Joost Prinsen brengt anti-cabaret erzwege van T EIGEN SHOW 'DE FIRMA LIST EN BEDROG' Jonge musici krijgen concertkans in Hulst Leerlingenuitvoering muziekschool te Axel Immy Verhey met het Mendelssohn Trio A rie over en bij com >ung in Lt; Wieteke van Dort in Oostburg NOG TE ZIEN VERWACHT STEM GIDS EXTRA THEATER DONDERDAG 7 ME11987 Try out van Walter Joris in De Media De Nieuwe Snaar in Antwerpen BRT-orkest in Brugge met Haydn en Liszt '37'2 Le Matin' Globe AATSTE UITVOERING ZUIDLANDTHEATER lichard III i Knokke rcateater Gent 'rengt 'Meeuwen' IJechoW SCHREEF eens Meeuw. Het Arcateater in lt (St.-Widostraat 3) ge- ikte de teksten hieruit en rilt elke donderdag, vrij- en zaterdag in mei en i net spel 'Meeuwen' naar "hel Besnehard. Al meerdere seizoe nen heeft Joost Prin sen (44) veel succes met zijn theatershow, pDe Firma List en Be- rog'. Tekeningen Stien Bol bij Cine '83 Modeshow IN DE Media in Eeklo is za terdag 9 mei de try-out voor stelling 'De meest interes sante Aspecten van de Inte- ressantologie' van en door Walter Joris te zien. Van auteur Walter Joris verscheen onlangs het boek 'De meest interessante As pecten van de Interessantolo- gie'. Daarin schets hij op een zeer persoonlijke manier een aantal ideeën over nieuwe kunstvormen. Hij doet dat beslist niet academisch. Inte gendeel, zijn humor is zeer absurd. Men kan het zo gek niet bedenken of hij doet er nog een schepje bovenop. Zijn geschrift is met geen an der Nederlands werk te ver gelijken. Joris bewerkte zijn boek tot een theater-act. Hij brengt korte stukjes solo theater, monologen en voor lezingen. Aanvang 20.30 uur. Entree 100 Bfr. HUN VREEMDE, maar ge slaagde combinatie van ac cordeon, hobo en viool maakte 'De Nieuwe Snaar' tot en muzikaal unicum in Vlaanderen. De drie muzi kale clowns (met ieder zijn eigen rekwisieten in de eigen kleur) bewegen zich door een aantal losse sketches, die meestal een persiflerend ka rakter hebben. Eindredactie: Emilp Calon en Joep Trommelen JONGE MUSICI een kans geven op te treden voor eigen pu bliek en zo ook de nodige podiumervaring op te laten doen, dat is het doel van het organiseren van concerten door Rotaract. Twee jaar geleden woonden 400 mensen een dergelijk concert bij in Den Dullaert te Hulst. Zondag 10 mei wordt het muzi kaal evenement gehouden in de Burgerzaal van het Hulsterse stadhuis. Voor het voetlicht treden drie - jonge Zeeuws-Vlamingen. Jolanda Fassaert (viool), Sandra de Smit (dwars fluit) en Dominique Zwar- telé (klarinet). De uitvoe renden studeren alle drie aan een van de conservato ria in Nederland. De een is al wat verder dan de an der, maar zij hebbe alle drie al hun sporen ver diend op weg naar een eventuele carrière. De jonge musici worden bege leid aan de piano dor Wim Wassenburg (leraar aan de Zeeuwse Muziekschool). Jolanda Fassaert wordt begeleid door een studiege- note: Noortje Graat. Aanvang 13.00 uur. Toe gang vijf gulden. Om het geheel een feestelijk en kunstzinnig extra tintje te geven exposeert Judith Pluym enkele wandkleden in de Burgerzaal. IN DE stadssschouwburg van Brugge wordt het cultu reel seizoen afgesloten met een concert van hoogstaande kwaliteit. Het Filharmonisch Orkest van de BRT speelt onder leiding van de buiten landse gastdirigent Vladimir Delman de 93e symfonie in D van J. Haydn en de Faust- symfonie van F. Liszt. Dit werk bevat drie karak terbeelden uit het Faustver- haal: Faust, Gretchen en Me- phisto. Medewerking verle nen de tenor Zeger Vander- steene en het mannenkoor Cantores. De uitvoering zaterdag 9 mei begint om 20.00 uur. DE ZEEUWSE Muziekschool treedt gedurende een schooljaar op diverse manieren naar buiten. Naast speciale projecten, zo als Le Carnaval des Animaux van Saint Saens, het Requiem van Fauré en het optreden van het Zeeuws Jeugdorkest, staan ieder jaar de voorspeel weken en enkele leerlingenuitvoerin gen op het programma. Vrijdag 8 mei wordt een leerlingenconcert in cultureel cen trum De Halle in Axel gehouden. Deze keer ligt het accent op het samenspel. Samen musiceren is een genot en dat blijkt uit de deelname van een blokfluitensemble, een strijkersgroep, de samenspeelgroep dwarsfluit, gitaar en slagwerk, een accor deonensemble, de klarinetgroep, het kinderkoor en enkele klassen AMV. Ook zijn er een paar solistjes te beluisteren (blokfluit, piano en slagwerk). Door de grote afwisseling en het groot aantal instrumenten die deze avond bespeeld worden, is het concert aantrekkelijk en biedt bovendien een goed beeld van de opleidingsmogelijk heden van de Muziekschool. Aanvang 19.30 uur. Toegang vier gulden. L'Escaut Terneuzen. Werk uit vaste collectie van Galerie L'Esprit Clinge. Streekmuseum IJzendijke Expositie 'De Posterijen in verleden en heden'. Tot 25 ok tober. Open maandag tAm vrij dag 10-12 en 13-17 uur. Week end 14-17 uur. Galerie Trouvaille en Chur- chill-hotel Terneuzen. Schilde rijen van J. Durivault. Tot 31 mei. Open tijdens winkeluren. Kunstuitleen Middelburg. Te keningen en aquarellen van Klaas Gubbels. Tot en met mei. Open: dinsdag t/m zater dag 13-17 uur. Donderdag 19-21 uur. Galerie Esprit Clinge. Beelden van Evangelis Cotrotsos en schilderijen van Mado School meester Tot 28 mei. Open: woensdag t/m zaterdag 13.30 tot 17.30 uur. Gemeentehuis Terneuzen: Schilderijen en aquarellen van De muziek blijft echter de hoofdzaak. In de Arenberg- schouwburg in Antwerpen brengen ze Fragmenten uit de geïllustreerde muziek, de essentie van entertainment: een combinatie van vaart, variatie, grappigheid en in telligentie. De Nieuwe Snaar treedt vanavond 7 mei op 20.15 uur. .rirtp an onze kunstredactie louter ernst na de pauze ook vol te houden zijn. Zo lang duurt het allemaal trouwens niet. Geen nummer vraagt meer dan twintig minuten". „Ik hef", aldus Joost Prin sen, „nimmer een waarschu wende vinger, maar doe in dit programma niet veel meer dan wijzen op talloze listen en leugens. Mensen worden op tal van terreinen belazerd door anderen. Als je dat ver telt en laat zien hoe de wereld in elkaar zit, dan word je een moralist gevonden. Maar mij Imiko Sakamoto, de hoofdn prige film 'De ballade van - fotoiH Ijapanse filmregisseur Shorj lit zijn nieuwste film de jon| frs een stuk van hun verlet i hem in de geschiedenis!* komt - het koloniale expan jiiteindelijk in de Tweede 1 ken deed raken. tegen' hee te Ite in- Istival jidaag egen' loka- lacao, Het nd de be- jiet le- se pa- fcji, die let va- ll bor- 1 Zuid- paald gebied, in joerije als spion te gezet. Later -vertrok naar Hongkong. Vervolgens vestigde] zich in Malakka woordig onderdeel Maleisië - waar hij i meer bordelen op totdat de plaatselijke i| gering, op verzoek Japan, hem in 1919 dn deze huizen te sluites Door zijn vaderland] later ook door zijn i genote in de steek gela zocht Iheiji zijn heilj een van zijn prostij] het le- die hem hielp 'een' |siji en Japan' te stichten in! i voor- lakka. Als Japanset! Buizen- pen in 1941 dit gebied! pen, die nendringen wordt hifl pet be- grove wijze door hen in het nederd. fr-ostitu- Imamura, wiens n. Deze 'De Ballade van Na lin eer- ma' in 1983 de grotep pen als van Cannes in de het ka- sleepte, zef dat hij gsvoor- nieuwste film heeft j het Ja- maakt om de Japan hun te laten zien hoe ma i. Later als Iheiji indertijd J als een slachtoffer zijn gen Ibescha- Voorts hoopt hij met| daan. film de huidige exti lormden nationalistische Tmd de sen in zij n land te 1 het Ja- den. pansio- st zeer „Ik denk dat er n»| le situa- leen een herleving I de Eer- het nationalisme aa keerde gang is maar dat er sen de andere enge aspect vordt er het Japanse veri alsof zij weer de kop op aan, al- zoals de keizerverei Imamu- aldus Imamura. voegde daaraan toe te in 1902, pen dat zijn film zal| it Japan dragen tot een beter log ver- ,grip van de fouten W inleiding verleden zodat herr over de van deze fouten ve a een be- men kan worden. Het een gepast wantrouwen taat Prinsen tegenover be-' aaide verschijnselen in de st, de muziekindustrie, de Ontwikkelingshulp, het hu welijk, godsdienst, huurlin- |gen en nog veel meer. onder glamour of glitter presenteert deze weerbar- tige figuur een programma, at nauwelijks onder een |ioemer is te brengen. Hij wil rich ook bewust afzetten te ken cabaretiers, die uit zijn op fchow' en schroomt niet om na 3 pauze zeer ernstig te wor pen en voor te dragen uit lite- fair werk dat hem aan- preekt. Hoedt u voor cabaretiers', zei in een interview, 'Dat Jolkje deugt niet. Ik heb een programma willen maken dat rrolijk begint en langzaam naar zeker ernstiger zou gorden, bergafwaarts zou aan. Hoedt u voor cabare tiers die een vrolijk nummer a een droevig nummer bren- Die zijn niet te vertrou wen. Ik vind het niet echt loeilijk om na een somber ïer een zaal weer vro lijk te krijgen, maar het is een >rm die mij niet aanspreekt, ïillem Nijholt kan dansen, jgisch dat hij dat doet, maar Joost Prinsen (rechts) en zijn pianist Dick van der Stoep in 'de firma list en bedroeg als ik het doe, wordt het bela chelijk. Ik heb praktisch niets van schijn en schitter in me. En ik wil niet nadenken over de vraag hoe lang een zaal na een ernstig verhaal van Els- schot moet uitblazen om straks weer in staat te zijn enkele minuten intens te luis teren naar een aangrijpende tekst. Als het publiek een avond 'Hofscènes' van Woud stra of stukken van Shakes peare kan verduren, dan moet een programma met gaat het er om dat ik als uit eindelijke indruk wil laten hangen, dat het op aarde niet echt leuk is allemaal. Als je ernst en leuk door elkaar husselt, kom je daar niet aan toe. Dan confronteer je het publiek niet echt met zaken die eigenlijk te ernstig zijn voor woorden". Hoewel Prinsen sinds 1969 to neelacteur is, wilde hij feite lijk altijd al cabaretier wor den. Toen Gerardjan Rijnders 1I0LISTE EMMY Verhey treedt vrijdag 8 mei op in het Zuid- ndtheater in Terneuzen als soliste tesamen met het Men- lelssohn Trio dat gevormd wordt door Lex Korff de Gidts riool), Elias Arizcuren (cello) en Alwin Bar (piano). Met dit bncert sluit het theaterseizoen van het Zuidland. Het viertal brengt muziek an Schuman ten gehore. Op et programma staan onder De NOS zal vanaf vandaag inder het motto 'Aids, een zi< een serie radioprogramma's i, 16.30-17.36 uur). Het eerste aat uit een documentaire, rechtstreekse uitzendingen deskundigen in de studio. :dt aandacht besteed aan de net Aids-patiënten te maken omgeving van Aids-patiënten komst van Aids-patiënten komt' REIZEND Volkstheater ;ngt zaterdag 9 mei in ïarpoort te Knokke 'Ri- ïard III' van William Sha- speare. De regie is in han en van Mare Schillemans. Voor de vertaling zorgde Wannes van de Velde. [Het stuk vertelt het ver- ial van Richard, hertog van loster. Bij de dood van zijn toer," koning Edward VI, eft hij al een strategisch (an klaar om de hindernis- en die hem de weg naar de "3n versperden, op te rui- x De eerste rechthebbenden cp de troon, zijn broer Cla- ice en Edwards twee mtjes, worden uit de weg ■"'md evenals al diegene op een of andere mnaier Ichards plannen dwarsbo- Koningin Margaret, een Richards vroegere tchtoffers, keert echter uit ngschap terug om hem vervloeken en voorspelt 'ens zijn ondergang, de slag bij Bosworth jrdt deze profetie bewaar heid. Henry, graaf van Rich- ®ond, verslaat Richard en W de troon bestijgen. Hij touwt met Elisabeth, doch- van Edward VI en vere- W*;20 het huis van York met T huis van Lanchester. Aanvang 20.30 uur. Entree «OBfr. meer ee pianotrio, piano kwartet en de sonaten voor viool en piano. Het Mendelssohntrio, op gericht in 1969 door Arizcu ren, is van internationaal ni veau. Het heeft al vele plaat opnames achter de rug en concerten in heel Europa als mede daar buiten. De drie le den van de groep zijn allen hoofdvakdocenten aan het Utrechts Conservatorium. Verhey, die reeds 25 jaar op het podium staat, stu deerde bij Oskar Back, Her man Krebbers, Wolfgang Schneiderhan en David Oistrach. In '66 was zij de jongste laureaat in het Tsjai- kowsky Concours in Moskou. Daarnaast was ze winnaar van het Oskar Back Con cours en het Tromp concours. Ze werkte mee aan vijftien grammofoonplaten en trad op met dirigenten als Bern stein, Haitink, Dorati, Menu- hin, De Waart en Zinman. Aanvang 20.00 uur. Entree 12,50 CJP/Pas 65 6,-. Emmy Verhey. FOTO NED IMPRESSARIAAT AFP) - Een gratis popconcert Neil Young in Milaan is uitg® jroerpolitie moest optreden te! e niet meer in de concertzaal len werden twintig personen verricht. Milaan Teleurgestelde n% et gratis hebbers begonnen m belang- te gooien en probeer® j rerwach- gang open te brek i Hqalt die greep de politie in ny tduizend gas en wapenstok, ingen de gewonden zijn vijl py m enkele nen. Geen van de ge gesloten, er ernstig aan toe. 'et stuk vormt een aan- icht tegen een twijfelach- wereld. Heel voorzichtig, 'er nadruk, maar on- Tstaanbaar toont dit stuk die wreedheid. Het rukt 'luier weg van onze illu- onze argeloosheid en onze iakzucht. De regie is in 'den van Jappe Claes. invang telkens 20.00 uur. WIETEKE VAN Dort brengt zaterdag 9 mei haar 'Late Late Lien Show' in Den Hoekzak in Oostburg. Van Dorts theatershow is ontstaan naar aanleiding van de populaire gelijknamige televisie-serie, waarin de nostalgische herinneringen over het voormalig Neder lands Indië het hoofdthema is. Ze ontvangt in de show vershillende gasten, zoals Ais Lewalata die ook een muzi kale bijdrage levert. Verder komt Wies van Maarseveen met een Indisch recept. Eduard de Koning verzorgt als pianist de muzi kale begeleiding van de show. De show begint om 20.00 uur. Entree 12,50. Voorver koop 10,-. Wieteke van Dort. FOTO NOS *- - FOTO RONALD SWEERING bij Globe vertrok, waar hij zes jaar had gewerkt, had hij geen zin meer om daar te bij- ven. 'Het had ook met mijn leeftijd te maken. Op een be paalde leeftijd ga je je toch afvragen wat je nog allemaal tot je 65e kunt doen. Als je zelf geen andere doelen na streeft, dan kun je ook niets anders meer doen dan acteren bij een gezelschap. Ik leef nu met het idee dat ik het zelf helemaal moet maken. Ik was denk ik tot mijn pensioen in Eindhoven blijven hangen als ik niet bij Globe was wegge gaan". Joost Prinsen heeft ook al tijd een grote band met kin dertheater gehad. Als Erik Engerd in de Stratenmake- ropzeeshow (op televisie) werd hij zowat een nationale figuur en ook in de J.J. de Bomshow week hij grillig af van de geijkte paden. Sinds 1985 is hij artistiek leider van het Amstel Toneel, een gezel schap dat kindertoneel brengt. Hij kreeg daar de taak om het roer helemaal om te gooien. Hij heeft die functie gekregen door zijn goede con tacten met schrijvers van teksten voor jeugdigen, zoals Willem Wilmink, Hugo Hei- nen en Ger Beukenkamp. Goede teksten zijn voor hem een eerste vereiste; iets dat hij opmerkelijk vond ontbre ken bij het Amstel Toneel en veel andere jeugdtheater groepen. Zijn eigen soloprogramma, 'De Firma List en Bedrog' be staat behalve uit door hem zelf geschreven teksten uit werk van o.a. Hans Dorres tij n, willem Wilmink, Drs. P, Piet Grijs, Brecht, Ger Beu kenkamp en Jac Heier (to neelrecensent). De muziek werd gecomponeerd door Dick van der Stoep, die hem ook aan de piano begeleidt en Harry Bannink. „List en be drog", zegt Prinsen aan het slot van zijn anderhalf uur durende programma, „is eigenlijk altijd iets wat men sen met een beetje meer her sens kunnen uithalen met mensen met een beetje min der hersens. Meestal is het om te lachen, soms gaat het over een scheidslijn heen en dan is het alleen maar gruwelijk". 'De Firma List en Be drog' van en met Joost Prinsen is op vrijdag 8 mei te zien in Concordia Breda. Werk van Sltien Bol, te zien in Terneuzen. Afgelopen zaterdag hield Galerie nummer 7 voor de derde keer een modeshow met zelfgemaakte kleding van Cockie Acke. Voor een stampvolle galerieruimte presenteerde zij haar laatste ontwerpen van handbeschilderde natuurlijke stoffen als zijde, linnen ka toen en wol. Cockie Acke maakt hele simpele modellen, om de kwaliteit van de stof goed te laten uitkomen. Zij is heel creatief in de manier waarop zij haar stoffen schildert. Mooi is een blouse die geverfd was nadat er knopen in gelegd waren. Waar de kmopen lagen, bleef de stof wit. De rest kreeg veschillende tinten in in digo-blauw. Volgens Cockie Acke is het zeker de bedoeling dat er in de toekomst meermodeshows volgen. Een flink deel van de getoonde collectie is nog aanwezig in de galerij. De expositie is te zien tot en met 27 mei. Geopend dins dag tot en met donderdag van 14 tot 18 uur. Vrijdag even eens van 19 tot 21 uur en zaterdag van 14 tot 17 uur. De voorstelling is ge groeid uit een lange serie koffieconcerten en is op- fcbouwd uit het thema list 'en bedrog in een groot aantal facetten van het «staan. Margarethe Rudolph. Tot 21 mei. Open tijdens kantooruren. De Media Eeklo. Chinese zeef drukken van Kurn-Nam Baik. Tot 12 juni. Open woensdag 14.30-0.00 uur, vrijdag 19.00- 2.00 uur en zaterdag en zondag 14.30-00.00 uur. AXEL - Mail-art project 'Grenzeloos' van de Belgen Johan van Geluwe en Sjoerd Paridaen en de Zeeuwen Ko de Jonge en Jan Verschoore in Galerij- Bellemans. Opening vindt vanavond om 19.00 uur plaats. Eerder krijgt de ga- ierijhouder echter de cul tuurprijs van de stad Axel uit handen van wethoudr C. van Schaik. De expositie is geopend tijdens winkeluren en duurt tot eind juli. DE HULSTERSE cinefielen- club Cine'83 presenteert van avond de film '37'2 Le Matin' van Jean Jacques Beineix. Na een schitterend debuut van de Franse cineast beant woordt deze film volledig aan de hoog gespannen ver wachtingen. In 37'2 waagt Beineix zich aan een meeslepende amour fou van de 30-jarige mecani- ciën Zorg. Deze leidt aan de kust een onbezorgd leventje. De exentrieke levenslustige Betty komt als een wervel wind zijn leven binnen ge waaid. Toevallig ontdekt ze het manuscript van een ro man die hij ooit eens heeft geschreven en ze ziet in Zorg een geniaal auteur. Zij liften naar Parijs en trekken in bij een vriendin van Betty, die zich onmidellijk achter een typemachine nestelt. De uit gevers zijn niet erg gebrand op de roman en het feit dat de buitenwereld het talent niet erkent werkt traumatiserend voor Betty. Aanvang in Cinecentrum De Koning van Engeland in Hulst 20.00 uur. Entree 6,-. TERNEUZEN - Er zit een groot verschil tussen het werk dat tekenares Stien Bol maakte voordat ze naar de Riet veldacademie ging en het werk dat ze tegenwoordig maakt. Dat is goed te zien aan de expositie van pentekeningen van haar hand die momenteel te zien is in Galerie NUM MER 7 in Terneuzen. De Amsterdamse maakt anno 1987 te keningen met veel arceringen en drukke motieven. Voor haar tijd aan de academie tekende zij met grotere opper vlakten en meer wit op het papier. Wat gebleven is, is de naïeve stijl. Stien Bol hanteert pen en tekeninkt op de ma nier waarop een kind zijn omgeving van mensen en voor werpen uitbeeldt. Stien Bol heeft 25 werken aan Galerie nummer 7 ter beschikking gesteld.

de Stem | 1987 | | pagina 19