k George 2h Sponselee z; VANWEGE UITSPRAKEN STROUS OVER CENTRALE BORSSELE Beursorganisator op het matje Schelden naar de uil Koninginne-feest in oostelijk Zeeuwsch-Ylaanderen de stem VAN ZEELAND 2 WOENSDAG 29 APRIL 1987 PLAATSELIJK NIEUWS Gevonden voorwerpen HUIST - De Werkgroep Kernergie Zeeiws-Vlaanderen heeft boos ge- reagerd op de uitspraken van FNVdistrictsbestuurder T. Strous oveide kerncentrale te Borssele. Cynisch Eigen visie v verenigde spaarbank De Verenigde Spaarbank doet meer. B EN W AXEL: 'HU MOET ZICH AAN REGELS HOUDEN' 1 Op tilt Luid scheldend Gaston Netten Trekvogels Koewacht Ossenisse Clinge Nieuw-Namen Axel Kloosterzande Axel Koewacht Zuiddorpe Overslag T22 Werkgroep boos op FNV Van oze verslaggever Op e districtsvergadering zaterdag in Goe.« noemde Strous de onmiddellijke sluitng van de kerncentrale niet zinvol. De cntrale zou, aldus de bestuurder, 'vei lig' o 'rendabel' zijn. Verdr zou sluiting de werkgelegenheid van on- gever 250 mensen in gevaar brengen. De Werkgroep, waarin merendeels actieve FNVleden zitten, wijst op de studie van de Rijkaniversiteit Groningen. Die komt tot de concisie dat de onmiddellijke sluiting van de tweeNederlandse kerncentrales een voordeel zou oleveren van 447 miljoen gulden. Een we- tens'aardigheid.die de FNV overigens wel be- kencmoet zijn. Immers, de vakbeweging is lid van et Zeeuws Platform tegen kernenergie. Oir neemt de Werkgroep aan dat wel bekend zal dn, dat de rentabiliteit van kerncentrales mee dan betwist is. Wat, zo vraagt ze zich af, moeer met die centrales gebeuren als ze versle ten dn. En hoe zit het met het nog steeds onop- gelote afvalprobleem? Dat de kerncentrale in Borssele 'veilig' zou zijn, wordt bestreden. „Ook de centrale te Borssele wordt door mensen bediend. Het ongeval van Tsjernobyl was een gevolg van menselijke fou ten. Evenals dat in Harrisburg", voert de Werk groep aan. Het argument van de werkgelegenheid wuiven de kernactivisten van tafel. „Werkgelegenheid ja, maar ten koste van wat? Cynisch is het wel, om te praten over het 'in gevaar' brengen van de werkgelegenheid van 250 mensen". Volgens de Werkgroep tonen Amerikaanse schattingen aan dat dat grote kerncentrales per dollaar minder banen scheppen dan bijna alle andere grote investeringen. Volgens Britse stu dies vraagt de electriciteitsvoorziening het meeste kapitaal per arbeidsplaats van de hele industrie. Voorlopig gaat de Werkgroep er maar van uit dat Strous niet namens het FNV-distriqt sprak, maar louter zijn eigen visie heeft geventileerd. Mocht dat niet zo zijn, dan meent de Werk groep dat het openen van vakbondswinkels in Zeeland 'naar buiten toe weinig winst zal ople veren, indien er achter de facade geen degelijk beleid kan worden gevoerd'. (ADVERTENTIE) Als u vrij over uw spaargeld wilt kunnen beschikken en toch een hoge rente zoekt, is onze Patentrekening een ideale spaarvorm voor u. Met de Patentrekening kunt u op elk gewenst moment zonder opzeg termijn of opnamekosten over uw spaargeld beschikken. En u krijgt twee keer per jaar een hoge basisrente en in de meeste gevallen ook nog een extra premierente. Is uw saldo op 1 juni of 1 december minimaal f 2.500-, dan ontvangt u deze extra premierente. In de tabel kunt u zien dat met het stij- PatentRekeninc gen van uw saldo, ook de basis- en premierente mee klimmen. Wilt u meer weten over de Patentreke ning? Op het kantoor bij u in de buurt vertellen ze u er graag meer over. SALDO VANAF BASIS- RENTE* P.J.) PREMIE RENTE* RJ.) TOTALE RENTE* P.J.) Basis 23/« 23/a Patent 1 2.500,- 3 1 4 Patent 2 5.000,- 3'A IV» 4V2 Patent 3 10.000,- 3 Va V/a 5 Va Rentewyzigingen voorbehouden. Inlichtingen: Kantoren Breskens, tel. 01172-3310. Oostburg, tel. 01170-2313. Temeuzen, tel. 01150-13771 en 17815. Axel, tel. 01155-2689. Hulst, tel. 01140-16840. Van onze verslaggever AXEL - Als Jaap Schieman, organisator van de huis houd- en hobbybeurs op het Szydklowskiplein in Axel zich niet aan de afgegeven vergunning houdt, kan hij zijn beurs met Pasen wel vergeten. B en W van Axel zullen dan geen medewerking geven aan dit evenement. Deze boodschap zal burge meester A. Hack deze week 'in niet mis te verstane bewoor dingen' overbrengen aan Scueman van de stichting Evtnementen Axel. Schieman liet afgelopen Pasweekend voor de derde achereenvolgende de levende muiek doorspelen op het mo- mert dat er in de rk kerk aan Waltraat een Paaswake werd gehiuden. De kerkgangers heblen zich in hoge mate aan die opstelling van Schieman geëgerd. „Dereacties die mij bereikten varieerden van 'schandalig' tot 'als dat nog een keer gebeurt dan steken we de tenten in brand'", zo deponeerde CDA'er A. Kesbeke, lector van de rk kerk, gisteravond tijdens de raadsvergadering de klachten op het bord van B en W. „Schieman wist lang vantevo- ren waar hij aan toe was. Ik besef heel goed dat een groot evenement niet zonder overlast kan. Maar overmatige overlast na middernacht is buiten alle proporties. Op dat moment trok de band die speelde alle registers open. En ook het geluid van de spea ker was tot in de kerk te horen. Ik ben er niet voor om de ver gunning te weigeren. Maar de voorwaarden die er in gesteld worden moeten consequent na geleefd worden en gecontro leerd. Dat is niet gebeurd. We moeten in Axel toch met res pect voor elkaar naast elkaar tskunnen leven. Als dat niet kan moet de overheid dat maar afdwingen", mopperde Kesbe- ke. De houding van Schieman werd gisteravond ook door het college hoogst kwalijk geno men. En dat zal hem, aldus burgemeester Hack, 'in een in dringend gesprek' duidelijk worden gemaakt. Schieman heeft zich maar te schikken. „Anders werken we gewoon niet meer mee", kondigde Hack aan, die nadrukkelijk stelde dat een muziekverbod geldt, voor alle evenmenten die wor den gehouden op momenten dat er godsdienstoefeningen plaatsvinden. Schieman verantwoordde eerder publiekelijk zijn gedrag door te stellen dat, als hij zijn muzikale programma moet on derbreken, zijn klanten worden weggejaagd en dat die na een pauze van een uur ook niet meer binnen te krijgen zijn. De opmerking die daarbij ge plaatst werd, dat ook in de kerk muziek gemaakt wordt, heeft veel katholieken tegen de borst gestuit. 1 Vorige week vrijdag: over de Canisvlietpolders vlak bij Oudenburgsesluis zeilt ma jestueus een rode wouw. Hij vliegt volledig op thermiek: de vleugels wijd gespreid, maar verder bewegingsloos. Alleen de - ondiepe ge vorkte- staart wordt regel matig bewogen om de koers te wijzigen. De vogel schroeft omhoog. Hoger en hoger. Dan ineens wordt de spiraal on derbroken en wordt koers gezet naar een bosje verder op. Nog steeds worden de vleugels niet bewogen. Hij verliest daarom snel hoogte, nu er geen opstijgende warme luchtkolom meer is die hem helpt. Bij het bosje begint het opnieuw: spiralen draaien en klimmen. Tijdens de glijvlucht is de wouw door het woongebied van een kop pel kieviten gezeild. Ze heb ben dat duidelijk laten mer ken: met veel misbaar, duik vluchten van bovenaf en felle aanvallen vanaf onder vallen ze hem aan. Met de vleugels proberen ze klappen uit te delen. De wouw reageerde nauwelijks en toen hij een maal buiten het territorium van de kieviten was, keerden die snel terug naar hun nest ergens tussen het opschie tende wintergraan. Ze lieten de vogel verder voor wat hij was. Terecht na tuurlijk dat ze even op tilt sloegen. Al is de wouw een overwegende aaseter, hij zal zeker een paar jonge kie- vieljes niet versmaden. Kraaien, ekster, meeuwen en roofvogels van allerlei soort krijgen eenzelfde onthaal. Ook om dezelfde reden. Dat een viertal kraaien de wouw wel aanviel, was eigenlijk onterecht. Het feit dat ze nog met vieren vlogen, wees er sterk op dat deze (nog) geen nest hadden en te vrezen hadden ze dus eigenlijk niets. Misschien hebben kraaien dat wel nooit van wouwen. Toch vielen ze hem aan. Het had wat weg van pesten. Kraaien hebben dat meer. Ook buiten het broedseizoen, als andere vogels nauwelijks aandacht besteden aan roof vogels, gaan zij erop af. Kleine vogels, die bezeren zich niet om zo'n wouw of aan een kiekendief. Een to renvalk op een lichtmast, een sperwer of een buizerd op een paal wordt nagenoeg al tijd met rust gelaten. Van aanvallen is in ieder geval geen sprake. Je ziet alleen dat allerlei klein gevogelte zich wat gedeisd houdt als de sperwer nog rond zit te kij ken, waar hij eens zal gaan eten. Het gekwetter en ge- sjilp gaat gewoon door om al leen te stoppen als de roofvo gel afstrijkt om daadwerke lijk toe te slaan. Heel anders wordt het als en steenuiltje - of de bosuil, maar die kennen we hier niet - zich overdag laat zien. Plot seling schiet van alle kanten allerhande klein grut toe om luid scheldend rond zijn kop te gaan vliegen. Niet alleen de brutale huismussen doen hier aan mee, ook vogeltjes als tijftjaf, kool- en pimpel mees komen het beest lastig vallen. Meestal zolang totdat het de uil te gortig wordt, hij vliegt weg. De hele bende plaaggeesten achtervolgt hem een tijdlang. Bij de koe koek zie je dat ook: die kan ook geëscorteerd worden door luid alarmerende kwik staarten, graspiepers en der gelijke. Ook de Vlaamse gaai krijgt zo'n behandeling. Gaston - een weeskind waar over we vorig jaar eens schreven- zweeft hier nog altijd rond, inmiddels in ge zelschap van een gedeeltelijk vleugellamme soortgenoot. Zijn ze ergens rustig gezeten dan blijft alles stil, maar durven ze zich zelfs maar een halve meter te verplaatsen dan krijgen ze direct luid krijsende zanglijsters en me rels en hartgrondig schel dende mezen achter zich aan. Terecht zullen wij mensen gauw vinden: zulke ne strovers, de beesten vrezen voor hun legsels. En bij de koekoek kan men een onder geschoven ei toebedeeld krij gen. Het lijkt zinvol om deze vogels te verjagen en om soortgenoten op hun aanwe- Deze week zal de kastanje bloeien, het signaal dat de lente echt begonnen is. zigheid attent te maken. Dat zou eigenlijk ook gelden voor torenvalk en dergelijke, maar nee, de steenuil, eigen lijk een heel onschuldig en ongevaarlijk beest, moet de baal schudden. Waarom hij wel en de rest niet? Dat is nou weer een van die raad sels van de natuur waar we zo direct geen verklaring voor hebben. In achtergebleven gebieden als Frankrijk, Italië en Spanje maakte men van dat gegeven gebruik om kleine vogels in netten te doen ver strikken, om op ze te schie ten. Een echte uil wordt op een paaltje getuierd, rondom in de staande netten. Het kan ook een opgezet exemplaar zijn of zelfs een model, dat dan meestal hele maal wordt beplakt met stukjes spiegelend glas. Door aan een touwtje te trekken, vliegt het uiltje op of draait men het model. Dat lokt di rect kleine vogels. Het schijnt dat de schittering met name leeuweriken aantrekt; die komen daar graag op af en zo vangt men andermans trek vogels. Over trekvogels gesproken. Nagenoeg al onze zomervo gels zijn present. We gaan daar volgende week even verder op in. Ons bereikte nog geen melding van de huiszwaluw. Dat is vrij laat. Evenmin van de gierzwaluw, maar dat is normaal. Die komt pas met of vlak na ko ninginnedag. In de gaten houden deze week dus. Ook de eerste wielewaal moet nog gehoord worden zover ons bekend. We mogen ook deze week de eerste bloeiende paarde- kastanjes verwachten. Dat is eigenlijk het echte signaal dat de lente is begonnen. Wel erg laat dit jaar, maar wel kwaliteit natuurlijk met zulke temperaturen. Om nog even terug te ko men op die Vlaamse gaaien hier: meerdere merel- en zanglijsterparen zoeken da gelijks voedsel en vliegen met snavels vol weg. Vlakbij moeten hun nesten met jon gen liggen. Een duidelijk be wijs dat echt niet ieder nest wort geroofd als er Vlaamse gaaien, eksters of kraaien in de buurt zijn. Een enkel, heel ongelukkig geplaatst nest wel natuurlijk, maar dat zijn de dutsen die met tweede keus genoegen moesten nemen. Het leven is nu eenmaal voor de rappen! In de natuur dan toch in ieder geval. SUCCES - De EHBO Koe wacht heeft met succes mee gedaan aan EHBO-wedstrij- den in Gemert. De twee ploe gen behaalden allebei een eerste prijs. Verder werden ze ook nog beloond met een derde prijs voor de beste com mandant. Aan deze wedstrij den deden zeventig senioren- ploegen mee. KAARTCLUB - Aan de vierde competitieronde van Kaartclub Ons Vermaak de den 37 kaarters mee. Uitslag bieden: 1. A. van Gink, Axel; 2. P. Ivens, Kloosterzande; 3. mevrouw Lucasse, Klooster zande; 4. J. Remijn, Osse nisse; 5. P. Rottier, Ossenisse. Uitslag jokeren: 1. mevrouw Freyser-Asselman, Klooster zande; 2. mevrouw Van Heese-Reijns, Ossenisse, 3. mevrouw Asselman-Mahu, Kloosterzande. GAAIBOLLING - Met konin ginnedag houdt gaaibolclub De Dwarsliggers een oranje- bolling voor jong en oud in het verenigingsgebouw. Aan vang 19.30 uur. GAAIBOLLING - Op vrijdag 1 mei houdt gaaibolclub De Dwarsliggers een gaaibolling op camping De Zeemeeuw. Aanvang 20.30 uur. JOKEREN - In gemeen schapshuis Malpertuus wordt 1 mei een jokerwedstrijd ge houden voor ouderen en ge handicapten boven de vijftig jaar. Ook deze wedstrijd telt mee voor het kampioenschap. De kaarting begint om 13.30 uur. KONINGINNEDAG - Het programma voor koninginne dag ziet als volgt uit: 09.50 uur: spelen voor kinderen van groep 0 tot en met 4 op de speelplaats. 10.00 uur: wan deltocht voor kletuers met opdrachten, ook oudrs kun nen mee. Kinderen van groep 3 en 4 houden een wandeltoch door de bossen te Kapellebrug met opdrachten. Groep 5 en 6 gaan het speelgoedmuseum bezoeken en groep 7 en 8 het streekmuseum te Hulst. 13.30 uur: spelenmiddag op het sportveld, bij slecht weer in De Kauter en fietsenrally voor groep 8 en middelbaar onderwijs en bejaarden. 20.00 uur: rondgang De Scheldezo- nen. KAARTING - De Verenigde Kaarters hield een kaarting bij Romain de Block. Uitslag: 1. B. Abbeel-J. Vermeersen, 2. K. de Bie-J. Schroder, 3. G. Meersman/A. Thilleman. HENGELEN - Leden van hengelsportvereniging GOA (Geduld Overwint Alles) hiel den de tweede wedstrijd, die in dit jaar meetelt voor het clubkampioenschap zoutwa ter. Gevist werd in de Wes- terschelde nabij Ossenisse. Er waren 20 deelnemers. Uitslag: 1. L. Celie, Gent 205 punten; 2. A. Coene, Moerbeke 143; 3. H. Risseeuw, Axel 121; 4. R. Uyterschaut, Wachtebeke 76; 5. R. van Lier, Moerbeke 57 punten. De vangsten waren met 9,3 meter aan gevangen vis aan de matige kant. Van onze correspondenten HENGSTDIJK - Koninginnedag betekent voor de jeugd van Hengstdijk een hele dag sport en spel in en rond de St. Jozefschool. middagprogramma voorziet in een rommelmarkt van 14.00 tot 17.00 uur in de Noordstraatpro- menade. Van 19.00 tot 20.30 uur is er optocht. De oranjefestivi teiten worden besloten met twee grote evenementen. Bui ten, een muzikaalslot door showkrorps Thalia, van 20.35 tot 21.00 uur. Binnen, in de Hal- le, begint 20.30 uur het Oranje bal, entree een rijksdaalder. Om 10.00 uur begint een rom melmarkt en fancy fair op het schoolterrein. Om 10.30 uur wordt deze gevolgd door een videovoorstelling over Hengst dijk in vroegerjaren. Om 11.15 uur begint het volksdansen. Een zelfde pro gramma is er 's middags te be leven, Om 13.30 uur begint de poppenkast, om 14.00 uur an dermaal de video. Het volks dansen vinden we terug om 14.45 uur. Om 16.00 uur is de trekking van de loterij. De hele dag door zijn er wafels te koop. Tussen de bedrijven door zijn er spelletjes voor de kinderen. Koninginnedag begint voor de kinderen uit Kloosterzande op en om het Marijkepplein, met ondermeer een levend ganze- bordspel.Aansluitend wordt om 10.30 uur op het plein de vlag gehesen en speelt de har monie St. Cecilia het Wilhel mus. Daarna worden ballonnen opgelaten en krijgen de kinde ren een herdenkingsbeker mee naar huis. Van 14 tot 14.30 uur kan in hotel De Linde worden inge schreven voor fietstochten van twaalf, 25 en vijftig kilometer. Bij terugkeer krijgt de jeugd een vaantje en ontvangen de ouderen een verzilverd thee- leepeltje, beiden met afbeeling van het gouden paar. Om 17.30 uur beginnen touwtrekwed strijden op het handbal veld en een uurtje later is het sportter rein toneel voor gekostumeerde voetbalwedstrijden. Vanaf dat zelfde veld vertrekt om 21.00 uur een lampionnenoptocht naar het Hof te Zandeplein. Daar is een oranjebal met me dewerking van de boerenkapel Alte Kameraden. Evenals voorgaande jaren houdt de handbalvereniging weer een bingo in café De Kas tanje. Die begint om 19.00 uur. Het feestprogramma voor ko ninginnedag in de vier Axelse kernen heeft traditiegetrouw voor alle leeftijden wat te bie den. In alle kernen, Axel, Zuid dorpe, Koewacht en Overslag, begint de dag om 8.15 uur met klokgelui. De onderlinge pro gramma's zien er dan voor elke kern verschillend uit. Na het klokgelui worden in Axel de schoolkinderen opge haald door showband Axel, showband Jong Axel en drum fanfare Hosanna, en vervol gens begeleid naar de Markt in Axel. Daar wordt om 9.00 uur de Nederlandse driekleur gehe- zen vervolgens, zang en een toespraak door burgemester A. Hack. Van 9.45 tot 9.30 uur is er in De Halle een kindervoorstel ling door goochelaar Peter Hansen. Op hetzelfde tijdstip, 9.45 uur beginnen op het Szydklowskiiplein de kinder spelen en de wagenrennen. Het Koewacht heeft om 9.30 uur een optocht door het dorp. Om 10.30 uur zijn er in De Eeikelaar en in de Vlaschaard kindervoor stellingen. Dat geldt ook voor de kinderen van Zuiddorpe. Voor de ouderen begint om 13.30 uur een kaarting in de bo venzaal van het gemeen schapscentrum. Van 14.00 tot 16.00 uur sport en spel op de sportterreinen. In café De Oude Molen begint om 14.30 uur kloefkesschieting. Om 17.00 uur is er een verkleede voetbal wedstrijd tussen het school team van De Eikelaar en het Oranjecomitei Voor de jeugd is er om 20.00 uur een disco-avond in de Vlaschaard. Zuiddorpe houdt in café Het Gemeentehus om 10.00 uur een schieting. s'Middags zijn er vanaf 14.00 uur kinderspelen in de gymzaal of op het veld ach ter de school, en schietingen in café 'In den Herbergh' en in Het Gemeentehuis waar om 18.30 uur een seriekaarting be gint. Voor de jeugd is er om 19.00 uur een play-back wed strijd. In Overslag beginnen de festi viteiten pas 's middags. Om 15.00 uur een rally per fiets en kinderspelen in de buurt van het buurthuis. Daar is om 19.00 uur ook een seriekaarting en een biljartprijskamp. Overslag heeft dit jaar ook een optocht. Die begint om 20.00 uur bij het buurthuis. Muziekvereniging Concordia gaat voorop. AXEL - Het ijsbaancomité van de Stichting Streekcen- trum Axel zit met diverse gevonden voorwerpen in de maag. Tijdens de weken dat de Axelse ijsbaan bij het Smitschorre- terrein geopend was, hebben nogal wat schaatsliefhebbers een en ander verloren. In café De Pieper in Axel in de Weststraat zijn de gevonden voorwerpen als sjaals, vele handschoenen en een groot aantal schaatsbeschermers af te halen en wel elke dag na 16.00 uur.

de Stem | 1987 | | pagina 17