KAMTEKENMGEN RAAD JEUGDBELEID BIJ BASISVORMING 'Artsen maken geen fouten' 'Tandartsen knoeien met kunstgebitten' T echnologie-advies Dekker verwelkomd BINNENLAND TANDPROTHETICI: 800.000 MENSEN HEBBEN KLACHTEN Uitgifte hinderwet vergunning versoepeld Bosbouwprojecten kregen te gemakkelijk subsidie PROF. SMALHOUT HEKELT OPLEIDING MEDICI DE STEM COMMENTAAR De weg terug I )erelFd DE STEM BINNENLAND DINSDAG 28 APRIL 1987 DEN HAAG - Scholieren in het voortgezet onder wij s moeten slechts van een ren les krijgen. beperkt aantal lera - Verzetsstrijder geëerd Combi-variant Een privézwembad is vakantie thuis NIEUWSOVERZICHT Belgisch paar slachtoffer koolmonoxide MS-afdeling Nijmegen toch dicht Apeldoorn wil van hondenbelasting af Bredero-concern wordt opgesplitst Zon en maan f Hoogwater Scheepsberichten T28 UTRECHT (ANP) - Wat de gemiddelde tandarts aan kunstgebitten levert, is zo slecht dat inmiddels 800.000 mensen met zeer ernstige klachten rondlopen. Dat zei maandag J. van der Linden, voorzitter van de organisa tie van Nederlandse Tand- prothetici (ONT). Er zijn tandprothetici die bijna al hun tijd bezig zijn de proble men op te vangen die zijn ver oorzaakt door het knoeiwerk van tandartsen, aldus Van der Linden. Staatssecretaris Dees (volksge zondheid) stuurde vorige week een wetsontwerp naar de Tweede Kamer waarin tand prothetici wettelijk de ruimte krijgen bij volkomen tandeloze mensen kunstgebitten te ver zorgen. De tandartsen reageer den woedend op dit voorstel. Hoofdbestuurder A. Heyboer van de tandartsenorganisatie NMT verklaarde dat de patiën ten de dupe dreigen te worden en dat Dees uitsluitend de pro- thetici een dienst bewijst. Hij sloot niet uit dat de NMT via de rechter gaat proberen een stokje voor Dees' plannen te steken. Volgens Van der Linden is de NMT bang voor concurrentie. Nu al behandelen de tandpro thetici 25 procent van het aan tal patiënten dat een volledige prothese nodig heeft, aldus de ONT-voorzitter. „Het gebrek aan kennis en ervaring bij tandartsen wordt dagelijks zichtbaar in de stroom van pa tiënten die ten einde raad bij een protheticus aankloppen". Dat de tandprothetici geen goede opleiding voor het aan passen van kunstgebitten heb ben, zoals de tandartsen zeg gen, is volgens Van der Linden niet waar. Tandprothetici wor den er zelfs speciaal voor opge leid. Als tandartsen vijf gebit ten gemaakt hebben voor ze in hun eigen praktijk starten is dat veel. Sommige tandprothe tici hebben er al enkele duizen den gemaakt voordat ze voor zichzelf beginnen, aldus Van der Linden. Hij benadrukte dat de tarieven van tandprothetici ongeveer 25 procent lager lig gen dan een tandarts zijn par ticuliere patiënten berekent. Minder docenten per klas' Van onze Haagse redactie Die leraren dienen, ondergebracht in teams, gezamenlijk verantwoordelijk te zijn voor het onderwijs- en het so ciale proces in een klas. Aldus de Raad voor het Jeugd beleid, een adviescollege van de regering, in haar kanttekenin gen bij de plannen van minis ter Deetman voor de basisvor ming in het voortgezet onder wijs. Basisvorming houdt in dat alle scholieren in de leeftijd van 12 tot en met 15 eenzelfde vakken pakket met 14 vakken op twee leerniveaus volgen. Volgens de Raad biedt dat nieuwe vakkenpakket een goed aanknopingspunt om het aan tal leraren per klas te vermin deren. Onderzocht moet wor den hoe die 14 vakken kunnen worden samengevoegd tot 4 of 5 pakketten, met voor ieder pak ket één docent. De Raad voor het Jeugdbe leid acht dat nodig omdat zo meer aandacht kan worden ge schonken aan de problemen van de individuele leerling. En dat is, aldus de Raad, weer hoognodig omdat leerlingen in de leeftijd van 12 tot en met 15 puberteits- en adolescentiepro- blemen kampen. Ook over de combi-variant (waarbij een aantal basisvak ken na twee jaar wordt ver vangen door beroepsvoorberei dende, technische vakken) heeft de Raad grote twijfels. „De combi-variant dreigt voor de leerlingen neer te komen op een vorm van rest-onderwijs". Die angst is vooral gebaseerd op het feit dat in de combi-va- riant op een individueel en zeer eenvoudig niveau onderwijs wordt gegeven. VERVOLG VAN PAG. 1 van onze Haagse redactie DEN HAAG - Werkgevers en vakbonden en de grote poli tieke partijen zijn redelijk tevreden met het rapport van de commissie-Dekker over het technologiebeleid dat de ko mendejaren gevoerd moet worden. Werkgevers en vakbonden stemmen in met de vaststelling dat er meer aan scholing moet worden gedaan. De werkgevers vinden even eens dat de scholing van nieuwe mensen en de om,- her en bijscholing van werknemers in de bedrijven een hoeksteen voor het technologiebeleid is. Beide vinden dat praten over meer scholing thuis hoort bij de onderhandelingen over ar beidsvoorwaarden. Een oproep aan de bonden om eventuele looneisen in te ruilen voor con tracten over meer scholing is echter niet gewenst, vinden de werkgevers. Dat is een zaak van de onderhandelaars, zeg gen de werkgevers. De commissie-Dekker wil op onderwijsgebied de volgende zaken: De scholing van bestaand personeel snel verbeteren. Re gionaal moet daar geld voor worden vrijgemaakt. De com missie denkt tot 1990 20 mil joen per jaar nodig te hebben. Een versterking van de on derwijsinstellingen. Het hoger onderwijs moet op een aantal terreinen meer naar de vraag van de bedrijven kijken, om te voorkomen dat bedrijven straks niet aan goedgeschoold personeel kunnen komen. Het onderwijs moet meer op tech nologie worden ingericht. Ge durende een aantal jaren moe ten hoger- en middelbaar on derwijs hun opleidingen verbe teren. Dat kost 75 miljoen per jaar. Onderwijsinstellingen moe ten zelfstandiger worden, on der meer door sponsoring door het bedrijfsleven. Daarvoor is een betere organisatie nodig van de instellingen voor onder zoek. Kost 60 miljoen per jaar. Meer samenwerking tussen universiteiten, laboratoria en technologische instituten. Daarnaast wil Dekker ook extra inspanningen voor het algemene technologiebeleid. Daarvoor moet de overheid ƒ300 miljoen extra inzetten. Dat extra geld moet in hoofd zaak gaan naar technologische stimulansen in het midden- en kleinbedrijf. Het versterken van de zogeheten 'basistechno logie' (nieuwe technieken, bio technologie en informatietech nologie) mag de komende jaren 70 miljoen extra kosten, vindt Dekker. De deelneming van Nederlandse bedrijven aan Europese projekten (Eureka) moet nog eens met 50 miljoen aangezet worden. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Veel gemeen ten zijn gedeeltelijk gestopt met het uitgeven van hin derwetvergunningen aan bedrijven. Het gaat hierbij om bedrijven die de omgeving weinig over last kunnen bezorgen. In deze gevallen willen de ge meenten wachten op de nieuwe richtlijnen van het ministerie van Milieu, die het oude stelsel van hinderwetvergunningen moeten gaan vervangen. Volgens deze richtlijnen, die zijn vervat in zogenaamde al gemene maatregelen van be stuur (AMvB's), hoeven bedrij ven in de toekomst geen ver gunning meer aan te vragen. Als ze aan de in de richtlijnen omschreven voorwaarden vol doen, volstaat een melding bij de gemeente. Prins Bernhard heeft gisteren in het gemeen tehuis van 's Graveland (bij Hilversum) een borstbeeld onthuld van de vorig jaar overleden verzetsstrijder Jhr. P. J. Six. De zuster van Jhr. Six, Jonkvrouwe H. M. A. F. Six, was bij de plechtigheid aanwezig. - FOTO ANP (ADVERTENTIE, Bel 077-820642 gom mans van de vlnne b.v. Da zwembadspecialist Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Enkele regionale ambtenaren van Staats bosbeheer hebben al te makkelijk subsidie verleend voor bosbouwprojecten, maar er zijn vooralsnog geen aanwij zingen dat die ambtenaren daar persoonlijk gewin mee op het oog hadden. Niettemin zijn disciplinaire maatregelen tegen de betrok ken ambtenaren niet uitgeslo ten. Het is ook nog niet duide lijk of bedrijven die onterecht subsidie ontvingen strafbaar gesteld kunnen worden en of terugvordering kan plaatsheb ben. Dat deelde minister Braks (Landbouw) gisteren mee bij een toelichting op het departe mentaal rapport over de gesig naleerde onnauwkeurigheden bij de toewijzing van subsidie in het kader van werkgelegen heidsprojecten. Uit de cijfers blijkt dat bij de meeste van de 113 projecten (opgesplitst in meerdere objecten over het hele land) administratie man kementen vertoonde, zodat achteraf bijvoorbeeld niet te achterhalen was hoeveel werk lozen - het doel van de projec ten - er bij betrokken werden. Bij enkele projecten werden werkzaamheden verricht die niet onder de regeling hoorden te vallen, zoals herbebossing, snoei van laanbomen op land goederen en de aanleg van fiets- en wandelpaden. Uit het overzicht van het ministerie is niet te achterhalen waar de 'foute' projecten precies wer den uitgevoerd, wel is duidelijk dat in Noord-Brabant veel on terecht gesubsidieerde werk zaamheden werden verricht. SCHAALVERGROTING en bestuurlijke efficiency. Die twee gela den politieke termen, overleefde restanten uit het tijdperk waarin de bomen nog tot aan de hemel konden groeien, hebben niet al leen honderden kleine gemeenten in Nederland van de landkaart gevaagd, maar ook het bestaan van evenzovele overgebleven kleine gemeenten bedreigd. Het ziet ernaar uit, dat de burgers in de bestaande kleine ge meenten iets opgeluchter adem kunnen halen, nu de staatssecre taris van Binnenlandse Zaken, mevrouw De Graaff-Nauta, heeft aangekondigd met minder starre criteria herindelingsplannen te zullen gaan beoordelen. In de eerste plaats laat zij de tot nu toe onbespreekbare inwonertal-norm los. Dat is winst. In de tweede plaats laat zij bij haar oordeelsvorming ruimte voor 'specifieke provinciale inkleuring'. Ook dat is een belangrijke stap vooruit. Het is echter nog te vroeg voor kleine gemeenten om rustig te gaan slapen. De staatssecretaris zegt namelijk nadrukkelijk 'op de ingeslagen en genuanceerde weg voort te gaan' en maakt al lerminst duidelijk hoe en of zij bij haar nieuwe beleid iets gelegen zal laten liggen aan twee rapporten, een van wetenschappelijke huize en een afkomstig van organisatiedeskundigen. Deze rap porten zijn vol lof over de kwaliteit van de lokale, kleinschalige democratie en zetten nogal wat vraagtekens bij de radicale herin- delingspolitiek uit het verleden. Een heroverweging van die poli tiek lijkt ons zinnig. De stap terug vereist enige politieke moed, maar hij zou geïnterpreteerd worden als een stap vooruit, als me vrouw De Graaff-Nauta de democratie, althans op lokaal niveau, een blijvend vriendelijk en menselijk aanzien wil geven. NIJMEGEN (ANP) - 'Art sen moeten tijdens hun op leiding leren hoe ze zich moeten gedragen als zij fouten maken. Terwijl een verkeersvlieger continu ge traind wordt voor allerlei noodsituaties, wordt er bij de medische opleiding ten onrechte van uitgegaan dat fouten en ongelukken niet voorkomen'. De Utrechtse hoogleraar in de anaesthesiologie, dr. B. Smal- hout, is een van de sprekers op eencongres over medische fou ten dat deze week in Nijmegen wordt gehouden. Het congres is een idee van De Medische Fa culteitsvereniging, een club van medicijnenstudenten. Zij vinden dat ze tijdens hun oplei ding te weinig horen over fou ten en ongelukken in de artsen praktijk. Het overkomt volgens Smal- hout iedere arts wel eens dat er bij de behandeling van een pa tiënt iets mis gaat: „Meestal gaat om onbenulligheden. Stommiteiten, makkelijk te voorkomen fouten. De 'medi sche bananeschillen', die soms ernstige kunnen hebben". Smalhout zal op het congres dia's laten zien uit zijn archief van medische mislukkingen. Voor zover bekend is dat het enige Nederlandse bestand met foto's van medische blunders. Gedurende zijn loopbaan heeft Smalhout enkele honderden fo to's verzameld van patiënten die zijn pad kruisten en die het slachtoffer waren van een fou tieve behandeling. „Die foto's gebruik ik bij het onderwijs, omdat vrijwel niemand enig idee heeft hoe een 'mislukte pa tiënt' eruit ziet. Dat kan heel erg zijn. Artsen zijn weinig ge neigd dat onder ogen te zien. Als ze er al over praten gaat dat meestal in abstracte zin, vanuit juridisch of statistisch oogpunt". Mede door de ontoereikend heid van het medisch onder wijs op het gebied van fouten, proberen artsen vaak de boot af te houden als patiënten kla gen over hun behandeling. Die krijgen dan te horen dat er een 'complicatie' is opgetreden, wat betekent dat de dokter er niets aan kan doen. Fouten worden vaak domweg ontkend. Het komt volgens Smalhout zelfs voor dat medische gegevens 'verdwijnen' en getuigen onder druk worden gezet om niets te zeggen. Als getuige-deskun- dige in rechtszaken, aange spannen door patiënten die koste wat het kost hun gelijk wilden halen, is hij meermalen op zulke praktijken gestuit. Smalhout meent dat artsen die na een gemaakte fout on juist en oneerlijk handelen, dat doen uit angst voor de gevol gen. Ook ziekenhuisdirecties willen fouten en ongevallen meestal het liefst wegmoffelen uit vrees voor hun goede naam. Die angst is volgens de Utrechtse hoogleraar niet te recht: „Als je je fatsoenlijk ge draagt heb je niets te vrezen. Patiënten raken juist geïrri teerd en gefrusteerd wanneer fouten niet worden toegegeven. Wanneer dat wel gebeurt zul len zij zich er vaak bij neerleg gen omdat zij weten dat ieder een weieens iets fout kan doen"-. Mr. W. Vroom-Kastelein, se cretaris van de artsenorganisa tie KNMG, heeft de ervaring dat patiënten meestal pas klachten indienen als de relatie met hun behandelaar helemaal verziekt is. Jaarlijks adviseert de juridische afdeling van de KNMG zo'n honderd artsen te gen wie een geding is aange spannen. Inventarisatie van die gevallen leert, aldus Vroom op het Nijmeegse congres, dat het daarbij veelal om patiënten gaat die het gevoel hebben dat hun klacht niet serieus geno men wordt. Een belangrijke grond voor klachten bij het medisch tucht college is dat artsen medische fouten lang ontkennen. Com municatiefouten in het alge meen, tussen arts en patiënt of tussen medische hulpverleners onderling, leiden ook nogal eens tot een gang naar het tuchtcollege. Binnen het KNMG werkt een commissie aan een plan voor het opzetten van regionale ge schillencommissies die bij pro blemen tussen artsen en pa tiënten informatie kunnen ge ven en kunnen bemiddelen. In zulke commissies zouden zowel artsen als patiëntenvertegen woordigers zitting moeten heb ben. IJsland wordt het eerste vrouwvriendelijke land ter wereld. De Vrouwenpartij heeft zich verdubbeld en krijgt waarschijnlijk een plaatsje in de regering. De kinderen zitten goed, daar op IJsland. Een van de eerste punten die de Vrouwenpartij gaat regelen is de kinderop vang. Ja, IJsland gaat een ernstige crèche tegemoet. Wat drijft de vrouwen van IJsland? Het land heeft het grootste aantal geysers en het hoogste percentage alleenstaande moe ders van Europa. In dat laatste ligt wellicht de verklaring. Misschien kunnen wij binnenkort de oprichting verwachten van de Mannenpartij, want er moeten toch ongeveer even veel alleenstaande mannen rondlopen. De bestaande partijen staan te dringen om met de alleen staande vrouwen samen te werken. Ze zijn bereid de kinderen op de koop toe te nemen. Dat zouden de vrouwen van IJsland moeten weigeren. In zo'n kabinet zouden de vrouwen ingepakt worden door de machtige heren. Ze zouden de koffie en de kastanjes uit het vuur moeten halen. Heeft Nederland behoefte aan een vrouwenpartij? Dat kan Dekker wel even uitzoeken met zijn commissie. Hij is klaar met de ziekenhuizen en de technologie en heeft nu weer tijd over voor een nieuw rapport. Onderhandelen is moeilijk op IJsland. Dat hebben Gorba en Reagan ook ondervonden. De vrouwen hebben een sleu telpositie, wordt gezegd. Of het slot volgt, moeten we maar afwachten. MERIJN DRIMMELEN - Het Belgische echtpaar Vernimmen, dat zater dagochtend levenloos werd aangetroffen in hun jacht in de ha ven van Drimmelen, is overleden aan koolmonoxidevergifti ging. De oorzaak van het ongeval werd gisteren tijdens de sec tie op de stoffelijke overschotten vastgesteld. De boot van het echtpaar is in beslag genomen. Naar technische sporen wordt nog gezocht. Daarin zal met name de kachel een centrale plaats innemen. Volgens de zegsman van de rijkspolitie te water wor den jaarlijk vijf tot zes pleziervaarders in Nederland overval len door koolmonoxidevergiftiging of zuurstofgebrek. Veel mensen zouden niet exact op de hoogte zijn van de richtlijnen die in dit kader door de ANWB zijn uitgevaardigd. Met name tijdens de koudere nachten worden kachels volop gestookt, ter wijl er in de kajuit niet voldoende ventilatie is. NIJMEGEN - De afdeling 'experimentele neurologie' van het Nijmeegse Radboud-ziekenhuis, waar onderzoek wordt ge daan naar de behandeling van Multiple Sclerose-patiënten, gaat definitief dicht. Nadat in november eenzelfde besluit tot opheffing werd opgeschort naar aanleiding van heftige protes ten van MS-patiënten, is de Radboud-directie na een bezinning van vier maanden toch niet tot een andere conclusie gekomen. De belangenverenigingen van MS-patiënten, die maandenlang tegen de voorgenomen sluiting actie hebben gevoerd, hebben gistermiddag verbijsterd op het besluit gereageerd. De vereni ging overweegt juridische stappen tegen het ziekenhuis. Ook prof. Hommes, hoofd van de te sluiten afdeling, reageerde woe dend op het besluit. De sluiting van de afdeling levert het Rad boud een gewenste besparing van ongeveer vier ton. APELDOORN (ANP) - Ondanks de toename van het honden poep-probleem overweegt de gemeente Apeldoorn de honden belasting af te schaffen. B en W van de grootste Gelderse ge meente willen de belasting afschaffen omdat deze sterk verou derd is. Apeldoorn telt momenteel ruim 11.000 honden waar voor de eigenaren jaarlijks 500.000 gulden belasting moeten be talen. Volgens de gemeente roept de hondenbelasting perma nent emoties bij de burgers op omdat de oorsprong allang ver loren is. „De belasting werd in 1851 ingevoerd omdat de over heid het aantal honden wilde beperken. Het verkeer nam in die tijd toe en men vond het veiliger als het aantal honden zou af nemen", aldus een woordvoerder van de gemeente. De ge meente wijst erop dat de belasting oorspronkelijk was bedoeld om de aanschaf van honden met een andere functie dan waak hond tegen te gaan. Het argument dat de belasting wordt ge bruikt om het hondenpoep-probleem te bestrijden is volgens de gemeente onterecht. „Er is geen relatie tussen de opbrengst en de milieu-overlast", aldus het voorstel van B en W. UTRECHT (ANP) - Het in ernstige moeilijkheden verkerende bouwconcern Bredero Verenigde Bedrijven wordt opgesplitst. Vijftien bedrijven waarvan de levensvatbaarheid vaststaat, worden in een aparte groep geplaatst. De financiering van deze bedrijven is rond. Bij deze ondernemingen werken in totaal 2000 mensen, die samen goed zijn voor 450 miljoen gulden om zet. Een aantal werkmaatschappijen is niet in de nieuwge vormde groep opgenomen. Op hun plaats in het geheel wordt nog gestudeerd, maar intussen wordt hun financiering voort gezet. Bredero zal zich, gezien de draagkracht van het concern en de grote risico's, geleidelijk uit het buitenland terugtrekken. De projecten van Bredero International worden afgebouwd, waardoor aan de lopende verplichtingen wordt voldaan. Over de voortzetting van de financiering van de internationale pijp- bekledingswerken van Bredero Price is overeenstemming be reikt met een groep Amerikaanse banken. De werkzaamheden kunnen hierdoor onverminderd worden voortgezet. VANDAAG/ Zon op: 06.16. Zon onder: 21.00. Maan op: 06.10. Maan onder: 21.59. MORGEN/ Zon op: 06.14. Zon onder: 21.02. Maan op: 06.27. Maan on der: 23.18. VANDAAG/ Bath: 04.17-16.40. Hansweert: 03.51-16.17. Terneuzen: 03.14- 15.38. Vlissingen: 02.55-15.18. Wemeldinge: 0500-17.30. MORGEN/ Bath 04.52-17.14. Hansweert: 04.26-16.50. Terneuzen: 03.51-16.14. Vlissingen: 03.32-15.54. Wemeldinge: 05.35-18.05. GROTE VAART/ BLACK SEA 28 te Ronnskar vera, BREDA 25 te Genua verw, BROERE AQUAMARINE 25 v Stade nr Blaye. BROERE EMERALD 26 te Antwer pen, CLARENCE 27 te Norfolk verw, DOCKEXPRESS 11 26 v Kp Flattery nr Mo- ji, FELANIA 30 te Montreal verw. FICUS 26 120 o Hakodate nr San Francisco, HONOLULU 26 285 nw Guayaquil nr Longbeach, INCA 26 240 n Azoren nr La- guaira, LARGSBAY 27 v Hamburg nr Bremerhaven, NEDLLOYD AMSTERDAM 26 te Hamburg, NEDLLOYD BAHREIN 26 v Singapore nr Port Kelang, NED LLOYD DEJIMA 26 te Shimizu, NEDLLOYD HOLLANDIA 26 v Kingston nr Beli ze, NEDLLOYD HOORN 26 te Southampton, NEDLLOYD KATWIJK 26 te Coos- bay, NEDLLOYD KYOTO 26 te La Guaira, NEDLLOYD LEUVE 26 te Yokohama, NEDLLOYD LINGE 26 v Fortaleza nr Port of Spain, NEDLLOYD NAGOYA 28 te Buenos Aires verw, NEDLLOYD NIGER 27 te Rotterdam verw, NISO 26 200 o Srilanka nr Rastanura, PRINS MAURITS 26 150 zw Ouessant nr Stade, RO CHESTER 26 360 o Key West nr Savannah, WATERGEUS 26 v Santos nr Para- nagua. KLEINE VAART/ AMANDA SMITS 27 600 wzw Panama nr Port Alma, BAKEN GRACHT 25 rede Takoradi, DUTCH MASTER 26 te Rotterdam, ENGELINA BROERE 25 v Rotterdam nr Teesport, JUMBO CHALLENGER 25 v Ceuta nr Port Harcourt, KEIZERSGRACHT 26 180 zw Kp Verde nr Londen, MAGDALENA 26 380 w Ouessant nr Rotterdam, MARE IRATUM 267 v Rotterdam nr Barry, MARE NOVUM 25 te Rotterdam, NORTHERN EXPRESS 25 v Southampton nr Turbo, PACIFIC COUNTESS 27 te Taboga, PACIFIC DUCHESS 27 v Mayaguez nr Man- ta, PIETERSGRACHT 26 te Barcelona, SINGELGRACHT 25 50 o v Gavle nr Orrskar, SNOEKGRACHT 26 te Totte, STELLA NOVA 26 330 w Miami nr Toron to, UNDEN 28 te Karlstad verw, VIKINGBANK 26 te Rotterdam.

de Stem | 1987 | | pagina 3