'Vredesbeweging behoort abortus te bestrijden' REGERIN< 'Minder meer siipi examens Controle potentiële vervuilers vaak laks WIL ROME KOERSWIJZIGING PAX CHRISTI Parlementaire enquête en Glasnost in USSR Oostenrijk in de Stem co RESULTAAT 'GIFEXPRES' deStemJLNJI -DESTEM- DESTEM ACHTERGROND DINSDAG 5 ME11987 Praten Gedicht Haags hoogstandje 'Arbitrage enige oplossing voor stukgoed' Agenda Havo Lbo en mavo c/d Lbo-C Door Wouke Geensen DE VERENIGING Milieu defensie heeft weinig re den om tevreden terug te kijken op haar project de Gifexpres. Provincies en gemeenten bleken vaak zo laks met de controle van bedrijven die potentiële vervuilers zijn, dat het wel lijkt of ze er tussen geno men willen worden. De mazen in het net zijn nog veel te groot. De ronde met de Gifexpres door Nederland leverde voor zich sprekende voorbeelden van deze laksheid op. Een greep: Het galvanische be drijf AGI in Duivendrecht plaatste nieuwe apparatuur. „Het zal nu wel afgelopen zijn met de gigantische lozingen van zware metalen die de tui nen en sloten rond het bedrijf vervuilen", dacht de provincie Noord-Holand naïef. Tips van een voormalige werknemer en monsters die de Gifexpres nam, toonden echter aan dat de lozingen gewoon doorgin gen. In Brabant vervuilen de galvaniseerbedrijven van de Gebroeders De Rouw al vanaf 1969 bodem en grondwater. Dat gebeurde in Rosmalen, Vlijmen, Empel, Oisterwijk en Den Bosch. Ondanks deze vervuilingen kregen de Ge broeders telkens weer een vergunning. Dat dreigt ook nu weer te gebeuren. Want, nota bene nadat het bedrijf in Den Bosch een eerdere vestigings plaats zwaar vervuilde met arseen, is in dezelfde stad een nieuwe lokatie voor het be drijf gekozen. Pigmentfabriek Ten Horn (Ciba-Geigy) in Maastricht zei geen cadmium meer te ge bruiken. Rijkswaterstaat liet zich hierdoor in slaap sussen en stopte de metingen van het afvalwater dat in de Maas wordt geloosd. De Gifexpres nam wèl watermonsters. Re sultaat: Ten Horn gebruikt nog steeds cadmium. Directeur Milieu van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, Dordrechter, is evenmin te spreken over de laksheid van de lagere over heden, al kan hij nog enig be grip opbrengen. „Een ambte naar van de gemeente moet een bedrijf controleren en komt in contact met deskun dige ingenieurs. Die ambte naar, met zijn veel geringere technische kennis, voelt zich Jan Lui terwijl het gaat om kwaaie jongens die alles in het werk stellen om onder de controles uit te komen en ambtenaren om de tuin te lei den." De vreesachtige benadering van de bedrijven is geen mo nopolie van gemeente-ambte naren. Ook plaatselijke mi lieugroepen durven de ver vuilers niet altijd aan de kaak te stellen. „Als we dat doen, worden we in het dorp met de nek aangekeken." Milieudefensie en Dor drechter zijn het roerend met elkaar eens. Plaatselijke mi lieugroepen en gemeenten moeten samen werken en niet schromen vervuilers te dwin gen tot maatregelen. De situa tie is ernstig. Er zijn duizen den gevallen van vervuilde grond, volks- en moestuinen zijn verontreinigd, bedrijven gaan door met vergiftiging van het milieu. Gemeenten zouden ook meer met elkaar moeten over leggen over de aanpak van milieuproblemen. Zij kunnen van elkaar leren en hoeven niet steeds opnieuw het wiel uit te vinden. Zo zijn er ge meenten die goede resultaten boeken met het apart inzame len van klein chemisch afval (batterijen, verf- en olieres ten, medicijnen, cosmetica en zovoort en zovoort). Maar in even zoveel gemeenten lukt het niet. De respons van de in woners is veel te gering. Het opzetten van uitsluitend een inzameldepöt werkt niet. Mensen zijn niet bereid met hun chemische afval op weg te gaan. Zeker niet als daar voor een afstand moet worden afgelegd. De Gifexpres ging huis aan huis de deuren langs om chemisch afval op te ha len. Hun oogst was veel en veel groter dan gebruikelijk in de gemeenten. Een aantal gemeenten heeft allang ontdekt dat een inza meldepöt niet voldoende is. Zij werken samen met winke liers waar het afval ingele verd kan worden en met de zogenaamde chemokar. Zo kan het gebeuren dat in som mige gemeenten slechts twee procent wordt ingezameld en in andere gemeenten, die ex tra voorzieningen hebben ge troffen, ruim veertig procent. Een belangrijk aspect in deze vorm van inzameling is de voorlichting. Anno 1987, vijftien jaar nadat de proble matiek van het chemisch af val voor het eerst in het nieuws kwam, gebeurt dat de Gifexpres aanbelt om te ho ren te krijgen: „Wat denkt u wel. Wij zijn nette mensen en hebben geen gif in huis." In een ander geval kwam een bewoonster enthousiast terug naar de voordeur met over haar arm twee oude jurken. Aanpak van de bodemver vuiling, regelmatige en on verwachte controle van ver vuilende bedrijven, bewust maken van het publiek, het kost geld. De gemeenten ko men gezamenlijk 80 miljoen gulden tekort. Binnen de VNG heerst de verwachting dat nieuwe bezuinigingsronden voor de deur staan. Dor drechter vindt dat gemeenten desondanks hoge prioriteit moeten geven aan de mi- lieuaanpak. „Een slecht weg dek kan nog wel blijven lig gen maar een vervuilde bo dem niet." Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236 Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326 (alléén abonnementen). Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda, Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13,4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751. Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9. 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen, Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: 24,20 per maand; 69,75 per kwartaal of 271,00 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20 30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Door Jan Bouwmans VERLANGT PAUS Jo hannes Paulus II van de katholieke vredesbewe ging Pax Christi een ver gaande koerswijziging Wil de paus dat Pax Christi zich werpt aan de voeten van bijvoorbeeld de Nijmeegse pater J. Koop man sss en de 'Schreeuw om leven'-beweging van ex-EO-directeur Doren bos, beide fervente bestrij ders van de abortuswetge ving en dienovereenkom stige gewettigde praktijk De uitspraak van de paus, vrijdag 1 mei gedaan in Mün- ster op de eerste volle dag van zijn bezoek aan West-Duits- land, liegt er niet om. Een vre desbeweging is die naam niet waard, zei de paus, indien ze niet even hard ten strijde trekt tegen de abortus als te gen de (atoom)bewapening. Deze uitspraak overstijgt de grenzen van de bondsrepu bliek. Wat kan dit anders be tekenen dan dat de paus de strijd voor vrede en tegen abortus dwingend aan elkaar heeft gekoppeld, over één kam scheert. En houdt dit voor de katholieke vredesbe weging niet de opdracht in om even zovele anti-abortuscam- pagnes te gaan voeren als vredesdemonstraties te hou den, waar ook ter wereld Zonder twijfel is de pause lijke uitspraak allereerst be doeld geweest voor Westduits gebruik. Twee zaken lopen daarbij een beetje door elk aar: de scherpe campagne van de Westduitse Bisschoppen conferentie tegen de daar be staande abortuswet en de cri sis binnen Pax Christi in de Pater Koopman spreekt zijn aanhangers toe op het Binnenhof. - FOTO ANP bondsrepubliek. Die crisis lijkt overigens goeddeels overwonnen te zijn op het congres van Pax Christi in Koblenz op 1, 2 en 3 mei dat dus samenviel met het paus bezoek. De uitspraak van de paus over vredesbeweging en abortus is niet tot dat congres doorgedrongen, meldt Jan ter Laak van Pax Christi Neder land die daar aanwezig was. Onder aanvoering van de Keulse kardinaal Joseph Höf- fner voert de Westduitse Bis schoppenconferentie al ge ruime tijd op zeer systemati sche wijze een uiterst scherpe campagne tegen de abortus wet in de bondsrepubliek. Het opmerkelijkste daarbij is, dat de politieke partij 'De Groe nen' het hoofdzakelijk moet ontgelden, omdat die pleit voor een zelfbeslissingsrecht van de vrouw. Hoewel De Groenen poli tiek machteloos zijn, lijkt er sprake van een regelrechte confrontatie bisschoppen - Groenen alsof het grootste ge vaar op de loer ligt. Op de Ka- tholikentag vorig najaar in Aken waren, in tegenstelling tot SPD (socialisten), FDP (li beralen) en CDU (christen democraten) vertegenwoordi gers van De Groenen als on gewenst persoon geweerd. En kardinaal Höffner laat geen enkele geschikte gelegenheid voorbij gaan om katholieken, die op De Groenen stemmen, met zoveel woorden te betite len als afvalligen en ketters. De Westduitse Pax Christi vertoont met vele andere groeperingen in de 'Kirche von Unten' (het 'andere ge zicht van de kerk' bij onze oosterburen) in politiek op zicht grote verwantschap met De Groenen; zeker als het gaat om de vredes- en de mi lieuproblematiek. Dat moet dus steken. De pauselijke uit spraak beoogt dan ook zeker een wig te drijven tussen Pax Christi en Groenen. De West duitse katholieke vredesbe weging moet haar politieke betrouwbaarheid voor de bis schoppen maar bewijzen door haar schouders onder hun an- ti-abortuscampagne te zetten. Deze, via de paus gespeelde druk van de bisschoppen is des te uitgekiender omdat Pax Christi in de bondsrepu bliek al meer dan een jaar met een interne crisis kampt. Die crisis brak vorig jaar uit nadat de meerderheid van de leden koos voor een veel radi- kalere pacisfistische koers met de aanvaarding van de verklaring, dat dienstweige- ren een ethisch geboden zaak is en door Pax Christi op alle mogelijk manieren moet wor den aangemoedigd en bevor derd. Twee van de drie dage lijkse bestuursleden traden af. Daarenboven gaf ook bis schop Braun zijn functie van president op wegens tijdge brek. De Bisschoppenconfe rentie besloot daarop om vooralsnog geen nieuwe bis schop tot president van Pax Christi te benoemen. Ze stel den daarentegen bisschop Spital van Trier tot referent aan met de opdracht te onder zoeken of Pax Christi afdeling West-Duitsland als organisa tie nog wel voldoende katho liek was om er een bisschop president van te laten zijn. Hier grijpen de beide zaken dus in elkaar. Spitals onderzoek is for meel nog niet afgerond. Wel is achter de schermen met inter nationale hulp, waarvan die van bisschop Ernst van Breda niet onbelangrijk is geweest, aan een oplossing gewerkt. Tijdens het pausbezoek kon op het congres in Koblenz een nieuw bestuur gekozen wor den. En mgr. Spital heeft daar in een redevoering meege deeld alle vertrouwen in Pax Christi te hebben gekregen, de vereniging bij de Bisschop penconferentie met alle kracht te zullen verdedigen en zichzelf te zullen aanbieden als president. De crisis lijkt bezworen, maar daarmee de pauselijke uitspraak na tuurlijk niet geneutraliseerd De uitspraak van de paus overstijgt echter de West duitse situatie. In hoeverre zullen voorvechters van zogeheten 'pro-life-beweging (strijders en actiegroepen voor het ongeboren leven) met de pauselij kse uitspraak in hand van Pax Christi gaan eisen zich in hun gelederen te scharen Nog afgezien van vraag of de uitspraak van de paus een vervolg krijgt centraal uitgewerkt en uitge zet beleid Jan ter Laak, secretaris van Pax Christi Nederland, is vrij resoluut. „Er zijn mensen die vinden dat Pax Christi uitspraken moet doen tegei abortus. Wie is daar eigenlijk ook voor. Maar wij vinden abortus geen thematiek vooi de vredesbeweging. Ik denk ook niet dat wij deze uit spraak van de paus snel zul len oppakken. Wij moeten ons voor de kerk specialistisch blijven beperken tot oorlog en vrede." Ter Laak wijst er nog dat Pax Christi Internatio naal een onafhankelijke ver eniging is. De leden bepalen de koers. „Het kan best zijn" aldus Ter Laak, „dat we in tern nog over de uitspraak van de paus zullen discussië ren. Maar het is onze lijn niet en moet onze lijn ook niet worden." De toekomst zal leren of uitspraak van de paus Münster het werk van Pas Christi ongewijzigd laat. Dit toekomst wordt vermoedelijk het eerst zichtbaar in West- Duitsland. DAT KAN een leuke boel worden. Woensdag en don derdag praten premier Lub bers en staatssecretaris Dees (Volksgezondheid), bijge staan door een wisselend aantal collega-bewindslie den, met organisaties uit de wereld van de gezondheids zorg. Minister Ruding (Fi nanciën) zal een deel van ge sprekken volgen, al was het maar om toe te zien dat in deze wereld van miljarden, niet één of twee miljard ca deau wordt gedaan. De ge sprekken worden in beslo tenheid gevoerd. Doel is de wensen en grie ven te peilen over het rapport van de commissie-Dekker over de herstructurering van de gezondheidszorg. Zoals wellicht bekend wil Dekker meer marktgerichte zorg hebben. Die kan goedkoper zijn en sluit beter aan bij de wensen van de patiënt, zo denkt Dekker en zijn com missie. Op Dekkers voorstellen is kritisch gereageerd door de vakbonden, maar de meeste organisaties lijken toch voor zichtig in te stemmen met de hoofdlijnen van Dekker. Zelfs de ziekenfondsen zijn niet echt tegen de voorstel len, die hen toch van hun tra ditionele achterban (de men sen met de kleine portemon nee) kunnen beroven. De organisaties krijgen deze week elk een half uur om hun op- en aanmerkin gen te maken. Woensdag mo gen eerst vakbonden, werk gevers, gemeenten en pro vincies hun zegje doen. Een dag later zijn de ziekenfond sen, particuliere verzeke- raars, de ziekenhuisorgani satie en artsenorganisaties aan de beurt. Wie niet zijn uitgenodigd zijn de patiëntenverenigin gen en enkele beroepsgroe pen, waaronder de apothe kers. Het vermoeden is al uitgesproken (onder meer door twee WD-kamerleden) dat deze clubs niet zijn uitge nodigd, omdat Lubbers vooral ondersteuning zou zoeken voor zijn eigen en thousiasme voor Dekkers voorstellen. Daarom ook zou Lubbers de gesprekken in de grootst mogelijke besloten heid willen voeren. Dat is dus alvast mislukt, want ieder een weet er inmiddels van. Het houden van besloten hoorzittingen door het kabi net is zeer uitzonderlijk. Lubbers voerde in het re cente verleden wel regelma tig in zijn 'torentje' bespre kingen met onder meer de medisch specialisten, wat die laatsten zich nog met vreugde zullen weten te her inneren. De Tweede Kamer houdt wel eens hoorzittingen, die meestal openbaar zijn. Het idee om zelf nu ook eens or ganisaties te horen kwam af van premier Lubbers, die de hervorming van de gezond heidszorg klaarblijkelijk in teressant genoeg vindt, om er zichzelf nadrukkelijk mee te bemoeien. Dees zal nog wel merken wat dat wil zeggen als de premier zich ergens mee bezighoudt. Als Lubbers met een minister of staatsse cretaris gaat 'meedenken', moet de betreffende man of vrouw op zijn/ haar tellen passen. WERELDSE kwesties als de aanmaak van nieuwe mun ten blijken bepaalde kamer leden toch poëtische gevoe lens te kunnen ontlokken. Zoals bij het debat over het Nederlandse muntstelsel en de eventuele invoering van dukaten toen flarden van ge dichten door het kamerge bouw zeilden. PvdA-kamerlid Herfkens opende deze spontane Parle mentaire Middag van de Poëzie met een gedicht van Willem van Haren die zo'n 2,5 eeuw geleden kijkend naar een geharnaste man op de dukaat, pacifistische uit riep: „Welaan, ik zeg: ontrukt, ontrukt hem zijnen degen, Hij is met zijnen helm verle gen, Zijn ijzer' harnas is hem en kel tot last, werp weg dit tuig dat hem niet past." Mevrouw Herfkens beoogde hiermee kamerlid/part-time dichter Joekes (WD) uit de tent te lokken. Volgens Eve lien Herfkens is Theo Joekes voorstander van de invoering van de dukaat, enkel en al leen omdat daar een krijgs haftige, geharnaste man op staat. Zij was zelf nogal ge charmeerd van de rijder, een andere oude munt, „gesierd met de Nederlandse maagd, overigens met een speer en haar andere hand rustend op de bijbel". Toen werd het Joekes te gortig. Het was volgens hem niet de Nederlandse maagd, maar de Griekse godin Pallas Athene, „hoewel ik geen en kele maagd te kort wil doen". Joekes verklapte later dat hij graag een tegengedicht had willen schrijven, maar dat de tijd hem ontbroken had. Maar daar nam Herfkens nu weer geen genoegen mee. Tijdens een trip naar Zuid- Amerika had Joekes haar persoonlijk - na het geza menlijk nuttigen van een blijkbaar heerlijke maaltijd - al eens een gedicht beloofd, waarvan de laatste regel moest luiden „Verse vijgen, room en honing". Joekes moest het rouwmoedig er kennen. Beloften maken schuld, dus vragen we Joekes even hoe dat nu zit. Komen die ge dichten er of niet? Joekes: „Luister eens, als ik iets beloof doe ik dat. Maar ik schrijf nooit meer dan een gedicht per dag, voor welke vrouw dan ook". Herfkens zou wel eens lang op haar gedicht moeten wachten, wellicht in de orde van: 'Pas als Willem Alexander is Neêrlands nieuwe koning, kennen we Joekes' rijm dat eindigt met room en honing'. Of zoiets. „De dag dat het CDA niet meer structureel zorg draagi voor de zwakken, ben ik er uit". De Tweede Kamer vergader! vandaag, Bevrijdingsda[ niet. Voor de kamer is hei dus een 'nationale' feestdaf Nu voor de rest van Neder land nog. Deze week staa niet veel bijzonders op de ka meragenda. De uitkomst var de langdurige ruzie tusser Buitenlandse- en Binnen landse Zaken over de poorten komt aan snee. ft kamer rondt de discussie over de omschrijving in 4 Grondwet van de verdedi ging van Nederland. Me; name de oppositie verzet ziel tegen een al te soepele om schrijving, omdat da arme de poort zou worden openge zet voor Amerikanen, die Woensdrecht op kruisraket ten moeten passen. PSP e PvdA willen verder in vorm .van vragen aan de mi nister van Buitenlandse Za ken weten waarom bedrijver die misschien hebben meege daan aan het ontduiken var boycotmaatregelen t Zuid Afrika niet worden vei volgd. UTRECHT (ANP) - Zeven ziekenhuizen kunnen vol gende week al beginnen met de behandeling van 70 aids- patiënten met het aids-rem- mende middel Retrovir (AZT). Daarnaast stelt de fabrikant, het Britse bedrijf Wellcome, voldoende van het nog schaarse middel beschikbaar voor 30 pa tiënten die worden betrokken bij klinische proeven met AZT. Dit is in Utrecht meegedeeld na afloop van een bespreking met aids-specialisten, ziekenhui zen, Ziekenfondsraad en de Gro ROTTERDAM (ANP) - Ook I volgens de Vervoersbond I CNV is arbitrage nog del enige mogelijkheid om hetl conflict in de stukgoedsec-1 tor van de Rotterdamse ha-1 ven op te lossen. De christelijke bond sluit zichj aan bij commissaris van de ko-1 ningin in Flevoland, H. Lam-I mers, die dit weekeinde eenl dergelijke aanbeveling deed. Lammers stapte vorige weekl woensdag op als technisch 1 voorzitter van het stukgoed- overleg nadat met de constate-1 ring dat overleg tussen partijen I niets opgelevert. In een reactie stelt de Ver- voersbond CNV dat elke an dere oplossing tot grote proble- I nen zal leiden, ook eventuele] gerechtelijke uitspraken. Vol-I gens de bond kan geen van de I sartijen het zich veroorloven ïrbitrage af te wijzen. 'Gouverneur' Sjeng KremeiM, machtigste bond in de van Limburg totterdamse haven, de Ver roersbond FNV, beraadt zich log op het voorstel van Lam- ners. EINDREDACTIE PIETER EGGEN Van onze verslaggever VEGHEL - Ondanks dat produceerd zullen de boeij zuiveleoöperatie Campin moeten betalen. Campina verwacht dat de bi 1987, dat op 1 april is afgeslotf perheffing moeten betalen. I dat 35 miljoen gulden. Toch 1 van het vorige melkjaar 1,8 n Hoe hoog de superheffing! nog niet precies bekend. Da dat de superheffing niet met de hoeveelheid melk. Ook 1 speelt een rol. Hoe hoger hetl perheffing. Zoals het er nu naar uit. Campina-boeren superheffij te zijn 6358. De meesten van procent teveel melk gelevercj beperkt blijven tot gemidde» het hardst aankomen bij del cent teveel melk hebben geil gen een rekening van gemidn Door Frits Stommels Het geschiedenisexamen voor vwo, havo en mavo stond gistermiddag in het teken van de parlemen taire enquête in ons land en de ontspanning in de Sovjet-Unie. Actueel dus. Voordat men met geschiede nis mocht gaan stoeien was eerst scheikunde aan de orde. Voor vwo was veel. Er zijn - ook goede - leerlingen niet met hun examenwerk gereed gekomen. Er was nogal wat rekenwerk te doen, maar de vragen op zich waren niet echt moeilijk. Het waren de gebruikelijke vragen over de gebruikelijke onderwerpen. Er waren niet veel vragen over elektrochemie, maar ze waren wel gevarieerd. Het geschiedenisexamen voor vwo in de middaguren betrof de onderwerpen: het parlementaire stelsel in Ne derland (het functioneren van de Eerste en Tweede Kamer) en de Sovjet-Unie in de pe riode 1924-1964. De eerste vragen gingen over het bestaan(srecht) van de Eerste Kamer. Deze was immers bij de laatste Provin ciale Staten-verkiezingen in het nieuws in verband met een 'dreigende' links meer derheid. De overige opgaven wat betreft Nederland behan- delden de mogelijkheden van de Tweede Kamer om invloed en controle uit te oefenen: recht van initiatief en recht van enquête (bijvoorbeeld de RSV-enquête). Centraal bij het onderwerp over de USSR stond de bui tenlandse politiek. Via een grote betoogvraag moesten de kandidaten het Sovjet-beleid van '24 tot '64 in perioden in delen en deze van passende gebeurtenissen voorzien. De vage aanwijzingen maakten deze opdracht vrij moeilijk. Wel bleek dat de USSR min stens even vaak op gebeurte nissen in het Westen rea geerde als dat ze er zelf ver oorzaker van was. AI met al een examen dat goed te maken was en leuk in haakte op actuele ontwikke lingen, bijvoorbeeld de Glas nost of binnenlandse ontspan ning in de USSR. Scheikunde voor havo was een redelijk examen zonder echt moeilijke onderdelen. Jammer dat het kwantita tieve aspect zo sterk over heerst wordt door het kwali tatieve. Verder was er een goede verdeling van vragen uit de koolstofchemie-anor- ganische chemie. Binnen de laatste was er een eveneens goede spreiding in onderwer pen. Geschiedenis voor havo was goed te maken. Ook min der sterke leerlingen moeten heel wat puntjes bij elkaar hebben kunnen sprokkelen, want er zaten heel wat een voudige vragen tussen. Actueel waren vragen over de parlementaire enquête. Daarin zaten enkele pittige vragen die het nodige inzicht vereisten. Het opstel over de kabinetsformatie was heel goed te maken. Prettig dat nu ook op de havo eens wordt ge vraagd naar een wat langer betoog. Het lastigste deel be trof vragen over de planeco nomie. Het examen op D-niveau was, volgens de docente, redelijk goed te doen. Bij de leerlingen spraken sommigen van pittig, anderen vonden het gemak kelijk. Links en rechts zaten wat strikvragen in de opga ven verborgen, zoals de vraag (22) over de verhouding van de (relatieve) atoommassa van molybdeen (Mo is 96) en de (relatieve) atoommassa van zwavel (S is 32). Het ant woord is tegen de verwach ting van velen één staat tot één. Bij de open vragen was een vraag over Ien en haar flesjes met keukenzout, zoutzuur en suiker een vrij ingewikkelde. Zij moest uitzoeken in welk flesje welke vloeistof zat. Moeite zullen velen ook gehad hebben met vragen over zuur-base-reacties. In de middaguren had mavo c/d, evenals havo en vwo. geschiedenis. Het was een prima examen dat goed was te doen. Dat vonden zo wel docent als leerlingen. Op de school, waar we deze gege vens haalden, hadden alle leerlingen drie kwartier voor het einde van het examen het lokaal al verlaten. Het moei lijkst werden de open vragen gevonden. Het verschillen tussen het c- en d-niveau was niet groot. Leao, lhno en lmo begonnen de tweede examenweek met handelskennis II. Het examen voor leao en lhno was afwij kend van dat van voorgaande jaren. Toen waren er open vragen over bedrijfscalculatie en boekhouden. Nu ging het om veertig meerkeuzevragen met als 'toetje' vijf journaal- posten. Maar voor de leerlingen was de hoeveelheid werk er niet minder om. Het reken machientje moest druk wor den gehanteerd. Er waren vragen over verzekeringen en rendement. Zo was er een vraag over de premie die moet worden betaald voor een nieuwe auto. Daarbij moet re kening worden gehouden met de bonus/malus-situat Voor veel leerlingen zegt b nus/malus nauwelijks i( dus werd het gokken. j POR toedoen van zijn presidel Verder waren er vragt ijk n de nesten geraakt Reeds T over gezinsconsumptie, ^verkiezingen stapelden de bei schrijvingen, afbetalingen ^oorlogsverleden van Waldheiml vreemd geld. De laatste «oorlog betrokken zijn geweest! een gemene, omdat bi) b fensen uit Griekenland en Joel verrekenen rekening nu fceien van de stapel documel worden gehouden met het bde voormalige secretaris-generl drag dat de bank eist va fcor handig in te spelen op del verleende diensten. hij de affaire zelfs in zijn voordel Bij enkele bankopgavf leim p™f6 ^volking za' moesten de leerlingen rekf^,^ ^sovel^innin9 sc ning houden met kortingt jönaa, ..n, mi^.an z!'n a®, A?,C die apart geboekt dienden Wieden o verkeerd. Alt worden. Niet gemakkelij Ken r 9®troost zjcl Bnirth d00r.^e ontwikkelind Dat bleek ook uit het feit di& ^'aP ten'e^ 1 driekwart van de leerlingi |L_ 9°e Staten en Canad de examentijd helemaal v jg/. e Personen te zetter] maakte en er het eerste ui nog niemand was gaan lopei-CL, 7lrh H prakkizeert er ni| e s e «gt zich door er op te wijzen ,1 - VVIJZLC7II m •eggen als een schuldbekenl 't belang van mijn vaderland', ■He tekst van Waldheim. Dat c. 'nt onderzoek. Het merende! ■iter hun president. Zelfs hetl ■er de kop op. De kreet: 'De f Timige Oostenrijkers weer gd Oostenrijkse regering zit md S'r grote internationale druk té f'e van historici de beschuij ferzoeken. Dat besluit lijkt ue leerlingen itunueii iue»»n V\fq|riho!!!?r'''<S? r®9erin9 bU| uit de mogelijkheden: Is djkord„ z'i? 9°edkel een geval van a. differentii lLm: bePerkende maatrel u ;„rr;1i„n*mrr"ss(e nu reeds haar gelool Bij handelskennis II v( lmo blonken de open vragj niet uit door originaliteit. de meerkeuzevragen wai zowel theorie- als praktijl vragen. Bij de eerste kategf rie ging het bijvoorbeeld een groentehandelaar naast groente en fruit bloemen wil gaan verko] tie; b. integratie; c. parallel! satie; d. specialisatie.

de Stem | 1987 | | pagina 2