Subsidie gevraagd voor Zeeuws -Vlaamse projecten Geslaagde reünie bij jubileum scouting Hulst POLITIERAPPORT Drie keer draaien voor een cent WELGEMEENDE KLACHT VAN ZEVIBEL -VOORZITTER J. VAN DEN BOS Dode bij ongeval in Grijpskerke Bank voor Boerengat FNV -vakbondswinkel nu ook in Terneuzen MAANDAG 27 APRIL 1987 e Village OSSE LODDERS BRUINISSE - Het recente justitieel optreden te gen de visserij legt een beknellende druk op de bedrijfswerkzaamheden. Het verscherpt de ver houdingen en brengt onrust en onzekerheid. NAAST VLISSINGEN EN GOES Oostburg I DE STEM VAN ZEELAND V aMm mÊkmtÊLt mmmdB «Mrnwhim i^niniii» &ÊmsmLmm iiiwlltoirfci 1W wMmmtr t terras van Café Lucca. Bui- genoot een jongeman van 'n tweedehands Saab Turbo ee zwervers sliepen op een eintje temidden van moeders hun kroost blootstelden aan lentezon. Het was een en al metjesjurken, minirokken, nnebnllen en kinderwagens. Naarmate de dag vorderde rd het steeds drukker. Die ond zat Sweet Basil - een be nd jazzcafé - bomvol. We onken een Frans wijntje in de htertuin van een restaurant, mmige jongens stapten hand hand voort. Sommige meisjes Jen hetzelfde. Homofiele nen waren in drukke ge- rekken gewikkeld. Er werd -■1 gelachen. Hier en daar werd s gezongen. Maar angst? Pa- ~k? Er was geen sprake van. o WIJ non Het kan natuurlijk zijn dat e verschrikkelijke ziekte angst ellende heeft veroorzaakt in e Village. Maar mensen zijn genaardige wezens. Ze zijn in aat aan angst te wennen. Ze lebben de eigenaardige neiging m, na van de eerste schrik te jn bekomen, gewoon verder te a. Soms neemt het plezier elfs toe naarmate het leven aoeilijker wordt. De bezoekers, le kroeglopers, de theaterfreaks, Ie gays, de drinkebroers, de bo- emiens, de lanterfanters en de ulpapen hebben Greenwich illage nog niet in de steek gela- n, spijts al die opgeblazen he chten. Misschien verkiezen ze e Village nog altijd boven de "deloze buitenwijken van de ad, boven de spectaculaire ver- hrikkingen van staalbeton die ~g oprijzen boven Manhat- Ze willen zich niet overge- ■en aan de verveling en jacht op eld. Greenwich Village neemt 'chzelf daarom zoals het is. Het ijkt de waarheid - hoe afschu- elijk die misschien ook is - ht in de ogen en lacht er om, f huilt er om, al naar gelang de mstandigheden. rlei dingen doen met de rk. Dingen erin gooien, gen eruit vissen, rpaar it paarden. Hengsten heb nooit gezien in de Mark. t samengaan van paard en ter is mij niet onbekend, ken het zeepaard en het lpaard, maar niet het rkpaard, laat staan de gst. Waarom dan toch 1 ik de humor van de emredactie aan als kwalijk kwetsend? Zou het de as- :iatie zijn van Markhengst ;t Klaphengst. Die draaft 1 door Van Dale. Bespaar de gang naar de boeken- st, lezer, ik schrijf het wel en voor u over uit het jordenboek: Klaphengst tewel Klophengst: Hengst men door het verbrijzelen n de teelballen met een uten hamer ongschikt eft gemaakt tot voortte- ig. Dat was een eeuw gele- n een karweitje voor Lub- rs, zoals ze toen heetten: de ndtrekkende vaklieden er handwerk dit was op de erenhoeven die ze aande- n. Het woord klaphengst is ook te gebruiken als leldwoord. Als variant op :t Hoognederlands invec- m 'boerenlul' kent het Bar- ens ook de seheldterm Derenkarreklaphengst'. De arkhengst echter ontbeekt ik in Het Bargoens Woor dboek. Toch blijf ik die ikshandige humor van de emredactie aanvoelen als walijk en kwetsend. Indien lezer, een hogere dunk :bt van dit dagblad, doe mij in een plezier en bewijs dat me vergis, dat ik De Stem n volrechte verdenk. Laat eten, s.v.p., dat het niet een irsnipperde softenon P6' issos is die daar rondflad- rt in het kopje maar een «1 aardiger beest, ding, ens, dier en wel 0vullen op stippellijn wat u uit leest). Met dank voor v soelaas, minzaam aanbe llend. JOHN O'MILL Van onze verslaggever MIDDELBURG - GS van Zeeland hebben de minister van Landbouw en Visserij tien projecten in het kader van de openlucht-recreatie voorgedragen voor subsidie. Bij deze projecten is ook een aantal Zeeuwsvlaamse ini tiatieven. De bewuste projecten zijn de top-tien van een aantal zaken die bij het provinciebestuur zijn aangemeld met een totale investeringswaarde van vijftig miljoen. Voor Zeeland is echter in 1988 maar 1,1 miljoen be schikbaar wat GS reden geeft op te merken dat het ministerie van Landbouw en Visserij zijn aandacht te veel richt op de Randstad en de daar tot stand te brengen groenvoorzieningen. Voor wat Zeeuwsch-Vlaan- deren betreft wil het college graag ministerieel geld voor de uitvoering van een kanorou- tenplan. Het is de bedoeling in Zeeuwsch-Vlaanderen te be ginnen en voor dat onderdeel wordt een subsidie van 52.500 gulden gevraagd. Op verschil lende plaatsen in de route moe ten 'overdraagplaatsen' en rustplaatsen komen Voor de gemeente Sluis zijn twee projecten aangemeld. Het betreft de aanleg van een fiets en wandelroute aan de oost kant van de buitenwallen (ge vraagde subsidie 145.000 gul den) in Sluis en de aanleg van een wandelpad over de ves tingwallen van Retranche- ment. De route wil men aan kleden met een houten brug, zitbanken en papierbakken. De minister wordt voorgesteld hiervoor vijftig mille beschik baar te stellen. Als tiende en laatste project wordt 350.000 gulden gevraagd voor een plan van de gemeente Oostburg tot inrichting van het gebied ten oosten van Nieuwe Sluis en ten westen van de campings bij Breskens. acht hectare groot gebied waarbij aan de zeezijde van de nieuwe zeedijk een doorgaande autoroute is voorzien. Voor het geval dat de minis ter alsnog besluit meer geld voor openluchtrecreatie te be stemmen hebben GS van Zee land een aanvullend wenslijste ingezonden. Hierbij, zonder overigens een bedrag te noe men, het opspuiten van het- strand bij Cadzand. Zoals ge meld denkt een speciaal hier voor gevormde werkgroep dat dit karwei in totaal zes miljoen gulden kost. Behandeling vissers 'wrang' Afgezet tegen de mate waarin de toenemende criminali teit in ons land wordt bestreden, doet het wrang aan als vlijtige en hardwerkende vissers en ondernemers in de visserij op deze manier justitieel worden bejegend. „Moet dat zo?". Zevibel-voorzitter J. van den Bos, wond er zaterdagmorgen in Bruinisse - waar de voor jaarsvergadering van zijn or ganisatie plaatsvond - geen doekjes om. „Is het wel ver standig om in de overgangstijd naar nieuwe overheidsmaatre gelen, waaraan het bedrijfsle ven meewerkt, zo'n straf op sporingsbeleid te volgen?", vroeg hij zich af. Het hele justitie-optreden is gebaseerd op naleving van de zogenaamde quoteringsrege lingen. Brussel en Den Haag bepalen hoeveel vis van welke soort gevangen mag worden. Op overtredingen staan forse boetes. Zoals bekend wordt de quotering door de visserij we reld zelf gelaakt. „Volgens de visserman zijn de overbevis- sing en de op grond daarvan door biologen uitgebrachte ad viezen dikwijls bezijden de werkelijkheid", aldus Van de Bos. Vanuit de zaal werd hij bijgevallen. „Er zit zoveel vis dat er gemakkelijk een dubbel quotum toegestaan zou kunnen worden." Volgens Van den Bos ontbreekt dus de feitelijke basis voor di verse maatregelen die door het rechtsgevoel van de vissers als kwetsend worden ervaren en waarmee bij het vervolgings beleid meer rekening dient te worden gehouden. De invoering van beperking van het motorvermogen van Nederlandse vissersschepen heeft volgens Zevibel geleid tot een diep ingrijpen in de be- drijfsvrijheid van de onderne mers. Gehekeld wordt de mo gelijkheid dat de minister, als de Visserij wet in die zin gewij zigd wordt, kan ingrijpen bij het beperken van de vangstca paciteit. „Een te ver doorge voerde delegatie van wetge ving aldus Van den Bos, die bi dit verband wees op de mo tie-Eversdijk die wil bepalen bat de minister voor hij een dergelijke maatregel neemt eerst de Tweede Kamer dient te raadplegen. „Een verande ring ten goede". Bewogen tijden, zo noemde de Zevibel-voorman de periode waar de visserij nu doorheen gaat. De visserij floreert als nooit voorheen en toch is er sprake van een wankelbare toekomst, mede door de quote- rings-perikelen. Niettemin blijft Zevibel bij het afwijzen van een nationale veilplicht. Van den Bos onderstreepte nog eens de conclusie van Zevibel- secretaris Piet de Baare. Die stelde in zijn jaarverslag dat de Nederlandse visserij noodge dwongen wordt afgebroken terwijl elders in de EG de vis serij met geestdrift wordt op gebouwd. „De Nederlandse vis- (ADVERTENTIE) Aan 'n volvo hoefje doorgaans niet veel te doen. Maar wat we doen, doen we goed of beter. cappendijk auto's terneuzen M' f.J Haarmanweo 49 Tel. 01150-97455 serij is daarbij het kind van de rekening". Van onze correspondent GRIJPSKERKE - De 20-ja- rige mejuffrouw W. Troost uit Hoogvliet is in de nacht van zaterdag op zondag bij een verkeersongeval op de Middelburgse weg gedood. Ze zat als passagiere in een personenauto, bestuurd door de 30-jarige Vlissinger T. van W. die volgens de politie vermoe delijk door het rijden met een te hoge snelheid de macht over het stuur verloor, in een slip raakte en vervolgens enkele bomen ramde. Van W. werd bij het ongeval waarbij het voer tuig geheel werd vernield slechts licht gewond. Tegen over de politie verklaarde hij te zijn aangereden door een witte taxi, die is doorgereden. De rijkspolitie verzoekt eventuele getuigen van het ongeval, dat omstreeks 02.30 uur plaatsvond, zich met haar in verbinding te stellen, telefoon 01186-1610. Van onze correspondente HULST - Groepsleider Karei Blommaert kon zaterdag op de reünie ter gelegenheid van het 55-jarig bestaan van de scouting Hulst zo'n tweehonderd oud-scou- tingleden verwelkomen. Praktisch van alle jaren waren er leden aanwezig. Van de ja ren na de oorlog was er nagenoeg de gehele leiding. Een ware happening was het natuurlijk voor de oude garde uit de oor logsjaren die van heinde en verre waren komen opdagen. Oudste aanwezige lid was Guust de Bruyn uit Hulst. Ook oud-aalmoezenier Verheyden uit Terheijden was van de par tij. De Bevers, kabouters en welpen lieten zien hoe hun spelen er tegenwoordig uitzien. Gidsen en verkenners gaven kam- peerdemonstraties. De sherpa's toonden hoe zij met projecten werken en lieten daarbij fraaie stukjes bloemsierkunst en sil houet tekenen zien. De rowans zagen hun poging de hoogste toren die een scoutinggroep in Nederland ooit heeft gebouwd, beloond. 21 Meter was hun bouwwerk. De reünie werd afge sloten met een barbeque en groot kampvuur. Van onze correspondent TERNEUZEN - De oproep van P. Herrebout, gedaan tijdens de reünie van bewo ners van het Boerengat, om het aloude gehucht (en naaste buurman van che- mie-gigant Dow Chemical) van een zitbank te voorzien bleek niet aan dovemanso ren gericht. Zaterdagmorgen mochten de oudste bewoners van Boeren gat een spiksplinternieuwe bank plus picknick-tafel offi cieel 'inzitten'. Dank zij de me dewerking van buurman Dow en gemeente Terneuzen heeft het Boerengat nu een fraaie voorziening. De jongste en oudste inwo ner van Boerengat - en alles wat daar qua leeftijd tussenzit - was zaterdagmorgen om 11.00 uur present in 'de bocht' voor de officiële ingebruikname van de 'zithoek'. Was het aanvankelijk ondui delijk wie (Dow of gemeente) het bankje ging plaatsen, het eindresultaat mag er zijn. Niet een gewoon bankje, nee, een complete picknick-tafel met twee banken hebben de leerlin gen van de bedrijfsschool van Dow in elkaar gezet. De ge meente zorgde voor een aange past plaveisel en zo is een knus en gezellig hoekje ontstaan waar het op zomerse dagen goed toeven moet zijn. Dat bleek zaterdag. 1 Dow-directeur Ruules (links) kan er niet meer bij. De anderen genieten zichtbaar Namens gemeente en Dow Chemical droegen wethouder Wim van Walraven en direc teur Roelof Ruules de zitgele genheid over aan de oudste in woners van Boerengat. Zij im mers hadden het idee geopperd en zelf al een eenvoudig bankje in elkaar gezet. Ruules sprak bij deze gele genheid zelfs van een uitda ging. „In deze moderne tijd van televisie, snelle auto's en vlieg tuigen is het een uitdaging een dergelijke oase van rust te creëren". Nauwelijks hadden de oudsten, geflankeerd door Van Walra ven en Ruules, geposeerd of er moest plaatsgemaakt worden voor de jeugd. Staande (en plechtig) werd het Boerengats volkslied gezongen: 'Bij ons op het Boerengat groeien de ste kels aan de duifkant', gevolgd door 'Boerengatse humor gaat nooit verloren'. Schapen in de - FOTO WIM KOOYMAN aangrenzende wei lieten zich daarbij niet onbetuigd en ga ven het volkslied een eigen klank en charme. Na de overhandiging werd richting Dow gegaan. Daar wachtte in De Boerderij koffie en een glaasje fris om de over dracht te beklinken. INRUILAUTO'S 12 MAANDEN GARANTIE leasing, verhuur, service, onderhoud Van onze verslaggever GOES - Het ziet er naar uit dat binnen niet al te lange tijd het fenomeen van de Vakbondswinkel ook zijn intrede in Zeeland doet. Het districtsbestuur van de FNV heeft zich volledig achter dit initiatief gesteld. Drie groepen zijn bezig de ves tiging van dit nieuwste ser vice-instrument van de FNV voor te bereiden in Vlissingen, Goes en Terneuzen. „De afstanden in de provincie zijn groot en het aantal bonden dat in Zeeland nog een vesti ging heeft is inmiddels inge krompen tot één: de Industrie bond FNV in Goes. Daarnaast is er dan nog het districtskan toor en de rechtskundige dienst in Zeeland", aldus districtsbe stuurder Tjeu Strous zaterdag morgen op de voorjaarsverga dering van zijn organisatie in Goes. Hij wees erop dat Zeeland de hoogste organisatiegraad van het land kent en er alles voor te zeggen is in deze uitgestrekte provincie de Vakbondswinkels te stichten. Ze dienen dan wel onder één herkenbare FNV- vlag te gaan. „Dus geen win kels van een of meer bonden naast FNV-winkels", hield Strous zijn gehoor voor. Hij vond het terecht dat het Zeeuws districtsbestuur 'aan de bel trekt in Amsterdam' en wijst"op de noodzaak om juist hier de vakbond weer dichter bij de leden te brengen. Wat de FNV Zeeland betreft zou de Westerschelde Oever verbinding (WOV) ten westen van Terneuzen moeten komen. Volgens Strous heeft intensieve bestudering van de diverse voorgelegde notities het dis trictsbestuur niet overtuigd van de noodzaak per se een oostelijk tracé te kiezen. „Veel eer lijkt die keus te zijn beïn vloed door onduidelijke lob bies". De districtsbestuurder vond het in ieder geval positief dat de planologische commissie on langs uitsprak dat ook vol doende aandacht wordt ge schonken aan een westelijk tracé. „Kijk zeker naar de va riant die vanuit regionale op tiek de meest zinnige is: de ver binding tussen de twee indu striële en dichtsbevolkte gebie den (Sloegebied/Kanaalzone Zeeuwsch-Vlaanderen)". Als daar ook nog eens de bij dit tracé geringere schade aan het landschap wordt betrokken lijkt er volgens Strous weinig voor nodig om de balans alsnog overtuigend in de richting van een westelijk tracé te laten doorslaan. Van onze verslaggever MIDDELBURG - Eigenaars van een molen in Zeeland kunnen bij de provincie een draaipre- mie verdienen. Per driehonderd molenomwen telingen krijgen ze dan één gulden, oftewel drie keer draaien voor een cent. Het Zeeuws provinciebestuur wil dat meer aandacht wordt besteed aan het onderhoud van molens en bo vendien de molenaars stimuleren hun molens meer te laten draaien. Moleneigenaars die voor de premie in aanmerking willen komen, moeten dat voor 1 juli dit jaar laten weten. Het tellen van de omwentelingen gebeurt door een speciale teller die door de Monumentenwacht Zeeland in de betrokken molen wordt ingebouwd. Een half jaar daarna wordt de tellerstand opgenomen. En om vast te stellen wat de draaipremie over 1987 is, wordt de aangetroffen stand verdubbeld. Onnodig te zeggen dat geen premie wordt uitbetaald als het zegel van de teller is verbroken. Aardenburg Bij het naderen van een kruising in de Beekmanstraat zijn drie auto's met elkaar in kop-staart-botsing gekomen. Dat gebeurde toen G.B. uit het Belgische Zingen stopte om linksaf te slaan, doch eerst een tegenligger moest laten passeren. De achter hem staande mevrouw M. v. B. uit Maldegem wachtte eveneens, maar de bestuurster van een derde auto, C. v.d. W. uit Eede, merkte te laat de stil staande auto's op en reed in op de auto van Van B., die op zijn beurt tegen de daarvoor staande auto botste. De mate riële schade was aanzienlijk. Eede In de Brieverstraat is G. van N. uit Eerssel (België) met zijn fiets komen te vallen, doordat de voorvork uit het wiel schoot. Van N. liep een hersenschudding op en werd naar het ziekenhuis in Sijsele (B) overgebracht. Groede Bij surfcentrum Matour aan de Zeedijk is ingebroken. Met een schroevendraaier heeft men de deur kunnen openen. Vermist zijn hoeveelheden drank en sigaretten. Ook werd een cassetterecorder meegenomen. Men was ken nelijk ook van plan een diep- vrieskist met inhoud mee te nemen, want deze werd 's morgens buiten aangetroffen, klaar voor transport. Ver moedelijk zijn de inbrekers gestoord tijdens hun 'werk zaamheden' en heeft men de kist maar laten staan. Op de Provinciale Weg na bij de Noordweg is M.J. van V. uit Breskens bij een eenzij dig ongeval in de sloot ge raakt. Bij controle bleek da; Van V. onder invloed ver keerde. IJzendijke Bij een verkeerscontrole in IJzendijke is J.A. de L. uit Oostburg een rijverbod opge legd. Hij verkeerde onder in vloed. Nieuwvliet Aan de Bavodijk zijn 25 mi trailleurpatronen gevonden tijdens graafwerkzaamheden De patronen zijn inmiddel: onschadelijk gemaakt door de Mij nopruimingsdienst. In de Burchstraat is J. van B. uit Oostburg toen zij met de kinderwagen de voetgan gersoversteekplaats overstak aangereden door J.I.B. uit Zuidzande. De kinderwagen werd beschadigd. De inlig- gende baby liep enkele schaafwonden op. W aterlandkerkj e Bij een inbraak in restau rant In den Koning heeft mer voor 2.000 aan goederer meegenomen en is voor nog eens ƒ2.000 schade aange richt. Men is via een achter raam binnengekomen, dat werd geforceerd met eer schroevendraaier. De buit be stond uit zes geluidsboxen. Zeeland heeft momenteel 73 molens. Voor installa tie van de tellers en uitbetaling van de premies is op de provinciale begroting (deelprogramma kunst en cultuurbehoud) twintig mille opgenomen.

de Stem | 1987 | | pagina 5