VSkr van/opst Glasnost in de ruimte ■MSTERDAM: indelen F< RUSSEN VER VOOR BIJ RUIMTE-ONDERZOEK COMMERCIE EN KUNST IN KOSMOS GROEP ILLEd DE STEM DINSDAG 5 ME11987 DE STEM BUITEN Werkpaard Glavkosmos Ruimte-verering Sterrendorp JOHANNESBURG (REU gas, zwepen en de wap kaanse oproerpolitie opgf studenten die op het terr randuniversiteit in Johai tegen de verkiezingen vo Afrika worden gehouden. Schilderen insiders in de bedrijf onmisbaar bij on roei Verborgen Russen gaan boer op met hun raketten Door Piet Smolders Voor het eerst in de ge schiedenis van de ruimte vaart zal de huidige be manning van het Russi sche ruimtestation Mir, de kosmonauten Romanenko en Laveikin, onmiddellijk na hun (tien?) maanden lange verblijf worden af gelost door een nieuwe be manning. Het ruimtesta tion, zo is het plan, zal dus nooit meer leeg staan, zoals in het verleden steeds het geval was tussen twee be mande perioden in. Mir zal permanent worden be woond. De Russen zijn niet alleen in de ruimte om er te blijven, maar ze blijken ook vastbesloten in commercieel opzicht het beste van hun mogelijkheden te ma ken. Zij willen satellieten gaan lanceren op zuiver commer ciële basis. Sinds kort bieden De Sovjets hun raketten aan op de wereldmarkt voor het om hoog brengen van grote en kleine satellieten voor derden. De Russische raketten zijn -zoals de Russen zelf toege ven - van een conservatief ont werp en ze worden al vele ja ren achtereen gebruikt in het nationale ruimtevaartpro gramma. Hun Sojoez-raket (RNS) bijvoorbeeld die nu ge bruikt wordt om bemande en onbemande toestellen naar ruimtestations te brengen, is in principe nog dezelfde raket als die waarmee een generatie ge leden de eerste Spoetnik werd gelanceerd. Uitgerust met ver schillende bovenste trappen is zij gebruikt voor het starten van meer dan tweeduizend sa tellieten, zowel voor civiele als voor miltaire toepassingen (voornamelijk fotoverkenners en communicatie-en navigatie- satellieten). De eerste trap van de raket ge bruikt kerosine en vloeibare zuurstof, de meest traditionele brandstofcombinatie voor ra ketten op vloeibare brandstof. De raket kan snel (per railwa gen) naar de lanceerplaats worden gebracht, opgericht, gecontroleerd en gelanceerd. De RNS wordt gebruikt voor het lanceren van satellieten tot een gewicht van acht ton. Het is het populairste werkpaard van het Russische ruimte vaartprogramma. Voor kleine wetenschappelijke satellieten bieden de Sovjets hun Kosmos- booster aan. Een belangrijk deel van de lopende serie Kos- mos-satellieten (nu al bijna 2000) is gelanceerd met deze eenvoudige en gemakkelijk hanteerbare raket. Voor zeer zware lasten, tot 20 ton, proberen de Russen nu hun machtige Proton-raket (RNP) te verkopen, al in gebruik sinds 1965. In hun eigen programma dient de RNP voor het lanceren van ruimtestations zoals Sal- joet en Mir en om zware robots Kosmonaut Alexei Leonov (links) en ruimtekunstenaar Andrei Sokolov bij twee van hun scheppingen: links de eerste ruimtevoandeling van Leonov en rechts de lance ring van het eerste ruimte schip Wostok met Joeri Ga garin aan boord. foto piet smolders diep de ruimte in te sturen. Zo als de andere Russische raket ten is de Proton beschikbaar met verschillende bovenste trappen en kan worden 'toege sneden' op de wensen van de gebruiker. Ondanks het feit dat het een zware raket is kan ook de Proton relatief gemakkelijk worden gehanteerd op de lan- ceerplatforms van Baykonoer (aan het Aralmeer) en Plesetsk, in het noorden, niet ver van de Witte Zee. Behalve hun raketten bieden de Russen nu het gebruik van hun communicatiesatellieten zoals de krachtige Horizon ('Gorizont') aan. Na jarenlang te hebben samengewerkt met de socialistische landen wen den de Russen zich nu ook meer en meer tot de kapitalistische wereld. De organisatie die in deze pogingen de hoofdrol speelt is Glavkosmos, nog maar een paar jaar geleden opgericht maar nu al duidelijk zeer machtig. Glavkosmos, tot op zekere hoogte vergelijkbaar met de Amerikaanse NASA, zit nu nog in een tijdelijk onderkomen aan de Rode Proletariër Straat in Moskou. De organisatie con troleert zowel de organisatori sche aspecten als de middelen van het Russische ruimte vaartprogramma. De weten schappelijke kant ervan valt, zoals altijd al het geval was, onder de Academie van Weten schappen van de USSR. Stepan Bogodjazj, hoofd van de afdeling buitenlandse be trekkingen van Glavkosmos, vertelde ons dat de plotselinge commercie van de Russen niets te maken heeft met het prak tisch ontbreken van lanceerca- paciteit in het Westen, want dat is een tijdelijke zaak. Er is simpelweg sprake van een an dere aanpak. Een van de problemen waar mee de Russen in dit verband Nu ook beschikbaar voor andere landen: een Sojoez dit] raket startklaar op de basis Baykonoer in Kazachstan. - fotokl Beelden van ruimtevaarders langs de 'Kosmonautenallee' in Moskou. Op de voorgrond Joeri Gagarin, daarna Valentina Teresjkova, Pavel Bejlejajev, Alexei Leonov en Wladimir Komarov. Op de achtergrond het kosmonautenmonument, een ra ket op een toren van titanium. - foto piet smolders worden geconfronteerd is dat de Amerikanen protesteren te gen het lanceren door de Rus sen van satellieten waarin Amerikaanse technologie is toegepast. Zij zijn bang dat de Sovjets hun technologie afkij ken. Oleg Firsjoek, plaatsver vanger van Bogodjazj, noemt deze opstelling onzinnig. „Het gaat ons om het commerciële aspect. Iedereen die een satel liet door ons gelanceerd wil hebben, mag er desnoods naast blijven slapen tot-ie omhoog gaat", verduidelijkt hij. De klant mag dan ook aanwezig zijn bij de start. Terwijl het Russische ruimte vaartprogramma indruk maakt op westerse waarne mers, maar vrijwel onbekend is bij het westerse publiek, heeft het in de Sovjet-Unie een bijna religieuze status. Als je door de Moskouse straten loopt kom je talrijke monumenten en andere kunstwerken tegen, ge wijd aan de werkers, weten schappers, kosmonauten en constructeurs, eensgezind op weg naar kosmische verten. De semi-religieuze kwaliteit is nergens duidelijker dan in het Herdenkingsmuseum van de Kosmonautika, verborgen in het voetstuk van een gigantisch monument, gewijd aan de be dwingers van de kosmos. In het museum overziet een gouden kosmonaut, duidelijk geïnspireerd op Gagarin, met wijd open armen de belang rijkste Russische ruimte-pri meurs, die hij lijkt te zegenen. Buiten, langs de Kosmonau tenlaan die naar het monument leidt, staan de standbeelden van hoofdconstructeur Sergei Koroljov, hoofdtheoreticus Mstislav Keldysj en van ver scheidene kosmonauten. Na tuurlijk vinden we daar op nieuw Gagarin en van tijd tot tijd zie je burgers die (in Mos kou zeer kostbare) bloemen neerleggen bij de voet van het borstbeeld. Naast Gagarin, die in 1968 omkwam bij een vliegtuigon geluk, staat het beeld van Va lentina Teresjkova, de eerste vrouw in de ruimte. Vervol gens zien we Alexei Leonov, de eerste man die een ruimtewan- deling maakte en van de man die samen met hem vloog: Pa vel Bjeljajev. Het laatste beeld in de rij is dat van Wladimir Komarov, die verongelukte toen de parachute van zijn So joez-1 capsule open weigerde te gaan tijdens de afdaling naar de aarde. Aan de voet van het slanke monument, opgetrokken uit onverwoestbaar titanium, overziet Konstantin Tsiolkovs- ky, de vader van de ruimte vaart, het geheel. Monumenten zoals deze zijn verspreid over de hele Sovjet- Unie, vooral in plaatsen waar ruimtevaartpioniers werden geboren. Joeri Gagarin, die zijn eigen geboorteplaats naar zich vernoemd zag, torent hoog uit boven een van Moskous be langrijkste straten, Leninski Prospekt. Gagarins beeld verwelkomt ook de bezoekers van Sterren- dorp (Zvjozdnii Gorodok), een uur rijden ten noordoosten van Moskou. Hier, in een bijna kloosterachtige afzondering te midden van de bossen, leven de ware helden van de Sovjet maatschappij, de kosmonauten, sommige van hen twee keer ge decoreerd als 'Held van de Sov jet-Unie'. Meer dan zestig van hen hebben ruimtevluchten ge maakt. In Sterrendorp leven zij hun levens, samen met hun fa milies en geassisteerd door een leger van specialisten. Sterren- dorp telt nu 3500 inwoners. Het dorpje valt uiteen in twee delen: het leefgebied waar de kosmonauten in flats wonen en het technisch gebied, het Joeri Gagarin Trainings centrum voor Kosmonauten. In het dorp herinnert veel aan Gagarin, die in het begin van de jaren zestig een van de eer ste bewoners was. Bezoekers bezichtigen on vermijdelijk zijn werkkamer, onveranderd sinds zijn dood tijdens een trainingsvlucht met een Mig straaljager in 1968. Zij bezoeken ook het ruimtevaart- museum waar bijna alles wat met Gagarin te maken is, be waard wordt voor het nage slacht. In het Trainingscen trum bereiden kosmonauten zich voor op hun werk in een baan om de aarde, soms maan den achtereen. Een van de hal len wordt gedomineerd door een model van het ruimtesta tion Mir op ware grootte, waarin niet alleen Russische ruimtevaarders maar ook gast- kosmonauten uit andere lan den trainen voor hun vluchten. In een ander gebouw staat een reusachtige centrifuge, waarin kosmonauten worden geconfronteerd met de overbe lastingen tijdens start en lan ding. In een reusachtig zwem bad, waarin ook een copie van de Mir is te vinden, oefenen ruimtevaarders onder water voor hun ruimtewandelingen buiten het station. Onder water kan de toestand van gewicht loosheid enigszins worden na gebootst. Omdat de ingewikkeldheid van ruimtevluchten steeds toe neemt, is ook Sterrendorp snel gegroeid sinds het begin van de jaren zestig. Van hieruit ver trekken de ruimtevaarders De politie arresteerde 120 sti riaal in beslag van buitenlan visieploegen. De studenten waren op de cam pus van de universiteit bijeen gekomen omdat Winnie Man dela daar zou spreken. Op het allerlaatste moment werd de bijeenkomst echter verboden op last van een rechtbank. Toen de studenten weiger den zich te verspreiden, pro beerde 200 man oproerpolitie hun met traangas en zwepen uiteen te drijven. Een student vertelde dat de politie ook met rubber kogels had geschoten en hij toonde verslaggevers zo een kogel. Onder de studenten vie len enkele lichtgewonden. De politie verrichtte 120 ar restaties. Ook hield zij leden van Amerikaanse en Britse te- naar Baykonoer voor hun] cering en hier keren ze na hun ruimtemissies omi en vooral bloemen te leggi het monument van Ga; Terwijl in de VS ruimte gers gewoonlijk maar eei perkt aantal jaren in het gramma doorbrengen, Sovjet-kosmonauten ge lijk hun hele leven aan del overing van de ruimte. Zelfs in hun vrije tijd ki sommige kosmonauten ruimte niet vergeten. Eer,] hen is Wladimir Dzjanib;; niet alleen een van de] roemdste kosmonauten, ook een begaafd kuns1 die zijn indrukken vastli olieverfschilderijen. Hel geldt voor eerste ruiml delaar Alexei Leonov, aan het begin van zijn cai tekeningen en schilde maakte van zijn ervaring] de ruimte. Soms werkt hij sames een Russische kunstenai zijn hele leven heeft gewiji 'ruimteschilderen': Ani kolov. Als 'volkskunst van de Russische fede heeft hij een speciale a: ontwikkeld, waarbij de tevaarders zelf ten nai zijn betrokken. Hij schik een handzaam formaat] eerste versie van een tai zoals het er volgens hem een baan om de aarde op] 300 kilometer uit moet ziei Dit schilder werkje gaal een bevoorradingsruiml van het type Progress na; ruimtestation, waarin gei lijk twee of drie Russen blijven. Zij vergelijki prent met de werkelijkhe] geven correcties aan. I rugkerend ruimteschip de gecorrigeerde opzet mee naar de aarde en f maakt Sokolov het defi doek. Zo ontstond bijvoor» het schilderij 'Parijs bij n aa^ *ANP) - J*5 Amster- j effectenbeurs maakte maandag dat ons toont hoe de lichts» een ongeanimeerde indruk. Het beleg- vanuit de ruimte uitziet ti !ei>d publiek nam een afwachtende de nachtelijke uren. So aan en ?e Londense eöecten- maakte ook oen cchilderi Besloten, wat mogelijk maaKieOOK een scmiaeu eveneens remmend werkte. Van de Srng al evenmin veel stimulans De meeste aandelenkoersen waren Door onze correspondent i WASHINGTON - Amerika I krijgt er de komende weken officieel vier miljoen inwo ners bij. Die komen uit het niets, dan toch uit de scha duw van de Amerikaanse samenleving tevoorschijn waarin ze tot dusver ille gaal hebben verbleven. Ze hebben zich langer dan vijf jaar stil gehouden en zijn er in die periode in geslaagd de poli- tie en de autoriteiten te ontlo- pen. Ze hebben zich al die jaren bewogen in een samenleving waarin ze geen rechten hadden j en waarop ze, in geval van nood, niet konden terugvallen. r Ze maken deel uit van het le gioen van vreemdelingen dat [zich illegaal in Amerika heeft gevestigd. Deze week gaan over het ge hele land 107 kantoren open Door Piet Smolders Ver boven onze hoofden, op 350 kilometer van de aarde, zijn twee kosmonauten aan het werk: Joeri Romanenko en Aleksandr Laveikin. Met een zesogige Oostduitse ca mera maken ze dagelijks honderden foto's van onze planeet, vervaardigen -dankzij de gewichtloos heid- unieke kristallen en legeringen, nemen bloed proeven, kweken uien en sla, bestuderen de sterren met een Nederlandse kijker, en praten via de televisie met hun vrouwen en kinde ren. Vele maanden achtereen zullen ze in hun ruimtestation Mir wonen om vervolgens te wor den afgelost. Terwijl het Amerikaanse ruimtevaartprogramma met ernstige problemen wordt ge confronteerd en een samen hangende kijk op de toekomst ontbreekt, werken Russische kosmonauten in hun hoge ver blijf ten bate van wetenschap en economie. Terwijl Amerikaanse pla neetverkenners aan de grond blijven en hun lot onzeker is, onderzoeken Russische robots de planeet Venus en zullen ze spoedig de planeet Mars en zijn mysterieuze maan Phobos ver kennen. Werkend met conservatieve maar betrouwbare middelen bestuderen ze aarde en heelal in een rustig maar gestaag tempo. Negentig procent van alle satelieten die jaarlijks ge lanceerd worden zijn van Rus sische afkomst. Ook in de ruimtevaart maakt de traditionele Russi sche 'zagadotsjnosjt' (geheim zinnigheid) geleidelijk plaats voor 'glasnost' (openheid) in overeenstemming met de poli tiek van partijsecretaris Mi- chail Gorbatsjov. Geheimzinnigheid was nog het wachtwoord toen, bijna dertig jaar geleden (op 4 oktober 1957), de grootste tot dan toe ge bouwde raket van start ging op een militaire lanceerplaats in de steppen van Kazachtstan en de eerste door mensen ge maakte satelliet de ruimte in slingerde. Spoetnik werd het woord dat de Sovjets met trots en de Amerikanen met ontzet ting vervulde. Dat historische Sovjet-suc ces was niet uit de lucht komen vallen. Het was bereikt op ba sis van een langdurige traditio nele interesse in de theorie van de ruimtevaart en zijn concrete mogelijkheden. Zelfs voor de revolutie van 1917 waren de grondslagen van de ruimte vaart gelegd door een bijna dove wiskundige onderwijzer, die woonde in het kleine stadje Koelaga, tweehonderd kilome ter ten zuiden van Moskou: Konstantin Tsiolkovski. Uitgelachen door veel van zijn tijdgenoten, die in contact kwamen met zijn gedurfde pu blicaties, bedacht hij meer- trapsraketten en ontwikkelde de formules voor hun construc tie. Stoutmoedig sprak hij over kunstmatige manen in banen om de aarde, over ruimtewan delingen, over internationale bemanningen in ruimtestations en over vluchten naar de maan en de planeten. Tegenwoordig bezoeken ver baasde toeristen uit alle delen van de Sovjet-Unie het een voudige houten huis en de werkplaats waar hij schreef en experimenteerde en het mo derne museum voor de geschie denis van de ruimtevaart, dat te zijner ere in de nabijheid verrees. Op zijn graf staan zijn meest beroemde woorden: „De aarde is de wieg van de mens heid, maar je kunt niet eeuwig in de wieg blijven." Niet alle wetenschappers en le ken lachten om Tsiolkovskys gedurfde voorspellingen. Een van hen was Sergei Koroljov die, na de tweede wereldoorlog, de vastberaden en wilskrach tige hoofdconstructeur werd van russische raketten en ruimteschepen. Volslagen ver borgen voor westerse waarne mers bereidde hij Ruslands in trede in het ruimtevaarttijd perk voor. Sinds die gedenk waardige vierde oktober 1957, toen de eerste Spoetnik omhoog ging, brachten de Sovjets alle belangrijke ruimtevaartpri meurs op hun naam behalve de bemande maanlanding, presi dent Kennedys prestigieuze antwoord op de russische uit daging. Gaandeweg waren er ook de onvermijdelijke mislukkingen: onbemande raketten explo deerden op de startplaats of be reikten hun ruimtelijke doelen niet. Vier kosmonauten verlo ren het leven gedurende ruim tevluchten. Maar de Sovjets slaagden erin een formidabel ruimtevaartprogramma op te bouwen, gericht op weten schappelijk, praktisch en eco nomisch nut. Terwijl Amerikaanse astro nauten gemiddeld een week om de aarde draaien in hun space shuttles, hebben Russische kos monauten al 237 dagen in een ruimtestation gewoond, daar mee een record vestigend dat hoogstwaarschijnlijk gebroken zal worden door Joeri Roma nenko en Aleksandr Laveikin in het ruimtestation Mir. Van nu af aan zijn de Russen in een baan om de aarde om er te blijven. Zij hebben zich per manent in de ruimte gevestigd. dertig jaar ruimtevaart fend symboliseert: Spoel -» meeste aandelenkoersen waren die over de lage landen vlii |tnv'(]° 'a[;erof b'ev®nbuurt van t *t«» 4." c<Re koers. Op de obligatiemarkt foto S. Novostl, Smolders, kwamen de prijzen vrijwel niet in be weging. Zwak lagen de aandelen Fokker, die verschijning van het niet al te vroujke jaarverslag ƒ3 weggleden ar 49. De internationale aandelen oncr* het ook niet bolwerken. Unile- ®r^oe^te f 5 in waarde in op 577,50 ►.,ii^0ninkl^ke olie ^kte ruim een Sr/fS.Ï?4 f 241-40- Akzo sloot 1 lager Pi Philips, KLM en Hoogovens 'akten ook iets in prijs. De financiële sector sleepte zich izaam achter de prijzen van vrij- ,aan- ADN noteerde, rekening hou- het dividend, echter licht ho er. vn u noteerde ex claim 316,30. De cairns openden op een dubbeltje, scho- vervolgens door naar ƒ0,48 maar V» antonius antonius 'V' «>ngr.o.l.v. gasthuis p gasthuis p gasthuis gasthuis p hooghuys aeneas (oostb.) (oostb.) I our des (tilburg) (tilburg) (tilburg) (tilburg) (het) klokkenberg Iiduina ('s-h'bosch) ('s-h'bosch) ('s-h'bosch) De vader van de ruimtevaart -Konstantin Tsiolkïï kreeg uiteraard een groot standbeeld in Moskou. - foto piet f VK 90,80 107,90 d 128,50 501,50 146,50 61,20 76,80 SK 89,90 107,50 127,50 489,00 d 146,70 61,10 76,20

de Stem | 1987 | | pagina 4