dukgeschot moet bu het hulster ambacht fors omhoog 4Nog niet klaar voor een ramp' IGENHEID iixelse Molen gaat Kettingbotsing op weg Hoek-Terhole donateurs werven JDICAPTE njD? NS WERK Bestem Speelgoedmuseum verdwijnt wereld aan. PLAATSELIJK NIEUWS EEN KO NIJN EEN OS pflSTEM VAN ZEELAND 2 ZATERDAG 18 APRIL 1987 naar uithoek, drukke baan >en rustig at, eveneens, jnzaam. Dat 't Maar wat doe beseft, dat "die elfde situatie ^nzaam gevoel, kt, komt u wel- ti, volleybal, een amen gezellig aien koken schoolkantine? e eenzaamheid )e een pakt een Tiendin. lurt en als u t nummer van de achterzijde ale nummer g wijst naar de )rmatie over de lts. Voorkomen ïel vrije tijd toch <t wordt, id helpt waar 'zieningenèchtte /oor iedere Poppentheater voor leerlingen Sandeschool Kloosterzande De Smickel houdt prijskamp biljarten Weekenddienst Stem-redactie "veitentle-exploitatle KOSTEN NIET MEER OP TE BRENGEN Hulst Lamswaarde ALARMERING NOG STROOMLIJNEN Verbaasd B en W willen tuintjes Hontenisse opgeknapt zien 'Alert' Hulst Lotje praat over grenzen stellen A12 om te zoenen articulieren ankje, jubileum, receptie, verloving, overwinning, Abraham, openbare dank, ior, mag best eens in de pagina familieberichten, en duur hoeft het niet te kosten een tientje) Prijs i 2,00. Eén grote regel i/oor het plaatsen van een g met een formaat van len wij 14,05 toeslag, op aanvraag, Bij niet vordt 4,00 adm.kosten orden niet geretourneerd, if geef uw tekst 2 dagen j één van onze kantoren, ven stuurt u eveneens 2 ling naar Postbus 3229, iriftelijke opgaven worden epteerd indien naam en ook indien Uw betaling behouden ons het recht er opgaaf van redenen te eigeren. gingsnieuws kolom op donderdag. roficiat met je meziek. T22 Stichting Ideële Reclame SIRE Herstel waterlopen duur Van nze verslaggever HULST - Het waterschap Het Hul- stei Ambacht staat de komende ja ren voor een miljoeneninvestering „Aide schade aan de taluds van de waterlopen, de zogenaamde inzak ken, te herstellen. Oncerzoeken, onder meer door de Heide maatschappij, hebben uitgewezen dat ze er de helft van de taluds voor herstel- erkzaamheden in aanmerking komt. je goedkoopste oplossing, flauwere taluds ma len zonder voorzieningen met een bredere 'buf ferzone' tussen de waterwegen en de akkers, tweeëneenhalf miljoen gulden. Voor de in- betekent die oplossing een dijkge- schotsverhoging van een ongeveer een tientje per hectare. Een en ander blijkt uit de rapportage van de commissie voor taludvoorzieningen van het wa terschap Het Hulster Ambacht. De commissie, die al in 1984 in aangesteld om een inventarisatie te maken van de totale schade, komt tot de con clusie dat er niet duidelijk een oorzaak voor de taludafschuivingen is aan te geven. Het is een combinatie van factoren. Van invloed zijn ge weest de steilheid van de taluds, de stroomsnel heid in de waterlopen, de hoge wintergrondwa- terstand en peilschommelingen, een te hoog po tentieel grondwater en de ondergraving door muskusratten en konijnen. De invloed van mens en machine, bijvoorbeeld een slechte taludbegroeiïng door spuiten met alle gewassen dodende middelen of het bewer ken van de akkers, is in verhouding zeer gering. Reden ook, zo vindt de commissie, om de kosten door het gehele waterschap te laten dragen. „Het zou onredelijk zijn om een aanliggend gebruiker voor de herstelkosten te laten opdraaien, terwijl bovendien het waterschap onderhoudsplichtige van de waterloop is", aldus de commissie. Zij vindt dat het beleid in de toekomst gericht moet zijn op het voorkomen van taludafschui vingen. De hoofdoorzaken die tot de inzakkers hebben geleid moeten worden aangepakt, ook dient een grotere zorg aan het onderhoud van de taluds worden besteed. „Dit betekent dat het waterschap de taluds van de grote waterlopen zal moeten maaien Daardoor wordt een goede grasmat verkregen hetgeen de stabiliteit van de taluds ten goede komt". Daarbij past volgens de commissie ook een be tere voorlichting naar de gebruikers van de aan liggende gronden. De uitgangspunten en advie zen worden onderschreven door het dagelijkse bestuur van het waterschap. Deze wil voorlopig echter nog niet aangeven in welk tempo de her stelwerkzaamheden moeten worden verricht. „Dat achten wij geheel afhankelijk van de be schikbare middelen in relatie tot andere projec ten". De begroting voor 1988 moet daar meer in zicht in verstrekken. Het algemeen bestuur krijgt in de vergade ring van 29 april de kans zich over de rapportage van de commissie uit te spreken. De vergadering in gemeenschapscentrum Den Dullaert begint om 14.00 uur. AXEL - De stichting De Axelse Molen, die zich tot doel heeft gesteld de Axelse molen te restaureren, begint dit weekend met de werving van donateurs. I1^' Tijdens de huishoud- en hob- bybeurs dit paasweekend in Ixé zullen tekeningen van de meien aan de man worden ge- bratht De kopers van de teke- niig, die een tientje kost, wor- ia daarmee meteen donateur. Op de tekening is een afbeel- dig van de molen te zien in de pejaren Set verkopen van tekenin- is een van de vele acties die volgen om een startkapi- d van 200.000 gulden bij elk- ir te krijgen. Met dit geld kan Van onze correspondent KLOOSTERZANDE - Don- dagniddag, kort voor ingaan van de paasva- ttie, was poppentheater gepast' uit Axel te gast op de cpenbare Sandeschool teKlocsterzande. De jongste groepen van de school beleefden een onverge telijke niddag met de voorste ling van poppenspeler Van der Putten, die zelf als 'Joop' de hoofdnl in zijn stuk speelde. Ookdekinderen zelf waren ac tief bekokken bij het spel. De organisatie van die mid- ig ras opnieuw in handen "an dt ouderraad van-De San- techwl, die dit extraatje voor ie kinderen deels bekostigde di opbrengst van de vorig iiar in september gehouden urnnelmarkt. Ook de finan- cieënvoor het komende school kamp worden uit deze pot be taald. Woensdag 1 en donder dag? juli gaan alle kinderen, net uitzondering van de kleu ters twee dagen op kamp. Be- feiming is het dicht bij het «{ische Brugge gelegen scou- ïjcentrum Merkenveld te typem. de eerste fase van het plan, de aankoop van de molen, worden verwezenlijkt. De tekening is gemaakt door de Belgische te kenaar Lucien van Acker. Van onze correspondent HULST - De biljart vereniging De Smickel houdt vandaag, zater dag, een biljartprijs kamp bandstoten. Deze prijskamp wordt ge houden in het gelijkna mige lokaal De Smickel en begint al om 11.00 uur. Er wordt gespeeld naar 30 caramboles en op twee biljarts. De organiserende vereniging heeft sinds kort de beschikking over dat tweede biljart, van wege de toenemende po pulariteit van die sport in Hulst. Twee van de vijf vernielde wagens. Van onze correspondent STOPPELDIJK - In dichte mist deed zich gistermorgen kort na half acht op de pro vinciale weg Hoek-Terhole nabij de buurtschap Stop- peldijkveer een kettingbot sing voor waarbij elf voer tuigen waren betrokken. Vijf daarvan werden geheel vernield. Persoonlijke onge lukken bleven uit. Het verkeer op de provinciale weg onder vond door de ontstane ravage ongeveer twee uur vertraging. Het begon allemaal met een vrachtauto die van een erf kwam gereden waarvoor een op de provinciale weg rijdende automobilist stopte en daarbij van achteren werd aangereden Voor redactionele zaken, ®t voor bezorgklachten advertenties, kunt u Wens het Paasweek- onde contact opnemen Frank Deij 01140- «30. B.g.g. 01153-1534. tweede Paasdag 's mid- 01150-17920. V -'OOR ZUIDWEST NEDERLAND totoren toneuzen, Hulst en Goes, "fessen en telefoon- "Wmers op pagina 2. fPningstljden: '3-12.30/13.30-17.00 uur. «neuzen: Rein van der !!m (editie-chef), Joep ommelen, Emile Calon, Tain van Damme, Ton Dmen (sport), Cor J. de «'(foto). 'st: Frank Deij, Eugène Haeten. urg: Jan Jansen. teteur Zeeland: 5*nu, privé tel. 01150- '■2 Hans Vlottes bij een expositie van bakeliet-voor werpen in 1986. - FOTO DE STEM/CORJ. DE BOER Van onze verslaggever SINT-JANSTEEN - Het speelgoedmuseum De Kindertijd in Sint-Jan- steen wordt na het zomer seizoen in zijn huidige vorm opgedoekt. Door het te geringe aantal bezoe kers komt er niet genoeg geld binnen om het mu seum draaiende te kunnen houden. De omvangrijke collectie speelgoed wordt verkocht. Met uitzondering van de spulletjes die het museum in bruikleen heeft gekregen. De waardevolle collectie kinder boeken blijft in huis en voor belangstellenden te zien. Het echtpaar Hans en NeeHje Vlottes, dat het mu seum exploiteert, heeft er lang over nagedacht, maar uiteindelijk de knoop doorge hakt. „Het kan zo niet meer. We hebben er al enkele tien duizenden guldens van ons zelf in gestopt en om het mu seum draaiende te houden komen we jaarlijks 7.000 gul den tekort. Dat geld kunnen we niet langer uit onze eigen portemonnee opbrengen". Het gaat vooral om het op brengen van de basiskosten, zoals voor de verwarming en de verzekering. „Als we dat maar rond konden krijgen, dan zou het probleem al een heel eind opgelost zijn". Voor Hans en Neelfje Vlottes is het een hele stap om er een punt achter te zetten. „Daar ligt vijfentwintig jaar hobby aan ten grondslag. Het is wat om dan alles te moeten verko pen. Het is ook eigenlijk om te janken. Maar om het mu seum te bekostigen hebben we al eerder een paar van onze duurste stukken van de hand moeten doen". Ze hebben de collectie ook aangeboden aan de gemeente Terneuzen. Door een even tuele verhuizing is een streep getrokken, nu het Temeu- zens museum ook wordt op gedoekt. Momenteel zijn ze in on derhandeling met gegadig- Neeltje Vlottes bij een tentoonstelling van boeken over Reynaert de Vos, die in 1984 in het museum gehouden werd. den in Nederland en België. Vooral van de zuiderburen is er grote belangstelling voor de toch unieke collectie. De voorwaarde die ze voor zich zelf gesteld hebben, is dat alle spulletjes bij elkaar blij ven. Het Museum voor Volkskunde in Mechelen heeft voorlopig de beste pa pieren om de collectie over te nemen. Dat draait trouwens al voor een deel op spulletjes van het echtpaar Vlottes. In stilte hopen Hans en Neelij e Vlottes dat er alsnog iemand opstaat om de finan- Het speelgoedmuseum leeft ook niet echt bij de bevol king. „Vorig jaar hadden we duizerid bezoekers. Triest Het is toch een vreemde zaak. Vaak komen alleen de vrou wen een kijkje nemen. Veel mannen blijven in de auto zitten wachten. Liefst met draaiende motor". Om de eindjes aan elkaar te kunnen knopen heeft het museum jaarlijks eigenlijk zo'n drie duizend bezoekers nodig. „En dan zijn er natuurlijk men sen die zeggen, er zijn geen bezoekers dus doe het mu seum maar weg. Maar dan kun je heel wat culturele ac tiviteiten afschaffen". Op 1 mei opent het speel goedmuseum zijn deuren voor het vierde seizoen. Wel licht dus het laatste. Als de spulleljes verkocht worden, gaan in september de deuren voorgoed op slot. ciëie nood te lenigen. Een be drijf. Wellicht een gemeente die het unieke van het speel goedmuseum onderkent. „We hebben nooit bij de gemeente Hulst om subsidie gevraagd. Wel zat contact gehad met politici, die weten best van onze problemen. Ze trekken het zich niet aam Kijk eens, het heeft ons meer dan een half jaar gekost om de bur gemeester bij ons binnen te krijgen. Hij vond het wel aardig, maar daarna hoor je nooit meer wat. Dat getuigt toch van weinig enthousias me, anders spring je er toch meteen in". KAARTING - In het dien stencentrum De Lieve werd een prijskaarting gehouden waaraan 61 personen deelna men uitslag: 1. E. van Over- meere, 2. A de Clerck, beiden Hulst; 3. L. Smet, Clinge; 4. E. van de Branden, 5. J. de Koek, beiden Hulst. A. Esseling uit Hulst werd kampioen bij de heren en mevrouw Boone uit Hulst bij de dames. De vol gende kaarting is op 19 mei. BRIDGE - In café De Vier Jaargetijden speelden de le den van de bridgeclub de achtste wedstrijd van de voorjaarscompetitie. Het was een draaiende Mitchell met 16 paren. Uitslag: 1. dames Bies- broeck-Goossen, 2. heren Pouwels-Van Cruissen, 3. echtpaar De Kort. De onrust in Noord-Brabant over de preciare situatie in Doel groeit met de dag. Burgemeester Feij van Breda in formeert dagelijks bij minister Nijpels over de toestand rond de kerncentrales. De gemeente Bergen op Zoom heeft vorige week nog de bewindsman een telegram ge^ stuurd. Bovendien bellen 'zeker vijf gemeenten uit de zuid-westhoek' regelmatig met de provincie. Anders is de situatie in Zeeland waar commissaris van de koningin C. Boertien zich gerustgesteld weet door de gouverneur van Oost-Vlaanderen. 'Zeeland kan rustig slapen'. Ook de dichtstbijzijnde grensgemeente Hulst, van waaruit de koeltorens van Doel bijna zijn aan te raken, heeft ver trouwen in de informatie van haar zuiderburen. Mocht de geruststellende informatie vanuit België kloppen, dan mogen we in onze handen klappen. Want op een nu cleaire ramp zijn de provincies nog niet voorbereid. - FOTO DE STEM/CORJ.DE BOER door een ander wagen Ver moedelijk door het slechte zicht ter plaatse, het rijden met een te hoge snelheid en het niet vol doende afstand houden, knal den nog een aantal auto's op de bij het ongeval betrokken auto's. Door Marja Klein Obbink „We zijn er nog niet hele maal klaar voor", is uit eindelijk de conclusie van H. Grootmeijer van de provincie Noord-Brabant. Grootmeijer is hoofd van het bureau openbare orde en veiligheid. „Na de op heffing van de Bescher ming Burgerbevolking (BB) moest de alarmering gestroomlijnd worden. Dat is een proces van ja ren. Alle organisaties, brandweer, kruiswerk, politie enz., moeten zich op hun nieuwe taken voorbereiden. Nieuwe ge specialiseerde opleidin gen, die nog lang niet iedereen gevolgd heeft. Ook is het potentieel nog niet op sterkte". Wat hiervan de gevolgen zijn in geval van een ramp zoals in Doel? Grootmeijer: „Of er zijn te weinig hulpverleners, of ze zijn niet opgeleid. Eigenlijk is het een combina tie van beide: stel dat je 40 eenheden nodig hebt, dan zijn er nu nog maar 30, waar van er misschien 20 goed zijn opgeleid". Van Dal, stralingsdeskun dige en werkzaam bij de re gionale brandweer in Roosendaal - nu nog coördi natiecentrum in geval van rampen voor Brabant én Zeeland - is verbaasd over de stelling van Grootmeijer dat we nu nog niet voorbereid zijn op een grote nucleaire ramp. „Dat moet hij vast an ders bedoeld hebben", zegt Dal. „Inderdaad, we zijn be zig een Waarschuwings- en Verkennings Dienst WVD) op te zetten. Ook zijn we nog niet begonnen aan de oplei dingen. Die beginnen pas in het najaar. Maar we zitten hier niet met de handen over elkaar. We hebben nu een overgangsregeling waarin Noord- en Midden Zeeland, Van onze verslaggever KLOOSTERZANDE - Bur gemeester en wethouders van Hontenisse hebben de Regionale Woningbouwver eniging gemaand de tuintjes van leegstaande huurwoningen in de ge meente te fatsoeneren. Wethouder J. Joossen liet dat weten tijdens de raadsvergade ring, naar aanleiding van vra gen door W. Gelderland. Komt de Woningbouwvere niging niet in actie, zo voegde de wethouder er nog aan toe, dat zal de gemeentelijke tech nische dienst ingrijpen. Uiter aard op kosten van de bouw vereniging. Ontsierend voor het straatbeeld vond Gelder land ook de pamfletten Te huur' die op de leegstaande wo ningen zijn geplakt. „Is daar wel toestemming voor gege ven?", wilde hij weten. „Ze hebben ons niet eens om toe stemming gevraagd", ant woordde Joossen, die beloofde de zaak nader te bekijken. het ministerie van VROM en de regionale brandweer in Roosendaal samenwerken. We zijn bezig die regeling bij te stellen. Waar het eigenlijk alleen om gaat is het verbete ren van de communicatielij nen. Tot nu toe was het zo dat de burgemeesters en de com missarissen van de koningin naar Roosendaal kwamen. We zijn nu bezig de commu nicatielijnen zo op te zetten dat die op hun plaats kunnen blijven zitten". Voor Borssele is inmiddels een nieuwe alarmeringsrege ling. In mei volgt de eerste evacuatie-oefening met de op elkaar afgestemde gemeen telijke rampenplannen. Dal: „Inderdaad, voor Doel heb ben we nog niet geoefend. Ook hebben de gemeenten hun rampenplannen voor een calamiteit in die kerncentra les nog niet op elkaar afge stemd. We zijn daar mee be zig". Maar dan zijn jullie toch nog niet helemaal klaar voor een ramp in Doel? „Nee, dat kun je niet stellen", blijft Dal volharden. „Ook al is de WVD nog niet van kracht, er is geen enkele reden voor be zorgdheid. We kunnen alert reageren". In Hulst, onder de rook van de kerncentrales in Doel, be rust het gemeentebestuur. 'Op grond van rationele overwegingen' zegt burge meester F. Jacobs. „Trou wens, ik heb ook niet de in druk dat onze buurgemeen ten in het Zeeuwse zich druk maken. Ja, in Hontenisse misschien omdat ze daar tus sen Borssele en Doel inzitten. Maar verder merk je hier weinig van onrust". Jacobs zegt vertrouwen te hebben in de informatie van de zuider buren. „Kijk, België is geen Derde Wereldland. Het land kent een hoge technologische ontwikkeling. Bovendien is er een volwassen, parlemen taire democratie. De minister dient verantwoording af te leggen aan het controlerende parlement. Van wie komen nu eigenlijk die berichten over de onveligheid van de centrales? Van de stakers en de bonden. Uit eigenbelang natuurlijk, om de stakings acties te doen slagea Ik per soonlijk heb respect voor onze burea Als ik de stakers zou moeten geloven, zou ik dat respect verliezen. Nee, de stakers zouden schurken van de eerste orde zijn als door hun optreden een apocalypti sche calamiteit over ons volk dreigt. Als er echt gevaar zou dreigen, dan zouden ze toch niet gaan staken?" Van onze verslaggever OOSTBURG - Vrouwen contact Lotje in Oostburg houdt donderdagavond 23 april in haar pand aan de Nieuwstraat een thema avond over 'Grenzen stel len, hoe doe je dat?' De begeleiding op deze avond is in handen van Lisette de Wijn. i

de Stem | 1987 | | pagina 19