SOGERE EISEN AAN ISOLATIE VAN WONINGEN INNEN IKKEN "idéndënSn k George Z Fr» "i"ra oponseiee PLAATSELIJK NIEUWS PRIL g WERK Onderscheiding P. Rombaut Alles over viooltj es jongerenkoor Secretaris kan niet missen 20 DAGREIZEN pESTEM VAN ZEELAND 2 WOENSDAG 22 APRIL 1987 HULST - Mensen die in de «emeente Hulst willen bou- 0i, worden voortaan ge affronteerd met hogere n voor de warmte-isola- je van wanden en daken fan woningen. Betutteld 13, HULST ssingen. Want JD helpt, zoveel jelaten, waar kningen échtte jr iedere inkzij het lionale ïlingen enzo'n |rs rondom onze lAND er Afscheiding Hulst geelt benefietconcert m:s Minister Nijpels geeft start fietsdag Win één van de naar Düsseldorf met CITOTOURS op de MEIKIRMIS-FEESTMARKT te KOEWACHT op zondag 3 mei 1987 Lezingen Terneuzen Kloosterzande Clinge St.-Jansteen Hulst Nieuw-Namen Hengstdijk Graauw Walsoorden Ossenisse Kieldrecht Roodpaars Sterk Honds viooltje Koerier. A12i T22 Bouwen in Hulst moet beter j,n onze verslaggever poor die eisen op te krikken ho- pen burgemeester en wethouders e energiebesparing te bevorde- ten. De nieuwe bepalingen maken deel uit van een nogal ingrijpende wijziging van de gemeentelijke bouwverorde ning. Daarin is ook een standaard- maat opgenomen waaraan de voor deur van woningen en woongebouwen moet voldoen. Dit ten behoeve van de toegankelijkheid voor rolstoelgebrui kers. Aan de andere kant worden mensen met bouwplannen voortaan minder betutteld via een veelvoud aan re geltjes. Uit de gemeentelijke bouw verordening worden flink wat voor- )0VB Amersfoort |Tel.: 033-63 52 14 qiro 625 000 Past00r Claessens speldt Piet Rombout de versierse- len op. Van onze verslaggever SINT-JANSTEEN - Piet Rombaut (73) uit Sint-Jan- steen heeft de pauselijke onderscheiding Pro Eccle sia et Pontifice gekregen. Het ereteken werd hem tweede Paasdag tijdens de eucha- r- i- t ristieviering opgespeld door pastoor G. Claessens. pp®' Aci Jl Die eucharistieviering stond in het teken van het zestig- jarig jubileum van Rombaut als lid van het Sint Grego- riuskoor van Sint-Jansteen. Meteen ook de reden waarom hem deze hoge onderscheiding ten deel viel. Na de jubi- leummis, waarin het Sint Gregoriuskoor uiteraard de Gre goriaanse gezangen verzorgde, volgde er een drukbezochte receptie in het gemeenschapscentrum De Warande. schriften geschrapt. Veel bepalingen die burgemeester en wethouders de mogelijkheid geven om nadere eisen te stellen zijn in de herziene verorde ning weggelaten, evenals een tiental andere regels. Ook hoeven toekomstige bouwers minder vaak bij B en W aan te klop pen voor vrijstelling van verschil lende regeltjes. Waar bouweisen in bepaalde omstandigheden niet van toepassing zijn, wordt voortaan een voudig via bepalingen in de bouwver ordening vastgelegd. Praktische ver eenvoudigingen in de verschillende verordeningsartikelen bieden de aspi rant-bouwers voortaan een grotere vrijheid bij de inrichting en indeling van woningen. In de gewijzigde bouwverordening is voorts het aantal activiteiten waar voor geen bouwvergunning nodig is uitgebreid. Zo kan iedereen die een erf- of terreinafscheiding wil neerzet ten nu zijn gang gaan, als het bouwsel niet hoger is dan twee meter. Dat geldt niet voor afrasteringen vóór de voorgevelrooilijn of langs de openbare weg. Die mogen niet hoger zijn dan één meter. Verder is er geen vergunning meer nodig voor het oprichten van antennes die vanaf de voet gemeten geen gro tere hoogte hebben dan vijf meter. Tenslotte kunnen voortaan bouwsels als kippen- of hondenhokken zonder vergunning worden neergezet. Ten minste, als de oppervlakte niet groter is dan veertien vierkante meter en de optrekjes niet hoger zijn dan 2,5 me ter. De wijzigingen in de gemeentelijke bouwverordening komen volgende vergadering aan de orde in de ge meenteraad. ook de Snapper tuinfrees is tijdelijk goedkoper Tevens extra voordelig: CF machine EL 48 H. 48 cm snijbreedte, 1300 Watt vermogen, met achtervanger slechts 639,- Snapper 49 cm maaier met Hi-Vac vangsysteom, nu slechts r geopend 1195,- n vakje benutten, ertentie wordt in een met het belangrijkste ndig. jnnummer in de i gemakkelijk en snel. ZIJKANT HET BEDRAG n. Voor toezending van it u f 3,50 extra te ing kunt u een groene e girokaart (dus géén insturen, ntvangt u een rij u echter f 4,— ning moeten brengen. n Dagblad De Stem, a. s., of inleveren op onze la Prijs incl. 6% BTW f 5.88 f 7.84 f 9.80 f 11.77 f13.73 f 15.69 <0 BERGEN OP ZOOM - Minister Ed Nijpels komt zaterdag 9 mei naar Bergen op Zoom om daar het startsein te geven voorde 14e Landelijke Fietsdag. Dit jaar zal naar verwachting een record aantal fietsers aan de Setsdag deelnemen. Er zijn in het hele land 191 vertrekpunten, waar vanaf 's morgens negen uur vertrokken kan worden voor «n tocht van dertig of veertig kilometer. (ADVERTENTIE) Van onze correspondente HULST/MOERKERKE - Het Jongerenkoor uit Hulst, dat sinds enkele maanden werkt onder de leiding van Johannes Kollaard uit Wa terlandkerkje, treedt steeds vaker op en slaat nu ook de vleugels uit buiten de landsgrens. Zaterdag 25 april verzorgt de muzikale groep (koor en com bo) een eredienst in de kerk van St. Rita in Moerkerke- Damme. Deze parochie speelde het klaar om in vier jaar tijd met vrijwilligers een noodkerk om te bouwen. De pastoor ontpopte zich als een meester op het ge bied van houtbewerking en an deren hielpen hem om het ge bouw geschikt te maken. Wat nog ontbreekt is een pij porgel, en het Jongerenkoor uit Hulst wil nu een steentje bij dragen door het geven van een benefietconcert. De Vlamingen zijn op zoek naar sponsors die op kort termijn de kerk een ge schikt instrument bezorgen. Het Hulster koor zingt tijdens de dienst die om 19.00 begint enkele vierstemmige eigen composities en arrangementen van de bekende songs 'We shall overcome' en 'The happy side of life'. Voordat men naar Moer- kerke afreist brengt de groep een bezoek aan Brugge, waar getracht zal worden de eerste franken voor het orgelfonds bij elkaar te krijgen. Het Jongerenkoor verzorgt binnenkort weer enkele optre dens in Zeeuwsch-Vlaanderen. Naast de regelmatige diensten in Hulst zijn de muzikanten ook te beluisteren in mei in Graauw en op Pinksterzater dag in Philippine. Van onze verslaggever TERNEUZEN - In het ka der van de actie 'Hoe kan ik inbraak in mijn woning voorkomen' heeft de Ter- neuzense gemeentepolitie een aantal lezingen belegd in de diverse kernen van de gemeente Terneuzen. De bijeenkomsten beginnen steeds om 19.30 uur. Het programma ziet er als volgt uit: 23 april: Biervliet, Het Tref punt; 27 april: Zaamslag, De Poort; 28 april: Hoek, gebouw Hoekse Rakkers; 7 mei: Sluis kil: De Ark. (De datum in Sluiskil wijkt af van eerdere mededelingen). Gemeentesecretaris De Schepper heeft de bal zo gespeeld dat deze slag niet meer te missen is. - FOTO W1M KOOYMAN Van onze correspondent HENGSTDIJK - Op eerste Paasdag stelde gemeentesecretaris Ben de Schepper van Hontenisse met een tik tegen het balletje de nieuwe midgetgolfbaan op het recreatie centrum De Vogel te Hengstdijk in gebruik. De gemeentesecretaris was daarvoor uitgeno digd, omdat hij indertijd een van de mede-op richters was van de De Vogel. Voordat De Schepper zijn golftechniek de monstreerde, was door parachutisten van het Paracentrum Midden-Zeeland een symbolische sleutel uit het luchtruim naar beneden gebracht. Die sleutel maakte de toegang tot de nieuwe midgetgolfbaan vrij. De bedoeling van de familie Van de Bosch, eigenaar van het recreatiecentrum, om meteen ook de twee tennisbanen open te stellen, ging niet door. Dit vanwege het mindere weer van de afgelopen weken, waardoor de afwerklagen nog niet konden worden aangebracht. De bedoeling is dat dit wel deze week gaat gebeuren. Voordat de parachutisten boven Hengstdijk gedropt werden, waren tientallen kinderen van de camping, maar ook uit Hengstdijk en Vogel waarde, druk in de weer geweest in een eier- zoekwedstrijd. EUROPACUP - Als service aan de voetballiefhebbers wordt in café De Kastanje te Kloosterzande vanavond een groot videoscherm opgesteld. Belangstellenden kunnen de wedstrijd tussen Ajax en Za- ragoza volgen op een scherm van 3 bij 2,5 meter. BINGO - In gemeenschaps huis Malpertuus hield de Al gemene Nederlandse Bond voor Ouderen een bingomid dag, waaraan zestig ouderen deelnamen. Uitslag: 1. me vrouw De Puysseleyr, 2. G. de Vet, 3. mevrouw De Wit, 4. mevrouw Van Gijsel, allen Clinge; 5. G. Smet, St.-Jan- steen. KAARTING - In gemeen schapshuis Malpertuus werd een kaarting voor ouderen en gehandicapten gehouden. Er namen 45 personen aan deel. Uitslag: 1. mevrouw Van Vooren, 2. J. Reyns, 3. J. Go- vaert, 4. L. de Vos, 5. F. Smet. Stand kampioenschap: 1. J. van den Hende, 2. L. de Vos, 3. J. Govaert. BILJARTEN - De oudere bil jarters van St.-Jansteen heb ben in het nederlaagtoernooi van de Clingse ouderen de grootste nederlaag aan Clinge toegebracht. Zij versloegen de Clingse ouderen met 769 ca ramboles tegen 515. Door deze grote overwinning komt St.- Jansteen in het bezit van de beker, die 7 mei met een offi cieel tintje wordt uitgereikt. Donderdag 30 april gaan de Clingse ouderen een wed strijd spelen in De Vla schaard te Koewacht. NATUURWANDELING Natuurbeschermingsvereni ging De Steltkluut houdt zon dag 26 april een natuurwan deling in de WMZ-bossen te Clinge. De excursie staat on der leiding van E. Boogaert. Verzamlen bij Interjute. De excursie duurt van 07.00 tot 09.00 uur. JAARVERGADERING - De rk Bond voor Ouderen houdt 28 april, aanvang 13.30 uur, de jaarvergadering in De Wa rande. Geestelijk adviseur pastoor Van Leemput draagt een mis op voor de levende en overleden leden. Het oude- renkoor verzorgt de gezangen onder leiding van de heer Ke telaar. Na de pauze begint de vergadering. Na de behandeling van de jaarstukken wordt een be stuursverkiezing gehouden. Mevrouw Taalman-de Smet en de heer De Smet zijn pe riodiek aftredend en herkies baar. Verder hoopt het be stuur dat nog drie kandidaten zich willen aanmelden voor bestuursfuncties. PRIJSKAARTING - Aan de prijskaarting in café De Kroon deden 50 kaarters mee. Uitslag: 1. F. Piessens, Clinge, 2. W. Boone, Hulst, 3. J. Leer- aert, Hulst, 4. E. Markeris, Axel, 5. mevr. Blommaert, Clinge. KAARTCLUB - Kaartclub Harten Aas speelde de laatste competitiewedstrijd. Er de den 29 kaarters mee. Uitslag: 1. mevrouw Buyze, 2. C. van de Ha, 3. M. van Kerkhoven, 4. mevrouw Roelands, 5. P. van Kerkhoven. Dat levert de vol gende eindstand op: 1. A. Roe lands, 2. mevrouw Buyze, 3. R. van de Branden, 4. J. de Bur ger. Vrijdag 24 april is er ter afsluiting van het seizoen nog een feestavond in de Prince of Wales Pub. KAARTING - In zaal W. Blommaert werd een kaar ting gehouden waaraan 22 personen deelnamen. Uitslag: 1. A. de Nijs, Hulst; 2. F. Pies sens, Clinge; 3. R. Linthout, Axel; 4. J. van de Ende, Hulst; 5. mevrouw Van de Velde, Kloosterzande. BILJARTEN - In zaal De Smickel werd een biljartwed strijd gehouden waaraan 30 personen deelnamen. Uitslag: 1. A. Picavet, 2. R. Claerhout, 3. M. Roels, 4. W. Mortier, 5. F. Douwen, allen Hulst. KAARTING - In zaal De Lieve werd een kaarting ge houden waaraan 61 personen deelnamen. Uitslag: 1. E. van Overmeren, 2. A. de Clerk, beiden Hulst; 3. L. Smet, Clin ge; 4. E. van de Branden, 5. J. de Cock, beiden Hulst. Kam pioen heren: A. Esseling, Hulst; kampioen dames: me vrouw Boone, Hulst. KAARTING - De Verenigde Kaarters hield een wedstrijd in zaal Du Commerce. Uit slag: 1. A. Verhulst-I. de Winckel, 2. A. de Maeyer-J. de Loos, 3. A. Smet-K. van Waterschoot. BINGO - In zaal R. Thillman werd een bingo gehouden waaraan zestig personen deelnamen. Uitslag: 1. me vrouw Everaert, 2. J. van de Ven, beiden Hulst; 3. M. War rens, 4. J. Prenen, 5. D. van de Velde, allen Kieldrecht. KAARTING - In zaal 't Ja gershuis werd een kaarting gehouden waaraan 52 perso nen deelnamen. Uitslag: 1. P. de Waal, 2. C. de Kort, beiden Hengstdijk; 3. J. Dominicus, Hulst; 4. Th. van Cauteren, 5. mevrouw Lucasse, beiden Kloosterzande. KAARTING - De Bond voor Ouderen hield in het gemeen schapshuis een kaarting waaraan 32 personen deelna men. Uitslag: 1. D. Riemens, Terneuzen; 2. J. Strobbe, Hulst; 3. mevrouw Reyers, Terneuzen; 4. R. Steel, Hulst; 5. mevrouw De Caluwé-Bak- ker, Graauw. De volgende kaarting is een gratis prijs kaarting voor allen die aan de competitie hebben meege daan en wordt gehouden 23 april. Dan wordt ook de beker uitgereikt van de competitie- kaartingen. GAAIBOLLING - In zaal R. de Jonge werd een gaaibol- ling gehouden waaraan 49 personen deelnamen. Uitslag: hoge vogel: mevrouw Baart, Kloosterzande; linker zij vo gel: J. Bisschop, Hengstdijk; rechter zijvogel: J. van Geersdaele, Heikant; grootste aantal (5): J. Bisschop, Hengstdijk. KAARTING - In zaal Hof ter Nesse werd een kaarting ge houden waaraan 64 personen deelnamen. Uitslag: 1. Th. van Cauteren, Kloosterzande; 2. mevrouw I. de Winkel, Nieuw-Namen; 3. C. Rijk, Os senisse; 4. J. Martinet, Kloos terzande; 5. E. de Kort, Zee dorp. CONCERT - De koninklijke harmonie St-Cecilia houdt zaterdag 25 april de 26e con certavond in de gemeente lijke sporthal, aanvang acht uur. De harmonie staat onder leiding van Dirk Weyenberg en de drumband onder lei ding van Luc van Hoorick. Het was vorig jaar zomer. Twee kleine apekopjes, verscholen tussen de grasspieten aan de slootkant, leken ons af te loeren. Kleme aapjes dan, want de 'kopjes' waren maar rond de twee centimeter groot. Het was het plekje waar we het driekeurig viooltje - violet met geel en alles wat daar aan tussentinten Mogelijk is - kunnen verwachten: op zonnige droge, open tot grazige zandgrond, op weg- en slootbermen, aan akkerkanten. Plaatselijk vrij algemeen, voegt de Flora van Nederland daar nog aan toe. Toch zaten we op een dwaalspoor. Het echte wilde driekleu rige vioolije, viola tricolor, vinden we binnen Zeeuwsch- Tlaanderen niet. Wel een sterk verwante soort, die tot voor kort als een ras van tricolor beschouwd werd: het duin- viooltje, viola curtesii, om ook van deze soort dan maar de we tenschappelijke naam te noemen. Maar: in Zeeuwsch-Vlaanderen vinden we die alleen in de duinen tussen het Zwin en Breskens. De naam deed dat na tuurlijk al vermoeden. Wat keek ons dan wel aan? Verwil derde zaailingen van het duinviooltje. - Het verschil met het echte jvilde plantje zit hem in de kleur van de 'bovenste' kroonblaadjes. Die zijn bij de zaailingen wat meer rood- Paars dan paars tot indigo- Mauw zoals bij de wilde soort. Wel treffen we deze zaailingen aan op dezelfde P'aatsen die genoemd wor den voor het driekleurig viooltje en bovendien ook nog op klei. De Atlas voor de Belgische en Luxemburgse Flora (1972), waarin ook de Zeeuws- Vlaamse vindplaatsen van planten zijn verwerkt, noemt voor onze regio een andere soort niet: het maarts viooltje, viola odorata, de welriekende. Toch is die op tal van plaatsen aan te tref fen. Op heel verschillende plaatsen zelfs, verspreid door het gehele gewest. Hier een enkel polletje in het talud van een sloot, ginds hele vel den van meerdere vierkante meters als ondergroei tussen de struiken op een beplante dijk. Welriekend en diep paars-blauw, een enkele keer wit of roze. De eerste van de violen die zich met bloemen tooit. Dat kan heel vroeg al, hetgeen ook blijkt uit de naam, al heeft maart dit jaar vast geen enkel bloempje gezien. In dit late voorjaar bloeien ze nu pas massaal. Sterk zijn ze: verdragen zware buien en neerkletterende hagel, de bloempjes diep gebogen. Na de bui richten ze zich op, weer direct welriekend als de zon haar stralen laat zien. Het maarts viooltje is ook een bijzonder dankbaar plantje voor de tuin, met name voor verwildering on der struikgewas. Twee viooltjes met blauwe bloemetjes lijken sterk op elkaar: het bosviooltje, viola riviniana en het honds- viooltje, viola canina. Je moet er zogezegd bovenop lo pen om ze in onze contreien te vinden. Het bosviooltje, ook wel rininusviooltje ge naamd, groeit op vochtige grond bij bossen. Erg veel kans op een ontmoeting met deze soort is er bij ons dus niet. We kennen dan ook slechts één vindplaats, na melijk in de Waterleiding- bossen bij Heikant. Officieel heet dat het Waterwingebied St.-Jansteen van de Water maatschappij Zuid-West- Nederland. Ten zuiden van de landsgrens zijn ze talrij ker, met name zuidelijk van West-Zeeuwsch-Vlaanderen. Het hondsviooltje vinden we op twee plaatsen: een heel klein veld van zo'n tien pol letjes in de Waterleidingbos- sen van Clinge en verder op enkele dijken in het klein schalige en zanderige land schap rond Overslag. Daar zou je ze zelfs plaatselijk al gemeen kunnen noemen, zo veel staan er op sommige stukjes dijk. De vijfde soort tenslotte die we binnen onze grenzen kennen is het bleekgeel ge kleurde akkerviooltje, viola arvensis, om volledig te zijn. Akkeronkruid heet het in flora's en aanverwante lec tuur. Dan moet die akker wei een zanderig karakter heb ben en dan bij voorkeur nog ingezaaid zijn met graan. Een open wegberm, een oude spoorlijn, de open plekken in de al genoemde WMZ-bossen lenen zich ook als groei plaats. Aan de grenskanten derhalve niet zeldzaam, mar elders, in het polderland, zul len we ze niet zo gemakkelijk aantreffen. Zoals iedere plantesoort moeten ook viooltjes zorgen dat de overvloedig gevormde zaadjes verspreid worden. Weg bij de moederplant! Om concurrentie te voorkomen, maar ook om nieuwe gebie den te bezetten. Expansie, uitbreiding van areaal, er is geen enkele dier- of plante soort die dat niet nastreeft. Het is immers een voor waarde om als soort te over- Maarts viooltje. leven: wijzigen zich door welke oorzaak dan ook, de omstandigheden op de groei plaats, zodat overleven on mogelijk wordt, dan moeten al andere gebieden gekoloni seerd zijn die mogelijk wel overlevingskansen bieden. Daarom: wegslingeren die zaden en op warme dagen zien en horen we de drieklep- perige vruchten dan ook open springen. Het is evenwel niet de enige pijl die violen op hun boog hebben. De zaadjes dra gen klein aanhangsel, een knobbeltje. Het smaakt zoet. Om uit te groeien van zaad tot plant is het eigenlij ik niet nodig. Op zoet verzotte mie ren evenwel zijn er gek op. Ze sleuren de zaden over grote afstanden mee naar het nest. Aangezien ook de beste mier wel eens een zaadje laat vallen, bereiken zij voor het viooltje wat het zelf niet kan: verspreid worden over een hele grote afstand. Is het toe val dat de groeiplaats van het honds viooltje in de Clingse bossen ligt vlak bij het enige nest van de rode bosmier dat we in onze regio kennen? De eerste huiszwaluw van dit jaar kregen we gemeld door Eddy Taelman uit Hulst; een exemplaar in de Trumanlaan daar op 18 april. Op 16 april zag hij op de Li- niedijk te Hulst vier beflij- sters doortrekken, drie man nen en een vrouwtje. T

de Stem | 1987 | | pagina 15