n op P S P E C Autofocus wordt gemeengoed W: Kraak noch smaak aan vlees en kip uit de magnetron I m E K spelers ïaf 549. DE STEM VIDEO 8-SYSTEEM DOORBRAAK SPIEGELREF LEXCAM E RA' S igen rijdt. et jn zoals: Smalfilm ten dode opgeschreven Offsetpers voor thuis Filmrol met lens Radio met bewegende mond Bliksnijder Tv met leer bekleed Video met digitaal geheugen Aquabloc Elektrische vijl Veilig slot Elektrisch keukengerei ongeschikt voor gehandicapten S3 VRIJDAG 24 APRIL 1987 Utösauiïj opleveren, perkte leverbaar- sctors-item snel bij moet zijn. wilt weten waar en maak een af- Passat Avance, ere van het feit zagen rijdt, jn land te koop is. Opmars camcorder is bron van verwarring Elektronische zoeker en tenigspeelmogelljkheld maken deel uit van de nieuwe FuJIx P 300AF video 8 camcorder. De camera (prijs rond f 3500) Is onder meer uitgerust met een CCD chip, drie maal zoomlens met macro-Instelling, (ultschakelbare) autolocus, automatische wltbalans en rec review mogelijkheid. Door Jack Arentsen De nieuwe camcorders in de systemen Video 8 en VHS en VHS-C zijn lichter en kleiner. De ontwikkelingen zijn de laatste maanden zo snel gegaan dat het voor niet ingewijden uiterst moeilijk is om de vernieuwingen en zeker de niet onbelangrijke aanvullingen op de voet te kunnen volgen. De systemen waarmee op 8 mm video band gewerkt kan worden, hebben ook een steeds betere kwaliteit gekregen. Daarnaast zijn de nieuwste camera's aanzienlijk gebruiksvriendelijker en lichter in gewicht. De verschillen met de portable videorecorder van enkele jaren geleden en de camerarecorder (kortweg 'camcorder') van vandaag de dag zijn hemelsbreed. Woog nog Dit Is 's werelds lichtste (760gram) en kleinste VHS-camera die vooral Interessant Is voor de ruim 700.000 VHS recorderbezltters. Prijs rond 2500. Binnenkort wordt de serie uitgebreid met een drie maal handzoom versie met Inlrarood autofocus. Inclusief accu en tape weegt deze camera 1200 gram. De prijs zal zo 'n twintig procent hoger worden. niet zo lang geleden een dergelijke camera een kilo of acht en duurde het vijf tot tien minuten voordat het geheel operationeel was, het materiaal van nu is direct klaar voor gebruik, terwijl het gewicht vaak tussen de anderhalve en twee kilo ligt. BANDEN De camcorder heeft duidelijk kunnen profiteren van de totale kwaliteitsniveau verbetering die de laatste jaren bij video (inclusief het aeluid) is opgetreden. De kwaliteit van vooral de banden is in korte tijd aanzienlijk gestegen. Andere belangrijke technische ontwikkelingen bij de videorecorders hebben er tevens toe geleid dat camcorders nog steeds lichter en compacter worden. Het gebruik van CCD-opneemelementen in plaats van Saticon- of Newvicon opnamebuizen heeft tot het laatste aanzienlijk bijgedragen. TOPJAREN De camcorder is overigens pas vorig jaar echt in beeld gekomen. Dat wordt door verkoopcijfers duidelijk aangetoond. In 1986 zijn tussen de 20.000 en 25.000 camcorders gekocht. Als naar de prijs van deze apparaten wordt gekeken (toen vaak net onder de 5000 maar nu al in enkele gevallen gedaald tot onder de 4000) mag zelfs van een explosieve ontwikkeling, worden gesproken; vergelijkbaar met de topjaren van de smalfilm. De introductie van het Video 8- S Vier microprocessoren fungeren als het zenuwcentrum van Canons nieuwe EOS Power Eye autofocus spiegelreflex. ZIJ maken een uiterst snelle an erg nauwkeurige automatische scherpstelling mogelijk. Voor het eerst past Canon ook de autofocus-automatlek toe voor een automatische belichtingsregeling met scherptediepte-voorkeuze. Dp goedkoopste EOS-versIe 650 EF 50 mm/F1.8 gaat 11300 kosten; de duurdere uitvoering 1539. erd in de eerste jaren het door Minolta geïntroduceerde 'autofocus'-systeem erg kritisch tegemoet getreden, nu steeds meer fabrikanten (Nikon, Olympus, Canon en over enige tijd ook Pentax met de nieuwe SFX) met spiegelreflexcamera's met automatisch scherpstellen op het toneel zijn verschenen, is het ijs definitief gebroken. Na automatische belichting, automatisch filmtransport en terugspoelen en automatisch flitsen is autofocus nu aan de wat duurdere camera's toegevoegd. Bij de compacte zoekercamera's is het automatische scherpstellen meestal beperkt tot een aantal vaste zönes. Bij de spiegelreflex, met zijn verwisselbare lenzen variërend van f»J y iy Vlees of kip uit een gewone oven of van een fornuis krijgen tijdens de bereiding een korstje en daardoor hun specifieke smaak. Uit de magnetronoven komen die produkten bleek en nauwelijks geurig. Dat is een van de conclusies van een een uitgebreid onderzoek naar de bereiding van warme maaltijden in een magnetron in vergelijking met de bereiding op een fornuis of in de oven. Overigens komt de magnetron er verder in het geheel niet slecht af. Zo is er nauwelijks veschil in voedingswaarde; met andere gerechten dan vlees en kip zijn er weinig smaakverschillen en als het gaat om gemak, snelheid en hoeveelheid afwas scoort de magnetron beter dan fornuis en oven. Het onderzoek is uitgevoerd door het Rijks Kwaliteitsinstituut voor Land- en Tuinbouwprodukten in samenwerking met de vakgroep Wonen/Verzorgingstechnologie van de Landbouw Universiteit eri het Voorlichtingsbureau voor de Voeding. Aardappelen en groenten die normaal in water worden gekookt drogen in de magnetron wat uit. Aardappelen krijgen daarom in de magnetron wat meer smaak, prei en andijvie blijven wat harder. Wat de voedingswaarde betreft is er weinig verschil of voedsel in de magnetron, op het fornuis of in de oven wordt bereid. In de magnetron is geen extra vet nodig, een voordeel voor wie minder vet wil gebruiken. De kleinste compactcamera met twee objectleven levert Minolta met de volautomatische AF-DL. De camera Is uitgerust met automatische scherpstelling. Prijs rond f 460. groothoek tot en met tele, wordt schergesteld over het totale bereik en dat betekent dat bij voorbeeld ook een macro-objectief automatisch instelt van 27 cm tot oneindig. De nadelen van het autofocus- systeem beperken zich tot opname omstandigheden die niet alledaags zijn. Autofocusscherpstelling is namelijk gebaseerd op en werkt met contrasten. Wanneer die er niet zijn, gaat het systeem dus goed de mist in. Er zijn overigens al camera's die over een scherpstelhulpmiddel beschikken in de vorm van een lichtstraal. Daarmee wordt het bereik van het automatische scherpstellen nog eens een keer uitgebreid. Bij schemering, een grijze muur of blauwe lucht, kan behoorlijk scherpstellen worden bereikt door op een ander onderwerp in te stellen dat op ongeveer dezelfde afstand ligt. Bij de wat duurdere compactcamera's (een handige meeneemcamera met kleinbeeld formaat) is automatische scherpstellen, belichting, transport en flitser al in de meeste gevallen gemeengoed geworden. Sinds kort is er ook een merk met een ingebouwde zoomlens en dat gaat ongetwijfeld betekenen dat, nu het eerste schaap over de dam is, er meer zullen volgen. Ondertussen is het aanbod van compactcamera's (toestellen zonder veel poespas maar met vele mogelijkheden voor de echte amateurfotograaf) zo groot dat voor elke portemonnee een meer of minder geautomatiseerd model voorhanden is. systeem door Sony moet gezien worden als de uiteindelijke doorbraak van de camcorder: een camera die nagenoeg dezelfde afmetingen heeft als de smalfilmcamera. Het recorder-deel is in de camera opgenomen. Blijft nog de vraag voor welke systeem moet een consument kiezen. De ontwikkeling van de markt voor huiskamerrecorders weerspiegelt zich voor een deel in de markt voor camcorders. Veel consumenten zullen dan ook voor beide apparaten bij voorkeur dezelfde standaard kiezen. In technisch opzicht is dat niet strikt noodzakelijk, omdat het beeld van de camcorder direkt op de tv kan worden weergegeven of gekopieerd naar elk ander videosysteem. D I e smalfilmhobby is ten dode opgeschreven. De groei van onderaf -de beginner- is in zijn geheel verdwenen. De fabrikanten van filmapparatuur hebben de ontwikkeling van nieuwe modellen dan ook gestaakt. Er is echter nog steeds -en dat wordt gedemonstreerd door de grote hoeveelheid 8 mm- filmmateriaal die jaarlijks wordt gekocht- een flinke groep hobbyisten die haar toevlucht tot de smalfilm blijft zoeken. En niet helemaal ten onrechte, want de projectiekwaliteit (een videofilm op het tv-scherm en een 8 mm-film op een projectiescherm van minimaal 1,2 bij 1,2 meter) slaat duidelijk in het voordeel van de smalfilm door. Daarnaast kan men ook veel gemakkelijker en goedkoper zelf monteren. De vergelijking met videofilmen wordt vaak gemaakt. Het accent komt daarbij vooral op de pittige prijs te liggen van de slechts drie minuten durende filmpjes tegenover de lange speelduur (en nog uitwisbaar ook) van een videoband. De aanschaf van video-apparatuur blijft evenwel vele malen duurder. Elektrische mixers en keukenmachines vertonen zoveel ongemakken dat ze voor gehandicapten vaak nauwelijks bruikbaar zijn. Het bedieningsgemak kan door de vele tekortkomingen soms ook niet-gehandicapte gebruikers danig parten spelen. Een en ander blijkt uit een onderzoek van de Stichting Warenonderzoek Gehandicapten (SWOG) en de Consumentenbond naar de bruikbaarheid van elektrisch keukengereedschap voor mensen Naast de standaardmogelijkheden biedt de nieuwe Handycam van Sony als extra's autofocus, rec review, auto-wltbalans, backlight, zoomlens (12- 30 mm), macrolens, verstelbare vlewlinder en de gelegenheid om direct weer te geven op elke televisie. De prijs van deze CCD-V30E ligt rond f 3400. Quick Snap noemt Fuji de klein beeld film (135 mm) die voorzien is van een F/11 lens en een sluiter. Wanneer men het 'filmdoosje' op een onderwerp richt en afdrukt, heeft men direct een foto. De scherpte loopt van een meter tot on eindig. Wanneer de 24 opnamen ge maakt zijn, moet de hele Fujicolor Quick Snap bij de fotohandelaar in geleverd worden. De prijs van een dergelijke film ligt iets boven de f 20. Importeur Muskens uit Utrecht brengt een nieuwe, handzame off setpers voor thuisgebruik op de markt. Op simpele wijze is het moge lijk meerkleuren (raster)drukwerk te maken op briefkaartformaat. De pers kan ook worden gebruikt voor het af drukken van etsen en linoleum- of houtsneden. De mini-drukkerij (prijs f 264) is bedoeld voor hobbyist of vereniging en kan ook dienen als in structiemateriaal. Bij het openmaken van een blik loop je nogal eens het risico je vingers open te halen aan de scherpe snij- randen. Tefal heeft als oplossing de blik-snelsnijder bedacht, die precies onder de rand van het deksel snijdt, aan de zijkant dus. Het blik is daar het dunst en daardoor gaat het moei teloos. Het deksel met de dekselrand wordt glad afgesneden, zonder scherpe snijranden. Het valt ook niet meer in het blik maar blijft in de snij der geklemd. Opengesneden vingers behoren daarmee tot het verleden. De prijs van de ook voor linkshandi- gen geschikte blik-snelsnijder is f 14,50. Voor wie het kunststof omhulsel van zijn televisietoestel niet zo passend vindt in het interieur en iets exclusie vers wil, heeft Nordmende mogelijk een oplossing: een televisie bekleed met leer. Gekozen kan worden uit drie kleuren leer: zwart, bruin en rood. Voor ongeveer drieduizend gulden is dit moois in de winkel te koop. Een geintje dat importeur Promotion Products uit Wapenveld op de markt brengt: de Funny Talking Radio. Deze AM- en FM-radio heeft een mond die zowel op gesproken tekst als op muziek synchroon beweegt. Niet bekend is of de lippen zo perfect meebewegen dat een dove iets aan de radio kan hebben. Defecte (af-)wasmachines kunnen flinke wateroverlast veroorzaken. Met de Aquabloc is de kans daarop nihil. Het is een elektronisch wer kend schakelapparaat dat in geval van lekkage zelfstandig de watertoe voer afsluit. Het apparaat wordt door Deltimex Techniek uit Werkendam in de handel gebracht. De prijs is ruim f300. Een snel en handig alternatief voor beitels, raspen, vijlen, schrapers en allerlei ander handgereedschap. Zo noemt Black Decker de Powerfite, een snelle elektrische vijl, die voor zien is van een schuurband, waar mee nagenoeg elk materiaal in elke denkbare vorm kan worden bewerkt. Dus geen problemen meer met kaarsrechte groeven beitelen, leidin gen wegwerken in pleisterwerk, pen/gatverbindingen maken, ont- roesten, klemmende deuren goed la ten sluiten, en dergelijke. De Power- file, adviesprijs f 149, kan ook wor den gebruikt voor het slijpen van bij voorbeeld scharen en messen. Een automatische afzuiging zorgt er voor dat het werkoppervlak schoon blijft. teem en sleutels vrijwel onmogelijk is. Door*gebruik te maken van de computer is de kans op twee gelijke sleutels uitgesloten. De koper van de sleutel krijgt een speciaal sleutelcer tificaat waarop een nummer staat vermeld. Alleen op vertoon van deze pas maakt Lips een duplicaatsleutel. De slotstiften in de cilinder zijn van een zeer hard en slijtvast materiaal gemaakt, dat iedere boor-poging zin loos maakt. De prijs van het nieuwe slot varieert, al naar gelang de uit voering, tussen de f 85 en de 135. Toshiba brengt de eerste videore corder met digitaal geheugen op de Nederlandse markt. Zes ingebouwde geheugenchips zorgen voor een per fect stilstaand beeld, haarscherp en zonder enige ruis of vervorming, of het nu gaat om een videoprogramma of een rechtstreekse tv-uitzending. ook blijft het beeld zo lang men dat wenst staan. Deze DV 80 W van Tos hiba heeft een adviesprijs van circa 1900 gulden. Slotenfabrikant Lips in Dordrecht brengt een nieuwe serie cilinderslo- ten op de markt met een zodanige constructie dat het kopiëren van sys- met een lichamelijke handicap. Daarbij is onderscheid gemaakt in mensen met beperkingen in het gebruik van armen en handen, blinden en rolstoelgebruikers. Naar aanleiding van de teleurstellende uitkomsten van deze gebruikstests is aan de betrokken fabrikanten gevraagd het bedieningsgemak van de apparatuur te verbeteren. „Helaas blijk de bereidheid daartoe niet in alle gevallen aanwezig", aldus de Consumentenbond. De bevindingen van het onderzoek zijn beschreven in een brochure, die de SWOG uitgeeft. Daarin staan voor elke groep gehandicapten uitvoerige gebruiks- en koopinformatie, adviezen en tips.

de Stem | 1987 | | pagina 17