DE ZEEDUK BU BORSSELE ALS NATUURLIJKE TRIBUNE Wie beschermt ons tegen dokter kassa? VHBRI Subsidit WELGEME] 1 DE STEM EXTRA MAANDAG 27 APRIL 1987 BORSSELE - De blokkades van de tien toegangspoorten tot de Kern centrale Borssele (KCB) komen moeizaam tot stand. Pechiney Kampvuren Lawaai Wijziging MEDISCHE RUBRIEK Guerilla mÊÊmWÊ The Village NISSAN Markhengst BRUINISSE - Het rece gen de visserij legt eei bedrij f swerkzaamhede houdingen en brengt or VOLVO T48 Actievoerders als attractie Drie dagen actie voeren in de gemeente Borsele. Bij de kerncentrale. Om één jaar Tsjernobyl te herdenken. Een rustige eer ste dag en nacht. Ongeveer 1000 mensen zijn aanwezig. Dat aantal groeit de vol gende dag tot 2000 actievoerders. Tot twee uur zaterdagmiddag kan er gesproken worden van een vreedzame demonstratie. Maar vanaf dat moment is het mis. Een niet toegestane blokkade bij 'buurman' Pechiney is het keerpunt. De ME grijpt in. De spanning daarna is voelbaar. In de nachtelijke uren die volgen is het flink raak. Een ware veldslag bij poort 12a. Tussen de ME en een zich 'de autonomen' noemende groep. De volgende dag is het druk rond de kerncentrale. Actievoerders op de weg en op de zeedijk, een natuur lijke tribune, de bewoners uit de omge ving. Wat ook nog opvalt: de professio nele uitrusting van de actievoerders. Por tofoons, radio, motoren. Demonstreren doe je blijkbaar niet meer in je vrije tijd. Door Romain van Damme Het is laat geworden. Dat is de volgende ochtend te merken. De actievoerders zijn moeilijk uit bed te krijgen. Op de wegen rond de kerncentrales is het rustig. Bij de hoofdingang een paar politieagenten die op de zeedijk genieten van het zonnetje. Op de gebouwen voor de hoofdingang staat een aantal video-camera's. Dat levert later in het weekend een pittige discussie tussen politie woordvoerder Ton Muller en de actievoerders op. De actievoerders zijn bang dat de videoban den bewaard worden Ton Muller zegt dat het niet waar is. De autonomen gaan naar poort 12a. Zwarte bivakmutsen op, zwarte vlaggen in de hand. Daar is de dreiging meteen voelbaar. Daar ook concentreert zich de meeste politie. De autono men hebben diverse keren aangekondigd niet opzij te zullen gaan voor 'klappen' van de tegen partij. Bij de andere poorten heerst een een heel ander sfeertje. Relaxed, zittend op stro of mee gebrachte dekens. Er wordt touwtje gespron gen, een aantal vrouwen zit te breien. Er wordt gezongen en muziek gemaakt. Spandoeken te gen de hekken en prikkeldraad. Een paar vlie gers in de lucht. Rond elf uur zijn de meeste poorten geblokkeerd. Iedereen lijkt tevreden. Toch is er via actieradio 'Fusie' te beluisteren dat er wat meer actie zou mogen komen. Er zijn maar net genoeg mensen om alle poorten geblokkeerd te houden. Het valt wat tegen. Wellicht dat daarom opgeroepen wordt tot het blokkeren van de toegangspoort van het nabijgelegen aluminium-smeltbedrijf Pechiney Nederland BV. „Pechiney heeft er voor gezorgd dat de kerncentrale bij Borssele gebouwd is", menen de actievoerders. „Pechiney betrekt zeer goedkope stroom uit de kerncen trale. De relatie is duidelijk". Ongeveer tachtig actievoerders trekken naar Pechiney en blokkeren daar de hoofdpoort. De politie is in de buurt en probeert de blokkade uiteen te halen. Dat mislukt. Als het personeel dat naar binnen moet gehinderd wordt, grijpt de ME in. De blokkade wordt uiteen geslagen. Ongeveer 150 mensen zijn er dan bij de poort. Andere actievoerders willen te hulp snellen, maar worden tegengehouden door de ME. De stenen vliegen door de lucht. Rond half vijf is het weer rustig bij Pechiney. Eén politieman is licht gewond geraakt. Bij de actievoerders zijn er twee gewonden geteld. Zaterdagavond. In het tentenkamp laat de organisatie weten zeer tevreden te zijn. „Er zijn ongeveer 2000 mensen nu. Deze actie is een nieuwe impuls voor de anti-kernbeweging in Nederland. Ja, we staan achter de spontane ac tie tegen Pechiney. Met die actie is de relatie tussen de twee bedrijven aangetoond". De actie voerders protesteren verder tegen de aanwezig heid van politie in burger op het tentenkamp. „Dat is tegen de gemaakt afspraken". Het wordt donker. Actievoerders slepen hout aan. Ook bij poort 12a. „Voor het maken van kampvuren", wordt er gezegd. „Als jullie je rus tig houden, doen wij ook niets". Naar verluidt zijn er rond acht uur in de avonduren een paar actievoerders op het terrein van de KCB ge weest. Ze zijn maar even 'binnen' geweest. Ar restaties zijn er niet. Net na middernacht begint het te rommelen. Bij poort 12a worden gaten in het hex geknipt. Actievoerders gaan het terrein op. Een mobiel lokaal wordt in brand gestoken. Dat is voor de dienstdoende algemene commandant aanlei ding om in te grijpen. Inmiddels is de poort ge sneuveld. De ME komt er aan. Een geweldda dige botsing. Een ware veldslag van ruim drie uur met veel gewonden. Pas tegen het krieken van de dag trekken de actievoerders, in dit ge val 'de autonomen', zich terug. In beide kampen worden de wonden gelikt. De veldslag in de nachtelijke uren veroor zaakt de nodige opwinding in het tentenkamp. Er wordt koortsachtig overlegd. De organisatie is boos. Boos op de autonomen die zich niet aan de gemaakte afspraken gehouden hebben. In de grote tent volgt later een emotioneel debat. 'Doorgaan of stoppen?'. Het wordt doorgaan. De autonomen laten weten spijt te hebben. Ze ge ven toe dat het uit 'de klauwen gelopen is'. „Er is nu besloten om 14 uur de blokkades te stoppen, de manifestatie te houden en dan op te houden", zegt Fred Gersteling van de organisatie. Dat wekt enige verbazing. Dat was toch de afspraak die vooraf gemaakt is met alle betrokken par tijen? „Ja, dat klopt wel. Maar er gingen hier Mediterend voor de hoofdpoort van de PZEM-centrale in Borssele. stemmen op om de blokkades ook na 14 uur door te zetten. Dat hebben we afgeblazen". In het dorp Borssele zelf is er weinig te merken van de acties. Zoals gebruikelijk loopt de kerk van de Gereformeerde Gemeente voor de dienst van half tien, voorganger dominee Karens, vol. Keurig geklede mensen, veel fleurige hoedjes en fraaie zwarte pakken. Op de muren van de Her vormde Kerk, een straat verder, is nog te zien dat vijf jaar geleden Borssele ook al het mik punt van acties was. De leuzen heeft men niet goed van de kerkmuren gekregen. Een voorbij ganger informeert naar de toestand bij de kern centrale. „Nee, hier in het dorp hebben we wei nig gemerkt van het geweld. Alleen hebben we veel last gehad van die helicopter die constant in de lucht was. Dat gaf me een lawaai". Op naar Heinkenszand. Daar vindt het drie hoeksoverleg plaats. De burgemeester van de gemeente Borsele, de officier van justitie en de districtscommandant. Om elf uur worden er en kele gegevens verstrekt. „Het is er hard aan toe gegaan", zegt politiewoordvoeder Ton Muller, „de actievoerders hadden slag-en steekwapens bij zich. Er waren heel wat lekke banden, want bij poort 12a lag het vol met kraaiepoten. Ook een ambulance reed lek. Bij de politie zin er ze ven mensen met zware kneuzingen. In totaal zijn er 29 gewonden aan de kant van de politie. Er zijn drie pelotons ME in actie geweest. De brand in de portocabine is volgens ons ontstaan door een molotov-coktail". Arrestaties zijn er niet verricht. „Het was te donker. Je kon niet zien wie wat deed. Ja, op een gegeven moment was het levensgevaarlijk. De stenen vlogen overal. Het heeft niet voor niets bijna drie uur geduurd. Jammer dat dit gebeurd is. Wij hebben via de actieleiding geprobeerd de groep, die zich inderdaad de autonomen noemt, in het gareel te krijgen". De demonstratie, met als beginpunt de noord kant van het dorp Borssele, gaat toch door. „In het driehoeksoverleg is besloten dat er een Een oudere demonstrant geeft uiting aan zijn weerzin van kernenergie. - FOTO'S DE STEM OOR DE BOER kleine wijziging in het beleid komt. We zullen, ook de ME, zeer nadrukkelijk aanwezig zijn. Wij zijn steeds onze afspraken nagekomen. Dat moeten zij ook doen. Om 14 uur moeten de poor ten vrij zijn". Om tien minuten over twaalf medlt de politie dat er ongeveer 200 demonstranten in het dorp zijn. Op weg naar de KCB groeit de stoet aan. Vlak voor de KCB zijn er ongeveer 1500 mensen. Er is veel politie. Veel 'stillen' die zich in de stoet mengen. Vooral op zoek naar de autonomen die zich verspreid hebben. Er gaan geruchten dat ze nieuwe acties voorbereiden. Aan de andere kant van de KCB worden een aantal autonomen ge signaleerd. „Ze hebben lange jassen aan. Ver moedelijk zit daar het een en ander onder". Aan de hoofdpoort blijft het rustig. De stoet trekt langzaam verder. Rond 14 uur wordt besloten de weg voor de hoofdingang 'schoon te vegen'. „Maar doe het rustig, de NOS is er ook". Er gebeurt niets. Al leen bij poort 12a blijven enkele actievoerders zitten. Ongeveer twintig man. De ME nadert en concentreert zich op die poort. Een taxatiefout. Want een kilometer verderop, in het tenten kamp gaat het mis. Daar wordt de slotmanifes tatie gehouden. De belangstelling is niet zo groot. Plotseling laat de actieradio weten dat er op de dijk bij Total een aantal 'stillen' zit. Dat is voor een aantal actievoerders aanleiding hard handig op te treden. De 'stillen' gillen om assis tentie. Die is er snel. De ME hanteert de wapen stok. Na een paar minuten is het rustig. Er is een arrestant en een gewonde politie-agent. De ME laat zich vervolgens een paar keer zien. Ontmoedigingsacties. Het werkt. De auto nomen die alweer in aantocht zijn met loden pijpen en stokken, maken rechtsomkeer. De or ganisatie verzoekt iedereen toch zeker om vijf uur gezamenlijk weg te gaan. „Om arrestaties te voorkomen. Er loopt politie in burger op het kamp". Op dat moment zijn er al veel demon stranten op weg naar huis. Bang voor nog meer geweld hebben ze de KCB achter zich gelaten. „Het had anders gemoeten", meent een van hen. „Dit werkt averrechts". Minister Brinkman gaat zijn departement binnenkort flink uitdunnen en vooral het Staatstoezicht op de Volksge zondheid zal een flinke veer moeten laten. Vóór 1990 moet een kwart van het personeel inpakken en wegwezen. De geneeskundig hoofdinspec teur voor de volksgezond heid, dr. W.J.Chr. van Ge stel, kondigde prompt een Medische Ramp aan: wat hy giëne betreft is het nu al „een grote troep in de Nederlandse ziekenhuizen" en als de in spectie van anderhalve man en een paardekop terugge bracht wordt tot alleen maar de paardekop, zal dat alleen maar erger worden. Dit alles is geen nieuws, de bezuinigingen niet en ook niet de reactie van Van Ge stel. Dokters zijn snel ge neigd om een ramp aan te kondigen als ze hun zin niet krijgen. Toen, om maar een voorbeeld te noemen, de hartchirurgen minder opera tiemateriaal kregen dan ze nodig vonden, rekenden ze het huiverende publiek voor dat dit 200 doden per jaar zou kosten. Maar dat bijna licht schuwe ambtenaren uit de school klappen is wel nieuws. In een interview in Trouw maken Van Gestel en enkele anonieme inspecteurs van hun hart geen moordkuil. Een tuiltje bloemlezing. Op dit moment houden 30 inspecteurs zich daadwerke lijk bezig met het controleren van de hygiënische toestan den in ziekenhuizen. Dat aantal zal tot de helft worden teruggebracht. Nu al komt men aan effectieve controle nauwelijks toe. Onlangs on derzocht een ploegje inspec teurs veertig ziekenhuizen. „In geen enkel ziekenhuis was alles in orde", aldus Van Gestel, „maar we zijn er ook tegen gekomen waar hele maal niets in orde was. Steri lisatie-apparaten die niet bo ven de 35 graden komen en dus een ideale kweek voor bacteriën zijn". Wegwerp- spuiten worden opnieuw ge steriliseerd en telkens als nieuw door de verzekering vergoed. Met tweedehands pacemakers en hartkleppen idem dito, die worden nogal eens als nieuw ingebracht voor een 'nieuw' prijsje. Goede mensen in de dienst kunnen niet meer tegen de wanhopige toestanden op en maken dat ze wegkomen. „Het gevolg is dat de klojo's blijven zitten", zegt een ano nieme topman. Van Gestel weer: „De kans om in een Nederlands ziekenhuis een infectie op te lopen is drie keer zo hoog als in Amerika". Nu zijn infecties in zieken huizen nooit helemaal te voorkomen. Tot diep in de vorige eeuw stierven heel veel mensen na een operatie. De operatie was dan wel ge lukt, maar de patiënt stierf toch en niemand wist precies waarom. Ongeveer honderd jaar geleden losten medische helden als Semmelweis, Lis ter, Koch en Pasteur het raadsel op. Die kleine ge heimzinnige beestjes, die An- toni van Leeuwenhoek al 200 jaar daarvoor met zijn mi- croscoopje had gezien, die beestjes nu veroorzaakten al die dodelijke infecties. Vanaf toen ging men 'aseptisch' werken. Handen wassen, handschoenen aan, maskers voor, steriele kleding, steriele instrumenten, enfin, elke liefhebber van doktersseries kan het procédé zo navertel len. Deze asepsis, een medische triomf overigens, is een ein deloze strijd die door dokters nooit beslissend zal worden gewonnen. Miljarden bacte riën, schimmels en virussen omringen en belagen ons, zo dat de dokter nooit helemaal zeker weet of hij helemaal steriel werkt. Zeker niet in een ziekenhuis, want dat is wat infecties betreft een ta melijk ongunstige omgeving. Om een hele hoop redenen. In het ziekenhuis liggen om te beginnen vooral kasplantjes, want als je gezond bent heb je daar niets te zoeken. Bo vendien huizen daar de taai ste microbeesten, want de tammere varianten hebben het daar allang moeten af leggen tegen een andere triomf van de medische we tenschap, de antibiotica. Vanuit onverwachte hoeken - waterleidingen, wasbak ken, allerlei vochtige plaat sen in het ziekenhuis, be smette patiënten - voeren de microbeesten een niet afla tende guerilla. Die oorlog wordt elk jaar heviger, om dat men steeds dieper het li chaam binnendringt, steeds vaker in elke lichaamsope ning een buisje schuift en als er geen gaatje is, men opera tief wel een gaatje maakt. Zeker weten doet men niet, maar men vermoedt dat 5 tot 15 op elke 100 patiënten onbe doeld een ziekenhuisinfectie oploopt. Natuurlijk proberen de ziekenhuizen dat percen tage zo laag mogelijk te hou den, waarbij ze een keer in de twee, drie jaar door de in spectie op de vingers worden gekeken. Maar dat kan ver anderen. Van Gestel is - net als prof. J.C. van Es en de Utrechtse GG en GD direc teur M. Vos - bang dat het peperdure handhaven van de ft>° j§£ sH1' En als er geen gaatje is, maakt men operatief wel een gaatje. kwaliteit van de gezond heidszorg het zal afleggen te gen de toenemende concur rentie en commercialisering in de gezondheidszorg. Juist dan is meer tozicht van de overheid nodig, maar wat ge beurt? Het toezicht dat toch al niet verder kwam dan „in cidentele brandjes blussen", wordt juist nog meer be perkt. Met enige kwade wil kun je ook het volgende scenario be denken. Vroeg of laat (en volgens mij eerder vroeg dan laat) komt er een tweedeling tussen patiënten die hun ziektekosten wél en hun ziektekosten niet (volledig) kunnen betalen. De eerste groep zal in eerste klas zie kenhuizen behandeld worden door eerste klas specialisten, de minder vermogende pa tiënten zullen zich moeten behelpen met tweederangs ziekenhuizen bemand met tweederangs specialisten. Door geldgebrek zullen de laatste instellingen niet of met moeite hun kwaliteit op peil kunnen houden. Als dat gebeurt, en volgens mij ge beurt dit onherroepelijk, dan zal er geen effectieve en on afhankelijke inspectie zijn om de allerergste misstanden te signaleren. Iedere grote en levende stad is voortdurend in een gevecht met zichzelf ge wikkeld. Neem New York. Dat staat nu bijna vol met patserige wol kenkrabbers. De straten beginnen er steeds meer op spelonken te lijken waar het altijd tocht en waar de zon nooit schijnt. Alles te groot, te hoog, té druk. Dus heeft New York, in het voortdurend gevecht zichzelf overeind te houden en een nog enigszins menselijke gezicht te bewaren, een aantal alternatie ven bedacht. Ergens tussen het financiële district op de zuide lijke punt en Rockefeller Center in het hart van het eiland Man hattan, ligt Greenwich Village. De New Yorkers noemen het gewoon 'The Village'. Er zijn kroegen, kleine theatertjes, win keltjes, veel terrassen, eethuizen, jazzclubs en bordelen. Er wonen kunstenaars en bohémiens. En alsof dat al niet erg genoeg is, wonen er ook nog veel homofie len. The Village is zelfs het toe vluchtsoord, om niet te zeggen het paradijs, van de homofiele medemens. Het wekt dan ook geen verba zing dat The Village het voor werp van achterklap, vooroor deel en verdachtmaking is. Toen enkele jaren geleden die even verschrikkelijk als veelbespro ken aids-epidemie toesloeg, kwamen dan ook meteen de ver halen los. Er heerste angst in The Village, werd gezegd. De mensen trokken er massaal weg. Duizenden homofielen droegen het alles vernietigende virus met zich mee. Er vielen honderden doden. Een fatsoenlijk mens vermeed daarom Bleeker Street en Washington Square. Kortom, dit oord van plezier en verderf was tot de ondergang gedoemd. De mensen vermeden het als de pest. Werd gezegd. Werd ge schreven. Dus besloten we nog één keer naar The Village te gaan. Want we waren er in betere tijden ver schillende keren geweest en we hadden het er naar de zin gehad. Een waardig afscheid was dus op z'n plaats. Die morgen zaten we dan ook al om tien uur aan het ontbijt in een eethuis op de hoek van Wa- verly Street. De dienster was zeer goedgemutst. Dat waren de andere mensen trouwens ook. Ze groetten elkaar, kusten elk aar en bestelden koffie, sinaas appelsap en warme broodjes. Buiten kwam het leven op gang. In Bleeker Street was het al druk. Een uur later zaten we op het terras van Café Lucca. Bui- ten genoot een jongeman vaj zijn tweedehands Saab Turbo Twee zwervers sliepen op pleintje temidden van moeders die hun kroost blootstelden aan de lentezon. Het was een en a| bloemetjesjurken, minirokten zonnebrillen en kinderwagens Naarmate de dag vorderde werd het steeds dnikker. Die avond zat Sweet Basil - een be- kend jazzcafé - bomvol. We dronken een Frans wijntje in de achtertuin van een restaurant Sommige jongens stapten hand in hand voort. Sommige meisjes deden hetzelfde. Homofiele mannen waren in drukke ge sprekken gewikkeld. Er uerj veel gelachen. Hier en daar werd zelfs gezongen. Maar angst? Pj. niek? Er was geen sprake van. Jo Wijnen Het kan natuurlijk zijn dat die verschrikkelijke ziekte an| en ellende heeft veroorzaakt The Village. Maar mensen zijn eigenaardige wezens. Ze zijn ij staat aan angst te wennen. Zt hebben de eigenaardige neigi om, na van de eerste schrik zijn bekomen, gewoon verder te gaan. Soms neemt het zelfs toe naarmate het moeilijker wordt. De bezoekers, de kroeglopers, de theaterfreaks, de gays, de drinkebroers, de bo hémiens, de lanterfanters en de smulpapen hebben Greenwich Village nog niet in de ten, spijts al die opgeblazen be richten. Misschien verkiezen a The Village nog altijd boven de eindeloze buitenwijken van de stad, boven de spectaculaire ver schrikkingen van staalbeton die hoog oprijzen boven Manhat tan. Ze willen zich niet overge ven aan de verveling en geld. Greenwich Village neemt zichzelf daarom zoals het is. Het kijkt de waarheid - hoe afschu welijk die misschien ook is recht in de ogen en lacht er om, of huilt er om, al naar omstandigheden. Deze Losse Flodder is geheel gewijd aan deze Losse Flod der; meer in het biezonder aan het kopje van deze Losse Flodder en nog een ietske meer in het biezonder, aan het schuinstaand vakje in de rechter bovenhoek van het kopje. In dat vakje dwarre len wat letters rond van di verse typografische pluima ges - in wilde chaos 'wie tolle Katzen um den Schwang'. Dat doen ze daar al jaren maar het was pas vorige week dat ik mij de vraag stelde: 'Van welk woord zijn dat eigenlijk de letters?' Met mijn ervaring als anagram- mascopist viel het niet moei lijk het antwoord te vinden. Het zijn de letters van het woord 'markhengst'. Blij was ik niet met die ontdekking. He woord doet onaangenaam aan. Waarom precies weet ik niet, maar ik voel me er defi nitief door betast. Heeft De Stem mij al die jaren gezien als een markhengst en dat schimpwoord besmuikt grijnzend weggemoffeld in die vliegende letterbrij in dat vakje in dat kopje van mijn wekelijkse bijdrage? Wat is eigenlijk een markhengst? Is dat een gangbaar Nederlands woord? Nee, zegt Van Dale en vermeldt het daarom ook niet. Het staat ook niet in het 24-delig Groot Woordenboek van de Nederlandsche Taal. Waarom voel ik me dan toch op de uitlaat getrapt? Het woord hengst heeft niets de- nigrerends en de mark is ge woon de rivier De-Mark uit het loflied op Breda dat ik in mijn jeugd ooit heb gecom poneerd: Waar de Mark, waarin de Belgen sassen ineenvloeit met De Aa, daar piepers- kruis- en kla verjassen de Burgers van Breda. Ter voorkoming van buren ruzie - ruzie met de zuider buren, bedoel ik - vermeld ik hier even bij dat 'sassen' Zuidnederlands is voor: schutten, sluizen. De rivier de Mark stroomt niet alleen door Breda maar ook door mijn jeugdherinnering. When to the sessions of sweet silent thought I summon up remembrances of things past (tot zover Shakespeare) dan zie ik me als kleine jongen allerlei dingen doen met de Mark. Dingen erin gooien, dingen eruit vissen, rpaar nooit paarden. Hengsten heb ik nooit gezien in de Mark. Het samengaan van paard en water is mij niet onbekend. Ik ken het zeepaard en het Nijlpaard, maar niet het Markpaard, laat staan de hengst. Waarom dan toch voel ik de humor van de Stemredactie aan als kwalijk en kwetsend? Zou het de as sociatie zijn van Markhengst met Klaphengst. Die draaft wel door Van Dale. Bespaar u de gang naar de boeken kast, lezer, ik schrijf het wel even voor u over uit het woordenboek: Klaphengst oftewel Klophengst: Hengst die men door het verbrijzelen van de teelballen met een houten hamer ongschikt heeft gemaakt tot voortte ling. Dat was een eeuw gele den een karweitje voor Lub bers, zoals ze toen heetten: de rondtrekkende vaklieden wier handwerk dit was op de boerenhoeven die ze aande den. Het woord klaphengst was ook te gebruiken als scheldwoord. Als variant op het Hoognederlands invec- tum 'boerenlul' kent het Bar goens ook de scheldterm 'boerenkarreklaphengst'. De Markhengst echter ontbeekt ook in Het Bargoens Woor denboek. Toch blijf ik die linkshandige humor van de Stemredactie aanvoelen als kwalijk en kwetsend. Indien u, lezer, een hogere dunk hebt van dit dagblad, doe mij dan een plezier en bewijs dat ik me vergis, dat ik De Stem ten volrechte verdenk. Laat weten, s.v.p., dat het niet een versnipperde softenon pe- gassos is die daar rondflad dert in het kopje maar een veel aardiger beest, ding, mens, dier en wel (invullen op stippellijn wat u er uit leest). Met dank voor uw soelaas, minzaam aanbe velend. JOHN O'MILL Van onze verslaggever MIDDELBURG - GS vai Zeeland hebben de ministe van Landbouw en Visseri tien projecten in het kade: van de openlucht-recreatie voorgedragen voor subsidie Bij deze projecten is ook eer aantal Zeeuwsvlaamse ini tiatieven. De bewuste projecten zijn de Behi Afgezet tegen de mate wae teit in ons land wordt best vlijtige en hardwerkende visserij op deze manier jusi dat zo?". Zevibel-voorzitter J. van der Bos, wond er zaterdagmorger in Bruinisse - waar de voor jaarsvergadering van zijn or ganisatie plaatsvond - geer doekjes om. „Is het wel ver standig om in de overgangstijd naar nieuwe overheidsmaatre gelen, waaraan het bedrijfsle ven meewerkt, zo'n straf op sporingsbeleid te volgen?" vroeg hij zich af. Het hele justitie-optreden is gebaseerd op naleving van de zogenaamde quoteringsrege lingen. Brussel en Den Haag bepalen hoeveel vis van welke soort gevangen mag worden. Op overtredingen staan forse boetes. Zoals bekend wordt dc quotering door de visserijwe reld zelf gelaakt. „Volgens de visserman zijn de overbevis- sing en de op grond daarvan door biologen uitgebrachte ad viezen dikwijls bezijden de werkelijkheid", aldus Van de Bos. Vanuit de zaal werd hij bijgevallen. „Er zit zoveel vis dat er gemakkelijk een dubbel quotum toegestaan zou kunnen worden." Volgens Van den Bos ontbreek dus de feitelijke basis voor di verse maatregelen die door he rechtsgevoel van de vissers al: kwetsend worden ervaren er waarmee bij het vervolgings beleid meer rekening dient te worden gehouden. De invoering van beperkinj van het motorvermogen var Nederlandse vissersscheper heeft volgens Zevibel geleid toi een diep ingrijpen in de be drij fsvr ij heid van de onderne mers. Gehekeld wordt de mo gelijkheid dat de minister, als de Visserijwet in die zin gewij zigd wordt, kan ingrijpen bij het beperken van de vangstca paciteit. „Een te ver doorge voerde delegatie van wetge ving aldus Van den Bos, die in dit verband wees op de mo- tie-Eversdijk die wil bepalen dat de minister voor hij een dergelijke maatregel neemt eerst de Tweede Kamer dient te raadplegen. „Een verande ring ten goede". Bewogen tijden, zo noemde de Zevibel-voorman de periode waar de visserij nu doorheen gaat. De visserij floreert als nooit voorheen en toch is er sprake van een wankelbare toekomst, mede door de quote- rings-perikelen. Niettemin blijft Zevibel bij het afwijzen van een nationale veilplicht. Van den Bos onderstreepte nog eens de conclusie van Zevibel- secretaris Piet de Baare. Die stelde in zijn jaarverslag dat de Nederlandse visserij noodge dwongen wordt afgebroken terwijl elders in de EG de vis serij met geestdrift wordt op gebouwd. „De Nederlandse vis- (ADVERTENTIE) Aan 'n volvo hoefje doorgaans niet veel te doen. Maar wat we doen, doen we goed of beter. cappendijk auto's terneuzen Mr. F.J. Haarmanweo 49 Tel. 01150-97455

de Stem | 1987 | | pagina 4