De vrouw staat haar mannetje Pech bij modernisering van Queen Elizabeth II Russ Rederij VAN HARPERS BAZAAR MOGEN DE JAREN '80 MOOI ZUN HBRIE Patenten op nieuwe levensvormen mogelijk in Amerikal REAGAN Z MOOI FIT DE STEM EXTRA OP WOENSDAG WOENSDAG 22 APRIL 1987 Het is natuurlijk geen toeval dat er de laatste tijd een hernieuwde aandacht is voor 'vrouwen en de politiek van het uiterlijk schoon'. Toegang verenigde spaarbank De Verenigde Spaarbank doet meer. BEAUTY LIFESTYLE THEMA Failliet Vrouwen pESTEM BU1TENL WASHINGTON - On middellijk nadat de Amerikaanse minister van Buitenlandse Za ken Shultz vorige week zijn besprekingen in Moslou afsloot, hadden hoogeplaatste Russi sche functionarissen langiurige gesprekken met een 18-man sterke dele;atie uit het Ame- rikatns Congres. tovnsend weini AMSTERDAM! Konindijke in ongearimeerd D mmmsa T11;Z Door Heieen Crul Bij de feministische uitgeverij Sara verscheen het boek 'Schoonheidsgeheimen' van Wendy Chapkis, waarin de invloed van het feminisme op de relatie die vrouwen hebben met hun uiterlijk, messcherp wordt geanaly seerd. Twee tijdperken worden met elkaar verbonden: de tijd waarin alle make-up als rolbe- vestigend en dus verdacht bij de vuilnis werd gezet en deze tijd, waarin het weer 'mag' en zelfs moét in bepaalde kringen. De tuinbroek legt het af tegen het mantelpak. Gelukkig wordt er ook aan dacht besteed aan het zorgwekkend gebrek aan indi vidualiteit, dat beide trends veroorzaken. Het is een van de vele dilem ma's waarmee werkende vrou wen worstelen en die Wendy Chapkis beschrijft, aan de hand van zeer interessante in terviews. Een pak verschaft mannen en vrouwen toegang tot bepaalde beroepen, het maakt dat je je moeiteloos kan handhaven in bepaalde kringen. Met een (mantel)pak slecht je moeite loos een aantal barrières en ben je bovendien de hele dag, waar je ook gaat en staat en met wie je ook om moet gaan, acceptabel gekleed. Blijft onverlet dat tuinbroek en mantelpak met elkaar ge meen hebben dat ze beogen de vrouwelijkheid te verhullen en dat je zowel het een als het an der draagt om serieus genomen te wordea Echt goed gaat het dus nog steeds niet met ons, het wachten is kennelijk op de ne gentigerjaren. Terug naar Harpers Bazaar. Hanny van den Horst, voorma lig hoofdredactrice van Mar griet en adjunct-directrice van de Geïllustreerde Pers, stond aan de wieg van het blad, dat hoewel Amerikaans van oor sprong, in tal van landen in een licentie-uitgave op de markt wordt gebracht. „Ik ben in Amerika aange stoken door de Harpers-bacil, ik was er gevoelig voor uit een soort vermoeidheid over een blad als Cosmo." Cosmo is typisch een blad voor vrouwen die in de recla mewereld worden getypeerd als 'de confetti-generatie', jonge wispelturige vrouwen, die hun draai nog niet gevon den hebben en voortdurend ex perimenteren met relaties en leefstijlen. „Harpers Bazaar is elitair, dat is zo, maar die mensen zijn er ook, zeg ik dan maar. Voor vrouwen die weten wat ze wil len, kwaliteit en schoonheid op prijs stellen, niet op iedere bladzijde met seks rond hun oren geslagen willen worden, een beetje internationaal den ken en geld te besteden hebben, was er geen blad", aldus Van der Horst. Harpers Bazaar bestaat al 120 jaar. Het dankt zijn succes aan de uitvinding van de naaima chine en het patrooa Daardoor kon het blad de nieuwste Pa- rij se mode direct ter kopiëring aan zijn Amerikaanse lezeres sen aanbieden. Al spoedig werd het blad een inspiratiebron voor de dame van betere stand, die er een vakblad aan had op het gebied van kleding, schoon heid, interieur, literatuur en kunst. Befaamd zijn de omslagen van het blad, gemaakt door de kunstenaar Erté, de initialen van de naar Parijs gevluchte Rus Roman de Tirtoff. Schitte rende Jugenstill-ontwerpen, die in de jaren dertig gevolgd werden door baanbrekende modefotografie op de covers. Wie de huidige Harpers ter hand neemt, heeft dan ook geen wegwerpartikel in zijn hand, maar een duurzaam tijdsdocu ment, dat zich later nog goed zal laten lezen als een repre sentant van de late jaren tach tig- Een greep uit de inhoud, naast onderwerpen als mode, mooi en fit: 'Zo woont Paloma Picasso', een boeiend verhaal over achtergronden en bezig heden van deze internationale jet-set queen, 'Te gast op het kasteel', een fotoreportage over het interieur van het schitte rende 'Huys ten Donck' in Rid derkerk, dat bewoond wordt door jonkheer Frederik Groe- ninx van Zoelen en de zijnen. Vanwege de zware lasten die zo'n naam en zo'n bezit met zich meebrengen, is een ge deelte van dit Louis XVT-lust- hof te huur voor diners. De mooie dingen van het leven mogen weer. Voorbij, definitief voorbij is de tijd dat een beetje feministe er uit moest zien als een pot- teuze timmervrouw in tuinbroek. Wie het als vrouw gemaakt heeft, draagt een sjiek mantel pak. Dat is weliswaar ook een uniform van een groep, maar het is de zichtbare 'dress for succes'. In het BH-loze tijdperk van spijkerbroek, soepge waad, drenkelingenhaar en paniekkapsel stond het klagen en slachtoffer zijn centraal. Nu kan er geoogst worden. Loop in de Am sterdamse 'P.C.' (afkorting voor P.C. Hooftstraat), lunch bij Metz, pak een drankje bij Hilton en je struikelt over vrouwen die het gemaakt hebben. Bij de late jaren '80 hoort een po sitief imago. En het blad 'Harpers Bazaar'. Dit soort geluiden én vrou wen waren onlangs in de koepelzaal van het Sones- tahotel in Amsterdam ver zameld bij de lancering van Harpers Bazaar in Neder land. Het eerste exemplaar werd overhandigd aan mevrouw Ria Lubbers, die met de no dige zelfspot liet weten, dat zij overduidelijk te weinig 'Harpers' was. „Ik ben bo ven de dertig, dat is zo on geveer de enige voor waarde waaraan ik vol doe." De Nederlandse Harpers Ba zaar, die vanaf augustus iedere twee maanden zal verschijnen, kenmerkt zich ook door een be paald 'thema'. In dit nummer is dat een gesprek met de Ameri kaanse psychiater Jean Bolen, die de Harpers-lezeres opwekt de godin in zichzelf te ontdek ken. Jean Bolen kreeg nog al veel vrouwen op haar spreekuur die kampten met het raadsel van hun innerlijke identiteit. Zij ontdekte dat de vraag 'wie ben ik nu zelf, wat wil ik eigen lijk?', samenhangt met de delen Als u vrij over uw spaargeld wilt kunnen beschikken en toch een hoge rente zoel is onze Patentrekening een ideale spaarvorm voor u. Met de Patentrekening kunt u op elk gewenst moment zonder opzeg termijn of opnamekosten over uw spaargeld beschikken. En u krijgt twee keer per jaar een hoge basisrente en in de meeste gevallen ook nog een extra premierente. Is uw saldo op 1 juni of 1 december minimaal f 2.500,-, dan ontvangt u deze ;>v extra premierente. In de tabel kunt u zien dat met het stij- PATENTREKENING gen van uw saldo, ook de basis- en premierente mee klimmen. Wilt u meer weten over de Patentreke ning? Op het kantoor bij u in de buurt vertellen ze u er graag meer over. SALDO VANAF BASIS- RENTE' PJ.) PREMIE RENTE* PJ.) TOTALE RENTE' PJ.) Basis 23/4 23/« Patent 1 2.500,- 3 1 4 Patent 2 5.000- 3V« VU 4Va Patent 3 10.000,- 3l/z l3/« 5V« Rentewijzigingen voorbehouden. Inlichtingen: Kantoren Breskens, tel. 01172-3310. Oostburg, tel. 01170-2313. Terneuzen, tel. 01150-13771 en 17815. Axel, tel. 01155-2689. Hulst, tel. 01140-16840. Zo woont Paloma Picasso 130 jaar Harpor Bazaar Tegastop hot kastaal REIZEN Aruba/Cultuur ondorwog Ontdok do godin ininoH Harpers Bazaar: Leefstijl voor de elite. van de vrouwelijke psyche die ontkend of onderdrukt worden in onze mannelijke westerse cultuur. Kwaadheid, onderne mingslust, onafhapkelijkheid, strijdvaardigheid en intellec tuele geldingsdrang worden als 'onvrouwelijk' beschouwd. Daarnaast worden andere fa cetten van onze pscyhe: fanta sie, (dag)dromen, tempera ment, gretigheid en spontani teit als vrouwelijk en dus 'irra tioneel' afgedaan. Moderne vrouwen, die zich wereldwijd bewegen, ver trouwd zijn met computer, magnetronoven en creditcard hebben behoefte aan inspire rende voorbeelden, die uitstij gen boven het stereotiep vrou welijke. Maar waar vind je deze voorbeelden? Jean Bolen vond ze .bij 3000 jaar oude Griekse godinnen, die met grote zeggingskracht uitdruk king geven aan vrouwelijke krachten en kwaliteiten, die door onze cultuur niet worden geaccepteerd of gewaardeerd. „Weten dat je dit in je hebt, kan je zelfbewustzijn vergro ten en je minder verscheurd maken", is haar opvatting. Het verklaart waarom de 'godinnenbeweging' in de vrou wenbeweging een nieuwe trend is. Want godinnen zijn niets anders dan ver-beeldingen van je eigen krachten en daardoor een bron van inspiratie. Ze hel pen je je mannetje te staan en toch vrouw te blij vea Een stre ven dat ook Harpers Bazaar kennelijk hoog in het vaandel voert. Wie de vele afbeeldingen van godinnen bekijkt en op zich in laat werken, ontdekt in ieder geval één ding: godinnen droe gen nooit mantelpakken. Door onze correspondent Rink Drost BONN - De proefvaart had al afgelopen moeten zijn. Maar ze is na et rarzelend begin al twee keer afgebroke Je Queen Elizabeth II, een van 's weregrootste passagiersschepen, ligt voor anker voor de Noorse kust, waar het met zestig kilo meter per uur door de golven van de oce aan had moeten klieven. Achthonderd ingenieurs, electronici, technici, lassers, bankwerkers en wat er aan werkvolk maar meer voorhanden moet zijn, hollen koortsachtig over het schip heen en weer, voe ren onvoorziene werkzaamheden uit en krab ben op hun schedels, zich afvragend waarom het allemaal niet functioneert zoals het moet. Voor de Lloyd Werft in Bremerhaven is wat er in korte tijd aan boord geschiedt van le vensbelang. Op 25 april moet het schip worden overgedragen aan de eigenaresse, de Britse re derij Cunard Line, die er nog deze maand een superluxe cruise naar Amerika mee wil star ten met ruim 1800 superrijke passagiers. Voor elke dag die de Lloyd Werft te laat is moet 1,5 miljoen mark (1,7 miljoen gulden) aan de Cu nard Line terugbetaald worden. Het lag tot aan de proefvaart allemaal zo mooi op schema. Lloyd had nog niet een volle dag achterstand, die met een klein beetje overwerk gemakkelijk had kunnen worden ingehaald. Maar vanaf het begin van de proef vaart ging alles mis. De gloednieuwe MAN- dieselmotoren vielen telkens uit, nog steeds is niet bewezen dat het schip de snelheid haalt die Lloyd had gegarandeerd. Naast de ploegen die tijdens de proefvaart volgens schema doorgingen met het betimmeren en inrichten van de hutten, keukens, dans- en eetzalen, zwembaden, casino's en andere ruimten voor passagiers en bemanning, werden met kleine schepen steeds meer technische specialisten aan boord gegbracht. Met zijn allen hebben ze tot nu toe de technische problemen nog niet tot een oplossing kunnen brengen. Wanneer de pech voor Lloyd aanhoudt, kan de zo lupratief lijkende opdracht van 300 miljoen mark het failliet voor de onderneming beteke nen. De Lloyd Werft had in 1985 zo scherp ge calculeerd, dat acht andere gegadigden voor de opdracht tot algehele renovatie van de Queen het nakijken hadden. Alle in aanmer king komende Britse werven hadden toen al afgehaakt, omdat de vakbonden hun de klus onmogelijk hadden gemaakt Het werk kon anders niet dan met veel overwerk en werk in de weekends worden ge klaard, en daar spraken de Britse vakbonden hun veto over uit. De opdracht leek ook onmo gelijk: in 179 dagen moest aan het schip zo veel worden vernieuwd, dat er in de praktijk een nieuw schip moest worden gebouwd. Pas 27 oktober 1986 voer de Queen Elizabeth II het droogdok van de Lloyd Werft binnen. Het trieste voor de Lloyd Werft is, dat ex terne factoren het schema ondersteboven heb ben gegooid. De reusachtige dieselmotoren van Duitse makelij draaien feilloos en preste ren volgens de werfdirectie zeker wat is be loofd: een snelheid van 60 kilometer per uur, een branstofbesparing van 20 miljoen mark per jaar vergeleken bij de oude motoren en een verregaande trillings vrijheid, ter verho ging van het comfort van de opvarenden. De problemen zijn van Britse oorsprong. Op drin gend verzoek van de Cunard Line is namelijk vrijwel de hele Uitgerekend in die elektronische besturing van de motoren zitten mankementen, die zich maar niet laten opsporen. Het gevolg is dat op het ogenblik naast Duits aan boord veel in het Engels wordt gesproken. En gevloekt Directeur Eckart Knoth van de Lloyd Werft heeft laten weten, dat bij overschrijding van de tijdslimiet alles in het werk zal worden ge steld om de financiële strop af te wentelen op de leveranciers van de elektronica. Dat kan een lange rechtsstrijd worden, want het gaat om een flink aantal leveranciers, die voor de rechtbank stellig allemaal met een veelheid aan argumenten komen. Vooralsnog houdt Knoth het er op, dat het ondanks alle tegenslagen zal lukken de Queen Elizabeth II, 293 meter lang, 32 meter breed en 62 meter hoog, tijdig aan de Cunard Line over te dragea Maar achthonderd koortsachtig werkende mensen aan boord konden het vie ren van de paasdagen met het gezin wel uit hun hoofd zetten. Ach, ik denk dat die uitslag niet zoveel ■aCtyde persoon te maken heeft, en dat ze zeker niet sexueel bedoeld is, als ik dat zo mag zeggen. Het is een beeld dat men vaak ziet. Men heeft een algemene indruk, en daar rea geert men op - een symbool, dat vrouwen aanstaat of niet." Aldus kort geleden de wat on gemakkelijke reactie van Wil- fried Martens, eerste minister van het koninkrijk België, op het gegeven dat van alle Belgische vrouwen 7 procent hem de ver leidelijkste man van het land vindt, en 12 procent in hem de op een na minst verleidelijke ziet. Koploper in die laatste ca tegorie - maar de man heeft ook inderdaad z'n fysiek niet mee - was vice-premier Jean Gol, die in z'n eentje méér vrouwen af stoot dan Herman De Croo, Willy De Clerck, Mare Eyskens, Louis Tobback en Leo Tinde- mans samen. Bron: het aan de Brusselse universiteit verbonden Institut universitaire de sondage d'opi- nion publique (Unisop), dat in opdracht van Le Soir een zeer uitgebreid opinie-onderzoek hield naar de voorkeuren en an tipathieën, leefomstandigheden, idealen en toekomstverwachtin gen van de rond 5 miljoen vrou wen die in België wonen. Le Soir, toch al een van de betere Belgische kranten, wijdde er ter gelegenheid van zijn hon derdjarig bestaan een uitputtend dossier aan, dat ruim 35 kran tenpagina's beslaat. Een heel re dactieteam werd daarvoor vrij gemaakt, deskundigen schreven bijdragen op verzoek, en meer dan 200 enquêteurs en enquêtri- ces verzamelden het statistisch materiaal onder 2.000 vrouwen tussen de 15 en 75. Maar het resultaat is dan ook bijna encyclopedisch. Uit de stortvloed aan gege- vens blijkt dat de pil, het stem recht en de wasmachine (in die volgorde) het leven van de Bel gische vrouw de afgelopen de cennia het ingrijpendst hebben beïnvloed, maar tevens dat de rolverdeling thuis vaak nog zeer traditioneel is: het aandeel van de man in het huishouden be perkt zich tot het wassen van de auto en het aan straat zetten van de vuilemmers. Toch is drie kwart van de ondervraagde vrouwen ervan overtuigd het makkelijker te hebben dan de eigen moeder, die het immers nog zonder (vaat)wasmachine, stofzuiger en zelfstrijkende over hemden moest stellen. Vergeleken met toen werken nu veel meer vrouwen buitens huis, maar geld en werk, of ge brek daaraan, interesseren de Belgische vrouw niet echt. Vriendschappen komen op de eerste plaats, onmiddellijk ge volgd door de familie. De kinde ren en de eigen echtgenoot of partner volgen op afstand. Als er getrouwd wordt, is het om kinderen te krijgen, en over wegend van een man die in een dancing of op een bal is opge pikt (25 96). Die man moet in de eerste plaats eerlijk en trouw zijn; mooi is meegenomen, maar dat hoeft maar voor 2 procent, waarbij dan nog het figuur, de ogen en de glimlach de voor naamste criteria zijn. Minder dan 2 procent valt voor mooie billen en benen, minder dan 4 procent laat zich imponeren door spierballen en brede schouders. Omgekeerd zijn schoonheid en charme, gevolgd door huis houdelijke kwaliteiten en sexu- ele aantrekkelijkheid, volgens het. merendeel van de wel de voornaamste voor de mannen, sterk, rijk, ambitieus of bankelijk zijn - laat staa. vier - kunnen het wel vinden ze. Een goed figuur entegen en mooie borsten wonderen, aldus het van de Belgische vrouwen. Grote verwachtingen een deel van hen ook van ondergoed, maar wie daar op uit is heeft de grootste kans in Brussel en Wallonii Tussen de gewesten blijken trouwens meer cante verschillen te houden Brusselse vrouwen j opvallend méér een relatie tea bun huwelijk op na, genieten ze minder van 'de ste keer' dan hun Vlaamse genoten. Door Frano Boogaard In de serie wordt ook aaiil rieuzer zaken aandacht besteej mishandeling (1 op 10 kan ei meepraten), verkrachting (jj 100), rook- en drinkgewoomj medicijngebruik en de tol de vrouw in de reclame, is i maatschappij en in de Daarin zouden vrouwen veel meer moeten vindt driekwart, wat een voornemen blijft, omdat 10 procent eraan toe komt kelijk politieke interesse brengen. „Ze hebben veel andere dingen aan hun aldus Rosita Gol —jawel, van Jean! - die zeil boeiende baan heeft als bid misch onderzoekster Luikse universiteit. Reacties zoals die van haj van Mariens, opvallti nieuwsfeiten - 90 procent van] Belgische vrouwen blijkt veel beralisering van abortus! - til creativiteit waarmee het werp is aangepakt makes ij Soir-dossier (binnenkort ool| boekvorm) tot een uniek ven. Vaak openhartige brieves,! als die van de nu 49-jarige' nique aan haar moeder ("to geboren werd en je zag di| een meisje was, riep een slachtoffer!") dragend belangrijke mate toe bij. Soms zet de serie aan totij spot - de reclameman die» aangevallen op zijn 'vroutj misbruik' in een campagmtj Spa, en die schuldbewust a "ik hhd maar twee soortttj soms ook is ze ronduit s kend. Dat is bijvoorbeeld hetji bij het getuigenis van Cta ne, die aangifte wil doen ernstige mishandeling dooiij man, maar van de dlenstd agent alleen maar de belaid lende vraag krijgt wat ze bol godsnaam heeft aangedr hem zo kwaad te krijgen. Conclusies, uit het hele q sier, trekt de Soir-redactit j behalve dat ze mét Mauriacj eens vaststelt dat dé vrousj bestaat, alleen de vrouwen En gelukkig blijkt, altham België, ruim driekwart zii| dat lot wonderwel te schi" WASHINGTON (UPI) - In de Verenigde Staten wordt j mogetijk patent te verkrijgen op nieuwe vormen vanlei die zijn geschapen door middel van genetische manipA en andere reproductietechnieken. Het patenteren van menselijke eigenschappen zal echter niet mogelijk zijn. Het Amerikaanse bureau voor Patenten en Handelsmer ken maakte dat bègin deze week officieel worden bekend gemaakt. De VS zullen daar mee het eerste land worden waar planten en dieren met nieuwe eigenschappen gepa tenteerd kunnen worden. Der gelijke patenten zouden mil jarden guldens waard zijn. De nieuwe regels zeggen „dat hogere levensvormen binnen de beschouwing kunnen vallen en dat zou dan weer kunnen worden doorgetrokken naar de mens", zo verklaarde een hoge functionaris van het patenten bureau. „Maar de komende tijd zullen wij geen aanvragen in behandeling nemen waarbij menselijk leven is betrokken". Inmiddels is van vele zijden de kritiek op het voonjö van het patentenbureau barsten. Een bundeling vafl ganisaties ter beschermWJ de burger- en dierenre®i hebben al stappen aang»_ digd om verlening van r] ten op nieuwe vormen t" ven te verbieden. Voor de biotechnoloi en de agrarische industry het patentenbesluit van belang omdat verrewefj «meeste onderzoek op ditg'! ten behoeve van deze be® takken plaats vindt D°°r,( genetisch materiaal van lei plant- en diersoorten nipuleren is het mogeli]' sneller planten en dieren nieuwe commercieel aar kelijke eigenschappen te ken dan door selectieve sing. Op deze manierc theoretisch zelfs mogeW'' hele nieuwe diersoorten®' ken. Van oize correspondent De Rissen lieten hun gas ten veten dat ze ernstige twij éls hadden over presi dent Reagans bereidheid echt ot een ingrijpend ont- Van owe correspondent LONJEN - De veerramp van Zeebrugge, waarin minitens 200 passagiers en bemtnningsleden om het le ven kwamen, heeft de Brifee Rederij Townsend Thcresen blijkbaar nog niet ved geleerd. Onlanks de grote verwarring en onzekerheid die nog steeds beitaan omtrent het precieze aantal passagiers en voertui- ggi aan boord van de gekap- sésde 'Herald of Free Enter prise', blijft Townsend Thore- stn onvoorzichtig bij het boe ten van passage. In feite wordt er maar raak jeboekt. Op dinsdag 7 april kochten wij bij een bekend En gels reisbureau tickets voor twee personen en onze auto om op 11 april te 9 uur van Dover naar Calais te kunnen varen. Zogezegd omdat wij die zater dagmorgen twee minuten te laat aankwamen, werden wij in Dover bij tientallen andere wagens geplaatst in de zogehe ten 'waiting lane' (rij waarin men zijn beurt moet afwachten wanneer de 'eerboot praktisch volgeladen is. Dit was loogst ongewoon, vooral omdatwij onze passage toch enkele chgen van tevoren hadden gebokt. Wij mochten van geluk speken, want uit eindelijk wa.< onze wagen de laatste die nog aan boord mocht. Daarra werden de ga ragedeuren zcgvuldig gesloten (dit ging gepaird met het geloei van een siene) onder het waakzame o<g van twee be manningslede» (een matroos en een officier. De aap kvam pas uit de mouw nadat iet TT-veer kort AMSTERDAM (»NP) - Het Damrak heeft na het lane Paasweekeinde de handel nogal ogeanimeerd hervat Veel koersen blken echter na veel heen een weer gschuif lager, waarbij het meestal pei saldo niet tot echt grote veranderden kwam. De totale omzet bleef steten op ƒ688 miljoen, waarvan slechts 320 miljoen aan aan delen. Koninklije Olie raakte duide lijk in de knel e sloot 4,30 lager op f240,80. In de internatonale sector ging ver der Akzo 1,50 arug naar 136,50 en Unilever 4 nar 583. Philips moest gulden omlag naar ƒ50,90. In de financiële sfeer rnd ABN van de ma laise te lijden ret een teruggang van 8 naar 512 a Amrobank met een rijksdaalder nar 78,30. Verzekeraar Amev moest 20 prijsgeven op 64,50. Nedlloyd veioor 1,30 op 173,60, Ahold itio opf 107,70, maar Wessa- nen rukte IJ op naar ƒ87,50. De grote uitgeversnoesten alle terug, El sevier en Kluwr 1,50 en VNU 3. De obligatiemarktgaf gedurende de dag licht afbdkkelende tendens te zien. Op de lokal markt ging Sporthuis Centrum 5,5( omhoog naar 175,50. ^r gunstige «richten bij Braat le verden ƒ30 wist op op 358 en bij fUfgman Heyroek 150 op 3350. In j k bleken vrder fondsen als Crédit Lyonnais en MBM-Bouw. GTI rea geerde op deaankondiging van een ciaimemissie net een daling van 2 *37. VK zakte een gulden naar J 128,50 en oolBatenburg en Ver. Glas stonden ondedruk. Op de patllelmarkt liep Verkade 2* antonius antorüus gj'eongr.o.r. II gasthui, gasthui» easthui, gasthui/ hooghus 7* Protth ,\Prot-a.hs Protst aeneas (oostb.) (oostb.) lourdes (tilburg) (tilburg) (tilburg) (tilburg) (het) klokkenberg liduina ('s-h'bosch) (s-h'bosch) ('s-h'bosch)

de Stem | 1987 | | pagina 4