zer op ijkheid Winstgevendheid banken verbeterd Dekker wil goede kennis op juiste plaats brengen DUISENBERG: KABINET LUBBERS VEEL TE OPTIMISTISCE Biljet f 250 wordt opgepot SOCIAAL BEKEKEN FINANCIËN 50 cent per dag DE STEM FINANCIËN/ECONOMIE WOENSDAG 29 APRIL 1987 Met de lonen gaat het te hard en de overheid be zuinigt niet genoeg. Met die vertrouwde bood schap, verpakt in een nieuwe huisstijl, heeft pre sident dr. W. Duisenberg van De Nederlandsche Bank zijn jaarlijkse verslag gepresenteerd. Onze loonkosten en die van anderen 25 miljard Harde gulden Bedreiging Tanende winsten TECHNOLOGIE-RAPPORT BEZEM DIE ZAKEN BUEEN VEEGT Subsidies Werknemers als aandeelhouder NIEUWSOVERZICHT AEG klimt weer uit het dal Unilever voorziet vooruitgang Makro naar Argentinië en Taiwan 1 American Cryonics So- e lichaamsdelen bewaard Associated Press ife en andere leden van !ty is het invriezen van »ische en aantrekkelijke ;honloper, gelooft dat hij via cryonie' ooit weer in een jon- ;ere versie tot leven gebracht can worden. Argumenten lat leven na de dood onna- uurlijk en immoreel zou zijn vijst hij van de hand. „Na- .uurlijk spelen wij voor God. Dat doen we ook als we een ïarttransplantatie verrich- en, of als we onze tanden joetsen", zegt hij. In het vrieshuis van rrans-Time liggen de herse- ïen van de 15-jarige Patricia Wilson, die in 1968 werd ver- noord. Haar vader, science 'iction schrijver Robert Wil son, vertelt dat de familie tot ie stap had besloten „om ons geloof in het leven tot uit- irukking te brengen en onze afwijzing van de noncha- ante manier waarop moord jn dood in onze maatschappij ivorden geaccepteerd". 3uaife zegt dat Patricias lersenen en hun herinnerin- »en werden bewaard in de loop dat de wetenschap ooit jen manier zou vinden om jen mens te creëren „die we zenlijk overeenkomt met Pa tricia Wilson". lackson Zinn, de voorzitter ran de vereniging, is een van ie weinigen die alleen zijn hersenen wil laten invriezen. Vooral omdat dat goedkoper hersenen kosten 50.000 dollar, terwijl voor het hele lichaam 125.000 dollar moet worden neergeteld. Quaife heeft zijn 'voortbestaan' ge regeld via zijn levensverze kering. „Vijftig (dollar)cent per dag voor onsterfelijk heid, ik vind het geen gekke deal". Als een van de klanten sterft worden hart en longen kunstmatig op gang gehou den. Om de temperatuur te verlagen wordt ijs rond het lichaam gelegd, terwijl di verse chemicaliën worden ingespotenln een laborato rium van Trans-Time wordt het bloed vervangen door een zoutoplossing, en daarna door een oplossing met glyce rine om weefselbeschadiging zoveel mogelijk te voorko men. Dan gaat het op naar het onopvallende kleine pak huis in Oakland, waar het li chaam met droog ijs (bevro ren kooldioxide) wordt be dekt tot het een temperatuur van -196 graden celsius heeft bereikt. Daarna wordt het in een soort folie gewikkeld en in een zak verpakt. Het ge heel wordt op vloeibare stik stof gezet in een stalen cylin der. Volgens Quaife is bij een dergelijke lage temperatuur de eerste eeuwen geen meet bare beschadiging mogelijk. T19 AMSTERDAM (ANP) - De winstgevendheid van de al gemene banken en de Ra bo banken is vorig jaar verbe terd. Tegenover een daling van de totale lasten met 4,3 procent stond een toename van de totale baten met 5,8 procent, waardoor de netto baten voor belasting met ruim 50 procent toenamen, zo staat in het jaarverslag van De Nederlandsche Bank. De opgaande lijn van de winst- gevendheid van de banken, die in 1982 begon, heeft zich na een lichte terugval in 1984 voortge zet. De Nederlandsche Bank te kent daar overigens bij aan dat de winstgevendheid nog geens zins het niveau evenaart dat in de tweede helft van de jaren zeventig werd bereikt. Ook de eigen-vermogenspo sitie is verbeterd. Het Neder landse bankwezen neemt nu gemiddeld genomen wat solva biliteit betreft een middenposi tie in in vergelijking met het bankwezen in andere lidstaten van de EG. De Nederlandsche Bank gaat de solvabiliteitsei- sen verzwaren, maar daardoor zal geen bank in de problemen komen, zo zei president dr. W. Duisenberg tijdens de toelich ting op het jaarverslag van de centrale bank. Hij toonde zich ook tevreden over de voorzie ningen die de banken hebben getroffen op landenrisicoé. Het totaal aan binnenlandse liquiditeiten (kort opvraagbare gelden) steeg vorig jaar met bijna 3 procent ofwel f 4,4 mil jard tot f 164,6 miljard. Dit groeitempo was veel lager dan in 1985 (9 procent), maar toch hoger dan de groei van het na tionale inkomen, met als gevolg een verdere stijging van de li quiditeitsquote (het deel van het nationale inkomen dat li quide is) met 0,5 procentpunt tot 44,1 procent. De binnenlandse liquidi teitscreatie nam vorig jaar met f 5,7 miljard toe tot f 13,4 mil jard. De overheid heeft daar aan per saldo niet bijgedragen. In het jaarverslag van de cen trale bank wordt de liquidi teitscreatie vooral gelegd bij het netto geldscheppend bedrijf van de banken, dat vorig jaar met 10 procent toenam, hoewel De Nederlandsche Bank in fe bruari met de banken was overeengekomen de geldschep- ping met niet meer dan 5,5 tot 6 procent te laten groeien. In middels is afgesproken dat de groei van de geldschepping door de banken over 1985 en 1986 niet meer zal zijn dan 11 tot 12 procent. Beleid berust op drijfzand Door Louis van de Geijn Ruimte voor lastenverlichting of het verstrekken van andere stimulerende middelen aan de wat terugvallende economie ziet hij nog steeds niet, ook niet op afzienbare termijn. Duisenberg is somber, nog meer dan in voorgaande jaren. Het meest nog over de opgave van de regering om het finan cieringstekort in 1990 tot 5,5% van het nationale inkomen te rug te dringen. Om dat te halen moet het kabinet volgens de president van de Bank boven op de overeengekomen 18 miljard de komende jaren nog eens 5 tot 10 miljard bezui nigen. Want het begrotingsbeleid van Lubbers rust op drijfzand, zo laat Duisenberg de lezer van zijn verslag concluderen. Elk van de uitgangspunten van het kabinet kan op zichzelf best uitkomen, maar dat ze alle maal tegelijk werkelijkheid worden, is toch wat aan de op timistische kant, aldus de pre sident van De Nederlandsche Bank. Hij wijst er dan op dat de Ontwtkktflno van da loonkottan In Nadedand t.o.v. hal buitonland. groei van de wereldeconomie geen 5 tot 5,5% bedraagt, zoals de regering verondersteld heeft, maar 4%. De dollar, zo doorslaggevend voor de aard gasbaten, is niet op 2,25 blij ven hangen maar naar de 2.- gedaald. En de olieprijs, ook al bepalend voor de gasbaten, is niet teruggeveerd naar 25 per vat, maar op een wankele 18 terecht gekomen. De scherpe daling van de loonkosten per eenheid pro- dukt in de afgelopen jaren is in de loop van 1985 omgesla gen in een stijging. Dat geldt het sterkst voor de verhou ding gulden-dollar. De op gaande lijn is zowel het ge volg van gestegen lonen in Nederland als van de hogere koers van de gulden, met name tegenover de dollar. Zo zijn nog meer zaken anders verlopen, zoals de rente die op de zes procent blijft hangen in plaats van onder de vier te dui ken. Als daarbij ook nog eens (zoals het Planbureau inmid dels denkt) de economische groei verder afzwakt, wordt het probleem nog veel scher per. Conclusie van Duisenberg: de regering heeft tot 1990 een gat van 25 miljard te dichten om het niveau van 5,5% tekort te halen. En dan nog is er geen evenwicht. Ook voor het kabi net na 1990 blijft, zelfs als Lub bers zijn doelstelling haalt, een bezuinigingstaak liggen. De Bank-president haalt nog meer geschut tevoorschijn om de pleitbezorgers van lasten verlichting alvast schrik aan te jagen. Op de lopende rekening van de betalingsbalans (de boekhouding van het goede ren- en dienstenverkeer met het buitenland) is sprake van een drastische omslag. Na ja ren van zeer ruime overschot ten (1985 nog 18 miljard) is dat saldo vorig jaar al gezakt tot 12,5 miljard. Dit jaar komt het al in de buurt van wat als 'nor maal' wordt beschouwd: onge veer ƒ4 miljard. Het is goed mogelijk dat deze pendule zelfs doorslaat en er een tekort ont staat. Geen ramp, sust Duisen berg, als dat maar niet te lang duurt. Die omslag op de lopende reke ning heeft veel te maken met de problemen die de uitvoer ondervindt van de harde gul door de banken. Mede met het oog daarop heeft hij harde af spraken gemaakt met de finan ciële instellingen om de groei van de geldhoeveelheid meer af te stemmen op het tempo van de economische groei. Deze 'be perkte monetaire dijkbewa king' is onder de omstandighe den volgens de Bank hard no dig om een verzwakking van de gulden en een oplopende rente te vermijden. Duisenberg (midden) met dit jaar een nog somberder boodschap. - FOTO ANP AMSTERDAM (ANP) - Het vorig jaar nieuw uitgegeven biljet van f 250, de vuurtoren, heeft een lage 'terugkeerfrequentie', zo staat in het jaarverslag van De Nederlandsche Bank. Dat wil zeggen dat het aantal malen per jaar dat het bankbiljet terugkeert bij de cen trale bank laag is. Vuurtorens kwamen vorig jaar gemiddeld even vaak terug als briefjes van f 1000, die ook een betrekkelijk lage terug keerfrequentie hebben. Dat kan erop wijzen dat een aanzienlijk deel van de biljetten van f 250 wordt opgepot, aldus De Nederlandsche Bank. Heel vaak keert het biljet van f50 bij de centrale bank terug. Dat betekent volgens de bank dat dit biljet vooral als betaalmiddel en nauwelijks als oppotmiddel wordt gebruikt. De circulatie van het aantal biljetten van f 100 is met 8,8 procent afgenomen of met ruim 12 miljoen. Dat komt behalve door invoering van het biljet van f 250 ook door de intrekking van het oude model met de afbeelding van De Ruy ter vanaf 23 oktober 1985. Ultimo 1986 waren er nog Ijl miljoen van deze oude biljetten in omloop. De oude De Ruyter-biljetten zijn geen wettig betaalmid del meer, maar kunnen op het hoofdkantoor van De Nederlandsche Bank nog worden om gewisseld in de gewone 'snip' van f 100, als aannemelijk kan worden gemaakt waar de biljetten vandaan komen en waarom zij niet eerder zijn ingewisseld. den, maar is ook een gevolg van het aantrekken van de binnen landse markt. Daardoor neemt immers de invoer toe. Het weg vallen van de ruime overschot ten, zo houdt Duisenberg de be leidsmakers voor, maakt het nog meer dwingend orde op za ken te stellen in de huishou ding van de overheid. Zonder dat zou wel eens een hogere rente nodig kunnen zijn om het vertrouwen van de internatio nale financiële markt in de gulden te behouden. „Wie in deze omstandighe den ruimte ziet voor lastenver lichting, nu of op afzienbare termijn, mag het zeggen. Ik niet", concludeert de president van De Nederlandsche Bank. Terwijl het geldoverschot uit de internationale handel fors daalde, maakte de uitvoer van kapitaal vorig jaar een gewel dige sprong. Vooral door de aankoop van Amerikaanse, Britse en Westduitse effecten en doordat de Nederlandse Staat minder behoefde te lenen, liep de kapitaalexport in 1986 op tot 21,5 miljard (1985: 12,3 miljard). Deze uitstroom is de laatste maanden weer aan het afzwakken en bedroeg over de twaalf maanden tot en met fe bruari jl. nog 18,5 miljard. De directe Nederlandse investe ringen in het buitenland na men af van 11,2 tot 8,4 mil jard. Andersom namen de bui tenlandse investeringen in Ne derland flink toe, tot 4,7 mil- jard. De Bank heeft uitgezocht of 'fiscale onrust' een rol speelt bij deze kapitaaluitvoer, maar heeft daarvoor geen aanwijzin gen gevonden. De banken kla gen de laatste tijd -in het voor uitzicht van fiscale controle op spaartegoeden- over de vlucht van spaargeld over de grens. Mogelijk, zo zegt men bij de Bank, hebben banken in de grensstreek daarvan wel hin der, maar op de totale kapi taaluitvoer zijn die enkele hon derden miljoenen voortvluch tig spaargeld niet meer dan apenootjes. Duisenberg brengt de piek in de kapitaalexport in verband met de te ruime geldschepping Net als in vorige jaren heft de Bank-president ook voor het bedrijfsleven een waarschu wende vinger. Weliswaar heeft de toegenomen koopkracht de binnenlandse markt goed ge daan, maar 'de versnelde loon stijging vormt ook de eerste be dreiging van een gezonde voortzetting van de economi sche ontwikkeling'. De drie procent hogere loon som, plus de stijging van de guldenkoers ten opzichte van de meeste andere munten, maakte het Nederlandse pro- dukt qua loonkosten vorig jaar acht procent duurder. Één derde van wat in acht jaar tijd aan concurrentiekracht was gewonnen, vloeide daardoor weer weg. Overigens is de positie ten opzichte van de belangrijkste handelspartner, West-Duits- land, vrijwel gelijk gebleven. Duisenberg reageert zelfs enigszins opgewekt op het dure akkoord in de Westduitse me taalindustrie. Als dat in Neder land niet wordt nagevolgd, kunnen de exportbedrijven daarmee hun voordeel doen. Intussen komt juist voor deze sector een periode van tanende winsten in zicht, nu de concur rentiepositie verslechtert en de marges omlaag moeten. Dat heeft gevolgen voor de investe ringen en voor de werkgele genheid. Op dat laatste gebied pleit de Bank opnieuw voor verbeterde scholing. Meer in vesteringen en een gematigde ontwikkeling van arbeidskos ten zijn de beste remedie tegen werkloosheid, houdt Duisen berg vol. Ruimte voor de overheid om te stimuleren, ziet hij niet. Maar het bezuinigingsbeleid zou de investeringen moeten ontzien. En bij het -morrelen aan investeringsregelingen zou Duisenberg, ware hij nog lid van het kabinet, uiterst voor zichtig zijn. Door Pieter Eggen DEN HAAG - „Het beleid dat de commissie voorstaat is geen radicale breuk met het verleden. Er is niet zo zeer sprake van dat er on voldoende technologische kennis beschikbaar is, als wel dat het omzetten van die kennis in produkten niet snel genoeg gebeurt". Dr. Wisse Dekker, voormalig president-directeur van Phi lips, zette deze week in zijn aanbiedingstoespraakje de toon van het rapport over het technologie-beleid 'Wissel tussen kennis en markt'. Het vooroordeel dat Neder land hopeloos achter loopt bij het buitenland als het om technologie gaat, is deze week andermaal ontzenuwd. Er is in Nederland voldoende ken nis van nieuwe technologieën op de universiteiten, onder zoeksinstellingen en laborato ria van grote bedrijven. Maar het grote manco is dat veel bedrijven niet beschik ken over de middelen om de kennis te vergaren, die nodig is om de nieuwe produkten te makea Dat komt omdat die bedrijven te klein zijn, of te onbekend met de mogelijkhe den van subsidie, of simpel1 weg niet weten wat er in in- Dr. W. Dekker FOTO ARCHIEF PHILIPS stellingen en op universiteiten zoal gebeurt aan onderzoek. Het bij elkaar brengen van onderzoek en bedrijfsleven is dé grote opdracht die Dekker en de zijnen zichzelf hebben gesteld. Volgens Dekker moet^ die ontmoeting vooral op re-" gionaal niveau gebeuren. Dekker stelt daarom voor 'kenniswinkels' in de regio in te richten, waar vooral klei nere en middelgrote bedrijven (Dekker noemt bedrijven tot 2.000 werknemers middel groot, PE.) kennis op voor hun belangrijke terreinen kunnen vergaren Kennis wordt opge daan door uitwisseling tussen bedrijven, maar natuurlijk in zeker zo grote mate door het contact met het onderwijs. De afstemming van het on derwijs op de arbeidsmarkt vormt een van de belangrijk ste onderdelen van het rap port. En dat gaat het zowel om het middelbaar beroepson derwijs dat de programmeurs en laboranten moet leveren, als om de universiteiten die de onderzoekers en de denk tanks opleiden. Dekker doet een Ameri kaans aandoende suggestie, die overigens allang niet meer vies gevonden wordt: de sponsoring. Laat bedrijven universitair onderzoek ten dele medefinancieren. Het voordeel is dan dat onderzoe kers beter kunnen aansluiten bij de wensen van de bedrij ven en omgekeerd zullen be- dHjven, die goede ervaringen met onderzoekers opdoen, eerder bereid zijn (meer) geld te steken in onderzoek. Verbetering van het onder wijs is volgens Dekker ook gewenst om het zittende en toekomstige personeel beter bestand te laten zijn tegen de vele technologische verande ringen die op ons afkomen Technici die nu 30 jaar zijn, werken over tien jaar met ap paratuur die ze niet kennen. Voortdurende scholing is een levensvoorwaarde, zegt Dek ker. Om,- her,- en bijscholing, door Dekker 'latere' scholing genoemd, moet sterke nadruk krijgen. Dekker schat die be hoefte aan 'latere' scholing groeiend. Tussen nu en 1990 neemt die nog met een kwart toe. Ook op dit onderwerp doet Dekker geen schokkende voorstellen. Net als bij de af stemming van opleidingen en bedrijfsleven, werken de voorstellen van Dekker als bezem, die alle initiatieven en gedachten bijeen veegt. Dekker sluit op het punt van de scholing nauwgezet aan bij het akkoord dat werk gevers, vakbonden en kabinet verleden jaar mei sloten in de Stichting van de Arbeid. De partijen beloofden elkaar de komende jaren de scholing de grootste voorrang te geven. De FNV is inmiddels al bijna zover dat arbeidstijdverkor ting gebruikt mag worden voor scholing. Maar over de prijs die werkgevers voor die bereidwilligheid moeten beta len is nog nauwelijks een woord gezegd. Merkwaardig genoeg rept ook Dekker hier niet over. Hij beperkt zich tot de stelling dat de scholing een onderwerp voor de onderhandelingen over de arbeidsvoorwaarden zal zijn. Wat bedrijven daar voor op tafel moeten leggen, laat Dekker in het midden. En in een eerste reactie houden de werkgeverscentrales zich ook van de domme. „Dat is een zaak van de individuele bedrijven en bedrijfstakken", heet het bij het NCW. Of er dus in de praktijk van die als knellend ervaren noodzaak tot bijscholen ook veel terecht zal komen is on duidelijk. Optimistisch hoeft niemand te zijn, zolang er nog bonden zijn, die looneisen be langrijker vinden dan nieuw beleid. En ook de dreigende mislukking van het komende voorjaarsoverleg in de Stich ting van de Arbeid maakt de bereidheid om aan nieuw be leid mee te werken niet gro ter, als niet tegelijk de kans op zinvol werk voor hen die dat missen niet toeneemt. Een laatste poot van het ad vies van Dekker is het bijeen vegen van verschillende sub sidieregelingen. In technolo- gie-land woedt een storm van afkortingen waarachter geld schuilgaat. Er zijn potjes voor kleine bedrijven, voor heel grote bedrijven, voor speciaal onderzoek voor biotechnolo- gisch onderzoek en 'nieuwe materialen'. De versnippering van geld en aandacht is eerder door de internationale economische organisatie OESO in Parijs gekraakt. Dekker neemt die kritiek over en wil een bunde ling van de geldstroom. Hij adviseert het kabinet boven dien ruim 300 per jaar vrij te maken voor gerichte bedrijfs steun. Dat is aanzienlijk meer dan het kabinet nu beschikbaar stelt en volgens het regeerak koord bereid is vrij te maken. Toch lijkt een uitbreiding van de middelen voor de hand te liggen, al was het maar omdat om dit moment de belangrijk ste regeling, de Instir (stimu leringsmaatregel), niet goed werkt voor die bedrijven, waar hij aanvankelijk voor was bedoeld, de kleinere on dernemingen. Een recente en- quete leert dat grote bedrij ven veel beter de weg in sub- sidieland kennen, dan de klei nere. De Instir levert daarvan een treffende illustratie. Wat dat betreft kan Dek kers voorstel misschien hel pen de kleinere bedrijven de weg te wijzen. Het kabinet zal dan wel bereid moeten zijn de portemonnee open te trekken. Door Wim Verwey ER ZIJN nog maar weinig ondernemingen in Neder land die het personeel in de gelegenheid stellen aandelen te verwerven in het bedrijf waarin zij werkzaam zijn. De ervaringen van onderne mingen die aandelen- of aan- delenoptieplannen hebben in gevoerd, zijn over het alge meen erg positief. De belang rijkste doelstellingen van deze plannen zijn de binding van het personeel aan de on derneming en de vergroting van de relatie tussen honore ring en het resultaat van de onderneming. Ook fiscale aspecten spelen vaak een rol, in het bijzonder voor de hoogst gesalarieer- den. Bovendien kan in een aantal gevallen (bij de klei nere bedrijven) het aandelen bezit van de werknemers een bijdrage leveren aan de totale financiering van de onderne ming. Opvallend zijn de verschil len tussen bedrijven die kie zen voor een plan voor het ge hele personeel en de bedrij ven die kiezen voor een plan uitsluitend gericht op het top management. De belangstel ling voor een plan dat geldt voor het gehele personeel is tot nu toe geringer dan voor deelname door het topmana gement. Het is uiteraard veel ingewikkelder regels te ma ken voor het hele personeel dan voor enkele leden van het topmanagement. Er is nu een duidelijke stij ging waar te nemen in de be langstelling voor financiële participatie in het bedrijf waarin men werkzaam is. Die belangstelling kan niet los worden gezien van de koers ontwikkeling op de beurs in de afgelopen jaren, waar veel aandelen verdriedubbelden. Daarom is het ook de vraag of bij een negatieve koersont wikkeling de positieve instel ling voor deze plannen blijft bestaan. Het gaat hier in feite om ri sico-dragende kapitaalvor ming. Daarom zal men van bedrijf tot bedrijf moeten be zien in hoeverre de indivi duele werknemer dit risico wil lopen. Fiscaal zit er in ieder geval enig voordeel in, wanneer men het loon gedeel telij k in converteerbare obli gaties, aandelen of optiecon tracten ontvangt. Sterk begrensde en aan het werknemerschap gebonden regelingen worden al gauw gezien als indirecte inkom sten uit arbeid. Is er sprake van een direct vrij uitoefen- baar optierecht tegen de hui dige (beurs)koers van de be trokken aandelen, dan ziet de fiscus vooralsnog geen directe inkomsten uit arbeid, terwijl de op termijn te genieten voordelen (wegens stijgende beurskoersen) wel als vermo genswinst worden aange merkt. Ook al wegen de fiscale consequenties bij de partici panten het zwaarst, de uitein delij ke beslissing over de in voering van aandelen(optie) plannen zal toch vooral wor den gebaseerd op het onder- nemingsbelang zoals binding en prestatiebeloning. Een ander belangrijk as pect is uiteraard de verhan delbaarheid van de aandelen (opties). Voor de aandelen die op de beurs verhandelbaar zijn is er geen probleem, daarentegen wel voor niet ge noteerde ondernemingen. Daarvoor moeten afzonder lijke oplossingen gevonden worden. Volmac heeft dit bij voorbeeld heel handig opge lost: eenmaal per kwartaal wordt een beurs georgani seerd in eigen aandelen, waar het personeel onderling de verworven aandelen kan aan- en verkopen. Overigens doet zich voor beursgenoteerde onderne mingen door de gemakkelijke verhandelbaarheid nog een speciaal probleem voor. Af spraken zullen met de werk nemers moeten worden ge maakt om het handelen met voorwetenschap te voorko men. Vooral als het aandelen bezit binnen de onderneming een ruime verspreiding kent, zal dit een niet zo gemakke lijk op te lossen probleem worden. Zoals eerder vermeld hangt het van de aard van het be drijf en met name van de ver mogenspositie af, welke op lossing men vindt voor het aandelenbezit van de eigen werknemers. Zo werkt Phi lips met converteerbare obli gaties, die door het personeel eventueel in aandelen kunnen worden omgezet. VNU kent voor het topmanagement een systeem waarbij een optie wordt gegeven om in de toe komst aandelen van VNU te kopen tegen een vooraf vast gestelde prijs. Binnen een groot aantal bedrijven is een integratie proces op gang gebracht, ge stimuleerd door de medezeg- genschapsontwikkelingen als ondernemingsraden, waarbij de tegenstellingen tussen werkgever en werknemer aan het vervagen zijn. Als men die lijn doortrekt is het logisch dat uiteindelijk ook de werknemers in het kapitaal van de onderneming wensen te participeren. Daartoe zou op korte termijn een nadere studie moeten worden onder nomen. FRANKFORT (DPA) - Het Westduitse elektroconcern AEG, dat in 1982 nog geschiedenis leek te gaan schrijven met het grootste bankroet in West-Duitsland, is er weer bovenop. Het eigen vermogen kwam vorig jaar op 27 procent van het balans totaal uit en 'daarmee heeft het concern weer vaste grond on der de voeten', zo heeft de voorzitter van de raad van bestuur van AEG, Heinz Duerr, laten weten. In de slechtste jaren moest AEG nog een enorm bedrag aan rente betalen, maar vorig jaar ontving het concern een miljoen mark aan rente. Een bijdrage daaraan kwam van de kapitaaluitbreiding die vorig jaar plaatsvond en waardoor het belang van autofabrikant Daim- ler-Benz (Mercedes) in de moedermaatschappij van AEG op 56 procent kwam. AEG behaalde vorig jaar een winst van 130 miljoen mark tegen honderd miljoen mark in 1985. De winst zal volledig worden gebruikt voor de versterking van de positie van het concern. Vrijwel alle sectoren van AEG waren winst gevend; de sector energie draaide met verlies, evenals schrijf machinefabrikant Olympia. Daar verminderde het verlies wel van 57 tot negen miljoen mark. ROTTERDAM (ANP) - Het bestuur van Unilever vertrouwt voor dit jaar op een goede vooruitgang bij het concern. Men verwacht in de voor de groep belangrijke landen geen econo mische ontwikkelingen die de activiteiten wezenlijk zullen be- invloeden. Hoewel het niet uitgesloten is, dat de prijzen van de voornaamste grondstoffen zich zullen herstellen van het lage niveau van 1986 denkt men dat een stijging slechts geleidelijk zal plaatsvinden en geen aanmerkelijke invloed op de resulta ten of de kasstroom zal hebben, zo blijkt uit het jaarverslag. De plannen blijven gericht op grote investeringen in de fabrieken en de merken. De investeringen zullen in dezelfde mate stijgen als in de voorgaande jaren en zullen intern worden gefinan cierd. Vorig jaar is besloten tot projecten voor 2799 miljoen te gen 2352 miljoen in 1985. De voortdurend noodzakelijke verho ging van de efficiëncy in de produktie kan in een aantal geval len vermindering van het aantal medewerkers leiden. Een toe neming van het aantal personeelsleden is dan ook alleen te verwachten bij bedrijven met een snel groeiende omzet, aldus het concern. UTRECHT (ANP) - Het SHV-concern (handel in energie, grondstoffen en consumentengoederen) heeft grote plannen voor 1987. De voornaamste zijn onderzoek naar acquisitie van olie- en gasvoorkomens, groei van LPG-activciteiten, aanvang met Makro in nieuwe landen zoals Argentinië en mogelijk Tai wan en uitbreiding van Makro in Brazilië, de VS, Engeland, België, Nederland en Spanje met in totaal negen nieuwe vesti gingen dan wel aanzienlijke uitbreidingen van bestaande ves tigingen. Dit staat in het jaarverslag. Reeds vorig jaar werd begonnen met op groei gerichte investeringen waarvan het to taal in het verslagjaar f 492 miljoen bedroeg. De grootste inves tering betrof de acquisitie van oliebelangen in het zogenaamde Braeveld in de Noordzee. Het veld zal in de jaren negentig de grootste produktiviteit bieden.

de Stem | 1987 | | pagina 7