6De zee zit vol met vis' 'PvdA ook schuldig aan mogelijke strop' NIEUWE ZEEDAGENREGELING ONGUNSTIG VOOR BRESKENS Zwaar gewonde door ontploffing van iep LPG-installatie Actiegroepen Borssele boos op Korthals Altes Onderwijsministers bij presentatie van woordenboek in Sluis Duitse mijn vernietigd POLITIERAPPORT Vrouw uit Nieuwdorp verongelukt Waar of niet LOSSE FLODDERS MAANDAG 4 ME11987 WD AXEL OVER WONINGBOUW BIJ SMITSCHORRE: 3RESKENS - De nieuwe Zeedagenregeling is erg ongunstig voor Breskens. 'Dagje Holland' liep slecht af JANSEN b.v. KRITIEK OP BIOLOGEN OP JAARVERGADERING VISSERIJVERENIGING Geen topjaar Vangstverbod Foto 'ONDERGRAVING GRONDRECHT' Oostburg verhoogt tarieven zwembaden met kleurkrijt helemaal groen met een vurige rooit pluim op zijn kop. Net zo't beest als rondliep op de boet derij van mijn oom. Statig stap. pend tussen de kippen, maar onbetrouwbaar als de pes; want altijd pikte hij naar je Hellup, hij zit aan m'n sok, hij hapt m mijn been, au." Zo'n vals-groen wezen. Had de zuster van de eersit klas nooit over een erf gelopen met zo'n haan V Ze was boos op mij, ze haalde een grote zwartt streep door mijn tekening, mij een nieuw papier en al rode en bruine krijtjes erbij. Maar toen werd het geen hrién, toen werd het een sullig soon kip, die van mijn tranen even zielig werd als ik. „Mooi zo" zei de zuster, „zó ziet een haa er uit." Wist zij veel van hanij gedrag, zij zat nooit in het klooster van Sint Arjaan. „Mag ik nóg een snoepje", vraagt het kind. „Ook eentjt voor mijn vriendje die buiten staat te wachten in een helt grote Mercedes-auto, daar ga we samen mee naar Amerika, héél ver rijden, wel vijf uur.' Wie durft beweren dat ona werkelijkheid -zo bizar vaal als een mens het niet verzonnen zou kunnen krijgen- méér be staansrechts heeft dan de fanta sie waarin geheime wensen vorm krijgen en waarin alles mogelijk is? Een verschrikte kreet: „Pas op, niet de deui dicht doen, mijn krokodil moe er nog door, nééééé, man, wacht nou, zie je al die kleintjes nret die er achteraan komen! Zo, dat was de laatste." En zo'n moeder - als duizenden andere moeders, tantes, buurvrouwen, oma's - bejubelt met de blik ge richt op de grauwe voordeur- mat het jongen krokodille-le- ven dat daar krioelt: „Schatjes zijn het, ze hebben al acbl kleine pootjes, hè?" Oei, dat" mis. „Kijk nou eens goe t mam, het zijn er tien, hoor." Pardon, kunnen die kei® 1 krokodilletjes met die tien dikke pootjes voorzichtig wal opzij en mag dan de deur even t open Ietsje wijder graag, dar kan mijn olifant erdoor om met zijn snuit dit verhaaltje uit tt blazen. eed, en bezweet duw bood oofd ontblpot. en en gaten rlaten, tten rotten. „Kale kop, wte op Here, Here eren en koud 't het woud. geren beginnen, zoek berinnen." verkeken innen bleken, jdracht kweten tukken beten, ekleurd aonsters verscheurd. Aarmel verder; nog altijd zijn herder. INRUILAUTO'S 12 MAANDEN GARANTIE Verkoop, leasing, verhuur, service, onderhoud DE STEM VAN ZEELAND AXEL - De Axelse PvdA- fractie is volgens de WD mede schuldig aan een drei gende financiële strop voor je gemeente van een half miljoen gulden, doordat mogelijk geen woningen ge bouwd worden bij Smit- schorre. ,Het is dan ook zeer onterecht dat de PvdA overweegt een motie van wantrouwen in te dienen tegen wethouder P. Apers (WD)", aldus het WD- raadslid L. den Doelder-Van de Voorde. Ze wijst er op dat het PvdA-raadslid J. Jongepier destijds in de commissieverga- dering akkoord ging met het plan om het gebied bij Smit- schorre aan te wijzen als bouwlocatie. „Alleen de WD stemde destijds tegen. De an dere fracties waren voor". Jongepier is echter van me ning dat zijn fractie geen blaam treft. „Wethouder Apers heeft ons tot drie maal toe ge zegd dat er niets aan de hand was", zegt hij. „Wij geloven een wethouder, dus hadden we geen reden om tegen te stem men", laat hij weten. Den Doelder vindt het prima dat de PvdA de kwestie Smit- schorre ter sprake bracht in de raad van afgelopen week, „want de kans is zeer wel aan wezig dat we de grond aldaar niet kunnen verkopen als bouwgrond wat een verlies van een half mijoen gulden zal be tekenen. Het gaat ons echter te ver om nu alleen de wethouder de schuld te geven. De PvdA moet de hand in eigen boezem steken", laat ze verder weten. Jongepier wijst er echter op dat hij steeds geruststellende ge luiden te horen kreeg van de wethouder. Dat de gemeente die grond aldaar mogelijk niet kan ver kopen als bouwgrond is een ge volg van de nieuwe wet geluid hinder. Bij Smitschorre ligt een motorcrossterrein en tijdens het racen wordt er meer dan vijftig decibel geluid geprodu ceerd. Als gevolg daarvan mo gen daar officieel geen nieuwe woningen komen. T15 „Tijdens de commissieverga dering is er op gewezen dat er eerst een geluidsonderzoek moest komen voordat het ge bied als bouwlocatie aangewe zen kon worden", aldus Den Doelder. „De meerderheid is daar echter aan voorbij ge gaan". Het college van b en w gaat proberen van Middelburg een ontheffing te krijgen om toch te mogen bouwen bij Smit- schorre. De regionale woning bouwvereniging wil daar twin tig bejaardenwoningen plaat sen. Ook een particuliere on derneming heeft plannen voor dat gebied. Banen vismijn in gevaar Als de minister vasthoudt aan de regeling, komt Bres kens als vaste aanvoerhaven voor redelijk wat vissers nauwelijks meer in aanmerking, met als gevolg dat een aantal banen bij de vismijn in gevaar komt. Hoeveel ba nen is nog niet bekend. In een brief aan het ministerie van Landbouw en Visserij dringt de gemeente Oostburg aan op herziening van de maatregel. Oostburg wil dat de maatregel flexibel wordt toe- De Zeedagenregeling is in de plaats gekomen van de zeer omstreden stilligweken. Vorig jaar was het nog zo dat een rotter tien, door het ministerie vastgestelde, weken niet uit mocht varen. De vissers von den het een zeer slechte rege- omdat er geen rekening werd gehouden met de tijden dat een schip niet op zee kon zijn in verband met storm, mo- torpech of vakantie. Daar kwam nog eens bij dat er flink wat vissers waren die als gevolg van die regeling, in plaats van de vijf dagen op zee, ■es dagen buitengaats bleven. Na zeer lang aandringen en vele besprekingen voerde het ministerie dit jaar de Zeeda- [enregeling in. Die houdt in dat grote kotters 172 dagen op zee mogen zijn en de kleine 152. Een zeedag telt 24 uur en be gint om 8.00 uur 's morgens. Doordat Breskens een getijde haven is, zal het regelmatig voorkomen dat de vissers niet om 8.00 uur kunnen uitvaren of voor dat tijdstip binnen kun nen komen. Als een visser in verband met het tij pas na 8.00 uur binnen kan, heeft hij een extra visdag aan zijn broek. Later vertrekken betekent ver lies van een gedeelte van de visdag. Volgens de gemeente moet het mogelijk zijn om een zeedag flexibel te laten beginnen en eindigen, tussen 8.00 en 13.00 uur. Volgens Oostburg zal zo'n toepassing van de regeling niet voor extra concurrentie zorgen. De minster heeft tot nu toe alleen een uitzondering willen maken voor Goeree. Andere getijdehavens, zoals Texel en Wieringen, kampen met het zelfde probleem als Breskens. ïaar Beth-El. zoo kwamen die bespotte aalkop, ga op, ga op." m en vloekte ze 'oen kwamen 2 beeren uit het wou 12 kinderen. 2 Koningen 3; 23/2 De Statenbijbel. 181 :n toevalstreffer, geboren uit e Testament ter verificatie van h« vrouw Jaël, die de slapende vlucti je grond vastnagelde door hem m' ar de slagen te drijven, een gebeurte sittard zich nog al opwindt in zij n a White Horse' pag. 146 Quart ■l New York. Peter noemde Chapt oorlij k aan het bladeren geweest iet in stond. Ik vond het ten slotte ipte met Peters verhaal maar ik wa tan Koningen 2.2.23/25 Wat ik al bla intrigeerde mij veel meer. Waaroi '3 door het zelfde Ned. Bijbelgenoo ien, 78 jaar later. Hoe zag Elisha 2 ie nog levende bontjassen, die da: ;en Keek hij voldaan toe hoe ze n naam des Heeren en op zijn ver tig dat ik geen theologie heb gestu ht een moment in mijn leven gewees deze vragen had moeten geven entamen. Nu ben ik alleen maa atwoord, omdat volgens Ezra Pout1 without curiosity. John O'Mil OOSTERLAND - Een nep '.PG-installatie in een auto er de oorzaak van dat gis- eravond twee inwoners 'an Bruinisse zware brand wonden opliepen aan bo- 'enlichaam en hoofd. bvendien brandde een auto ut en werd een LPG-pomp van ■en tankstation zwaar bescha- igd Het ongeval gebeurde rond ■00 uur bij een tankstation an de N59 bij restaurant De 'lauwe Keet bij Oosterland op thouwen-Duiveland. H.D. de 3) uit Bruinisse kwam op «t moment gastanken bij het tation. Hij reed in een diesel- uto met in de kofferbak drie MIDDELBURG - Wat doe je als je pas de trotse bezitter bent geworden van een spiksplinter nieuwe Mercedes 230?. Je maakt er een proefrit mee want je wil toch weten hoe hard hij kan. Dat moet ook de 25-ja- rige Duitser R. A. uit Viersen hebben gedacht Hij koos daarvoor zater dag een trip naar Neder land. Lange tijd ging het goed. Tot op de Sloeweg te Middelburg, waar hij de macht over het stuur verloor en met het kost bare voertuig in de sloot terecht kwam. Het mo- torcompartement brandde geheel uit en van de rest bleef ook maar weinig meer over. Hij en twee mede-inzit tenden hadden het geluk met de schrik vrij tie ko men, maar dat was dan ook het enige positieve san dit 'dagje Holland'. gedipl. orthopedisch schoentechnicus GESPECIALISEERD IN Ieders Mardig orthop. SPREEKUUR schoenen. Volgens afspraak semor orthop. tel. 076-148168 schoenen t steunzolen en, Unlays voor alle sport- en trimschoenen. FOTO DE STEM/COR J DE BOER losse LPG-tanks verborgen. De tanks waren onderling verbon den door een gasleiding die buiten de auto uitkwam. De auto was wel voorzien van een normale buitenaansluiting voor LPG. Toen De G. aan het tanken was, ontstond in de auto een steekvlam en vervolgens een ontploffing. Hierbij raakten zowel De G. als zijn passagier J.D. ernstig gewond. De brand weer van Oosterland en Nieuwdorp was zeer snel ter plaatse en kon voorkomen dat er nog meer brandschade ont stond. De G. is overgebracht naar het ziekenhuis te Zierik- zee. D. is per ambulance ver voerd naar het Zuiderzieken huis in Rotterdam. De rijkspolitie van Schou- wen-Duiveland, geassisteerd door de technische recherche uit Middelburg, stelt een on derzoek in naar het ongeval. Volgens een woordvoerder van de rijkspolitie gebruikte De G. vermoedelijk de LPG- tank om te koken in zijn cara van en probeerde hij op deze manier illigaal aan LPG te ko men. „Het komt vaker voor dat op deze illegale manier mensen LPG tanken", aldus de woord voerder. (ADVERTENTIE) Breskense vissers in vergadering bijeen. Een vrolijk gezicht kan er wederom niet af Teteringsedijk 60, Breda Grote Zwanenstraat 21. Hulst (Z.VI.) I Door Emile Calon BRESKENS - Niet de con trole-ambtenaren van de Algemene Inspectie Dienst (AID) maar de biologen van het ministerie van Land bouw en Visserij zijn de grootste vijanden van de vissers. „Keer op keer hebben ze het mis", zo was zaterdag regelma tig te horen in Breskens waar de visserij vereniging 'Ons Be lang' zijn jaarvergadering hield. „En elke keer als ze het weer mis hebben, mogen wij minder vangen, terwijl de zee vol zit met vis", merkte visser H. Fenijnop. „Als die biologen de zee op gaan, wat ze bijna nooit doen, dan is het overdag om hun on derzoeken uit te voeren. Om 16.00 stoppen ze echter, 's Nachts liggen ze lekker in hun bedje terwijl elke visserman weet dat je ook dan moet on derzoeken", riep een andere Bressiaander. Alle aanwezigen gaven hem gelijk. Eén visser stelde zelfs voor de hoofdbioloog maar in mootjes naar Spanje te sturen, maar dat ging de anderen toch iets te ver. Werd er vorig jaar vooral gekankerd op de Engelsen die veel te scherp controleerden, dit jaar moesten de biologen het ontgelden. Onder meer om dat ze voorspelden dat er bijna geen kabeljauw zou zija „Maar het stikt er nu van", zei voor zitter P. de Baare van 'Ons Be lang'. Over de Engelsen werd niet meer geklaagd. Die zijn heel wat soepeler geworden, mede omdat ze nu ook last heb ben van het quoteringssysteem. Ondanks allerlei beperkende maatregelen hebben de vissers een redelijk goed jaar achter de rug. „Geen topjaar, maar het had slechter gekund", zei De Baare. „De kabeljauwvisserij zorgde ervoor dat alles nog meeviel". Hij wees er nog eens op dat de Zeeuwse vissers reeds in '74, bij het begin van de quotering, aandrongen op beperking van het aantal echte visdagen. Ein delijk heeft het ministerie be grepen dat dat inderdaad de beste methode is. Er valt name lijk niet mee te frauderen om dat het makkelijk te controle ren is of een schip al dan niet in de haven ligt. De Zeedagenre geling komt in de plaats van de veelvuldig vervloekte stilligre geling. De nieuwe regeling blijft echter nadelig voor de garnalenkotters. Die zijn vaak maar een gedeelte van de dag op het water, maar zo'n deel wordt wel als een gehele dag gerekend. De Baare had werderom geen goede woorden over voor de quotering. „We zitten nu met de kabeljauw al in de proble men, ondanks dat er genoeg in zee zit. Het blijkt wel dat er iets goed structureel fout zit als we na nog geen vier maanden al een vangstverbod krijgen. Men is tegenwoordig meer bezorgd over de vis dan over de men sen". Sinds vorige week mogen de vissers geen kabeljauw meer vangen. Volgens de voorzitter is het voortbestaan van enkele visse rijbedrijven in gevaar. En dat als gevolg van 'onrechtvaardi ge, onzinnige regelgeving en het constant op de vingers ge keken worden door allerlei in stanties'. Hij verwacht weinig steun van de politici 'want die ondersteunen deze moderne bedrijfstak niet. Ze breken die liever af'. De Baare toonde zich be zorgd over de grote spanningen en tegenstellingen binnen de bedrijfstak, De verschillende visserij verenigingen zijn niet meer op een lijn te krijgen en ook de vissers onderling be strijden elkaar. Volgens hem valt het in Zeeland nog mee, in tegenstelling tot het noorden. „Er is bijna een chaos ontstaan door steeds verdere versnippe ring, terwijl juist het omge keerde het geval moet zijn". Hij riep dan ook op één front te vormen. „Anders kunnen we niets bereiken. Het afgelopen jaar was dat al het geval". Ook B. Daalder, voorzitter van de Federatie van Visserijvere nigingen en het Visserij schap, beklemtoonde dat hij alleen wat kan bereiken als alle vis sers en verenigingen achter hem staan, „We moeten niet te gen elkaar vechten". Hij waar schuwde dat binnenkort het Europees Hof in Luxemburg zo goed als zeker besluit dat de quoteringsmaatregel terecht is 'en dan zullen heel wat zaken voor de rechter komen'". En kele Urker-vissers hebben en kele jaren geleden de maatre gel aangevochten en zijn nu aanbeland bij de hoogste in stantie. „Ik voel mij meer een onheils-boodschapper", zei Daalder. „Er zijn geen prettige zaken meer te vertellen". Daalder had het ook over het onbegrip en de onkunde van Haagse en andere instanties. Als voorbeeld haalde hij een gesprek aan met de voorzitster van de Nederlandse officieren van justitie. Toen hij vertelde dat haar kantoor in Arnhem staat, riepen enkele vissers dat ze daar vast en zeker een goed uitzicht heeft over de Neder landse haven. „Nog sterker", zei Daalder. „Ze heeft nog nooit een echte kotter gezien. Alleen op een foto". Volgens Daalder maakte ze het helemaal bont toen ze ver telde dat het mogelijk moest zijn om platvis te vangen zon der kabeljauw in het net te krijgen. „Dat had ze gehoord van Haagse ambtenaren. Ik heb haar toen maar het een en ander verteld over de visserij - wereld. Van heel veel zaken was ze totaal niet op de hoogte, maar ze stippelt wel het ver volgingsbeleid uit". Op uitno diging brengt de voorzitster binnenkort een bezoekje aan een vissersplaats. „Daar kan ze dan een echte kotter zien". Noch De Baare noch Daalder konden de Breskense vissers een opgewekte boodschap laten horen. De Breskense voorzitter besloot zijn redevoering met de woorden: „Ik voel volkomen mee met die visser die niet meer droomt van een rijke vangst, maar van gewoon eens ongestoord kunnen vissen en aanvoeren". Van onze verslaggever SLUIS - De eerste exemplaren van het nieuwe Van Dale Basiswoordenboek van de Neder landse taal worden maandag 18 mei in Sluis aangeboden aan de Nederlandse en Belgische ministers van onderwijs, W. Deetman en D. Coens. De overhandiging vindt plaats in de J. H. van Da- le-basisschool. De bij eenkomst begint om 12.00 uur. Eerst zal wethouder A. Oosterling het woord voeren Vervolgens uit gever L. Schijndel wiens Educatieve Uitgeverij de opdracht gaf aan Van Dale Lexicografie tot het ontwikkelen van het ba siswoordenboek. Daarna krijgen Deet man en Coens het woord en vervolgens is het de beurt aan P. Zuiderveld, lid van de hoofddirectie van Kluwer. Tot slot zal K. Eykman, als kinder boekenschrijver gehono reerd met de Gouden Griffel in '84, ingaan op de spreek- en schrijftaal van kinderen en wat een woordenboek daarmee te maken heeft Aan het slot van de bijeenkomst zullen de leerlingen van de J. H. van Dalesschool een spe ciaal voor de gelegenheid gecomponeerd Van Dale lied zingen. Van onze verslaggever TERNEUZEN - Minister Korthals Altes van Justitie heeft de woede opgewekt van de actiegroepen die deelnamen aan de blokkade van de kerncentrale bij Borssele. Vooral de uitspraak van de be windsman, vorige week zondag voor de radio, dat grote demon straties voortaan niet meer bij plaatsen waar de verontrusting door wordt veroorzaakt of de woede van de demonstranten tegen gericht is, moeten plaats vinden. „Die acties moeten maar gehouden worden in Den Haag omdat daar de beslissin gen worden genomen", aldus dt minister. Hij deed die verkla ring naar aanleiding van de rellen bij de kerncentrale. „Door dit zelfs maar te oppe ren, ondergraaft Korthals Al tes het grondrecht op vrije me ningsuiting, waarbij eenieder op zelf gekozen tijd en plaats zijn stem moet kunnen laten horen", laten de actiegroepen weten die het comité 'Nooit mee Tsjernobyl: Borssele dicht!' vormen. „En zeker moet dit kunnen bij plaatsen die gezien worden als directe bedreiging zoals kerncentrales, militaire objecten en fabrieken die bij voorbeeld gif lozen", aldus de actiegroepen. Van onze correspondent VLISSINGEN - Gistermid dag heeft de duik- en de monteer groep van de Ko ninklijke Marine te Vlissin- gen een uit de Tweede We reldoorlog daterende mijn op de Noordzee tot ontplof fing gebracht. Het projectiel werd op het strand nabij het Brittania hotel gevonden enkele meters van de waterlijn. De mijn was een zo genaamde Teermijn, waarvan de explosieve stof bestond uit vijftig procent kerosine en de andere helft uit teer. Deze mijnen werden door de Duitsers gebruikt als afweer middel tegen landingsboten. Bij het tot ontploffing brengen van een dergelijk projectiel ontstond een brandscherm op het water. BRESKENS - Op het Oranje plein is de auto van A.H. uit Breskens vernield De daders hebben zijn antenne gesloopt en een lamp op de achterbumper. CADZAND - In een restaurant op de Boulevard De Wielingen is van mevrouw D.D. uit Keulen een bruine schoudertas ont vreemd In deze schoudertas be vonden zich een rijbewijs, haar paspoort, eurocheques, europas en een portemonnee met 250 Duitse marken. IJZEND IJ KE - Op de kruising Tivoli heeft een personenauto bestuurd door E.M. van H. uit IJzendijke geen voorrang ver leend aan H. van de R uit Oost burg die van de richting Schoondijke over de voorrangs- weg reed. SLUIS - In de St Jacobstraat is een geparkeerde auto van RJ.D. uit Moeskroen vernield door en kele jongelui. Deze hadden een BIERVLIET - Een ernstig verkeersongeval heeft vrij dagavond laat het leven ge kost van de 48-jarige me vrouw J. van D.- Van W. uit Nieuwdorp. De door haar echtgenoot H. van D. bestuurde personenauto raakte in een flauwe bocht van rijksweg 61 tussen Biervliet en De Braakman in de berm naast de rijweg en belandde vervol gens in de sloot Daarbij werd ook de bestuurder zwaar ge wond. Hij werd per ambulance overgebracht naar het Elisa beth ziekenhuis te Sluiskil. De personenauto werd geheel ver nield. Het stoffelijk overschot van het slachtoffer werd overge bracht naar het rouwcentrum in Terneuzen. Het overige wegverkeer on dervond van het ongeval geen hinder. De oorzaak van het ongeval moet volgens de politie worden gezocht in het rijden met een te hoge snelheid. ruitje uit de auto gesloopt en waren bezig het stuurwiel te slopen. Dit werd bemerkt door W.H. die de politie in kennis stelde. Bij het zien van H. zijn de daders in een Belgische perso nenauto weg gereden. SLUIS - Uit de fotozaak van de heer M. is een videocamera ter waarde van 3.400 gulden gesto len. De diefstal is gepleegd door een man wiens vrouw pasfoto's kwam laten maken. In de tijd die nodig was om de pasfoto's te laten maken heeft de man kans gezien de videocamera te ont vreemden. WATERLANDSKERKJE - In de wijk Stroopuit heeft een landbouwtrekker, bestuurd door A.M. uit Eede, een perso nenauto bestuurd door M.T.H. uit Wijk bij Duurstede aangere den. Dit gebeurde toen M. de personenauto te laat bemerkte 'erwijl hij naar de richting jedleven wilde afslaan. Van onze verslaggever OOSTBURG - De tariever voor de Oostburgse buiten zwembaden gaan dit jaai drie procent omhoog, zc luidt althans een voorste) van het college van b en w. In '85 gingen ze niet omhoog Het vorige jaar alleen de tarie ven voor leszwemmen. Om de opkomst bij het les zwemmen beter te regelen stelt het college voor oir maandkaarten in te voeren Mensen die de lessen zonder geldige redenen overslaan, zier als gevolg daarvan hun kaari verlopen. Voor de maanden de cember en januari is één kaarl voldoende. Omdat de buitenbaden en kele weken later open gaan in verband met bezuinigingen, wil het college de verkoop var de abonnementen deze week laten beginnen zodat de kopers al terecht kunnen in het over dekte bad de Veerhoek in Oost burg. De commissie financiën be spreekt het voorstel vrijdag E mei. De bijeenkomst vindt plaats in het gemeentehuis en begint om 14.00 uur.

de Stem | 1987 | | pagina 5