Philips boekte 42 procent meer winst ■PMKflUOTTHt 'ONVOLDOENDE REACTIE' OP RET .T EN BU DEMONSTRATIE BORSSELE 50V Honderden klachten over Bouwfonds-hypotheek Bus met bedevaartgangers verongelukt Chemisch bedrijf wilde afvalwater 'verstoppen' in de Westerschelde Morgen in De Stem Specifiek Spaarbrief op twee wielen jBr A JJSIm TÏRÏ STTRTJWT Merijntje voorkeur- Jcart. Eriuw rol. Om zo'n l jasje. Haal ïare Vision HYPOTHEEKSCHULD GESTEGEN MET DUIZENDEN GULDENS MIDDELBURG - De rijkspolitie steekt de hand in eigen boezem over het uit de hand gelopen ac ties bij de kerncentrale in Borssele in de nacht van zaterdag op zondag. Prinses Juliana vandaag jarig Naam Townsend Thoresen gaat verdwijnen Rellen Afsluiten Feit Hoog Smeerpijp Lozen DONDERDAG 30 APRIL 1987 Nederland verslaat Hongarije HET WEER IN ZUIDWEST-NEDERLAND Veel bewolking 6De Kneet' barst in tranen uit bij ontvangst ridderorde JE HAD'T KUNNEN LEZEN IN.. Igbart- kleuren J FSQ Vision lekst en draad- pning, 40 voor de toets' elling. Stand-by |eking. Geschikt i S-kanaien. - en hoofdtele- hjs f 1.599,-. Dat probleam loot u hel boat® op met een .Kloinljo In da Stam. Immers mat minetan» vtar van da tien Stamtazara an lazarasaan die apaciaal balangstalling hebban voor onza .Kleint)ee"-rut}riek Personeel gevraagd" ligt hat voor da hand, dat ar anal an vaal reacties komen. DE STEM 127ste jaargang Kantoren te Breda - Bergen op Zoom - Etten-Leur - Goes - Hulst - Oosterhout - Roosendaal - Terneuzen - Vlissingen Losse nummers 1.10 AMERSFOORT (ANP) - Bij de vereniging Eigen Huis zijn enkele honderden klachten binnengekomen van eigenaren van premie koopwoningen uit het ge hele land over de hypotheek op hun huis, die in alle ge vallen bij het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten is afgesloten. Ondanks de aflossingen zijn de huiseigenaren geconfronteerd met stijgingen van hun hypo theekschuld tot in sommige ge vallen ruim 20.000 gulden. Hoewel de hypotheekoffertes van het Bouwfonds aan de ko pers volgens Eigen Huis iuri- disch 'redelijk duidelijk' zijn, is een ernstig gebrek aan noodza kelijke voorlichting van het Bouwfonds aan zijn klanten er de oorzaak van dat de gedu peerde huiseigenaren geheel onwetend waren van het fi nanciële onheil dat over hen werd afgeroepen, aldus Eigen Huis. De hypotheekschuld kon on danks de aflossingen stijgen met bedragen variërend van 10.000 tot ruim 20.000 gulden, doordat de bewuste kopers tij dens de bouwperiode minder bouwrente betaalden dan eigenlijk noodzakelijk was. Het Bouwfonds was in veel geval len bereid om de aspirant-ko pers een lagere bouwrente in rekening te brengen, omdat de toekomstige huiseigenaren ook nog huur moesten betalen voor hun oude woning. Het tekort zou later worden verrekend. Wat de gedupeerden niet te horen kregen was de hoogte van dat tekort. Bovendien werd hen voorgehouden dat de maandlasten met hooguit en kele tientjes zouden stijgen. In de praktijk moesten sommigen echter 400 gulden per maand meer betalen dan waarvan sprake was in de offerte. Eén van de gedupeerde huis eigenaren, J. Thier uit Middel burg, heeft het Bouwfonds in middels via zijn advocaat voor de rechter gedaagd. Thier kocht in 1981 een premiewo ning van het Bouwfonds en sloot een hypotheek af van 153.000 gulden. In de- offerte staat dat hij tijdens de bouw ruim 500 gulden per maand aan rente zou moeten betalen. Om dat hij nog huurde, werd dat 300 gulden. Het verschil van 200 gulden zou de maandlasten na de oplevering met 15 gulden doen verhogen, zo rekende Bouwfondsmedewerker C. Boer hem voor. Over de verho ging van zijn hypotheekschuld werd met geen woord gerept. Terwijl de maandelijks te betalen bedragen worden ver hoogd van 752 gulden uit de of ferte tot 882 gulden nauwelijks een jaar later, keek Thier bij de eerste jaarlijkse afrekening van het Bouwfonds ineens aan tegen een hypotheekschuld van 163.000 gulden. De vereniging Eigen Huis is al enige tijd met het Bouw fonds in gesprek over de gevol gen van het hypotheeksysteem dat inmiddels is afgeschaft. Het Bouwfonds zegt dat in een grijs verleden wel eens in cidenteel klachten zijn geuit over de financiering van de bouwrente, maar dat het zeker niet gaat om honderden klach ten. Zolang de zaak-Thier nog onder de rechter is, wil het fonds geen uitlatingen hierover doen, anders dan dat het hier om een geheel andere zaak gaat. Volgens het Bouwfonds staat de zaak volkomen los van de bouwrente en de hogere hy potheekschuld. Politie erkent fouten Van onze verslaggever De veldslag met een groep zogenaamde Autonomen die toen plaatsvond had volgens overste J. Veenstra, com mandant in het district Middelburg, voorkomen kunnen worden. „Er is te laat gereageerd op de duidelijke signalen van orde verstoring die binnenkwamen, het gerammel aan het hek en dergelijke. Daardoor was de zaak al te ver geëscaleerd toen we wel ingrepen," aldus Veen stra gisteren. De politiecom- mandant had nog geen duide lijk zicht op de oorzaak van de VANDAAG, op Ko ninginnedag, viert prinses Juliana haar 78e verjaardag. Ook mr. Pieter van Vollenhoven, echtgenoot van prinses Margriet is vandaag ja rig. - FOTO ANP Van onze correspondent LONDEN - In een grote ad vertentiecampagne van het Britse scheepvaartbedrijf P O werd gisteren aange kondigd dat de naam Town send Thorensen van alle schepen van dit gelijknamig bedrijf zal verdwijnen. P O is vanaf januari eigenaar van Townsen Thorensen. De campagne is een recht streeks gevolg van de veer- ramp in Zeebrugge en bedoeld om de in opspraak gekomen firmanaam Townsend Thore sen in alle stilte zo snel moge lijk te doen verdwijnen. De witte letters 'TT' prijken nu al niet meer op de schoorstenen van de 14 passagiers- en 6 vrachtveerboten, die toebeho ren aan de rederij Townsend Thoresen. De Kneet geknakt late reactie, die er toe leidde dat tientallen actievoerders en politiemensen gewond raakten. Veenstra zei gisteren aan die 'fout in de aanpak' een kater te hebben overgehouden. „Want hoewel een confrontatie erin zat, was het niet nodig geweest dat er zoveel slachtoffers vie len." Niettemin hield de overste staande dat het scenario van politie en justitie om de actie tegemoet te treden juist was. „Het was kiezen tussen een strijd van het begin tot het eind, of een meer tolerante houding, die geweld kon voor komen. We moeten de aanpak misschien op een enkel punt bijstellen, want met een groep als de Autonomen zijn nu een maal geen afspraken te ma ken." Afgezien van de nachtelijke rellen is het weekend volgens het scenario goed verlopen. Veenstra prees daarom het 'harde en adequate' werken van de 650 bij de actie ingezette politiemensen. Zijn aanvanke lijke teleurstelling -'mijn tweede kater na het weekend'- over de opmerking van justi tieminister Korthals Altes dat de autoriteiten te tolerant wa ren, verbeet hij gisteren omdat de minister een dag eerder wat gas had teruggenomen. Burgemeester G. van den Heuvel van Borsele is er daar entegen nog niet helemaal over heen. Demonstraties tegen kernenergie naar Den Haag verplaatsen, zoals Korthals Al tes voorstelde, of een demon stratieverbod als er raddraai ers tussen de actievoerders zijn (een idee van CDA-kamerlid Gualtherie van Wezel)? .Alle maal heel mooi," zegt Van den Heuvel, „ik heb er begrip voor dat men de geweldangels uit acties wil halen, als men dan ook maar de methodes aan geeft. Dat mis ik tot nu toe." „Het is heel moeilijk om het grondwettelijk demonstratie- recht zo te veranderen dat je toestanden zoals wij die hebben meegemaakt, kimt voorkomen. Ais ze met duizenden willen komen demonstreren in Bors sele, moet je dan de toegangs wegen naar Zeeland afsluiten. Onzin, dat kan natuurlijk niet." Ook met het verwijt dat de autoriteiten te tolerant waren blijft hij het oneens. „De be zorgdheid om Tsjernobyi was in de weken voor het actie weekend overal duidelijk ge bleken. Daarom waren de aan tallen demonstranten vooraf ook niet te meten. Stel dat je de blokkade niet toestaat. Dan had je het hele weekend door geweld gehad, bij iedere poort, bij iedere wisseling van perso neel. Het had zich zelfs kunnen uitstrekken tot de grote de monstratie. Nee, daar zitten zo veel problemen aan vast dat je zo -zoals wij het gedaan heb ben- met de huidige rechtsmid delen de beste manier hebt om zo'n actie te benaderen." VERVOLG OP PAGINA DRIE ZIE PAGINA ACHTERGROND 'Korthals Altes weet wel beter' EINDHOVEN (ANP) - De nettowinst van Philips is het eerste kwartaal van dit jaar ten opzichte van dezelfde pe riode van 1986 gestegen met 42 procent van f 144 miljoen tot f 205 miljoen. Een overzicht van de ravage na het busongeluk. Van onze verslaggever Tegelijk met dit winstcijfer heeft het electronicaconcern een internationale aandelene missie aangekondigd. Het gaat om ongeveer 20 miljoen aande len, wat een stijging van het uitstaande aandelenkapitaal betekent van iets minder dan 9 procent. Philips noemt de gang van za ken in de eerste drie maanden bevredigend. Ondanks het feit dat de economische groei in West-Europa enigszins tegen viel werd in volume 5 procent meer verkocht In guldens ging de omzet omlaag van f 13.056 miljoen tot f 11.881 miljoen, of wel met 9 procent In de sectoren verlichting en componenten was sprake van een duidelijk herstel van de omzetgroei. Aanzienlijke volu mestijgingen werden geboekt op het gebied van lampen. Dit was ook het geval bij alle pro- duktgroepen in de componen tensector. In consumentênelec- tronica kon het hoge groei tempo in de Verenigde Staten ook in het eerste kwartaal wor den gehandhaafd. reerd dan in het eerste kwar taal van 1986. Het bedrijfsre sultaat steeg van f 733 miljoen naar f 826 miljoen. In procenten van de omzet trad een stijging op van 5,6 procent tot 7 procent. De groei op het gebied van compact disc en auto-artikelen bleef hoog. Bij huishoudelijke apparaten werd het groeitempo van vorig jaar voortgezet. Daarentegen waren de verko pen van professionele produk- ten en systemen wat lager doordat in deze sector minder grote projectern zijn gefactu- Van onze verslaggevers ANTWERPEN - De mi- lieupolitie van Antwerpen heeft gisteren voorkomen dat het chemisch bedrijf Monsanto uit die plaats langs slinkse wijze door gaat met het lozen van af valwater op de Wester schelde. Monsanto was bezig met het aanleggen van een smeerpijp tussen het bedrijf en de Schelde. De bedoeling was het uiteinde van die pijp on der water weg te moffelen, zodat het lozen van afvalwa ter aan het oog zou worden onttrokken. De aanleg van die smeerpijp is op last van de politie onmiddellijk stil gelegd. Volgens de milieuorganisatie Greenpeace is het afvalwater van Monsanto ernstig ver ontreinigd met giftige, che mische stoffen. Dat de smeerpijp dwars door het natuurgebied het Galgen- schoor (Antwerpen-Rechte- roever) loopt was voor Greenpeace reden temeer om aan de bel te trekken. Greenpeace volgt Mon santo al enkele jaren zeer hinderlijk. Vorig jaar heeft de milieu-organisatie zelf metingen verricht om aan te kunnen tonen dat het afval water van Monsanto veel gif tiger is dan uit onderzoeken van de overheid bleek. Dat komt volgens Greenpeace omdat de overheid het afval water alleen maar contro leerde op de aanwezigheid van zware metalen. Die zitter er inderdaad niet in, wel al lerlei chemische afvalpro- dukten. Die actie van Greenpeace van vorig jaar heeft er toe geleid dat de overheid druk op Monsanto is gaan uitoefe nen. Als reactie daarop is Monsanto met het plan voor de bewuste smeerpijp op de proppen gekomen. Die smeerpijp mocht op voor waarde dat de lozingsver gunning zou worden aange past en dat er een bouwver gunning zou worden aange vraagd. Aan geen van beide voorwaarden is voldaan. Vandaar dat de milieupolitie gisteren onmiddellijk in greep. Overigens gaat Monsanto nog steeds door met het lozen van afvalwater. Greenpeace heeft aangekondigd net zo lang door te gaan met haar acties totdat Monsanto zich aan de regels houdt. Mon santo fabriceert plastic pro- dukten. E Harley-Davidson, het rijdend vrijdheidsbeeld, is voor de meeste bezitters niet zo maar een hobby maar een levensstijl. Daarnaast blijkt de Harley een goede belegging, een spaarbrief op wielen. Het Nederlands voetbalelftal heeft zijn kans op plaatsing voor de eindronde van het Europees kampioenschap in tact gehouden door Hongarije in Rotterdam met 2-0 te verslaan. Ruud Gullit en Arnold Mühren scoorden in de eerste helft voor Oranje. ZIE DE EERSTE SPORTPAGINA IN DE ochtend vorming van nevel- en mistbanken. Veel bewolking met enkele onweerachtige buien, maar zacht weer. Maximum 13-19 graden. Minimum 8-12 graden. Ma tige zuiden- tot zuidwesten wind. Vooruitzichten vrijdag tot maandag: tijdens het weekend gevoelig frisser. Zwaar bewolkte perioden vergezeld van buien en opklaringen. - FOTO AP PARIJS/BREDA - Een bus van het Nederlandse reisbu reau Jos Maas/De Arend uit Lage Mierde is woensdag vlakbij Ablis, op ongeveer 50 kilometer ten zuiden van Pa rijs, verongelukt. In de bus zitten nogal wat passagiers uit Rijsbergen, Chaam, Wa genberg en Baarle-Nassau. De bus was eerder op de dag met 37 oudere passagiers vertrok ken naar de bedevaartplaats Lourdes. Volgens het Nederlandse consulaat-generaal in Parijs zijn 31 mensen gewond, zes van hen zijn er ernstig aan toe. Niemand verkeert in levensgevaar. De Franse politie vermoedt dat de chauffeur de oprit van de autosnelweg bij Ablis heeft gemist. De bus raakte daarna in een slip en botste vervolgens op twee vrachtwagens die geparkeerd stonden voor een wegrestaurant langs de weg. Met een Nederlandse bus zullen vandaag tussen de 20 en 25 in zittenden naar Nederland teruggebracht worden. In de bus reizen twee medische begeleiders mee. Van onze verslaggever HUYBERGEN - „Dit is één van de grootste verras singen in m'n leven". Wielrenner Gerrie Knetemann, die gisteren in het stadhuis van z'n woonplaats Huy- bergen de versierselen behorend bij de ridderorde van Oranje Nassau kreeg uitgereikt, barstte vervol gens in tranen uit, diep onder de indruk van al het eerbetoon. Voor de overhandiging van de onderscheiding waren be halve vrienden en familieleden, ook tal van collega's uit de wielersport naar het Huybergse gemeentehuis gekomen. Burgemeester E.H. van Dommelen zei in een toespraak tot 'de Kneet', dat de onderscheiding hem is toegekend voor zijn grote staat van dienst in de wielersport. Zo'n 2500 andere Nederlanders kregen gisteren ook een koninklijke onderscheiding. Op pagina 4 en op de regio-pagina's een greep uit de vele gelukkigen. (ADVERTENTIE) Met deze bon kunt u een nieuwe abonnee aan melden en de pen zal u worden toegestuurd DE NIEUWE ABONNEE HEET: Naam:....... Adres: Postc.:Plaats: Telefoon: Bank of gironummer: Deze ontvangt de krant de eerste twee weken GRATIS daarna wordt bet Q maand per automatische afschrijving ad23,20 O kwartaal acceptgirokaart adJ 69,75 kwartaal per autom. afschrijving ad67,95 Zodra de nieuwe abonnee het abonnementsgeld heeft voldaan, ontvang ik uw PARKER-JOTTER Mijn naam: Adres: Postc.: Plaats: handtekening Stuur deze bon in een envelop (zonder postzegel) naar Dagblad De Stem. Antwoordnr. 112,4800 VB Breda DE KRANT VOOR JE EIGEN STUK VAN NEDERLAND

de Stem | 1987 | | pagina 1