even. UITBLAZEN Argentijnen geven democratie nooit meer prijs Eenheid PLO vermindert de kansen op vrede Soeharto hoeft zich weinig zorgen te maken Botsing CDA'ER M JUBELSTEMMING VAN PATAGONIË TOT HET TROPISCHE NOORDEN Koude Pasen PLO-LEIDER ARAFAT IS HARD BEZIG LEIDERSCHAP TE VERSTERKEN 94 MILJOEN INDONESIËRS KUNNEN MORGEN NAAR DE STEMBUS DE STEM CC Arafat: hoge DE STEM ACHTERGROND WOENSDAG 22 APRIL 1987 WIM KOCK -DESTEM- -I5 DE STEM BINNEN UTRECHT - Als de pl Dekker voor een om\ heidszorg worden door] te worden. Wie veel schaarse vormen van ren. Concurrentie Te optimistisch PASEN 1987 liep ten minste nog redelijk in de pas met de natuur. Overal bloeien de narcis sen (paasbloemen). In mijn woonplaats, waar in de bezuinigingsjaren veel onderhoudsgevoelig kleur- goed uit de plantsoenen is verdwenen, hebben ze, waar schijnlijk van de weeromstuit, tonnen narcissen uitgepoot. Het resultaat mag er wezen. Zelfs bij regen lijkt het, dankzij die goudgele gloed langs de we gen, alsof de zon schijnt. Jam mer dat het feest van zo korte duur is. De narcis is mijn favo riete voorjaarsbloem. Liep Pasen 1987 ook in de pas met het klimaatIk denk. van wel. Paaszaterdag was een schitterende dag en zette me nige dagtoerist op het ver keerde been. Weten die weers- voorspellers veel! Maar de weersvoorspellers hadden het bij het rechte eind gehad. Za terdagavond, nog vóór de zon ter kimme neigde, zoals de dichter zegt, werd de wind guur. De dagtoerist had echter zijn plan getrokken en liet zich niet meer tegenhouden. Klagend over de koude wind, mopperend op de regen trok hij erop uit. Later toen het deels mislukte weekend moest worden goedgepraat, hij had er immers tijd en geld in gestoken, sprak hij van een meevaller. Het was weliswaar koud ge weest, maar hij had net even van een korte opklaring kun nen profiteren door - wel met de jas aan - koffie te drinken op een terras en het was in Zee land pas tegen vier uur gaan re genen en toen zat hij toch al droog in de auto, op weg naar huis. Maandag hadden we nog even een twistgesprek over Pa sen vorig jaar. Of het toen beter weer was. Je weet het gewoon niet meer, tenzij je toen met een tentje op een camping zou heb ben gestaan. Het was een vroege Pasen: 30 en 31 maart. En een natte Pasen want dat staat boven mijn stukje van 2 april 1986: „Natte Pasen". Te levisiebeelden van omverge- waaide caravans. Nergens bloeiden de narcissen, behalve in de supermarkt. „Wat doe je in een waterdoornat paasweek end?" vroeg ik retorisch. Tele visie kijken. S-pionnen (AVRO), Kane and Abel (BRT). Veel stelde de tv dat weekend niet voor. Thrillers ge lezen dus, tot ik er duf van werd, zo herlees ik mezelf. Me door onze zoon laten overhalen om mee naar PSV-NEC te gaan. Waardeloze wedstrijd, maar ik zag voor het eerst ster ren als Gullit, Gerets en Arne- sen in levende lijve voetballen. Jan Heintze die vlak voor ons, achter (of voor?) het gaas, heen en weer hep maakte zelfs in druk. Tijdens de wedstrijd brak de zon even door, maar toen we op de markt van Oirschot uit stapten om een kop koffie te drinken, kwamen nieuwe re genwolken aangewaaid. Pasen 1985 was ook niets. Het hoogfeest viel op 7 en 8 april. Op 10 april schreef ik er over. Niet veel, slechts een paar alinea's, maar onder een veel zeggend tussenkopje: Lente oj herfst?. Het moet slecht weer zijn geweest want het gaat over regen die tegen de ruiten klet terde terwijl ik naar de televisie zat te kijken door het bespatte oog van een camera, waar tel kens een handdoek overheen gehaald moest worden om con dens en regendruppels van de lens te verwijderen. 'Prachtige, boeiende televisie', schreef ik. Dat moet over de live-repor tage van een Vlaamse wie lerklassieker zijn gegaan want er is ook sprake van dramati sche taferelen op de 'Muur van Geraardsbergen' en over Hen- nie Kuiper die daar zijn kansen verspeelde op een hoofdrol in de finale. Dit jaar was het Luik-Baste naken-Luik in een jaloersma- kend zonnetje dat wij moesten ontberen. We moeten terug naar 1984 om eindelijk een mooie Pasen aan te treffen. Het was een late: 22 en 23 april. „Model-paasda gen", schreef ik op 25 april, „zó uit een roman van de Bouquet- reeks. Verhef de verpleegsters- weer. Weer om met jubelend hart naast de pas verworven dokter in een open two-seater door het zonovergoten land schap te rijden, naar een plek waar ze nog lang en gelukkig zou kunnen leven." File-weer dus ook. Naar schatting 800.000 toeristen. In Amster dam stalen ze als de raven. „Hill Street Blues is er niks bij", zuchtte een politieman van het bureau Warmoesstraat. „En het was gekken-weer", lees ik verder nog, „dat ondervon den de schietgrage helden van het A-team, die bijna niet meer uit hun helicopter durfden ko men omdat de door de TROS opgejuinde jeugd van Neder land hen onder de voet dreigde te lopen." Een móóie Pasen dus in '84. Het mooie weer hield wel twee weken aan, zo bhjkt ook nog uit een stukje dat ik begin mei schreef. Over Pasen '83 schreef ik niet. Toen stond ik mijn ruimte af aan een gastschrijver voor diens impressies van de Ronde van Vlaanderen Hij zegt niets over het weer dus zal het wel redehjk zijn geweest. Met Pa sen 1982 zat ik in Engeland. Dat weer telt dus niet. Pasen '81 was erg koud. Iets beter was Pasen 1980. Ik lees: „Het fraaie weer deed m'n handen jeuken. Om de tuin in te gaan en het gras te maaien." In plaats daar van nam ik toch maar een boek, maar het bleek 'te fris' om ermee buiten in de zon te gaan zitten. Dat weten we dus weer: Temperaturen van boven de 20 graden zijn rond deze tijd van het jaar zeer, zeer zeldzaam. In elk geval met Pasen. MIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIillllllllllllllllllllllllm Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans-hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326 (alléén abonnementen). Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda, Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres- Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920, Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5. 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; Overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: 24,20 per maand: 69,75 per kwartaal of 271,00 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van J 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje® 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 D^nIr rol otioc Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. HONDERDDUIZENDEN ARGENTIJNEN, van het kille Patagonië tot het sub tropische noorden, hebben hun leger de luide en dui delijke boodschap gegeven dat zij militaire machts grepen niet langer tolere ren. Zingend, leuzen roepend, en met spandoeken en vlaggen zwaaiend gingen zij in het paasweekeinde de straat op om hun steun te betuigen aan de herstelde democratie onder leiding van een burgerbe wind. Massaal gaven zij er blijk van dat zij geen enkel begrip hebben voor het ge brek aan respect voor de grondwet van de kant van militairen, die de afgelopen 57 jaar zes maal een gekozen re gering naar huis stuurden. Overal in het land gingen op eerste Paasdag mensen de straat op om hun afkeuring te tonen over de muiterij van een kleine groep ontevreden officieren die een militair op leidingsinstituut bezetten op een legerbasis bij Buenos Aires. De anti-militaire ge voelens kregen bij de betogin gen de vrije loop en in de leu zen die werden gescandeerd werd het leger te verstaan ge geven dat het in de kazerne thuis hoort en zich niet met politiek dient in te laten. Bij de grootste manifestatie in Buenos Aires kwamen naar schatting een half miljoen mensen op de been. Op het historische Plaze de Mayo bij de regeringsgebouwen be tuigden zij hun trouw aan president Raül Alfonsin, die Trommelend, lachend en juichend vieren de Argentijnen de overwinning van de de mocratie. - F0T0AP met zijn kabinet en loyale of ficieren intensief overleg voerde om tot een oplossing te komen van de crisis. Toen Al fonsin op het balkon van het presidentspaleis verscheen om aan te kondigen dat hij persoonlijk naar de legerbasis zou gaan om de rebelerende officieren te bewegen zich óver te geven, kreeg hij ieder een achter zich. Bij zijn terug keer ontstonden emotionele taferelen, toen Alfonsin liet weten dat zijn missie was ge slaagd en de militaire rebellie voorbij was. Velen vielen elk aar met tranen in de ogen in de armen en zongen het volkslied. De jubelstemming zoals die ontstond op het Plaza de Mayo herhaalde zich op tal van andere plaatsen in het land. In de noordelijke pro vincie Salta, aan de grens met Bolivia, ontving gouverneur Romero alom steun voor zijn voorstel om te breken met het centrale gezag als de rebellie opnieuw zou leiden tot een breuk van de democratie en het wegsturen van een consti tutionele regering. „Op het eerste gezicht lijkt het of Argentinië eenvoudig weer een van de vele militaire crises heeft doorstaan, zoals die de afgelopen halve eeuw met wisselend succes zijn doorgemaakt", schreef maan dag de onafhankelijke, be houdende krant La Nacion. „Maar een nauwkeurigere blik levert een andere gevolg trekking op: Gisteren maakte het hele land zichzelf en de wereld duidelijk dat het niet de wens heeft om het pad van de wet, democratie en vrede te verlaten". Dit werd bovenal gedemon streerd door de massale me nigte mensen bij de spontane manifestaties op het Plaza de Mayo en op andere plaatsen. Jong en oud, arm en rijk ging de straat op om de jonge, kwetsbare democratie te ver dedigen. Ze kwamen op eigen houtje, in kleine groepjes of in grotere bewegingen onder lei ding van partijen en vakbon den naar de plaats van sa menkomst. Velen van hen, zoals Juan Luciuk, waren met hun oor aan een transistorradio ge kluisterd om zich op de hoogte te houden van de jongste ont wikkelingen op de legerbasis. Alle deelnemers aan de mani festaties lieten vrijwel zonder uitzondering weten dat het hen te doen was om de verde diging van de democratie. „Dit is de eerste keer in mijn leven dat we een echt demo cratisch systeem hebben", be toogt Luciuk. „We moeten dat verdedigen en die mensen (de rebellerende officieren) ervan overtuigen om zich zonder bloedvergieten over te geven". Er deden zich bij de man/ festaties opvallend weinig in- cidenten voor. Traditionele politieke tegenstanders als de Radicale Burgerunie van pre sident Alfonsin, de Peronisten en de Beweging naar Socia lisme stelden zich naast elk aar op. De partijen vergaten hun onderlinge tegenstellin- gen om zich gezamenlijk in te zetten voor het behoud van de democratie. „Deze eensgezindheid zon niet zo lang geleden ondenk baar zijn geweest", aldus de 31-jarige Luis Cortes. „Het wijst erop dat wij Argentij. nen ons aan het ontdoen zijn van onze vrees voor het leger evenals van het oude idee dat het maar beter is om je niet met politiek te bemoeien". De massale wijze waarop de bevolking steun betuigde aan de regering noemde mi nister van binnenlandse za ken Antonio Troccoli de 'cen trale en overwegende' factor die leidde tot het bezweren van de vierdaagse crisis. Zo mogelijk nog groter gewicht kende luitenant-kolonel Rico, die de leiding had over de 150 rebelse militairen, aan de houding van het volk toe. Na dat hij zich had overgegeven verklaarde hij op een pers conferentie dat zijn mannen radio en televisie hadden uit gezet om niet onder ogen te hoeven zien dat hun actie alom werd afgewezen. (AP) Door Adri Gorissen DE KANS op vrede in het Midden-Oosten lijkt aan zienlijk te zijn vermin derd, doordat de Pales tijnse Bevrijdingsorgani satie (PLO) tijdens de maandag begonnen verga dering van de Palestijnse Nationale Raad (het parle ment in ballingschap) de gelederen heeft weten te sluiten. De verzoening tussen de diverse Palestijnse groepe ringen (met uitzondering van die van Aboe Nidal), die elkaar de afgelopen vier jaar in de haren zaten, betekent een overwinning voor de voorstanders van de harde lijn. Om de eenheid te herstellen en daarmee zijn eigen positie te verstevigen was PLO-lei- der Arafat gedwongen de no dige concessies doen. Allereerst moest hij zijn akkoord met de Jordaanse koning Hoessein opzeggen. Dat akkoord werd in 1985 ge sloten en behelsde dat Jorda nië en de PLO samen een de legatie zouden afvaardigen naar een eventuele vredes conferentie over het Midden- Oosten. Op die manier kon worden voorkomen dat Israël of de Verenigde Staten een derge lijke bijeenkomst zouden mij den, omdat zij niet recht streeks met de PLO willen onderhandelen. Door dat ak koord, dat overigens toch al weinig voorstelde omdat Hoessein het had opgeschort, op te zeggen verzekerde Ara fat zich van de belangrijke steun van George Habbasj en zijn Radicale Volksfront voor de Bevrijding van Palestina. Arafat ziet nu samen met de diverse PLO-geledingen meer heil in een internatio nale conferentie om een op lossing te zoeken voor het 39 jaar oude Israëlisch-Arabi- sche conflict. Voorwaarden daarvoor zijn dat de confe rentie wordt gehouden onder auspiciën van de Verenigde Naties en dat een 'Palestijnse delegatie, onder de vlag van de PLO, deelneemt op gelijke voet met alle andere delega ties'. Gezien de bedenkingen die Israël en de Verenigde Staten tegen PLO-deelname hebben, betekent dit vrijwel zeker dat Yassar Arafat spreekt in Algiers de Nationale Palestijnse Vergadering toe. - fotoanp er de eerste jaren geen vre desconferentie over het Mid den-Oosten zal komen en dat een oplossing voor de moei lijkheden daar nog zeer veraf is. Zeker nu Arafat ook ge dwongen werd zijn banden met Egypte, het enige Arabi sche land dat vrede met Israël heeft gesloten, te verbreken. Dat was namelijk de tweede concessie die van hem werd gevraagd. De radicale groeperingen binnen de PLO zijn tegen de betrekkingen met Egypte, vanwege het vre desakkoord dat dat land in 1979 met Israël sloot. Arafat wendde zich in 1983 tot Egyp te, nadat hij met steun van Syrië door opstandige Pales tij nen uit Libanon werd ver dreven. Het aangaan van de banden met Egypte versterkte het conflict tussen Arafat en Syrië en maakte de tegenstel lingen binnen de PLO nog groter. Arafat deed wat Egypte be treft echter slechts een ge deeltelijke concessie. Er werd een compromis bereikt, dat inhoudt dat de PLO het standpunt van de Arabische topconferentie van 1980 on derschrijft dat er geen be trekkingen met Egypte on derhouden kunnen worden zolang dat land de akkoorden van Camp David niet ver breekt. Het compromis betekent waarschijnlijk dat er weinig verandert in Arafats relatie met Egypte. Daarmee staat de PLO aan de kant van de meerderheid van de Arabi sche landen. Volgens secreta ris-generaal Klibi van de Arabische Liga zijn alle Ara bische landen, met uitzonde ring van Syrië en Libië, voor stander van heropneming van Egypte in de Liga. Het opzeggen van het ak koord met Hoessein en het compromis over Egypte biedt Arafat ook de kans de betrek kingen met Syrië te hernieu wen. Zowel Arafat als de Sy rische president Assad leken daar afgelopen weekeinde toe bereid. Assad liet weten de ruzie bij te willen leggen, mits Arafat volledig breekt met Egypte. Of hij genoegen HOEWEL DE STRENGE militaire controle ieder protest bij voorbaat in de kiem smoort, nam de Indo nesische regering het ze kere voor het onzekere. Een maand geleden verbood zij alle massabijeenkomsten. Trouwstoeten vormden de enige uitzondering op het ver bod. De maatregel vormde de proloog van de verkiezingen van morgen. Dan gaan 94 mil joen Indonesiërs naar de stembus voor een parlement en provinciale bestuurders. De campagne is rustig verlo pen. Er zijn geen 'rechtse en linkse extremisten' opgestaan die 'de regering omver willen werpen', zoals de militairen zeiden te vrezen. De angst betrof voorname lijk de Indonesische Commu nistische Partij (PKI), islami tische fundamentalisten en de liberale Indonesiërs. Deze laatsten willen een democra tie naar westers recept. De vrees voor geweld is niet on gegrond. Tijdens de laatste verkiezingen in 1982 die door studenten en intellectuelen werden aangegrepen voor een massaal protest tegen de re gering, kwamen zestig men sen om. Een aantal slachtof fers werd doodgeschoten door oproerpolitie tijdens rellen in Jakarta. Drie jaar geleden schoten soldaten op demon strerende islamieten in de hoofdstad Djakarta. Er vielen meer dan tachtig doden. De chef van de strijdkrach ten, generaal Benny Moerda- ni, zei vorige maand dat waakzaamheid geboden blijft. De voorzitter van de rege ringspartij Golkar vertolkte zijn angst wat poëtischer. „De os die de pomp op gang houdt, kan iedere dag braaf zijn werk doen en opeens amok maken", aldus Sarwono Koe- soemaatmadja. „De volgende dag zal het beest weer netjes voor je werken. Dat is heel onvoorspelbaar. Daarom zijn het leger en de regering altijd een beetje bezorgd over stabi liteit in het land". Maar president Soeharto en zijn Golkar hoeven zich wei nig zorgen te maken. Zelfs de twee toegestane oppositiepar tijen erkennen dat Soeharto een vijfde vijfjarige ambts termijn tegemoetgaat. Dank zij haar bevoegdheden meer dan de helft van de leden zelf te kunnen benoemen, kan de regering zich altijd verzeke ren van een comfortabele meerderheid in het Volkscon gres. „Hoewel we formeel drie partijen kennen, leven we in een eenpartij staat", zegt Rid- wan Saidi, een parlementslid van de islamitische partijen. Van de 460 zetels in het par lement zijn er 100 gereser- De dochter van ex-president Soekarno, Megawati, weet honderdduizenden Indonesiërs op de been te brengen voor haar Indonesische Democratische Partij (PFI). Nochtans zal deze partij niet hoog scoren. - fotoap veerd voor door de regering aan te wijzen kandidaten. Daarvan gaan er 75 automa tisch naar militairen. Leden van de strijdkrachten mogen namelijk geen lid zijn van een politieke partij en evenmin aan verkiezingen deelnemen. De president en vice-presi dent worden aangewezen door het Adviserend Volks congres, dat maar liefst 920 le den telt en voor de helft wordt gevormd door het parlement. De andere 460 leden worden door de regering benoemd op basis van regionale vertegen woordiging en verkiezings uitslagen. Dat betekent dat uiteindelijk slechts 39 procent van dit Volkscongres, dat ook de grote lijnen van het poli tiek en economisch beleid uit zet, direct is gekozen. De twee partijen die het te gen Golkar opnemen, zijn de islamitische coalitie Ver enigde Ontwikkelingspartij (PPP) en de Democratische Partij van Indonesië (PDI). De PDI, opgericht door onder meer aanhangers van de overleden president Soekar no, behaalde bij de vorige stembusgang in 1982 vijf pro cent. De partij rekent nu op winst gezien haar drukbe zochte verkiezingsbijeenkom sten de afgelopen weken. Tijdens de verkiezingscam pagne mochten de partijen overigens alleen over de door de regering uitgestippelde ontwikkeling van het land spreken. Alle toespraken en pamfletten moesten eerst worden goedgekeurd door de regering. Indonesische en buiten landse waarnemers voorspel len dat Golkar zeker 70 pro cent van de stemmen in de wacht sleept. In 1982 was dat 64 procent. Het zijn de eerste verkiezingen na de invoering van een nieuwe politieke wet geving in 1984, volgens welke elke politieke en maatschap pelijke organisatie Panca Sila in het vaandel moet voeren. Panca Sila zijn de vijf 'zuilen' waarmee Soeharto wilde af rekenen met het islamitische fundamentalisme: geloof in God, sociale rechtvaardig heid, medemenselijkheid, de mocratie en eenheid. Van de 170 miljoen Indonesiërs is 90 procent, althans op papier, is lamiet. Indonesië is 's werelds I volkrijkste islamitische natie f Critici zeggen dat Soehari l met Panca Sila het militaire I regime wilde rechtvaardige! „Zelfs als je een bridged1/1 wil oprichten, heb je toestem; I ming nodig van de regering" zegt Slamet Bratanata, een| voormalig minister. „In kou noem je dat communismeI hier noemen we dat Panca Si la-democratie". Beschuldigingen over cot l ruptie en machtsmisbruik I hebben de machtspositie va>| de familie Soeharto de afgel'" pen jaren nauwelijks tast, zeggen politieke waar»! mers in Djakarta. In noveit'l ber onthulde het in Hongko«!| uitgegeven dagblad 'Asii* Wall Street Journal' hoe 1 Soeharto's en bevriende ö'l kenlieden elkaar de bal toe speelden en monopolies in handel hadden verworven. I Nu de economische situs'1'! verslechtert, groeit de kritfjl op de zakelijke belangen njl de Soeharto's. „Hoewel taart kleiner wordt, blijft®! presidentsfamilie hetze# deel eisen", zegt een zak man in Djakarta. De daling van de prijs olie, die voor 70 procent vï| de exportopbrengsten nr zorgen, leidde vorig jaar vt het eerst in twintig jaar een daling van het Bruto W>'| tionaal Produkt. neemt met het compromis aangaande Egypte is nogc vraag, gezien het afwijzende! standpunt van Syrië ten aan- zien van heropneming van Egypte in de Arabische Liga. Maar Arafat heeft ook al laten weten voorstander zijn I van het opnieuw tot leven wekken van het in 1979 o richte 'Front van vastbera-1 denheid en confrontatie' t het Egyptisch-Israëlische! vredesakkoord. Dat front I werd gevormd door de PLO Syrië, Libië, Algerije en Zuid-f Jemen. Als de PLO-leider inder-1 daad de steun van Syrië weetl te verwerven, dan versterk:! hij zijn positie opnieuw. "Wantl net als de nu weer onder zijn I vleugels teruggekeerde radi- cale groeperingen, was Syric| tegenstander van het hoofdige leiderschap van Arafat van de PLO. Als de betrekkingen i den verbeterd, zal Assad dill bedenkingen wel laten varen I Na een periode waarin depo-l sitie van Arafat daadwerke-| lijk werd bedreigd, lijkt c er nu toch weer in te slagende! meerderheid van het Pate l tijnse volk achter zich te krij-l gen en de steun van de Arabi-| sche landen te veroveren. Van onze verslaggever UTRECHT - Een automobi list die buiten zijn schuld ii botsing komt met een fiet ser of voetganger zal d< schade aan zijn voertui) voortaan, in het algemeen slechts voor de helft kunner verhalen op de verzekerini van de tegenpartij. Bovendien zal hij 'duikelen' oj je 'bonus-malus-ladder'. Wan ook zijn eigen verzekering kar Zie Van onze Haagse redactie Die waarschuwing gaf dr, AMC-ziekenhuis in Ams| symposium in Utrecht ov structurering van de gezon Wemer was uitgenodigd in zij J hoedanigheid van voorzitte:' van een CDA-werkgroep dii over kostenbeheersing in dl gezondheidszorg recent eeq rapport uitbracht. Werner zei te vrezen dat conl currentie in de gezondheids zorg, bepaalde delen van die zorg voor zwakkeren minde] bereikbaar maakt en daarenb gen juist de rijken exclusie toegang geeft tot dure vormerj van zorg. „Er zijn wat dat be-f treft veel te weinig veiligheids-] kleppen in de voorstellen va Dekker", aldus Werner. Hij zei dat de overheid tegeij iedere prijs moet voorkome: dat schaarse zorg (zoals durl operaties) niet voor iedereer bereikbaar wordt. Hij sprak ei zijn twijfel over uit of de plan nen van Dekker voldoendl waarborgen hiertegen in zie bergt. Philips-topman dr. W. Dek ker en de naar hem genoemd] commissie, publiceerden verle den maand een rapport, waar onder meer wordt gepleit voo] meer concurrentie in de ge zondheidszorg. Op die manie' kan de gezondheidszorg goed; koper worden, zeggen Dekke| en de zijnen. Werner zei gisteren dat Dek ker de gunstige werking van di marktverhoudingen in de zori overschat En ook ziet Dekke de risico's van meer markt ove| het hoofd, zei Werner. Die kritiek op de plannen le verde ook oud-staatssecretari Van der Reijden, die het sym posium voorzat. Volgens hem if Dekker ook veel te optimistisc over de termijn waarop zjjil voorstellen kunnen worden in| gevoerd. Volgens Dekker ka een nieuw systeem binnen vij jaar worden ingevoerd. „Als w< met zoveel kippedrift de veran| deringen willen doorvoeren VIER JAAR geleden vluchtte wijdingsorganisatie (PLO), Ya toet. De davidster was welisw Lardeerde Libanese hoofdstad enen te hebben: de PLO en h 'estijnen leken voor jaren ond 9jsche winst: Israël zou voor j hjnse aanvallen op eigen gron Het is anders gelopen. Dit sinds jaren, weer Palestijnse c schermutselingen op Israëlisc samen met een bijeenkomst net Palestijnse parlement in 'at mocht daar voor de zov graf. 2ijn gematigde Fatah-orgari met een aantal radicale groe op, dat Arafat een hoge politi moeten betalen. De radicale g dat de PLO de gewape ®n- Die belofte heeft hij inmid erwacht mag worden dat d arder en radicaler zal opstell b|oedige acties. einn de radicalisering kunn na maken aan vier jaar verd va.?' daarmee ook meer ste aNo radicale Arabische lei h dit eigen belang gebrui warden'tStaken t06n Zi' vier VVat Israël zal doen, is geen l oog.Qm-oog-tand-om-tand stijrtse aanval zal tienvoudig On t e ontwikkelingen voere sten weer op en dus lijkt Gn kW6 initiatieven zijn niet te i wa,si°v op een nieuwe top kunnen ontdoen.

de Stem | 1987 | | pagina 2