DE STEM or RAMP IN CENTRALE LEIDT TOT KOEHANDEL ROND STRALINGSNIVEAUS I E K E Ramp leidt tot duizend doden in EG D US (m/v) n :enhof venhof Ouderen leren ttere antiek eren :t naar meer, mler.99 eeuws KABINET n Zuid-Duitsland worden meer mon gooltjes geboren dan gewoonlijk. Ook komen in de Bondsrepubliek en in ons land veel doodgeboren en mismaakte lammeren en andere dieren ter wereld. En je hoort de mensen denken: die massale hertensterfte, vorige maand in Overijssel - alleen door het koude weer? Of trof de beesten hetzelfde lot als de rendieren in LaplandMisschien zijn het de grillen van Moe der Natuur. Maar sinds op 27 april 1986 in West-Rus land een kernreactor veranderde in een kokende ketel met radioactieve soep, ligt een ander antwoord voor de hand: Tsjernobyl. Straling is nu eenmaal doodeng. Je ziet 't niet. De gevolgen merk je als het te laat is. En met kernenergie hebben Nederlanders toch al nooit veel op gehad. Geen wonder dat de suggestie Tsjer nobyl als bron van alle onverklaarbare kwaad' er bij velen in gaat als Gods woord in een ouderling. Paashazen Geen zekerheid ZATERDAGI 18 APRIL 19871 Koehandel MILJOEN KEER HEVIGER DAN HARRISBURG Overdaad Onzekerheden !l. 01172-1330 jelijk een narissen uitvoering ge. n van het bestuur en i(organisaties); eren in het aanbod van I ïtngen voor ouderen; ling van vrijwilligers, /erdeeld. ïwerk voor ouderen; vaardigheden; VO.-Welzijnswerk. jnarissen van de Stich-1 ikker: 01172-1330. ing van dit blad zenden 1 aestuur, dhr. A. Wage-| 511 GN Breskens. Stem. 076-236911 n vakje benutten, ertentie wordt in een met het belangrijkste ndig. annummer in de i gemakkelijk en snel. E ZIJKANT HET BEDRAG en. Voor toezending van it u f 3,50 extra te ling kunt u een groene ie girokaart (dus géén insturen, mtvangt u een «rij u echter f 4,— ining moeten brengen. en Dagblad De Stem, la. is., of inleveren op onze Prijs incl. 6% BTW f 5.88 f 7.84 f 9.80 f 11.77 f 13.73 f 15.69 landse meubelen ikwakteit UNSTHANDEL - Wouwse Plantage 657-520 3d en verantwoord restaureren. u klaar (ook beeldhouwwerk) an: Door Kees BuIJs Wat zijn nu wérkelijk de sporen van Tsjer nobyl? Hoeveel radioactiviteit, uitgebraakt door de kernreactor, zit nu nog in onze grond? Waar komen die telkens nieuwe ge vallen van besmet voedsel vandaan? Waar door lopen de schattingen over het ver wachte aantal slachtoffers zo sterk uiteen? Zijn er 'veilige' hoeveelheden straling, die een mens kan hebben? Een tussenbalans, één jaar na Tsjernobyl. En één jaar voor de beslissing of Nederland meer kerncentra les krijgt. In ons denken en praten over veiligheid en gezondsheidsrisico's van kernenergie heeft Tsjernobyl z'n sporen nagelaten. Maar in de Nederlandse grond resteert van de ramp niet meer dan een spoortje. De atoomproeven in de jaren zestig heb ben diepere sporen in onze grond nagela ten dan Tsjernobyl. Van het radioactieve cesium, dat hier als gevolg van boven grondse kemproeven terecht kwam, zit nog twintig procent in de Nederlandse bo dem. Tsjernobyl heeft daar hooguit een paar procent aan toegevoegd. Een knikje in de neergaande lijn. Meer voeten heeft Tsjernobyl niet in ons stukje van de aarde. Dat zegt dr. ir. J.A.M.M. Kops, hoofd van de afdeling reactorfysica en stralingshygiëne van de KEMA in Arn hem. „En dan alleen nog in de bovenste ben centimeter van onze bodem. Cesium spoelt nauwelijks weg; het komt dus niet in het grondwater." En het radioactieve jodium, dat begin mei van het vorig jaar het heetste nieuws was? Het is niet meer terug te vinden. Jo- dium-131 verliest de helft van z'n straling in acht dagen. Cesium-137 is taaier: het legt die halve weg af in dertig jaar. In de lucht is van radioactiviteit als ge volg van Tjsernobyl geen spoor meer te be kennen. En een 'geluk' bij het ongeluk: na de atoomproeven kwam hier ook radioac- bef strontium terecht. Dat is bijna even hardnekkig als cesium. Bij de kernramp in Tsjernobyl sloeg die stof, evenals het uiterst giftige plutonium, vooral neer in de directe omgeving van de reactor. De kemproeven van destijds heten met z'n allen ongeveer evenveel cesium-neer- Ee/i stortplaats bij Berlijn voor genten, die om te hoge radioactiviteit slag op aarde dalen als Tsjernobyl. Maar volgens ir. W. de Ruiter van de werkgroep natuurkunde en samenleving aan de Tech nische Universiteit Eindhoven, is er een groot verschil. De radioactieve stoffen van Tsjernobyl zijn heel ongelijk verdeeld, en die van de kemproeven zijn uitgesmeerd over de hele wereldbevolking. Daarom voorziet De Ruiter meer stralingsdoden als gevolg van de kemproeven dan van Tsjer nobyl. Komt dat cesium niet via de wortels in het gras en onze groenten terecht? Nee, zegt Kops. „Wat er aan cesium op het gras en op bladgroenten zat, kwam rechtstreeks uit de regen die hier begin mei viel. Plan ten nemen het niet op uit de bodem, want anders zou het spul van de jaren zestig al lang weg geweest zijn." Nog steeds duiken berichten op over ra dioactief besmet voedsel, zoals sommige soorten thee, kersenjam, hazelnoten en vooral melkpoeder. Met scheeps- en trein ladingen van dat spul worden macabere manoevres uitgehaald. Vaak loopt de route naar de ontwikkelingslanden. Wat niet weet, dat niet deert, luidt het devies van sommige handelaren. Deze maand nog haalden chocolade paashazen het nieuws, omdat er melkpoeder met te hoge radioac tiviteit in verwerkt was. Nogal wat voedsel en voedselbestandde- len als groenten, vruchten en planten zijn bijna een jaar geleden rechtstreeks besmet geraakt, doordat er een radioactieve bui overheen trok. Bij besmette melk of melk poeder heeft de koe gegaranderd iets ver keerds gegeten: in mei en juni in de wei, of ook wel afgelopen winter op stal. Een 'slimme' boer tikt wel eens een goedkoop partijtje maisvoer op de kop - uit Polen. Of een lading kuilgras - uit Beieren. En vroeg of laat tikt de geigerteller mee Hoe kun je bij de groenteman of de kruidenier weten, of je veilige produkten koopt? Als je het aan de winkelier vraagt, krijg je natuurlijk te horen: niets aan de hand. „De klant heeft recht op zekerheid", vindt ir. Chr. Huyskens, hoofd van de stra- lingsbeschermingsdienst van de Techni sche Universiteit Eindhoven. „Eigenlijk zou er een kwaliteitsnorm moeten zijn, die lager ligt dan de wetteüjke norm." Sommige winkeliers in Zuid-Duitsland en Oostenrijk zetten op hun produkten: minder dan zoveel Becquerel. (Becquerel is de maat voor het radioactief verval van een stof; één Becquerel betekent het uit eenvallen van één atoom per seconde in die stof.) Hier gebeurt dat 'aanprijzen' niet. „Blijkbaar wil men de mensen niet ongerust maken", meent dr. Lucas Reijn- ders van de Stichting Natuur en Milieu. „Maar als we diezelfde produkten exporte ren, komt het stralingsniveau er wél op te staan." We moeten dus maar hopen, dat de steek proeven van de Keuringsdienst van Waren er niets doorheen laten süppen. Absolute zekerheid hebben we niet. Het KEMA-laboratorium voor milieu onderzoek meet voortdurend de radioacti viteit van gras, water en allerlei voedsel. Na de kernramp werd het een stuk druk ker. Fabrikanten klopten aan met hun melk en melkprodukten, want Nederland moet het hier bij uitstek van de export hebben, en de concurrentiestrijd is kei hard. „Echte uitschieters zijn we nooit te gengekomen", zegt Kops. „Nu meten we hooguit nog tien Becqerel per üter melk." Paniek In West-Dultsland kort na de Tsjernobyl-ramp. De angst voor radioactieve neerslag bleek niet ongegrond. De sporen van Tsjernobyl Voor een aantal landen was Tsjernobyl letterlijk en figuurlijk een geschenk uit 'de hemel. Australië en Nieuw-Zeeland gingen de boer op met de leus: onze produkten zijn écht vrij van straling. De Filippijnen legden de bovengrens voor geïmporteerd voedsel bij 0 Becquerel. Zelfs straling die we van nature hebben, mocht dat land even niet in. Dat veiligheid een rekbaar begrip is als het om handel gaat, bleek ook in Europa. De Fransen deden of hun neus bloedde. Eerst ontkenden ze dat er verhoogde stra ling gemeten was; later beweerden ze dat hun apparatuur niet nauwkeuriger kon meten dan in duizenden Becquerel. De Italianen sloten de grens voor Franse melk, terwijl hun eigen melk bij 5500 Becquerel per liter nog verkocht mocht worden. In West-Duitsland weer spiegelden de toegelaten bovengrenzen de politieke kleur van de deelstaatregeringen: het 'rode' Hamburg en Hessen twintig Becquerel; Beieren, dat aanzienlijk meer radioactieve neerslag had gekregen, tien tallen malen hoger. Ons land hanteert nu als bovengrens zes honderd Becquerel cesium per kilogram voedsel, en 375 Becquerel cesium in een li ter melk en in babyvoeding. Die grens van zeshonderd is volgens Lucas Reijnders het resultaat geweest van koehandel tussen de EG-landen. „De Fransen wilden de grens veel hoger leggen, bij tweeduizend Becque rel, Nederland was het liefst tot honderd gedaald. In feite vindt men nu alle stra lingsniveaus in voedsel toelaatbaar, als ze maar onder zeshonderd Becquerel blijven. Als er geen economische overwegingen meespeelden, zou die grens tien tot dertig maal lager liggen." Dat voedsel bij 599 Becquerel veilig zou zijn en bij zeshonderd niet, is natuurlijk onzin uit oogpunt van gezondheidsrisico s. Reijnders vindt zelfs, dat je bij élke hoe veelheid straling in beginsel een verhoogde kans loopt op kanker en aangeboren afwij kingen bij het nageslacht. Maar volgens Kops gaat het om wat je binnen krijgt, en niet om de concentratie cesium per kilo. „Terwijl de spinazie vorig jaar massaal werd doorgedraaid, kwamen Een luchtfoto van Tsjernobyl kort na de ramp. Een laat de verwoeste kerncen tralealen. - FOTOEPA er berichten dat er in waterkers en padde stoelen nog veel meer cesium zat. Die zijn toen niet vernietigd, want je eet er nu een maal geen kilo's van." Dat was toen maar goed ook. Het devies 'overdaad schaadt' geldt trou wens nog steeds. Een kopje Turkse thee kan geen kwaad, maar liters van die thee per dag: doe dat maar niet. Een chocola dereep met hazelnoten is onschuldig, maar kilo's hazelnoten kun je beter uit je hoofd laten. Overigens hoeft dat beslist niet al leen aan mogelijke radioactieve deeltjes te üggen. Een kopje appelpitten bijvoorbeeld, zonder enig cesium, kan je dood beteke- „Het is toch vreemd, hoe mensen met gezondheidsrisico's omgaan", vindt Kops. „Toen de ramp bekend werd, hoorde ik hier mensen tegen elkaar zeggen dat ze het zand in de zandbak van hun kinderen gin gen verversen. Maar intussen staken ze de ene sigaret na de andere op. Dan vraag ik je..T Waarom lopen de schattingen over de gevolgen van Tsjernobyl zo sterk uiteen? De een schat het aantal kankerdoden in Nederland op 28, de ander op vijfhonderd. Is straling zo moeilijk te meten? „Straling kun je juist erg goed meten", zegt Kops. „Het verschil van mening gaat alleen over de effecten. Die zijn zó laag, dat je ze niet meer kunt zien. In ons land bedroeg het stralingsniveau van Tsjerno byl eentiende van de straling die we jaar lijks van nature krijgen. Dan kun je elk ge tal roepen. Het valt nooit te bewijzen." „Wetenschappers moeten veel duidelij ker laten zien, hoe ze die risico's bereke nen", vindt Huyskens. „Omdat dat meestal niet gebeurt, gaan getallen een eigen leven leiden. Ik hoef u niet te vertel len wat dan de gevolgen zijn. Persoonlijk hg ik niet wakker van een factor vijf hoger of lager dan een redelijk berekend aantal." Volgens De Ruiter zijn de gevolgen van Tsjernobyl voor de gezondheid van de Europeanen onzichtbaar. De tienduizend kankergevallen die de deskundigen er van verwachten, doen zich de komende veertig jaar voor in een bevolking van vijfhonderd miljoen zielen, van wie ongeveer een op de vier tóch al aan kanker overlijdt. De extra kankergevallen als gevolg van de kern ramp verhogen het natuurlijke aantal do den met minder dan éénhonderdste pro cent. Leven met onzekerheden dus. De enigen die daarvoor passen, zijn mensen die iedere dode als gevolg van kernenergie er een te veel vinden. Daarom pleiten zij voor andere mogelijkheden om energie te win nen: uit kolen, maar ook uit zon, wind en water. Dus dan maar geen kernenergie? Kops: „Mensen denken ten onrechte dat een kerncentrale een onveiüg en mi lieuonvriendelijk ding is. Maar in het Wes ten zijn ze juist ontzettend veilig en milieu vriendelijk. In de directe omgeving merk je er niets van. Wel wat anders dan de cen trales die worden gestookt op gas en kolen. Maar ik heb nog niemand horen zeggen: de gezondheidseffecten van kooldioxide die uit de gas- en kolencentrales komt, kennen we niet, dus moeten ze dicht. Als het om straling gaat, hoor je dat wel. Ach, je kunt uitleggen wat je wilt De komende week kaarten wetenschap pers op veel plaatsen in Europa na over Tsjernobyl. De Eindhovense universiteit wijdt er zelfs een negendelige serie colleges aan. Een aantal studenten natuurkunde gebruikt de reeks om er tentamenpunten mee te verzamelen. Zo valt er toch nog iets aan Tsjernobyl te verdienen. e explosie in een van de vier kerncentrales in het We- strussische Tsjernobyl, volgend weekend een jaar geleden, veroor zaakte verreweg de grootste ramp uit de geschiedenis van het vreed zaam gebruik van kernenergie. Er ontsnapten duizend maal meer ra dioactieve stoffen als bij het onge luk in de reactor in het Britse Windscale in 1957, en een miljoen maal meer dan in het Amerikaanse Harrisburg in 1979- Hoewel de kernramp in Tsjernobyl de grootste aller tijden was, viel het aan tal directe slachtoffers enorm mee. Door een aantal gelukkige omstandig heden kwamen de 135.000 Russen uit de omgeving van de centrale - die an derhalve dag na de ramp, en soms nog later, werden geëvacueerd- er vrij goed af. Nog steeds is het officiële do dental van de ramp 31: één man over leed aan zijn brandwonden, één man werd bedolven door het puin, en van de 299 patiënten die na de ramp wer den opgenomen in ziekenhuizen, stier ven er 29. Van de vrijgekomen radioactiviteit kwam eentienae in de reactorhal en op het reactorterrein terecht. De brandweerheden die acht minuten na het alarm op het reactorterrein aan kwamen, hepen binnen enkele uren een dodehjke dosis straling op. Ongeveer de helft van de honderden verschillende radioactieve stoffen die de reactor uitbraakte, sloeg neer in een gebied met een straal van 25 kilo meter rond de centrale. Dit bhjft nog jaren rampgebied. De andere helft werd tussen 27 april en 6 mei via re genbuien uitgesmeerd over een groot deel van Europa. De Russen schatten de kosten van de ramp op acht miljard gulden. De werkelijke kosten hggen vermoedelijk tussen veertien en twintig miljard gul den. De Europese landbouw heeft voor minstens 1,7 miljard gulden schade geleden door de gevolgen van Tsjerno byl. De gevolgen voor Oost-Europa zijn waarschijnlijk ernstiger, maar of ficiële cijfers hierover zijn niet bekend. De gevolgen van de ramp op lange termijn zijn ruim tien maal zo ernstig als de stralingsgevolgen van de atoom bommen op de Japanse steden Hiros- jima en Nagasaki, op 6 en 9 augustus 1945. In Japan verwacht men als ge volg van de bombardementen negen-, honderd kankerslachtoffers; meer dan de helft van. hen leeft overigens nog. Het verwachte aantal slachtoffers van Tsjernobyl schat men op tienduizend. Duizend van hen zullen vallen in de landen van de Europese Gemeen schap. De genetische schade (erfehjke afwijkingen dus) zal pas na enkele ge neraties duidelijk worden. Verreweg de meeste kankerdoden, namelijk zestigduizend, zijn het ver wachte gevolg van de 423 kernbom men, die de Amerikanen, Russen, En gelsen, Fransen en Chinezen tussen 1945 en 1980 in de atmosfeer bij wijze van test heten ontploffen.

de Stem | 1987 | | pagina 25