Geduld overwint IJzendijke 150 jaar 0OSTBURGS WIELEREVENEMENT DIT JAAR EIND JULI Doens-Vermue kan naar Oranjestraat Veel deelnemers in Den TriemTi Natuurrally succes Showband Jeugdbelang brengt 'Zon en Regen' EUWS kil OOSTBURG - De veer tiende 24 Uur van Oostburg wordt dit jaar gehouden op vrijdag 31 juli en zaterdag 1 augustus. Een compleet nieuw comité heeft inmid dels zijn eerste vergadering achter de rug, waarop is vastgesteld dat het wieier- festijn openstaat voor trim mers en recreanten, die in twee afzonderlijke poules worden ingedeeld. Negen man EN Notabelen Vaandel Vervoer Te voet Uitnodiging Wereldoorlog Avondvierdaagse in Breskens RAAD VAN STATE VERWERPT BEZWAREN IJZENDUKENAREN: PREMIERE OP KONINGINNEDAG Grapje De top halen Koninginnedag DE STEM VAN ZEELAND 4 WOENSDAG 22 APRIL 1987 T20 ehouden, aanvang 14^ 'EN SCHEREN - -s terugkeren^ ansfeesten door plaatselijke vereni- worden zaterdag 13 ;ehouden. Elke cluh laarbij een eigen acti ën ook worden geza. s als 's middags een stratie geven in w 1 van een anatal scha- OEKTOCHT - Aan de :ktocht op paaszater. oor de jeugd van de ba- olen namen 120 kinde- leel. De eieren waren kleineren verstopt ot loord, terwijl de grote, noesten zoeken in hel bos aan het begin vat iljuwlaan. Na afloop iedere deelnemer een monade in het Gilde, en de paashaas gaf en twee zakken me lade-eieren. Anit :e hierover: „We haddet erwacht dat het zoi werd. Alle kinderei n een geweldige mor. ehad. De medewerkinj de ondernemersvereni- tellen we op prijs. Dit ij voor herhaling vat- JETOU - Aan de paas- dng van karabijnclub itou namen 45 schutter Uitslag wip 1: hoge vo Palter de Tender, Gent; zij vogel: Piet vai ïlde, Sluiskil; linker Willy Aerens, Gent te aantal: Bert de Bak- luiskil. Wip 2: hogevo- Palter de Tender, Gent zijvogel: Lucien Ru. Moerbeke; linker zijvo- ert de Bakker, Sluiskil te aantal: Juliën Neve- n Anna Eeckhout, Gent ilgende schieting is za. 16 mei in café Dallin. nvang 19.30 uur. van tien procent van he de bedrag. tra in Hulst ST - Livèra, lingerie ei lation gevestigd in Ter en, opent op 29 april eei 1 in de Gentsestraat 13 tl Op 28 april is er voo ligden gelegenheid een te nemen in de nieuw deren smullen luis iS - Hotel Sanders w uit Sluis doet al lands Dis-certificaat er ook wat extra's vooi inderen van alle I en in Sluis. is een kleurplaatwed jl uitgeschreven. Voor dl ers/maaksters van de neelste platen staan rtjes klaar. Die worden ende week zaterdag tus- 8.00 en 12.00 uur gesef d in het hotel-restaurant Nieuwe organisatie 424 Uur' Van onze verslaggever Met enige spijt heeft de Winke liersvereniging Oostburg, ver antwoordelijk voor de organisa tie van de 24 Uur, afscheid geno men van het oude comité onder leiding van Ad Sanderse. Dit comité vond dat het tijd werd dat andere mensen zich met de organisa tie gingen bezighouden. „Het werd te veel een routine. Het was volgens ons hoognodig dat nieuwe mensen met frisse ideeën zich eens met het spek takel gingen bezighouden", zo werd het terugtreden gemotiveerd. De 'oudgedienden' Arnold Huisman, Joop van den Branden, Rein van der Helm en Ad Sanderse zullen de zo evende wieltjes nu eens als geïnteres seerd bezoeker gadeslaan. Het nieuwe comité wordt gevormd door vijf bestuursleden van de wie lervereniging, al die jaren onder lei ding van Peet Scherbeijn als jury bij de 24 Uur opgetreden. Het comité wordt tot negen man aangevuld met vier bestuursleden van de winkeliersvereniging en ope reert onder voorzitterschap van Piet Verduin. „Dit festijn is eigenlijk het visite kaartje van Oostburg en er is ons al les aan gelegen het nog in lengte van jaren zo te houden. Oostburg zonder een 24 Uur is eigenlijk ondenkbaar", zegt Verduin. Deze week nog gaan de inschrij vingsformulieren uit naar al die clubs en verenigingen die afgelopen jaren in Oostburg acte de présence hebben gegeven. „En dan zit het spel op de wagen", aldus Verduin, die zegt dat het nieuwe comité erg enthousiast be zig is. Veel aandacht gaat de commissie ook schenken aan het gebeuren rond de 24 Uur. „Net zo belangrijk als het fietsen zelf. In de loop der jaren is de 24 Uur uitgegroeid tot een soort reünie van oude vrienden en bekenden, die elk aar jaarlijks treffen". Tegenvaller is dat het drukbe zochte café Victory aan de Markt op gehouden heeft te bestaan en moge lijk een ander etablissement tijdens het wielerspektakel ook zijn deuren sluit. „Daar moeten we een oplossing voor zien te vinden". nijnmarkt: In Bintje 50miA ld voor levering april tegö In Bintje 50mm, oogst lw or levering mei bij een pnj iming was prijshoudend- n icten verhandeld voor lev* 32 contracten levering apn lm. e, beiden Tilburg; vierd gel: G. Suy, Zuiddorpe. •ste hoge vogel: N. Goosseh iterzande; tweede hoge vo- r. Hopmans, Tilburg; eepj® gel: A. Goethals, tweede zijvogel: I>- *7," e, Tilburg; derde la Ruelle, Overslag; vier» gel: A. Suy, Koewacht IWACHT - Zaal P. van Stej t4 schutters: hoge vogel- »ns, Lokeren; eerste rijvog ïy, Zuiddorpe; tweede zijv P. Martens; grootste aagjJJ r. Verstraeten, beiden it AUW - De Friezen, ;ters: wip 1: eerste hoge e zij vogel: H. Bauweig ,zeke; tweede hoge voger Hove, St-Jansteen; twee» gel: G. Tieleman, St-GU^' zij vogel: E. Segers. teen; vierde zij vogel: F. l Hulst Wip 2: eerste n°»c E. Inghels, KoewacM de hoge vogel: A. de^^jj ruggeman, Graauw; twee£ ?erenhoek; eerste -00—--I ------ gel: J. Hermans; derde i C. Hermans, t*f? idrecht; vierde zijvogel' Waterschoot, Kloosterzan^ ELLEBRUG - Zaal hutters: eerste hoge e Gucht, De Klinge; W*"! vogel: T. de Blok, Keniz-j-'^ en tweede zijvogel: A 3 derde zij vogel; L. Hek^ n De Klinge; vierde „j Et de Kint; grootste a33 Kotvis, beiden Kemzelte- BOORDEN - Zaal Rde J»( 5 schutters: eerste hog® zijvogels: A. Verhoef iterzande; tweede hoge Luykx, Hulst DEZE ZOMER viert de muzieksociëteit Geduld overwint te IJzendijke haar 150-jarig bestaan. Begonnen als harmonie met koperen en houten in strumenten, ging ze al lengs over op fanfare met alleen koperen instrumen ten. Thans is Geduld over wint een brassband. In 1827 werd door een kleine kring van muziekliefhebbers die geregeld bijeenkwamen in de herberg De Vier Emmers om muziek te maken, een so ciëteit opgericht onder de zinsspreuk: 'Geduld Over wint.' Het waren twee her bergiers, Willem Bouwens uit De Gouden Poort, later Porte d'Or op de Markt en Pieter Kriel uit De Vier Emmers in de Landpoortstraat, Daar naast de zoon van Pieter Kriel, Philip, die landmeter was bij het kadaster, maar dit beroep verruilde voor het meer lucratieve van bier brouwer, J. Launspach, een schilder, P. Lij baart uit Bier vliet en P. Huijgens uit Gent. Dirigent werd Jan Francies Dellaert, afkomstig uit Asse nede, die een goede muzikale opleiding had genoten in Gent. Hij was tevens koster van de katholieke kerk. De jonge muzieksociëteit werd gesteund door de nota belen van het dorp, zoals Jan Benteyn, notaris en oud-bur gemeester, een man met veel invloed, diens zoon Izaak Benteyn, gemeente-ontvan ger en griffier bij het vrede gerecht, burgemeester Jac ques Brevet, vrederechter en tevens gemeentesecretaris Dolphing Bekaar, de deur waarder bij het vredegrecht Jan Francies Carpreau, de drie plaatselijke geneesheren: chirurgijn Dilman, stadsheel meester Le Marchand en heel- en vroedmeester Wil helm Maus en tenslotte ook door de hervormde dominee Marinus Was. Met de steun van zo'n res pectabel aantal notabelen moest het wel goed gaan, de dirigent, toen muziekmeester genoemd, kreeg een tracte- ment van ƒ6,- per maand, waarvoor hij de 29 werkende leden één muziekles per week moest geven. De twee café houders in het bestuur kregen ieder hun deel. De lessen en wekelijkse repetities werden gegeven in De Gouden Poort bij Wilem Bouwens, de acht concerten vonden plaats bij Kriel in De Vier Emmers. Zoon Philip, de bierbrouwer, zal er ook wel niet slechter op geworden zijn. Het eerste concert buiten IJ zendijke werd gegeven in Aardenburg, het tweede in Sluis. Men liet ook een vaan del maken in het non nenklooster te Eeklo voor 150 frank, in die tijd ƒ75,-. Dat werd toen drapeau genoemd, zoals zoveel woorden in die tijd in het Frans waren, daar die taal toen in België ver plicht overheersend was. Gaandeweg werden veel uitstapjes gemaakt en me dailles vergaard. Omdat er in de vorige eeuw veel cafes wa ren in IJzendijke, die ook wel een graantje wilden meepik ken en honorair lid werden, besloot het bestuur in 1843, dat ieder lid dat een geschikt lokaal had, op zijn beurt aan spraak kon maken op een winterconcert. Het vervoer naar een festival was in die tijd een probleem. Openbaar vervoer was er niet, evenmin als gemotori seerd vervoer. Maar toen sprongen de notabelen in de bres, zo bijvoorbeeld in de ja ren vijftig bij het festival te Bassevelde in België. Oud-burgemeester Ben teyn, burgemeester Brevet en bierbrouwer Antheunis stel den voor persoonlijke reke- Bij het 85-jarig bestaan werd in de Rosemarynstraat een ereboog opgericht. ning een landauer, een vier wielig overdekt voertuig be spannen met twee paarden, beschikbaar en zo toog men naar Bassevelde. De muzi kanten zaten er wel als ha ringen in een ton, maar dat mocht de pret niet drukken. De instrumenten gingen met een aparte wagen mee. De drie voerlieden en de trom melslager onmtvingen ieder een gulden drinkgeld. De deelname aan festivals el ders waarvoor men was uit genodigd, sprong soms af vanwege de verre afstand. Men liet Gent bijvoorbeeld Foto van het 95-jarig bestaan in 1932. schieten en verkoos Water vliet, waar men evenwel te voet naar toe moest. Zo ging dat in die tijd. Om de deelname aan repe tities te bevorderen, werd in 1852 de contributie afgeschaft en in plaats daarvan een boete van tien cent ingesteld voor elke verzuimde repetitie. In 1853 werd een groot mu ziek- en volksfeest gehouden, bij gelegenheid van de inge bruikname van de nieuwe straatweg naar de Belgische grens. Er werden twee grote met gas gevulde ballonnen opgelaten, die in Brussel wa ren vervaardigd. Eén in de vorm van een man en de an dere van een paard. Eén daarvan landde in de Wester- schelde, waar de bemanning van een op afstand voorbij varend schip het als een zee gedrocht aanzag en er met een kogel een einde aan maakte. Muziek- of kapelmeester Del laert werd rond 1864 opge volgd door Vinantius Ver mast, die bleef tot 1895. In 1865 ontving men van het stadsbe stuur van Gent een uitnodi ging om te komen spelen ter gelegenheid van het bezoek van koning Leopold 1. De benodigde gelden voor het huren van rijtuigen wer den bij de bevolking ingeza meld. In 1875 werden een tiental flambouwen aange schaft. Deze vlammende toortsen, die nog tot lang na de Eerste Wereldoorlog wer den gebruikt om de muzikan ten uitrukkend in de schemer en in het donker te verlichten, droegen ertoe bij de sfeer en de stemming te verhogen. Om de tien jaar werd het bestaan met gepaste feeste lijkheden gevierd. De straten werden versierd, erebogen opgericht en een festival ge organiseerd. Talrijke mu ziekmaatschappijen trokken die dagen, vrolijk spelend, tussen de samengedromde mensenmassa door de straten. Zo'n festival was een hele ge beurtenis. Er was toen niet zoveel ontspanning als nu en als er eens iets te doen was kwamen de mensen er naar toe. Tijdens de Eerste We reldoorlog, toen hier veel ge mobiliseerde militairen la gen, nam ter gelegenheid van het 80-jarig bestaan ook een miliair muziekkorps aan het festival deel. In 1898 kreeg IJzendijke zijn vaste muziek-kiosk, die toen 'de theater' werd ge noemd. Bij de inwijding wa ren, aldus een krant uit die tijd, ontzaglijk veel bezoe kers, alsof het de drukste ker misdag betrof, die probeerden hun nieuwsgierigheid te be vredigen. Er was ook een wanklank. Een man werd gearresteerd wegens oprui ing. Hij had anderen aange spoord om stenen naar de vreemde muzikanten te gooien om ze aldus te dwin gen de muziektempel te ver laten. Het zou merkwaardig zijn wanneer allies steeds van een leien dakje was gegaan. Men had evenals iedere andere vereniging wel eens finan ciële problemen en dan moest de gemeente bijspringen. Om een oogje in het zeil te houden werd in 1920 bepaald dat een lid van de gemeenteraad zit ting moest hebben in het be stuur. In 1928 waren er andere problemen. Tussen de diri gent en de secretaris was one nigheid ontstaan die was overgegaan in vijandschap. De dirigent moest het veld ruimen. De Tweede Wereld oorlog zorgde ervoor dat 'het muziek' slecht in zijn instru menten kwam te zitten. Ook de ambitie onder de muzikan ten was niet zo groot meer. De tijden waren veranderd. Dat leidde ertoe dat de vereniging in 1963 op non-actief ging. Na elf jaar ingesluimerd te zijn werd door een groepje mu ziekliefhebbers onder leiding van Hans Corijn in 1974 op nieuw gestart. Nu met een brassband, waarvoor unifor men en kolbakken werden aangeschaft. En zo is Geduld Overwint nu al weer dertien jaar actief. Van onze correspondent BRESKENS - Wegens het succes van vorig jaar heeft het Comité Avondvierdaagse Breskens beslo ten ook dit jaar weer zo'n wandelfestijn in het vis sersdorp te organiseren. Gehoopt wordt dat het aantal van 543 deelnemers van vo rig j aar ruimschoots wordt overtroffen. Dit jaar wordt gelopen op 18,19,20 en 21 mei over de af standen vijf en tien kilometer. Men kan zich weer laten in schrijven in het Casino op het Oranjeplein vanaf 18.00 uur. De start is telkens tussen 18.30-19.00 uur vanaf het Oranje- Plein. Inschrijving kost 4,25 gulden, leden van de Wan- delsprtbond betalen 3,50 gulden. Evenals vorig jaar verlenen weer tal van vrijwillig(st) crs hun medewrking. De muziekvereniging Breskens- Groede begeleidt op de laatste avond de intocht van de wandelaars. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Er is niets op tegen als het bedrijf Doens-Vermue uit het centrum van IJzendijke naar de Oranjestraat in het buitengebied verhuist. Er bestaat dan ook geen enkele reden om de bestemmingsplanwijzing en de bouw vergunning, die de verhuizing mogelijk maken, ongedaan te maken of te vernie- tigea Tot die conclusie komt de afdeling rechtspraak van de Raad van State in het conflict tussen een aantal bewoners van de Oranjestraat enerzijds en de pro vincie Zeeland en de gemeente Oostburg anderzijds. De toekomstige omwonenden hadden - tevergeefs - gevraagd om een uitspraak, die de komst van Doens-Ver mue naar de Oranjestraat zou verhinde ren. Waar het de wijziging van het bestem mingsplan betreft, komt de Raad van State tot de conclusie dat met de verhui zing 'spoedeisende belangen' zijn ge moeid. Ze noemt de verplaatsing van het milieuhinderlijke bedrijf naar het bui tengebied 'noodzakelijk'. Bovendien wijst ze erop dat een speciale werkgroep uit een aantal mogelijke vestigingsplaat sen juist de Oranjestraat heeft uitgeko zen. Volgens de Raad van State is het niet aannemelijk dat vestiging van Doens- Vermue aan de Oranjestraat 'uit een oogpunt van hinder oonaanvaardbare effecten zal hebben op de woon- en leef omgeving' van de bezwaarmakers. De Raad van State wijst erop dat, door het optrekken van geluidswallen rondom het perceel, in belangrijke mate wordt voor komen dat er hinder optreedt. Van grotere verkeersoverlast wil de Raad van State ook niet weten. Ze ver wijst naar twee andere bedrijven die al aan de Oranjestraat gevestigd zijn. Door de komst van een derde bedrijf zal de verkeerssituatie niet onaanvaardbaar veranderen, is het oordeel. Voor toename van het verkeer op het weggetje Boeren verdriet hoeft evenmin gevreesd te wor den, aldus de Raad van State, omdat Doens-Vermue zijn ingang aan de Oran jestraat zal krijgen. De bezwaren tegen de bouwvergun ning verwerpt de Raad van State op soortgelijke gronden. Van onze correspondent IJZENDIJKE - Een re cord aantal aangespan nen combinaties heeft aan de rondrit rondom IJzendijke en omstreken deelgenomen. Deze rit werd gehouden door aanspanning in Den Triem'n in samenwer king met de VW IJzen dijke. Rondom 11.15 uur werd door Willeke en Jacques Lookman uit IJzendijke het startsein gegeven voor deze inmiddels traditionele rit op Tweede Paasdag. On danks de niet al te beste weersomstandigheden, veel wind, was het enthou siasme van de deelnemers groot. Natuurlijk kan een der gelijke rondrit niet zonder de inwendige mens op tijd te versterken. De 27 deelne mers namen dus onderweg even tijd om hun sherry stop te houden. Via St. Jan in Eremo werd na enige tijd IJzendijke weer opgezocht. Omstreeks vier uur arri veerde het gezelschap weer op de Markt. Het talrijke publiek kreeg daarna een presentatie van de Duitse jachtwagens, bandenwa gens, een landauer en Hol landse kaaswagen en niet te vergeten de fjorden en friezen. Een indrukwek kend schouwspel, waarbij Arsene Goossens uit Bier vliet een toelichting gaf. „Een record aantal deel nemers", aldus Willeke Lookman na de presentatie zeer tevreden. De 27 combi naties maakten daarna een rondrit door het dorp, ver gezeld van muziekvereni ging Geduld Overwint. Van onze correspondent SLUIS - De door de internationale vereniging De Wieler toerist voor de veertiende keer gehouden Natuurrally was een succes. Voor deze rit over 60 of 120 kilometer wa ren 216 wielertoeristen komen opdagen, 120 voor de 60 ki lometer en 96 voor de 120 kilometer. De start en finish waren bij café De Tol aan de grensovergang Eede/Mid delburg. Het groote gedeelte van de route liep over wegen in de grensstreek van Belgisch en Nederlands Vlaanderen en de West-Zeeuws-Vlaamse kust strook. Elke deelnemer was vol lof over de route, die geheel was uitgepijld en die door de harde wind toch een tamelijke zwarte tocht werd. De rally werd verreden onder de regle menten van de NRTU en BBR. De trofee voor de verstko- mende club ging naar Hand in Hand uit Handzame in België. De trofeeën voor de clubs met de meeste deelnemers werden uitgereikt aan WTC De Statie- trappers uit Merelbeke met 20 deelnemers, TIO uit Oostburg met 14 en Hand in Hand uit Handzame met 11 deelnemers. Tim van de Berghe (12 jaar) ontving de trofee voor de jong ste deelnemer en Veronique Galle (15 jaar) uit Aardenburg die voor de jongste deelneem ster. Alois Verfaillie (79 jaar) uit Assebroeke kreeg de trofee voor de oudste deelnemer. Dit was voor hem de 127e keer dat hij een dergelijke trofee ont ving. Margriet Decleire (58) uit Handzame kwam in het bezit van de trofee voor de oudste deelneemster. In totaal waren er naast 18 individuele deelne mers, vertegenwoordigers van 43 clubs, zowel uit Nederland als uit België. De organise rende vereniging De Wieler toerist was met 29 deelnemers aanwezig. Door Willy van Leeuwen IJZENDIJKE - „Opstellen voor de nieuwe show," brult Ronald den Hollander op een zonnige zaterdagmiddag door de grote hal van de familie Verstraeten in IJzendij ke. Hij is onverbiddelijk. De leden van showband Jeugd belang zijn keihard aan het werk om hun nieuwe show 'Zon en Regen' in te studeren. „Het duurde vijf minuten voor iedereen klaar was, dat is wel lang, maar ja, het is een lange dag." Vol vuur en enthou siasme brengt Jeugdbelang na bijna vier uur oefenen de nieuwe show. Na anderhalf jaar keihard werken en leren, moet op koninginnedag de nieuwe show aan het publiek worden gepresenteerd. Rudy Steyaert uit Assenede neemt de slagwerkers nog even apart. Het moet goed gaan. Ge lukkig is er nog tijd voor een grapje tussendoor. Deze zui derbuur weet zijn mensen te motiveren. Het blaaswerk zoekt het zon netje op. Bijna vier uur worden de leden tijdens een dergelijke repetitiedag onder handen ge nomen. Er is slechs even tijd voor een versnapering. Wie kwaliteit wil, moet er wat voor over hebben. Enkelen doen hun schoenen uit, de voeten raken vermoeid. Aanwijzingen, opnieuw over doen en toch blijven lachen, het hoort er allemaal bij. Jeugdbe lang timmert behoorlijk aan de weg en de leden willen er alles voor doen om de top te behalen. Er is nog even overleg tussen George Clauws en Rudy Steyaert. Even pauze voor een kop koffie of pils, de boog kan niet altijd gespannen zijn. Het einde van de repetitiedag nadert. Vermoeide gezichten, toch nog even er tegenaan. Het is muisstil. Ronald geeft enkele tellen vooraf. 'Zon en Regen' begint. Singing in the rain. Raindrops keep falling on my head. Sunny en You are my sunshine. Ook als toeschouwer is het genieten. Het gaat goed, al zal er misschien nog wel iets bijgeschaafd moeten worden. De verbeten gezichten geven aan dat er hard en geconcen- teerd gewerkt wordt. Als Ronald den Hollander verder aanwijzingen geeft wordt het stilaan duidelijk. Een paraplu-vorm en later een re genboog, regen en zon dus. Het slot is fantastisch. Tevreden willen de leden hun spullen op bergen, maar Den Hollander is nog niet tevreden. Hij roept zijn showband weer op voor een ander onderdeel. Het leven van een showband-lid is hard vooral als het buiten bijna twintig graden is. Ze hebben het er allemaal voor over. Op koninginnedag dus zal Jeugdbelang voor de eerste keer zijn nieuwe show presen teren aan het publiek in IJzen dijke, Waterlandkerkje en Ter- neuzen. Een bekroning op veel en hard werken. De geschiede nis van Jeugdbelang is onder te verdelen in twee stukken. Een periode met veel ups en downs, harde werkers en veel inzet tot 1975. Een stormachtige ontwik keling na 1975. Een nieuw bestuur onder lei ding van A. Weemaes deed een grote stap. Rudy Steyaert werd binnen gehaald. Een uitstekend musicus, die op een unieke ma nier zijn mensen weet te moti veren. Het repertoire onder ging een drastische verande ring. In 1978 leed Jeugdbelang een gevoelig ledenverlies, maar er kwamen op den duur toch weer vijftien nieuwe leden bij. Nieuwe showinstructeurs, uit breiding van slagwerk en blaaswerk, deed de IJzendijkse showband in 1983 op een hoog tepunt belanden. Later volgde promotie naar de tweede divi sie.

de Stem | 1987 | | pagina 17