DE STEM 'DE MAATSCHAPPIJ MOET BEPALEN HOE WE OMGAAN MET NIEUWE INZICHTEN' 3 VOLKSSd Reve Menselijke genen fabriek leutelen aan de erfelijke eigen schappen van planten gebeurt al volop. Er kraait nau welijks een haan naar. Bij proefdieren wordt eveneens geëxperimenteerd met erfelijk materiaal. Dat stuit al op meer weerstand. En nu is de mens aan de beurt. In Amerika wil men de gehele erfelijke blauwdruk van de mens vastleggen. Moeten we binnen afzienbare tijd rekening houden met een genenpaspoort: als inlegvel in 't trouwboekje en als leidraad voor de verzekerings premie? En ligt de weg open naar het produceren van mensen met bijzondere kwaliteiten, en zonder erfelijke fouten? Die veronderstellingen gaan veel te ver, vindt prof. dr. H.H. Ropers, die zich aan de Katholieke Uni versiteit te Nijmegen bezig houdt met de menselijke erfelijkheidsleer. Maar hij is blij dat er nu tenminste over wordt gepraat en nagedacht. Want de maat schappij zal snel enkele knopen moeten doorhakken. In mootjes m Het DNA bestaat uit spiraal Riskant Misvatting Repareren Embryo's Normen nodig Meer bewust Blauw en wit Broer S Door Kees BuIJs „Binnen één generatie zullen we vrijwel alle genen kennen, die ten grondslag liggen aan de bekende erfelijke ziekten. De kaart met de precieze volgorde van de 3,5 mil jard bouwstenen die samen onze erfelijke eigenschappen vormen, komt er ongetwij feld aan. Maar ook als we die stuk voor stuk op hun plaats kunnen zetten, weten we nog niet hóe het geheel werkt." Dat ziet prof. H.H. Ropers als hét grote probleem in het erfelijkheidsonderzoek; de tak van wetenschap die de laatste tijd de ene opzienbarende ontdekking na de an dere doet. Tot tien jaar geleden was de menselijke erfelijkheidsleer - de deftige naam ervoor is antropogenetica - een klein vakje tussen de grote jongens. Nu lijkt het vak het Star Wars project van de medisch-biologische wereld te gaan leveren: het 'kraken van onze erfelijke code. Maar in de opwinding ziet men gemak kelijk een paar dingen over het hoofd, meent Ropers. „Men suggereert: zodra we de plaats van de menselijke genen op de chromosomen en de volgorde van hun bouwstenen kennen, weten we ook hoe ze werken. Maar dat is niet zo. Wel kunnen we er aan de hand van de volgorde achter komen wéér genen zitten, dus wiikr het DNA informatie bevat. Maar van de meeste genen is de functie nog absoluut niet bekend." Van het kleinste menselijke chromo soom - het enige dat niet in de kern, maar in een klein celorgaantje voorkomt - ken nen we de volgorde van de 16.500 bouw stenen al vijf jaar. Hetzelfde geldt voor de globale functie van vrijwel alle genen die op dit chromosoom zitten. De meeste van deze genen hebben te maken met de ener giewinning van de cel. Maar hoe ze precies werken, en welke ziekten zouden ontstaan als een van de genen defect is, is totnutoe volledig onbekend. In elk geval geeft het de geneticus moed dat hij over vijf jaar niet werkloos is. Om de volgorde van de bouwstenen van een gen op een chromosoom te bepalen, moeten DNA-ketens in mootjes worden gehakt. Een systeem van mijlpaaltjes en af- telpunten op moleculaire schaal moet er voor zorgen, dat die afzonderlijke stukjes -variërend van vijftigduizend tot enkele miljoenen bouwstenen- later weer in de juiste volgorde kunnen worden gebracht. Het is in DNA-laboratoria een gepriegel van jewelste; voor je het weet ben je de tel kwijt. Totnutoe zijn zo'n achthonderd genen in kaart gebracht, van de vijftig- tot hon derdduizend die in onze chromosomen op geslagen liggen. De meeste genen zijn heel moeilijk op te sporen en thuis te brengen. Gelukkig helpt de natuur een handje. Op enkele miljoenen plaatsen in onze chromosomen zitten namelijk genen die er heel gemakkelijk zijn uit te pikken, en die dus mooi als mijlpaaltjes en vlaggetjes kunnen dienen. Ze worden merkgenen ge noemd. Als het gen waarnaar men zoekt Genen kun Je niet op een chromosoom zien. Ze zitten met z'n duizenden op één minuscuul draadje, en zijn alleen met behulp van DNA-meth'oden te herken nen, zoals hierop het X-chromosoom. Drie chromosomen zoals ze er onder de llchtmlcroscoop uitzien. Het linker van de drie Is normaal. In het middelste chromosoom blijkt op de plaats waar het pijltje staat, een stukje te ontbreken. Op het rechter chromosoom Is onder de mi croscoop geen verschil te zien met het normale chromosoom. Maar met DNA- Jechnleken Is aan te tonen, dat bij het pijltje een stuk DNA ontbreekt Prof. dr. H.H. Ropers In het recombinant DNA-laboratorlum van het Instituut antropogenetlca. - FOTO JAN VAN LEEUWEN Puzzelen met stukjes gen Het menselijk lichaam is een duizelingwekkende genenfa- briek. Wat cijfers: V Ons lichaam bestaat uit honderdduizend maal een mil jard cellen (een 1 met veertien nullen erachter). m Bijna elke lichaamscel bevat in de kern 23 paar chromoso men: dunne sliertjes, die onder de microscoop alleen zicht- baar zijn wanneer de cel zich deelt. tÊ Elk chromosoom bestaat uit duizenden genen. Een gen be staat uit stukken DNA, en bevat de erfelijke code voor één pro- dukt (meestal: maak dit of dat eiwit). vormige ketens van honderden miljoenen bouwstenen, twee aan twee gerangschikt: de zo genaamde nucieotiden. De volgorde van de bouwstenen bepaalt wat het DNA maakt, m Hoe klein de celkern ook is, ais je het DNA dat erin opge vouwen ligt uitrolt, blijkt het twee meter lang. m Als we alle DNA-strengen uit één mens aan elkaar zouden knopen, kunnen er tientallen lijntjes van de aarde naar de zon en terug van worden ge maakt Het iicht zou, met z'n snelheid van driehonderddui zend kilometer per seconde, méér dan een week nodig heb ben om van het ene uiteinde naar het andere te komen. - bijvoorbeeld omdat het verantwoordelijk is voor een erfelijke ziekte - nu maar dient genoeg bij zo'n merkgen zit, is de kans groot dat beide genen gezamenlijk overer ven. Een gen verhuist namelijk meestal niet in z'n eentje, maar neemt z'n hele straat mee. Die merkgen-truc is volgens Ropers de grote doorbraak geweest in het erfelijkheidsonderzoek van de laatste tijd. Van zo'n vierduizend ziekten is bekend, dat ze min of meer erfelijk bepaald zijn. Door de kans op erfelijke afwijkingen is het krijgen van kinderen een riskanter on derneming dan bijvoorbeeld parachute springen, bergbeklimmen of diepzeedui- ken. Ongeveer tien procent van alle pasge borenen krijgt vroeg of laat een erfelijke aandoening. Twintig tot dertig procent van hen is, of wordt, ernstig ziek. Het mongooltje is er een voorbeeld van: het heeft één chromosoom teveel. Ropers' instituut voor antropogenetica houdt zich speciaal bezig met de ziekte van Steinert, een vaak voorkomende domi nante spierziekte: één op de vijfduizend mensen lijdt eraan. Meestal treedt de ziekte rond het 35ste jaar op. De meeste patiënten overlijden rond hun 50e tot 60e jaar. Het verantwoordelijke gen is gevon den op chromosoom negentien. Van de ruim twintig vaak voorkomende erfelijke ziekten kan inmiddels meer dan de helft met behulp van merkgenen wor den aangetoond. Maar deze aanpak werkt alleen bij afwijkingen die zijn gekoppeld aan één enkel gen. Daar ligt dus weer een hindernis. Want verreweg de meeste erfelijke ziekten zijn afhankelijk van meerdere genen, en van andere factoren. Daarvoor gaat de merk- gen-truc niet zomaar op. Sommige afwijkingen erven over via een klein aantal genen. De aanleg voor be paalde hart- en vaatziekten bijvoorbeeld, en ook de aanleg voor een vorm van mani sche depressiviteit. Het blijkt mogelijk om een klein aantal hoofdgenen in handen te krijgen, die samen op zo'n aanleg duiden. Het idee dat je je in de toekomst 'even laat nakijken' op een boodschappenlijst van er felijke eigenschappen, noemt Ropers een grote misvatting. „De methode geldt nog niet voor de hoofdmoot van erfelijke ziek ten. We kunnen naar enkele specifieke ge nen zoeken, maar er even een paar duizend nalopen? Onmogelijk." Er komt nog een ander probleem om de hoek kijken. Mensen zijn op DNA-niveau allesbehalve gelijk. „De meeste variatie die we erin aantreffen", zegt de hoogleraar, „heeft voor de werking van het DNA geen enkele betekenis. Maar deze verscheiden heid is uiterst hinderlijk wanneer je op zoek bent naar een bepaald gen, dat al of niet defect is." Je kunt het vergelijken met de ruis op de radio, die het signaal van de zender die je wilt ontvangen bijna helemaal wegdrukt. Als de aanleg voor onze lichamelijke en geestelijke kenmerken erfelijk verankerd ligt, valt dan in de toekomst te voorspellen of iemand hoogbegaafd, muzikaal of spor tief wordt? „Een volstrekte utopie", vindt Ropers. „Intelligentie bijvoorbeeld hangt van zó veel erfelijke en andere factoren af. Over het algemeen hebben heel intelligente ouders kinderen die qua intelligentie bo ven het gemiddelde liggen. Maar voorspel lend onderzoek naar de toekomstige intel ligentie van kinderen die nog geboren moeten worden, ligt volledig buiten be reik." Van het voorspellen van de kans op erfe lijke afwijkingen de diagnose- naar de vraag, wat er genetisch te repareren valt -de therapie. Als de menselijke erfelijke code tot het laatste steentje is blootgelegd, is dan een complete gentherapie nog slechts een kwestie van tijd? Ook hierover heeft Ropers z'n twijfels. „Een reële mogelijkheid is het genezen van ziekten die beperkt zijn tot specifiek weefsel. Zoals afweerstoringen die alleen maar in het bloed tot uiting komen." In principe is het mogelijk om been mergcellen uit het lichaam van een patiënt te halen. Een klein deel daarvan zijn zoge naamde stamcellen, die continu nieuwe bloedcellen maken. Die worden voorzien van een goed gen. Nadat het beenmerg is ontvolkt, door de overige cellen dodelijk te bestralen, worden de gerepareerde stam cellen weer ingeplant, en binnen een paar weken kunnen die nieuw bloed gaan aan maken. Maar de praktijk is weerbarstig. De ge zonde genen kunnen wel in de stamcellen worden gebracht, maar ze gaan dan zo maar ergens op een chromosoom zitten. Hierdoor is het onzeker of het werkt zoals 't moet. Zelfs kan het schadelijk zijn voor de genen die plotseling inwoning krijgen. „Het palet van ziekten waarbij deze me thode is toe te passen, is bijzonder klein. Bij ziekten die in het hele lichaam voorko men, heb je er vrijwel niets aan." Een tweede mogelijkheid van gentherapie is de toepassing op embryo's, direct na de bevruchting. „Dan praten we'over high tech", zegt Ropers. „In de toekomst zal dat best hier en daar gebeuren. Maar vol gens mij kan de maatschappij zich dit al leen op experimenteel niveau veroorloven. De obstakels voor gentherapie op em bryo's zijn zó groot, dat de accenten in de gezondheidszorg er generaties lang voor verschoven zouden moeten worden." Allerlei gezondheidswensen stuiten nu al op financiële grenzen. Neem maar de discussie over niersteenvergruizers, rea geerbuisbevruchting of het aids-onder- zoek, waardoor geld aan ander medisch onderzoek moet worden onttrokken. Gen therapie op meer dan experimentele schaal zou die andere wensen totaal in de ver drukking brengen, vreest de hoogleraar. Therapie moeten we op dat vlak dus voorlopig maar vergeten. Minder spectaculair, maar veel realisti scher zijn therapieën, die erfelijke ziekten tegengaan met speciale diëten. Dat kan wanneer men weet welke functie in de stofwisseling niet werkt; zoals bij galacto- semie. Melkvrije voeding voorkomt dan zwakzinnigheid en lensvertroebeling bij de patiënt. Dankzij de nieuwe DNA-methoden doemt er verder een breed toepasbare mo gelijkheid op, om op een onschadelijke manier tijdens de zwangerschap erfelijke afwijkingen van het kind op te sporen. Totnutoe gebeurt dit via het vruchtwater- onderzoek (na veertien tot zestien weken) of de vlokkentest (na acht tot tien weken). Ropers sluit niet uit, dat binnen enkele ja ren foetale cellen uit het bloed van zwan gere vrouwen - kort na de bevruchting- kunnen worden onderzocht op erfelijke af wijkingen. De grenzen van wat in het erfelijkheidson derzoek mogelijk is, schuiven in rap tempo op. Er kan veel. Maar moet je alles wal kan, ook doen? „Het zou verkeerd zijn om te zeggen: je mag daar niet verder zoeken", vindt Ro pers. „We kunnen de ogen er niet voor sluiten, zoals de katholieke kerk dat bij Galileï heeft gedaan. Maar er zijn drin gend ethische nonnen nodig, die bepalen hoe we met de nieuwe inzichten omgaan. Die nonnen kunnen niet uit de weten schappelijke wereld alleen komen. De maatschappij moet die bepalen. De hele samenleving moet erover meedenken, en er goede informatie over krijgen. Als de poli tici dat zouden beseffen, zijn we al een heel eind." Een genenpaspoort bij bijvoorbeeld sol licitaties of voor verzekeraars moet worden verboden, vindt hij. „Wat sollicitaties be treft: ik zou zelf wel willen weten waarvoor ik geschikt ben. Maar dit soort gegevens hoort niet in handen te komen van de overheid of van werkgevers. Daar ligt dui delijk de grens. En een genenkaart ter be paling van verzekeringsrisico's mag even min. Ieder draagt een beetje mee aan de handicap van de ander, en aan z'n eigen ri sico waarvan hij zich nog niet bewust is. Als je dat principe loslaat, ondergraaf je ons hele stelsel van gezondheidszorg. Om maar niet te spreken van genetische selec tie op bepaalde wenselijke eigenschappen vóór de geboorte. Dan is absoluut het nel van de dam." Toen atoomfysici ruim veertig jaar geleden zagen wat politici en militairen aanrichtten met hun kennis van kernsplitsing, riep een aantal van hen uit: waren we er maar nooit aan begonnen. Is Ropers niet bang dat ge netici straks net zo zullen reageren? „Die vergelijking gaat niet op. We zijn ons veel beter bewust wat er op erfelijk ge bied aankomt. Wij beseffen dat de weten schap niet los staat van de maatschappij en de maatschappij houdt de wetenschap nauwlettend in de gaten. Kijk maar naai het debat over het DNA-onderzoek. Ten gevolge van die discussie is dat onderzoek in een aantal landen zelfs jaren stilgelegd. Daarom hebben we hier nog steeds alle mogelijke vergunningen nodig om in het laboratorium te doen wat in de sloot ge woon gebeurt." De maatschappij en de wetenschap krij gen dus de kans om het beter te doen dan destijds bij de atoombom. Ik heb tot op de dag wat ik schrijf loute schreven. DEN HAAG (ANP) internationale Jazz) 'Bird' van het North Jazz Festival is voor jaar toegekend aan al xofonist en clarine Piet Noordijk in de gorie Nederland, Europa aan de De< bassist Niels Henning sted Pedersen en groep Amerika aan al xofonist en trompe Benny Carter. Door Jan Koesen De volksschrijver en Mari laat. Maar dan verschijnt neder achter een tafel en I mens niet van het Woord belegd broodje. „Mag ik leegvreten?", vraagt hij rond de Meester cirkelen a Gerard Kornelis van het Ret tijd Gerard Reve, is even n Moeder Gods te promoten Vi er in de maand mei een dom Maagd, uitgebracht door de door Jef Rademakers, een cii gekend om zijn spirituele bf Vrouw. Hemelvrezenden, ste echt niet Maria als Playmate enige kruis in de document! muur, maar daarover (die ser verhalen (zo voor 5 mei). Op het scherm dwaalt Reve i in een kostuum, uitgevoerd in blauw en wit. Hij steekt her op, slaat vroom de ogen ten h unieke belijdenis ten beste, groot talent, een groot raads kroontjespen, apostel van helaas al enige tijd op de fasci Vol verwachting sla ik met ga's de bloknoot open, gereed van de Welbespraakte te note ringen van de serie heb ik d En de Revistische theologie h kelijke uitspraken geleid. Hei de Maagd niet heeft bestaan, i ben toch niet verplicht om da ken. Vragen naar het zogehe halte zijn niet van belang. Vo< mensen is Zij de eerste hoop ii Zij heeft Haar kind voor de voed. Dat is voor geen en geintje." En: „God zonder Moeder? voor! Dan kun je net zo goed Met blauwe en witte bloem „Ach, ik heb wel eens bonboi Maagd meegenomen. Ik denk van houden, al moet Ze zich beetje matigen in zoetigheid". Hij schuwt het debat niet. Jez gehad, Jacobus genaamd, al< van de Auteur. Een maal he met de Troosteres der Zieken haar waarom ze mij met zov laadde, daar ik toch een zone was. Maar toen zeide Zij'Ge om zo over jezelf te praten'." Dit belooft dus een opmer rentie te worden. Reve heeft staart somber naar de menig zond uit, de stem klinkt wam er een glimlach langs de km vraag: heeft zijn geloof wel he Rome? Loom gaat de hand wangen. Op zijn revers steekt verstrekt lintje. „Ik geloof niet dat mijn stai verschilt van dat van de Be Door Tom Smeets CANNES - Hoe breng j waar aan de man? Da het probleem waarv elke koopman staat, een televisie-koopn Zeker als hij met honc den anderen staat te di gen de gunst van er duizenden potentiële pers te winnen. Dat i: situatie op de MIP-tv grootste televisie-t ter wereld die tot en morgen in Cannes pla; vindt. Hoe breng je je televi waar aan de MIP-klant? enkeling hoeft daar helen geen extra moeite Voo: doen De BBC bij voort* Die gerenommeerde club volstaan met goed folder teriaal. Kwaliteit verki vanzelf. Zo'n reputatie ben ook enkele Amerika; firma's, die bewezen het commerciële kwaliteiten huis te hebben. Maar overgrote deel van de be deelnemers moet iets doen om de aandacht op te vestigen.

de Stem | 1987 | | pagina 28