Thuisrecepten van een vakvrouw DESTEM %5S#SSSÜ~**' BRABANTSE ROERT IN GROOTSTE SOEPKETEL VAN BENELUX De dagen van dik gevulde erwtensoep met worst en kluif zijn weer voorbij. Tomatensoep met ballen gaat nu weer de 'soephitparades' aanvoeren. Net als rundersoep, goulash- en bonensoep. Mocht u ze uit blik consumeren, dan is de kans groot dat u een recept proeft van Lies van Boxtel uit het Brabantse Deursen. SEasttasH sssrsr S1Z VRIJDAG 8 ME11987 De mekt hs prafkt maak ster in om „Dpi gepoelh geic/ii it te in". Door Bert Salden Lies van Boxtel is verantwoordelijk voor de samenstelling van een aantal produkten bij Unox, Nederlands grootste soepfabrikant, in Oss. Ze maakt tegenwoordig voornamelijk Belgische soepen en bedacht kort geleden nog een serie pasta-sauzen. Met echte natuurlijke ingrediënten, zoals het een Brabantse boerendochter betaamt. Erwten, kervel en asperges, daar lusten ze vooral in het zuiden wel soep van. „Dat zijn typisch zuidelijke soepen", zegt Lies van Boxtel. „In België is kervelsoep het populairst. Limburgers gebruiken onze bliksoepen graag als basis. Ze voegen er zelf iets aan toe. Ze maken hun eigen soep met onze produkten als uitgangspunt. Boven de rivieren zullen ze dat veel minder doen. Daar gieten ze de inhoud zo in een pan, vuurtje eronder en bikken maar". Lies (45) verraadt al snel dat ook zij thuis de bliksoepen 'corrigeert', zeker als bezoekers haar vrijgezellenhuishouding komen opvrolijken. De Belgen werken hun soepen nog verder uit. „De Belgische smaak is veel verfijnder dan de onze. Die weten veel beter wat ze willen. De Belgen besteden toch veel meer aandacht aan hun maaltijden. Je kunt er ook meer variaties kopen, vaak al in gewone winkels. Neem alleen al het aantal pasta's dat daar te krijgen is voor de aanmaak van sauzen". In tegenstelling tot de Nederlanders en de Duitsers zijn onze zuiderburen voorstanders van gepureerde soepen. „In Belgische erwtensoep mag geen rookworst of groente en zeker geen kluif drijven. Alles moet er fijngemalen zijn". VOORPROEVER Lies zit nu twintig jaar in het vak. Als smaakmaakster, testkok, voorproever, kortom, als soepvrouw. In 1968 begon ze met de ontwikkeling van droge soepen voor Royco, net als Unox een dochter van Unilever. „Tja, hoe gaat dat? Nou, heel gewoon, ik maak een lijstje van wat er allemaal in die soep moet, hè. Die materialen worden dan gedroogd ingekocht -groente, bindmiddel, vlees en andere ingrediënten-, dat gooien we hier in een pannetje en we testen dan het resultaat. Daarna blijven we aanpassen, totdat we de juiste dikte, kleur en smaak gevonden hebben. Daarmee ben je eigenlijk nooit klaar, want er komen steeds nieuwe produkten op de markt en de technische ontwikkelingen gaan steeds verder. Zo is het nu al mogelijk om ook croutons (kleine deegbolletjes) in droge soep te verpakken". HOOGSTANDJES Vanaf 1979 'doet' Lies vooral bliksoep voor België en conserven voor Nederland. Bliksoep wordt vooral verkocht in Nederland, Duitsland, België, Engeland en Frankrijk, waarbij elk land zijn eigen voorkeur heeft. In Duitsland is dat vooral Eintopf, een erg stevige soep. euken. 'ral dat heb ik "tebroblemen 'P mijn Lies, de soepvrouw - - - - - W?'-' WÊm% - - t - ,-H-J - i.v MiSftti -' j f- .- - *- Erg trots is Lies op haar nieuwste creatie: een reeks sauzen in blik. „Die zijn vooral bestemd voor op pasta's, zoals macaroni, spaghetti en dergelijke, want dat wordt in Nederland steeds meer gegeten. Dan heb je nog sauzen voor rijst en voor chili con carne. Die sauzen beschouw ik eigenlijk als echte hoogstandjes in mijn werk. In België lopen die overigens veel minder dan bij ons, want daar maken ze hun sauzen liever zelf". HITTE Het is natuurlijk niet zo dat Lies alleen maar gezellig staat te roeren in potjes en pannetjes. Haar job als produktontwikkelaarster -zo heet dat officieel- is heel wat gecompliceerder en vereist een behoorlijke dosis technische kennis, onder meer van de bacteriologische processen. Ze is ook steeds op zoek naar nieuwe grondstoffen. „Je moet weten hoe tomaat zich gedraagt na sterilisatie", zegt ze. „Die mag niet te lang aan te grote hitte bloot staan, want dan verkleurt ze en ziet ze er niet meer zo smakelijk uit. Je moet er ook rekening mee houden dat een blik jaren in een kast moet kunnen blijven staan zonder dat er veranderingen optreden". Ze noemt zichzelf ook 'de stiefmoeder van de cup-a-soup', de instant-soep die de laatste jaren snel opgang heeft gemaakt. „Het idee kwam uit de Verenigde Staten", zegt ze, „maar we hebben het hier voor Nederland ontwikkeld. Dat was niet eenvoudig, want we moesten een speciaal droog bindmiddel zien te ontwikkelen". PASTOOR Lies had nooit verwacht dat ze het zo lang bij een industrieel bedrijf als Unox zou uithouden, want eigenlijk had ze lerares willen worden. Ze ging eerst naar de middelbare school in het Betuwe-plaatsje Zetten ('omdat dat een protestantse school was, had ik daarvoor speciale toestemming nodig van de pastoor van ons dorp') en haalde vervolgens deN 19-akte. „Ik wilde landbouwhuishouding geven aan meisjes van het platteland. Hen leren hoe ze moeten wecken, hoe ze slachtvlees moeten verwerken enzovoort. Maar om te onderwijzen had ik ook een pedagogisch getuigschrift nodig en daarvoor zakte ik". Zonder pedagogische aantekening kreeg Lies geen baan in het onderwijs. Wel in het bedrijfsleven. Ze schreef op een advertentie waarin Unox een produktonwikkelaarster vroeg en werd aangenomen. „Daar stond ik dan in die grote fabriek en ik dacht dat doe ik dan maar zo lang. Intussen volgde ik wel een applicatiecursus vóór de onderwijsakte. Een jaar later slaagde ik en kreeg ik meteen een baan in het onderwijs, in Arnhem". Lies diende haar ontslag in, maar het toenmalige hoofd produktontwikkeling wist haar om te praten. „Tja", zegt ze mijmerend, „dat was Ferdinand. Die man kon zijn medewerkers echt inspireren. Hij kon je 's avond om tien uur opbellen met een idee en daar was je dan de hele nacht mee bezig. Dat was fantastisch. Hij zei gewoon: Lies, dat moet je niet doen, jouw toekomst ligt hier". LITERS Lies bleef dus bij Unox. En dat terwijl de 'soeptante' uit een gezin kwam dat als boerenfamilie een beetje neerkeek op bliksoep. Hoeveel soep ze in die jaren heeft gemaakt en hoeveel blikjes de deur uitgaan, zegt ze niet te weten. Omzetcijfers, in liters of in bedragen, zijn voor de buitenwacht niet beschikbaar. Lies praat er dan ook rap en resoluut overheen. Om haar vak beter te kunnen uitoefenen volgde Lies een aantal marketingcursussen. Ze heeft nu ook de diploma's NIMA A en NIMA B, de topcursussen op dit gebied. Om op de hoogte te blijven test Lies ook de soepen van andere bedrijven maar, zegt ze, 'mijn eigen soep kan ik gemakkelijk van die van andere fabrikanten onderscheiden'. MOEILIJK „Door al dat geproef heb ik wel problemen om op mijn gewicht te blijven. Maar thuis eet ik niet zo veel. Vaak rauwkost. Zeker, ik maak ook zelf wel eens erwtensoep. Ik heb een eigen groentetuin, zodat ik veel materiaal vers bij de hand heb. Maar ik gebruik ook vaak onze blikken als basis. Wat dat betreft sta ik helemaal achter ons produkt". Uit eten doet ze zelden. Ze vindt het leuker om thuis uitgebreid te koken voor gasten. Lies' persoonlijke lievelingssoep is de champignoncrèmesoep die alleen op de Belgische markt wordt geleverd. „Lekker, maar heel moeilijk te maken", zegt ze, terwijl ze met trots een bordje serveert. Natuurlijk is die glad en romig en zijn de stukjes champignon heel fijn. Wie thuis meer wil genieten van fabriekssoepen doet er goed aan de soepen te 'versieren', vindt Lies. Zo adviseert ze kreeftesoep met cognac op te fleuren en crèmesoepen aan te lengen met witte wijn. Bij ossestaartsoep horen oreganoblaadjes of een scheutje madeira. „En weet je wat ook wel eens lekker is?" Lies lacht geheimzinnig. „Zelfgemaakte kerriesoep op basis van een potje kippebouillon. Mmm". De markt is op dit moment nog te klein om dat in blik te verkopen. Maar thuis experimenteert zij vrolijk verder, waarbij ze vooruitloopt op de langzaam beter wordende smaak van de gemiddelde Nederlander. Lies roert maar door, in de grootste soepketel van de Benelux. FOTO'S DE STEM/ JOHAN VANGURP Lies van Boxtel kan het koken niet laten. Ook thuis niet. Hierbij vier recepten van haar hand. Voor de liefhebbers. Recepten waar overigens geen blik aan te pas komt. Wel veel huiswerk. SLAMIX Ingrediënten: 2 lepels sla-olie, 1 lepel azijn, 1A lepel suiker, 1 mespunt knoflookpoeder, 1 mespunt kerriepoeder, 1 mespunt gemberpoeder, 'A lepel oreganoblaadjes, Zs lepel mosterd. Het geheel roeren tot de suiker is opgelost. GEBONDEN OSSESTAARTSOEP (4 personen) 4 afgestreken eetlepels bloem, laurierbladen, 'A theelepeltje thijm, enkele peperkorrels, /2 gias port of madeira. Verse kruiden met 1 liter water opzetten en een half uur laten trekken Snijd de ossestaart in SS van's™ af en laat ze afkoelen. Bak deze l stukken bruin met boterende oesneden uien. Neem de stukken ossestaart uit de pan. Strooi in de nan de bloem, laat het goed bruin worden en blus met debouillonvan de vers getrokken kruiden (roux maken). Voeg nog 1 w^er t^' aan de laurierbladen, peperkorels, thiim gesneden wortelen en de stukken ossestaart. Laat de soep 3 4 uur trekken. Neem de ossestaart uit de pan, verder bot en vet houd het vlees achter. De soep zeven, afmaken met een hal glas port of madeira. Als vulsel de kleine stukjes van het staarWlees gebruiken en de fijn geknipte peterselie. RUNDVLEESSOEP (4 personen) Ingrediënten: 1 'A liter koud water, 250 gram rundvleespoulet, 8 gram zout, 250 gram soepgroenten, een snufje knoflookpoeder, 1A theelepeltje oregano, 3 blaadjes laurier, 25 gram vermicelli, Vz theelepeltje thijm, peper. De poulet opzetten met koud water en zout. De bouillon langzaam aan de kook brengen, afschuimen. Laurier, thijm, peper en knoklook toevoegen. Laat de soep op een heel klein pitje in een goed gesloten pan 3 uur zachtjes trekken. De bouillon zeven, door een vochtige dichte doek. Soep laten afkoelen, ontvetten. Daarna de bouillon opwarmen, soepgroenten toevoegen en ca. 10 minuten laten doorkoken. Als vulsel de poulet gebruiken. Wilt u| de rundvleessoep een extra karakteristieke smaak geven, voeg dan een Vz theelepeltje oregano blaadjes toe. DEP (4 personen) Ingrediënten: 1'A liter koud water, l k'eine soepkip, 2 'uien eetlepel kerriepoeder 5afgestreken eetlepels bloem 20 gram rijst, een mespunt Peper, thijm, knoflook en 3 laurierblaadjes. De kiP van binnen en van buiten f uf, PePerthijm en laurierbladen I ?®9esneden men licht fruiten met MM. Ate vulsel «„Me

de Stem | 1987 | | pagina 15