even..L UITBLAZEN De dreigende waterramp in Egypte Raakt Europa al te rap kernwapenvrij? Vwo: handen vol aan natuurkunde examens IGEHEIM P ut Oude Reuzen LAGE WATERSTAND IN NUL OORZAAK VAN LANDBOUW- EN ENERGIECRISIS OE. STEM COM i Terug naar de DE STEM ACHTERGROND DONDERDAG 7 ME11987 -DESTEM- TWIJFELS BIJ PRO EN CONTRA OVER EEN GENEEFS AKKOORD Havo 'Wasmiddelen moeten fosfaatvrij' an studenten haalt WIM KOCK NU WE met de vrien denkring midden in de ai enkele jaren durende reeks van zilveren bruiloften en vijftigste ver jaardagen zitten, komt op feestjes de naderende ouderdom wel eens ter sprake. Niet in serieuze zin overigens, daarvoor hebben de meesten nog te lang te gaan wat overigens niemand spijt, zoals enkele weken geleden nog bleek toen de nestor van onze vetjaardagsploeg, een man van 58 jaar, met pensioen ging om dat hij er zijn veertig dienstja ren al op had zitten. We waren er allemaal om hem te felicite ren en niemand van ons be nijdde hem. Nee, de naderende ouder dom komt alleen aan de orde in de vorm van grappen, maar naar het mij voorkomt wel steeds vaker. Het begon twee jaar geleden op de vijftigste veijaardag van een van ons. Iemand stelde toen voor om, als we straks met vut of pen sioen zouden zijn, onze huizen van de hand te doen en van de gezamenlijke winst een groot landhuis te kopen en daar met z'n allen in te gaan wonen. Sindsdien is de commune regel matig onderwerp van gesprek op verjaardagen. De discussies gaan vooral over de onderlinge taakverdeling. Die hebben we in de verste verte nog niet rond, maar we zijn ook nog lang niet aan de laatste zilveren bruiloft toe. Ook een manier waarop de over de horizon loerende ouderdom, zonder zoveel woor den, aan de orde wordt gesteld is het terugblikken. Dat gebeurt vooral op bijeenkomsten die voorafgaan aan een zilveren bruiloft, als er üedjes moeten worden gemaakt of voordrach ten gerepeteerd. De autochto nen onder ons kennen elkaar al vanaf de schoolbanken en de meeste anderen, de import dus, horen er ook al sinds de jaren '50/'60 bij. Zo weet je nog eens wat van elkaar en lang niet al les wat gierend van het lachen ter tafel wordt gebracht komt in de liedjes te staan. De be trekkelijk nieuwen in de groep zitten er dan bij te kijken alsof ze echt iets gemist hebben. Veertien dagen geleden, toen er weer eens een bevriend echtpaar aan moest geloven, kwamen er zelfs foto's op tafel, gemaakt tijdens uitstapjes en op feestjes in de eerste jaren '60, toen we pas of nog net niet getrouwd waren. Gerustgesteld stelden we vast dat nog nie mand van ons erg veel veran derd was. Nou ja, in elk geval was niemand onherkenbaar ver anderd. Wel wat ouder natuur lijk, andere brillen, ander haar - grijzer, minder of gewoon an ders geknipt en gekapt - en 'be lachelijk' korte rokken. Het is veel lachen geblazen op zulke bijeenkomsten en je hoort ook steevast verklaren dat de voor bereidingen altijd veel leuker zijn dan het feest zelf, wat ik nou weer geen compliment vind voor de tracterende feest varkens. Ik weet niet hoe het de anderen vergaat, maar ik moet iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiil die avondjes lachen altijd beko pen met een aanval van melan cholie, waar dan steevast een kater op volgt. De zilveren bruiloft van een week tevoren en mijn vrouws verjaardagsfeestje zaterdag avond moeten het zijn geweest die me zondagmorgen, uit het stapeltje nog te lezen boeken, uitgerekend Kingsley Amis' The Old Devils deden kiezen. Het is pas in Nederlandse ver taling verschenen onder de titel 'Oude Reuzen'. In dit boek, dat vorig jaar in Engeland werd be kroond met de prestigieuze Booker Prize beschrijft Amis de verhoudingen tussen vier echt paren van al een eindje in de zestig en al een mensenleeftijd lang met elkaar bevriend. Het zijn goed opgeleide mensen, lang niet onbemiddeld, maar ze hebben niets anders om handen dan de tijd te doden. De terug keer uit Londen van een van de echtparen, naar de geboorte grond in Wales, waar de ande ren zich al hadden teruggetrok ken, wekt vreugde, maar ook beroering. Het verleden steekt de kop op en vraagt om afreke ning. Het is natuurlijk een ko misch boek, op de manier waarop de altijd wat narrige Kingsley Amis (voormalig an gry young manmaar dit jaar zelf 65) komisch pleegt te zijn, maar het is ook meedogenloos scherp van observatie. Niets ontsnapt aan het ontledend oog van Amis. De lichamelijke on gemakken van de leeftijd waar aan de hoofdpersonen lijden evenmin als de roddel, de kleine rotstreken en de onthul lende conversaties tijdens de vele drinkgelagen; de mannen in de pub, de vrouwen bij elk aar thuis. Ik heb 'Oude Reuzen' in één adem uitgelezen, met zeer veel genoegen, maar ook met stij gende verontrusting. Ik vind het een onthutsend boek waar ik blijkbaar nog niet aan toe was. Het is een leerboek voor de derde leeftijd. Aankomende zestigers en ouderen kan ik het van harte aanbevelen. Anderen zouden het alvast kunnen ko pen om het te kunnen lezen te gen de tijd dat de vut of het pensioen echt aan de deur klopt. Het gaat over een levensfase waar ik nog geen voeling mee heb, maar die er wel 'aan zit te komen', waar ik niet naar uit kijk en die me, onafwendbaar als zij is, na het lezen van Oude Reuzen zelfs schrik inboezemt. Laat ons nog maar wat foto's bekijken uit het begin van de jaren zestig en grapjes maken over onze toekomstige commu ne. Het is trouwens de vraag of ik daar nog om kan lachen zon der dat me de vier echtparen van Kingsley Amis even te bin nen zullen schieten. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326 (alléén abonnementen). Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: 24,20 per maand; 69,75 per kwartaal of 271,00 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje®076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Rsnlffolfltioc Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Door Mathieu Kothuis DE HAPPY FEW uit Europa en de VS kunnen deze week hun hart opha len in het tempelcomplex van Luxor, aan de boorden van de Nijl. In dit oude Thebe, de stad met de hon derd poorten, waar aan elke steen een bewogen historie van vele eeuwen is voorbij getrokken, wordt een aantal uitvoeringen van de opera Aïda van Verdi gegeven. Per luxe cruiseschip of privé- jet begeven de dure gasten zich, raison van ettelijke duizenden dollars per hoofd (voor vier dagen), naar Luxor, waar in het 3200 jaar oude tempelcomplex van farao Ramses II een Italiaans ope ragezelschap de Aïda opvoert. En wie het tempelcomplex heeft bezocht kan zich voor stellen dat dat in deze omge ving een onvergetelijke erva ring moet zijn, nu het nog kan. Immers, de tempel en trou wens heel Egypte dankt zijn ontstaan aan de Nijl, en de watertoevoer naar deze rivier komt zó ernstig in gevaar dat gesproken kan worden van een dreigende catastrofe. Het waterpeil in de Nijl, de le vensader van Egypte, is de laatste jaren zo dramatisch gezakt dat cruisevaart naar Luxor en Assoean wellicht al over een aantal jaren niet meer mogelijk zal zijn. Nog ernstiger is de situatie voor de landbouw langs de rivier en de energie-opwekking in de Assoean-dam die worden be dreigd. Deskundigen van het Assoean-damproj eet voor spellen dat dit jaar bijzonder kritiek zal worden. Een blik op Luxor en de Nijl (links). De oorzaak van de drei gende ramp ligt in de droogte in de brongebieden van de Blauwe Nijl in Ethiopië en de Witte Nijl in de buurt van het Victoria-meer. Vooral de droogte in het brongebied van de Blauwe Nijl is van belang omdat deze rivier de belang rijkste waterleverancier voor de Nijl vormt. Egyptische water- en land bouwdeskundigen die de ge volgen van dit zevende rege- narme jaar in de brongebie den van de Nijl berekenen, worden steeds nerveuzer. De hoofdingenieur van het As- soeandam-project voorspelde onlangs een ernstige crisis voor Egypte als er in de ko mende maanden geen regen zal vallen. Het peil van het water dat vóór de Assoeandam in het Nassermeer samenkomt ligt, mede door de 'grote Afri kaanse droogte' uit de begin jaren '80,20 meter te laag. Ge volg: de waterkrachtturbines voor de electriciteitsopwek- king in de dam kunnen nog maar op 80 procent van hun capaciteit draaien. De lage waterstand in het Nassermeer heeft bovendien ernstige ge volgen voor de visstand. In het meer wordt de populaire 'tibabia'-vis gekweekt en de visopbrengst valt door het lage waterpeil sterk tegen. De Nijl is altijd van essen tieel belang geweest voor Egypte. Maar sinds de bouw van de Assoean-dam, in de ja ren '60, is er veel veranderd. De jaarlijkse overstromingen van de Nijl behoorden defini- - FOTO AP tief tot het verleden. En juist door die overstromingen en de neerslag van het meegevoerde rivierslib werd de Nijlvallei in de loop der geschiedenis tot een vruchtbaar gebied. Egypte is 'het geschenk van de Nijl' schreef Herododus al in de Griekse oudheid. En in derdaad, zonder Nijl kan Egypte nooit bestaan. Toch betaalt Egypte, ach teraf gezien, een hoge prijs voor de bouw van de As soeandam. Het rivierslib dat de Nijldelta zijn vruchtbaar heid verleende, wordt nu door de dam tegengehouden. Bo vendien komt het meege voerde slib niet meer in de Middellandse Zee terecht waardoor de kustlijn ero deert. Samen met de lang zaam stijgende leidt dat tot het jaarlijks af kalven van 30 tot 60 meter van de Egyptische kust. Nijl en Nijldal zijn van vi taal belang voor het land. 96 Procent van de bevolking woont in de Nijlvallei en -del ta. De vruchtbare Nijlgrond maakt echter hooguit drie procent uit van de totale op pervlakte van Egypte. De rest is woestijn- en bergland waar hooguit wat nomaden en woestijnbewoners trachten te overleven. De landbouw in de Nijlval lei vormt Egypte's belangrijk ste bron van inkomsten en in de landbouwsector is meer dan de helft van de bevolking werkzaam. De meerderheid van de plattelandsbevolking bestaat uit zeer arme boeren met meer dan 80 procent be drijfjes met minder dan 1 ha grond. De landbouw draagt 23 procent bij aan het bruto na tional product van het land (het nationale inkomen) en is daarmee één van de voor naamste deviezenbronnen van het land. Maar de boeren krijgen het steeds slechter. Door zandver stuivingen, bodemafgravin gen, verzilting en snelle be volkingstoename, nemen de problemen toe. Na de bouw van de Assoeandam is er ook een ongunstige verhouding tussen watertoevoer en wa terdiepte ontstaan. Door over vloedige irrigatie van de landbouw en een gebrekkige waterafvoer is het grondwa terpeil sterk gestegen. De stagnatie van drainageplan nen heeft tot gevolg dat min stens de helft van het geïrri- geerde landbouwgebied (12.000 km') is verzilt. Ook door de oprukkende ji woestijn wordt het beperkte bouwland in Egypte bedreigd f Studies hebben uitgewezen dat het gaat om 7200 km1, on geveer een derde van het ge-j cultiveerde land. Naar schat- ting 8 procent van de land-, bouwproduktie gaat zo verlo- ren aan de opdringende woes- tijn. En in feite kan Egypte, zich geen lagere landbouwop. brengsten permitteren. Doot een gigantische bevolkings- aanwas (2 a 3 procent pet jaar) zal het land rond eeuwwisseling naar schatting 70 miljoen inwoners tellen (nu* 50 miljoen). Egypte importeert i' nu al 60 procent van zijn voedsel. De landbouw zal dus eerder méér dan minde: i voedsel moeten opbrengen. Juist door de snelle bevol kingstoename worden de wa terproblemen van Egypte nog!' verergerd. Water is vrij wel j; gratis en in het land wordt op grote schaal drinkwater ver.; spild. De regering werkt ook koortsachtig aan plannen! tot waterconservering en be- sparing van de electriciteits-f consumptie. Desondanks t noopt de ernstige situatie! rond de watervoorziening vanl de Nijl de Egyptische regering! steeds dringender tot het ma- ken van afspraken met an-1 dere Nijloeverstaten tot het: gebruik van de rivier. Tij dere; een begin dit jaar gehouden conferentie in Harare, dei hoofdstad van Zimbabwe werd al gesproken over hel gebruik van rivieren en me-F ren in Afrika en ook over hetf waterverlies in de Nijl. Dal| verlies is berekend op 360 mil-i jard kubieke meter per jaar zeven maal de hoeveelheid F water die Egypte"" jaarlijks] verbruikt. Door Jan Greyn BIJ EEN DEEL van Europa zit de schrik er goed in, een ander deel is blij. De aanleiding tot deze tegengestelde gemoedstoe standen is de plotselinge mogelijkheid van een kernwapenvrij grondge bied. Voorstanders van zo'n kern wapenvrij Europa weten met hun vreugde nauwelijks raad, tegenstanders van verwijde ring van (alle) kernwapens - hoewel ze zelf jarenlang voor de 'nuloptie' (nul kernraket ten in oost zowel als in west) hebben gepleit - beginnen be schaamd uit te leggen dat dit niet de bedoeling was. Beiden hebben niettemin ook iets ge meen: een fikse dosis twijfel en verwarring. De wens tot een kernwa penvrij Europa was voor bijna iedereen een ver weg gelegen einddoel in voor spelde moeilijke onderhande lingen, maar het is nu een be ginpunt: militair gezien komt er een andere situatie als Europa kernwapenvrij is. Dan gelden in eerste in stantie de conventionele strijdkrachten, waarvan iedereen zeker weet dat de Sovjet-Unie een groot over wicht heeft En de centrale vraag blijft of het 'zwakkere' Europa de Amerikaanse nu cleaire dreiging 'achter de hand' blijft houden - kort en goed: steekt Amerika zijn nu cleaire nek uit als er oorlog dreigt in Europa? Maar vooralsnog zijn we - gelukkig voor Europa, zo lijkt het - nog pas toe aan voorbe reidingen voor een wapenak koord, waarin de verwijde ring van middellange af- standsraketten uit Europa een prominente plaats moet krij gen. Woensdrecht zal bij een succesvolle onderhandeling niet zijn 48 kruisraketten krijgen, de in diverse landen al geplaatste 'cruise missiles' zouden verwijderd moeten worden. Zo simpel is het natuurlijk niet. Want bij de middellange afstandsraketten horen ook de Pershings die in de Bonds republiek staan opgesteld. Maar daar zijn weer twee soorten van: oude en nieuwe. De vraag is of ook de oudere Pershing I A, waarvan er 72 in West-Duitsland staan, moeten verdwijnen. De Euro pese bondgenoten hopen van niet, want dat zou een beetje Europese nucleaire afschrik king in stand houden. Op die manier duiken er steeds voetangels en klemmen op, soms nadrukkelijk aange dragen door bewindslieden als minister Van Eekelen (De fensie), bepaald geen voor stander van een kernwapen vrij Europa. Net zo min als minister Van den Broek (Bui tenlandse Zaken), al wil die nog wel eens de indruk wek ken dat hij verschrikkelijk zijn best doet om de kernwa pens de wereld uit te helpen - liefst niet te beginnen in Ne derland. De aandacht van de vredes beweging in Europa heeft zich de laatste jaren voornamelijk gericht op de middellange af standsraketten: het kruis- vluchtwapen en de Pershing II voor wat betreft het westen, de SS 20 en de oudere SS 4 'aan de andere kant'. Volgens officiële (Ameri kaanse) cijfers heeft de Sov jet-Unie sinds 1977 441 SS 20's opgesteld, goed voor 1323 kernladingen. Bovendien zou den er van de oude SS 4 nog 100 staan. Dat komt neer op 1423 kernladingen, waarmee Europa vanuit de Sovjet-Unie belaagd kan worden. De Sov jet-Unie heeft de cijfers nooit bevestigd. In Europa staan op dit mo ment 108 Pershing U's en 224 kruisvluchtwapens. Volgens het plaatsingsschema van de NAVO .moeten er nog eens 240 kruisvluchtwapens worden geplaatst, waarvan 48 in Woensdrecht Op het moment staan er vermoedelijk in Europa 332 kernkoppen ge richt op de Sovjet-Unie, maar dat zouden er volgens de planning 572 moeten worden. Aan de westkant dreigen minder kernkoppen, al zijn ze wel een stuk secuurder dan de oostelijke - ter vergelijking: een Pershing 11 mist zijn doel hoogstens 43 meter, een SS 20 maximaal 400 meter. Als de onderhandelingen' verlopen zoals ze voorlopig lijken te zullen verlopen, ver dwijnen de middellange af standsraketten uit zowel Europa als uit de Sovjet-Unie, hoewel er alweer discussie is ontstaan over de vraag of al leen het Europese gedeelte van de Sovjet-Unie zal wor den vrij gemaakt van de mid dellange afstandsraketten, in officiële termen de Longer Ranged Intermediate Nuclear Forces, LRINF. Los van de meningsver schillen over de tellingen en over de formulering van de kernwapenvrije zone dreigt ook nog onduidelijkheid over de mate waarin gecontroleerd zal worden dat raketten ook daadwerkelijk verdwijnen. Dit probleem van de 'verifica tie' is sinds jaar en dag een probleem tussen de twee grootmachten, want niemand wil de ander in zijn keuken laten kijken. Als we ervan uitgaan dat de onderhandelingen van de middellange afstandsraketten succesvol zijn (alle LRINF- raketten weg uit West- en uit Oost-Europa, goede verifica tie en duidelijk omschreven gebied), blijft het probleem van de korte-drachtwapens (met een bereik van 500 tot 1000 km). De Europese landen vrezen dat het verwijderen van deze categorie de Sovjet- Unie in een andere over- wichtspositie plaatst De Sov jet-Unie heeft namelijk nog nucleaire wapens die een kleiner bereik dan 500 kilo meter hebben, de zogenaamde Scuds. Minister Van Eekelen is er daarom voorstander van de onderhandelingen over de kortedrachtwapens niet al leen te laten gaan over de pro jectielen met een dracht van 500 tot 1000 km, maar om te beginnen vanaf 300 km (om ook de Scuds buiten spel te krijgen). Gaan we nog een stap ver der: ook de korte-drachtwa- pens verdwijnen uit Oost- en West-Europa. 'Stop!' roepen Van Eekelen en Van den Broek en hun NAVO-collega's dan in koor, hoewel nimmer in het openbaar. Als er geen nucleaire afschrikking is van uit West-Europa, zouden we het voornamelijk moeten heb ben van de dreiging met con ventionele strijdkrachten (troepen, tanks en vliegtui gen). Volgens de NAVO delft Europa in die situatie gega randeerd het onderspit. In (Europese) militaire kring wordt een kernwapen vrij Europa beschouwd als onveilig, juist vanwege het aspect van het ontbreken van een fikse afschrikking. Bijna openlijk wordt getwijfeld aan de Amerikaanse bescherming in de vorm van nucleaire ver gelding aan het adres van een land dat de Europese bondge noten aanvalt In het NAVO- verdrag staat wel dat een aanval op één zal worden be schouwd als een aanval op al len, maar betekent een aanval op een Europees land ook automatisch dat de VS nu cleair vergelden? Kortom, zit Europa nog onder de Ameri kaanse nucleaire paraplu? Deskundigen breken zich intussen al het hoofd over de vraag of er in Europa niet an dere verhoudingen moeten komen voor een Nieuwe Sta biliteit In een van de scena rio's wordt al direct korts metten gemaakt met het kernwapenvrije Europa. Duitsland moet in die visie de mogelijkheid krijgen m kernwapenmogendheid te worden, al zal Frankrijk daar grote bezwaren tegen maken Frankrijk, zelf net als Enge land kernwapenmogendheid- waarmee we stoten op een an der mogelijk obstakel in de! onderhandelingen, horen En geland en Frankrijk niet bij Europa? - ziet Duitsland alt dé barrière bij uitstek tussen de Sovjet-Unie en zijn eigen grondgebied. In diplomatieke kring wordt druk gespeculeerd over het effect van stevig verzet door Europa voor de verhou ding tussen de Oude en de Nieuwe Wereld. Drijft Ame rika weg van Europa, krijgt Europa zelf een sleutelrol in het spel der wereldmachten, of komen de oude relaties te rug: een onderdanig Europa dat dankbaar is voor de Ame rikaanse militaire hulp. De ministers van defensie en van buitenlandse zaken in Europa zijn er niet gerust op Het zijn in elk geval geen uit gesproken voorstanders van een kernwapenvrij Europa, hoewel ze ten allen tijde be reid zijn te verklaren dat ze 'natuurlijk' tegen kernbewa pening zijn. De zenuwachtig heid van de bewindslieden die hun stem moeten verheffen in NAVO-kring staat niet borg voor een degelijk resultaat, want de schrik zit erin. En schrik is altijd een slechte raadgever. Toch staat een akkoord over de middellange af standswapens voor de deur Iemand moet opendoen, liefst een Europeaan. Door Frits Stommels Bij het examen natuur kunde voor vwo heeft nau welijks iemand voor zijn of haar tijd het examenlo kaal verlaten. De leerlin gen waren wisselend in hun reacties. Het examen opende met een vraagstuk over een auto met een dieselmotor waarin warmteleer en mechanica als hoofdonderwerpen waren ge combineerd. Daarna was er een opgave over een tv-beeld- buis met projectiescherm, zo als die in gebruik zijn geweest in het begin van de jaren vijf tig. Hierin zat een combinatie van elektronica, magnetisme, optica en quantumtheorie van het licht. De derde opgave ging over een luidspreker met daarin een combinatie van de theorie van het magnetisch veld, elektrische stroom en de keu- zegroep veranderlijke stro men. De laatste opgave had betrekking op een zeer ele mentair experiment uit de atoomfysica dat deel uit maakt van de kernleerstof over dit onderwerp. De eerste tekst bij Frans voor vwo ging over de functie van cadeaus in Japan. De meerkeuzevragen hierover waren goed te doen. Datzelfde gold voor een tekst over de landbouwoverschotten in West-Europa en de hongers nood elders in de wereld. Niet gemakkelijk - gezien de con structies - was de tekst over wat er allemaal meespeelt bij het toekennen van literaire prijzen in Franrkijk. Niet echt moeilijk was de vierde tekst over de verhou ding Monaco-Frankrijk. En een tekst op niveau was die over de toeristenindustrie die zich nu al moet voorbereiden op de wensen van vakantie gangers in het jaar 2000. De havo-leerlingen beoor deelden het examen natuur kunde als niet moeilijk. Som migen zeiden het zelfs gemak kelijk te vinden. De vragen waren voor een deel traditio neel en voor een deel nieuw en praktisch gericht Een zeer zinvolle vraag handelde over het warmte verlies en het gasverbruik in een doorzonkamer met en zonder dubbele beglazing. De eerste tekst bij Frans ging over de voorbeeldige in tegratie van Japanse kinde- ren in het Franse onderwijs in Montluqon, waar hun vaders om industriële redenen wer ken. Andere teksten handelden over Pascale Rafenne die de poëzieprijs voor lyceïsten in Lotharingen wint, over het onderwijs van het Frans in de Sovjet-Unie, over ruimte vaarder Patrick Baudry en het straaijeugdwerk onder lieverdjes van Parijs.kt. De laatste twee teksten werden als de moeilijkste er varen. Zowel voor het c- als het d-ni- veau bestond het lbo-examen natuurkunde uit twintig meerkeuzevragen en tien open vragen. In het c-examen zaten volgens de leerlingen geen vervelende dingen en het was binnen de beschikbare tijd goed te maken. Bij het d- examen werd duidelijk om meer inzicht gevraagd. Er waren d-vragen over onder andere de aandrijving van de achterwielen van een telecar en over een achtbaan. En c-vragen over een mobile bestaande uit een aantal por seleinen visjes en de grootte van de reactiekracht op de achteras van een vrachtwa gen, waarop een kist staat Natuurkunde voor llo be vatte wat pittige opgaven. Er waren dan ook leerlingen die het moeilijk vonden. Volgens een docente was het examen goed te maken. Ze zei er wel meteen bij dat er dan wel wat leerwerk aan vooraf gegaan moet zijn. Onderwerpen wa ren onder andere elektriciteit en mechanica. Voor de rest kwam vrijwel het hele scala aan natuurkun- de-onderwerpen (zoals elek triciteit en elektro-magnetis- me) aan de orde. De de vele meerkeuzevragen - veel meer dan in voorgaande jaren - hadden een heel heldere pro bleemstelling. In de middaguren hadden lbo en mavo c/d Nederlands stelopdracht Bij lbo bestond het examen uit vier functio nele schrijfopdrachten. Voor het c-examen waren dat: het invullen van een inschrijffor mulier van een uitzendbu reau; het schrijven van een sollicitatiebrief naar aanlei ding van een advertentie; het invullen van een tijdrapport voor een uitzendbureau én het IVan onze Haagse redactie [dEN HAAG - De bezui- ningsplannen van de Ne- Iderlandse Spoorwegen zijn [rampzalig voor het trein- vervoer. Ze zorgen voor een [langzame verloedering, het sluiten van lijnen en slecht materiaal door achterstallig [onderhoud. [vertegenwoordigers van NS- I personeel legden gisteren aan i enkele Tweede Kamerleden uit dat een voorgenomen extra be- zuiniging van 150 miljoen gul den bij de NS de doodssteek VOO gen kon mil, tale bra I ren gro nig Van onze Haagse redactie UTRECHT - Alle wasmiddelen moeten fosfaatvrij worden. Na vijftien jaar pra ten heeft een aantal milieu- en consumen tenorganisaties er ge noeg van en zij begin nen een actie om de zeepfabrikanten en minister Nijpels (Mi lieu) te dwingen nog dit jaar maatregelen te nemen. Deze actie zal voor een groot deel via de consu ment gebeuren. Tiendui zenden kaarten waarop Nijpels wordt verzocht snel een einde te maken aan de verkoop van fos faatwasmiddelen, wor den de komende dagen verspreid. De onderte kende kaarten worden door Milieudefensie aan de minister overhandigd. De organisaties, waar onder de Consumenten bond, de Nederlandse Vereniging van Huis vrouwen, de Stichting Natuur en Milieu en de Vereniging Milieudefen sie, bewerken de consu ment omdat deze 'niet beseft hoe groot zijn macht is. Als wasmidde len met fosfaat niet meer worden verkocht, ver dwijnen ze gewoon'. Morgen overleggen de organisaties met de Ne derlandse Vereniging van Zeepfabrikanten (NVZ). VaJ NU wq aa tig W: De sch dal kef de veil tiei vrd gel del gel pol jal Dl gJ Van onze onderwij sredactie schrijven van een kort zake lijk briefje. Voor het d-examen ging het om: het schrijven van een brief naar BenW; het schrij ven van een artikel in de wijkkrant; het opstellen van een tekst voor een affiche voor een open dag én het in vullen van een vragenformu lier. Bij Nederlands (stelop dracht) voor mavo konden de leerlingen kiezen uit tien op drachten, waarvan zes voor dagschoolleerlingen en vier voor volwassenen. Jongens hebben veelal ge kozen voor 'De computer als leraar'. De vraag was of de docent wel of niet te vervan gen is door de computer. Bij de meisjes is veel gekozen voor de titel 'Er is er een ja rig!'. Gevraagd werd wat voor jou de ideale veijaardag zou zijn. Uit de titels voor volwas senen werd ook door de dag schoolleerlingen verschil; lende keren die over 'fitness') gekozen. Leao en lhno hadden gistereil voor het eerst het centra;, schriftelijk examen kantoor] praktijk, dat bestond uit meerkeuzevragen en een uit gebreide praktijkopdracht. De meerkeuzevragen be troffen postbehandeling, sta tistiek en kantoorapparatuur De leerlingen vonden roe] name de meerkeuzevrage' niet echt moeilijk Wel viel 4 praktijkopdracht tegen, von-| den velen, i, Bij deze op over een aantal automerker moesten motorrijtuigenbelas ting, afschrijving, verzeke-] ring, onderhoud en reparatie; én brandstofverbruik pe-'l verreden kilometer word®| berekend. En dat moest weer worden verwerkt in tabel. TILBURG - Van de studenten in hel [WO) haalt 80% zijn propadeuse-exi waarmee werd begonnen, 10% in| werd overgestapt. ïovendien mag worden aangenon een deel alsnog met succes een roepsonderwijs (HBO). Dat betekent dat het studierend ian de laatste maanden werd aan, leskundigen uit het onderwijsveld! itudierendementen fors aan het dali ilijkt het tegendeel. De cijfers werden gisteren in van der Schans, voorzitter van tende Universiteiten (VSNU). Hij i i-ongres Hoger Onderwijs' in de Ka, at werd georganiseerd door de VS •ontactgroep Research Wetenschap ersiteit. HEI ZIT er dik in dat binnenkort op ambassadeursniveau tussen Su hersteld. Politiek Den Haag heeft ziq met van minister van Buitenlandss iver. Het voorbehoud dat het iniatil "|kt, weinig problemen op te lever? Fan de Surinaamse minister van Bui leze gang van zaken valt toe te juk ind en Suriname heeft vooral de v; ledaan. Suriname staat aan de ranc: 'e militaire machtshebbers zien I teun van Nederland (nog) niet ka fhe overwegingen wordt nu getrad ie* wederzijds accepteren van een ter nog niet dat het weer botertje r 11 i?n Suriname. Terecht heeft V [et herstel van de diplomatieke Poet worden gezien van de in S [rondwet. De realisering van dezd napje in de richting van een demc -veel vraagtekens om van een e^i nnen spreken. Vooral de toekomst er kritisch worden gevolgd. In del ®t net er niet naar uit dat zij veel en. Zolang die onduidelijkheid blijf in over het herstel van de ontwik? ien misverstand over bestaan: Nd ■ie wijze veroorloven om bevoogq in net voormalige wingewest. De; u) "aar hun kazernes alvorens tl rekkingen wordt overgegaan, is F'

de Stem | 1987 | | pagina 2