Hulst put weer miljoen uit reserves Piet Rombout, een leven vol zang Weer sehooldak in Hulst kapot f ANCIEN ZWEMBAD BLIJVEN GEMEENTE ZORGEN BAREN iog geen oplossing oor wateroverlast itletiekbaan Hulst JE Stem Privacy-verordening in raad Hontenisse Friteskramen Hulst gaan meer betalen PLAATSELIJK NIEUWS OM GRONDPRIJZEN AANVAARDBAAR TE HOUDEN Gewonde bij ongeval NSM te Sluiskil ZESTIG JAAR LID VAN HET ST. GREGORIUSKOOR ngSTEM VAN ZEELAND 2 ZATERDAG 11 APRIL 1987 lewerker m/v l/V [JLST- Een kaartje voor het zwembad in Hulst [ïordt per 1 juli niet tien, maar vijf procent duur- ler. I Breda bezoekersaantal Weekenddienst Stemredactie Wngstljden: Meester Roelofs Geen status Aanpassing Axel Hulst Heikant Lamswaarde Nieuw-Namen St.-Jansteen Hengstdijk 'TARIEF TE VRIENDELIJK' FOUT IN CLINGE KOST TON Personeel Dow kiest de OR T22 ilRG Ineming met een dochter- fert en verkoopt rookgas- I. open haarden, kachels export-markt, een vakature voor Jienst) kten met onze afnemers in I van de moderne talen en In middelbaar opleidings- Irder in bovengenoemde litgenodigd te reflecteren. bteam van een gezonde en dagen te richten aan de Itaand adres i. worden belast met: i het opstarten van de automa- J-atie (reeds geautomatiseerd) [re bijkomende administratieve ïA, dan wel vergevorderde stu- ssen |n. en ervaring, e.e.a. conform oneel in dienst van Ordes en EGM. jjm vitae te richten aan het Be- ansstraat 2,4817 JS Breda. J verstrekt door drs. G. Heere, oemde Congregatie, tel. 076- elijk in. J leesteken één vakje benutten, d van de advertentie wordt in een gezet. e advertentie met het belangrijkste en kort en bondig. ijk Uw telefoonnummer in de reageert men gemakkelijk en snel. nt u AAN DE ZIJKANT HET BEDRAG moet betalen. Voor toezending van nummer dient u f 3,50 extra te ntante betaling kunt u een groene if een blauwe girokaart (dus géén erschrijving) insturen, te betaling ontvangt u een waarvoor wij u echter f 4,— sten in rekening moeten brengen. plaatsing aan Dagblad De Stem, 800 MB Breda. sadvertenties., of inleveren op onze Prijs incl. 6% BTW f 5.88 f 7.84 f 9.80 f 11.77 13.73 f 15.69 Li onze verslaggever ST - De gemeente fa moet opnieuw voor Lna een miljoen gulden uit e algemene reserve putten a de grondprijzen in de lerschillende uitbreidings- lannen aanvaardbaar te jouden. wr de stagnerende verkoop jn bouwgrond moet er aan de estemingsplannen steeds ,aar rente worden toegevoegd, joorberekening daarvan in de tondprijzen zou tot gevolg jben dat die zo hoog worden dat er helemaal niemand meer grond koopt. Met deze nieuwe financiële injectie is de algemene reserve van de gemeente ver opgesou peerd. Er blijft dan nog iets van anderhalve ton over. Eerder heeft Hulst in totaal al zo'n tien miljoen gulden in het gemeen telijk grond moeten stoppen. Volgens de nieuwste bereke ningen moet de grondprijs de nog resterende bungalowkavel in het plan Rond de Boom in Sint-Jansteen met drie gulden omhoog naar 105,50 gulden per vierkante meter. Dat vinden B en W nog acceptabel. In Heikant moet er voor een gezinswoningen twaalf gulden en voor garageboxen een tientje bij de vierkante meter- prijs, maar ook daar willen B en W voorlopig niet ingrijpen. Dat moet wel in het plan Dullaertpolder, waar de be stemming twee-aaneen wonin gen op de hoek Vondelstraat noodgedwongen is gewijzigd in woningwetwoningen. Dat bete kent een mindere grondprijs opbrengst van ruim een ton. In Graauw en iri Nieuw-Na- men is het kommer en kwel. De grondverkoop in die dorpen is nihil. Telkens moeten rente verliezen aan de boekwaarde worden toegevoegd, die niet meer in de grondprijs verre kend kunnen worden. Om nu niet ieder jaar geld in die plan nen te moeten stoppen willen B en W de boekwaarden van de gronden in een klap wegsane ren. Het gaat om bedragen van bijna 409.000 en ruim 269.000 gulden. Wat het industrieterrein be treft kunnen de grondprijzen gelet op te te verwachten grondverkopen en de gedaalde rente worden gehandhaafd op 62 gulden per vierkante meter. Minder positief komt het plan Roskam eruit. Daar zijn heel wat extra kosten gemaakt bij het bouwrijpmaken. Kosten die niet kunnen worden door berekend in de grondprijzen, omdat de gemeenteraad eerder heeft gezegd dat de huidige prijzen het maximaal haalbare zijn. Daarom willen B en W ook in dit plan ruim 207.000 gulden uit de reserves stoppen. ntree minder omhoog [jnonze verslaggever laarmee is de eind vorig jaar nog aangekondigde forse ariefsverhoging van de baan. le termijn t.b.v. MOEDERHUIS Iraat 2 4817 JS Breda ,n kaartje voor het overdekte td gaat voor volwassenen (pen cent meer kosten en Tornt op 3,35 gulden. De jeugd Iten met achttien jaar en 65- Lssers betalen een dubbeltje W, dus 2,30 gulden per duik. Ijle tien badenkaarten worden |ök vijf procent duurder, even- Is de zwemlessen. Een kaartje |»r het open luchtbad stijgt jet tien cent naar 1,80 gulden. argemeester en wethouders |jn op hun eerder voornemen iggekomen, omdat ze me- i dat bij een verhoging van ten procent het aantal bezoe kers wel eens flink zou kunnen ken. Maar wellicht dat ook de |eerstand in de gemeenteraad egen het plan van enige in- |loed is geweest. 1 De verhoging van de entree prijzen had 35.000 gulden extra de gemeentekas moeten Irengen. Daardoor komt nu ]en flinke streep. B en W zeg- i echter naar een oplossing je zoeken die met ingang van 1988 toch jaarlijks datzelfde be drag moet gaan opleveren. Voor de tweede helft van dit jaar denken B en W door de duurdere kaartjes nog 14.000 gulden extra in het laatje te krijgen. Bovendien blijkt het energieverbruik nogal ruim geraamd te zijn. Op die post is een verlaging mogelijk van 10.000 gulden. Bij elkaar dus 24.000 gulden, maar voor de ge meentebegroting van dit jaar is wel de volle 35.000 gulden no dig. Daarom stellen B en W voor de rest bij te passen uit de post voor onvoorziene uitga ven. Over een heel jaar genomen zou de gemeente met de ver hoogde entreeprijzen en het mindere energieverbruik wel aan de nagestreefde 35 mille geraken. Echter, er wordt ook nog een beknibbeling verwacht op de geldstroom van het Rijk. Daarom, zo kondigen B en W aan, zal er om de begroting voor volgend jaar rond te krij gen een heroverweging van de activiteiten voor het komende zwemseizoen noodzakelij k zij n. Ban onze verslaggever IULST - Het zal nog heel wat regenbuitjes duren, voor er jen oplossing komt voor de wateroverlast op de Hulster at letiekbaan. pen technisch bedrijf heeft de |tuatie eens bekeken en is op e proppen gekomen met drie ^gelijkheden. Variërend in psten van 50.000 gulden tot Tn een ton. Ook voor het nikoopste alternatief heeft gemeente nu niet genoeg enten. Wethouder W. Kayser laakte dat bekend tijdens de f'gadering van de sportad- pscommissie. Het blijkt dat ■Voor redactionele aangele genheden, dus niet voor ad- Lrtienties of bezorgklach- J, kunt u dit weekend con- ■act opnemen met Emile Ca lf' Telefoon 01150-17132. 01153-1534 of 01150- -w" VOOR 71 NEDERLAND tum: putoren Neuzen, Hulst en Goes, piassen en telefoon- pmersop pagina 2. f *12.30/13.30-17.00 uur. «actie [«'neuzen: Rein van der |«ip (editie-chef), Joep ï^eten.EmiieCalon, Ion n van Tamme, Ton teor,)'Corj-de fe?"kDeij'Eu9ène Telefoon: v pBlburg: Jan Jansen. 'veitentle-exploltatle Pecteur Zeeland: tyj, privé tel.01150- het euvel niet zozeer ligt aan de baan zelf, maar wel aan de on dergrond. Die bestaat uit puin. „Maar als we eerst die funda menten eruit moeten halen", schetste de wethouder, „zitten we zeker al op meer dan twee ton". De oplossing moet dus ge vonden worden in de toplaag. Het minst dure is het aan brengen van een drainage in die toplaag en de baan laten af wateren naar de binnenkant. Het probleem blijft evenwel het prijskaartje dat aan die klus hangt. Vandaar dat de dienst gemeentewerken nu zoekt naar een tussenoplossing van het probleem. De ergste wateroverlast is inmiddels wat verholpen door de toplaag met wat sintels aan te vullen. „Maar ja", verzuchtte de wet houder, „als het een een flinke bui regent staat de baan na tuurlijk evengoed blank". Van onze correspondent SLUISKIL - De 24-jarige C. K. uit Sint Willebrord werd bij een bedrijfsongeval op het terrein van de Neder landse Stikstof Maatschap pij gewond. De man werd per ambulance met een lichte hersenschudding en een snijwond aan het ge zicht overgebracht naar het Elisabethziekenhuis te Sluiskil. De man kreeg een zes kilo gram wegende ijzeren pijp op het hoofd toen deze van een hoogte van negen en een halve meter van een stelling viel. Dank zij het feit dat K een helm droeg werd hij slechts licht gewond. De arbeidsin spectie stelt een onderzoek in naar de toedracht van het on geval. DE JONGSTE toen-ie begon. Nu op een na de oudste. Maar hij heeft wel de meeste dienstja ren. En kan, nadat Phiel Pollet na vijftig jaar er mee stopte, niet meer worden ingehaald. Piet Rombout (73) uit Sint Jansteen is zestig jaar lid van het St. Gregorius- koor van Sint Jansteen. Tweede Paasdag is er ter gelegenheid van die mijl paal een jubileummis. Een terugblik in het ver leden met Piet. Maar veel liever ziet hij al uit naar zijn volgend jubileum. „Het is met zingen net als met alle andere dingen. Je moet aan de gang blij ven". Koorzanger Piet Rombout. Een leven vol zang. Van onze verslaggever SINT JANSTEEN - De in teresse was al heel vroeg geboren. In de vierde klas van de lagere school maakte Piet voor het eer ste kennis met de Grego riaanse gezangen. Het deed hem wat. En dat is zo gebleven. „Ik heb er altijd een zwak voor gehad. Het is een van de mooiste muziekvormen. Maar ook een van de moei lijkste. Je moet het zeer ge motiveerd doen". Aan de an dere kant had Piet er nu ook weer niet zoveel problemen mee. „Ik heb altijd een goed gehoor gehad. Met een melo die was ik zo weg". Voor die vierde de klas stond meester Roelofs, die ook diri gent van het koor in Sint Jansteen was. En het duurde niet lang of de twee stonden ook buiten schooltijd tegen over elkaar. Roelofs was Rombout's eerste dirigent. Er zouden er nog twee vol gen. Wim Bartz was de twee de. „Die moest eigenlijk niet zoveel van het oude koor hebben. Vaste repetities wa ren er onder Roelofs name lijk niet. Alleen voor de hoogtijdagen kwamen we bij elkaar. Van die oude groep zijn alleen Phiel Pollet en ik bij het nieuwe koor onder Bartz gekomen. Elke week een repetitie". Het waren de hoogtijdagen van het rooms katholieke ge loof. De vroegmis, de hoog mis en het lof op zondag. De kerken zaten vol. Sint Jan steen kende de luxe nog van een pastoor en twee kape laans. Maar met de vernieu wingen in de kerk, verdwe nen de extra diensten, de kerkgangers en de geestelij ken. fC Vu 4, P Z Z. :':t-ZZzZZZZZZi - '/ZZZZ^Z'-Z:--ZZ^ Z-^WÊZZ, Z Z-Z%^^Z'::Z'Z:.Z-ZZZ^J^ZZZza. Piet Rombout: 'Stilzitten is niet goed voor een mens'. Sint Jansteen is voor het pas torale werk inmiddels al een samenwerkingsverband met Heikant en Koewacht aange gaan. Alleen de Gregoriaanse gezangen en Piet Rombout bleven. „Die ontwikkeling is een verarming voor het pa rochieleven geweest. Maar dat brengt de tijd met zich mee." Je werd niet zomaar lid van het Gregoriuskoor, maar het was nu ook weer niet zo dat je daardoor in de kleine ge meenschap een bepaalde sta tus verwierf. Piet, timmer man gedurende heel zijn le ven: „Als dat zo was, dan heb ik daar nooit iets van ge merkt. Maar je moest wel van onbesproken gedrag zijn. Losbollen of mensen die dronken liepen werden niet getolereerd. Dat is wel te be grijpen he". De stem van Piet is on danks zijn hoge leeftijd nog altijd krachtig. Dat komt, vindt Piet zelf, omdat hij al tijd met zingen is door blij ven gaan. „Stilzitten is niet goed voor een mens. Dat geldt voor alle dingen. Ik zit nog vaak in de tuin. Of ga een eindje fietsen. Dan blijft je lichaam in conditie. En zo is dat ook met je stem". Zijn derde dirigent, en die heeft van hem toch wel de grootste aanpassing ge vraagd, is Marteijn Polspoel. Een man met nieuwe ideeën over de wijze waarop het Greogoriaans gezongen moest worden. Piet laat een zangboek zien waarin flink wat aantekeningen zijn ge maakt. „De man is zo en thousiast en stopt er zoveel energie in, dat zonder hem - FOTO WIM KOOYMAN het koor misschien niet eens meer had bestaan. Maar ik heb toch wel moeten wennen aan zijn nieuwe interpreta ties van het Gregoriaans. Het was een hele overgang. Wij waren gewend aan de stijl van Solemn. Maar Marteijn studeert nog en komt telkens met andere aanpassingen. Maar nu heb ik er geen moeite meer mee". Als Piet het voor het zeg gen heeft blijft hij nog jaren lid. Een stapje terug of stop pen? „Ik denk er nog niet aan. Het gaat nog steeds pri ma. Het is zelden dat ik een repetitie mis. Dan zijn we niet thuis of ik ben ziek". Het is zijn leven. Liefhebbers van Gregoriaanse gezangen kun nen Piet en het koor op Tweede Paasdag in de rooms katholieke kerk aan het werk zien. De jubileummis begint om 10.30 uur. Van 11.30 tot 13.00 uur is er in De Warande een receptie. Van onze verslaggever KLOOSTERZANDE - De Hontenisser gemeenteraad stelt komende vergadering een privacy-verordening vast, die moet voorkomen dat gegevens over inwoners verkeerd worden gebruikt. Met de komst van de automatisering van allerlei informatie is ook de discussie rond de bescherming van de persoonlijke levenssfeer opgelaaid. Immers, aan het verzamelen, opslaan en verwerken van persoonsgegevens in computers zitten risico's verbonden. Het verzamelen van informatie tast volgens B en W op zichzelf de privacy niet aan. Maar er kan wel gevaar ontstaan als ze wor den gecombineerd met andere gegevens of wanneer ze worden verstrekt aan derden. Met de verordening krijgt de gemeente een handvat dat gericht is op de beheersing van die informatie. In de verordening wordt vastgelegd hoe op het gemeentehuis met de persoonsgegevens zo moet worden omgesprongen dat de privacy van de individuele burger gewaarborgd is. EHBO - Bij de afdeling Axel van het Nederlandse Rode Kruis zijn de volgende perso nen voor de cursus EHBO ge slaagd: de heren van Goeije, Jonker, Van de Kelen, Adam, Audenaert en Gruissen. De dames: Colpaert, Krap, De Koeijer, Heerspink, De Beer, Lakké, Scheele en Van Schaik. De cursus werd ver zorgd door dokter Klop in sa menwerking met de heren Risseeuw en Franssen. PAASVIERING - De katho lieke Bond voor Ouderen hield in Den Dullaert een paasviering waaraan door meer dan 250 ouderen meede den. Tijdens de viering werd een collecte gehouden voor de vastenactie die ruim driehon derd gulden opbracht. Na de pauze was er een dia-verto ning over het heilige land met begeleidende tekst en uitleg. GEHANDICAPTEN-SPORT - De collecte voor het Natio naal fonds Sport Gehandi capten heeft in Hulst 3.345 gulden opgebracht. HARTSTICHTING - De col lecte voor de Hartstichting heeft in Heikant 1.235,80 gul den opgebracht. BRIDGE - In het café De Vier Jaargetijden speelden de le den van de bridgeclub een wedstrijd in de voorronden van het Ruiten Boer-toernooi. Het was een draaiende Sche- veningse met 12 paren. Uit slag: 1. dames Smulders-Van Puyvelde, 2. mevrouw Kint- de heer De Booy, 3. heren Joossen-de Kort. VOGELKWEKERS - Voor de vogelkwekers uit de omge ving houdt Frank Heirman uit Heikant vandaag, zater dag, een lezing met als onder werp: 'De essentiele voeding van de vogel'. Deze avond wordt gehouden in café Van- develde-Picavet aan de Hul- sterloostraat en begint om 19.30 uur. GEZINSVIERING - In de pa rochiekerk van de H. Johan nes de Doper wordt zondag 12 april een gezinsmis gehouden met medewerking van het kinderkoor. Deze dienst be gint om 10.30 uur. BEJAARDENSCHIETING - Woensdag 15 april wordt in De Warande een bejaarden- schieting gehouden. De zaal is open om 13.00 uur en de schie ting begint om 13.30 uur. GEHANDICAPTEN-SPORT - De jeugd van de voetbalver eniging Steen hield een huis- aan-huis-collecte voor de Stichting Sport Steunt Ge handicapten. De opbrengst bedroeg 1225,-. BINGO - Vanavond (zater dag) wordt het activiteiten seizoen op recreatiegebied De Vogel geopend met een bingo avond in de kantine. Deze avond, die voor iedereen toe gankelijk is, begint om 20.00 uur. Van onze verslaggever HULST - Uitbaters van friteskramen in de gemeente Hulst gaan meer 'huur' betalen aan de gemeente. Hoeveel, dat zal afhangen van de standplaats. Nu vallen frituurzaken nog on der de zogenaamde precario- verordening, waarbij iedereen hetzelfde tarief betaalt voor het gebruik van een stukje ge meentegrond. In de toekomst worden ze uit die verordening geschrapt en wordt de 'huur' geregeld via een aparte over eenkomst. Volgens burgemeester F. Ja cobs is het precariotarief in Hulst wel erg vriendelijk voor fritesboeren. „Het is natuurlijk een heel verschil als je het eco nomisch voordeel vergelijkt van bijvoorbeeld een groenten- man die een kist sla op de stoep zet met dat van een fritesver- koper die op dezelfde plaats handel drijft. Er is sprake van een volkomen onevenredigheid tussen het tarief dat een frites kraam moet betalen en en eco nomische waarde van zo'n standplaats. Dat willen we rechttrekken". Bovendien is de huidige si tuatie voor de friteverkopers onderling nogal onrechtvaar dig. „Het is niet erg eerlijk dat bijvoorbeeld een exploitant op de Grote Markt maar evenveel moet betalen als iemand in een Sint-Jansteen of Clinge". Het is de bedoeling dat in de toekomst met iedere fritesverkoper een aparte huurovereenkomst wordt afgesloten. Van onze verslaggever HULST - Opnieuw is de gemeente Hulst geconfronteerd met een kapot sehooldak. Dit keer gaat het om een constructiefout in het dak van de St. Bernardusschool in Clinge. Herstel gaat ongeveer 100.000 gulden kosten. De afgelopen paar jaar heeft de gemeenteraad met grote regel maat kapotte platte daken op het bordje gekregen. „Ik krijg er zo langzamerhand traumati sche ervaringen van", ver zuchtte raadslid B. Martens vo rige maand nog. Toen maakte het lekke dak van de voormalige kleuter school in Sint-Jansteen de ton gen flink los. Inmiddels is er ook van alles fout met het dak van de basisschool in dat dorp. Nu is dan weer het schoolbe stuur uit Clinge bij de ge meente komen aankloppen. Het platte dak van de Clingse school bestaat uit een vijf cen timeter dikke rietvezelplaat (halmplaat), die met rubberoid is afgedicht. Het condensatie- vocht in het gebouw kan geen kant op en verzamelt zich in die halmplaat. Die is door al dat vocht gaan rotten, met alle narigheid vandien: doorzak- kingen en lekkages. Volgens het schoolbestuur is er duidelijk sprake van een constructiefout. In 1969 is de school grondig verbouwd en uitgebreid. Het plannetje is ontworpen door de toenmalige Centrale Dienst in Axel, die ook het toezicht had op de uit voering van het karwei. Het bouwbedrijf dat de werkzaam heden heeft uitgevoerd, is in middels ter ziele, zodat het schoolbestuur ook daar niet meer kan aankloppen voor de herstelkosten. Als de gemeenteraad nu besluit dat er dringend wat moet ge beuren met het dak, kunnen burgemeester en wethouders proberen het benodigde repa- ratiegeld van ongeveer een ton bij de minister van Onderwijs en Wetenschappen los te peute ren. Die heeft dan twee maan den de tijd om zich er het hoofd over te buigen. Van onze verslaggever TERNEUZEN - Ruim 77 pro cent van het personeel van Terneuzense vestiging van Dow Chemical heeft meege daan aan de verkiezingen voor de ondernemingsraad (OR). Er zijn zeventien werknemers gekozen. Twee daarvan zitten namens de industriebond-FNV in de OR, dan andere vijftien zijn vrije kandidaten. Namens de produktie-afde- ling zijn G, Emans, B. de Vriend, C. den Besten, P. van Waterschoot, R. Hamelij nek, C. Scheele en R. de Ruijter geko zen. H. Vlijm en J. Dierijck. Namens de administratie E. Bardoul en J. Burm en het ka derpersoneel koos L. Paping, P. Acke, L. de Vos, J. Tange, D. Blom en J. van Espen. Drie jaar geleden was de op komst 74 procent

de Stem | 1987 | | pagina 19