het wordt weer waardeloos deze maand Wordt het dan nooit mooi weer? na beric: Carril RIET un I DE STEM BUITENl Controle msterdam: Tass: 'Voorsi jelemmerej DE STEM EXTRA OP WOENSDAG 6 ME11987 Het wordt waardeloos weer deze maand. Dat is te voorspellen zonder een blik op de barometer te werpen. Zonder 008 te bellen. Je hoeft alleen maar te luisteren naar de volksmond. „Is april klaar en rein, dan zal mei des te wilder zijn." Klagen Vroeger SgBjS' ySsss»* PAPIER VOOR UW PEN Body-bui Idster Duikboten Lubbers-3 De RK kerk en de nazi's RK Kerk en de joden WASHINGTON - De poll belangrijkste Democratise! Amerikaanse presidentscF grote moeilijkheden. Af gel een krant in Miami dat Hai dag op zaterdag zijn huis ii deeld met de 29-jarige actrj Wellevend HENGEL- RUBRIEK indspurt redt ime handel obj T11 Door Mick Salet En april was klaar en fijn. De gemiddelde tempera tuur was bijna elf graden. Alleen de oude Willem Drees en zijn grijze gene ratiegenoten kunnen ver tellen dat ze wel eens een warmere april hebben meegemaakt. De boerenwijsheid zegt dat zo'n mooie april wordt gevolgd door een teleurstellende mei. „Verschaft april veel mooie dagen, dan pleegt de mei de last te dragen." Zou het kloppen? Dat is de vraag die volgt op iedere weervoorspelling. Heeft het KNMI gelijk? Of weer spreekt het weer de weerpro- feet? We denken vaak dat het KNMI er, net alx een slwchte typust, regelmatig naast zit. Maar uiteindelijk krijgt het KNMI gelijk. Het is met weers voorspellingen als met potjes patience. Ze komen uit. Als je maar geduld genoeg hebt. Het weer. Het is, afgezien van roddels, misschien wel het meest besproken onderwerp van Nederland. En wie goed luistervinkt, hoort bepaalde zinnen, onzinnen en weerzin nen steeds weer terugkeren. Luister eens hoe Nederlan ders over het weer praten. Wat springt het eerst in het oor? Is april klaar en rein, dan zal mei des te wilder zijn. tende zootje zuchten en zeuren over die heidense hitte. Is het de volgende dag een graadje of wat minder, dan krijgen de boodschappers van De Bilt de wind van voren omdat ze de thermometer niet beter in de hand houden. Is het windstil, dan willen ze zeilen. Laat de wind de zeilen eindelijke een beetje bollen, dan gaan ze toch maar liever badminton spelen. Voorspelt de weerman hier en daar onweer, dan kun je er donder op zeggen dat zij hier en daar zitten. En wélke kant ze ook heen fietsen, ze hebben al tijd de wind tegen. Dat zijn de mensen die het heen en weer van het Neder landse klimaat krijgen. Die al tijd weer zeggen: Het is geen weer. Onweer dus. Het weer is nooit goed. Het is te warm. Te koud. Te winderig. Maar nooit tevreden. Al is het weer zó lekker dat God ervoor uit Frankrijk zou emigreren, er blijven kniesoren en kribbebijters die altijd wel wat te knorren en te klagen hebben. Is het een keer méér dan 25 graden, dan hoor je het zwe- Wat valt de socioloog buiten de studeerkamer verder op in het weerpraatje van de straat? Welke klacht klinkt als een grijs gedraaide grammofoon plaat? Het weer is niet meer wat het geweest is. Als het over vroeger gaat dan wordt er een hoop nostal gische nonsense verkocht. De gezelligheid. Het fatsoen. Het onderwijs. Het weer. Het was vroeger, toen iedereen nog jon ger was, allemaal beter. Ja kin deren, toén was een meter nog honderd echte ouderwetse cen timeters lang. Ons geheugen is een selec tieve zeef, waarin geretou cheerde beelden van de werke lijkheid blijven hangen. Onze herinneringen vertellen even veel waars over vroeger als de folders van de VW over Ne derland. Ach, vroeger. Toen mannen nog mannen waren. Moeder nog moeders. Werklozen nog steuntrekkers. Bejaarden nog zielig. Koffie nog cichorei. Kind nog kraai. Toen. Ja, toén was het weer nog weer. Wat wél echt waar is? Het weer is sociaal plakband. Er is, zelfs in de platste pol der, een hoop ongelijkheid in Nederland. De één wordt gebo ren in een villa; een ander in een flat. De één rijdt, dankzij fiscale fraude, in een Bentley; een ander, ondanks een stevig slot en sociale controle, geen fiets meer. De één heeft schoenmaat 44; een ander heeft nog niet eens maat 39. Kortom: er is veel krom en on rechtvaardigheid in ons land. Maar het weer is voor iedereen, prins, pooier, pauper of Pelle- boer, gelijk. Onder de blote he mel zijn we allemaal dezelfde machteloze mensen. En hebben we allemaal evenveel te zeggen over het weer. Niets dus. Over het hoedje van Beatrix, het geheugen van Waldheim en de politiek van Lubbers mogen we ook massaal meningen ver kopen. Maar als het om het weer gaat, weten we in ieder geval waar we het over hebben. We weten misschien niet precies hoe je een koudelucht- front van een hogedrukgebied onderscheidt, maar of het lek ker weer is? Dat maken de me- terologen niet uit. Dat doen we zelf wel. Of het koud is? Dat kan iedereen voelen. Daar hoef je geen vriesvak voor geleerd te hebben. Iedereen mag en kan iets over het weer zeggen. Het heeft toch geen effect. Het weer zelf heeft wel ef fect Het bepaalt het nationale humeur. Vriest het dat het kraakt en knust Nederland bij de kachel, dan stijgt de natio nale gezelligheid een paar gra den. Gaat het zomeren, dan wordt Nederland luchtiger, leuker en levendiger. Je merkte dat die mooie da gen van april, toen het opeens - FOTO DE STEM/BEN STEPPEN zo vrolijk en fris groen werd. De eerste keer dat de zon straalde, begon ook Nederland en beetje te lachen. In de zomerse zonneschijn streken de eerste dorstige vo gels neer op de terrassen waar lachende obers een glaasje go dendrank serveerden. De win terjassen, truien en lange broe ken werden voor het eerst uit gedaan. Nederland gaf zich, verlegen om witte kuiten en wintervet, een beetje bloot. Iedereen voelde de lente in het lijf. En dat was te merken aan het lentelieve humeur, met hier en daar een vakantiebui. En nu? Tot nu toe heeft mei, zoals de weerspreuken voor spelden, teleurgesteld. Hoe moet dat verder deze maand? Wie als een boekenworm door de bibliotheek trekt, kan een lange lijst met weerspreu ken verzamelen. Mei, koel en nat, vult de schuur en ook het vat. Is het weer in mei zeer mooi, dan ziet de schuur maar weinig hooi. Is de mei nat, een droge juni volgt zijn pad. Een koude mei, een gouden mei. Donder in mei geeft gras in de wei. Als het dondert in mei, valt er dikwijls hagel bij Veel onweer in mei, maakt de boeren blij. Het kan vriezen in de mei, tot de IJsheiligen (12, 13 en 14 mei) zijn voorbij. Als er in mei de eikels bloeien, zal daar een vet jaar uitgroeien. Er schuilt vast wel waarheid in die regels, die al eeuwenlang van ouder op kind zijn door verteld. Maar het klopt lang niet altijd en er zijn heel wat spreuken die elkaar of zichzelf tegenspreken. Dat komt mis schien ook wel omdat de verlei ding groot is om, met dichter lijke vrijheid die ze bij het KNMI niet goed kunnen keu ren, af en toe zo'n weerversje uit de mouw te schudden. Kla gen Nederlanders over het wis pelturige en wisselvallige weer? Wanneer het weer echt lek ker is, dan is het hier Sint Juttemis. Of, om een spiksplinter nieuwe antiek klinkende spreuk uit de lage pet te tove ren: Valt Pinksteren met Pasen dan vangen koeien hazen. En mei? Mei wordt dus niks. Vroege vakantiegangers doen er daarom misschien verstan dig aan een regenverzekering af te sluitea Dat is een verze kering die de vakantieganger in eigen land niet van, maar té gen regen verzekert Als het te veel of te vaak regent, en een vakantie dus letterlijk en fi guurlijk in het water valt, dan krijg je een deel van je vakan tiegeld terug. De Amsterdamse verzeke raar Lugt Sobbe over die para plu-polis: „De premie is 57,50 voor een week. Als de vakantie verregent krijgt men maxi maal vijfhonderd gulden terug. Hoe we dat allemaal bepalen? We kijken, via de metingen van het KNMI, naar de regen val tussen zeven uur 's morgens en zeven uur 's avonds. De neerslag verwerken we in een puntensysteem. Voor één milli meter regen op een dag, krijgt men één punt Voor 3 millime ter twee punten. En het maxi mum aantal punten, voor meer dan dertien millimeter regen op een dag, is drie. Als men in een week totaal zeven punten haalt, dan gaan we uitkerea" Het moet wél met bakken uit de hemel vallen voordat de verzekering genoeg uitkeert om een reisje naar de zon te maken. Maar..wie hoopt déór nou op? lGt£N' 7.0*°^ rttJ Jammer, maar ik kan wer kelijk geen genoegen bele ven aan een vrouw, die haar spierbundels opfokt en deze in wedstrijden showt. Niet omdat ik bang ben voor 'n klap, maar zuiver om rede nen van esthetische aard. Het is geen gezicht zo'n meisje als vogelverschrik ker te zien uitgroeien. Waarom jezelf zo (misvor men? Voor 'een tas, een trai ningspak en twee bekers' met straks een 'top', waar van je alleen maar kunt af vallen. Je blijft lachen om de gekheid van de menselijke soort. Breda, C. van de Heijkant Toen enige tijd geleden voor Taiwan 2 duikboten in Ne derland gebouwd zouden worden werd er fel gepro testeerd, de bouw was nog maar net begonnen toen de regering zwichtte voor de druk van communistisch China, en de protestakties in eigen land, werden de boten verder afgebouwd en afge leverd in een ander Euro pees land. Deze order ging aan onze scheepswerven voorbij. He laas. Nu schijnen de rollen gekeerd. Nu heeft Saoedi- Arabië ook duikboten nodig, en nu zijn onze regeringslei ders (lijders) er op uit deze duikbotenorder wel ge plaatst te krijgen, ten gun ste van de werkgelegenheid op onze scheepswerven. Maar Saoedi-Arabië is een felle vijand van Israël, en zal de gelegenheid wel ge bruiken als men de tijd rijp acht om met de op Neder landse werven gebouwde boten Israël aan te vallen. De boten voor Taiwan voor eigen veiligheid van het land mochten hier in ons land niet gebouwd worden, maar voor een land dat de vernietiging van Israël be raamt, bidt onze regering om de gunst. In de oorlog of ferden vele landgenoten hun vrijheid en leven op om joodse landgenoten uit de naziklauwen te redden, nu dingt Nederland mee om Oorlogsmateriaal te leveren dat gebruikt kan worden om Israël te vernietigen. Hoe is dit in vredesnaam mogelijk? Zevenbergen, H. Lokers Wanneer men de verslagen leest over de rede, die Lub bers voor de Harmonisatie- raad Welzijn uitgesproken heeft, dan kan men toch niet anders vaststellen dan dat Lubbers de vinger op de meest zwakke plek gelegd heeft nl. de geweldige normvervaging, waaronder wij allen lijden. U doet daar in uw commentaar zo ge makkelijk en badinerend over. Zouden juist derge lijke commentaren niet één van de voornaamste oorza ken zijn, dat onze samenle ving verloedert. U spreekt over een ethi sche pet opzetten; over het kwellen van gewetens met doemverhalen over norm vervaging enz. U praat eigenlijk weer goed of baga telliseert de afbraak van normbesef, wat in feite wel plaatsvindt door de hele sa menleving heen. Het is niet de eerste keer dat de media zo luchthartig over deze za ken spreekt of schrijft. Men kan het bijna dage lijks constateren. Je kunt het al zien aan de voorbeel den, die u noemt. Euthanasie en wet gelijke behandeling zijn niet onze grootste zorgen. De werk loosheid is een strukturele en blijvende zaak, waarvan 'de pijn' groter wordt voor gesteld, dan het in werke lijkheid is. De media kun nen een grote invloed uitoe fenen, ten goede of ten kwa de, maar hun opstelling is meestal een die van de ge ringste weerstand. U spraak van de hand in eigen boe zem steken. Dit advies zou u zelf aan het denken moeten zetten. Oosterhout, A-Musters Iedereen die dat wil kan weten dat het R.K. Verzet in Nederland uitstekend was georganiseerd en veelzijdig en vruchtbaar was in zijn gevolgen. Vooral boven de rivieren wordt dat graag genegeerd. Toen Jhr. v. d. Goes van Naters in 1944 naar Engeland reisde om daar verslag uit te brengen verklaarde hij, desgevraagd aan koningin Wilhelmina 'Katholiek Verzet, Maje steit, nooit van gehoord'. Of hij toen loog of terzake on nozel was weet ik niet. Over de houding van de RK kerk in nazi-Duitsland worden vooral lasterverha len verteld. In 1937 neemt Paus Pius XI met de Ency cliek 'Mit brennender Sofge' openlijk stelling tegen de rassenleer, het totalitarisme en 't schenden van mensen rechten door de nazi's. Die brief werd in de kerken voorgelezen. De nazi's be schouwen de katholieken als gevaarlijk omdat zij ook moesten gehoorzamen aan Rome. Als gevolg van 't in alle rk kerken van Nederland voorgelezen protest der Ne- delandse bisschoppen, d. d. 26 juni 1942, tegen de depor tatie van Joden, werden 300 katholiek geworden Joden naar Auswitch gedepor teerd. Zo reageren totalitai- ren, leerden wij. Voor Paus Pius XII een reden om voor zichtig te zijn. Recente onderzoeken van historici, ook niet-katholie- ken leverden de volgende gegevens op. In 1932 was 30% van Duitse bevolking katholiek. In de RK gebiedsdelen werd veruit het minst gestemd op de nazi's. De enige RK-or- ganisaties die vóór Hitier stemden waren de Studen tenverenigingen aan de uni versiteiten. Alle andere rk organisaties van arbeiders tot jeugdverenigingen brachten eensgezind stem advies uit tegen Hitier. Nieuwsbladen die die uit slag publiceerden werden verboden. Belangrijke lei ders van de RK Arbeiders- en Jeugdverenigingen kwa men om in concentratie kampen. Zoals nu in Polen werd via processies en bedevaar ten massaal passief verzet gepleegd door katholieken tegen 't Nationaal Socialis me. In de parochies werden tientallen brochures tegen het Nationaal Socialisme verspreid. In sommige bis dommen werd meer dan de helft van de RK Priesters door de nazi's gestraft. In Dachau alleen al zaten 300 priesters gevangen. Van de ruim 8000 priesters (een derde van 't totaal) die wer den gestraft werden er 110 vermoord en stierven er nog 59 tengevolge van martelin gen. De Joodse schrijver Pin- chas Lapide en de leider van de Joodse Gemeente in Rome verklaren dat er van de I miljoen geredde Joden er 800.000 werden gered door Katholieken. Zowel de mar xist Horekmeier als Nobel prijswinnaar Thomas Mann verklaarden, na onderzoek, dat vrome katholieken in Duitsland het meest voor jo den hadden gedaan. De his toricus Repgen toonde aan dat het Concordaat tussen Rome en 't Derde Rijk, de juridische vorm was van het niet aanpassen van de RK Kerk aan 't nazi-bewind. In zijn boek 'Priesters on der Hitiers terreur' noemt Ulrich von Hehl het belang rijkste resultaat van zijn onderzoek 't feit 'dat een verpletterende meerderheid van de Duitse geestelijkheid niet bereid was zich, wat hun geloof betreft, zich te laten gelijkschakelen'. Veel Joden o.a. Nahum Goldmann, president Joods Wereldcongres, Golda Meïr en opperrabijn Elia Toff van Rome hebben van op rechte dankbaarheid ge tuigd jegens Paus Pius XII vanwege zijn hulp aan Jo den. Bepaalde mensen me nen om 't hardst Paus Pius XII te moeten veroordelen. Had hij dan die dolgewor den nazi-roofdieren tot nog wredere vervolgingen moe ten provoceren? Ziekelijke vooroordelen en gekletst acahteraf hebben een boze mythe gevormd. Het door allerlei christenen veroor zaakte leed, de aangedane vernederingen en alle onheil dat zij de Joden aandeden is onuitwisbaar. 't Is ook onduldbaar dat het goede dat door Katholie ken werd verricht opzette lijk wordt verzwegen en ge negeerd. Ook zouden dege nen die dagelijks bezig zijn om de RK kerkleiders af te kraken zich beter op de hoogte moeten houden van de nieuwe standpunten en opvattingen omtrent Joden die zich momenteel ontwik kelen onder* onze kerklei ders hier. B.v. over de 'Noti tie over Edith Stein, jodin en carmelites' van Marcel Poorthuis. Overige gege vens haalde ik uit 't Katho liek Nieuwsblad van 27 en 31 maart jl. Ontwapenend en onthullend. P. C. Marijnissen Rucphen In 'De Stem' van vorige week zegt Max Hamburger in zijn gesprek met Ber Crouzen: 'En laten we niet vergeten dat kardinaal de Jong in 1942 als enige katho liek van formaat in Europa zijn stem verheven heeft te gen het onrecht van de jo denvervolging'. Ik mag hem herinneren aan wat Golda Meir als Is raëlisch minister van bui tenlandse zaken in haar te legram van deelneming bij de dood van paus Pius XII schreef: „Toen in het decen nium van de nationaal-so- cialistische terreur ons volk door een verschrikkelijk martelaarschap geteisterd werd, heeft de paus zijn stem verheven voor de slachtoffers". De joodse professor Dr. Pinchas Lapide kwam in 1976 op grond van uit joodse bronnen afkomstig docu- mentatie-materiaal tot de uitspraak, dt tussen 700.000 en 860.000 joden door tussen komst van Pius XII van de vernietigingsdood zijn ge red, dat de paus talrijke ma len ten gunste van de joden geïntervenieerd heeft en daarbij veel grotere risico's genomen heeft dan thans algemeen aangenomen wordt. Lapide zei woordelijk: „Pius XII mag vele situaties verkeerd beoordeeld heb ben, mag talrijke gelegen heden om nog meer men senlevens te redden niet be nut hebben, hij mag wel licht op het beslissende mo ment geweifeld hebben, maar geen enkel van de tot heden (1976, J.S.) openbaar gemaakte documenten roept ook maar de geringste twij fel op aan zijn goede wil". In dit verband is zeer le zenswaard de verkorte Ne derlandse uitgave van 'Ge wald gegen Gewissen' van B. J. J. Visser, M. S. C„ geti teld 'Vaticaan en Nationaal- socialisme, Moderne ge schiedvervalsing documen tair ontmaskerd'. Breda, J. A. M. Sadée Dominee Ian Grego ry, een voorkomend man met een vrien delijk blotebillengezicht, is, de stichter en voorzit- ter van een unieke f soos. Ze heet 'The /jy Polite Society', de Beleefde Vereni ging. De galante predikant stampte haar destijds uit de grond met het doel ook in Groot-Brittannië wat men noemt de kwaliteit van het leven enigszins te verbe teren. Is dat wel nodig? vraagt u. Ah, ik hoor het al, u behoort tot degenen die het rijk van Marga ret Thatcher goed kennen als toerist en het een fijn land vin den. Maar wie er een poosje echt heeft gewoond, zal u toch vertellen dat ook in Groot-Brit tannië het vandaag de dag echt niet meer is zoals weleer. Ons verbaast het niet dat do minee Gregory van zijn landge noten weer voorkomende lieden wenst te maken want vooral de Britse jeugd van tegenwoordig lijkt wel grootgebracht in een bos. En aangezien de Britse zo geheten beschaving heel gemak kelijk doordringt tot onze con treien, zou het voor ons een goede zaak kunnen zijn als Thatchers eilanders nieuwe toonbeelden van wellevendheid werden. Dominee Gregory's beleefde soos heeft haar zetel in zijn pa rochie van Newcastle-under-Ly- me, in het Engelse graafschap Staffordshire. Laatst pikte ze daar de hoffelijkste steden van Groot-Brittannië uit. De keuze viel op Shrewsbury in Engeland en Newton Stewart in Schot land. De beleefde vereniging was tot de conclusie gekomen dat de inwoners van beide plaatsen tot de charmantste van de hele na tie mochten worden gerekend. Maar een van de eersten die dit tegensprak, was Alex Shand, hoofdredacteur van de Schotse 'Galloway Gazette.' In een hoofdartikel gaf Alex grif toe, dat de 3.000 burgers van Newton Stewart in de regio Dumfries en Galloway mis schien wel redelijk beleefd wa ren tegen vreemde bezoekers. „Maar de werkelijkheid onder dat vernis is helemaal anders," schreef hij. „Het taaltje dat er in de kroegen wordt gesproken zou de ruwste zeebonk doen blozen tot aan zijn sokken," aldus hoofdredacteur Shand. „Beleefde mensen in Newton Stewart? Je grootje! Iedereen parkeert daar zijn wagen zonder enig begrip voor de noden van anderen. Wat de inwoners van Newton Stewart doen, is ge woon hun auto achterlaten waar hij tot stilstand is gekomen. Nie mand zet hem vrijwillig uit de AV Van onze correspondent roft van British Rail heefl j mannetjes in 't oor geflu. Aanvankelijk werd het berichj dat zij iedere morgen eem ujt Miami afkomstige actrice a| anjer in het knoopsgat stoppen. „Wij zijn hier 01 te verdienen, zegt hij. „D; vinden wij het erg belangri onze klanten dagelijks vl hulpvaardig worden deld." De beleefde verenigiiij dominee Gregory kreeg weg of laat hoffelijk wat vrij voor andere autonu ten." In Shrewsbury daarente; zelfs het personeel van plaatselijke spoorwegs; elke dag opgewekt en v« mend. Regiochef Merrick; Door Rogor Slmono overwinnaars uit de bus beide stadjes vriendelijke liers, opgewekte en behulp taxichauffeurs en galant personeel hebben. Een plaatselijke groeni vertelde dat hij driemaal klanten had gekregen een bord waarop te lezen „In deze zaak zeggen wij met plezier Alstublieft en u!" taxibedrijf in Shrewsbun huurt ook auto's voor bri clamemotto van zijn m „Betrouwbaarheid en hot heid. nacht krijg ik wel eens van dronkemannen die manieren hebben," „maar voor het overige: mijn klanten ware toont* van beleefdheid." Afgelopen maand vt Oxford een debat plaats, ganiseerd door de Beleefd: eniging van dominee G» Deze openbare gedacht: ling over goede manierei overigens ook tot doel te len wat wellevendheid eig is. De vergadering verliep der incidenten! Verslaggevers van de overi gens zeer respectabele Miami Herald, hadden zich bij het huis van Hart verborgen in een bestelwagen en hadden zowel Hart als de actrice de woning zien binnengaan. In de loop van maandag ver anderde het roddelverhaal in een regelrecht politiek schan daal toen bleek dat minstens een deel van wat de Miami He rald had bericht op waarheid berustte. Hart had Donna Earle Rice op oudejaarsavond leren kennen op een jacht in de ha ven van Miami. Korte tijd later maakte de 1.500 brieven van mensen twee wellevendste plaatst: Engeland en Schotland helpen kiezen. Shrewsk Newton Stewart kwame presidentskandidaat een en- iele dagen durende boottocht de Bahama's. Die trip naar werd door Donna Rice bijge woond. Hart heeft inmiddels toegegeven dat hij de actrice vele malen heeft opgebeld, /rijdag arriveerde Hart in Washington en op hetzelfde ijdstip arriveerde daar ook jok Donna Rice. Die zou naar iet huis van Hart zijn gegaan, maar zou dat diezelfde avond Gil Merrick, eigenaar va ioor een achterdeur die niet i. .in i /I AAI* rl A V FAWol O /T/TAT T/WA 1 fAn Ia a4 loor de verslaggevers van het diami Herald in de gaten werd en andere gelegenheden. Ii 'ehouden weer hebben veria- Donna Rice zou de nacht u*lebben doorgebracht met haar l jWnend voor wie ze ook naar de Steeds vaker blijkt dat sport vissers het niet zo nauw meer nemen met de aanschaf van een sportvisakte of een vis vergunning. Het aantal zwartvissers neemt hand over hand toe. De OVB komt jaarlijks door dit ontwij kende gedrag van sportvis sers zoveel miljoenen tekort, dat zij hun diensten hebben moeten inkrimpen, personeel hebben moeten ontslaan. Sportvissers blijken dus niet alleen zwart te gaan vis sen, maar zijn daarmee ook slechte werkgevers! Immers via de sportvisakte vloeit het grootste gedeelte van het be taalde geld weer naar het viswater terug. In de vorm van subsidies, het uitzetten van vis en de steeds belang rijker wordende voorlichting op beheerstechnisch terrein. Ook de voorlichting naar sportvissers, via publikaties, jeugdcursussen, waarvan dit jaar de eeste serie van drie, wordt steeds belangrijker. Zwartvissers, dus diege nen die willen en wetens geen sportvisakte kopen, zijn er de oorzaak van dat een en ander flink stagneert. Het viswater wordt er op die ma nier niet beter op en de sport vissers die nog wel een akte gaan halen op het postkan toor denken bij zichzelf: 'Waarom ik wel en hij niet?' Alles staat of valt met de controle op en langs het vis water. Zat men vroeger mid den in de polder ergens met een hengelstok, dan duurde het niet lang of de plaatse lijke koddebeier vroeg om de papieren. Zo ook langs een stadsgracht, in de Biesbosch, langs een kanaal. Die con trole ontbreekt op veel plaat sen te enen male. Oom agent heeft geen tijd, of krijgt geen benzine om een rondje langs het water te maken. Minister Braks roept te vergeefs om voorzieningen, maar kondigt wel degelijk een verscherpte controle langs de waterkant aan. Zo lang Korthals-Altes geen voorzieningen schept, de ruimte creëert die er vroeger wel was, zal het wel een roe- pende in de woestijn blij Het aardige is wel datl juist de sportvisserij zelf| welke om die controle vr: Al meer dan twintig vraagt de sportvisserij om. De georganiseerde gelsport ziet namelijk lede ogen aan dat hun li bestand terugloopt, het aantal sportvissers hun wateren (waan] pacht moet worden bel niet afneemt, sterker juist toeneemt. Het wordt dus tijd dat enigingen zelf weer de trole in de hand neemt| zwartvissers de toegangi hun wateren ontzegger.| heel wat landen om ons zijn het de sportvissers de vereniging zelf die medevissers controls Wat dat betreft is het van onbezoldigd con' (iemand met een offi status) nog steeds een betere. Inbeslagname van h: materiaal door de (iemand zonder veri is een stroper) en een boete en/ of een verplicht maatschap van een vi® lanto zouden daarbij kunnen Wanto^ pen. Wat mij betreft be*f congr.o.i.v. men daar morgen mee. Ti |Easthuis wens de controle wordt en daar scherper, zoals al meldde. Het is te hopen] sportvissers zelf geen si willen heten voor effe dan een tientje. Gewoon len die sportvisakte enl| worden van een visclubi buurt of elders. Dat kal controle een heleboel ell' besparen. Door Rien van Ni /TOSKOU (RTR) - Het Sovje insdag verklaard dat AmerilL erking van de kernwapens v| 'oorgesteld door president trategische wapens tussen sluiten. aandag heeft Reagan gezegd lat Amerika op het overleg in ïenève voor het verminderen fan strategische wapens, een jntwerp zou indienen dat beide ïrtijen zou toestaan na 1994 ifensieve systemen naar igen keuze te plaatsen, tenzij iders overeengekomen. „Dit betekent in de praktijk tt terwijl besprekingen lande zijn over beperking van strategische wapens, de ■erenigde Staten doorgaan me: de voorbereidingen voor he: plaatsen al in 1994 van anti- iket-raketsystemen met ele- lenten in het luchtruim, wat IRDAM (ANP) - Na een ge- stemming gedurende het groot- 1 van de dag klaarde de lucht net Damrak dinsdag later wat op. van een zeer vast begin- d Wall Street kon een eindsprint verliezen scherp afkalven, terwijl en daar kleine winsten werden a 06 handel was met 1,45 mil- Tuim maar moet voor meer dan wüljard worden toegeschreven aan ^bligaüemarkt r£^dil'51ager sloot zwartjes hoger dan maandag op Koninklijke Olie verliet de markt 120 abk i2®'10 en Akzo S 030,op van^ beP?rlrte een eerder ver- f tot f 1 en ook fondsen als Elsevier, Nedlloyd. KLM ps deden het wat beter.

de Stem | 1987 | | pagina 4