Milieugroepen eisen veilig Doel Stiefvader: Meisje lokte incest uit BEWONERS: DEMONSTRATIE MOET BUITEN HET DORP Primeur voor Schoondijks bedrijf stopAii Middelburger met losse handjes takelde gast toe DORST "Gratis bloemzaden, Albert!' 'Aardig idee, Friesche Vlag." tijd veel te d0en JT!- BIJ ONZE SHOWROOM Jongetje uit Hulst overleden Diamanten paar Zuidzande iet is misschien leeds grote keus uit 100 „Fir Class" occasioi uen ons bedreigt, niet te genezer t ook zo. wel te voor- ïlemaal nietzo'r zijn maar twe ids kunt krijger ct of via sex. bloed komt >or, nu we bloec Alleen menseij pen nog geva; ing via sex orkomen, als w< dus ook. Do< onder alle om-| doomgebruikej neuwe relatie iexuele contactej voor uw partn( n is voor veel l En toegegever Desef wel dat h( rtdurend bang metting. iet niet alleen 01 maar ook om he ?r. ds in Nederlane ij veilig. Gebrui| weten over hj ds, haal dan de Is" bij bibliotheelj ?st. larna nog vrage bellen met de 212120 (op werl ur tot 22.00 üurj ;en die uw eig^ ;n, ga dan naar ui INGEWIKKELD GEDING VOOR MIDDELBURGSE RECHTBANK HEINKENSZAND/BORSSELE - De inwoners van het dorp Borssele willen dat de de grote anti kernenergie demonstratie op zondag 26 april he lemaal buiten het dorp wordt gehouden. Ze vre zen dat de demonstratie anders uitloopt op ge welddadigheden en schermutselingen met de dorpsbewoners. Ongerust Zondagsrust Geen molest Kampement BREDASE OFFICIER VAN JUSTITIE EIST EEN JAAR CELSTRAF WOENSDAG 22 APRIL 1987 HOUDER MINI-CAMPING BESTRAFT Bij Friesche Vlag Goudband koffiemelk, of Friesche Vlag Halvamel koffiemelk, fles 0.5 liter of 1 liter, een gratis zakje bloemzaadjes* ASS t i i||e Toyota modellen in voorraad! occasions Speelhuislaan 156a Breda Telefoon 076-7120001 jjjjiBIEDEN MEER KLASSE VOOR MINDER KOSTEN. DE STEM VAN ZEELAND Van onze verslaggever MIDDELBURG - De Zeeuwse Milieu Federatie, Brabantse Milieu Fede- tie, de Stichting Natuur I en Milieu en de vereniging Senegora hebben de presi dent van de Middelburgse I :echtbank, mr. G. André de ia Porte, gevraagd de eige- naar van de kerncentrales i Doel (Ebes) te bevelen de centrales stop te zetten. >as als de personeelsbezetting I is zoals die was voor het begin Lan de staking op 23 maart, ■ouden de kerncentrales weer mogen worden opgestart. Als de rechter vindt dat hij niet tot een dergelijk bevel kan overgaan, eisen de vier milieu organisaties dat de rechter on afhankelijke deskundigen op dracht geeft de kerncentrales in Doel te controleren. Die des kundigen zouden aangewezen moeten worden door het Inter nationaal Atoom Energie Agentschap in Wenen. Als Ebes daartoe niet bereid zou zijn, zou het Belgische be drijf voor iedere dag dat men gebreke blijft een dwangsom van een miljoen gulden betaald moeten worden. Dat alles maakte gisteren in Middelburg weinig indruk op de drie advocaten die door Ebes naar.de Zeeuwse hoofdstad ge stuurd waren. Mr. M. W. Diele- man betwijfelde of een eventu eel uitgesproken vonnis over genomen wordt door de Belgi sche rechterlijke macht. De Belgische rechter heeft de bevoegdheid de beslissing van mr. André de la Porte naast zich neer te leggen. „Het kan een zeer langdurige kwestie worden", aldus een van de Bel gische verdedigers, „als er een vonnis komt, moet eerst de rechtbank in Dendermonde uitmaken of het vonnis overge nomen wordt. Pas dan zal de rechter in Antwerpen zich bui gen over deze zaak". De verdediging van de vier milieu-organisaties beriep zich op het EG-executieverdrag uit 1968. Daarnaast werd ook het Belgisch executieverdrag 1925 aangehaald. Daarin staat on- T27 der meer dat 'voorlopige en conservatoire maatregelen in de Nederlandse of Belgische wetgeving, in dringende geval len aangevraagd kunnen wor den bij de autoriteiten van elk der twee landen, onverschillig welke rechter bevoegd is om van de zaak zelve kennis te ne men'. Bovendien werd geschermd met de zaak van de Westlandse tuinders tegen de eigenaren van de Franse kalimij nen die loosden op de Rijn. De tuinders wonnen die zaak. Vrijdag doet mr. G. André de la Porte uit spraak. Zie ook pagina Zeeland 3. Borssele bang voor geweld Van onze verslaggever Die angst, verwoord in een petitie vergezeld van 600 handtekeningen, werd gistermorgen op het gemeente huis in Heinkenszand uitgesproken door een kleine dele gatie bewoners. „Burgemeester, door de erva ringen elders blijkt toch dat het niet uitgesloten moet worden geacht dat door escalatie de mogelijkheid aanwezig is dat de politie moet optreden tegen onze eigen inwoners. Dit zou toch een beschamende verto ning zijn en landelijk gezien een slechte beurt opleveren", aldus woordvoerder M. Mol. De bewoners waren ongerust geworden toen de route, die voor een deel door het dorp voert, door het comité 'Nooit meer Tsjernobyl/Borssele dicht' werd bekendgemaakt. Mol gonst het in het van de geruchten. „Ik ben dat de jeugd het recht in eigen hand gaat nemen". Ook de gereformeerde ge meente protesteerde gister morgen bij monde van de heer Witte tegen de demonstratie. Zijn bezwaar gold de versto ring van de zondagsrust. Beide groeperingen beweren op zich mets tegen de anti-kernenergie demonstratie te hebben. „Deze actie moet u niet zien als pro of contra stellingname van kern energie, daar zijn andere kana- len voor", aldus Mol. Volgens burgemeester G. jan den Heuvel die nadrukke- liet weten de actie niet te innen verbieden omdat er een monstratierecht bestaat, roeven de bewoners niets te vrezen. De mensen van de anti-kern- crergie beweging zijn niet de raensen van de rellen zoals die elders gebeuren. Ze zijn anders gemotiveerd", aldus Van den Heuvel. „De actie heeft niets te "aken met het dorp zelf. De demonstranten zullen dan ook Proberen het dorp zoveel moge- ujk er buiten te laten. Die in- taitie is er. Er zijn duidelijk af spraken dat er geen molest of geweld naar de bevolking toe zal plaatsvinden. Ik zou het ze ker ook jammer vinden als de politie tegen de eigen mensen zou moeten optreden. Maar ik doe een dringend beroep om niet voor eigen rechter te spe len. Als beide partijen elkaar met rust laten verloopt de actie op de beste wijze". Van den Heuvel maakte duide lijk dat de demonstranten al verschillende concessies heb ben gedaan. Zo heeft men het idee om vanaf het Plein in Borssele te vertrekken al laten varen. Er wordt nu samenge komen bij de Monsterweg aan de rand van het dorp. Een blaaskapel zou de de monstranten op hun tocht ver gezellen maar afgesproken is na overleg met de actievoer ders, politie en justitie, dat de kapel alleen buiten de be bouwde kom speelt. „Om zoveel mogelijk de zondagsrust te res pecteren". Ook aan het verzoek van de kerken om rond 14.00 uur als de diensten beginnen uit het dorp te zijn is voldaan. En van het kampement valt volgens Van den Heuvel 'geen negatieve uitstraling' naar het dorp toe te verwachten. „Het kampement wordt ver buiten dorp opgeslagen. Richting To tal en Hoechst". Verder vindt er nog overleg plaats om de de monstranten zover te krijgen dat er een rondtrekkende be weging langs de singels wordt gemaakt. Maar dat de demon stratie doorgaat staat buiten kijf. „De mensen zijn er. Ik kan ze niet uitgummen." Overigens waarschuwde Van den Heuvel, licht geïrriteerd door de op merking van Mol dat het in het dorp gonst van de geruchten om voor eigen rechter te spelen, voor stemmingmakerij. „U moet de zorgen niet naar elk aar toe praten". Namens de ongeilste bewoners biedt woordvoerder Mol rechtsburgemeester Van den Heuvel de opgehaalde handtekeningen aan - foto willem mieras HULST - De 9-jarige Mar tin de Groot uit Hulst is in het Academisch Ziekenhuis te Gent overleden aan de verwondingen die hij don derdag opliep bij een ern stig verkeersongeval te Hulst. Bij een botsing op het kruis punt Oude Zoutdijk-Rijksweg 61 raakten ook zijn moeder, zusje en een buurjongetje ge wond. Over hun toestand was gisteren bij de politie niets be kend. BIJ HET SCHOONDIJKSE bedrijf Van de Vijver-Cam- maert is een nieuw type transportwagen voor de landbouw ontwikkeld. Het is een hydraulisch aangedreven driewielige wagen, speciaal geconstrueerd om op zwaar terrein en onder slechte weersomstandigheden te kunnen werken. De wagen is uitgerust met speciale lage-druk banden van een meter breed die op het land geen sporen nalaat. Hierdoor wordt beschadiging aan b.v. zaaiklaar land voorkomen, wat kan resulteren in een meeropbrengst van zeven tot negen procent. Volgens het bedrijf is de wagen voor diverse doeleinden geschikt. 'Bij uitstek als gier- of bunkerwagen', laat het be drijf weten. Tijdens de Landbouwdagen in Liempde wordt de wagen voor het eerst aan het publiek getoond. - fotowimkooyman Van onze rechtbankverslaggever HREDA - Recente onder deken wijzen uit, dat incest veel meer voorkomt dan de deskundigen tot voor kort dachten. Steeds meer vrouwen doen, I 'aak op advies van hulpverle ende instanties, aangifte bij politie. De rechtbanken heb- het laatste jaar duidelijk ®eer incestgevallen te behan- e en gekregen en dat aantal zeker nog toenemea is een seksuele machts- ®]d tussen volledig ongelijk waardige partners. Bij ver krachtingszaken proberen ver- l n noSal eens de schuld •P het slachtoffer te schuiven °or dat van uitlokking te be- Jtn' ^at 6611 klein kind als I Ookstertje van incest wordt J? t, moet voor de Bredase W'bank nieuw geweest zija Hen man van 47 jaar uit een Mats in West-Brabant kwam met dat verhaal. Vol emotie vertelde hij dat hij na een misstap van zijn vrouw, de moeder van een toen zesjarig meisje, aan de drank was ge gaan. De echtgenote was na een tijd weer thuis komen wonen, maar de man had het gebeurde niet kunnen verwerken. Hij was toen, volgens zijn zeggen, een avond stomdronken thuis gekomen en was in het ver keerde bed gestapt. Zijn stief dochtertje had hem de vol gende morgen gezegd dat hij bij haar had geslapen, aan haar had zitten friemelen en het steeds over 'mamma' had ge had. Het kind zou toen geld van hem gevraagd hebben om het feit tegenover de moeder te verzwijgen. In de jaren erna zou het meisje nog een aantal keren geld hebben gevraagd. Hij had dat telkens gegeven, omdat hij zijn huwelijk in stand wilde houden. Maar tel kens als hij betaalde (het ging om kleine bedragen) volgden er weer ontuchtige handelingen. Volgens de verdachte gebeurde dat steeds onder invloed van drank. Op haar elfde verjaardag heeft de man het meisje op nieuw betast en seksueel bena derd. Volgens de man had hij het kind die avond uit de huis kamer gestuurd toen hij een pornofilm bekeek. Het kind zou echter zijn blijven terugkomen. Toen hij later zijn hond in de schuur opsloot zou het meisje hem hebben beetgepakt en, op nieuw volgens zijn zeggen, hem tot seks verleid hebben. „Ik ben blij dat het voorbij is", huilde de verdachte. De zaak was aan het licht geko men toen de moeder door kreeg dat het meisje meer geld bij zich had dan het aan zakgeld kreeg. Bij de politie heeft het kind gezegd dat de ontucht in de jaren 1981 tot medio 1986 en kele tientallen keren is voorge komen, dat haar stiefvader haar ertoe dwong en dat hij kwaad werd als ze protesteer de. Het strafblad van de ver dachte vermeldt ontucht met een minderjarige in 1967. Vol gens de man is daar niets aan de hand geweest. Hij bleef erbij dat als zijn vrouw niet met een ander in de fout was gegaan, hij nooit tot de incest gekomen zou zijn en dat het kind het uit lokte. Door het gebeurde heeft de vrouw echtscheiding ge vraagd. De man werd helemaal emotioneel toen hij vertelde dat hij nu de twee kinderen die hij met haar samen heeft gekregen niet meer mag zien. Officier van justitie mr. Koops had daar geen bood schap aaa „We zien hier een verdachte vol zelfbeklag. Voor hem is het een nachtmerrie, zegt hij, maar over zijn lippen komt geen woord van spijt. Hij praat niet over de gevolgen - A Het echtpaar Dierikx-Simpelaar onder de ere- boog- foto de stem cor j. 0e 80er Van onze correspondent ZUIDZANDE - Het echtpaar J. Dierikx-Simpe laar te Zuidzande vierde gisteren het diamanten huwelijksfeest. Beiden genieten nog een uitstekende gezondheid en wonen nog steeds zelfstandig aan de Sint Jorisstraat, waar het echtpaar nu zo'n twaalf jaar geleden zijn in trek nam. De heer Dierikx is 83, zijn echtgenote 79 jaar. Het echtpaar heeft tien kinderen, 25 klein- en zeven achterkleinkinderea Ondanks het harde bestaan dat het werken op het land met zich meebracht, vond hij ook nog tijd voor tal van hobbys. Een daarvan was harmonica spelen. Op het nu bijna antiek geworden instrument speelt hij nog af en toe weieens een deuntje. Ook op vakbondsterrein was hij in de streek geen onbekende. Het bondsspeldje van 50 jaar NW-lid draagt hij nog steeds. Verder was hij een liefhebber van vissen en hield hij postduiven. Tijdens een druk bezochte receptie in hotel De Rode Leeuw kwamen gistermiddag velen het dia manten echtpaar de hand drukken en werden tal van felicitatiekaarten bezorgd. Ook de waarnemend bur gemeester van de gemeente Oostburg kwam zijn ge lukswensen aanbieden. voor het slachtoffertje, voor wie het zeker een nachtmerrie geweest is. Als zijn verhaal over die eerste keer waar is, had hij kunnen volstaan met betalen. Nieuw seksueel con tact hielp hem alleen meer ver der in de puree. Hij bagatelli seert de zaak. Mede vanwege de voorbeeldstelling eis ik een jaar cel met aftrek van voorar rest". Raadsman mr. F. Jansen wees er op dat de man naar het RIAGG is geweest en dat men hem daar naar het MCAD heeft doorverwezen. „Hij is in elk ge val nu geen probleemdrinker meer", aldus mr. Jansea Hij wees namens zijn cliënt op de gevolgen van wat er is gebeurd en op twee recente sterfgeval len in de familie van verdachte. „Hier zit een al zwaar gestraft man. Hem nu nog in de cel stoppen zou zijn doel voorbij schieten. Daarom vraag ik hem voor dienstverlening in aan merking te laten komen". Uit spraak op 4 mei a.s. Van onze correspondente MIDDELBURG - De 63-jarige Middelburger J. C., houder van een mini-camping in Westka- pelle, had zich op 15 augustus 'groen en geel' geërgerd aan zijn Duitse gasten en een ken nis die bij hen op bezoek kwam. Hij sommeerde de kennis on middellijk van het erf te ver dwijnen en toen dit niet snel genoeg gebeurde gaf hij de man een paar stompen in het gezicht. Dinsdag stond C. voor de po litierechter in Middelburg, waar hij omstandig uit de doe ken deed waarom hij zich zo had geërgerd: ze handelden niet volgens zijn regels. Politie rechter mr. Janzen van Oosten zag hierin nog steeds geen re- (ADVERTENTIE) den om er dan maar meteen op te slaan en officier van justitie mr. Stein wees de man er op dat een mini-campinghouder niet alleen profiteert van de lusten, maar ook geacht wordt de lasten van zijn bedrijfje te dragen. Bovendien herinnerde hij C. aan het feit dat dit bepaald de eerste keer niet was dat hij ten onrechte zijn handen had laten wapperen, reden waarom hij een voorwaardelijke gevange nisstraf eiste van twee weken met een extra lange proeftijd van drie jaar, plus een boete van 750 gulden. Politierechter mr. Janzen van Oosten ver laagde in haar vonnis de voor waardelijke gevangenisstraf tot een week en de boete tot 300 gulden. De proeftijd van drie jaar nam zij onverkort over. Als de klanten van de 100-jarige Albert Heijn deze week een fles Friesche Vlag Goudband of Halvamel koffiemelk kopen, krijgen ze gratis een zakje bloemzaadjes voor blauwe korenbloemen. Dankjewel, Friesche Vlag Aanbieding is geldig t/m zaterdag 25 april a.s. Zolang de voorraad strekt

de Stem | 1987 | | pagina 13