UITBLAZEN Een staatssecretaris als aangeschoten wild actieve op Belgische terreurgroep CCC is uiterst gesloten k I Pleegouders willen geen wegwerpartikel zijn y Halve eeuw Aanslag op dem DE STEM ACHTERGROND ZATERDAG 18 APRIL 1987 WIM KOCK _DESTEM_ VVD 'WAARSCHUWT' KORTE-VAN HEMEL VOOR DE LAATSTE MAAL DE STEM BINNEN PRECIEZE BINDINGEN EN IDEOLOGIE NOG STEEDS GEHEIM UTEECHT (ANP) - Als arts bijvoorbeeld verkeersslach donitie benaderen, zou het grotendeels opgelost zijn. \oldoende Veigeren ESTEMCOMM GOUDEN bruiloften, zeggen ze, zijn te genwoordig heel ge woon. Je moet al diamant halen, wil de plaatselijke krant, die je natuurlijk nog dagelijks zonder bril leest, nog wat ruimte bieden om je krasheid aan het volk te tonen. Zijn gouden bruiloften inderdaad zo gewoon? Ze ko men vaker voor dan vroeger, dat zal wel waar zijn, maar alle daags zijn ze allerminst. Mijn grootvaders haalden hun gou den bruiloft geen van beiden, mijn vader en schoonvader evenmin. Van mijn vele ooms en tantes hebben er maar ge noeg leeftijden van boven de tachtig gehaald, maar ik herin ner me in hun kring maar twee, hooguit drie gouden bruiloften en de laatste kans op een derde of vierde bestaat alleen theore tisch, zo verzekerde de betrok ken oom me deze week. Ik be doel maar: voor een gouden bruiloft moet je met z'n tweeën een ruim bovengemiddelde leeftijd halen. Deze week woonde ik voor het eerst sinds m'n jeugdjaren weer een gouden bruiloft bij. De gouden bruiloften, vroeger in het dorp, waren hele feesten. De hele straat versierd met denneboompjes vol papieren strikken en rozen. Een ereboog voor het huis van het bruids paar. In een open landauer, voorafgegaan door jonge boe ren te paard en confetti strooi ende bruidjes en gevolgd door een stoet van op zijn paasbest geklede familieleden, vrienden en buren trok het bruidspaar naar de kerk. De harmonie kwam een serenade brengen. Dan stond het bruidspaar in de deuropening. Stokoude men sen. Zij in een halflange zwarte jurk, zwarte kousen, zwarte schoenen, zwart hoedje, een beetje kromgewerkt. Hij nog het kwiekst ogend in zijn pitte- leerwaarbij zijn knoestige han den vreemd afstaken. De bur gemeester kwam op felicitatie- bezoek en de harmonie bracht een serenade. In de speeltuin naast het ca fé was een feesttent weggezet voor het grote buurtfeest, zodat de echte drinkers het café voor zich alleen hadden. Die kwa men toch niet toe met de twee of drie glaasjes per hoofd, waarvoor de buurtvereniging maandenlang bij de buurgeno- ten had gecollecteerd. In de feesttent zorgde een harmoni caspeler, begeleid door een drummer, voor hos- en dans muziek. Buurtgenoten zaten met elkaar te keuvelen of ze elkaar in jaren niet gesproken hadden en soms was dat inder daad het geval. Ook toen al. Mijn oom en tante deden het deze week anders. Om te beginnen zagen ze er niet half zo oud uit als die gouden paren van mijn jeugd. Ze hielden geen optocht en er waren geen stra ten versierd. Wel kwam de bur gemeester feliciteren en de har monie blies een feestelijke deun. Het mooiste echter was dat, net als vroeger, de hele buurt, het halve dorp kwam op dagen. Ik had zelf een maand of tien in dat dorp gewoond, meer dan veertig jaar geleden. Ik was elf en het was oorlog. Het was een eigenaardige erva ring al die halfbekende gezich ten tegelijk en bij elkaar ie zien; veertig jaar ouder en toch nog herkenbaar, soms met de familienaam erbij. „Dat moet een Donkers zijn en dat is een echt De Jong-gezicht. Is dat geen Hendriks daar?" Men kent dat wel. Aan de vaders kent men de kinderen. Ik zag gezichten van mannen die veertig jaar geleden nog niet geboren waren, maar er precies zo uitzagen als hun vaders toen. Er kwam een man naar me toe die ik niet herken de. „Ik denk dat wij samen in de klas hebben gezeten" zei hij. „Dat moet dan in '44 zijn ge weest" antwoordde ik, „bij de Rooie Koos." Hij knikte en ik kon er niets aan doen dat ik even dacht: 'heb ik werkelijk bij die man in de klas gezeten?' Anderen lijken dikwijls ouder dan je van jezelf denkt dat je er uitziet. Er waren mannen en vrou wen met wie ik in '44 had ge speeld. Doktertje ook, maar vooral soldaatje. In de Dorps straat, waar we de toen wanor delijk terugtrekkende Duitsers onder vuur namen met onze houten geweren. Er was iemand die zich nog herinnerde dat ik uit een nest van drie het mooi ste meisje had gekozen. Ik kon me haar gezicht niet meer voor de geest halen. Wel schoot me onmiddellijk weer te binnen dat het haar jongere broer was geweest die op een keer in m'n klompen had staan plassen. Ik kwam aan een tafel te zit ten bij een groepje al flink ge vorderde vijftigers die vrolijk zaten te rouwen om hun ter ziele gegane biljartclub. „Hier aan deze zelfde tafel man. Wat hebben we een plezier gehad! Zo wordt er tegenwoordig niet meer gelachen." Natuurlijk maakten ze plannen om hun biljartclub nieuw leven in te blazen. Of ik ook zin had. „Nee dank je. Ik ben zelf al een ex-lid van een ter ziele gegane biljart club" zei ik. Ik zocht een oom op. „Wat je hier ziet is de verleden tijd", zei hij melancholiek. Hij kreeg, vertelde hij, met Pasen zomaar ineens bezoek van een buur vrouw uit een grijs verleden. Uit Dinther, waar hij onderwij zer was geweest en waar ik als jongen nog wel eens bij hem had gelogeerd. Ik dacht dat ik me, vaag nog, die vrouw kon herinneren. Hoe dikwijls zal het op die gouden bruiloftsreceptie van mijn oom en tante niet gezegd zijn: Wat vliegt de tijd, wat lijkt het toch kort. Maar vijftig jaar, een halve eeuw, is heus een heel lange tijd, waarin ontzettend veel gebeurt. iiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiimiimiiiiimiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiir Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans-hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41, 236326 (alléén abonnementen). Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres. Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13,4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957, Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9. 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: 24,20 per maand; 69,75 per kwartaal of 271,00 per jaar Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek, 101053738. Door Thom Meens „DE BEOORDELING van het beleid van de staatsse cretaris is minder gunstig. Zij is niet al te besluit vaardig. Mijn fractie be treurt het dat ze niet in staat is gebleken de brood nodige herziening van bij voorbeeld het vreemdelin genbeleid verder te bren gen dan het stadium van ambtelijke voorbereiding". „Bij de beoordeling van de vraag of het noodzakelijk is meer gevangenissen te bou wen, heeft zij het vorig jaar nodig gevonden eerst weer een ambtelijke werkgroep in te stellen... De fermheid waarmee zij zich in inter views wel eens voordoet, valt in deze Kamer weg." En: „De tijd is voorbij dat deze staatssecretaris van mijn fractie automatisch groen licht krijgt. Het oranje komt boven de horizon." Twee citaten van de WD'er Wiebenga: het eerste dateert van 5 november 1985, van de behandeling van de justitie-begroting, het andere van begin deze maand toen de Tweede Kamer debatteerde over het vluchtelingenbeleid. Beide hebben betrekking op de staatssecretaris van Justi tie, mevrouw Korte-Van He mel (CDA). De boodschap van de coali tiepartner is duidelijk. Korte- Van Hemel moet op haar tel len passen. De VVD is haar getalm langzaam beu. De li beralen vinden dat de be windsvrouw de zaken niet ge noeg aanpakt, teveel draalt. De staatssecretaris zelf reageert beide keren volstrekt niet Ze laat de kritiek op zich Staatssecretaris Korte-Van Hemel (Justitie) in het nauw tijdens een vluchtelingen-debat in de Tweede Ka mer. FOTO ANP afkomen en zwijgt Uiterlijk onbewogen. Deze maand zweeg ook haar fractie. Geen woord van steun voor de be windsvrouw vanaf de CDA- banken. Korte-Van Hemel stond alleen, waar ze in 1985 tenminste nog door de minis ter in bescherming was geno men. Maar die was er dit keer niet bijen het CDA liet het afweten. Liet zijn eigen staatssecretaris barsten, lijkt het. Politiek betekent dat onge veer dat Korte-Van Hemel tot de categorie 'aangeschoten wild' behoort. De term dateert uit de tijd van het RSV- schandaal. Toen kreeg minis ter Van Aardenne (WD) de volle laag van zowel de on derzoekscommissie als de Tweede Kamer. Hij bleef des ondanks gewoon zitten, zij het als 'aangeschoten wild'. CDA-Kamerlid Krajen- brink vindt dat het met Korte-Van Hemel nog niet zo'n vaart loopt en ontkent dat hij haar in het debat heeft laten barsten. „Ik vind het een zaak van de staatssecretaris zelf om zich te verdedigen. Wij waren daartoe niet geroe pen. Maar ik vond de kritiek ongerechtvaardigd, zeker om dat Wiebenga het steeds meer op de persoon gaat spelen." Hij greep desondanks niet in. „Je moet ook bedenken: als ik de staatssecretaris al te uit voerig te hulp zou zijn geko men, was er een politieke dis cussie ontstaan over haar po sitie en dat is een vervelende zaak." Geen al te sterke moti vering, want de kritiek blijft nu in de lucht hangen. Later zal blijken waarom het CDA geen tegengas gaf. Ook het CDA heeft, zeker op het vluchtelingenbeleid, nogal wat kritiek. „Ik kan niet ont kennen dat uit het beleid een soort onmacht straalt. Maar het is geen schande om dat te zggen. Daarom hebben wij het gevoerde beleid ook ge steund." Het CDA moest ook wel. Hoe hard Krajenbrink ook roept dat vreemdelingen als gevolg van de problemen van de laatste tijd een zaak zijn voor het hele kabinet, alle fei telijke posten die in het ge ding zijn, zijn in CDA-han- den. De welzijnsaspecten zit ten bij minister Brinkman, de justitiële kant bij staatssecre taris Korte-Van Hemel en de uitkeringskant bij sociale za ken. Dat ministerie wordt be heerd door De Graaf, ook CDA. Maar dat maakt allemaal weinig uit. De hoofdmoot van het werk moet van Justitie komen. Daar moet Korte-Van Hemel voor zorgen. Zij moet met voorstellen voor een her ziening van de vreemdelin genwet komen en daar wil het tot op heden nog niet zo mee vlotten. Zoals het eigenlijk met niets van deze staatssecretaris wil vlottea Vriend en vijand delen de mening van de WD dat er weinig beleid uit haar handen komt. Ze wil wel, maar slaagt er niet in de juiste mensen op de juiste wijze aan het werk te zetten. Volgens Wiebenga heeft dat niets met de persoon te ma ken. „Het gaat ons om de staatssecretaris. We zouden ook kritiek hebben als het iemand anders was." Maar het is nu eenmaal Korte-Van Hemel. En als die eindelijk tot daden komt, dan valt vaak de hele kamer over haar heen. Zo herinnert heel Den Haag zich nog de discus sie over de overheveling van de particuliere internaten van de kinderbescherming van Justitie naar WVC. Voor de overdracht moest er schoon schip gemaakt wor den, vooral financieel. En dus kwam er van de ene dag op de andere een bezuiniging van 12 miljoen gulden uit de lucht vallen. De internaten waren des duivels, de kamer ook. Volgens Korte-van Hemel ging het echter niet om een bezuiniging maar om een uit werking van eerdere afspra ken. De Kamer geloofde dat niet. De WD'er Korthals (jawel, weer WD) diende een amen dement in om de begroting van Justitie met 15 miljoen gulden te verhogen. Dat werd met algemene stemmen aan genomen. Korte zat erbij en keek ernaar, tot grote woede van haar minister die net te laat binnenkwam. Vanaf die dag is Korthals Altes volgens intimi steeds meer werk aan zich gaan trekken. Korte-Van Hemel heeft het eigenlijk alleen nog voor het zeggen in het vreem- delingen-beleid. Maar ook daaraan wordt getrokken. Nu heeft Korte-Van Hemel ook niet de gemakkelijkste taak. Zelfs Wiebenga erkent dat haar baan een van de zwaardere staatssecretaria ten is. „Na Volksgezondheid en Volkshuisvesting het zwaarst, denk ik." Dat gewicht komt vooral door de invulling van het ta. kenpakket. Korte-Van Hemel heeft niet alleen het vreemde- lingenbeleid maar ook het ge- vangeniswezen en de jeugd, bescherming in portefeuille, En dat zijn allemaal zaken dié in het middelpunt van de be- langstelling staan. De minister heeft het poli- tiek heel wat gemakkelijker, Zaken als wetgeving en ver- volgingsbeleid lenen zich nu eenmaal minder voor zware politieke debatten. Alleen de bestrijding van de criminali- teit wil nog wel eens voor trammelant zorgen, maar dat is bij Korthals Altes, voor stander van de harde lijn, ook nauwelijks het geval. De aanvaringen van Korte- Van Hemel met de Kamer ste ken daar schril bij af. Toch hoeft de bewinds vrouw zich over haar positie geen zorgen te maken. Men moet het in de politiek wel heel bont maken, alvorens de Kamer ingrijpt En aangezien er voorlopig geen verkiezin gen voor de deur staan hoeft Korte-Van Hemel ook niet bang te zijn voor een brie! van CDA-fractieleider De Vries aan premier Lubbers. Een dergelijk schrijven kostte haar collega Brokx nog niet zolang geleden zijn politieke kop. De enige fractie die dan nog kan proberen de bewinds vrouw te wippen is de WD. Die heeft per slot van reke ning ook de meeste moeite met haar functioneren. Maat ook bij de WD zal het wel bij blaffen blijven. Alle kritiek ten spijt mag Korte-Van Hemel dus gewoon blijven. En dat is meer dan van menig vreemdeling ge zegd kan worden. 9 Ben/lofs - FOTO ANP Bij Brasschaat wordt een Apeldoorns echtpaar aan gehouden. In de kofferbak van de auto vindt de poli tie pamfletten waarin de vrijlating van een aantal CCC-kopstukken wordt geëist. Een huiszoeking in Groningen volgt. Steken de strijdende communistische cellen (Cellules Communistes Combattentes)die heel België meer dan een jaar in hun greep hielden, opnieuw de kop op? Dan wel aanhangers, die vadhet begin af in de periferie hebben meegelopen? Profiel van een geheimzinnige terreurgroep, waar van de harde kern gepakt, maar de ideologie nog steeds zoek is. Door Frans Boogaard „DE IDENTITEITS KAART en het rijbewijs van Pierre Carette, een schrijf- en een kopieerma chine en een klein atelier waar bommen gemaakt werden, maken onze reeks vondsten van de strij dende communistische cellen compleet. Als er nu nog CCC-ers rondlopen, dan moeten ze van nul herbeginnen. Ze zijn het belangrijkste materiaal om bommen te fabriceren en om pamfletten te ma ken kwijt." Februari '86. Trots maken de Brusselse substituut Vando ren en de Luikse procureur Geens bekend, dat een nieu we, niet onbelangrijke CCC- schuilplaats is ontdekt. Door meer geluk dan justi tiële wijsheid trouwens, want de reden dat de politie de deur van het kleine studen tenflatje achter een bakkers zaak in de Luikse Rue Puits de Soek forceert, is een heel alledaagse: huurachterstand. Pierre Carette, de man die nog steeds wordt gezien als de leider van de CCC, een ter- reurgroep(je) dat de Belgische politie en justitie sinds eind '84 handenvol werk heeft be zorgd, zit op dat moment al ruim twee maanden achter de tralies. In de middag van 16 december 1985 worden hij en drie andere bendeleden - Di- dier Chevolet, Pascale Van- degeerde en Bertrand Sas- soye - aangehouden, terwijl ze in een Quick-restaurant, 200 meter van het station van Namen, een hamburger zitten te eten. Hoewel ze alle vier zwaar-bewapend zijn, ver zetten ze zich niet. Ze zijn door hun aanhouding com pleet verrast. Toch is één arrestatie die van hen al voorafgegaan. Chantal Paternostre, mede werkster van de Brusselse vrije radio 'Air Libre', zit sinds 15 augustus vast. Ze wordt ervan verdacht een jaar eerder te hebben deelge nomen aan een mislukte bomaanslag van het FRAP, het Front Révolutionnaire d'Action Prolétarienne. Er zijn méér banden, want Carette is. degene die al in 1975 een politiek steuncomité opricht voor de Westduitse Rote Armee Fraktion (RAF) en later lid wordt van een co mité, dat hen en andere poli tieke gevangenen in de Bondsrepubliek rechtsbij stand verleent. In Brussel drukt en verspreidt hij ex treem-linkse vlugschriften, en in '83 is hij op de Franse Autoroute du Nord betrokken bij een ernstig verkeersonge val, waarbij Nathalie Mè- nigon zwaar gewond raakt. In de auto wordt een pakket pamfletten van Action Di recte teruggevonden. Inmiddels staat voor Van doren vast dat de vertakkin gen van de CCC naar RAF en AD bewijsbaar zijn: "Zeker sinds een paar maanden gele den in Frankrijk de top van Action Directe werd ingere kend." Over eventuele andere bindingen is hij, als onder zoeksrechter, voorzichtiger: "Niet bewijsbaar, en dus laat ik me daar niet over uit." Die bindingen, en de ideo logie échter de talrijke acties van de CCC, zijn voor de autoriteiten in België lang duister gebleven en zijn dat voor een deel nóg. Achteraf Eén van de vele bomaan slagen van de CCC is in 1985 gepleegd op een ge bouw van Bank of America in Antwerpen. Vijf perso nen raakten gewond en de bank liep zware schade op. - FOTO AP kan makkelijk worden vast gesteld dat niet alleen zij, maar ook de publieke opinie de CCC lange tijd zwaar heeft onderschat. Voor iedereen kwam de eerste bomaanslag die door de CCC werd opgeëist, op het elektronikabedrijf Litton in Evere op 2 oktober '84, als een donderslag bij heldere hemel. En toen léék het nog aardig en lief. Pas vele aanslagen la ter bleek dat de terreurgroep, die zich aanvankelijk be diende van explosieven in snelkookpannetjes, die in haar pamfletten beloofde persoonlijke slachtoffers te willen vermijden en die zelfs zei geluidsoverlast voor om wonenden te willen voorko men, al sinds eind '82 bezig was met een minutieuze voorbereiding vah haar ac-' ties. De opsporingsdiensten kwamen daar pas achter toen ze het stramien ontdekten in de CCC-acties, die in het be gin waren gericht tegen be drijven met een hoofdtaak in de productie van militair ma terieel, maar die al gauw ook politieke doelen omvatten en acties tegen NAVO-doelwit- ten, en die hoe langer hoe brutaler werden. De gelijktijdige aanslagen eind '84 op vijf vitale delen van het NAVO-pijpleidin- gennet, die minstens zes maanden voorbereiding verg den, namen de indruk defini tief weg dat een klein groepje amateurs terrorislje aan het spelen was. Toen op 1 mei '85 de eerste doden (twee brandweerman nen) vielen bij een CCC-actie in Brussel, mede als gevolg overigens van een gebrekkige coördinatie tussen de ver schillende hulpdiensten, bra ken complete angstpsychoses los. Bommeldingen, vals of niet, legden voor uren grote delen van het maatschappe lijk leven stil. En dat was be grijpelijk, want de CCC voer den hun acties tot in totaal 28 op, voordat Carette en con. sorten werden opgepakt. Intussen hebben de gerech. telijke politiediensten vol doende materiaal verzameld om wat als de 'harde kern' van de CCC wordt be schouwd, voor de rechter te brengen, maar is het plaats vervangend onderzoeksrech ter Vandoren nog steeds on duidelijk wat nu de ideologie is achter de CCC-acties. „Ik ben daar geen specialist in," zegt hij wat verontschul digend, „maar zelf beschou wen ze zich als de meest pure aanhangers van het marxis- me-leninisme." Met weinig enthousiasme heeft ook Vandoren zich dooi de theoretische onderbouw van 28 bomaanslagen heenge- worsteld, maar als het moet is hij toch in staat het in één woord samen te vatten: "war rig". Veel concreter is zijn eigen tijdschema, dat nog dit jaar in veroordelingen voorziet. Het einde van de CCC? Niemand die het weet Want dankzij de geslotenheid van de strijdende cellen, die al jaren op voet van grote vertrouwelijkheid met elkaar omgingen voordat ze hun po litieke idealen op een door de maatschappij niet aanvaarde manier begonnen uit te dra gen, heeft ook de Belgische Justitie maar één 'bewijs' dat alle CCC-ers vastzitten. En dat is dat van buitenaf nog geen pogingen zijn on dernomen om hen te bevrij den. De iekenhuizen moeten speci om te de gaten te houden of verlmen gaan. Dat schrijft de in bet irtsenblad Medisch Contact. Vdgens Jordans zou met nam de wachtlijst voor nier- k tranplantaties als sneeuw po vooi de zon verdwijnen wan- reg ■nee) alle geschikte nieren ook do 'voo transplantatie vrij zouden konen. In ons land overlijden nar schatting 700 mensen per jar met een gezond stel nieren. Zijlaten dus 1400 nieren achter, u NKttemin werden vorig jaar no{ maar 400 nierpatiënten aan EN eei nieuwe nier geholpen, ter- pla wjl op 1 januari meer dan dui- lan mensen op de wachtlijst sch gen Eel ope DE TWEE schrijnende in cidenten rond pleegkinde ren die dezer dagen in de publiciteit kwamen zijn symptomatisch voor het tekortschietende beleid voor de pleegzorg. Waar het aan ontbreekt is een wettelijk kader waarin niet alleen de plichten maar ook de rechten van pleegouders expliciet worden vastgelegd. Pleegouders zijn geen weg werpartikelen die na ver leende diensten kunnen wor den afgedankt. Ze moeten door de officiële instanties worden behandeld als vol waardige gesprekspartners. Dat is de conclusie die vol gens de Nederlandse Vereni ging van Pleeggezinnen (NVP) valt te trekken uit het gesol met pleegkinderen waarvan de afgelopen week twee voorbeelden in het nieuws kwamen. In het Drentse Annen liet een man zijn zevenjarig mon- goloïde pleegdochtertje Ma- rischka onderduiken om te voorkomen dat zij aan haar biologische moeder zou wor den teruggegeven, zoals de kinderrechter had bepaald. Hij vond dat de rechter onvol doende rekening had gehou- den met de belangen van het meisje, dat het grootste deel van haar leven in tehuizen had doorgebracht en nu plot seling werd opgeëist door de moeder die zij ternauwernood kende. De pleegvader moest zijn actie bekopen met een arres tatie wegens onttrekking van een minderjarige aan het wettig gezag. Toen hij na vier dagen weer op vrije voeten kwam liet de advocaat van de biologische moeder hem gijze len. Dat wil zeggen dat hij nu in het huis van bewaring in Assen moet blijven tot hij vertelt waar Maruschka is. In Hellevoetsluis gooiden twee pleegouders onlangs de kont tegen de krib nadat zij op een vrijdag te horen kre gen dat hun twee Marok kaanse pleegkinderen, met wie ze twee jaar lief en leed hadden gedeeld, op maandag zouden worden weggehaald. De 'ondertoezichtstelling' (een soort tijdelijke schorsing uit de ouderlijke macht) van hun natuurlijke moeder liep ten einde en in afwachting van hun terugkeer naar het ouderlijk huis moesten de twee 'op neutraal terrein' in een kindertehuis worden ge plaatst, zo had de kinderrech ter beslist. De pleegouders vroegen om een week respijt, zodat zij de kinderen tenminste op hun vertrek zouden kunnen voor bereiden. Ze kregen echter nul op het rekest. Ze legden zich daar niet bij neer en hiel den de pleegkinderen een week verborgen om ze in alle rust te-kunnen uitleggen wat er aan de hand was. Op het moment dat de kinderen na een week weer boven water kwamen stond de politie hen al op te wachten. Het bestuur van de NVP kan er wel inkomen dat pleegouders hun toevlucht nemen tot dergelijke vormen van burgerlijke ongehoor zaamheid. „Pleegouders heb ben geen rechten"; zegt NVP- secretaris H. van Vonderen (40). „Ze worden totaal niet gekend in de besluitvorming rond de kinderen die ze soms jaren in huis hebben gehad. De enige manier om aan zon keurslijf te ontsnappen is zelf de voogdij over je pleegkinde ren aan te vragen. Dat kan, als een pleegkind een paar jaar bij je in huis is biedt de voogdij-instelling dat ook aan. Maar dat heeft weer het nadeel dat je dan de hulp en begeleiding van het maat schappelijk werk moet ontbe ren. Je bent helemaal op jezelf aangewezen en dat valt vaak niet mee. Pleegkinderen zijn immers per definitie vaak probleemgevallen", aldus Van Vonderen. „Als je de voogdij niet aan vraagt, heb je niets in te bren gen en ben je overgeleverd aan het oordeel van één maat schappelijk werker. Want de kinderrechter die een beslis sing moet nemen over een pleegkind koerst alleen op het advies van de maatschappe lijk werker. De pleegouders worden nergens bij betrok ken". De adviezen van die maat schappelijk werkers zijn, de goeden niet te na gesproken, niet altijd even gefundeerd, vindt penningmeester D. Pie- rik (45). „De pleegouders in Hellevoetsluis bij voorbeeld, hebben de maatschappelijk werker die de Marokkaanse kinderen begeleidde slechts één keer op bezoek gehad. De onmogelijkheid om bij de autoriteiten gehoor te vin den blijkt veel pleegouders op den duur de lust te benemen pleegkinderen op te nemen. Op het ogenblik bevinden zich naar schatting 10.000 kinderen in Nederlandse pleeggezin nen. Van de plannen van voormalig staatssecretaris van WVC Van der Reijden om de internaten te ontlasten door meer plaats in te ruimen voor de - goedkopere - pleeg zorg, is door bezuinigingen niet veel terechtgekomen. De NVP, die sinds de op richting in 1983 een enigszins sluimerend bestaan heeft ge leid, gaat zich met kracht in-' zetten voor een verbetering van de situatie. Het ligt in de bedoeling dat in samenspraak met de vijfhonderd leden een conceptstatuut wordt opge steld waarin de rechten en plichten van de pleegouders landelijk worden vastgelegd. De huidige situatie komt erop neer dat er alleen zeer alge mene wettelijke normen zijn, die door iedere voogdij vereni ging weer anders worden uit gelegd. Belangrijkste punten zijn: Een wettelijke verplichting ook de pleegouders te betrek ken bij overleg over eventuele terugplaatsing van kinderen bij de natuurlijke ouders; de invoering van een overgangs regeling die het de pleegkin deren mogelijk moet maken geleidelijk te wennen aan hun nieuwe situatie en de ver plichting ook met de kinderen zelf, ongeacht hun leeftijd, te overleggen over hun toe komst. Nu kunnen alleen kin deren boven de twaalf jaar door de rechter worden ge hoord. Op 24 april vindt in dit kader overleg plaats met de departementen van WVC en Justitie.. Volgens Van Vonderen i» de tijd dat pleegouders maa' met zich lieten sollen binnen kort tot het verleden behoren „De gespreksgroepen van de vereniging zijn voor vee: nieuwkomers een openbaring Als je daar bij zit voel je een schok van herkenning als iÉ merkt dat anderen met de zelfde problemen kampen Dat helpt. Dan merk je datje niet alleen staat". (ANP) voor zo'n operatie. Ihlgens de gezondheidsraad is p jaar behoefte aan zo'n 620 Jjertransplantaties, dus ook als skening wordt gehouden met Jabestaanden die toestemming joor transplantatie weigeren ;n met een aantal mislukkin gen zijn er volgens Jordan lieer dan voldoende nieren be- eihikbaar. Artsen en verpleegkundigen doken bij het overlijden van gechikte donoren vaak niet aa de mogelijkheid van trans- plntatie, zo stelt de internist. Bwust of onbewust speelt Sarin mee dat zij het meestal hel vervelend vinden om de fanilie toestemming te vragen, bidat donoren betrekkelijk jog en gezond moeten zijn be- trft het vaak verkeersslacht- oiers. D indruk bestaat dat weige- rigen bij verzoek tot trans- pintatie vaak voorkomen, ai ds Jordans. Dat maakt het vagen niet makkelijker. Bo- vndien worden de ziekenhui- zo sinds de budgettering fi- nncieel strak gehouden, dus z.ten zij ook om die reden niet t springen om het extra werk dt orgaandonatie met zich reebrengt. Jordans is tegen een wette- 1 ke plicht om bij geschikte do- oren altijd om transplantatie t vragea De omstandigheden linnen zich hiertegen verzet- In, zo stelt hij. Speciale com- cie mo lich H Eeld wer' den gens Vanc DENj versl stem Dat 1 derzr lichti Die terie DE ONVREDE binnen de gelederen v£ [s niet van vandaag of gisteren. Het b (ringenAl sinds de verloren oorlog o in nog sterkere mate na het aan het t* cratisch gekozen president Alfonsin, v misdeelden van de natie. Ze worden ze voelen zich opgejaagd door onderz iaten boeten voor schendingen van de node dat Argentinië door militairen wer Een kind kon op zijn vingers natell een keer zouden ontladen. Dat is nu c ot nu toe schijnt, beperkte groep milit lle 9epleegd. De opstandige officierer militairen die momenteel gevangen zitt veroordeeld te worden. Alfonsin, als een koorddanser balanc tussen enerzijds het volk dat om wrai houdende groeperingen die zich niet verantwoorden, heeft altijd voor een gevreesd. Onlangs is niet voor niets P^dadigers van de 'Vuile Oorlog' vast ooeken' kan niet anders worden uitg< gebaar in de richting van de militairen aa i®,rm''n echter werden de onderzoe -[^'achten, waardoor alsnog hondi echter moeten verschijnen. riB vraa9 is of de nog jonge Argenti aanslag op haar bestaansrecht v i "kenen wijzen uit dat de militairen oik hoeven te verwachten. Met hond gentijnen de straat opgegaan om hun tr Pl Niet alleen in Buenos Aires, maai en Mendoza. Dat is opmerkelijk, sza slaperige provinciesteden over hc stoTiten aan de zeer politiek bewuste stad Buenos Aires. j/^sident Alfonsin heeft verklaard d !en voor de eisen van de militairer knm»®rhandelen'' stelcle Alfonsin tijdei snra l'n het Argentijnse parlement. Eer tishK ^aar' he1 vervelende is dat mi van A0 om 1e onderhandelen. Zij grijp Qfi .9ewe|d en handhaven zich door on horift'nse volk weet hiervan mee te prat< do^.n af de legerleiders zich aan de b ocratie zullen houden.

de Stem | 1987 | | pagina 2