BEDRIJVEN TONEN INTERESSE VOOR KINDEROPVANG Verdachten laten het weer afweten Juridisch draaien rond de kern van de zaak ÓOSTBUR Gedul ,8 kantongerecht terneuzen Wiekslag winnaar schoolvoetbaltoernooi is stakend doel veilig? is nederlandse rechter bevoegd? ZAKENNIEUW S SCHIETINGEN PLAATSELIJK NIEUWS MARKTEN Avondvierdaagse DE STEM VAN ZEELAND 3 WOENSDAG 22 APRIL 1987 TERNEUZEN - De kinder dagverblijven in Zeeland willen in de toekomst op vangplaatsen gaan verko pen aan bedrijven. Positief Philippine Terneuzen Westdorpe Sluiskil pE STEM VAN ZEE OOSTBURG - De vee tiende 24 Uur van Oostbu wordt dit jaar gehouden vrijdag 31 juli en zaterdag augustus. Een compl nieuw comité heeft inmi dels zijn eerste vergaderin achter de rug, waarop vastgesteld dat het wieier festijn openstaat voor trim mers en recreanten, die i Prijzen voor bakker in Sluis Massaschoen opent filiaal Livera in Hulst Kinderen smullen in Sluis Notabelen T16 Wip-Wap: plaatsen verkopen Van onze verslaggever Het Terneuzense kinderdagver blijf de Wip-Wap heeft aan ver schillende bedrijven al een brief gestuurd met de vraag of ze be langstelling hebben voor zo'n 'koopplaats'. De besturen van de gezamenlijke Zeeuwse kinderdagverblijven bespre ken momenteel onder welke voor waarden ze hun diensten aan bedrij ven ter beschikking willen stellen. Omdat steeds meer vrouwen een plaats zoeken op de arbeidsmarkt, groeit de behoefte aan kinderopvang in het hele land. „De bedrijven hebben er blijkbaar geld voor over om vrou wen met kinderen te behouden", zegt A. Bendijk-Covers, secretaris van de Wip-Wap. Het kinderdagverblijf heeft de eerste aanvraag voor een koopplaats al binnen. Kinderopvang is voor veel vrouwen een voorwaarde om buitenshuis te kunnen werken. Vrouwen die na enige tijd aan de slag te zijn geweest een kind krijgen, geven in veel geval- WHCHtllJ ST len hun baan op. heeft dan altijd de beschikking over een plaats. De kosten zijn geheel voor het desbetreffende bedrijf. Zelf een crèche opzetten is voor de meeste bedrijven te duur. Een goed alternatief is het 'kopen' van een plaats in een kinderdagverblijf. Op diverse plaatsen in Nederland hebben bedrijven al afspraken gemaakt over een dergelijke regeling. Het kinder dagverblijf brengt een vast bedrag per jaar in rekening en het bedrijf Er is in heel Zeeland een tekort aan plaatsen in de kinderdagverblijven. „Er staan veel kinderen op een wacht lijst", zegt Bendijk-Covers, „en de lijst groeit nog dagelijks. Waarschijnlijk zullen we op een gegeven moment be slissen dat we die wachtlijst wegwer ken om dan ruimte vrij te maken voor bedrijven". Wanneer de dagverblijven de eerste plaatsen gaan verkopen is nog niet bekend. Volgens de secretaris zijn de plannen 'nog in een beginstadium'. Een woordvoerder van Dow Chemi cal, een van de bedrijven die door de Wip-Wap is benaderd, zegt dat Dow 'positief' staat tegenover het idee van de kinderdagverblijven. De aanvraag is intussen in behandeling genomen. Hij ziet echter wel een keerzijde aan het plan. „Want aan wie moet je zo'n plaats geven? Je mag er immers van uitgaan dat er in een bedrijf meerdere mensen zijn die van kinderopvang ge bruik willen maken". Van onze correspondent TERNEUZEN - De gedaagden voor de gistermorgen ge houden zitting van het kantongerecht in Terneuzen lie ten het weer massaal afweten. Slechts vijf zaken van de om vangrijke rol konden openbaar worden afgehandeld. Een daarvan aan de hand van ge tuigenverklaringen, omdat ook in dit geval de verdachte ver stek liet gaan. Het werd dan ook een zitting met tal van 'ge dwongen' schorsingen. Slechs één Zeeuwsvlaming verscheen voor het hekje. Dat was de 18-jarige W.S. uit Hoek, die 6 juli van het vorig jaar over de Pieter Paulusstraat reed met een bromfiets en werd geverbaliseerd omdat hij tach tig reed. Verder ging S. later in de fout door de rijbaan van de rijksweg te kiezen en niet het langs de weg gelegen fietspad. „Rijkelijk hard voor een brommer," zei kantonrechter mr. H. de Mul. Officier van jus titie mr. mevrouw M. van Wal raven eiste voor de snelheids overtreding een boete van 200 gulden of 4 dagen en voor het rijden over de rijksweg 45 gul den of 1 dag. De kantonrechter vonniste conform deze eisen. Wat moeilijker verliep de con versatie met de in een plaatsje onder de rook van Brussel wo nende M.D., die kennelijk al leen de Franse taal machtig was. In zijn beste Frans („Ik heb in mijn leven eens twee jaar tussen Franse krijgsge vangenen vertoefd, maar dat is al weer zo'n veertig jaar gele den") stond mr. De Mul hem te woord. D. moest zich verantwoorden voor het feit dat hij met zijn personenauto over de Gentse- vaartstraat te Kapellebrug had gereden door de bebouwde kom met een snelheid van 84 kilo meter. Eis en uitspraak 120 gul den of 3 dagen. Zich beroepen op het recht van goed zeemanschap en daardoor net iets buiten de gebaande lij nen van de wet gaan, kan in sommige gevallen succes heb ben. Dat 'recht' had in een vo rige zitting ook de schipper van het binnenvaartuig Agfra ge daan, toen hij een bevel van de sluismeester bij schutten in de Oostsluis te Terneuzen tot het innemen van een ligplaats in de sluis had geweigerd. „Te weinig ruimte om die aangewezen plaats in te nemen en bovendien was het water op dat moment te onrustig, waar door de kans te groot was een ander schip te beschadigen". Dat was indertijd het verweer geweest van schipper F. van W. uit het Belgische Merelbeke. Kantonrechter De Mul besloot toen de zaak aan te houden om de sluismeester te horen. Gisteren diende de zaak op nieuw, maar Van W. verscheen niet. Wel de twee betrokken sluismeesters, die het voorval, dat zich afspeelde 26 april 1986, nog eens onder de loep namen. Beiden verklaarden onder ede dat de Belgische schipper zon der gevaar om in aanvaring te komen met andere in de Oost- sluis liggende schepen, zijn vaartuig op de hem aangege ven plaats kon manoeuvreren. Officier van justitie mr. me vrouw Van Walraven eiste een boete van 130 gulden of 3 dagen en de kantonrechter vonniste conform de eis. Beeld uit de finale, waarin De Wiekslag zich sterker zou tonen dan De Bron. Van onze correspondent TERNEUZEN - In het Zuidersport park in Terneuzen werd gisteren een veldvoetbaltoernooi voor basisscho len uit Terneuzen afgewerkt. Zeven tien ploegen streden om de hoogste eer en om een plaatsje in de wedstrij den om het kampioenschap van Zee land op 13 mei te Nieuwdorp. Het team van de Wiekslag kwam na een spannende finale als sterkste uit de bus. Om negen uur konden de hoofdscheids- rechters Hans Radt en Cees de Rijk het fluitsignaal geven voor de poulewedstrij- den. De zeventien teams waren onderver deeld in vier poules. In de morgenuren werden de poulewedstrijden afgewerkt, waarbij de nummers een en twee over gingen naar de kruiswedstrijden. De vol gende ploegen konden zich poulewinnaars noemen: De Stelle, De Wiekslag, Golfslag en De Bron. Uitslagen kruiswedstrijden: Stelle - St. Antonius 4-0, Wiekslag - De Maatjes 2-0, Golfslag - Prins Willem van Oranje 0-1, De Bron - De Triangel 3-0. Bij de halve fi nale waren de vier ploegen volledig aan - FOTO DE STEM/CORJ.DE BOER elkaar gewaagd, zodat na twee keer tien minuten speeltijd er nog geen beslissing gevallen was. Het nemen van penaltys bood hier soelaas. De teams van De Wiek slag en De Bron bleken over de sterkste zenuwen te beschikken, zodat zij uitein delijk in de finale belanddea In de span nende finalewedstrijd wist de ploeg van De Wiekslag het spel naar zich toe te trekken en kon zodoende drie maal sco ren, waarmee de stand op 3-0 eindigde. In de verliezersronde om de derde en vierde plaats won de Prins Willem van Oranje met 1-0 van De Stelle. Einduitslag: 1. De Wiekslag, 2. De Bron (Spui), 3. Prins Willem van Oranje, 4. De Stelle. HET KORT GEDING duurde lang. Pas om half zeven, na vier en een half uur luisteren, zette mr. G. André de la Porte een punt achter de zitting. Sinds 23 maart wordt er in de Ebes-kerncentrales in Doel gestaakt door bijna 700 werknemers. De kerncentrales draaien door. „Omdat de veilig heid absoluut niet in ge vaar is", zegt de directie. „Onzin", zegt een groot aantal milieu-organisa ties, die daarom de eige naar van de kerncentra les, Ebes, voor de rechter in Middelburg 'sleepten'. Daar werd door de Bel gen hevig getwijfeld aan de bevoegdheid van de Nederlandse rechter in deze zaak. Een juridisch 'welles-nietes' spelletje met vrijdagmiddag de uitslag. Door Romain van Damme MIDDELBURG - De ver dedigers van Ebes, eige naar van de door een al weer bijna vijf weken du rende staking getroffen kerncentrales in Doel, hadden er niet op gere kend. Zij waren er vanuit gegaan dat mr. G. André de la Porte snel tot de conclusie zou ko men dat hij niet bevoegd was te vonnissen in het door vier milieu-organisaties aange spannen kort geding. Daarom waren twee direc teuren van de kerncentrales niet naar de rechtszaal geko men. Zij verbleven elders in Middelburg. Mr. G. André de la Porte voelde er echter weinig voor die weg te bewandelen Tot schrik van de Belgische ver dediging, die na koortsachtig overleg besloot de twee di recteuren alsnog naar de rechtszaal te halen Daarvoor had Mr. M. W. Dieleman te vergeefs geprobeerd de pre sident van de rechtbank tot andere gedachten te bewe gen. „Laat ons eerst kijken of u bevoegd bent in deze zaak. Volgens ons bent u dat niet. Als u het daarmee eens bent, hoeven we niet verder te gaan". Mr. J.M.C. Beunen profi teerde vervolgens handig van de ontstane verwarring. „Ik heb ik in mijn pleitnota genoeg staan dat aansluit op wat ik verteld heb over uw bevoegdheid. Dat kan eigen lijk niet losgekoppeld wor den". De president van de rechtbank was het daarmee eens, waarna de Belgische verdediging in allerijl de twee directeuren moest waarschuwen Een kleine misrekening. Mr. Beunen had toen al la ten weten dat de Middel burgse rechter volgens hem wel degelijk bevoegd was te De kerncentrales in Doel. vonnissen in deze zaak. Ver wezen werd naar artikel 5 aanhef en onder lid 3 van het EG-executieverdrag uit 1968. En naar de jurrisprudentie van het Hof van Justitie van de Europese Gemeenschap. „Er is gevaar voor de wijde omgeving", stelde mr. Beu nen, „er is al schade geleden. Er is onder de bevolking he vige ongerustheid. Tsjerno- byl is een naam die de tijd niet zal uitwissen. Evenmin als de gevolgen. Doel en de kerncentrales liggen dichter bij elkaar. Enkele kilometers slechts van Zeeuwsch- Vlaanderen en Noord-Bra- - FOTO DE STEM/BEN STEFFEN bant. Nog geen vijftig kilo meter van Middelburg. Het gebeuren in Doel roept ver bijstering en verontwaardi ging op. Doel dient een wille keurige naam op de land kaart te blijven". De rechtbank uit Rotter dam werd er bijgehaald. Die had in 1979 bepaald dat scha de, die inwoners van Rijnoe- verstaten lijden ten gevolge van onrechtmatig in een an dere oeverstaat veroorzaakte vervuiling voor rekening dient gebracht te worden van de vervuiler. Wat ook de re geringen van Nederland, Frankrijk en de andere Rij- noeverstaten met betrekking tot vermindering van de ver vuiling later afspreken. „En er zijn veel meer grens- overchrijdende uitspraken te vinden", voegde mr. Beunen daar aan toe. De Tlburgse advocaat wist zich in Middelburg gesteund door Jan de Vries van de Zeeuwse Milieu Federatie en Prof. W. A. Wagenaar, hoog leraar in de Psychologische Functieleer aan de Rijksuni versiteit in Leiden. Jan de Vries legde een aantal cijfers over het aanwezige personeel in de kerncentrales op tafel. Die cijfers waren ook ge bruikt door de Belgische mi nister Hansenne. „De werk druk in de in bedrijf gehou den centrales is zeker onver antwoord te achten". De Belgische verdediging knipperde nauwelijks met de ogen. Ook niet toen de Ne derlandse organisatie aan voerde dat er aan de andere kant van de grens sprake is van belangenverstrengeling. „De kerncentrales zijn in particuliere handen. Doel is een dochteronderneming van de Generale Maatschappij, de grootste Holding maat schappij van België. De con trole op de naleving van de voorschriften geschiedt weer door een andere dochteron derneming van deze Holding, de vereniging Vincotte". De twee directeuren van de kerncentrales, H. Francois en A. Tielemans, voelden zich toen geroepen de tegenaan val te kiezen. Zij rekenden het Nederlands gehoor voor dat er meer dan voldoende gekwalificeerde beroeps krachten aanwezig waren om de centrales zonder pro blemen draaiende te houden. „We houden een goed oogje in het zeil. De aanwezige arts is nu ook begonnen met het onderzoeken of de werkne mers goed tegen de werk druk kunnen". Met dat laat ste werd geantwoord op het betoog van prof. Wagenaar. Die stelde dat een aantal fac toren kan leiden tot een fa taal ongeluk. „Meestal gaat het dan om twintig, veertig of zelfs tachtig kleine onvol komenheden. Die opgeteld zijn net teveel. Vermoeid heid, tijdgebrek, te lang le ven met kleine ongemakken en te weinig ervaring. Die vier aspecten zouden aanwe zig zijn in Doel". „Veel te vaag", meende Mr. Dieleman van de andere par tij, „dat is nooit te bewijzen. Wij vinden trouwens nog steeds dat deze zaak niet in Middelburg had moeten die nen. Maar in België voor een Belgische rechter. Die heeft meer kijk op de Belgische wet. Volgens ons had Ebes hier niet moeten staan, maar de Belgische overheid. Ebes mag namelijk niets beslissen zonder medeweten van de Belgische overheid. Die heeft een dikke vinger in de pap". Dat er in Antwerpen een zelfde zaak, aangespannen door twee gemeenteraadsle den uit die stad, uitgesteld is tot donderdag, deed mr. Die leman tot slot nog opmerken: „Ik vraag aanhouding van deze zaak Laat eerst de rechter in Antwerpen beslis sen". In de Nederlandse hoek werd slechts geglimlacht. ORANJEFEESTEN - Het oranjecomité Philippine houdt woensdag 29 en don derdag 30 april tal van activi teiten. Woensdagavond be gint voor jeugd vanaf 16 jaar om 20.00 uur een disco-avond in Marinet. Het programma voor donderdag ziet er als volgt uit: 09.30 uur: kinder voorstelling; 10.00 uur: muzi kale rondgang; 11.00 uur: jeugdvoorstelling; 13.00 uur: Veilig Verkeer Nederland geeft manifestatie op kerk plein; 14.00 uur: zeskamp op het Philipsplein; 14.30 uur: bejaardenmiddag in De Mos- selbank; 20.30 uur: oranjebal in De Meerpaal met mede werking van Scheldekwartet. VERGADERING - De open bare basisschool De Meerpaal houdt woensdag 29 april, aan vang 20.00 uur, de jaarlijkse ledenvergadering. Na de di verse jaarverslagen volgt een bestuursverkiezing. V. van der Laan-Bouff is aftredend en herkiesbaar. Er zijn nog twee vacatures open. Kandi daten kunnen zich voor en tijdens de vergadering aan melden. COLLECTE - De collecte voor het reumafonds, gehouden door ruim negentig collectan ten, heeft 11.162,91 opge bracht. liden gehouden, aanvang i(n uur. SCHAPEN SCHEREN jaarlijks terugkererJ Graafjansfeesten door aantal plaatselijke vereni gingen, worden zaterdag juni gehouden. Elke du heeft daarbij een eigen actj viteit en ook worden menlijk dingen georgani^- om de clubkas te spekken Dj jaar zal G. de Smet zowel morgens als 's middags demonstratie geven in j, scheren van een anatal pen. GAAIBOLLING - Ter gele genheid van koninginnedag wordt in het kader van de traditionele volksfeesten een oranjegaaibolling gehouden op het terrein bij Het Oude Raedhuys. Deze puntenbol- ling, waarvan de organisatie in handen is van de plaatse lijke tennisvereniging, begint donderdg 30 april om tien uur 's morgens. SCHIETING - In Het Oude Raedhuys wordt donderdag 23 april een handboogschie- ting voor 55-plussers en inva- EIERZOEKTOCHT - eierzoektocht op dag voor de jeugd van sisscholen namen 120 kindè. ren deel. De eieren vijts voor de kleineren verstopt Groenoord, terwijl de grot, ren moesten zoeken in j, kleine bos aan het begin de Baljuwlaan. Na af] kreeg iedere deelnemer glas limonade in het Gift huis en de paashaas iedereen twee zakken chocolade-eieren. j\. Bracke hierover: „We had® niet verwacht dat het zo' succes werd. Alle hebben een geweldige nut gen gehad. De medewerk® van de ondernemersvereii ging stellen we op prijs. Dit beslist voor herhaling vt baar." WINNETOU - Aan de schieting van karabijnclt Winnetou namen 45 schutte deel. Uitslag wip 1: gel: Walter de Tender, Gent rechter zij vogel: Piet vi Puyvelde, Sluiskil; linker zj vogel: Willy Aerens, Gei grootste aantal: Bert de Bat ker, Sluiskil. Wip 2: hoge 13 gel: Walter de Tender, G rechter zij vogel: Lucien ban, Moerbeke; linker zijv> gel: Bert de Bakker, Sluiskil grootste aantal: Juliën Na* jans en Anna Eeckhout, De volgende schieting is a terdag 16 mei in café Dab ga, aanvang 19.30 uur. Nieu Van onze verslaggever SLUIS - Tijdens vakwed strijden, door de stichting Ne- bato gehouden in het Utrechtse Jaarbeurscomplex, is bakkerij A. van de Linde uit Sluis flink in de prijzen gevallen. De Sluise bakker behaalde drie derde, drie tweede en een eerste prijs. De eerste prijs kreeg hij voor een 'vrije taart' met decor naar keuze. TERNEUZEN - Terneuzen is opnieuw een schoenenzaak rijker. Massaschoen is een ke ten van schoenenzaken door geheel Nederland. Het filiaal in Terneuzen is gelegen in de Noordstraat 34. Vorige week werd de zaak geopend. Iedereen die bij Massaschoen schoenen koopt krijgt een waardecheque kado van tien procent vanhi bestede bedrag. HULST - Livèra, lingerie foundation gevestigd in Ta neuzen, opent op 29 april filiaal in de Gentsestraat li Hulst. Op 28 april is er v# genodigden gelegenheid kijkje te nemen in de nieu; zaak. SLUIS - Hotel Sanders Paauw uit Sluis doet Neerlands Dis-certificai houder ook wat extra's vtf de kinderen van alle scholen in Sluis. Er is een kleurplaat» strijd uitgeschreven. Voor makers/maaksters van de origineelste platen staan pofferfjes klaar. Die word* volgende week zaterdag t. sen 8.00 en 12.00 uur g® veerd in het hotel-restaura" AMSTERDAM, 21 april - Aardappeltermijnmarkt: In Bintje Mg oogst 1986, werden 5 contracten verhandeld voor levering april rf ƒ26,90 per 100 kg. De stemming was kalm. In Binije 50mm, oogst» werden ook 159 contracten verhandeld voor levering mei bij eenpu van ƒ27,00 tot ƒ26,50 per 100 kg. De stemming was prijshoudend' Bintje 50mm, oogst 1987, werden 5 contracten verhandeld voor ring november bij een prijs van ƒ24,00 en 32 contracten levering «F tegen ƒ29,10 tot ƒ29,00. De stemming was kalm. KOEWACHT - Bej aardenschie- ting, zaal Oude Molen, 36 schut ters: hoge en eerste zij vogel: E. Janssens, Moerbeke; tweede zij- vogel: G. Baart; grootste aantal (5): J. Suy, beiden Koewacht KOEWACHT - Zaal P. de Vlie ger, 91 schutters: hoge vogel: J. de Waal, Koewacht; eerste zijvo gel: M. de Saeger, Kemzeke; tweede zij vogel: F. Martens, Koe wacht; grootste aantal (8): E. Fie- rens, Lokeren. HULST - Zaal W. Blommaert, 19 schutters: hoge vogel: M. Heyens, St.-Jansteen; eerste zij vogel: R. Wilking, Hulst; tweede zijvogel: R. Sterkx, Zelzate; grootste aan tal (7): H. de Vos, Heikant. NEEUW-NAMEN - Bejaarden- schieting, zaal Picavet, 20 schut ters: hoge vogel: B. de Beul; eer ste zij vogel: A. Beulaert, beiden Hulst; tweede zijvogel: A. Roels, Graauw; grootste aantal (3): A. de Waal, Nieuw-Namen. ZUIDDORPE - Bejaardenschie- ting, zaal De Herberg, 34 schut ters: hoge vogel: R. D'Hondt, Zuiddorpe; eerste zij vogel: F. Colpaert, Moerbeke; tweede zij- vogel: J. van Bellen, Klooster- zande; grootste aantal (6): M. Pluym, Westdorpe. BOSCHKAPELLE - Bejaarden- schieting, zaal J. van Schaick, 14 schutters: hoge vogel: P. D'Hondt, Kloosterzande; eerste zij vogel: A. de Guytenaer, Vogel waarde; tweede zij vogel: C. Steyaert, Hulst; grootste aantal (8) en vliegende vogel: F. Rijk, Kloosterzande. AXEL - Ons Vermaak, 53 schut ters: Wip 1: eerste hoge en eerste zij vogel: P. Steyaert, Graauw; tweede hoge vogel; W. Thoen, Koewacht; tweede zij vogel: J. Hopmans; derde zij vogel: G. Du- cheine, beiden Tilburg; vig zij vogel: G. Suy, Zuiddorpe." 2: eerste hoge vogel: N. Goo# Kloosterzande; tweede hoge* gel: J. Hopmans, Tilburg; zijvogel: A. Gnethals, Gi* Rijen; tweede zij vogel: cheine, Tilburg; derde zijvof A. de la Ruelle, Overslag; v»1 zij vogel: A. Suy, Koewacht KOEWACHT - Zaal P. vanS» ne, 34 schutters: hoge voge1 Fierens, Lokeren; eerste zijw M. Suy, Zuiddorpe; tweede»]1 gel: P. Martens; grootste agj (4): G. Verstraeten, beidend wacht. GRAAUW - De Friezen,' schutters: wip 1: eerste hoge eerste zij vogel: H. Bautf® Kemzeke; tweede hoge vog». van Hove, St-Jansteen; ttfj* zijvogel: G. Tieleman, St-G% derde zij vogel: E. Segers, Jansteen; vierde zijvogel: F. wegh, Hulst Wip 2: eerste W vogel: E. Inghels, KoeW^ tweede hoge vogel: A de 's-Heerenhoek; eerste zijvwj A. Bruggeman, Graauw; tw^ zijvogel: J. Hermans; derde j vogel: C. Hermans, W Zwijndrecht; vierde zijvc van Waterschoot Klooster-- KAPELLEBRUG - Zaal FiJ 50 schutters: eerste hoge vjg W. de Gucht, De Klinge; Wj hoge vogel: T. de Blok, Ke^, eerste en tweede zijvogel: A- pens; derde zijvogel; L. HeP beiden De Klinge; vierde w gel: R. de Kint; grootste ajj (5): B. Kotvis, beiden KeiBze»*. WALSOORDEN - Zaal ge, 25 schutters: eerste hJJL beide zijvogels: A Verhop Kloosterzande; tweede hog® gel: E. Luykx, Hulst I DOOR GEORGE VAN I/OPREN DEZE ZOMER viert de muzieksociëteit Geduld overwint te IJzendijke haar 150-jarig bestaan. Begonnen als harmonie met koperen en houten in strumenten, ging ze al lengs over op fanfare met alleen koperen instrumen ten. Thans is Geduld over wint een brassband. In 1827 werd door een kleine kring van muziekliefhebbers die geregeld bijeenkwamen in de herberg De Vier Emmers om muziek te maken, een so- f ciëteit opgericht onder de zinsspreuk: 'Geduld Over- z wint.' Het waren twee her- t bergiers, Willem Bouwens uit De Gouden Poort, later Porte P d'Or op de Markt en Pieter Kriel uit De Vier Emmers in de Landpoortstraat. Daar- d naast de zoon van Pieter d Kriel, Philip, die landmeter r was bij het kadaster, maar dit c beroep verruilde voor het k meer lucratieve van bier brouwer, J. Launspach, een d schilder, P. Lij baart uit Bier- 1 vliet en P. Huij gens uit Gent. s Dirigent werd Jan Francies Dellaert, afkomstig uit Asse nede, die een goede muzikale opleiding had genoten in Gent. Hij was tevens koster van de katholieke kerk. De jonge muzieksociëteit werd gesteund door de nota belen van het dorp, zoals Jan Benteyn, notaris en oud-bur gemeester, een man met veel invloed, diens zoon Izaak Benteyn, gemeente-ontvan ger en griffier bij het vrede gerecht, burgemeester Jac ques Brevet, vrederechter en tevens gemeentesecretaris Dolphing Bekaar, de deur waarder bij het vredegrecht Jan Francies Carpreau, de drie plaatselijke geneesheren: chirurgijn Dilman, stadsheel meester Le Marchand en heel- en vroedmeester Wil helm Maus en tenslotte ook door de hervormde dominee Marinus Was. Met de steun van zo'n res pectabel aantal notabelen moest het wel goed gaan, de dirigent, toen muziekmeester genoemd, kreeg een tracte- ment van ƒ6,- per maand, waarvoor hij de 29 werkende leden één muziekles per week moest geven. De twee café houders in het bestuur kregen ieder hun deel. De lessen en Van onze correspondent BRESKENS - Wegens het s\ heeft het Comité Avondvierdé ten ook dit jaar weer zo'n wai sersdorp te organiseren. Gehoopt wordt dat het aantal van rig jaar ruimschoots wordt overtrc Dit jaar wordt gelopen op 18,19 standen vijf en tien kilometer. Mei schrijven in het Casino op het Ora De start is telkens tussen 18.30-19.( plein. Inschrijving kost 4,25 guld delsprtbond betalen 3,50 gulden. Evenals vorig jaar verlenen we ers hun medewrking. De muzie Groede begeleidt op de laatste ai wandelaars.

de Stem | 1987 | | pagina 16