ekend J O Ambtenaren krijgen niets extra DA EN PvdA SCHRIKKEN VAN GEVOLGEN SCHOOLGELD. 16-JARIGEN Daniels perzen Aktie tegen aanwezigheid Philips in Zuid-Afrika Experiment: Hulp bij thuis sterven in het ziekenfonds 'Kleine gemeenten werken vaak sneller' BINN EN LAN D Onverkwikkelijk HUUR UW ADMINISTRATIESYSTEEM LDE Van India tot aan de Kaukasus hebben wij de mooiste tapijten gekocht. sKS i DE STEM COMMENTA AR I )e?e|yd EN HAAG (ANP) - Een Kamermeerderheid n CDA en PvdA wijst de voorstellen van mi jster Deetman om voor leerlingen vanaf 16 jaar het voortgezet onderwijs 1030 gulden lesgeld «iler jaar te vragen van de hand. iSTEM BINNENLAND DONDERDAG 9 APRIL 1987 GEEN RUIMTE VOOR BETERE ARBEIDSVOORWAARDEN Bel: 076-879236 Miniware Rentware ONDERZOEKERS ONDERGRAVEN ARGUMENTEN HERINDELING N I EUWSOVERZI CHT Electriciteitsprijs stijgt na twee jaar 'Ruimhartiger' rentevergoeding Computerkraak wordt strafbaar 'Privatisering bossen ramp voor natuur' Landbouwinspectie op mest uitgebreid Zon en maan Hoogwater Scheepsberichten hs iini Vrijwi [et waarop de internaatskinde ren zitten, denken positie over 'de kostschool'. Van vindt 85 procent dat een inter naat een goede oplossing zijn voor kinderen die kunnen, maar niet willen door problemen met concen tratie en motivatie. alle leerlingen die op gew< scholen mislukten en naar eg internaat werden gestuun haalden, voor zover de deka. nen dat na konden gaan, het beoogde diploma. En wat de ouders betreft, voor zovi was na te gaan, waren alli ouders tevreden tot zeer te- vreden. De psychologen, psychia ters en orthopedagogen die om een oordeel werd vraagd, oordeelden eveneë® positief. Van hen vond 84 pro. cent een schoolinternaat goed alternatief voor opvoe ding thuis, als die om een andere reden geen succes dreigt te worden. Dat komt overeen met de al genoemde redenen die de ouders ven om hun kind naar eenï ternaat te sturen. Een ruime meerderheid, 59 procent, ziet een dergelijk instituut ais Heen vervanging voor een huisge zin. Een kwart van de psycho logen ziet het internaat als een diplomafabriek en 14 pro cent beschouwt het als een in- stituut voor hulpverlening. wr onze Haagse redactie HAAG - Er komt dit aar geen extra 8eld (00r de arbeidsvoorwaar- en voor ambtenaren. Mi- ister De Koning zou van et kabinet geen toestem- ng krijgen extra geld uit trekken voor het over- jidspersoneel. minister zou dit deze week een vertrouwelijk overleg de betrokken bonden heb- ontlffl meegedeeld. De weigering «ai Kamer wijst lesgeld af Dole zich echt kandidaat stelt - wat nog niet geheel zeker - dringt hij zich in feite tussen Bush en Kemp in. Onder he geweld van die twee republi keinse reuzen zal Kemp zeker bezwijken. De nieuwe kandidaat die in tegenstelling tot de op won deren hopende Alexander Haig - over voldoende midde len beschikt om een goedt campagne te voeren, gaat de komende twee weken met vrouw Joanne en zijn vier kinderen op bezoek in 19 ten. Die trip zal voor deze po litieke routinier, die al sinds 1971 in het Congres zit, moe ten duidelijk maken hoe hij de republikeinse gelederen ligt. Mocht hij in de voorver kiezingen van komende win ter kansloos zijn, dan nog heeft Jack Kemp zijn poli tieke status zeer aanzienlijk verhoogd. Dat mischien ware achtergrond van Kemps kandidatuur: wie het er ineen presidentiële race redelijk brengt, mag zich een politicus van landelijke signatuur noe men. En dat is wat Jack Kemp wil. Na een goede campagne kan Kemp zich waarschijnlijk van het politiek zeer fel be geerde etiket „presidentieel' voorzien. Met dat etiket maakt Kemp over vier of acht jaar een zeer redelijke kans om de republikeinse nomina tie voor het hoogste ambt Amerika verwerven. In de VS moet een politicus soms zeer ver vooruitzien Jack Kemp weet dat. schijnlijk onherstelbaar. De vijf mariniers die Moskou door de mand zijn ge vallen hebben het Ameri kaanse communicatiesysteem in de Sowjet-Unie compleet onbruikbaar gemaakt. De VS bouwen op dit ogenblik een nieuwe ambassade in Moskou Aangenomen wordt dat de Russen het huidige ambassa degebouw van de meest gea vanceerde afluistersystemen die maar denkbaar zijn heb. ben voorzien. Afgelopen week werd in het Amerikaanse Congres zelfs de vrees uitge sproken dat ook de in aan bouw zijnde ambassade in de Russische hoofdstad al niet meer tegen de activiteiten van de KGB te beschermen is. Het opnieuw "afluistervrij" ma ken van het nog niet in ge bruik genomen pand, gaat vele tientallen miljoenen dol lars kosten. In de Amerikaanse hoofd stad is intussen met grote bit terheid vastgesteld dat ten minste enkele overheidsdie naren en militairen, die be roepshalve met geheime gege' vens te maken hebben, kenne lijk, tot alles bereid zijn. y°°r sommige Amerikanen - die na uitvoerige screenings op S* voelige posten zijn geplaatst- blijkt het goede geld veel be- langrijker dan welke vorm van patriottisme dan ook. Me' een schouderklop en een me daille voor bewezen diensten zijn enkele minder standsvas- tige dienaren van de overhel» niet meer tevreden. Nu zei» jonge, goed geïnstrueerde en uitstekend getrainde ®an' niers in de met veel sluvvhew uitgezette vallen van de Kb® zijn getrapt, stelt Washington zich de bange vraag of a_ KGB nog niet veel meer con tacten met functionarissen °V vertrouwensposten onder houdt. T28 van het kabinet wil niet zeggen dat er dit jaar helemaal geen geld is voor de verbetering van de arbeidsvoorwaarden. De voorganger van De Koning, de zieke Van Dijk, heeft de amb tenarenbonden in een eerder stadium al 270 miljoen gulden geboden. Maar dat bod is door de bonden van de hand gewe zen als volstrekt onvoldoende. Het besluit van het kabinet om geen extra geld te geven heeft te maken met het ko mende voorjaarsoverleg tussen regering, werkgevers en werk nemers. Het kabinet wil dat overleg ingaan zonder ver plichtingen vooraf. Een duide lijke salarisverhoging voor overheidspersoneel past niet in dat plan. Daar komt nog bij dat het totale bedrag dat deze ka binetsperiode beschikbaar is voor de arbeidsvoorwaarden (ruim anderhalf miljard gul den) grotendeels bestemd is voor de arbeidsduurverkorting. Minister De Koning was eind vorige maand bereid een deel van de totale som (bijna 800 miljoen gulden) dit en volgend jaar in te zetten voor onder meer loonsverhoging. Maar daar heeft het kabinet nu dus een stokje voor gestoken. Volgende week komen bon den en minister bij elkaar om de zaak nogmaals te bespreken. Het ziet er naar uit dat de bon den dan laten weten dat ze op nieuw naar de Advies- en Ar bitragecommissie Albeda zul len stappen om daar hun gelijk te halen. een zeer ingrijpende bijstelling van de voorstellen an ertoe leiden dat de nieuwe lesgeldregeling op 1 igustus van het komende schooljaar van kracht wordt, blijkt uit een eerste kritische reactie van fractiespe- alistea it ramingen van het ministe- blijkt dat sommige gezin- i er in de nieuwe regeling 10 gulden per jaar op achteruit nnnen gaan. De kritiek spitst zich toe op mee voor de Kamer onaan- aardbare onderdelen van het oorstel: het interim schooljaar en de inkomensgevol- envan de definitieve regeling, n totaal moeten 378.000 leerlin- ende 1030 gulden betalen. Dat tdrag wordt in het interim- aar dat op 1 augustus begint 178.350 leerlingen vrijwel il vergoed krachtens de egemoetkomingsregeling stu- tosten. Pas met ingang van 1 ja- uari 1989 zal voor 211.650 leer- i vrijwel volledige com- ensatie gelden krachtens de veel ruimhartiger studiefinan cieringswet CDA-Kamerlid Tuinstra vindt dat de rechtsgrond ont breekt om een beperkt aantal ouders in het interimjaar min der te vergoeden dan waarop zij in de definitieve regeling recht hebben. „De minister heeft nog niet aannemelijk ge maakt dat er een rechtsgrond voor bestaat," aldus PvdA-Ka- merlid Vermeend. In een door de Kamer opge vraagd voorbeeldje berekent de minister dat een gezin met een belastbaar inkomen van veertig mille en twee thuiswo nende kinderen van 15 en 17 jaar op vwo en mavo, inclusief twintig kilometer aan reiskos ten, 343 gulden per jaar meer moet betalen in het interimjaar dan daarna. (ADVERTENTIE) ascBCTfOrfis Voor elk interieur en ook nog eens voor elke beurs kan „Daniëls Perzen" u een passend tapijt laten zien. Brengt u eens vrijblijvend een bezoek aan onze zaak en u zult versteld staan van onze veelzijdige collectie Oosterse tapijten. Daarbij kunt u uiteraard ook rekenen op een eerlijk en vakkundig advies. TELEFOON 076-214666 Zie onze exclusieve etalages Hoek Ginnekenstraat - v. Coothplein in Breda Een Limousin in volle vlucht. Het gaat hier, duide lijk genoeg, niet om een automobiel, maar om een ontsnapte stier van het ras Limousin die gisteren in Sprundel voor nogal wat paniek zorgde. In een poging om aan zijn noodlot, het abattoir in Roosendaal, te ontkomen ontsnapte het beest, samen met nog een lot genoot uit een veewagen. Na een twee uur durende en uitputtende achtervol ging slaagden de achtervolgers er tenslotte in de die ren weer op te sluiten. In hun run Tiaar de vrijheid die flink wat bekijks trok, richtten de beesten flink wat schade in tuinen aan. - foto de stem/ ben steffen EINDHOVEN (ANP) - Voor en tijdens een aandeelhou dersvergadering van Philips werd gisteren door leden van het Eindhovense Vredesburo gedemonstreerd tegen de aanwezigheid van Philips in Zuid-Afrika. HUIZEN (ANP) - Het Ziekenfonds Het Gooi en Omstre ken heeft besloten per 1 april de aanvullende terminale thuiszorg in het pakket van het Aanvullingsfonds op te nemen. KARWEI IS voor een groot deel geklaard. De voor de kust i!! Zeebrugge gestrande carferry Herald of Free Enterprise staat Kntop en de lichamen van een groot aantal slachtoffers zijn ge- »gen. ramp van dramatische omvang is bijna historie geworden. terugblik op de ruim een maand die is voorbij gegaan sinds ïHerald voor de kust van Zeebrugge strandde, leert ons dat er w in die periode een aantal onverkwikkelijke zaken heeft afge- Pvallend was de wijze waarop de Belgen hebben getracht de «en af te schermen. Openheid was er slechts in de paniek- ttt van de ramp. Daarna was het gebeurd met de welwillend st van de autoriteiten, die overigens niet nalieten te benadruk- •e hoe goed en perfect de reddingsoperaties wel waren verlo er soms veel van weg dat de ramp van Zeebrugge werd gegrepen om het trauma van het Heizel-drama te verjagen. II- «atief voor de selectieve wijze waarop de Belgische gezags- te met informatie zijn omgesprongen, was de verslaggeving berging van de Herald of Free Enterprise. Op een door ■igische militairen afgezette marinebasis was het slechts aan 9 staatsbedrijf BRT gegund om beelden uit te zenden. De rest he media had het nakijken. toeschikketijk waren de bergers van het gestrande schip. Tijd «i kosten werden gespaard om de pers van informatie te voor- ;n 0p zich is het niet eens zo onbegrijpelijk dat een al befaamd persbedrijf zijn reputatie nog verder wil uitbouwen. Af en toe ®9he het echter uit te te lopen op een goedkope reclameslag «en de Nederlandse en Belgische bergers. niet verheffend waren de discussies over het aantal omgeko- fn Passagiers. Met pijn in het hart heeft de Britse rederij Town- •p Thoresen moeten erkennen dat het aantal doden veel hoger 'han aanvankelijk was bekend gemaakt. 'Ik heb altijd al ge- ^öhat het er een paar meer of minder konden zijn', aldus de «nsend-directeur. Hij maakte hiermee op welhaast pijnlijke dat er een betere registratie van passagiers moet Het gaat om een experiment voor dit jaar. De voorziening is bedoeld om patiënten de gele genheid te geven thuis te ster- Voor de verstrekking geldt een vergoeding van 150 gulden per dag tot een maximum van 5.000 gulden per verzekerde. Behalve de verpleegkosten zijn hierin ook kosten opgenomen voor eventuele verpleegartike- len en voor synthetische voe ding. De aanvraag moet in prin cipe door de huisarts worden gedaan. Na overleg met de huisarts, hoofdverpleegkun dige of specialist zal het zie kenfonds uitspraak doen over de verstrekking. Uitgangspunt daarbij is dat de hulpverlening een aanvulling moet zijn op de hulp vanuit de eigen omgeving en van de huisarts, wijkverple ging en gezinszorg. De hulp verlener moet een bevoegde verpleegkundige zijn. Tijdens de jaarrede van presi dent Van der Klugt werden di verse spandoeken ontvouwd door een enkele leden die als aandeelhouder tot de vergade ring waren toegelaten. Prof.dr. W. Dekker, die de vergadering voorzat, greep niet in. Volgens Van der Klugt is er in Zuid-Afrika sprake van een bijzonder groot en dramatisch probleem. „Philips is echter geen ideële instelling. Wij zijn een fatsoenlijke firma. Wij be schermen onze mensen en zor gen voor hen. We blijven in Zuid-Afrika." Van der Klugt herhaalde nog eens de eerdere standpunten van Philips. „In onze vestigin gen in Zuid-Afrika is absoluut geen sprake van discriminatie. Onze sociale voorwaarden ste ken gunstig af bij die van de meeste andere bedrijven. Phi lips voldoet aan de voorwaar den van de EG en onderwerpt zich vrijwillig aan de controle daarop." Volgens de president van Philips hebben tal van be drijven zich slechts in schijn teruggetrokken uit Zuid-Afri ka. Voor wat betreft wapenle veranties houdt Philips zich aan de wet, zo betoogde Van der Klugt (ADVERTENTIE) Op basis van een IBM PC met 512 KB intern geheugen, 20 MB vaste schijf en een printer, incl. service op apparatuur en programmatuur: v.a. S (p. mnd., excl. BTW) VHHH Miniware bv, Takkebijsters 3, 4817 BL Breda. Miniware heeft vestigingen van Groningen tot Maastricht. omen, Ruwste conflict openbaarde zich gisteren. De strijdvraag is r berging van het schip of die van de lichamen voorrang moet £6n Terecht dat er bij de marineduikers, zij zijn dag en nacht e weer geweest om de lichamen te bergen, onbegrip bestaat •a n haas'die berger Smit-Tak aan de dag legt. Commercie is arn, maar het gaat te ver om deze over lijken te laten gaan. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Kleine ge meenten lossen hun proble men even goed op als de grotere gemeenten. Vaak werken de kleine gemeen ten sneller en de inwoners worden minstens zo recht vaardig behandeld als in grote gemeenten. De ge meenten die inmiddels zijn heringedeeld, zijn ten on rechte opgeheven. Met deze conclusie ondergra ven onderzoekers van de rijks universiteit in Leiden het be langrijkste argument van staatssecretaris De Graaff- Nauta (Binnenlandse Zaken) om gemeenten met minder dan 8.000 inwoners op te heffen. Deze gemeenten zouden niet goed functioneren, 'te weinig bestuurskracht hebben'. Op verzoek van het ministe rie van Binnenlandse Zaken hebben de onderzoekers drie jaar lang 30 gemeenten, zeer kleine, kleine en middelgrote, bestudeerd. „Niet alle gemeenten hebben genoeg bestuurskracht. Maar dat ligt niet aan de omvang. Andere factoren hebben een veel grotere betekenis", consta teerden de onderzoekers tot hun verrassing. „Zo bestaan er grote verschillen in bestuurs kracht tussen gemeenten die uit één kern bestaan en de ge meenten met meer kernen." Ook tussen de kleine ge meenten in de randstad en de overigen bestaan grote ver schillen. „In de randstad be moeien de inwoners zich veel meer met gemeentelijke plan nen. Daardoor wordt de discus sie formeler en politieker". De leider van het onderzoek, Derksen vindt dat de staatsse cretaris 'rare uitgangspunten' voor de herindeling hanteert. „Wij hebben aangetoond dat kleine gemeenten goed functio neren. Je kunt geen enkele grens stellen voor herindeling." Derksen heeft ook kritiek op de argumenten die de provincies gebruiken om kleine gemeen ten op te heffen. „Flutargu menten", zei de onderzoeker gisteren bij de presentatie van het onderzoek ronduit. Binnenlandse Zaken heeft opdracht gegeven voor het on derzoek omdat de twijfels over de noodzaak van herindeling groeien. Twijfels die ook in de Tweede Kamer heersen, vooral bij de CDA-fractie. Die vindt dat 'groter niet beter is' en heeft naar aanleiding van de herindeling Midden-Betuwe de staatssecretaris nadrukkelijk gevraagd te bewijzen dat kleine gemeenten onvoldoende functioneren. Voor het eerst sinds jaren is het departement van Binnen landse Zaken weer in handen van het CDA en de fractie wil dat de Graaff-Nauta terug komt op haar herindelingsbe- leid. Sinds 1971, terwijl het de partement achtereenvolgens in handen was van AR, WD, PvdA, D66 en WD, zijn ruim 200 kleine gemeenten van de kaart geveegd. Of de 150 ge meenten die nu nog over zijn, aan herindeling kunnen ont snappen is de vraag. PvdA en WD zijn uitgesproken voor standers van grote gemeenten. De Graaff-Nauta zegt in een eerste reactie dat het Leidse rapport om 'een behoedzame nadere afweging' vraagt, maar dat de conclusies van de onder zoekers 'niet haaks op het hui dige herindelingsbeleid staan'. Zij zal De Tweede Kamer zo snel mogelijk van het rapport od de hooete breneen. iy Moerdijk zit al een hele tijd in de zorgen en regelmatig komen er voorstellen om het troosteloze industrieterrein op te vrolij ken. Zaken waar Nederland geen raad meer weet, worden met veel tam-tam aangeboden. Kerncentrales? Zet een handvol op Moerdijk, dan zijn ze daar ook uit de schulden. Koeiepoep verpest ons drinkwater. Ach, maak van Moerdijk een grote mesthoop. Dat is beter dan stinken in schulden. Geej die Brabanders toch een beetje hoop. Vliegas, kolendamp, chemisch afval, giftige vaten, uranium- resten, stuur alles maar naar Moerdijk. En daarbovenop plakken wij een dikke laag beton. Voor de motorraces. Laat de motoren ronken, die smerige dampen vallen daar toch niet op. En de herrie? Ach, daar woont toch geen hond? Ka potte motoren kunnen op het terrein worden achtergelaten, want Moerdijk is ook de schrootberg van Nederland. Moerdijk het Laatste Voetbalstadion van de Lage Landen! Op dat idee is nog niemand gekomen. Bouw gigantische tri bunes in deze Brabantse woestijn en laat de supporters elk aar ongehinderd afrossen. Alle andere risico-houdende sportparken kunnen worden afgebroken. Zeg, die Ruding heeft ook een behoorlijk financieel tekort. Welke stinkende, schadelijke smerigheden kunnen we hem be loven? MER1JN ARNHEM (ANP) - De elektriciteitsprijs gaat, voor het eerst sinds medio 1985, weer omhoog. Door de recente stijging van de aardgasprijs voor grootverbruikers met 20% wordt stroom voor kleinverbruikers 0,7 cent per kilowatt-uur (kWu) duurder. Voor nachtstroom geldt een stijging van 0,5 cent per kWu. Dit heeft een woordvoerder van de Vereniging van Exploitanten van Elektriciteitsbedrijven in Nederland (Veen) dinsdag mee gedeeld. De Veen-woordvoerder zei dat het doorvoeren van de stroomprijsstijging, die op 1 april is ingegaan, per elektrici teitsbedrijf kan verschillen. Dat hangt volgens hem mede af van de datum van de eindafrekening. DEN HAAG (ANP) - De vergoeding van het rentenadeel (voor belastingplichtigen) bij het uitblijven van terug te betalen be lastingbedragen moet worden verbeterd. „Er is voldoende grond om een ruimhartiger rentevergoedingsbeleid te voeren", aldus de commissie voor financiën uit de Tweede Kamer. DEN HAAG - Inbreken in beveiligde computersystemen moet strafbaar worden evenals het afluisteren van computerverkeer en het uitwissen, veranderen of onbruikbaar maken van gege vens in een computersysteem. Dat adviseert de Commissie computercriminaliteit in een rapport dat gisteren aan minister Korthals Altes (Justitie) is aangeboden. Volgens de commissie biedt het bestaande strafrecht onvoldoende aanknopingspun ten om de computerfraude aan te pakken. In totaal doet de commissie 29 voorstellen om het Wetboek van strafrecht aan te passen. rav era iM isj *oj: -A oil DEN HAAG (ANP) - Het plan van minister Braks (Land bouw) om onderdelen van Staatsbosbeheer af te stoten en als zelfstandig bedrijf ver der te laten gaan, zal op wat langere termijn ingrijpende gevolgen hebben voor de re creatie. De minister moet zijn privatiseringsideeën nog maar eens goed overwegen en met iets nieuws op de prop pen komen. Dat is samenge vat de kritiek die de ANWB heeft op het voornemen van de minister van landbouw en visserij om in het kader van de 'afslanking' van het rijks- ambtenarenbestand een streep te halen door het onderdeel terreinbeheer van Staats bosbeheer. In een woensdag verspreide brief aan de Tweede Kamer schrijft ANWB-hoofddirecteur mr P.A. Nouwen dat de toeristenbond weliswaar geen tegenstander is van privatise ring, maar dat de manier waarop Braks Staatsbosbeheer wil verzelfstandigen op den duur leidt tot een kleine ramp voor de natuur en voor de miljoenen recreanten die bos en hei jaarlijks opzoeken. DEN HAAG (ANP) - De Algemene Inspectiedienst van het mi nisterie van landbouw en visserij wordt met vijftig personeels leden uitgebreid. De personeelsuitbreiding is volgens minister Braks nodig om de naleving van de mestwetten te controleren. Braks zei dit woensdagavond in de Kamercommissie voor landbouw. Het is volgens Braks een algemeen gevoelen in de ministerraad dat hier nieuwe regelgeving nodig is en daarom kan het kabinet in een tijd van afslanking toch instemmen met personeelsuitbreiding bij deze dienst Braks kreeg felle kritiek van de Kamercommissie vanwege het late tijdstip waarop de commissie werd geïnformeerd over de ministeriële besluiten over de mestbank en de mestboekhouding. VANDAAG/ Zon op: 06.58. Zon onder: 20.26. Maan op: 14.53. Maan onder: 05.50. MORGEN/ Zon op: 06.56. Zon onder: 20.28. Maan op: 16.09. Maan on der: 06.03. Minister Braks. - fotoanp VANDAAG/ Bath: 00.39-13.22. Hansweert: 00.19-12.59. Terneuzen: 00.02- 12.34. Vlissingen: -12.15. Wemeldinge: 00.50-13.45. MORGEN/ Bath: 01.54-14.19. Hansweert: 01.27-13.54. Terneuzen: 01.04-13.27. Vlissingen: 00.44-13.07. Wemeldinge: 02.20-15.00. GROTE VAART/ CLARENCE 8 te Rotterdam, FOSSARUS 11 verw. Ie Chiba, FULGUR 7 te West Sicilië, FUSUS 7 te Augusta, HONOLULU 8 Hamburg nr. Cristobal, MAASSLUIS 7 330 ozo Boston nr. New York, MAASSTROOM 7 300 zw San Salvador nr. Yokohama, MOORDRECHT 9 verw. te Busan, NEDLLOYD AMSTERDAM 19 verw. te Amsterdam, NEDLLOYD BANGKOK 18 verw. te Auckland, NEDLLOYD DEJIMA 7 220 nw Djeddah nr. Port Kelang, NEDLLOYD DELFT 8 te Pusan, NEDLLOYD VAN DIEMEN 8 te Apapa. NEDLLOYD HOLLAN- DIA 13 verw. te Port of Spain, NEDLLOYD KATWIJK 9 te Puerto Quetzal. NED LLOYD KIMBERLEY 8 te Hongkong. NEDLLOYD LINGE 7 Montevideo nr. Rio Grande, NEDLLOYD NAGOYA 8 te Vitoria, NEDLLOYD VAN NOORT 7 te Rot terdam, OOSTZEE 7 15 zw helgoland nr. Rotterdam, WOENSDRECHT 7 te Sa- lina Cruz. KLEINE VAART/ ALSYTA SMITS 6 250 o New York nr. IJmuiden, BARENTZ- GRACHT 6 110 nnw Bilbao.nr. Bilbao, BROUWERSGRACHT 6 Brake nr. Ter neuzen, COLD EXPRESS 18 verw. te Matadi, COMBI TRADER 6 Bissau nr. Da kar, CORRIE BROERE 6 35 nw Oporto nr. Antwerpen, DUTCH SPIRIT 6 Rotter dam nr. Tees, ICELANDIC 10 verw. te Alexandrie, IGLO EXPRESS 7 te Casa blanca, KONINGSGRACHT 6 620 zo Nieuw Caledonie nr. Kobe, MIRABELLA 6 10 z Bonnytown nr. Harcourt, NY ANTIC 6 te Castries. PACIFIC COUNTESS 7 230 nw Maracaibo nr. Mayaguez, PACIFIC DUCHESS 7 30 zw Abidjan nr. Mayaguez, PACIFIC MARCHIONESS 6 20 nnw Algiers nr. UK. PACIFIC VIOLET 7 te Port Said. PIETERSGRACHT 6 50 zo Stockholm nr. Bejaja, RINGGRACHT 7 te Walkom, SINGELGRACHT 6 Bilbao nr. Aveiro. UNDEN 8 verw. te Gruvon.

de Stem | 1987 | | pagina 3