Tuintje op dijk mag niet in Sas van Gent ure 'MENSEN HEBBEN ABSOLUUT GEEN MOEITE MET HUURVERHOGING' PAUL BO Tal van jeugdsportevenementen in Terneuzen nLa Bekistingssysteem in 'Brandpunt in de Markt' POLITIERAPPORT Onroerend goedbelast™ Terneuzen komt maand eerder in de busl Reünie huisorkesten ij jazzcafé Porgy en Besl De professionele hobby computer PLAATSELIJK NIEUWS! MARKTEN DE STEM VAN ZEELAND 3 ZATERDAG 18 APRIL 1987 TERNEUZEN - Boven verwachting veel bewo ners van de Terneuzense Bloemenbuurt hebben positief gereageerd op plannen van de Woning bouwvereniging Terneuzen hun huizen een gron dige opknapbeurt te geven. Verwarming Doodgezwegen 'GEWOON MUGGEZIFTERU' gg SAMSUNG SAMENWERKINGSPROJECT DOW EN VAN DE POEL Koudebruggen Betonrot Dragers Visie Kinderziekten Philippine Westdorpe Sas van Gent Schoondijke Hek Wrang Vijfjaar nESTEM VAN ZEI De diepte Apen Frustraties T16 Van onze correspondent TERNEUZEN - De school- sportcommissie van de ge meente Terneuzen heeft voor de paasvakantie weer een aantal jeugdtoernooien georganiseerd. Dinsdag 21 april is er een veld- voetbaltoernooi voor de Ter- neuzense jeugd en woensdag 22 april wordt er een badminton- toernooi afgewerkt. Gisteren bekampten de leer lingen elkaar in een tafelten nistoernooi in sporthal 't Zwaantje. 37 deelnemers waar voor 23 tafels gereserveerd wa ren kwamen in vier voorron den tegen elkaar uit. De leer lingen waren ingedeeld naar leeftijd en jongens en meisjes speelden een aparte competitie. De beste acht in iedere afdeling gingen door naar de kwartfi nales. De winnaars van de kwartfinales mochten op hun beurt weer uitkomen voor de halve finale. De finalisten mochten uiteindelijk spelen voor de eerste en tweede plaats, en de verliezers speelden voor de derde en vierde plaats. Het waren vooral de finalepartijen waarbij de jeugdige spelertjes een aardig balletje op konden slaan. Arbitrage en organisatie tijdens het toernooi berustten bij het team van basisschool de Wiekslag uit Terneuzen. Directeur J. Zeedijk: „Het organiseren van een dergelijk toernooi heeft aan een zijden draadje gehangen, omdat er ouderhulp nodig is bij het op zetten en opruimen van de ta feltennistafels. Gelukkig heb ben de scholen onze noodkreet beloond, en was er tijdens het toernooi voldoende hulp aan wezig". Om 14.00 uur konden de prijzen worden uitgereikt. Een standaardje was er voor de nummers 1,2 en 3. Uitslagen meisjes 9 jaar: 1. Leo- nie Hoek (Wiekslag), 2. Tanitha Uytdewilligen (Wiekslag), 10 jaar, Hester van der Ros (Hille), 2. Ester Willebroordse (Prins Willem van Oranje). 11. jaar: 1. Janneke Slock (Wiek slag), 2. Annemarie van den Bo- gerd (Reuzenhoek). 12. jaar en ouder: 1. Marieke Dorsemagen (Zeemeeuw), 2. Eline de Clerq (Stelle). Jongens 9 jaar: 1. Mare la Grand (Stelle), 2. Martijn Kruit (Meer paal), 10 jaar, 1. Raimond van der Klis (Meerpaal), 2. Gerald Nijhuis (Prins Willem van Oranje). 11. jaar Martin Elderson (Meer paal), 2. Ingmar Kraak (Stelle). 12 jaar en ouder 1. Michel Pie- ters, 2. Mirko Tomic (Wiekslag). Bloemenbuurt wil opknappen Van onze verslaggever 'Groot onderhoud', zo omschrijft de vereniging zelf het basispakket dat zij op twee informatie-avonden met be woners hebben doorgesproken. Tot nu toe hebben 57 van de in totaal 112 huurders een schrif telijke akkoordverklaring ge tekend voor uitvoering van het zogenaamde basispakket. Dat omvat onder meer het vernieu wen van kozijnen, deuren en ramen; aanbrengen van dubbel glas, aanbrengen afvoer he melwater vanaf de berging en het plaatsen van een nieuw keukenblok. Afhankelijk van het type woning dat in het geding is krijgen de bewoners een huur verhoging die varieert van 20,90 tot 27,63 gulden per maand. „De mensen hebben hier absoluut geen moeite mee", aldus het hoofd bewo nerszaken Trapman. De opkomst op beide infor matie-avonden was hoog. Meer dan de helft van de huurders was aanwezig. „En een negatief woord is er niet gevallen", zegt Trapman. De woningbouwvereniging verwacht overigens ook na ko mend weekeinde nog een aan tal akkoordverklaringen. „Wanneer driekwart van de huurders instemt met dit groot onderhoud kunnen we aan de slag", aldus Trapman. Naast dit basispakket bood de woningbouwvereniging ook nog andere verbeteringen van de woning aan. Zo bestaat de mogelijkheid in de woning een centrale verwarming aan te leggen of een meer luxere 'keu ken-aankleding'. En daarvan is volgens Trapman ook een drif tig gebruikgemaakt. Een aan tal huurders wil graag een c.v. of een wat luxueuzere keuken en betalen daarvoor dan ook met plezier de hogere huur. Zoals gemeld had de Terneu zense politieke groepering Links Perspectief Terneuzen bij de bewoners aangedrongen niet zonder meer akkoord te gaan met het aangeboden ba sispakket, maar daarvoor nog wat eisen in te dienen, zoals het opstellen van een 'betere' klachtenregeling. „De brief is, voorzover ik het kan bekijken, door de bewoners doodgezwe gen". Van onze verslaggever SAS VAN GENT - De heer M. de Steenwinkel uit Philip pine heeft de gemeente Sas van Gent een stuk van de Spui- komdijk in erfpacht gevraagd. Het college van B en W stelt de raad voor dat verzoek af te wijzen. Het gaat om een stuk van tien vierkante meter. Dat is gelegen aan het eind van de tuin van de heer De Steenwinkel. Volgens het college zou hij zich het dijkgedeelte onrechtmatig heb ben toegeëigend voor de aanleg van een terras, „waardoor het dijklichaam is aangetast." „Het is een merkwaardige gang van zaken geweest. We zijn hier enkele jaren geleden komen wonen en hebben toen het dijkgedeelte dat aan onze tuin grenst met wat bloemen en struikjes beplant Waar onze tuin precies ophield wisten we niet precies", aldus mevrouw M. de Steenwinkel. Volgens haar heeft de dijk geen enkele functie. „En de functie die de dijk heeft gehad, was om het water -dat vroeger in de kom werd gespuid, van daar Spuikom - juist binnen te (ADVERTENTIE) nu uit voorraad leverbaar va 12295 incl. BTW KANTOORMACHINES COMPUTERSYSTEMEN F OFFICE SYSTEM» Geraniumstraat 32 4537 RE TERNEUZEN Telefoon 01150-17342 houden in plaats van te weren." Tweeëneenhalf jaar kraaide er geen haan naar. Tot plotse ling een gemeenteambtenaar verscheen en de familie ver telde dat ze zich onrechtmatig grond had toegeëigend. „Flau wekul. We hebben heus niet willens en wetens onze tuin uitgebreid. We wilden een en ander alleen maar verfraaien. Juridisch zal die ambtenaar misschien gelijk hebben, maar ik vind het gewoon muggezif- terij." Omdat het moeilijk is de oude situatie te herstellen wil De Steenwinkel nu het stuk in erf pacht krijgen. „Je kunt het niet veranderen. Het bovenpad is trouwens intact gebleven. Niet dat daar veel gebruik van wordt gemaakt. Alleen 's zon dags loopt een buurman er over. Naar de kerk en terug", aldus mevrouw De Steenwin kel. Behalve over het tuintje zal de raad volgende week moeten oordelen over een voorstel om 21.600 gulden uit te trekken voor een onderzoek naar de mogelijkheden van automati sering. Die zou op 1 januari moeten worden opgestart. Voor begeleiding bij zo'n onderzoek heeft de gemeente contacten met een adviesgroep van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. Gelet op de positieve resultaten van de activiteiten van Veilig Verkeer Nederland, afdeling Sas, wil het college 800 gulden subsidie geven. Dat is de helft van het door VVN geraamde begrotingstekort. Een voorstel om de subsidie aan het SKW via wachtgeld compensatie aan te vullen met ƒ28.827,- komt eveneens vol gende week aan de orde. Dins dag 21 april, om 19.00 uur ver gadert de commissie gemeente financiën over de voorstellen. De gemeenteraad vergadert op donderdag 23 april om 19.30 uur in het gemeentehuis. Aanmaak van het systeem in Terneuzen. Van onze verslaggever TERNEUZEN - Het verloren be kistingssysteem dat sinds vorig jaar in diverse Zeeuwsch-Vlaamse bouwprojecten wordt toegepast, is een van de onderwerpen in de uit zending van het tv-programma Brandpunt in de Markt op 25 april. Het systeem is ontwikkeld door Dow Chemical en 'geadopteerd' door het Terneuzense aannemersbedrijf Gebr. Van de Poel. De eerste contacten met de KRO zijn in februari gelegd tijdens de Interna tionale Bouwbeurs in Utrecht. Op 10 april werd de knoop definitief doorge hakt en startten de voorbereidingen voor het programma. In de uitzending wordt het systeem gedemonstreerd via een studiopresen tatie en vertoning van opnamen op lo catie. Die opnamen worden met mede werking van de gemeente Sas van Gent en woningbouwvereniging Sas van Gent Vooruit gemaakt in Philippi ne. Daar worden in de Laureynestraat woningen gebouwd met het verloren bekistingssysteem. Het verschil met traditionele bekis tingssystemen is dat de bekisting niet meer op locatie, maar in de werkplaats wordt gemaakt. De op maat gemaakte fundatiebalken zijn ingekapseld in sty- rofoamplaten, waardoor een hogere isolatiewaarde ontstaat en verminde ring van 'koudebruggen'. Voordeel in de praktijk is dat men minder afhankelijk is van weersom standigheden en er niet meer 'ontkist' moet worden. „Er ontstaat een andere opbouw in de voorbereiding van fun datie. Er wordt veel sneller gewerkt en je hebt minder mensen nodig. Waar je vroeger enkele weken over deed, is nu een kwestie van enkele dagen", aldus E. Lauret, technisch coördinator bij Van de Poel. Tegen de fundatiebalken worden dek kingsplaten aangetrokken, zodat geen betonrot kan ontstaan. Dat is namelijk Uitvinder B. Wittenberg. FOTO'S DE STEM COR J. DE BOER meestal het gevolg van een te dunne betonlaag op de wapening. Uitvinder van het systeem is B. Wit tenberg uit Zwijndrecht, sinds januari werkzaam op de afdeling Construction Production van Dow Rotterdam. Wit tenberg, geboren in 1937, studeerde als civiel HTS-ingenieur af in Rotterdam. Voor hij in 1971 in dienst trad bij Dow was hij werkzaam bij aanne mersbedrijven en ingenieursbureau's en begeleidde onder meer projecten in Perzië en de Antillen. De laatste jaren was hij projectleider nieuwbouw bij Dow Europe. Zijn uitvinding is ingegeven door de kruipruimten in een groot deel van de Nederlandse woningen. Daar wil zich 's winters nogal eens vocht ophopen. Door een hogere vochtproduktie (douche, wasmachine) ten opzichte van vroeger, in combinatie met een ver minderde ventilatie sinds de energie crisis in de jaren zeventig, vindt meer condensatie plaats op 'koudebruggen'. Die zijn er nu minder, maar een goede ventilatie blijft nodig. De groter ge worden lasbaarheid van staal en de toename van geprefabriceerde wape- ningskorven maakt het ook mogelijk om van de korven 'dragers' te maken. In het kader van de diversificatie - het streven van Dow naar nieuwe toepas singen voor eigen fabrikaten - begon Wittenberg in 1983 met het onder zoeken van mogelijkheden in de bouw- industrie. „Een vrij traditionele indu strie. En terecht, huizen moeten ten slotte lang mee. Maar om iets nieuws te ontwikkelen heb je iemand met durf en visie nodig", aldus Wittenberg. Daar ontbrak het in Zeeuwsch- Vlaanderen blijkbaar niet aan. Naast Van de Poel, gingen de Regionale Wo ningbouwvereniging (opdrachtgever), de PZEM, het architectenbureau Van Driessens en Bolsens, ingenieursbu reau Bravenboer en Scheers en de ge meente Hulst achter het eerste project staan. In Sint-Jansteen werden de eerste wo ningen met het systeem gebouwd. En kele kinderziekten - de fundatiebalken sloten niet precies op elkaar aan - wa ren vlug verholpen. Sindsdien is het systeem toegepast in een honderdtal woningen, verdeeld over twintig loca ties in Zeeuwsch- Vlaanderen. Voor het systeem is Europees patent aange vraagd. Het verloren bekistingssysteem wordt niet alleen in de woningbouw toegepast. In Schiedam en Kapelle aan de IJssel werden er onder meer een hal en een kantoor mee gebouwd. Van de tv-uitzending verwacht Wit tenberg dat „het een begin zal zijn van een erkenning van Dow als firma die meedenkt als partner in de bouw." KAARTING - De KBO Phi lippine speelde de laatste ronde van de competitie- kaarting. Uitslag: 1. A. Lau ret, 2. A. Bombelijn, 3. me vrouw Barbé-De Milliano, 4. J. Hogerwerf, 5. Th. Ver- schorre. NIEUWE NAAM SCHOOL - Uit de twee afzonderlijke scholen in Westdorpe met ieder een eigen naam, is nu één nieuwe school ontstaan. Tot nu toe werd die Basi- school Westdorpe genoemd. Dat was maar een tijdelijke benaming, want het bestuur wilde met het toekennen van een naam wachten tot de nieuwbouw en de renovatie van de oude gebouwen vol tooid was. Nu is het zover en volgende maand wordt de school, op een nog nader te bepalen datum, geopend, u schoolbestuur zoekt een sende naam voor de sefcf' Ieder die meent een iei naam te weten, kan zi^ verbinding stellen met dj J teur G. Langeraert Uit a«' inzendingen kiest het si' bestuur de meest pas naam. De ingezonden naam die wordt gekozen, wordt b» loond met een mooie prijs, ONS GENOEGEN - Bolc Ons Genoegen hield de ja lijkse koningsbolling. 0p 4 bolbaan aan het Vlaanderen plein. Daaraan namen 2) s». Iers deel. De koningstitel dit jaar naar Frans Rt die de koning van 1986, Ken Warrens, en favoriet Doord Caluwé achter zich liet Uit slag: 1. F. Pieters 2. J, Kali vel, 3. R. de Caluvé, 4. B. va Limmen. Op de rijksweg Schoondijke-Oostburg zijn twee jerson, auto's, bestuurd door F. E. van D. uit Oostburg en c J. a. j Oostburg met voor- en achterkant tegen elkaar gereden, gebeurde doordat Van D. moest beginnen te remmen en ij] door A. te laat werd bemerkt. Beide voertuigen liepeihierU zware schade op. GOES,17 april - Andijvie glas, 60 kg, kl. 1A 2.15. Rabarber, 50 k,kt;| 1.17. Radijs bos, 710 bos, kb 2 0.37-0.52. Spinazie glas, 260 kg, kl.lM, 0.75. Witlof, 40 kg, kl. 2 A 1.70. Van onze correspondent TERNEUZEN - Waren de inwoners van de gemeente Tel neuzen gewend de aanslag onroerend goedbelasting elf mei in de bus te krijgen, nu zal men er rekening mee mol ten houden dat de blauwe envelop een maand eerder in q bus zal rollen. Een en ander levert de ge meente Terneuzen een dou ceurtje op van ƒ10.000. Deze mededeling werd gedaan tij dens de openbare vergadering van de commissie voor de ge- meente-financiën, sociale za ken en volksgezondheid, don derdag 16 april in het stadhuis van Terneuzen. Overigens is voor de aanslag van dit jaar uitgegaan van de waardepeil- datum van 1 januari 1982. Voor 1988 staat de huizenbezitter in Terneuzen een hertaxatie te wachten. Met de voorstellen tot het ter beschikking stellen van kredieten ten behoeve van de integratie-verbouwingen van de basisscholen de Golfslag uit Terneuzen, de basisschool Op Weg uit Hoek en Oranje-Nas- sau uit Sluiskil, had de com missie weinig moeite, zij het dat alle fracties er de dwin gende voorwaarde bij stelden dat alle verbouwingen binnen de Londo-normen moet worden uitgevoerd. En binnen het normbedrag zoals dat door de gemeente is vastgesteld. Wethouder Doppegieter-Thiel: „We moeien hier een lijn trek ken, anders is het hek van de dam. Tevens moet iedere gul den die de gemeente er zelf in zou steken door worden bere kend naar het bijzonder onder wijs". Het plan van Burge meester en Wethouders van Terneuzen om een eerste aan zet te geven voor een gemeen telijk promotieplan met als titel 'Wonen, werken en recrea tie in de gemeente Terneuzen' werd in de commissie financiën goed ontvangen, zij het dat ir. A.J. Bruin (PvdA) er namens zijn partij wel enige kantteke ningen bij plaatste. Zo wil hj college de VW Terneuzen a extra subsidie van ƒ25.0001 kennen op de ƒ10.000 die VW reeds ontvangt. De gevraagde verhoging is n dig om de twee VW-inforn trices dit jaar aan het werkl houden. A.J. Bruin: „Ik vul het wrang te moeten constat! ren dat wethouder j. vl Rooijen bij de wezijnsn:; steeds het vrijwillige» benadrukt. In zijn lo heid als voorzitter vai deVtl constateert hij echtei dat f werk met vrijwilligirs gel continuïteit waarborg. Andif zijds missen wij in hetplane^ relatie naar de andere pro: tie-activiteiten van oijvoij beeld de Streek VW en j stichting Promotie Zeaiw Vlaanderen. Voorzitster mevrouw ïopjf gieter: „De stichting PrrnK Zeeuwsch-Vlaanderen voor vijf jaar een rijkssit ontvangen. Als deze verstt zijn, is het de bedoeling all Streek VW deze taken ui neemt. Het college staat'/ het promotieplan dan ook] dat alle promotie-activitl in elkaar over gaan vloeier I Wat de financiën varl VW Terneuzen betreft, w| financiële commissie de grcf van een bijdrage voor void jaar mede af laten hangen een bij drage van het bedrijf! ven. Unaniem was menl mening dat de havenfeestel Terneuzen dit jaar niet f eens een groot verlies m] betekenen voor het VVV. Van onze correspondent TERNEUZEN - Het jazzca fé Porgy en Bess bestaat dit jaar 30 jaar. Reden voor de Stichting Jazz om dit week end uit te pakken met een grote reüniehappening. Gis teravond openden vier jazz bands het muzikale week end. Officiéél werd het festival om 20.45 uur geopend door Willy Jonker. Hij was het die 30 jaar geleden als 5-jarig jongetje de toegangssleutel vond die eige naar Frank Koulel met een pa rachute boven Terneuzen uit een vliegtuig liet droppen. Be halve deze hernieuwde ope ningshandeling deed ook de sa menstelling van de band sterk terugdenken aan de tijd dat het jazz-café een legendarische re putatie opbouwde. Vier van de acht groepen die dit weekend optreden, hebben in hetI den een prominente roij speeld, en waren vaak te in het jazzcafé. Vierhonderdvijftig M bers van jazz oude stijl ge® gisteravond van het opttj van groepen als: de Skatï de New Orleans Music OA ny, de Schelde Dixies al Ambiance Blues band. 1 laatste benadrukte voori| bredere muzikale opzet i voor het nieuwe stichting stuur met mensen als] Scheele en Frans de Ru; wust hebben gekozen. 1 oude en moderne jazz kf ook blues, salsa en funk till het festival aan bod. Vanaf opent het jazzcafé om 21.WI zijn deuren en treden de J gende bands op: de SoutH Band, the Heebie Jeebie -1 band met Joep Peeters, M J hama jazz kwartet met g^ list Jan Menu en Captain'® doek. 'Zee ZESTIEN JAAR lang was hij voor de PvdA ge deputeerde in Zeeland. „En het was een heel best leven," zegt mr. Jacob Paul Boersma (57), die deze maand zijn loop baan als provincie-be stuurder beëindigt en in juni mag rekenen op een zetel in de Eerste Kamer. Een echte senator; impo sant op het spreekge stoelte, met het over wicht van een geletterd man -al is dat wat opge droogd in die drukke ja ren als bestuurder, vindt Door Jan Jansen DAT nou uitgerekend de yuppies Paul Boersma, socialist sinds z'n jonge jaren in Groningen, aan het denken zetten. In zijn werkkamer in het provin ciehuis speelt-ie gevaar lijk met z'n bril om zijn woorden kracht bij te zet ten. „Als je het druk hebt, en je wilt daarbuiten ook nog wel eens wat, een stukje privé bijvoorbeeld, dan krijg je op den duur te weinig intellec tuele voeding. Je loopt een achterstand op. Tendensen in de maatschappij kunnen je ontgaan. Zoals de yuppies. Je denkt hé, wat is dat nou, in plaats van dat je het aan ziet komen. En ja, jongere men sen nemen die tendensen vanuit zichzelf mee." Het is een van de redenen dat hij er de brui aan geeft. Boersma wil er niet drama tisch over doen -'in dit be roep krijg je veel informa tie'- maar vindt wel dat hij 'intellectueel droog is komen te staan'. „Voor je visie, die in grote lijnen dezelfde blijft, is toetsing nodig, en daar gaat het wel eens aan mankeren. Oh jawel, politici hebben wel voeling met de maatschappij, maar ze hebben te weinig kans om in de diepte te gaan. Het hoe en het waarom, dat wordt te zwak." Hij is bovendien een oude rot in het vak geworden. „Als jongeren dan eens met ver nieuwingen aan komen zet ten, heb je de neiging om te zeggen: nou, ik heb het wel gezien. Er komt een behou dend trekje in je bestuur. Dat is niet goed." Dat wilde hij op een recente PvdA-vergadering zeggen met het verhaal over de apen die aten uit het zand. Terwijl de jongere dieren al lang hadden ontdekt dat het heer lijk weghapte als ze het voedsel eerst wasten, bleven de ouderen het zo uit het zand eten, krakend en wel. Maar er is ook dat verhaal over een groep chimpansees die door het bos loopt. „Een jonkie grijpt ineens naar on bekende vruchten, maar het is dan de vraag of hij het overleeft Giftig of niet? Een oudere overleeft het zeker wel. Da's ervaring, en daar barst ik van. Heel leuk na tuurlijk, maar jongeren moe ten ook ervaring kunnen op doen." Daarom maakt hij plaats. In Middelburg gaat het ver naai dat hij dat vijf jaar ge leden ook al wilde. De PvdA boekte toen landelijk een rampzalig verkiezingsresul taat, met als gevolg voor Zee land dat de statenfractie zakte van zestien naar tien zetels. Dat greep Boersma org aan, zeggen ze, en 'sinds- oien is hij nooit meer de oude geworden'. bromt een protest. „Ach nee hoor, flauwekul. Staten- (ADVERTENTIE Va 'eer informatie bij post- imJjj}lo°r c/i bibliotheek iyosi HAR II ■SIC EOSI8U5 70951 2500 U DIK HAAG V.

de Stem | 1987 | | pagina 20