Vakantie verdeelt samenleving DE AMBITIEUZE SPAARDER VERRUIMT ZIJN HORIZON. Wal< EG struik WEU: Ge BESTEDINGEN NAMEN TOE, MAAR 13% BLEEF THUIS HBRI UIT Sportvisserij groots OOSTENR AMSTERDAM Beurs flink in DE STEM EXTRA OP WOENSDAG WOENSDAG 29 APRIL 1987 Conjunctuur Bungalow Attractieparken Sterfgeval St.-lgnatius PAPIER VOOR UW PEN Vertrouw de Russen London City A irport DE STEM BINNEN! WENEN/WASHINGTq HAAG - „Er bestaat voor dat ik mij tijdens Wereldoorlog aan laakl heb schuldig gemaakt". ANDRIESSEN LAAÏ TH Door Wippel Houben BREDA - Een hele genera tie Nederlandse langdurig werklozen zal niet of nau welijks meer aan vakantie toekomen. Dat is te lezen in het 'Trendrapport 1986 Toe risme' van het NRIT in Bre da. Enerzijds blijkt dat de vakantie een zeer gewaar deerd en geliefd goed is, waar snel toe wordt terug gekeerd als de financiële si tuatie het maar even toe laat. Maar anderzijds blijkt ook dat in 1986 toch altijd nog een-derde van alle Ne derlanders bezuinigd heeft op de vakantie. In totaal 13 procent ging niet op vakantie. Een tamelijk con stante groep gaat al een aantal jaren niet meer op vakantie. Daarmee blijkt een structurele tweedeling in de samenleving ontstaan te zijn. Het Sociaal Plan Bureau ziet een vrij con stante groep langdurig werklo zen. De NRIT-onderzoekers stellen dat vandaag de dag de inkomenspositie bepalend is voor wel of geen vakantie en dat de sociale klasse daarbij geen rol meer speelt. De toe name van het aantal lange bui tenlandse vakanties vond in 1986 in alle sociale klassen plaats. De vakantiecijfers van 1986 gaan in de richting van de si tuatie van het begin van de ja ren '80. Maar de bestedingen liggen veel hoger. Na het diep tepunt van 1983 heeft de va kantieparticipatie zich her steld. Terwijl het werkloos heidspercentage in de periode 1981-1986 van 10,4 naar 15,4 steeg en het besteedbaar inko men in 1986 gelijk lag aan dat in 1981, gaven we in 1986 toch 14 procent meer uit aan vakan ties. In de jaren 1981-1985 was er nauwelijks sprake van een toe name, maar het voorbije jaar werd er 900 miljoen gulden meer aan vakanties besteed. In totaal werd er 9,7 miljard gul den uitgegeven aan vakanties in binnen- en buitenland. Lag de verhouding van binnen- en buitenlandse vakanties in 1984 nog op 49-51, in 1986 was dat 45-55. Vooral de lange vakantie in het buitenland was erg in trek. West-Duitsland kroop met 18 procent naast Frankrijk op de eerste plaats (in '85 Drukte op Schiphol: het aantrekken van de economie heeft de tig spenders' weer in beweging gebracht. - FOTO ANP Frankrijk 17 en West-Duits- land 15 pet) en Oostenrijk was met 13 procent steeds minder in trek ('8515 pet). Wat langer op vakantie gaan heeft alles met de conjunctuur te maken. In '86 was een herstel van de deelname aan lange va kanties te zien, een recht streeks gevolg van het herstel van de economie. Het aantal korte vakanties nam daarbij niet af. 9,5 miljoen Nederlan ders gingen dat jaar op vakan tie. Van hen 9 miljoen op een lange vakantie en 2,7 miljoen op een korte. De conclusie is dat ruim 2 miljoen langenoten twee keer of vaker weggingen. Opmerkelijk is dat juist de mensen die lang in het buiten land op vakantie gaan groten deels verantwoordelijk zijn voor de stijging van het aantal korte vakanties in eigen land. Ook hieruit blijkt de groeiende tweedeling tussen niet gaan en de mensen die er flink wat geld voor over hebben, de 'big-spen- ders'. In 1986 werden 13,28 miljoen lange en 6,48 korte vakanties genoteerd, tegen resp. 12,8 mil joen en 5,83 miljoen in 1985. Het aantal lange zomervakanties in eigen land daalde van 5,01 mil joen naar 4,83 miljoen, terwijl dat in het buitenland toenam van 4,96 miljoen naar 5,50 mil joen. De korte zomervakantie in eigen land nam toe van 3,46 miljoen naar 3,83 miljoen. West- en Midden-Brabant profiteerden niet mee, integen deel. De lange vakantie bleef op 4 procent staan (was in 1984 9 pet en in 1985 4 pet), terwijl de korte vakantie ten opzichte van 1985 tot meer dan de helft af nam: 4 procent tegen 9 procent in'85. De meeste Nederlanders bren gen hun binnenlandse vakantie door in de kampeer- en bunga lowsector. Daarbinnen zijn be langrijke verschuivingen te zien. Het aandeel van de bun galow voor de korte vakantie is toegenomen, terwijl het toeris tisch kamperen gestaag af neemt. Het aandeel van de boot in de lange en korte vakanties is wat afgenomen. Het ging om 100.000 korte en 50.000 lange bootvakanties minder. In de bungalowsector is het aantal korte binnenlandse zo mervakanties flink gestegen en dat van de langere afgenomen. Voor de uitbaters betekende dat een hogere omloopsnelheid. Hadden zij in 1985 voor de ne gen weken van de zomerva kantie 3 of 4 huurders, in 1986 waren er dat 5 of 6. Zij moesten meer adverteren om vol te ko men. De belangstelling voor de bungalow groeide ook in an dere landen. Dat betekende dat meer Westduitsers in ons land een bungalow huurden, maar ook dat meer Nederlanders dat over de grens heen deden. Ne derland exporteert nu ook bun galowparken. Center Pares (voorheen Sporthuis Centrum) had er al in België, maar begint nu ook in Engeland en Noord- Frankrijk en oriënteert zich in West-Duitsland. Het toeristisch kamperen (trekken) is steeds minder po pulair. Het omzetten van vaste naar trekkersplaatsen, dat op een aantal kampeerbedrijven heeft plaatsgevonden, loopt niet paraléï met het consumen tengedrag, constateert het NRIT. De afname van de korte kampeervakanties komt vooral voor rekening van alleenstaan den en de jonge huishoudens zonder kinderen. Aan de bovenkant neemt de belangstelling voor vaste standplaatsen af door de ver grijzing. In 1986 zei 15 procent de vaste standplaats op, tegen in 1985 12 procent. De ouderen blijken ook dichter bij huis te willen zitten, reden waarom de kampeerbedrijven in West- Brabant (die het vooral van de Randstad moeten hebben) weer forse klappen kregen. Het rapport besteedt ook aan dacht aan de belangstelling voor de attractieparken in ons land. Die boekten 19,2 miljoen bezoekers, wat minder dan in 1985. De grote parken trokken wel meer publiek. Van de 50 parken zijn er in 1986 twee ge sloten: Foreldorado in Steyn en Dierenpark Wassenaar. De Beekse Bergen ging terug naar af als strandbad, maar krijgt er wel bungalows bij. Nog steeds wordt er volop gestudeerd en gesproken over nieuwe attractiepunten en de versterking van de positie van de bestaande in ons land. Er is sprake van een themapark technologie, een Eurodróme over Europa, een archeologisch themapark in Alphen aan de Rijn, een themapark milieu bij Almere, Medialand in Hilver sum, een religieus Relipark in Zeewolde, Neeltje Jans. Over Waterwonderland bij Lelystad en het Vrijetijdscentrum Til burg wordt niets meer gehoord. In toenemende mate probe ren de attractieparken hun aantrekkelijkheid en omzet te vergroten door ze te koppelen aan verblijfsaccommodaties. Efteling, Beekse Bergen en Autotron zijn daarvan voor beelden. Duidelijk is dat edu catie, informatie en voorlich ting de modetrend voor de nieuwe attractieparken zijn. Daarmee dreigen zij een regel rechte concurrent van de mu sea te worden, die zich hierop de laatste jaren hebben gewor pen om hun bezoekersaantal len op te krikken. (ADVERTENTIE) Wie tevreden is met een paar procenten vaste rente hoeft niet ver te zoeken. Ambi tieuze spaarders zijn daar echter snel op uit gekeken. Die kijken verder, want die willen verder. Voor hen heeft de Robeco Groep de Ro-totaal Rekening ontwikkeld. Uw spaargeld wordt volgens een vaste ver deelsleutel verdeeld: 25% aandelen (Robeco/ Rolinco), 25% obligaties (Rorento), 25% on roerend goed (Rodamco), 2 5% 'rente en winst deling' (Roparco). De waarde van de beleggingen onder gaat stijgingen en dalingen, maar door de grote i Ja, ik wil graag meer weten over de Ro-totaal Rekening, i Naam: spreiding blijft met de Ro-totaal Rekening uw risico beperkt. Het is een unieke spaarvorm voor spaarders die ambitie willen combineren met voorzichtigheid. Als u vijf jaar geleden (maart 1982) f 1.000,- op een Ro-totaal Rekening zou heb ben gestort, dan zou uw spaargeld gegroeid zijn tot f 1.847,- (maart 1987). Dit betekent gemiddeld 13,1% per jaar. Die 13,1% is een voorbeeld uit het verleden en kan geen garantie zijn voor de toekomst. Wanneer u wilt sparen met ambitie vult u dan onderstaande bon in. Adres- (aub inblokletters) m/v Postcode/Plaats: j De coupon zonder postzegel sturen naar: De Robeco Groep, Antwoordnummer 5555, 3000 VB Rotterdam. Tel. 010-466 33 33 of466 77 77, op werkdagen van 8.00 - 21.00 uur. a1 ffHii •K-4444 Met afschuw en diepe ver- ontwaardiding heb ik ken nis genomen van de inhoud van het artikel 'Gerechtelijk onderzoek sterfgeval St.-Ig- natius' in dagblad De Stem van 22 april 1987. Uit de aangehaalde citaten van di recteur-geneesheer F. Croo nen blijkt zonneklaar dat hij zeer onzorgvuldig, on doordacht en uitermate laakbaar omspringt met de gevoelens van de nabe staanden en van de bij het gebeuren betrokken ver pleegkundigen en specialis ten. Met verbazing heb ik mij afgevraagd hoe directeur Croonen tot de verklaring komt dat 'dat het vermoe den bestaat dat het gaat om complicaties, die in beginsel te vermijden waren'. Daar ik tijdens het gebeuren bij toeval op de operatieafde ling aanwezig was om mij met mijn operatieteam voor te bereiden voor een opera tieve ingreep, werd mij om assistentie verzocht en was ik derhalve getuige van wat er zich heeft afgespeeld tij dens de behandeling van mevrouw J. Pans-Kersten. Nog verbazingwekkender acht ik het dat directeur F. Croonen, gewezen huisarts, geen specialist, zich geroe pen voelt in deze berichtge ving, den volke een techni sche voorlichting te geven, terwijl hij blijk geeft niet het onderscheid te kennen tussen plaatselijke en regio nale narcose. Directeur F. Croonen deinst er zelfs niet voor te rug reeds gerechtelijke uit spraken te doen: „Als er iets verkeerds gegaan is, is de anaesthesist verantwoorde lijk". Dankzij de grote koel bloedigheid, kalmte en zelf beheersing van deze anaes thesist en zijn medewerkers waren in een oogwenk alle deskundigen ter assistentie aanwezig. Een uiterst erva ren reanimatieteam, des kundige anaesthesie-ver- pleegkundigen, een volledig i operatieteam, een ervaren cardioloog en chirurg boden onmiddellijk hulp bij de be strijding van het stormach tig verlopend klinische beeld. Een met spoed opgeroe pen anaesthesist stond zijn collega met raad en daad bij om te pogen de dodelijke af loop af te wenden. Vele mo gelijkheden en veronder stellingen werden overwo gen, doch wij stonden allen voor een raadsel. Als erva ren chirurg durf ik thans reeds te stellen dat de po gingen tot verklaring van dit dramatisch gebeuren vele deskundigen zal bezig houden en dat het maar de vraag is of de ware oorzaak van het intreden van de dood ooit zal worden ach terhaald Volslagen onaanvaard baar voor alle medewerkers van het Ignatiusziekenhuis acht ik tenslotte de overbo dige verdachtmakende zin snede 'Dat het gebruik is om in geval van twijfel aangifte te doen, maar dat dit niet vaak gebeurt'. Ik kan der halve slechts concluderen dat directeur-geneesheer F. Croonen, door zijn ondoor dachte, en ondeskundige be richtgeving aan de pers ten onrechte bij de familieleden van de overledene en in den lande het vermoeden heeft gewekt als zou het slechts gaan om een vermijdbare medische kunstfout. Dat hij op volstrekt onverant woorde wijze, zonder de re sultaten van een gerechte lij k-medisch onderzoek af te wachten, het vertrouwen in de medische stand en in het bijzonder van de betrok ken anaesthesist heeft on dermijnd. Dat hij de naam en faam van het Ignatius ziekenhuis tot ver buiten de regio in diskrediet heeft ge bracht en dat hij het ver trouwen van de bij het voorval betrokken lid van de medische staf heeft ver speeld. Het ware wenselijk dat een diligent bestuur en directeur-geneesheer F. Croonen in onderling over leg tot de enige juiste con clusie kwamen. Breda Dr. AJ.M. Karthaus, chirurg De besprekingen in Moskou blijken nu een historisch punt genaderd te zijn. M.i. kunnen we het Rusland van Gorbatsjov genoeg vertrou wen om tot een eerste door braak te komen, inzake ver mindering van nucleaire middellange en korte af standswapens in Europa. Het zou m.i. een welhaast historische blunder zijn, in dien de Europese bondgeno ten niet akkoord zouden gaan. Over de conventionele bewapeningen zou eventu eel nog gepraat kunnen worden. Gorbatsjov en de zijnen zitten te smakken naar een succes, zodat hun hervor mingen die ook ons ten goede zullen komen, even tueel sneller doorgang kun nen vinden. Niet alleen Rus land is er mee gebaat, maar ook Europa en de VS. Door de moderne spiona- gemethodes van de VS en de bondgenoten is gauw te zien of de Russen door troepen bewegingen eet kwade be doelingen hebben. Het Rus land van vóór Gorbatsjov boezemde mij geen enkele vertrouwen in en was ik al tijd fel voorstaander voor plaatsing van rakettea Maar met welhaast vanzelf sprekende zekerheid zeg ik nu met vertrouwen deze eerste stap te zetten. Alles wijst erop dat er verande ringen op komst zijn in Rus land, dus te veel vertrouwen zou misplaatst zijn. R. de Gies Rucphen Het uitgestrekte Lon- dense havengebied dat bij het begin van de jaren zestig kompleet de grond in werd ge- boord door alsmaar stakende dokwer kers en de snelle opgang van het containervervoer gaat een nieuwe toekomst tegemoet De oude, historische' dokken zijn er nog maar de zeeschepen komen niet verder meer dan Tilbury, op ruim 40 km afstand van het cen trum van Londen. Oude pakhui zen worden neergehaald en op de kaaien rijzen nieuwe panden uit de grond. De kranten van Fleet Street verhuizen allemaal naar Wap- ping en het Isle of Dogs, waar ook verzekeringsmaatschappij en, banken en andere onderne mingen meer ruimte en lagere huurprijzen zoeken dan in de City. Een flink deel van de oude 'Docklands' vormt al een forse uitwas van dat financiële hart van Londen waar de vestigings kosten praktisch niet meer te be talen zijn en iedereen bijna let terlijk op eikaars tenen trapt. In het vroegere havengebied komen ook nieuwe woonwijken met de nodige winkels, waren huizen en ontspanningscentra. En er wordt zelfs een eigen vlieghaven gebouwd, die wel licht in oktober in gebruik zal kunnen worden genomen. Met zijn 'City Airport', gelegen op 9 km van het oude financiële cen trum, hoopt Londen over een internationale primeur te be schikken. Het zal dan de enige wereldstad zijn voorzien van een vlieghaven die kan worden ver geleken met een groot eindsta tion. De start- en landingsbaan ligt er al, tussen het Royal Albert Dock, daterend van eind vorige eeuw, en het King George V- dok dat in 1925 werd gegraven. Ze is 762 meter lang en voorlo pig alleen bestemd voor STOL- vliegtuigen van het type de Ha- villand Dash 7, die weing af stand nodig hebben om ïp te stijgen en te landen. De Dish 7 is van Canadese makelij ei uit- gerust met 50 stoelen. Er staat ook al een verkeers toren en de terminal is n aan bouw. Groot-Brittanniës tieuw- ste luchtvaartmaatschappij Eurocity Express, die spciaal Door Roger Simons werd opgericht voor de erploita- tie van deze City Airport hoopt tegen begin volgend jaarte be schikken over vijf Dash7-lijn- vliegtuigen die met 46 loeien elk en twee stewards of Sewar- dessen zullen worden ingeel op nieuwe routes tussen Lonten en Brussel, Parijs, Amstedam, Rotterdam, Guernsey, irsey, Dusseldorf en Manchester Ge hoopt wordt dat de City Arport vrij snel goed zal draaier met 120 vluchten per dag en jaarlijks tot 1,2 miljoen passagiers. Later is uitbreiding mo|elijk met de 146-200 van Batish Aerospace, een super-stille jet, uitgerust met 90 stoelen, waar mee van de City zou kumen worden gevlogen naar Kopen hagen, Milaan, Zurich, Frank furt, Madrid en Muncfcen. Te- gen die tijd zal Londen: jongste vlieghaven, die 21 miljeen pond gaat kosten, wellicht reeds de moeite van deze uitgave hebben geloond. De sportvisserij van de laatste weken trekt aan op een manier die elke sport visser graag ziet. Voorns op de rivieren, brasems, hier en daar al wat karper. Er is volop vis te vangen op het zoete, het weer werkt daar bij in niet geringe mate mee. Op zee is het vissen al niet anders, sterker nog, het is doodgewoon geweldig! Terwijl op de Noordzee nog steeds, of alweer, mooie gulletjes worden gevangen, lijkt de Oosterschelde de laatste weken wel gek ge worden. Schol, bot, schar, het is vis wat de klok slaat. Mooie vis ook, wellicht omdat de Oosterschelde bij vlagen zo helder is. Inmiddels is de Philipsdam dicht en komt het getij nabij de Thoolse hoek weer als vanouds tus sen de platen omhoog. Niet gering dat getij, want de si tuatie van vroeger is weer bijna hersteld. Hengelaars die vroeger jaren de vis sersplaats Tholen bezoch ten om daar op te stappen bij de Salamanders, de Adriana's of de Zwervers moeten nu wat verderop. De schepen hebben nu een plaatsje gekregen bij het sluizencomplex van de Oes- terdam. Elk schip ligt nu aan een beweegbare steiger in een eigen box, het kan niet mooier. Een verbeterde situatie voor de sportvissers, want die kunnen nu èn gemakke lijk parkeren èn gemakke lijk opstappen. Bovendien, en dat is niet onbelangrijk, is er aan vistijd een uur tot drie kwartier gewonnen. Men vaart nu in korter tijd naar de bekende stekken nabij Gorishoek, de Pilter- man, het Windgat of het plaalje van Vinkenisse. Bo vendien kunnen de Thole- naars nu veel gemakkelij ker het gebied rondom of nabij de Zeelandbrug be strijken, hetgeen ze vroe ger, als het al nodig was, meer dan twee uren stomen opleverde. Volop kansen dus, de vangsten zijn op het moment groots. Ook vanaf de kant in Ooster- als Wes- terschelde vangt men rede lijk tot zeer goed bot en schol. De vis zit 'droog' zo als dat heet, hoog op de plaat en bereikbaar voor iedereen die er met zager of pier op wil vissen. Zoals veel sportvissers wel weten zitten er langs onze waterkant nogal wat bui tenlandse gasten, Duitsers, maar merendeel Belgen met een Vlaamse tongval. Nu is daar niets op tegen. Elk die zich aan de regels houdt, dus vergunning heeft en/of viskaart is meer dan welkom. Maar wat te denken van het volgende voor onze verbijsterde ogen voltrekkende feit. We zitten op onze favoriete stek en de voorn beet goed. Evenlater loopt de beet terug ei de brasem verschijnt ten one- le. Vooral de stek vai een Vlaams sprekend hee, in bezit van een dikbiikig model auto met roodritte nummerplaat, werd ;oed door de brasem bezcht. Wie schetst onze verbaing de ene na de andere braem meer dood dan levend laigs onze stek te zien drijven. De reden werd al siel duidelijk. Kennelijk hd onze Belgische 'sportvissc' niet veel trek in de brasen. Zat de haak wat moeilij;, dan scheurde of sneed e man de bek van de brasen doodleuk open en smee vervolgens de niet gedodt vis zo in het water. Nu ben ik helemaal niet fijngevoe lig waar het om brasem gaat, maar dit ging mij te ver. Brasems hebben net zo goed recht op een nette be handeling. Neemt men vis mee voor in de kroketten? Overigens is op 30 mei a.s. de nationale visdag. Werd vroeger eind mei of 1 juni het visseizoen geopend, nu mag men het gehele jaar rond, met wat beperkingen in aasgebruik en wat regels omtrent een paar vissoor ten uit vissen gaan (mits voorzien van een viskaart). Het is te hopen dat de na tionale hengeldag de sfeer van de seizoenopening van weleer terugbrengt. Of het ernst is met de controle op het vissen of niet, de politiemensen van Numansdorp zijn zeer con sequente controleurs. Bin nen enkele weken werden wij tweemaal gecontro leerd. Dat brengt het aantal malen controle in mijn hele visloopbaan nu welgeteld op drie. Allemaal aan het Hollandsdiep bij Numans dorp overigens. Doen an dere korpsen ook mee? Ja wel hoor, ga binneikort maar vissen in de Bies- bosch, langs de Maa;, het Haringvliet, de contDle is scherper. Wees dus verstandig, ook als men vist vana' een jachtje (de meeste wart- vissers zitten in die citego- rie) schaf een vtkaart (sportvisakte) aan o het postkantoor en worlt lid van een visclub. Datioudt de visstand op peil on er kan heel wat worda ge daan op het gebied vai vis- plaatsen, bestrijding van waterverontreiniging en voorlichting. Van onze redactie buitenland Dit heeft president Kurt V Oostenrijk dinsdag voor rac verklaard. Hij reageerde op het besluit v£ Staten hem op de 'zwarte lijst' personen die het land niet ini hun betrokkenheid bij oorlogsr 1940 en 1945. De beslissing van de Ameril heeft in Oostenrijk dinsdag or reacties uitgelokt bij pers en p< ten schreven van een 'catastrol Tsjernobyl', een 'terugkeer naa: den van de Inquisitie'. Men neemt Washington kwal scheid te willen maken tussen nazi-organisaties en soldaten v lige Duitse leger. De Oostenrijk buitenlandse zaken, Alois Mcx Van onze correspondent LUXEMBURG - „De land bouwministers van de ver schillende EG-lidstaten lo pen als het erop aan komt weg voor hun verantwoor delijkheden. Ze vertonen een gebrek aan daadkracht en verschansen zich in hun ambtelijke loopgraven met de deskundige hulp van hun medewerkers". Met die woorden heeft gisteren Landbouwcommissaris An- driessen de voltallige Land bouwraad, bijeen in Luxem burg, de les gelezen. Niet alleen blijkt er nog geen begin van overeenstemming over de nieuwe landbouwprijzen, ook de zeer noodzakelijke hervor ming van het landbouwbeleid wordt keer op keer getorpe deerd. Het gevolg is dat alleen de landbouw dit jaar de EG al te gen de de 4 miljard ECU (ruim 9,2 miljard gulden) gaat kosten, Van onze correspondent Frans Boo LUXEMBURG - Door zich ir muniqué slechts uit te spr middellange afstandsrakette nisters van de Westeuropese behendig hun meningsvers< weg gegaan. Meningsverschillen over de mi wapens met een korter bereik BEURSOVERZICHT AMSTERDAM (ANP) - Het Beursplein heeft zich dinsdag goeddeels hersteld van de zware klappen, die maandag waren uitgedeeld door een lagere dol lar en een flink lager Wall Street. Nadat de koers van de dollar maan dag al wat stabiliseerde ging die dins dag wat omhoog na geruststellende mededelingen uit het Witte Huis en leek vervolgens Wall Street maandag de klap van vrijdag weer te boven. In Amsterdam had dit dinsdag hogere koersen tot gevolg voor vooral de in ternationaal genoteerde aandelen en de financiële waarden; vooral voor Aegon, die een rijksdaalder duurder werd op ƒ91. Koninklijke Olie won ƒ3 op ƒ239,80, Unilever ƒ10,50 op ƒ579,50, KLM ƒ2 op ƒ42,50 en Philips ƒ0,90 op ƒ49,80. Akzo volgde wat aarzelend. Dit fonds viel 's morgens uit de toon door bij de hoofdfondsen lager te noteren in afwachting van de kwartaalcijfers, maar sloot toch ƒ0,90 hoger op 134,30. Bij de hoofdfondsen sloot VNU als enige lager. De uitgever viel op door een rijksdaalder te verspelen op ƒ321. Elders in de markt gingen vooral Hei- neken, Borsumij - Wehry en Internatio- Müller en Stork omhoog. Op de obligatiemarkt gebeurde weinig op de dag, dat ingeschreven kon worden op een staatslening tegen 6,25 procent Staatsleningen met deze rente werden dinsdag 5 tot 15 cent duurder. De nieuwe 8-jarige lening zou ƒ1,5 mil jard opbrengen met een effectief ren dement van 6,19 procent. Op de lokale markt ging de belang stelling vooral uit naar Bredero, welke bouwonderneming lage tijd uit de no tering is geweest in verband met een herstructurering. De directie had ge waarschuwd voor lagere beurskoer sen, omdat de vermogensverhoudingen sterk worden aangetast. De certifica- LENINGEN GEZONDHEIDSZORG 7V4 aeneas 8* antonius (oostb.) 7% antonius (oostb.) 5*4 congr.o.l.v. lourdes 8tfc gasthuis (tilburg) 8*4 gasthuis (tilburg) 4% gasthuis (tilburg) 4 Vt gasthuis (tilburg) 7*4 hooghuys (het) 4 klokkenberg iVt liduina 8^ protz.hs ('s-h'bosch) 8 protz.hs ('s-h'bosch) 7*4 protz.hs ('s-h'bosch)

de Stem | 1987 | | pagina 4