'Ik heb niet eens een team' MIX 'Met weemoed, niet in droefheid' inders SPORT H- 4 JAN LAGEWEG NEEMT AFSCHEID VAN 'ZIJN' BILJARTBOND: wee leiders in tonde Nedersaksen Pakistan verslaat 'nieuwe' Duitse ploeg UITSLAGEN rtdeAXtijdelij) n Citroen Fir ;uweAXalva ■zier Plan. Dat restantbet de financier pE STEM SPORT 2 DONDERDAG 16 APRIL 1987 OEFENMEESTER PIET DE RUKE (RBC-2) KOMT NIET COACHEN e is 9,9% en ook financieringsaan<! Maak nog dezeHr L990,- tOËN LELYSTAD - Voor de Koninklijke Neder landse Biljart Bond, voor zijn medestanders, voor zijn tegenstanders, en niet in de laatste plaats voor Jan Lageweg zelf zal het even wennen zijn, maar op 23 mei is het toch echt zo ver. verker DSterhout onge vrouw e op 2e Paasdag] ders komt, pro- n een unieke aan- Het hiernaast afge- noderne interieur naai 4366-, nu 999- tor dat geld krijgt] aaie 3-2 zitcon# Twart lederlook, te salontafel met n blad, een stijlvol] :ubel en een com- gentijdse eethoek) n tafel). ilt u het hele W t ineens betalen .t u gebruik maken' voordelige kredietj van Sanders, nze verkopers advij graag hierover, anders Meubelstgj Paasdaggeopend ot 5 uur. Voor elke r staat er een gratis] )ffie klaar, 'nze winkels in Ara] Beverwijk, Gronini rkrade,' en Utrecht donderdagavond ond. De vestiging^11] PRodenrijs, Duiven Oosterhout en ngen zijn op Goeue 's avonds gesloten kunt ons ook t>el 106-429 51. ders slaag jesneP lAard Voetbal Mannetje Belachelijk SPORT IN'T KORT Ski Voetbal Basketbal Degradatie Autosport HOCKEY-TOERNOOI IN IPOH Wieleramateurs vijfde in proloog Bergamo Indeling Olympisch handbaltoernooi Olympisch stadion Montreal gereed Calgary: protest tegen prijsverhogingen Veel tijdrijden in Ronde van Columbia 'Huurlingen' blijven in De Koel Zege handbaljunioren Moreau wint eerste etappe Tour de Sarthe EK jeugd-badminton DAMMEN AX combineen n andere auto m snel en tóch uit J ,4 bij 90 km/h, tóch verrassend n tóch Holland T19 Van onze sportredactie ROOSENDAAL - De oefen- feester van het tweede elf- L] van BBC, Piet de Rijke voelt er niets voor om van avond het tweede elftal van ngC te coachen in de uit- Ldstrijd tegen VW-2. ne Bijke kreeë dinsdagavond I dak voor de wedstrijd RBC-2 - findhoven-2 te horen van het testuur van RBC dat hij het I thuisduel niet mocht coachen. I nit naar aanleiding van het ge- 1 en conflict tussen spelers Ivan het tweede en het bestuur luver het uitblijven van reiskos- I ^vergoedingen, waarbij De e als onderhandelaar tot lebok gebombardeerd berd. Via mijn vrouw ze weten dat ik overdag niet thuis ben, maar mij durven ze blijkbaar zelf niet te bellen - is mij toege zegd dat ik donderdagochtend (vanochtend, red) een schrifte lijke verklaring kan ontvangen over de gebeurtenissen van dinsdag. Bovendien zal mij verzocht worden om donderdag aanwezig te zijn voor de uit wedstrijd tegen VW. Maar zo als het er nu naar uit ziet voel ik daar heel weinig voor. Ik laat me niet gebruiken. En trouwens, bijna het hele elftal is op straat geschopt. Hoe kan ik nou coachen als er geen elf tal beschikbaar is". De Rijke, die inmiddels de hulp ingeroepen heeft van Jaap van der Leek, de secretaris-ge neraal van de Vakbond voor oefenmeesters (WON), wil de boel voorlopig even afwachten. Al ziet hij zichzelf niet meer bij RBC verschijnen. Ook de spelers heeft De Rijke geadviseerd af te wach ten. „Ik heb de jongens ge vraagd geen gekke dingen te doen. Ik denk dat de meesten gewoon wat eerder vakantie kunnen vieren. Bijna 100 pro cent van hen wilde aan het einde van het seizoen toch weg. En hoe RBC met dit soort slechte reklame een selectie van vijftien man voor het tweede plus nog eens tien man extra voor de landelijke jeugd moet krijgen weet ik ook niet. Maar dat is mijn pakkie-an niet. Ik zit volgend seizoen bij Heerjansdam". De Vice-voorzitter van RBC, Jan Landa was kort in zijn commentaar. „We hebben met het bestuur nog niet gepraat. Ik kan dus nog weinig zeggen. We spelen die wedstrijd in ieder geval weer met wat spelers van de landelijke jeugd er bij. Of De Rijke donderdag wel of niet op komt dagen zie ik dan wel. Ik leef van dag tot dag. Wil niet op de dingen vooruit lopen. Maar ik zou het niet verstandig vinden als hij niet op komt da gen". Namens de spelers van het tweede zei aanvoerder Corné Hoendervangers, zelf ook een van de in totaal negen 'rebel len' dat ze momenteel weinig meer kunnen doen dan af wachten. „Wat wel vreemd is", aldus Hoendervangers, „is dat we in de pers moesten lezen dat het bestuur ons beloofd had aanstaande vrijdag het achter stallige geld uit te betalen. Te gen ons heeft namelijk nie mand dat ooit gezegd". Hoen dervangers gelooft niet dat ólle geschorste spelers nu ook staan te trappelen om definitief weg te kunnen bij RBC. „Enkelen onder ons hadden toch de hoop volgend jaar bij de A-selectie te kunnen komen. Ikzelf zou ook het liefste bij RBC blijven. Maar dan moet het met de fi nanciën wel wat beter geregeld worden". X lflevcringskostcn. VcrJ n in de stad 1 op 16,71 RE. Financiering op dj :en huurkoopovereen 150,- (mogelijk d.nuj I Door Leon Krijnen Tijdens de algemene ledenvergadering in Zeist neemt de voorzitter afscheid van 'zijn' KNBB en komt er de finitief een einde aan het 'tijdperk Lageweg'. mes b.v., Groot IJpelaars zo spoedig mogelijk een jroot rijbewijs, leeftijd ±9 aring hebben (potplanten)! iche sollicitatie 076-6507501 aedig mogelijk n telefoonwerk en licht huis| 50993 na 18.00 uur. oor Een periode van bijna twee decennia, waarin het een en ander gebeurde. Een tijdperk van groei, want onder Lage weg verdubbelde het leden bestand van de biljartbond, maar ook een tijdperk dat ge kenmerkt is door de nodige turbulente gebeurtenissen. In 1971 overleefde de schei dende praeses als enig lid van het hoofdbestuur een paleis revolutie, waarna hij zichzelf tot vice-voorzitter bombar deerde en de toen jeugdige advocaat Peter de Booij tot voorzitter. Bij de EK-finale driebanden van 1984 in Leu ven slaagde hij erin om Van Bracht weer aan de tafel te krijgen, toen die zijn keu uit protest tegen de gang van za ken al had ingepakt, waarna de Waalwijker zowaar nog Europees kampioen werd ook. En de laatste twee jaar vloog Lageweg van hot naar her om zijn aandeel te leveren in de onstuitbare professionalise ring van zijn geliefde sport. Om maar eens een greep te doen. Over één ding zijn voor- en medestanders van de immer gloedvol betogende Lageweg het altijd eens geweest; als hij iets aanpakte, zette hij zich met hart en ziel voor de zaken in. „Dat is nou eenmaal de aard van het beestje", aldus Jan Lageweg in zijn met her inneringen aan zijn biljart verleden volgepropte werk kamer. „Misschien had ik het allemaal wel iets rustiger aan moeten doen, want nu moet ik medische indicatie stop pen. Met weemoed, maar zon der droefheid, en vooral zon der dramatiek. Het is niet meer verantwoord tegenover mijn gezin om risico's te blij ven nemen". Jan Lageweg weet waar hij over praat, want acht jaar ge leden al moest hij, na een hartinfarct, zijn functie in het bedrijfsleven opgeven. Dat "as destijds voor hem geen reden om de KNBB te laten schieten. „Ik heb vijfentwin- jaar leiding gegeven, I waarvan zestien jaar in het hoofdbestuur, en ik heb altijd dat ik niet zomaar weg zou gaan, maar pas als we een aantal doelstellingen zouden hebben bereikt". Lageweg reageert oprecht verbaasd als hem wordt ge vraagd of hij zich ervan be wust is, dat zijn criticasters hem een zekere mate van eigengereidheid verwijten. „Dat ben, ik zeker niet, hon derd procent zeker. Bestuur lijk heb ik heel veel vrienden, hetgeen toch wel blijkt uit het feit dat ik drie jaar geleden zonder tegenstemmen ben herkozen. Er wordt altijd wel gepraat achter je rug natuur lijk, maar zelf ben ik me daar nooit bewust van geweest. Als voorzitter moet je wel eens een standpunt verdedigen waar je het zelf niet mee eens bent. Maar ik moet toch als woordvoerder van*mijn be stuur optreden. Zo werkt dat nu eenmaal. Ach, het is alle maal zo betrekkelijk. Toen wij voor de eerste keer het set-systeem invoerden, schreeuwden ze allemaal moord en brand. Nu wordt dat systeem de hemel inge- prezen". Jan Lageweg woont tegen woordig in Lelystad, maar voelt zich, zoals zoveel inwo ners van het nieuwe land, nog steeds Amsterdammer. Be sturen kreeg hij met de pap lepel ingegoten, want zijn va der was voorzitter van voet balvereniging Schellingwou- de, waar Jan jr. ooit in het eerste team acteerde. Uiter aard zou hij in die vereniging ook in het bestuur terecht ko men. Binnen de KNVB bracht hij het tot scheidsrechter rapporteur in het betaalde voetbal. Zijn biljart-carrière begon in het begin van de jaren zes tig. „Ik verhuisde naar Apel doorn. Op maandag werd ik lid van biljartvereniging Pas sage, op vrijdag werd ik tot voorzitter gekozen. Het bloed kruipt blijkbaar waar het niet gaan kan. Toen hebben we daar al snel een EK geor ganiseerd". Over wat Lageweg zelf 'de grote crisis-periode binnen de KNBB' noemt, wil hij niet veel kwijt. „Zand erover. Jan Lageweg, de scheidende voorzitter van de KNBB. 'Ik heb altijd gezegd dat ik niet zomaar weg zou gaan, maar pas als we een aantal doelstellingen zouden hebben bereikt'. fotoueuwe j. zander Daar in de hoek staat nog een grote eiken kist, volgepropt met ordners en paperassen. Misschien dat die ooit nog eens in een biljartmuseum te recht komt. Ik heb toen ge vochten en ik heb gewonnen. Bewust heb ik daarna Peter de Booij op de voorzittersstoel gezet. Op die manier konden we de eerste vernieuwingen in gaan voeren. Als eerste bond hadden we een strafka mer, waarin zaken op een fat soenlijke manier afgewerkt konden worden. Daarvoor leek het wel een rechtbank te velde, waarin het bestuur straffen uitsprak over een zondaar, die bovendien moest blijven staan met zijn handen langs zijn zijde. Dat vond ik zo volslagen idioot, dat dat als eerste veranderd moest wor den. Moet je je voorstellen. Maar verder, zand erover. Het is een periode van op bouw, van bloei geweest. We zijn gegroeid van 15.000 naar 31.500 leden, de ereklassers staan niet meer voor spek en bonen te spelen en het dames biljart is doorgebroken. Ja, ik zal heus wel fouten gemaakt hebben, maar als ik die niet gemaakt had, dan had ik niets gedaan". Wie in huize Lageweg bin nenkomt, struikelt over de kokers waarin de keu's zijn opgeborgen. Die staan er niet om indruk te maken op de be zoeker; 'de hele familie bil jart'. Overigens staat.de voor zitter zelf ook zijn manneije aan de tafel, hetgeen gestaafd wordt door diverse vetleren medailles, medaillons en ver zilverde bekers. „Leuk om te bewaren, maar meer ook niet", aldus Lageweg, die pas na enig aandringen zijn gemiddelde prijsgeeft. Voor de ingewij den: om en nabij de 0.500 op de kleine tafel, zodat hij er 27 moet maken in een partij. „Ik heb een paar keer het genoe gen mogen smaken om het heilige moyenne van 1.000 te halen", voegt hij er onmiddel lijk trots aan toe. Voor de ereklassers lijkt eindelijk een eind gekomen te zijn aan de tijd van die vetle ren medailles, tot twee jaar geleden de traditionele hoofd prijzen bij zowel Europese als wereldkampioenschappen. „Dat vond ik een historische stap, toen wij het er op de al gemene ledenvergadering doorkregen dat de ereklassers voortaan om geld zouden spe len. Vijf jaar geleden zaten we nog te vergaderen over de dagvergoeding van de spe lers, of die nou 50,- of 75,- moest zijn. Kijk maar hoe het nu gaat, zelfs Jean Bessems ging met 8000 D-Mark naar huis als Europees kampioen kunss toten". Zelf was Jan Lageweg daar geen getuige van, want hij zat, voor de laatste keer, als afgevaardigde van de KNBB bij het wereldkampioenschap in Cairo. Een gedevalueerd kampioenschap, dat door Tjorbörn Blomdahl werd ge wonnen bij afwezigheid van ondermeer Ceulemans, Dielis en Kobayashi. „Een belachelijke zaak", aldus Lageweg, „tegen de we reldbond had ik nog wel een tijdje willen knokken. Die wereldbond zal tijdens het congres in Mexico in novem ber nog wel het een en ander te horen krijgen. Alle be stuurders die ik in Cairo ge sproken heb, zitten op de zelfde lijn. Het wordt daar buigen of barsten. Voor het EK in Waalwijk heb ik ook strijd moeten voeren, en daar ben ik geweldig gesteund door zowel Ceulemans en Dielis als door Werner Bayer, de sponsor van de profs. De verstandhouding tussen Bayer en onze bond is nu heel goed. Ik hoop dat daar nog goede dingen uit voort vloeien". Het laatste wat Lageweg nog wel geregeld zou willen zien, is een samenwerking tussen de Snooker Bond Ne derland en de KNBB. Toena deringspogingen werden tot nu toe categorisch afgewezen door die nieuwe bond, terwijl het snookeren volgens Lage weg toch ook onder de bonds- parapluie thuishoort. „Ik betreur het dat zij op eigen houtje verder willen gaan", aldus Lageweg, „ik hoop toch dat we samen kun nen werken in de toekomst. Ik heb overigens de indruk dat de groei van het snooke ren een beetje af begint te ne men, maar dat heeft er niets mee te maken. Snookeren is ook biljarten, maar net zo goed als het artistique heeft het niet veel met carambole biljarten te maken. Waarom /liet gewoon in één bond?" Jan Lageweg is niet bang dat hij na 23 mei in een groot gat zal vallen, maar hij weet nog niet precies wat hij met de zeeën van vrije tijd zal gaan doen. „Of ik was voor de bond op stap, of ik zat hier voor de bond te werken. Ik heb nu in ieder geval de kans om wat vaker te gaan vissen en om zelf wat vaker te gaan driebanden. Want dat blijft toch een fascinerende bezig heid". Om uiteindelijk met een vette knipoog toch niet alle banden met het verleden de- fintief door te willen snijden: „Ik hoop dat ze me af en toe nog eens nodig hebben voor wat advies of zo. Je weet maar nooit. E U B E LSTAD NlGSLUTTER (DPA/SID) IJe amateur-wielerronde van |Wrsaksen heeft sinds dag twee koplopers: de Mieczylaw Karlowicz en POostenrijker Helmut Wech- r®ttger. De 34-jarige Wech- Rrger won met overmacht f; tweede gedeelte van de IJBte etappe, een individuele W over 23 kilometer. De Remig Stumpf in de rit van Königslutter r Scheppau en terug tweede V* seconden. Karlowicz, die [■woensdag alleen aan de lei- g, werd vijfde met an- 've minuut achterstand, os landgenoot Zdzislaw |»>na behaalde 's ochtends Poerde zege in de ronde van **rsaksen. Hij was aan het 'van de rit over 98 kilometer Peine naar Köningslutter f elste sprinter van het pe- Eerder won hij de eerste je zesde rit. Patrick Bol ■d derde en zorgde daarmee r het beste prestatie van de iandse afvaardiging. Bij de tijdrit eindigde geen van de Oranje-renners in de top-twin tig van het klassement. Uitslag Eerste gedeelte achtste etappe: 1. Zdzislaw Wrona (Pol) 98 kilometer in 2 uur, 16 minuten en 39 seconden (met tijdvergoeding 2.16.24), 2. Re mig Stumpf (WD1) 2.16.39 (2.16,29), 3. Patrick Bol (Ned) 2.16.39 (2.16,34), 4. Thomas Krön (WD1) 2.16,39, 5. Lubos Lom (Tsj), 6. Petri Leppanen (Fin), 7. Osmani Alvarez (Cub), 8. Sven Hartner (WD1), 9. Ralph In den (WD1), 10. Manfred Donike (WD1) allen In dezelfde tijd als Krön. Tweede gedeelte: 1. Helmut Wech- selberger (Oos) 29 minuten en 53 seconden, 2. Stumpf op 42 secon den, 3. Thomas Dürst (WD1) op 1.00, 4. Ernst Christl (WD1) op 1.18, 5. Mieczyslaw Karlowicz (Pol) op 1.28, 6. Vasile Mitrache (Roe) op 1.48, 7. Miklós Somogyi (Hon) zt, 8. Dimitri Tsjdanov (Sov) op 1.51, 9. Wrona op 1.55, 10. Michal Zrnecko (Tsj) op 2.09. Algemeen klassement: 1. Wechsel- berger en Karlowicz 25 uur, 18 mi nuten en 50 seconden, 3. Stumpf op 0.18, 4. Christl op 0.43, 5. Wrona op 0.59, 6. Dürst op 1.32, 7. Henn op 2.10, 8. Tsjdanov op 2.17, 9. Arno Wohlfahrter (Oos) op 2.27, 10. So mogyi op 2.36. HET EUROPESE ski-circuit is voor de Westduitse Christa Kinshöfer, die met een Neder landse licentie deelneemt, een succes geworden. Zij won de algemene rangschikking, de reuzeslalom en de super-sla lom en werd tweede op de ge wone slalom. IN HET Olympisch kwalifica tietoernooi heeft de Sovjetunie woensdag in Izmir met 2-0 (1-0) gewonnen van Turkije. king over de rally-auto van tweede coureur Johnny Heilier, die aan de start zal verschijnen met de reserve-wagen van het team. DE BASKETBALPLOEG van Cibona Zagreb, houder van de Europese beker voor bekerwin naars, is woensdag verrassend uitgeschakeld in de strijd om het kampioenschap van Joego slavië. Zagreb verloor in de halve finales van de play-offs van Rode Ster Belgrado met 104-103. TWEE dagen voor het begin van de Safari-rally in Kenia is woensdag de wagen van de Zweedse coureur Stig Blomq- vist total-loss gereden. De me canicien van de rally-équipe van Blomqvist reed op de weg tussen de havenstad Bombasa en hoofdstad Nairobi, waar de rally start, met hoge snelheid tegen een kadaver van een koe. De Zweed krijgt de beschik- HET NATIONALE tafeltennis- team heeft de laatste wedstrijd in de Europese Superliga verlo ren. In Dordrecht was Frank rijk woensdagavond een fractie sterker: 3-4. Door de nederlaag degradeert Nederland naar de tweede divisie. Individuele uitslagen zijn: Paul Haldan - Jean Philippe Gatien 14- 21, 21-16, 21-19, Henk van Spanje - Patrick Birocheau 15-21, 24-22, 21- 14, Bettine Vriesekoop - Wang Xiao Ming 21-14,10-21, 21-13, Hal- dan/Van Spanje - Birocheau/Ga- tien 19-21, 9-21, Haldan/Vriese- koop - Gatien/Wang 12-21, 21-15, 16-21, Haldan - Birocheau 16-21, 19-21, Van Spanje - Gatien 14-21,8- 21. IPOH (SID) - Pakistan heeft in het hockeytoernooi van Ipoh (Maleisië) West-Duitsland met 4-2 verslagen. De Westduitsers, die een tournee door Azië maken met een sterk verjongde ploeg, zijn niettemin vrijwel zeker van een plaats in de halve eindstrijd. Groot-Brittannië en Maleisië hebben zich daarvoor, door overwinningen op Japan, al ge plaatst. De Duitse coach Klaus Keiter klaagde niet over de nederlaag. „Het doel van dit toernooi is jongere spelers in te passen in het A- elftal met het oog op de Champions Trophy in Amstelveen, het Europese kampioenschap in Moskou en natuurlijk de Spelen van Seoel volgend jaar". In het duel met Pakistan nam West-Duitsland, door Saliger, een snelle voorsprong, maar de Aziaten konden beter overweg met de temperatuur van bijna veertig graden en namen door Has- sar Sarder en Shabaz Ahmad (2) afstand. Na een verfrissende re genbui kwam West-Duitsland door Keiler terug en speelde het laatste kwartier voluit op de aanval. Een Pakistaanse tegenstoot, waaruit Mushtaq Ahmad scoorde, besliste de wedstrijd vlak voor tijd UITSLAGEN Groep A: Groot-Brittannië - Japan 3-1 (2-0). Groep B: Pakistan - West-Duitsland 4-2 (2-1). STANDEN Groep A: 1. Groot-Brittannië en Maleisie 1-2 (3-1), 3. Japan 2-0 (2-6). Groep B: 1. Pakistan 1-2 (4-2), 2. West-Duitsland 2-2 (5-5), 3. Zuid-Korea 1-0(1-3). NIEUWSOVERZICHT BERGAMO (ANP) - De Nederlandse amateur-wielerploeg, die deelneemt aan de Week van Bergamo, is in de proloog als vijfde geëindigd. Na de tijdrit over 3,9 kilometer in de Ita liaanse stad had het viertal Tom Cordes (Wilnis), Michel Zanoli (Wilnis), Rob Harmeling (Ter Heyde) en Gerrit de Vries (Olde- berkoop) vijftien seconden achterstand op het winnende kwar tet, een Italiaanse ploeg uit Brescia. De eerste etappe eindigde in een overwinning voor Saitov uit de Sovjetunie. Hij was de snelste sprinter na een rit van 120 ki lometer in de omgeving van Bergamo met aankomst in Scan- zarosciate. De Italianen Chippolini en Fidanza eindigden als tweede en derde. De Nederlander Arjen Jagt werd negende met zeven seconden achterstand op Saitov. Uitslag Proloog: 1. Brescia (Ita) 3,9 kilometer in 6 minuten en 25 seconden, 2. Sovjet-Unie op 0.01,3. Noorwegen op 0.06,4. Hauss (WD1) op 0.07,5. En geland en Gis (Ita) op 0.14,7. Nederland op 0.15. Eerste etappe: 1. Saitov (Sov) 2 uur, 28 minuten en 39 seconden, 2. Chip polini (Ita), 3. Fidanza, 4. Pastorelli (Ita), 5. Oliviero (Ita), allen in de zelfde tijd als Saitov, 9. Jagt (Ned) op 7 seconden. SEOEL (ANP) - De Internationale Handbal Federatie heeft in het Olympische centrum van Seoel de indeling bekend ge maakt voor het Olympische handbaltoernooi van 1988. De fina listen van het wereldkampioenschap in 1986, Joegoslavië en Hongarije, zijn aanvoerder van de twee groepen van zes. Van de twaalf deelnemers zijn er negen bekend, het dozijn moet nog worden gecompleteerd met vertegenwoordigers uit Amerika, Afrika en Azië. Groep A: Joegoslavië, Zweden, IJsland, Sovjet-Unie, kampioen Ame rika en kampioen Afrika. Groep B: Hongarije, Oost-Duitsland, Spanje, Zuid-Korea, Tsjechoslo- wakije en kampioen Azië. MONTREAL (AFP) - Tien jaar en acht maanden nè de Spelen van Montreal is het Olympisch stadion van de grootste stad in de Franstalige provincie Quebec gereed. Gisteren werd het aanbrengen van het dak voltooid. De overkapping heeft een oppervlakte van ruim 18.000 vierkante meter en hangt aan 26 staalkabels. CALGARY (SID) - In Calgary staan wettelijke maatregelen tegen ongehoorde prijsverhogingen voor en tijdens de 15e Olympische Winterspelen, van 13-28 februari 1988, op stapel. Dit hebben burgemeester Ralph Klein en Norman Weiss, de minister voor recreatie van de provincie Alberta, aangekon digd. Het duo gaat tot het bevriezen van prijzen voor hotelka mers, restaurants, etc. over als de exploitanten niet meewerken aan een vrijwillige reductie. BOGOTA (AFP) - De 37e editie van de Ronde van Columbia wordt voor een deel van de wielrenners uit het Zuidameri- kaanse land meer dan ooit een voorbereiding op de belangrijk ste etappekoers in de wereld, de Ronde van Frankrijk. De or ganisatoren van de koers in Columbia hebben maar liefst vier tijdritten van in totaal 150 kilometer in het programma opge nomen. De ritten tegen de klok zijn juist de onderdelen, waarin de coureurs uit het Zuidamerikaanse land in de Tour steeds het onderspit moeten delven in de strijd tegen hun concurrenten. De deelnemers aan de Ronde van Columbia, van 10 tot en met 22 juni, krijgen ook de 'normale' portie bergen voorgeschoteld: zeventien bergen van eerste categorie. VENLO - Frank Berghuis en Bert Verhagen voetbal len ook volgend seizoen voor VW. PSV heeft laten weten de twee 'huurlingen' nog voor een jaartje bij de Venlose eredivisieclub te willen stallen, al maakt de landskampioen één voorbe houd. PSV moet op afroep over Bert Verhagen kunnen beschikken. TAIPEH (ANP) - Het Nederlands junioren-handbalteam heeft woensdag in zijn derde wedstrijd bij het toernooi om de Chung Cheng-beker in Taiwan zijn tweede zege behaald. De ploeg van coach Ton van Linder versloeg Hong Kong met 42-16. Bij rust leidde Nederland met 21-10. De junioren van Hong Kong waren geen partij voor de fysiek sterk spelende Nederlanders. De topscorers waren Marcel Veenhuizen en Bart Engelvaart. Beiden scoorden elf keer. Igor Janssen maakte acht doelpunten. Bij het duel waren 1500 toe schouwers aanwezig. Uitslagen derde dag: Zweden - Zuid-Korea 23-23, Taiwan - Japan 32- 22, Nederland - Hong Kong 42-16. Stand: 1. Zuid-Korea 3-5,2. Taiwan 3-5,3. Zweden 3-5,4. Nederland 3- 4,5. Japan 3-0,6. Hong Kong 3-0. MALICORNE (AFP) - Francis Moreau heeft woensdag de eer ste etappe van de Ronde van de Sarthe voor beroeps- en ama teurwielrenners gewonnen. De twintig-jarige Franse amateur was het snelst in de tijdrit over 24 kilometer met vertrek en aankomst in Malicorne (westelijk Frankrijk). Hij legde het tra ject af in 33 minuten en 51 seconden. Igor Soemnikov uit de Sovjetunie werd tweede met elf seconden achterstand, op twee seconden gevolgd door de Zwitser Othmar Hafliger. Uitslag: 1. Francis Moreau (Fra) 24 kilometer in 33 minuten en 50 se conden, 2. Igor Soemnikov (Sov) op 11 seconden, 3. Othmar Hafliger (Zwi) op 0.13,4. Laurent Bezault (Fra) op 0.19,5. Sergej Oeslamin (Sov) op 0.37. WARSCHAU (ANP) - De Nederlandse deelnemers aan het toernooi om het Europees jeugdkampioenschap badminton in Warschau zijn woensdag in de eerste ronde van het individuele toernooi goed van start gegaan. Michel Rdeker, Randy Trie- ling, Edwin van Daim en Rob Stalenhoef bereikten allen de tweede ronde. De als nummer een geplaatste Fin Pontus Jaeentti won gemakkelijk van de Deen Thomas Olsen (15-11 en 15-5). De als tweede geplaatste Deen Michael Soegaard kwam ook in de volgende ronde. Hij won met 15-0,7-15 en 15-7 van de Zwitser Stephan Dietrich. Uitslagen Nederlandse deelnemers Michel Redeker (Ned) - Giorgio Bianchi (Ita) 15-5, 15-1; Randy Trie- ling (Ned) - Pedro Vaneste (Bel) 15-2,15-10; Edwin van Dalm (Ned) - Armann Thorvaldsson (Us) 15-0,15-0; Rob Stalenhoef (Ned) - Martin Copp (Wal) 15-04,15-8. EN STANDEN Bert Verhagen. NK heren in Nij verdal Uitslagen tweede ronde: Johan Krajenbrink - Gerard Jansen 1- 1, Rob Clerc - Geert van Aalten 1-1, Hans Jansen - Hein Meijer 1- 1, Auke Scholma - Hendrik van der Zee 0-2, Jeroen Goudt - Jan nes van der Wal 0-2, Wieger Wesselink - Hans Vermin 1-1. Stand na twee ronden: 1. Gerard Jansen, Van der Wal, Vermin en Van der Zee 3 punten, 5. Clerc, Hans Jansen, Krajenbrink, Meijer en Wesselink 2, 10. Van Aalten en Scholma 1,12. Goudt 0. NK (laines in Groningen Uitslagen eerste ronde: Jacque line Schouten - Barbara Graas 0- 2, Nicole Schouten - Petra Pol man 0-2, Esther Rijndertse - Ka ren van Lith 0-2, Anneke Lanters - Leun Otten 0-2, Iepie Poepjes - Janet Andries 1-1.

de Stem | 1987 | | pagina 7