwam voor advies. Wat was er gebeurd? Karet was zaterdagavond wezen stappen en had in het café iemand leren kennen die hem na wat praten een tweedehands video te koop had aangeboden. Het was een koopje en de man had het apparaat ook al bij zich. Toen Karei na het betalen van J 200 met de video onder de arm het café veriaten had, kwam op straat juist een politieauto langs. De agenten zagen hem met de video en stelden hem een paar vragen. Na wat heen en weer gepraat moest Karei mee naar het politiebureau omdat de agenten zeiden dat ze hem verdachten van diefstal of heling van een video. Hoezeer Karei ook aan de agenten probeerde duidelijk te maken dat hij nergens van af wist, het hielp hem niets, hij moest mee. Het probleem waar Karei mee zat, was het volgende: ledereen die verdacht wordt van een strafbaar feit, kan door de pol itie worden aangehouden. In zo'n situatie mag de politie iemand meenemen naar het bureau om hem ten hoogste zes uur te verhoren. Als verdachte ben je niet verplicht op vragen van de verhorende politieman te antwoorden. Dat moet ook duidelijk gezegd worden door degene die je verhoort. ERNSTIG Voor het berekenen van de zes uur verhoort! jd worden de uren tussen 24.00 uur 's nachts en de volgende morgen 9.00 uur niet meegerekend. Als je bij voorbeeld 's avonds om 23.00 uur op het politiebureau wordt gebracht, kun je tot de volgende middag 14.00 uur worden vastgehouden. Daarna moeten ze je vrijlaten, tenzij de politie ambtenaar dan nog vindt dat je langer moet blijven. Het moet dan wel om een strafbaar feit gaan dat zo ernstig is dat het mogelijk is datje in voorlopige hechtenis kan worden gesteld. Over dit laatste beslist een hulpofficier van justitie. Die kan dan een zogenaamd 'bevel tot inverzekeringstelling* afgeven. Indien dit gebeurt, kan de politie je nog tweemaal 24 uur op het bureau houden. Bovendien kan deze inverzekeringstelling daarna nog eens verlengd worden met tweemaal 24 uur, ADVOCAAT Als je in verzekering wordt gesteld, heb je recht op (gratis) rechtsbijstand van een piket-advokaat. Deze komt je op het bureau bezoeken en kan je over aile mogelijke zaken Informeren, iemand die in verzekering is gesteld en daarna weer wordt vrijgelaten, kan in Deze Juridische rubriek wordt samengesteld doordeBuro's voor Rechtshulp In Breda en Middelburg. schadevergoeding vragen voor de tijd dat hij van zijn vrijheid was beroofd. Dit is het geval als de zaak eindigt zonder dat de officier van Justitie je verder vervolgt of zonder dat de rechter een straf oplegt.

de Stem | 1987 | | pagina 17