Uitbreiding relatiegebieden in Zeeuwsch-Vlaanderen RELATIENOTA: NATUUR EN LANDSCHAP HAND IN HAND MET LANDBOUW Koninginnedag Hoofdplaat SCHIETINGEN DUIVENSPORT PLAATSELIJK NIEUWS Kikkertocht met goed weer EXAMENS WEEKENDDIENSTEN DE STEM VAN ZEELAND 4 WOENSDAG 29 APRIL 1987 Niet fout Ministerie Concreet Pakketten Overeenkomsten Inkomen Graslanden Bekendheid Schoondijke Oostburg T20 Van een onzer verslaggevers GOES - De provincie Zeeland heeft momenteel 2140 concreet be grensd relatienotagebied. Gebie den waarin de landbouw afge stemd is op de doelstellingen van natuur en landschap. Momenteel heeft de provincie het ministerie van VROM gevraagd nog eens 700 ha te toetsen aan de uitgangspun ten van de relatienota. Zeeland zal straks ongeveer 2900 ha relatieno tagebied tellen. Zeeuwsch-Vlaanderen kent nu één re latienotagebied, Groot en Klein Eiland nabij Hulst waarvoor een plan vastge steld is. Het is de bedoeling dat er in totaal 540 ha onder de bepalingen voor een beheersgebied vallen Daarbij moeten dan nog de wallen bij Sluis, Retranchement en Aardenburg ko men en de Clingepolder. Dat brengt het eindtotaal op 690 ha. De afdeling van het Directie Beheer Landbouwgronden in het centrum in Goes die zich bezig houdt met de rela tienota, richt de komende tijd de aan dacht vooral op West-Zeeuwsch- Vlaanderen. Daarbij gaat het om 290 ha. 150 Ha beheersgebied en 140 ha re servaatsgebied Want ook daar zit nog verschil in. De aanduiding beheersge bied betekent dat de overheid er niet naar streeft het gebied te verwerven ten bate van een natuurbescher mingsorganisatie. In een reservaats- gebied wordt wel gestreefd naar ver werving van gronden ten bate van terreinbeherende natturrbescher- mingsinstanties. Beheersgebieden blijven landbouwgronden. Bij de beheersgebieden in West- Zeeuwsch-Vlaanderen zijn naar schatting ongeveer zestig boeren be trokken. Zij worden dit najaar geïn formeerd. Midden-en Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen komen daarna aan de beurt. Voor Zeeuwsch-Vlaanderen zijn de volgende gebieden in kaart gebracht: Groot en Klein Eiland bij Hulst (129 ha beheersgebied); Polsvlietkreek tussen Hulst en Graauw (24,9 ha beheersge bied en 15,6 ha reservaatsgebied); Grote Putting achter Hengstdijk (18,9 ha beheersgebied en 8,8 ha reservaats gebied); Kreek Huissenspolder bij De Reuzenhoek (41,2 ha beheersgebied); Otheense Kreek en Kleine Dulper te Terneuzen (19,6 ha beheersgebied); Zwinpolder (8,8 ha reservaatsgebied); Strijdersgatpolder bij Cadzand (12 ha beheersgebied en 8 ha reservaatsge bied); wallen Retranchement, Sluis en Aardenburg (87,8 beheersgebied en 37,9 reservaatsgebied) graslanden St. Anna ter Muiden (34,5 ha beheersge bied); Krabbekreek bij Eede (18,6 ha beheersgebied); Sint Kruiskreek (18,7 reservaatsgebied); Passageule bij Bakkersdam (11,1 ha beheersgebied en 45,1 ha reservaatsgebied); Sophiapol- der onder Oostburg (53,9 ha beheers gebied); Grote Gat bij Oostburg (10,7 ha beheersgebied en 22,1 reservaats gebied); Marollenput onder Nieuw- vliet (21,3 ha reservaatsgebied); Mo lenkreek Schoondijke (10,3 beheersge bied); Baarzandse Kreek bij Groede (16,8 reservaatsgebied); Pyramide bij IJzendijke (2 ha beheersgebied en 6,1 ha reservaatsgebied); Braakman en Braakmankreken (38,2 ha reservaats gebied); Zwartenhoeksekreek onder Axel (4 ha beheersgebied en 11,1 ha re servaatsgebied); Axelse Kreek (9,6 ha beheersgebied); Boschkreek bij Zaam- slag (7,5 ha beheersgebied); Koegat en Cambornkreek bij Vogelwaarde (5,2 ha reservaatsgebied); Kreekrestanten Beoosten-Blij-Benoordenpolder bij de Kijkuit (2,8 ha beheersgebied); Oever landen De Vogel (17,1 ha reservaatsge bied); Mispadpolder bij Graauw (5 ha reservaatsgebied); Clingepolder (22 ha beheersgebied en 10,6 ha reservaats gebied); Koningin Emmapolder (10 ha beheersgebied). De Canisvliet en Blik ken Weitje zijn opgevoerd als buffer. Huwelijk met de natuur Relatienota's en de landbouw. Op het eerste gezicht heb ben die twee onderwerpen weinig met elkaar te maken. Maar schijn bedriegt. De relatienota is inmiddels alweer twaalf jaar oud. Daarin is een aantal maatregelen ge bundeld, om de agrarische bedrijfsvoering mede af te stemmen op natuur-en landschapsbeheer. Boeren kun nen op vrijwillige basis beheersovereenkomsten afslui ten met het Bureau Beheer Landbouwgronden. Zo'n overeenkomst houdt in dat de boer een bepaalde vergoe ding ontvangt, als hij zijn bedrijfsvoering mede richt op natuur en landschap. Bijvoorbeeld het grasland anders bewerken dan hij gewend was (later maaien, later be weiden) waardoor de broedvogels en de planten meer kans op overleven hebben. In het begin liep het wat stroef. 'Wat de boer niet kent, eet hij niet'. Maar inmiddels 'smaakt' het redelijk. Door Romain van Damme GOES - Ing. A.J. Breeman is hoofd van de afdeling Structuur en Beheersrege ling en zetelt in het gebouw van het landbouwcentrum Zeeland in Goes. Een onder deel van de Directie Beheer Landbouwgronden, onder gebracht bij de dienst van het ministerie van Land bouw en Visserij. Een hele mond vol. De afdeling van Breeman houdt zich bezig met de relatienota. Verder ook nog met de verkoop van gronden buiten de ruilver kaveling om, maar dat vormt slechts een klein ge deelte van de werkzaamhe den. Op zijn afdeling staat de relatienota centraal. Eerst een stukje geschiedenis. Breeman gaat terug naar de vijftiger en zestiger jaren. De jaren waarin de economische groei groot was. Dat leidde tot de nodige veranderingen. Ook in de landbouw. „In de land bouw was sprake van een ver gaande modernisering en in tensivering", legt hij uit. „Ten opzichte van het landschap en de natuur kwamen er een paar knelpunten. Een aantal proble men. Door bijvoorbeeld het ge bruik van kunstmest en drai nage kon de grond eerder in het voorjaar in het gebruik geno men worden en intensiever be werkt worden. Dat heeft op sommige plaatsen onder meer tot gevolg gehad dat de plan tengroei uit de graslanden ver dwenen is". Breeman onderbreekt dan de geschiedenisles. Om te bena drukken dat er niet vanuit ge gaan wordt dat de boeren ver keerd bezig geweest zijn. „Ab soluut niet", zegt hij, „de boe ren moesten er immers voor zorgen dat er een inkomen was. Dat land, dat grasland, is him bestaan. Daar moeten zij van leven. Het komt er eigenlijk op neer dat we nu begrip vragen voor de ontstane situatie. Of ze wat gas willen terugnemen. Overigens, de boer heeft altijd een stukje natuur en landschap geproduceerd. Dat erkent de relatienota ook. Wat wij nu vragen, is het afstellen van de agrarische produktie op de na tuur en het landschap. Daar wat meer evenwicht in bren gen". De boeren worden tot niets verplicht. Vrijheid staat hoog in het vaandel. Ook dat wordt meer dan eens benadrukt door Breeman. „Als de boeren niet mee willen doen, houdt het op. Ze kunnen niet gedwongen worden". Het is de bedoeling uiteindelijk in geheel Nederland te komen tot 100.000 ha relatienotagebie- den. De aanwijzing van de be heers- en reservaatsgebieden gebeurt door het ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer (VROM) in samenspraak met de minister van Landbouw en Visserij en in voorkomende ge vallen met landbouwinrich tingscommissies. Dat klinkt allemaal ingewik kelder dan het is. Het komt er op neer dat de boer bepaalde gebieden van zijn (gras)land wat anders gaat bewerken dan hij gewend was. Dat alles komt zwart op wit in een overeen komst te staan. Breeman gaat verder met zijn uitleg. „In Zeeland is er mo menteel 2140 hectare concreet begrensd relatienotagebied. Momenteel ligt er van het pro vinciaal bestuur een voorstel bij de VROM-minister. Het gaat om nog eens 700 hectare. Eerst krijgt het ministerie een globale gebiedsaanduiding on der ogen. Op een kaart wordt dat gebied gearceerd. Het mi nisterie toetst dat gebied aan de uitgangspunten van de rela tienota. Daarna wordt er een concrete grens rond het gebied getrokken. Dat is bijvoorbeeld nu al het geval met 'De Poel', een gebied nabij Heinkens- zand". Als het gebied concreet aan gewezen is, komt de provin ciale commissie beheer land bouwgronden (PCBL) in actie. Die gaat het inspecteren. Wat is de waarde van het gebied, wat heb je qua doelstelling te bieden en wat is de huidige landbouwkundige staat van het gebied? De doelstellingen van natuur en landschap wor den er bij gehaald. Dan wordt bekeken of het gecombineerd kan worden met het agrarisch lil if i 1 sir4' 't Grooten Gat bij Oostburg (boven) en 't Klein en Groot Eiland nabij Hulst (hiernaast) zijn in kaart gebracht als re latienota-gebieden. FOTO'S ARCHIEF DE STEM gebruik. Vervolgens komen de beheersbepalingen om de hoek kijken. „Dat is een hele rij bepalingen. Er kunnen combinaties ge maakt worden. Gebundeld in de beheerspakketten. Al die be palingen leveren bijdragen aan de doelstellingen van de rela tienota. Uit die beheerspakket ten kan de boer een keus ma ken. Wat is toepasselijk op mijn bedrijf. Daar kan dan uit gebreid over gepraat worden". Als het ontwerpbeheersplan klaar is, gaat eerst de PCBL overleg voeren met de boeren. Daarna gaat Breeman met zijn manschappen de boer op. Al lereerst is er een groepsbijeen komst. De boeren worden geïn formeerd over de plannen. Daarna volgen de zogenaamde huiskamerbijeenkómsten, ove rigens meestal gehouden in de kroeg. In kleine groepjes wordt er dan gepraat over de eventu eel te sluiten beheersovereen komsten. Inspraak is uiteraard mogelijk. „Die inspraak willen we gebruiken om een zo goed mogelijk plan te maken. Men kan ook officieel bezwaren in dienen. Dat alles wordt meege nomen." Later komt de Commissie Be heer Landbouwgronden er bij. Die stelt een definitief plan vast. Pas dan kunnen er be heersovereenkomsten met de boeren gesloten worden. Dat is een privaatrechtelijk contract. In dat contract komt dan te staan dat de boer zich houdt aan een aantal door hem zelf gekozen beperkingen. Daar moet natuurlijk wel wat tegen over staan. „Het uitgangspunt is dat de boer er qua inkomen niet op achteruit gaat. Wij vragen een aantal beperkingen. Bijvoor beeld voor het bewerken van grasland. Dat heeft tot gevolg dat de grasopbrengst lager zal zijn. Daarom werken we met vergoedingen. Er is een be heersvergoeding. Een vergoe ding voor de directe gevolgen van het anders beheren van de grond. De hoogte van die ver goeding is afhankelijk van het gekozen beheerspakket. Verder hebben we een aanpassings vergoeding. Dat wordt per be drijf bekeken. Als we bepaalde beperkingen vragen, kan dat betekenen dat er een aanpas sing in het bedrijf nodig is. Het materiaal moet anders ge bruikt worden, het is minder rendabel. De grootte van die vergoeding hangt af van de veebezetting. Daar zit overi gens wel een maximum aan vast". De relatienota heeft vooral be trekking op de graslanden. Ge tracht wordt de weidevogels aan voldoende broedgebied te helpen. „En dan gaat het vooral om de kritische weidevogels", zegt hij. „De weidevogels die zeldzaam zijn. De kemphaan, de tureluur en de grutto bij voorbeeld. Wij vragen de boe ren of ze voor hun grasland de maaidatum willen uitstellen. Later maaien. En dat gecombi neerd met de beweidingsda tum. De vegetatie, de planten groei wordt dan op indirecte wijze beheerd. Als je pas in juni gaat maaien, krijg je te maken met een bepaalde be mesting. Maar voor alle duide lijkheid, dat bepalen wij niet. De boer zelf bepaalt wat hij doet met stikstof. Dat is ten slotte voor de opbrengst heel belangrijk". De afdeling van Breeman is al weer een paar jaar bezig met de uitvoering van de relatieno ta. Aanvankelijk verliep het wat moeizaam. 'Wat de boer niet kent, eet hij niet'. „Dat klopt wel", zegt Breeman tot slot, „maar nu verloopt het pri ma. Er zit een stijgende lijn in. De relatienota krijgt nu meer bekendheid. En dat is goed te merken". (ADVERTENTIE) Van onze correspondent HOOFDPLAAT - Het eve nementencomité heeft in samenmwerking met de oudercommissie van de ba sisschool een leuk pro gramma opgesteld voor alle basisschoolleerlingen voor koninginnedag. be activiteiten beginnen om kwart over negen met een sere nade van de plaatselijke mu ziekvereniging OBK op het dorpsplein. Na het vlag hijsen wordt be gonnen met de volksspelen op het gemeentelijk sportveld, 's Middag gaan de oudere kinde ren naar de Vossekaai op jacht naar de schat. De jongere kin deren moeten ook schopjes meenemen voor het zoeken naar hun schat. Hierna wordt stokbrood ge bakken op het dorpsplein. Rond 15.30 uur wordt de traditionele wedstrijd gespeeld tussen de plaatselijke veteranen en Hoofdplaat 3. De dag wordt be sloten om 19.00 uur met een rondgang door het dorp met medewerking van OBK De start is vanaf het dorpshuis. Van onze correspondent AARDENBURG - In tegen stelling tot vroegere edities werd de tiende Kikkertocht in Aardenburg onder uit stekende weersomstandig heden verreden. Organisa tor, Trimclub Aardenburg, noteerde 81 deelnemers. Het eremetaal voor de grootste afvaardiging ging naar Trim club Breskens 14 deelnemers) Freewheel Schoondijke (ÏO)TIO Oostburg (8) en TC Pannen- schuur(7). DODENHERDENKING - Ter gelegenheid van de jaarlijkse dodenherdenking op maan dag 4 mei wordt een herden kingsdienst gehouden in de Hervormde Kerk. De dienst, die uitgaat van de plaatse lijke Raad van Kerken begint om 19.30 uur. BOLLING - Bolclub Raak te gen Staak hield een open bol ling. Uitslag: 1. J. Mussche-D. de Vriend-J. Evers, 2. C. de Croock-A. van Pamelen-L. de Paepe, 3. P. de Poorter-M. Ghijs-P. Staelens. Donderdag wordt een oranjebolling ge houden, die om 19.00 uur be gint. Zaterdag 2 mei is de ver- jaardagsboling voor Gerda Ghijs, aanvang 14.00 uur. EINDHOVEN - N. Steijaert uit Oostburg heeft zijn studie aan de Technische Universiteit Eindhoven met goed gevolg beëindigd. Hij studeerde af in de richting scheikundige technologie. DIENSTEN MET KONINGINNEDAG HUISARTSEN Aardenburg en Oostburg - Van woensd. 19 u. tot vrijd 8 u. dokter G. de Bruijckere, Brouwerijstr. 8, Oostburg, tel. 01110-2323. Axel - Dokter E. Klop, Bas- tionstr. 36, tel. 01155-1777. Biervliet, Hoofdplaat en IJzen dijke - Dokter N.v.d. Maas, Beursstr. 6, IJzendijke, tel. 01176- 1266. Clinge, Koewacht en St Jansteen - Dokter Schulte, Hoofdstr. 34, St Jansteen, tel. 01140-12028. Breskens en Groede - Dokter R. Laterveer, Dr. Broodmanstr. 2, Breskens, tel. 01172-1956. Spreek uur om 11 en 17 uur. Driewegen e-o. - Dokter S. Wöst- mann, Nieuwstr. 18a, Ovezande, tel. 01195-450. Goes en Kloetinge - Van woensd. 18 u. tot dond 23 u. dokter D. Thijssen, Zonnebloemstr. 2a, Goes, tel. 01100-15003. Spreekuur 10-10.30 en 17-17.30 u. Hontenlsse en Kloosterzande - Van woensd. 18 u. tot dond. 18 u. dokter R. Buwalda, Cloosterstr. 72, tel. 01148-1277. Van dond. 18 u. tot vrijd. 8 u. dokter W. ter Burg, Cloosterstr. 29, Kloosterzande, tel. 01148-1377. Heinkenszand e.o. - De praktijk van dokter J. Fortrie en C. Mier- mans wordt waargenomen door dokter J.A Fortrie, Clara'spad 31, Heinkenszand, tel. 01106-3074. Heinkenszand, 's Heer Arends- kerke, Nteuwdorp en Wol- phaartsdijk - De praktijk van de artsen Harten, van Driel, Aar- noutse en v.d Vlugt wordt waar genomen door dokter J. Harten, Clara'spad 12, Heinkenszand, tel. 01106-1234. (boodschappen tussen 9 en 10 u.) Hulst - Van vrijd. 18 u. tot zond. 24 u. dokter W. Gielen, Grote Markt 11, Hulst, tel. 01140-12969. Spreekuur spoedgevallen zonder afspraak 11 en 17 u. Middelburg - Dokter S.v.d. Haak, Rouaansekaai 47, tel. 12637.Visi tes aanvragen voor 10 uur. Spreekuur spoedgevallen 12.30-13 uur en 17.30-18 uur (zonder af spraak). Sas van Gent en Westdorpe - Dokter F. Puylaert, Oostkade 19, Sas van Gent, tel. 01158-1366. Sluiskil, Philippine en Hoek - Dokter J. Neeteson, J. Hobeinstr. 8. Philippine, tel. 01159-1769. Spreekuur spoedgevallen om 11.30 uur. Terneuzen - Dokter Zuiderbaan, Anna Bijnsstr. 25, tel. 01150-12324. VERPLEGING Goes, Kloetinge, Kattendijke en Wilhelminadorp - Tel. 01100- 12456. Zak van Zuid-Beveland - Tel. 01106-1615. Hulst en Hontenlsse - Tel. 01140- 12191. West Zeeuwsch Vlaanderen - Tel. 01170-3139. Dag en nacht be reikbaar. (dringende boodschap pen inspreken op antwoordappa raat). Oost Zeeuwsch Vlaanderen - Voor spoedgevallen dag en nacht bereikbaar onder tel. nr. 01140- 12191 (boodschap inspreken op antwoordapparaat). Kruisver. Kanaalzone Zeeuwsch-Vlaanderen - Dag en nacht bereikbaar voor dringende hulpverlening onder tel. 01150- 19049. U kunt naam en telefoon nummer inspreken, zodat de dienstdoende wijkverpleegkun dige u kan bereiken. DIERENARTSEN Midden-Zeeuwsch-Vlaanderen, Terneuzen en Axel - Dierenarts J. Kop, Bastionstr. 3, Axel, tel. 01155-1488, zaterdag; Terneuzen, W. de Zwijgerlaan 2b, tel. 01150- 95017, spreekuur 13.30-14 u. en Axel Dierenkliniek, tel. 01155- 1488. Spreekuur 11-12 u. Zondag volgens afspraak, tel. 01150-95017. Terneuzen e.o. - Peter de Vos, Polikliniek voor kleine huisdie ren 'De Steenberghe', v. Steen bergenlaan 7, Terneuzen, tel. 01150-96425. Spreekuur: zat. 12-13 u. Verder na telefonische af spraak. J.P. de Vos, Kliniek van kleine huisdieren en bijzondere dieren, v. Diemenstr. 83, Terneuzen, tel. 01150-19628. Spreekuur zat. 12.30- 14 u. en na telefonisch overleg. TANDARTSEN West-Zeeuwsch-Vlaanderen - Tandarts J. Willemsen, Em- mausstr. 5, IJzendijke, tel. 01176- 1756. Spreekuur zat. en zond. 12- 12.30 uur. Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen Tandarts P.v. Mieghem, Jan van Galenstr. 1, Terneuzen, tel. 01150- 12685. Spreekuur 12-12.30 u. Zuid- en Noord-Beveland - Tandarts S. Tamminga, Grote Kade 28, Goes, tel. 01100-16727. Spreekuur 10-11 uur. APOTHEKEN Middelburg - Van dond. 8.30 u. tot 17.30 u. apotheek Ringeling, Lange Delft 133, tel. 12538. Terneuzen - Apotheek Klaassen, tel. 01150-12090. Geop. zat. van 8.30-17.30 u, zond. 11.30-12.30 u. en 17-18u. ZIEKENHUIZEN ZEEUWSCH- VLAANDEREN Voor eerste hulp bij ongelukken: eerst dienstdoende huisarts raadplegen Hulst - St. Liduinaziekenhuis tel. 01140-12651. Oostburg - St. Antoniuszieken- huis, tel. 01170-3355. Terneuzen - Juliana ziekenhuis 01150-12851 Sluiskil - St Elisabethziekenhuis 01157-1451 AMBULANCE EN BRAND WEER Zeeuwsch-Vlaanderen - Tel. 01150-12200. HEINKENSZAND - Zaal La Pa loma, Soranus 2, 24 schutters: Wip 1: eerste hoge vogel: M. Slabber, Doel naar Hoger; tweede hoge vogel: J. Vermuë, Jacoba van Beieren; eerste en tweede zij vogel: F. Koens, Spes Nostra; derde zijvogel: mevrouw A. Korstanje; vierde zijvogel: M. Slabber, beiden Doel naar Hoger; grootste aantal (7): E. Rentmees ter, Willem Teil. Wip 2: eerste hoge en tweede zij vogel: F. Koens, Spes Nostra; tweede hoge vogel: C. Rentmeester Cz, Willem Teil; eerste zij vogel: mevrouw A. Korstanje, Doel naar Hoger; grootste aantal (10); J. Kosten, Doel naar Hoger. KWADENDAMME - Vooruit gang, 55 schutters: Wip 1: eerste hoge vogel: P. Stouthamer, Zorg- vlied; tweede hoge vogel: H. Koens, Spes Nostra; eerste zijvo gel: J. Smallegange, Zorgvlied; tweede zijvogel: M. Verdonk, Concordia; derde zij vogel: J. Doene, Victoria; grootste aantal (6): M. Repkes, Victoria; extra kleine vogel: W. Voet, Soranus;. Wip 2: eerste hoge en eerste zij vogel: M. Verdonk, Concordia; tweede hoge vogel: J. Platschor- re, Zorgvlied; tweede zij vogel: L. de Jonge, ADLM; derde zijvogel: E. Rentmeester, Willem Teil; vierde zij vogel: P. Stouthamer, Zorgvlied; grootste aantal (7): J. de Baar, Willem Teil. Van onze duivensportmedewerker TERNEUZEN - De kring West-Zeeuwsch-Vlaanderen/ Walcheren hield zondag een algemene wedvlucht vanuit Compiègne. Voor de organisatie tekende VZV te Hoofdplaat. In concours waren 805 oude dui ven. Succes voor M. Buysse uit Oostburg, die de eerste en de tweede prijs won, hoogste snel heid 132597 meter per minuut 3. P. de Pooter, Hoofdplaat; 4,7 en 10. L. van de Wege NS, Groede; 5. Abr. Vasseur, Cadzand; 6. A. de Pooter en zoon; 7 en 8. H. Calon, beiden Hoofdplaat; 9. W. Prenen, Oostburg. De Getrouwe Duif Cadzand, 207 duiven, 1341,38 mpm: 1. A. Mabe- lis, 2 en 3. D. van Kerkhoven, 4 en 6. Abr. Vasseur, 5 en 9. W. de Die, 7. J. van de Plasse, 8 en 10. J. Kools. De Snelviiegers Oostburg, 136 duiven, 1326,11 mpm: 1,2 en 5. M. Buysse, 3. W. Prenen, 4. J. de smet, 6 en 7. R van Hee, 8. L. Ver- heije, 9. J. Tanghe, 10. W. van Hee. Strijd in Vrede Groede, 231 dui ven, 1321,92 mpm: 1,3,4,5,6 en 9. L. van de Wege NS, 2. A. Hendrikse, 7. J. Stokkerman, 8. B. Verher- brugge, 10.0, de Zutter en zoon. Hoop Biervliet, 137 duiven, 1287,87 mpm: 1 en 8. P. Weeda, 2,3,4 en 7. P. Dingemanse, 5. P. Jansen, 6. A. de Boevere, 9. Her man de Dobbelaere, 10. A. de Groote. Recht voor Allen Sluis, 106 dui ven, 1325,11 mpm: 1 en 9. G. Tanghe, 2,5 en 6. F. Baas en zoon, 3 en 10. Van Damme-Verheule, 4 en 8. H. Allaert, 7. J. Wage. Nog Sneller Breskens, 326 dui ven, 1304,36 mpm: 1. P. Gernaert, 2. J. van Oostenbbrugge, 3. J. van de Velde, 4. Iz. den Dekker, 5. B. Neve, 6. A. Cornelis en zoon, 7 en 9. H. Mookhoek en zoon, 8. J. Donze, 10. W. Fenijn. De Bonte Duif Aardenburg in sa menspel met De Grensvliegers Eede, 115 duiven, 1340,5 mpm: 1,7 en 10. O. de Vriend, 2. J. dé Vree- ze, 3 en 8. E. Rammejaere, 4, 5 en 9. R Braet, 6. J. Wieme. Steeds Sneller IJzendijke, 305 duiven, 1303 mpm: 1. G. Blaak man, 2 en 4. C. de Putter en zoon, 3. W. van de Slikke, 5. A. Dusar- duijn, 6. J. den Hamer, 7. A. Claeys, 8. H. Dellaert, 9. A. Note- 'boom, 10. combinatie Groosman. VZV Hoofdplaat, 352 duiven, 1323,59 mpm: 1 en 8. P. de Poorter, 2. A. de Pooter en zoon, 3,7 en 10. H. Calon, 4. W. van Grol, 5. Wae- beke-Lucieer, 6. W. Maas, 9. H. Riemens. ZATERDAGVLIEGERS vanuit Cambrai Eendracht Maakt Macht Terneu zen, 309 duiven, 1477,46 mpm: 1,7 en 9. D. Deurwaarder, 2. P. Ze- gers, 3,4,6 en 10. gebroeders Scheele, 5. J. Bareman, 8. W. van Hoeve. De Scheldeklievers Ossenisse, 155 duiven, 1464 mpm: 1,2,3,4,5,6,7 en 10. combinatie van Poorten-Boeij (17 duiven in concours en 16 in de prijzen), 8. F. Valckx, 9. Jos Valckx. De Reisduif Breskens, 138 dui ven, 1646,92 mpm: 1. F. Scheele en zoon, 2 en 3. J. Buize, 4,7 en 9. J. Versprille, 5 en 6. A. Ribbe, 8. J. van de Lijke, 10. R Daansen,

de Stem | 1987 | | pagina 21