Politie gaat surfplanken merken GROEDE MEENT DAT ER VEEL MINDER BEZOEKERS KOMEN Gemeentegeld voor 4De Oranjebloem' 'De Dikke van Dale' loopt als een trein Een jaar cel voor leider videobende Oud-gedeputeerden benoemd tot ridder Zeeuwse J Belgische immuniteit helpt niet Oranjefeesten Bresken Jubilate in IJzendijke ZUKKEN IJ PLAATSELIJK NIEUWS OM DIEFSTAL ROND VEERSE MEER TE VOORKOMEN GROEDE - De Dorpsvereniging Groede voelt zich gepakt. Al jaren houdt de vereniging op de laatste vrijdag van juli een jaarmarkt. Dit jaar start op die dag, 31 juli, echter ook het wielereve- nement de '24-Uur' van Oostburg en is er ook een braderie in die plaats. Tij te laag B EN W VAN SLUIS: Buizen Lastig vallen NIEUW HOTEL IN SLUIS VOORZIET IN BEHOEFTE Seizoen Deal sluiten Folder Aardenburg Breskens IJzendijke Koninginnedag in Aardenburg DE STEM VAN ZEELAN Technisch knock-out Free van de Schoo UH.Ö1ÜJ1VI VAN Z.ttLANU 4 U\\thUAb *0 AKttlL ïaöA T20 Van onze verslaggever MIDDELBURG - De Rijks politie, de gemeentepolitie van Goes en de Rijkspolitie te Water gaan surfplanken rond het Veerse Meer gratis van een merkteken voor zien. Men hoopt zo een halt toe te roepen aan de groei van het aantal surfplanken, dat ge stolen wordt. Het motto van de actie is 'Diefstal windsurfartikelen neemt toe..! Laat merken wat je hebt!' De actie is op gezet in samenwerking met het Regionaal Bureau Voor koming Misdrijven in Mid delburg. De directe aanleiding van de actie is een vorig jaar ge houden enquête onder drie honderd surfers, die bijna unaniem bereid waren hun plank te laten merken. Een werkgroep heeft een plan opgesteld waarbij de plank, het zwaard, de mast, de mastvoet, de giek, het zeil, de imperial, de kar, het pak en de trapeze met een electrisch graveerapparaat of met onuitwisbare inkt van het postcode- en huis nummer van de eigenaar worden voorzien. Het merken begint op zater dag 2 mei op camping De Paar- edekreek in Kortgene. Daarna volgen: de Schelphoek in Wol- phaartsdijk (9 mei), Kleine Piet in Arnemuiden (16 mei), Veer- segatdam (23 mei), de Schots man in Kamperland (29 mei) en de Goudplaat in Kamperland (13 juni). De politie is dan van 10.00 tot 16.00 uur aanwezig. Op al deze plaatsen zal een stand aanwezig zijn, waar de politie informatie geeft over misdaadspreventie in de wa tersport in het algemeen. In Nederland zijn momenteel een kwart miljoen surfplanken in omloop. In 1985 werden er ongeveer duizend gestolea Slechts een klein aantal daar van was gemerkt en dat maakt opsporen erg moeilijk. Jaarmarkt dupe van 24-Uur Van onze verslaggever Voorzitter R. Kiburg van de dorpsvereniging vreest grote concurrentie van de '24-Uur'. „Er zijn nu al standhouders die jaarlijks bij ons komen, maar nu uitwijken naar Oostburg want ze verwachten dat daar meer publiek komt". De 24-uurs wordt jaarlijks tij dens het eerste weekend van augustus gehouden. Deze keer vindt het wielerevenement echter eerder plaats omdat op 8 en 9 augustus in Breskens het visserijfeest is. Dat feest wordt anders altijd later gehouden maar deze keer is dat niet mogelijk omdat op de vaste datum het tij te laag is. Het is dan onmogelijk voor de vissers om uit te varen waar door de traditionele rondvaart niet door zou kunnen gaaa Om die reden hebben de vissers be sloten hun feestweekend zeven dagen eerder te houden. „Als kleine kern zitten we klem omdat de grote kernen geen re kening met ons houden. De jaarmarkt trekt jaarlijks min stens zo'n 10.000 mensen, maar dat zal nu wel minder zijn", voorspelt Kiburg. Voorzitter P. Verduin van de winkeliersvereniging Oostburg denkt niet dat het zo'n vaart zal lopen. „De jaarmarkt en de '24-Uur' bijten elkaar niet", laat hij we ten. Volgens hem hebben de beide verenigingen overleg ge had en is men tevreden uit elk aar gegaaa „Wij zullen probe ren de standhouders te weren die vaste gast in Groede zijn", kondigt Verduin aan. Hij kan echter niet voorkomen dat toe risten die anders Groede aan doen nu naar Oostburg gaan. Van onze verslaggever SLUIS - De toneelvereniging 'De Oranjebloem' uit Sluis vraagt aan de gemeente een subsidie om nieuwe coulissen aan te kunnen schaffen. Ook wil de vereniging dat in het plafond van het cultureel Van onze verslaggever OOSTBURG - Het pleidooi van mr. P. Sterks uit Zaventem (B) met de bedoeling voor zijn cliënte D.P. immuniteit te bewerk stelligen, had tijdens de zitting van het kanton gerecht in Oostburg niet het gewenste re sultaat. „Al was het koning Bou- dewijn zelf. Als het nodig was, zou ik hem veroorde len", was kort en bondig het antwoord van kanton rechter mr. H. de Mul. In strijd met een ter plekke geldend stopver bod had D.P., plaatsver vangend rechter in Brus sel, op 12 april 1986 in Sluis haar auto stil laten staan. Sterks bestreed dit niet en verklaarde zijn bezoek vanuit beleefd heidsoverwegingen, „niet om u de les te komen spel len." „Oh, maar wij leren graag wat hoor!", sprak de Mul. „Maar toch niet van ons Belgen zeker?", was Sterks' antwoord. Hij had wat dat betreft op één punt zeker gelijk: kantonrechter De Mul voelde er niets voor de Belgische gewoonte over te nemen om elkaar als rechters de hand boven het hoofd te houden. Hij nam de eis van officier van justitie J. Groen dan ook onverkort over: zestig gulden boete of twee da gen hechtenis. centrum 't Zoute Vestje buizen worden aangebracht waaraan spots kunnen hangen. Het college van B en W wil 75 procent van de gevraagde sub sidie geven en stelt de gemeen teraad voor om een bedrag van 847,35 over te maken op de re kening van De Oranjebloem. Volgens de bestaande subsidie verordening is het namelijk niet mogelijk om de vereniging het volle bedrag te geven. Het dagelijks bestuur van de gemeente vindt dat ook andere verenigingen kunnen profite ren van de buizen aan het pla fond van het Zoute Vestje. Daarom wil ze de totale kosten van het aanbrengen zelf dra gen. De dienst gemeentewer ken gaat eerst echter onder zoeken of het mogelijk is om de buizen aan te brengen. Het college wil ook samen met Oostburg en Aardenburg duizend gulden geven aan het Oostburgse hervormd kerk koor Jubilate. Het koor bestaat uit 55 leden die in heel West- Zeeuwsch-Vlaanderen wonen en het bestaat dit jaar veertig jaar. Jubilata wil dat jubileum groots vieren. Wanneer de raad akkoord gaat moet Sluis 120,- betalen aan het koor. B en W willen voortaan de raad niet meer lastig vallen met subsidieverzoeken van minder dan 150 gulden. Het college stelt voor zulke verzoeken zonder tussenkomst van de raad te mogen afhandelen. Op deze manier wordt een hoop papier gespaard en wordt ook het ambtenarenkorps ontlast Tot slot krijgt de raad een voorstel onder ogen om ruim 25 mille uit te treken om een klein vrachtwagentje te kopen. De gemeente heeft reeds een wagentje, maar er is de laatste zoveel werk bijgekomen dat B en W een tweede willen aan schaffen. De gemeenteraad van Sluis vergadert dinsdag 28 april in het stadhuis. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. Van onze verslaggever SLUIS - Sluis heeft einde lijk een nieuw hotel. Het nieuwe onderkomen draagt de naam 'De Dikke van Dale'. Veertien dagen geleden vond de opening plaats en de beheerders, Wil en Wilma Reinke meyer, kijken tevreden terug op de start. Tijdens de opening bezochten zo'n tweeduizend mensen het nieuwe hotel dat in het voor malige klooster aan de St. Annastraat gevestigd is. Tij dens het paasweekend zatten alle 24 kamers vol. „De trein loopt", laat Wil Reinkemeyer weten. Een Belgisch-Nederlandse beleggersgroep zorgde ervoor dat het klooster veranderde in een hotel. De verbouwing heeft enkele miljoenen ge kost. Hoeveel precies wil ma kelaar N. Boussen niet zeg gen. Hij is de tussenpersoon tussen de beleggers en de be heerders. Voordat de beleggers met het project begonnen, pro beerde een Duitse project ontwikkelaar in het klooster een hotel te realiseren. Hij had grootse plannen, maar bij nader inzien geen geld. Ook een ondernemer uit Zie- rikzee wilde het klooster ver anderen in een hotel. Hij bleek evenmin over vol doende financieën te be schikken. Voordat de Dikke van Dale openging had Sluis wel en kele kleinere hotels, maar absoluut onvoldoende om vooral tijdens het seizoen de vele gasten onder te kunnen brengen. Tot nu bevonden zich on der de hotelgasten van de Dikke van Dale geen zaken lieden. Wel al heel wat va kantiegasten uit allerlei lan den. Begin deze week mensen uit Schotland, de Verenigde Staten, Egypte, Engeland, Noorwegen, België en Duits land. Het hotel telt naast een res taurant ook een brasserie, een bar, een tennisbaan, ver gaderzalen en een speel ruimte met allerlei Vlaamse spelletjes. Die ruimte kan volgens de Reinkemeyers prima dienen als een 'el- kweer-voorziening'. Wil en Wilma Reinkemeyer voor hun hotel: 'De Dikke van Dale loopt als een trein'. „Ik kan mij voorstellen dat een wij straks een deal slui ten met een campinghouder die hun gasten het advies geeft om bij slecht weer naar ons te komen. De ouders kunnen dan Sluis in en de kinderen hier blijven", zegt Reinkemeyer. Hij heeft nog geen contact opgenomen met een campinghouder. „We hebben het de afgelopen we ken daarvoor veel te druk gehad". Ook niet-gasten kunnen terecht op de tennis baan. Boussen wijst er op dat de VW er feitelijk voor moet zorgen dat alle veerbootpas sagiers bij Vlissingen en Kruiningen een folder krij gen met daarin tips waar men naar toe kan in Zeeuwsch-Vlaanderen als het geen strandweer is. - foto w1m kooijman „Dan kunnen ze rustig 's avonds een bekijken wat er allemaal te doen is. Er is in de streek heel veel te doen maar velen weten dat niet. Welke toerist weet dat je zulke mooie wandelingen langs de Sluise wallen kunt maken of dat er zoveel mooie kerken zijn in de streek. Denk maar eens aan Aar denburg, Hulst en ook in an dere plaatsen". Van onze verslaggever MIDDELBURG - Bij hun afscheid van provinciale staten, gistermiddag in Middelburg zijn oud-gedeputeerden P. van de Bosse (CDA) en R. van Ommeren (SGP) benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. De bijbehorende versierselen werden hen in de statenzaal opgespeld door commissaris der koningin C. Boertien. P. van de Bosse hartstocht .de stem cor j. de boer met hartstocht". Beide oudgedienden, Van Om meren was 21 jaar statenlid en Van de Bosse twintig jaar, toonden grote overeenkomsten in hun carrières. Beiden heb ben ruime ervaring als ge meentesecretaris, beiden wa ren van 1978 tot 1982 lid van het college van GS. „Straks zijn jullie helemaal aan elkaar ge waagd, want het heeft Hare Majesteit behaagd jullie tot ridder te benoemen", zo sprak Boertien. Hij kenschetste Van Omme ren als een deskundig en loyaal bestuurder. „We zijn veel dank aan u verschuldigd". Van de Bosse roemde hij om de reputa tie die hij als voorzitter van de commissie van bestuurszaken had opgebouwd. „U deed dat P. van de Bosse is momenteel nog gemeenteraadslid voor het CDA in Axel. Hij begon zijn loopbaan in 1941 als ambtenaar in de gemeente Serooskerke. Van 1946 tot 1953 deed hij het zelfde werk in de gemeente Kortgene. Daarna werd hij ge meentesecretaris in Kloetin- ge.Van 1958 tot 1978 vervulde hij die functie in de gemeente Axel. Van de Bosse is sinds 1967 lid van provinciale staten. Van 1978 tot 1982 was hij gedepu teerde voor het CDA. Hij is nu nog bestuurslid van de vereni ging van CDA bestuurders van de afdeling Zeeland. In Axel geniet hij extra aanzien van wege zijn interesse en energie die hij stopt in de geschiedenis van Axel. SINT-SEBASTIAAN - Het handbooggilde Sint-Sebas- tiaan hield een schieting voor de heren en dames van de vereniging. De uitslag van de schieting op de liggende wip voor dames was: hoge vogel: niet afgeschoten; zijvogels: dames M. Veldkamp en 1. van Iwaarden; kallen: mevrouw Van Iwaarden; grootste aan tal (4): mevrouw C. de Wispe- laere. De trofee van Sint-Se- bastiaan was voor mevrouw Van Iwaarden en de vlie gende vogel voor mevrouw C. de Wispelaere. Uitslag pun- tenschieting heren: hoge vo gel: D. van Hermon; zijvogel: R. de Wispelaere en R. Rooze; grootste aantal (4): Th. Lamp- aert Stand kampioenschap: 1. Th. Lampaert 8 punten, 2. D. van Hermon 8,3. R. de Wispe laere 8 punten. De blokvogel werd afgeschoten door: G. de Vriend 2 blokken, 2. P. van Vooren 1, 3. J. van Iwaarden 1, 4. H. Geernaert 1, 5. J. de Clerk 1 blok. het Visserijschap, B. Daalder een toelichting op de visserij.' problematiek. De bijeen! komst begint om 14.30 uur. BOLCLUB - Aan de laatste clubbolling van Molenzicht namen 46 boilers deel. De uit. slag was: 1. Ronny du Pon 2 Frans Ritico, 3. Marine Boerman, 4. Fred Lammens 5. Alois van den Bunder. VERKENNERS - De verken- nersgroep Sint Paulus heeft tijdens de actie Heitje voor een Karweitje in totaal 867,80 bijeen 'gekarweid'. AZIJNLOOP - De IJzen. dijkse voetbalvereniging houdt met koninginnedag, weer haar presatieloop in en om het dorp. De afstanden van deze Azïjnloop zijn 2,4 5,4 - 8,3 en 16 kilometer. De start en de finish is aan de kantine van het voetbalveld De inschrijven is vanaf 13.30 uur, vertrek om 15.00 uur. VISSERS - De Visserijvere- Oostburg niging Ons Belang Breskens houdt zaterdag 2 mei in hotel Scaldis te Breskens de jaar vergadering. De bestuursle den A. de Munck, J. van den Broecke en P. de Baare treden af. Na de pauze houdt de voorzitter van de Federatie van Vissersverenigingen en BRIDGE - De Bridge Socië teit Oostburg speelde in het clublokaal Chez René een vrije wedstrijd. Uitslag: mevrouw Verstraeten- heer Lako, 2. dames Rosse Risseeuw, 3. de heer Gijs-me vrouw Goossens. Van onze correspondent BRESKENS - In Breskens is een oude traditie hersteld. Dit jaar wordt, zoals vroeger, op koninginnedag reveille gebla zen vanaf de kerktoren van de Nederlands hervormde kerk in de Dorpsstraat. Daarna wordt gezamelijk het Wilhel mus gezongen. Om half negen wordt iedereen op het Oranjeplein verwacht, waarna gezamenlijk naar de Dorpsstraat wordt getrokken. Het verdere programma ziet er als volgt uit: 9.15 uur: activi teiten schoolkinderen in de openbare basisschool. Kleuters in de eigen klas. 12.45 uur: fietstocht voor het hele gezin met startplaats De Kombuis. 14.30: ouderwetse volksspelen voor iedereen op het Oranje plein. 13.00 uur: prijsbolling. 13.30 uur: kaart- en biljartwed strijden voor ouderen in Goe- dertijt. 14.00 uur: schieten met luchtbuksen bij Du Commerce. 15.00: hengelen aan 't Duvels- hoekje. 18.30 uur; rondgang muziekvereniging en versierde fietsen, karretjes enzovoorts voor kinderen. 19.30 uur: kla verjassen in De Kombuis, bil jartwedstrijden in 't Zonneke en play back-wedstrijd in het Casino voor kinderen. De winkeliersvereniging houdt een etalagewedstrijd. Vanaf 29 april liggen de voor werpen in de etalages. Formu lieren voor deelname worden op de scholen uitgedeeld en kunnen 30 april ingeleverd worden van 13.00 tot 18.00 uur in een bus in de hal van Goe dertij t Tenslotte wordt 4 mei om 19.40 uur een stille omgang ge houden. Dinsdag 5 mei is er om 18.30 uur een bevrijdingsloop voor de jeugd en om 19.00 uur voor de ouderen. Start en finish op het Orapjeplein. Van onze correspondent IJZENDIJKE - Jubilate, het vierstemmig gemengd koor uit Oostburg, is vanavond aanwezig bij de avondmis in de RK kerk te IJzendijke. Dit koor treedt voor de eerste keer in zijn veertig-jarig be staan op in IJzendijke en heeft inmiddels 55 leden. Deze leden komen uit de ge hele regio en gezien de samen stelling en het repertoire kan er sinds vele jaren sprake zijn van een interkerkelijk karak ter. Op het programma van van avond staan onder meer hel Domine Deus Israël van D. S Bortnjanski'j en het Agnus De van H. L. Hassler. Het g< staat onder leiding van Roose uit Brugge. Van onze correspondente MIDDELBURG - Een half jaar onder de eis van de officia van justitie is de 30-jarige N. de P. uit Roosendaal vrijdag veroordeeld tot een gevangenisstraf van één jaar. R. van Ommeren loyaal.- foto archief oe stem De P. stond twee weken gele den samen met vier andere mannen uit zijn woonplaats te recht als spil en organisator van een videobende, die zich had gespecialiseerd in het 'le nen' van videobanden en af speelapparatuur bij videothe ken in Brabant en Zeeland, die vervolgens prompt werden doorverkocht. Op deze wijze drukte de bende materiaal ach terover met een totale waarde van zo'n 75.000 gulden. Ook de heler van het spul, de 53-jarige P. K., eigenaar van een videotheek in Roosendaal, werd ver onder de eis van het openbaar ministerie veroor deeld tot een gevangenisstraf van acht maanden, waarvan de helft voorwaardelijk, met een proeftijd van twee jaar. Offi cier van justitie mr. Beaumont had twee weken geleden een geheel onvoorwaardelijke straf geëist van acht maanden. Overeenkomstig de eis is de 25-jarige Terneuzenaar J. M. veroordeeld tot een gevange nisstraf van tien maanden plus terbeschikkingstelling van de regering. M. stond twee weken geleden terecht op beschuldi ging van meermalig gepleegde brandstichting en pogingen daartoe in zijn woonplaats. Uit het psychiatrisch onderzoek bleek dat M. dwangmatig tot brandstichting kwam telkens wanneer de problemen boven het hoofd groeiden. Van onze correspondent AARDENBURG - Ook i» Aardenburg is er voor V wel de jeugd als volwasse nen het een en ander te be leven met koninginnedag Het programma voor die i die om 8.00 uur geopend wo met klokgelui, ziet er als vr uit: 11.00 uur: receptie voor ge decoreerden op het stadhut 12.00 uur: klokgelui; 13.15 optocht met versierde flets4, vanaf de Markt naar het spot- park; 13.45 uur: opening van» spelen door burgemeester1 Jongmans; 14.00 uur: bolt» van 'De Ware Vrienden' lijktijdig start van de schieting op de liggende wipc* het sportpark; 19.0p uur: koi»r- ginneschieting; 19.30 uur: cor-' eert door de Koninklijke Mf' zieksociëteit Aardenburgs1'' Fanfaren op de kiosk, tend muzikale rondgang Aardenburg. IN VEEL gemeenten is het een goed gebruik dat er na de raadsvergadering achter pot en pint nog eens uitgebreid wordt nagekaart in een plaatselijk horeca-etablisse- ment Zo ook in Hontenisse, waar de dorstige raadsleden na de beraadslagingen maar de straat moeten oversteken. Het spreekt voor zich dat naarmate er meer consump ties door het keelgat glijden de discussies al heviger wor den. Nu waren de gemoederen tijdens de laatste raadsver gadering toch al wat verhit, zodat er niet al teveel voor nodig was om later aan de stamtafel de vlam in de pan te doen slaan. Met name de raadsleden uit Vogelwaarde hadden zich nogal geërgerd aan de uitspraken van het Kloosters raadslid Camiel Roctus, dat Hontenisse Vo gelwaarde maar snel moet afstoten. Immers, dat dorp wordt door de Kloorianen als boosdoener aangewezen voor de tegenvallende uitslag van het referendum over een sporthal. Bovendien zijn de mannen van Vogelwaarde ook nog in de oppositie ge drongen, waardoor ze de strijd in de politieke arena vaak vergeefs vechten. b li b si d Van het een komt het an der en aan de stamtafel bor relden het oud zeer van de gemeentelijke herindeling en de tegenstelling tussen de dorpen Vogelwaarde en Kloosterzande al snel weer op. Een zeer getergde Leo Mangnus zorgde uiteindelijk diep in de nacht voor een verrassende wending. Een ferme kaakslag deed Roctus tussen het cafémeubilair be landen. Uiteindelijk dan toch eens een overwinning voor de oppositie in de politieke boksring. Via een technisch knock-out nog wel. Naor Paosen zijn'k niemer t'ouwen, de polder in. Ik pak mij fietsken en drie of langer, want ik rai zomaor op go< en 't neuk mij nie of k op Kreveril kuit. Passeede week maokteken mijnen Rozenberg en mee volle tos deurfietsend kw£ erg last Ko, daor enk nog mee in dienst en ik docht: „Ik stap 's af en ik zak IJ sting over 't ekken van zijnen of want om 'm onder zaoi te doen - zij drogen. Oe't kwam durf k niemer zeggen, n ten over koneginnedag. Als die Hulster flipperaars maar 1 Niet de autotelefoon maar de ch verkeer. Ook zo benieuwd hoe dat tenten wordt? Dagverblijf zet deuren opea Als h Nieuwe plaat Piet Brakman. Hoez Panda's moeten 200.000 bezoeker: beter tractors voor nemen. Zon op Koninginnedag is te beg brengen ze ook regen. Doens-Vermue mag van Raad vi Maar daar zijn ze toch al bezig?. Boersma: Na-aperij.

de Stem | 1987 | | pagina 22