info centrum biedt overzicht alle activiteiten Alleenstaande niet langer zielig M Traficus (De na Hepatitis A/ geelzuj a, DE STEM EXTRA MAANDAG 13 APRIL 1987 Mentaliteit Lijst Rekenkamer Straf Socialisten in Europa fesgr PAPIER VOOR UW PEN Antwoord Minima LHNO Afspraken Karmozijngroen Zwart Gat LOSSE FLODDER! MEDISCHE RUBRIEK Denkertje Dof Bla Bla, B| Sheep Cogito ergosi] [Het geratel van de zetn stomd, de geur van koke casten scheiden nu stro steriele tafels in pagina's lie zullen er over een paa [Verkeken Soepel T48 „Mijn tante, weduwe, had behoefte aan vrienden om op de koffie te gaan of om op zondag mee te wandelen. Er stond haar niets anders te doen dan een huwelijksbureau in te schakelea Ze was er helemaal niet op uit om een vaste levenspartner te vinden. Maar hoe moest ze het an ders aanpakken? Belachelijk, maar toch is het nog maar zeven jaar geleden". Dat zegt Lucy Platvoet van het lan delijk Platform van organisaties voor alleenstaanden in Den Bosch. Vandaag de dag hoeft een alleenstaande zich niet meer te schamen en kan er rustig voor uitkomen dat hij of zij ervoor gekózen heeft alleen te blijven. Natuur lijk, behoefte aan warmte en intimiteit heeft ieder mens. Ook de alleenstaande. Toch blijkt het moeilijk de vrien denkring te verbreden. Het Platform heeft op die be hoefte ingespeeld door een inf o-centrum te openen. Daar wordt een overzicht gegeven van alle activiteiten die er voor alleenstaanden worden gehouden. het hoeft helemaal niet be dreigend te zijn. Je moet pro beren de positieve kanten van het alleen zijn te belevea Daar is toch veel durf en ini tiatief voor nodig. Je moet weten wat je wilt met men sen. Veel moet je regelen. Als je bijvoorbeeld op zondag iets wilt ondernemen, dan moet je niet afwachten, maar het meteen regelen. Een andere vaardigheid is dat je afstand kunt nemen van wat mén denkt over alleenstaanden. Je hoeft niet zielig te zijn". Door Maija Klein Obbink De alleenstaande is niet langer zielig. Steeds meer mensen kiezen er bewust voor om alleen door het le ven te gaan. Ook de omge ving blijkt die keuze in toenemende mate te aan vaarden. Het imago van de alleenstaande verandert. Volgens Frank van der Aa, evenals Lucy Platvoet staf medewerker van het Plat form, blijkt dat onder meer uit de inhoud van de contac tadvertenties. „Vroeger wer den die opgesteld vanuit een minderwaardigheidsgevoel. 'Langs deze mij onsympa thieke weg.Nu vragen al leenstaanden naar een part ner voor een specifiek doel. Om mee op vakantie te gaan, naar de schouwburg, om mee uit eten te nemen of wat dan ook". Nederland telt ongeveer twee miljoen alleenstaanden: een op de vijf huishoudens- Dat aantal neemt nog steeds toe. Natuurlijk is het niet altijd rozegeur en maneschijn. Bijna de helft van de alleen staanden blijkt zich eenzaam te voelen. Volgens Lucy Platvoet gaat het dan vooral om mensen die eerder een relatie hebben ge had. „Onder hen veel oudere mensen die niet zijn grootge bracht met een aantal vaar digheden. Veel mensen zijn bang om alleen te zijn. Maar Wat dat betreft mankeert er toch nog wel het een en ander aan de mentaliteit bij de mensen, meent Frank van der Aa. „Er wordt soms zo raar gereageerd op alleenstaan den. Hoe vaak wordt een al leenstaande vrouw niet als een bedreiging voor het hu welijk gezien. Of een ander voorbeeld: een opmerking van mijn ouders over een be vriend echtpaar. Ze stelden glashard dat als haar man zou wegvallen, ze dan niet meer zoveel met haar zouden omgaan. Ik was stomver baasd. Sommige mensen kun nen in de omgangsvorm zo paargericht denken". De positieve kanten van het alleen-zijn. Lucy: „Als al leenstaande ga je anders om met mensen. Je kunt je niet achter je partner verschui len". Frank vult aan dat "je in feite een een soort emancipe- Liicy Platvoet en Frank van der Aa: „In het beleid van de overheid wordt nog veel te vaak van gezinnen uitgegaan. rend persoon moet zijn'. „Je voert toch een dubbele huis houding. Dus je moet zowel mannen- als vrouwenrollen in je verenigd hebben. Want behalve dat je de administra tie of de tuin bijhoudt en de lamp repareert, moet je er ook voor zorgen dat er gestof zuigd wordt en er een goede hap op tafel komt". Lucy: „In die zin ben je een vollediger mens". Gelukkig gaat het de goede kant op met die mentaliteit, constateren de medewerkers van het Platform Het alleen- staan wordt in toenemende mate geaccepteerd. Maar op het materiële vlak bestaan er nog veel haken en ogen. Frank: „In het beleid van de overheid wordt nog veel te vaak van gezinnen uitgegaan. Veel regels zijn daarop geënt Kijk maar naar de uitkerin gen (voordeurdelerskorting, belasting en op het gebied van de huisvesting". Voorbeelden van die achter stelling staan er genoeg in de brochure bij het informatie pakket dat het Platform uit geeft. Een greep daaruit: toe slag op hotelkamers; als er ontslagen moeten vallen zijn gehuwde vrouwen en alleen staanden het eerst aan de beurt; 100 procent aan sociale premies betalen, maar een kleinere uitkering krijgen dan gehuwden; meebetalen aan de AWW en de kinderbij slag, zonder dat hier ontvang sten tegenover staaa En dan hebben we het alleen nog maar over de materiële 'dis criminatie'. Bij het Platform zijn 21 in stellingen aangesloten. Het info-centrum beschikt mo menteel al over een lijst van - FOTO GÉRARD DAVCHSEAUX 400 organisaties die activitei ten voor alleenstaanden orga niseren. In de brochure met algemene informatie over het alleen-staan worden ook de landelijke alleenstaanden- clubs vermeld. Daarnaast wordt voor elke alleen staande 'op maat' een over zicht gegeven van de clubs en activiteiten in de buurt van zijn of haar woonplaats. Het Platform wordt gesubsi dieerd door het Ministerie van WVC. Bij wijze van proef heeft het ministerie een een malige subsidie toegezegd voor het info-centrum Het is welgeteld nu het vijfde jaar achtereenvol gend dat de Rekenkamer vaststelt dat met financiën die door de gemeenschap de regering wordt toever trouwd meer dan slordig wordt omgesprongen. Ge ruime tijd is bekend dat er geknoeid wordt. Bedragen waar het om gaat lopen in de miljarden en in getal uit gedrukt elk jaar bovendien hoger. En elk jaar weer wordt de Kamer aange spoord haar controlerende taak nauwgezetter uit te voeren. Elk jaar weer zegt een minister er op toe te zien dat de bij controle gebleken on juistheden in de toekomst vermeden zullen worden of woorden van gelijke strek king. Het blijkt dat na op laaiende verbijstering over de achterhaalde noncha lance de Kamer naar mate de tijd verstrijkt weer in slaap sukkelt, was het toch terecht dat de ex-minister van Binnenlandse Zaken de luiheid van de ambtenaar aan de kaak stelde Aan de andere kant wordt met voortvarendheid gewerkt aan met behulp van contro leurs miljarden te vergaren omdat het zo slecht is ge steld met staatsfinanciëa Een strak regeerakkoord dat gericht is op bezuinigin gen om orde op zaken te stellen maar anderzijds mi nisteries ongecontroleerd miljarden uitgeven maakt het karwei waar deze rege ring aan begonnen is tot een kluchtspel. Dramatisch voor al degenen van wie het offer gevraagd wordt Oosterhout, H. Telchuijs Volgens de hr. Hoeges zou de ziekte aids een straf zijn van God. Zijn god is dus kennelijk een god van de wraak. Van wie beste heer Hoeges zou de ziekte kanker een straf zijn? Deze ziekte heeft zoals u wellicht be kend, totaal niets met over spel te maken, toch zijn er in de loop van eeuwen reeds miljoenen mensen, onder wie brave huismoeders, huisvaders en kinderen, „Laat de kleinen tot mij ko men", aan gestorven, veelal na een onmenselijk lijden. In de godsdienst die u be lijdt wordt het gebed „Het geschiedde op aarde zoals in de Hemel" is het niet zo, dat alle ellende de wil is van uw god? Ja hoor ik u al zeggen, maar de mens heeft een vrije wil gekregea Zou er iemand zijn die kanker wil krijgen? Als er een god is, of dit nu Jezus, Boeddha of wie dan ook genoemd mag wor den, die iets aan al deze el lende op de aarde kan doen en dit niet wil dan is er toch iets goed mis. Het is heel simpel, er heeft niemand om zijn leven gevraagd en daarom heeft niemand het recht om men sen in de ellende te dompe len. En als uw god waarvan altijd verteld werd dat hij alwetend is, zou hebben ge weten dat het zo'n rotzooi zou worden, had hij beter maar niets kunnen schep pen. In de hemel was het trouwens al een rotzooi, denk maar aan de gevallen engelen, en wat gedacht van Kain en Abel? Ik lees liever de sprookjes van Andersen. Breda, P. van Gestel Na de laatste verkiezingen voor de Provinciale Staten zijn de socialisten in Neder land nog geen stap verder gekomen om het regerings beleid over te nemen, on danks hun behoorlijke winst in de provincie. Hoe onbelangrijk dit ech ter is voor veranderingen in de huidige regeringscoalitie bewijst wel het besef van eenderde van het kiezers volk om thuis te blijven. Al hoewel het volk constant moppert en ontevreden lijkt, in meer of mindere mate aangezet door de op positie, blijven de Christen Democraten en liberalen dat volk regeren, terwijl 'n jonge heethoofd 's werelds grootste haven lam tracht te leggen. In Nederlands grootste stad, hoofdstad Amsterdam, geen bus of tram op straat te zien is, door toedoen van Amsterdams' gemeente ambtenaren; duizenden kinderen niet naar school worden gestuurd (onder meer in Delft) omdat onder wijzend personeel niet ac- coord wenst te gaan met 'n regeringsmaatregel, kiezen «WW0, op diezelfde dag de Neder landers tóch voor de rege ring van thans. Eenzelfde beeld in Duits land. Mensen in de metaal bereiden stakingen voor, milieumensen zijn woedend vanwege het kernenergie beleid en weer andere groe peringen maken zich boos om het beleid 'buitenlandse werknemers' en dan blijft de R.A.F. nog altijd actief, enz. enz. Desondanks kiezen de Duitsers echter voor christenrdemocraten en li beralen, de socialisten weer ver achterlatend in de oppo sitie. -In Frankrijk taant de macht van de socialist Mit- terand mede door toedoen van de rechtse premier Chi rac -In Engeland is het al niet anders. Schelden en moppe ren op het beleid van That cher maar volgens de laat ste opiniepeilingen is we derom de overwinning op de socialisten in de zeer spoe dig verwachte verkiezingen. - In Spanje wordt de socia listische regering van Felipe Gonzalez overspoeld door protesten en stakingen en devalueert zienderogen haar macht Spanjaarden willen geen USA-basis meer, wèl hun dollars na tuurlijk. Met een werkloos heidspercentage van 22%, zijn er maar 1 op de 4 men sen tevreden met deze rege ring. Wat verder van ons in het noorden van Europa taant de macht ook van de socialistische regeringen. Zweden natuurlijk door het verlies van hun grote voor vechter en premier, Palme; maar ook de Finse verkie zingsuitslag viel anders uit dan de socialisten hoopten. In deze situatie wordt voor alsnog geen verandering verwacht, de Europesche socialistische ijver ten spijt. Wagenberg, A. J. A. van de Rey t Heel dat relaas van de heer Van Beek uit Halsteren slaat niet op wat ik schreef, dus ga ik daar niet op in. U vraagt mij of ik zuster bea Ja, ik ben al meer dan 56 jaar religieuze en al meer dan 79 jaar lid van de kerk van Christus. Wij leerden in onze oude katechismus: 'De kerk is de vereniging van alle gedoopten, die de ware leer van Christus belijden'. En daar moet ook de paus zich aan houden. Wat de paus betreft, het is een zeer goede herder, die zelfs zijn leven inzet voor zijn schapen, een moedig mens. Dus geen kwaad woord over de paus. Ik denk dat de paus hier beschermd moest worden tegen mensen zoals u. Wat je over anderen zegt, daar heb je zelf ook dikwijls een tik van mee. Wat me in uw relaas opvalt is, dat u niet kan velen dat er aan bisschop Ernst recht wordt gedaan, Dat er aan de anti-Chris- tus-terreur een einde zal komen, daar ben ik het met u eens, want Christus heeft gezegd: 'Ik zal met u zijn tot het einde der tijden'. Zundert, Zuster Annie-Josine Arends Discussie gesloten - re dactie. Nog maar amper is de her ziening van het sociaal stel sel ingevoerd, met alle pijn van dien, of een andere be zuinigingsmaatregel staat er weer aan te komen. Met een nieuw verzekeringsstel sel op de gezondheidszorg, met eenzelfde gevolg, een flinke aderlating voor de minima. Voor het eerst werd dit wereldkundig gemaakt via de tv, door de commissie voorzitter, de heer Dekker, voormalig president-direc teur bij Philips. Hij verge leek deze operatie als die van een reorganisatie in het bedrijfsleven. Maar hiet gaat het om heel iets anders. Het bétreft hier de gezond heid van mensen. Hij bena dert dit alleen keihard za kelijk, ontdaan van enige solidariteit, niets mense lijks. De commissie Dekker be groot de eigen bijdragen op ruim 1000 gulden per jaar. Dit is met een minimum-in komen onmogelijk om op te brengen. Mogelijk onder kennen de heren de laagte van een minimum inkomen, maar dat is hen vanuit hun positie niet kwalijk te ne men. Maar alles overziend, zijn we hard op weg de sa menleving van haar maat schappelijk karakter te ont doen en geldt steeds meer de leuze 'ieder voor zich en God voor ons allen'. En dat terwijl de mond bij menig politicus over loopt van de 'Zorg om een zorgzame samenleving'. Ik denk, wanneer deze alléén gebaseerd is op zakelijke overwegingen, er voor de zwakkeren in onze samenle ving steeds minder plaats is. Dongen, Kees Krol De discussie rond het lhno stempelt de vrouw weer eens tot waardeloos indivi du, als ze voor de huishou ding zorgt Koken, naaien, kinderen opvoeden, boek houden, 't lijkt allemaal waardeloos te zijn. Zoals iedereen weet, gaat het grootste gedeelte van het nationaal inkomen door vrouwenhanden. Daardoor is huisvrouw zijn alléén al een veelzijdig beroep. Sinds de emancipatiegolf is er wel wat verandering in gekomen. Vrouwen worden steeds verder in de hoek ge drukt. Het lhno wordt door mannen geleid; een vrouwe lijke directeur is een uitzon dering geworden. De heren laten doorgaans niet na, ook het typisch vrouwenwerk te kleineren. Een fietsband plakken, zoals de foto laat zien in de krant, is prachtig, maar wat te denken als je een jonge vrouw ƒ9,- ziet neertellen voor het inzetten van een rits in een tuin- broekje voor haar kleuter? De ervaring heeft geleerd dat meisjes met verstand en wil de weg naar een goede baan weten te vinden, on geacht haar vooropleiding. Oosterhout, E. Gorisse Minister de Graaf wil graag overkomen als een kracht dadig staatsman. Terecht, welke politicus wil dat niet Onlangs besteedde de VA- RA-radio een ochtend-uit zending aan de Stelselher ziening. In die uitzending kwam ook de minister aan het woord. Hij werd geïn terviewd door de heer Wit- teman. Toen deze hem vroeg wat de bewindsman vond van de enorme achteruit gang voor sommigen binnen het nieuwe stelsel (soms op lopend tot 1000 per maand), reageerde deze boos. Afgesproken was dat er niet over casuïstiek (indivi duele gevallen) gesproken zou worden. Wel over het algemene beleid. Hij ver weet de heer Witteman zich niet aan die gemaakte af spraak te houdea „Afspra ken waren afspraken. Als man tegenover man dien je je daar aan te, houden". De minister beëindigde het in terview. Terecht zou je zo denken. Maar nu het vol gende. Al jarenlang wordt aan dacht gevraagd voor de on gelijke behandeling van we duwnaars met kinderen binnen het sociale zeker heidsstelsel. Op 21 oktober 1986 waren de Stichting Welzijnsbevordering wedu wen en weduwnaars en de Pressiegroep bij - toen nog - staatssekretaris de Graaf. Aangeboden werd het rap port 'De Sociaal Economi sche Situatie van Weduw naars met jonge kinderen" en „Die kleine sleept me er aardig doorheen". Jarenlange toezeggingen die niet werden ingelost werden betreurd. Maar er kwam een nieuwe: vóór 1 april 1987 zou een advies aanvraag over dit onder werp uitgaan naar de SER Deze toezegging werd bij de behandeling van de begro ting in de Tweede Kamer herhaald. De genoemde da tum werd door de gespreks partners met de nodige scepsis ontvangen. We derom moet worden vastge steld dat de datum 1 april passeert, zonder dat de ad viesaanvraag de deur is uit gegaan. Voor veel weduw naars - op zijn zachtst uit gedrukt - ronduit teleur stellend. Immers: „Een man een man, een woord een woord?" Voorburg, G. de Jager Door Jan Paalman Geelzucht is een toverbal- lenziekte. Na een paar da gen moe, misselijkheid en braken kan het je overko men dat alles aan en in je lijf een verkeerde kleur krijgt. De ontlasting wordt kleurloos, de plas bruin en het oogwit wordt geel, net als de huid Vooral kinderen kan dat overkomen en 10 tegen 1 dat dan het Hepatitis A virus heeft toegeslagen. Hepatitis A, let wel, dus niet Hepatitis B. dat is een veel ernstiger en soms dode lijke leverontsteking, die je alleen maar kunt oplopen wanneer het B-virus recht streeks in je bloedbaan komt Dus door besmette injectie naalden, besmet bloed, be smet zaad of besmet speeksel. Hepatitis A is meestal een goedaardige virusontsteking van de lever, die, zoals laatst nog in Twente, vrij geregeld in kleine epïdemietjes op duikt, vooral bij kinderen en soms bij jonge volwassenea Niet iedereen wordt automa tisch ziek als hij of zij tegen zo'n virus aan loopt. Heel vaak heeft iemand al deze geelzucht doorgemaakt en is dan immuun, heel vaak verloopt de geelzucht in wat de dokters de abortieve vorm noemen: de patiënt heeft nergens last van, maar ver spreidt het virus wèl. Heel vaak zijn de ziekteverschijn selen mild. Maar als het virus je echt te pakken krijgt, dan ben je niet jarig. Goed, je bent niet jarig, wat gebeurt er dan? Twee tot zes weken na de besmetting gaat de patiënt zich hangerig voelen, hij heeft geen eetlust meer, heeft een opgeblazen gevoel, is wat misselijk, braakt wat en heeft een beelje koorts. Na enige tijd gaat de lever opspelen en wordt pijnlijk. Vervolgens treedt het toverballeneffect op, want de gezwollen levercellen kun nen hun galkleurstoffen niet meer aan hun galgangen kwijt Wat nu, want het spul moet toch ergens heen? In arrenmoede worden de galkleurstoffen dan maar in het bloed gedumpt en ver spreiden zich zo door het hele lichaam. Het oogwit en de huid wordt geel, en omdat de overmaat aan galkleurstof fen in de plas verdwijnt krijgt die de kleur van thee of 'oud bruin'. Zo komen de kleurstoffen overal behalve waar ze thuis horen, in de darmen. Daarom heeft de ontlasting niet de vertrouwde bruine kleur, maar is bleek en stopver fachtig. De geelzucht neemt nog 2 tot 10 dagen toe en ebt dan weer weg. Meestal her stelt het patiëntje geleidelijk in 6 tot 8 weken. Wat kun je ertegen doen? Eigenlijk niets, want heb je de ziekte dan moet je hem helemaal uitzieken. Het enige wat erop Zit is proberen te voorkomen dat het virus zich als een bosbrandje over de kinderschare verspreidt Dat valt niet mee. Hepatitis A duikt vooral daar op waar kinderen dicht op elkaar ge pakt zitten zoals in crèches, kleuterscholen, vakantie kampen en dergelijke. Het virus wordt met de ontlas- 1/cHfeK vóo* e# Cege* de Hoe weet gij eigenlijk, beste vrinden dat gij scherper ziet dan de kleurenblinden, want de kleurenpracht van de regenboog zit niet in de regen, maar in uw oog, en als de mensheid, op u na, kleurenblind was zag iedereen rood als de kleur van het gras en waar dacht u uw gelijk te vinden als u werd gezien als de kleu renblinde? Sterker nog! Had u wel ge lijk? Gaven de feiten daarvan blijk? en Hebt u op uw eentje de waar heid in pacht? Lieve lezers, ik had u toch wijzer verwacht Toen God zich verveelde, aldus Kierkegaard, schiep Hij de mensheid, plus hemel en aard. Hij heeft er geen vreugde aan mogen beleven en 't heeft Zijn verveling ook niet verdreven. En zo zal opnieuw, na eeuwen van eeuwen, t heelal weer verdwijnen in een van Gods geeuwen. Tg STEM EXTRA ting uitgescheiden kinderen niet bep meest hygiënische de bevolking zijn, I dere kinderen het de mond makkelijk t Niet, mogen we rechtstreeks. Er zijn: stations, en de is natuurlijk het tol deren kunnen vaak] richten, of pakken met beide hasnden de handen na het worden gewassen droogd aan een dweil; handdoek, dan zit zó op deurknoppen,: en speelgoed. Die weer bepoteld door kinderhandjes en cirkel rond: het virü| zich verspreid. Om verspreiding van l voorkomen, moet jee doorbreken, en hoe i doen ligt voor de hygiënische maat tuurlijk. Goed hand na elk toiletbezoek, een schone handdoek] fonteintje, of nog pieren handdoeken.) moet thuis en op toilet, de trekker, en deurknoppen met'e smettingsmiddel wort reinigd. Helpt dat? Goede I want het antwoord nee. Als Hepatitis At is uitgebroken, da: eigenlijk al te laat] omdat lang voordat i zucht zichtbaar woi virus al met de oil wordt uitgescheiden i dere kinderen heeft i besmetten. Of dat wel] gebeurt hangt af1 giëne-peil op school dl VOORDAT de zie breekt. Maar ook Hepatitis A is uit dan zijn al die maas niet voor niets, ouders en school won) het belang van goede t ingescherpt, het 1 gend epidemietje in niet alleen van maar ook van andere] die door hand-mond] worden overgebradi] zomerdiarree. En dan de spuit t zucht. Helaas zijn del den niet eens overhel] van. De spuit remt f ziekteverschijnselen, de ziekte zelf kan! voorkomen. Het ka neer dat de spuit i (maar niet altijd) geven aan mensem risico lopen. Dat zijn j zwangere vrouwen e sen met een slechte l| lij ke conditie. Ine meenten worden ouders van het zie! met de zogi noglobulines inge zou toch wel aardig] het medisch intellect derland het eens 1 over wie die spuit i krijgen, en wie niet Als denker verzet iW| tegen mijn geest, die zich altijd maar' tuil verrijken. Ik verzet me uit ong&J dat mijn dav'rend i aan die rijkdom vast zal bezwijken. Wie 't tegenspreWl laat uit vrees dat hij schaadt, voor hem geldt i raad: Doe mee-met de blaat, blaat, blaat 'Cogito' zei de com?®] homo est' t want mij MasterV overbemest, die kraait door de zijn eigenroem: Televideor, ergo ej"'] poor Louis van de Geijn /olgens de laatste beroepene [drijfstak zijn er nu in Nede Vijfjaar geleden waren dat Over vijf jaar zullen er nog [minder dan 400 over zijn, bij enkele gespecialiseerde bedrij- [ven. De laatste loodzetters. Zetter is slechts één van een i reeks uitstervende of al ver dwenen grafische beroepen. In 'enkele tientallen jaren heeft de [ene na de andere vernieu- wingsgolf de grafische be drijfstak doorspoeld. Eerst kwam de fotografische tech- Iniek het aloude lood vervan gen. Vervolgens deed de vlak- 'driik zijn intrede ten koste van diepdruk. En nu is de computer langzaam maar zeker grote de len van het grafische proces [aan het inpalmen. De loodzetters van weleer [zijn voor een groot deel te rechtgekomen achter andere [toetsenborden, voor het invoe ren van tekst voor de fotozet- lachines. Zij worden voor de 'zoveelste keer ingehaald, nu de nieuwste computerprogram ma's het schrijven van een ['persklare' tekst eenvoudig ma- fken. De Nederlandse grafici heb ben al deze stormen, zo lijkt bet, haast gelaten over zich leen laten komen. Geen maan- lenlange stakingen hier, geen rerhitte belegering van mo- ieme drukfabrieken, zoals in ïgeland. „We hadden", zegt .„jstuurder René Laenen van [de grafische vakbond Druk en [Papier, „best een grafisch re- [servaat in stand kunnen hou- fden. Maar hadden we daarmee ie belangen van onze leden ge- Tiend?" De technologie gaat verder. [„Wij gaan mee, maar wel op rnze voorwaarden". Dat is van leet af aan de houding ge feest van de Nederlandse gra- sche bonden. Ook toen het er [nog op leek dat de automatise- 'ring vele duizenden banen zou 'kosten. Tijdens een 'bij-de-tijd-dag' ran de toenmalige NW-bond ivoor grafici ANGB in oktober [1974 werd de grafici dat som- ere vooruitzicht van massaal [banenverlies nog voorgehou- len. „Daar hebben we ons op verke ken", geeft Laenen nu blijmoe dig toe. Tussen 1975 en 1980 roeide de werkgelegenheid in [de bedrijfstak met ongeveer vaalf procent. In de laatste ie j aren, na een terugval door |de algemene economische in- ig, zet de groei van het Jantal banen zich weer voort. De verklaring voor die on- 'oorziene toename ligt in het 'olume van de grafische pro- luktie. Er zijn talloze tjjd- ichriften bij gekomen, er ver- "inen meer boeken, brochu- en folders, de kwaliteit in k en afwerking is verhoogd, e kranten zijn dikker gewor- lea Mede dankzij de moderne "Thnologie. Want, zegt Lae- in het lood-tijdperk zou de ikke zaterdagkrant van van- aag niet gemaakt kunnen 'orden, of hij moest drie maal zoveel kosten. „lP6!? van de sprekers op die oktoberdag in 1974 beweerde graficus in zijn loop ban wel zes tot zeven maal ro 5[euw vak zou moeten le- liH -i?7le voorspelling komt wél v.r ^ant terwijl in de bedrij- .„j\ de werkgelegenheid per faiao groeide, nam de hoeveel- technisch werk af en [Wam dat er ook heel anders *te zien. Veel van de 'heren .Wjopafen' van voorheen zijn aonunistratieve en commer- DbÜ banen terecht gekomen. R,„f?ne[l die wel technisch hohvL nden blijven doen, mi6611 omschakeling moe- W ■en "he in veel gevallen geringer zal zijn geweest. rif?1 dat allemaal betrekke- soepel in zijn werk gegaan.

de Stem | 1987 | | pagina 4