UITBLAZEN Leerlingen in internaten doen het uitstekend IV dl Jack Kemp: kansloos maar vooruitziend KGB brengt steeds meer hoofden op hol Daniël; even Lucky Strike RESULTATEN EINDEXAMEN VER BOVEN LANDELIJK GEMIDDELDE CDA EN Pv QE Stem co] 3 n ver kwikkei Van India Kaukasus h< mooiste tapi DE STEM ACHTERGROND DONDERDAG 9 APRIL 1987 -DESTEM- röSTEM BINNEN! EEN NIEUWE PRESIDENTSKANDIDAAT BIJ DE REPUBLIKEINEN ZOVEELSTE AFFAIRE IN LANGE REEKS SCHOKT AMERIKANEN Hoek Ginnekenstraat WIM KOCK TET was vijf minuten II voor half twee. In de "klacht. Ik vouwde het avondblad dicht, waarbij mijn oog viel op een niet te missen, pagina grote advertentie. Lucky Strike. Herkenning. Lucky Strike was dertig jaar gele den mijn eerste vaste merk. Dat bleef het jarenlang; zolang ik aan de Amerikaanse kon ko men, die beter - minder scherp - smaakten dan de latere, Europese Lucky Strikes. Je hebt dat ook met Camel. Tot voor kort kon je in de belas tingvrije winkels van veersche pen Camels kopen, made in USA. Echte Amerikaanse zijn lekkerder - smeuïger - dan de in Europa in licensie gefabri ceerde Camels. De Neder landse zijn te zoet en de Duitse, die blijkbaar vooral naar Enge land worden geëxporteerd, heb ben een bittere nasmaak. Maar op een dag bleek dat ze op de veerschepen geen Amerikaanse Camels meer hadden. Bij de eerste sigaret de beste uit de pas gekochte slof merkte ik het: dit zijn geen Amerikaanse! Ik bekeek de slof nogmaals en wat stond er in plaats van het gebruikelijke Made in USAin dezelfde gou den lettertjes? Blend of USA. Een poging tot boerenbedrog. Hoe kwam ik destijds op Lucky Strike? Ik vond het pakje mooi. Die helderrode bol op een hagelwit vlak. De kloeke letters van de merknaam. LS/ MFT stond er ook altijd op. Lucky Strike Means Finer Tob acco betekende dat, maar bij de marine maakten ze daar iets anders van: Look Sailors Mari nes Fuck Too. Niet erg netjes dus, maar wel een voor de hand liggende soort van waarheid. Gek dat je de mooiste dichtre gels in de loop van je leven kunt vergeten, maar dat zo'n idioterietje dertig jaar lang in je hoofd blijft zitten zodat het je meteen te binnen schiet bij het zien van een advertentie. Er was nog een reden, denk ik, waarom uitgerekend bij Lucky Strike terechtkwam. Lucky Strike was destijds het enige Amerikaanse sigaretten merk dat ik kende omdat de held van een aantal detective verhalen, die ik ooit gelezen had, Lucky Strikes had ge rookt. De naam van de schrij ver ben ik vergeten, maar die van de held niet: Geoffrey Gill. Een pakje Lucky Strike kostte op Curasao in de winkel 45 cent. Wij hadden ze belas tingvrij uit de scheepstoko voor een Cura?aos kwartje. Direct na het ontvangen van het maandelijkse kadje kocht ik een slof, met de bedoeling daar een maand van te doen. Dat lukte niet helemaal. Ik heb uit die tijd nog notitieboekjes waarin ik kan zien dat ik op be paalde data, altijd tegen het einde van de maand, van een maat vijftig cent of een gulden leende voor de aankoop van twee of vier 'pakjes LS'. Dit alles schoot me te bin nen in die paar seconden van herkenning, bij het zien van het merkbeeld in de advertentie. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllfllllllllllllr; Toen begon ik te lezen. „Proef S de sensatie van de nieuwe favo- riet." Nou ja, dit soort taal, daar trappen wij mooi niet in nietwaar? „Bel voor twee gratis pakjes", stond er vervolgens, s met het telefoonnummer erbij. =j Het ging om de introduktie van een 'nieuwe' filtersigaret in hardbox. Ik ben al een eeuwig- heid op zoek naar een filtersi- E garet die net zoveel voldoening geeft als een sigaret zonder fil- ter. Daarom hield de adverten- tie mijn aandacht gevangen tot 2 ik aan het onderste regeltje kwam: „Bel meteen. Voordat e onze voorraad van 140.000 pakjes op is." „Bel meteen Het was zomaar een opwelling. Als ik het eens deed? Het was half twee in de nacht. Juist daarom. Kijken wat er gebeurt. Er zal E niet worden opgenomen of, waarschijnlijker, je wordt ver- e bonden met een automatische e telefoonbeantwoorder. De kans dat je iemand uit z'n bed belt is in elk geval nul komma nul. Ik draaide het opgegeven g nummer. Vrijwel onmiddellijk e kwam de verbinding tot stand. Tot m'n verrassing werd ik niet g begroet door een antwoord- automaat die me vriendelijk e verzocht de volgende morgen E om negen uur terug te bellen, S maar door een mens van vlees e en bloed. De stem klonk jong E en hulpvaardig. „Ja, als je iets doet moet je het goed doen. We 5 zitten hier de hele nacht", zei ef de stem nadat ik er m'n verba- e zing over had uitgesproken dat de telefoon op dit late uur nog bezet was. Opeens wist ik niet goed e meer wat ik zeggen moest. Zo- E maar vragen om twee gratis E pakjes sigaretten leek me ge- e nant. Dus vertelde ik hem maar E het verhaal dat ik mezelf altijd probeer wijs te maken, name lijk dat ik op zoek ben naar een geschikte filtersigaret, in de hoop dat ik daarmee het roken wat gemakkelijker kan matigen en uiteindelijk ermee kan op houden. Iedereen zegt dat dit een onzinnige illusie is, maar ik houd haar liever in stand dan dat ik radicaal met roken stop. Te laat besefte ik dat Lucky Strike niet verlegen zou zitten om nieuwe klanten die rondlo pen met het plan geleidelijk het roken te verminderen en ver volgens ermee te stoppen. Maar de stem deed net of ze dat niet gehoord had. M'n naam, leef tijd, adres, telefoonnummer en huidige sigarettenmerk werden genoteerd, alsmede de naam van de krant waarin ik de ad vertentie had gelezen. Ik had m'n twee pakjes verdiend. Nu ben ik benieuwd of ze door de brievenbus kunnen of dat ik er ook nog voor naar het postkantoor moet. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen-adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. «076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65,4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326 (alléén abonnementen). Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13,4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62,4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, «01620-54957. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, «01650-37150. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: 24,20 per maand; f 69,75 per kwartaal of 271,00 per jaar Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1.80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Door Frans van Mourik DE gedachten-associaties bij het woord 'kostschool' zijn talrijk. Ze variëren van 'school waar ze moei lijke kinderen mores leren' tot een 'school voor kinde ren van rijkelui'. En daar tussen is zo ongeveer alles mogelijk. De beeldvorming is in Nederland tamelijk negatief en dat staat in schrille tegenstelling tot die in bijvoorbeeld de An gelsaksische landen. Daar is de opvoeding in een in ternaat vaak een synoniem voor het krijgen van gede gen culturele en inhouds volle opleiding. Hoe die beeldvorming tot stand is gekomen is moeilijk te achterhalen. Dat internaten "verblijfplaatsen voor rijke luiskinderen' worden ge noemd, is nog het meest dui delijk. Vroeger gingen er vooral uit de beter gesi tueerde gezinnen hele genera ties naar kostschool. En ook nu zijn de internaten bepaald niet goedkoop. Ouders die hun kind er vrijwillig naar toe sturen moeten 10.000 tot 28.000 gulden op tafel leggen. Alleen bij een gedwongen plaatsing draait de overheid er geheel of gedeeltelijk voor op. Bovendien is er het misver stand, dat de internaten 'scho len' zouden zijn. Een logische gedachte als je uitgaat van het verouderd begrip 'kost school'. In een gezamenlijke brochure van de Nederlandse internaten wordt daarmee af gerekend. 'De naam staat voor een huis, groter of klei ner van omvang, waar meis jes en jongens samen ge vormd en opgeleid worden. Een schoolinternaat is dus geen school. Het is een huis om te wonen, te leven en te werken. aldus de uitleg. Kinderen gaan dus vanuit het internaat naar school, meestal in de buurt, soms ook ver weg. Die internaatskinderen doen het uitstekend op school. Dat blijkt uit een onderzoek dat de Stichting Schoolinter naten heeft laten houden on der 21 internaten, 100 school- dekanen en 50 kinderpsycho logen. De resultaten ervan ge ven een goede aanduiding van hoe de internaatsvork wel in de steel zit Het onderzoek betrof uit sluitend schoolinternaten, waaronder Ste. Marie in Huij bergen, Dr. Edward Poppe in Etten-Leur en Saint Louis in Oudenbosch. Zeeuwse internaten zitten er niet bij om de eenvoudige re den dat die er niet zijn. Maar Saint Louis in Oudenbosch. op de Brabantse internaten zitten ook Zeeuwse kinderen. De internaten met leerlingen, die om medische of justitiële redenen geplaatst werden bleven buiten beschouwing. Waarom sturen ouders hun kind naar een internaat? Voor 85 procent van de ouders blij ken 'goede studieresultaten' de drijfveer te zijn. Driekwart van hen zegt in het onderzoek dat ze zelf niet in staat zijn om de studie van hun kind voldoende te begeleiden. An dere redenen die worden ge- - foto de stem/ben steffen noemd zijn drukke werk zaamheden en spanningen thuis, waardoor het niet klikt tussen ouders en kind. En ten slotte is voor veel ouders, die tijdelijk in het buitenland verblijven een internaat de favoriete oplossing voor de verzorging van de kinderen. Dat geldt ook voor jonge kin deren van de basisschool. Met name de categorie ouders in het buitenland zorgt voor een lichte stijging (7 pro cent) van het aantal inter naatskinderen. En ook het aantal kinderen dat door tus senkomst van een hulpverle ner geplaatst wordt omdat 'thuis de noodzakelijke stu diesfeer ontbreekt' stijgt iets. De indruk bestaat, dat die lichte stijging de komende ja ren zal doorgaan. Aan de verwachting van 'goede studieresultaten' blijkt volledig te worden voldaaa De percentages geslaagden met tussen haakjes de lande lijke cijfers zijn als volgt: vwo 98 (86), havo 98 (98) mavo 99 (91). Dat zijn bijzonder hoge scores. Maar op de internaten wordt dan ook twee tot vier uur per dag op vaste tijdstip pen. Discpline en regelmaat staan hoog aangeschreven. Alle internaten gaan er van uit, dat vorming hand in hand gaat met de studie. Sport wordt daarbj gebruikt als hulpmiddel. Internaatskinde ren doen over het algemeen meer aan sport dan kinderen die thuis wonen. Druggebruik komt op internaten niet voor, maar dat is dan ook een reden voor onmiddellijke verwijde ring. Over de motivatie zijn geen gegevens voorhanden. Maar uit de studieresultaten en het feit dat 98 procent van de leerlingen het internaat hogelijk waardeert, mag je afleiden dat het met de moti vatie wel goed zit. De dekanen van de scholen, posit iei wilk vï >gew« waarop de internaats! ren zitten, denken over 'de kostschool'. Van vindt 85 procent dat een inti naat een goede O] zijn voor kinderen die kunnen, maar niet door problemen met tratie en motivatie, alle leerlingen die op scholen mislukten en naar# internaat werden gestuit haalden, voor zover de dei nen dat na konden gaan, het beoogde diploma. En de ouders betreft, voor was na te gaan, waren ouders tevreden tot zeer vreden. De psychologen, psydt ters en orthopedagogen om eén oordeel werd vraagd, oordeelden eveneë positief. Van hen vond 841 cent een schoolinternaat goed alternatief voor opvo, ding thuis, als die om een andere reden geen dreigt te wordea Dat overeen met de al gem redenen die de ouders ven om hun kind naar een ternaat te sturen. Een ruit meerderheid, 59 procent, t een dergelijk instituut vervanging voor een hui zin. Een kwart van de psych logen ziet het internaat een diplomafabriek en 14 pi cent beschouwt het als een: stituut voor hulpverlening, j^r onze Haagse redactie )jjN HAAG - Er komt dit aar geen extra geld vrij ro0r de arbeidsvoorwaar- len voor ambtenaren. Mi ster De Koning zou van ,t kabinet geen toestem ming krijgen extra geld uit trekken voor het over- leidspersoneel. ikini list -Kar sucj )EN HAAG (ANP) - ran CDA en PvdA wijs iter Deetman om voor het voortgezet onder ier jaar te vragen van d< 0» llleen een zeer ingrijpende ertoe leiden dat de n ugustus van het komende s blijkt uit een eerste kriti ialisten. Door Jo Wijnen TOEN generaal Alexander Haig zich enkele weken geleden presenteerde als een van de republikeinse kandidaten voor het Ame rikaanse presidentschap, haalden de meeste Ameri kanen hun schouders op. Haig mocht dan wel de rechterhand van president Nixon, de commandant van de Navo-strijdkrachten in Europa en Reagans vorige minister van buitenlandse za ken zijn geweest, de kandida tuur van deze politieke vol houder vermocht geen rim pels te veroorzaken in Ameri- ka's politieke vijver. Het was daarom des te opvallender dat toen afgevaardigde Jack Kemp dezer dagen zijn kandi datuur stelde, de media zich haastten deze republikein in volle breedte te presenteren. Het feit dat Kemps kansen in de opiniepeilingen bijzon der laag worden aangeslagen, doet aan de betekenis van zijn kandidatuur vooralsnog niets af. En dat hij zulke machtige republikeinse tegenstanders als vice-president George Bush en senator Robert Dole op zijn weg vindt, is niet van doorslaand belang, want Kemp heeft wellicht ambities die hij ver na de verkiezingen van 1988 hoopt te verwezenlij ken. Kemp is - in tegenstelling tot menig ander kandidaat - een politicus met een grote landelijke bekendheid. Hij is in ideologisch en politiek op zicht een erfgenaam van Ro nald Reagan, iemand die "de Reagan-revolutie wil uitbrei den en voortzetten, maar de vergissingen daarvan wil cor rigeren", om zijn eigen woor den te gebruiken. Bovendien beschikt Jack French Kemp over een aantal "stille poli tieke reserves" die hem in de campagne zeer wel van pas zullen komen. Hij 51 jaar oud, ziet er jong en zelfs 'Kennedy- achtig' uit, is een begaafd spreker en heeft een knappe vrouw en vier goed ogende kinderen. Het Kemp-gezin is nimmer geplaagd door tegen slagen en de roddelpers heeft nooit vat kunnen krijgen op dit oer-degelijk presbyte riaans huishouden. Bij dat al les komt nog dat Kemp in de jaren zestig een bekende foot- ball-ster was. Kemp vertegenwoordigt als afgevaardigde het district Buffalo in de staat New York. Hij is dus een noordelijk re publikein die evenwel een po litiek programma heeft dat een zuidelijke conservatief al lerminst zou mistaan. Het feit dat Kemp in Californië is ge boren, is daar wellicht niet vreemd aan. Zo is Jack Kemp voor SDI, voor een verplichte aids-test voor het huwelijk, voor de traditionele gezins- Jack Kemp. waarden en tegen abortus. Hij slaat overigens een gematigde toon aan als het om de armen en misdeelden gaat, die bij - foto anp zijn ideologische erflater Ro nald Reagan op weinig consi deratie kunnen rekenen. "Zo als de Goede Herder moeten we de zwakken en ten achter gestelden de hand reiken", zo hield Kemp zijn supporters voor. Hij wil minder fraaie handelspraktijken niet met economische sancties te lijf gaan. Maar hij vindt wel dat de economische krachten een vrij en niet door de overheid gehinderd spel moeten heb ben. Toch is Kemp een beelje te ruggekomen van de starre economische opvattingen van president Reagan, opvattin gen die de afgevaardigde uit Buffalo jarenlang met veel verve 'verdedigde. De gewel dige begrotings- en handels tekorten van de VS hebben Kemp geleerd dat»de econo mische stokpaarden van Rea gan ,en, di^ns conservatieve medestanders wat moeilijker te berijden zijn dan voors hands werd aangenomen. Hoe Kemp zijn tegenstan ders Bush en Dole voorbij wil streven is niet geheel duide lijk. De laatste is een betrek kelijk nieuwkomer in de race, die zich tijdens het Iran- schandaal op een buitenge woon vaardige manier naar drong en die intussen net ge noeg afstand van president Reagan heeft genomen om niet met diens politieke smet ten te worden bevlekt. Als Dole zich echt kandidaat - wat nog niet geheel zeker - dringt hij zich in feite tuss Bush en Kemp in. Onder geweld van die twee repub! keinse reuzen zal Kemp zeis bezwijken. ledrag 'oor eheel De nieuwe kandidaat in tegenstelling tot de op m deren hopende Alexani Haig - over voldoende midi len beschikt om een gi campagne te voeren, gaati komende twee weken vrouw Joanne en zijn kinderen op bezoek in 19 ten. Die trip zal voor dezepBieï litieke routinier, die al si® 1971 in het Congres zit, mot ten duidelijk maken hoe hiji iu; de republikeinse gelede® ini ligt. Mocht hij in de voorn kiezingen van komende wit ter kansloos zijn, dan in heeft Jack Kemp zijn pol tieke status zeer aanzienlij verhoogd. Dat mischien ware achtergrond van Kemp kandidatuur: wie het er into presidentiële race redelijk brengt, mag zich een politici van landelijke signatuur noo men. En dat is wat Jack Ken wil. Na een goede campap kan Kemp zich waarschijn!; van het politiek zeer fel it geerde etiket „presidentiee voorzien. Met dat etü maakt Kemp over vier of ai jaar een zeer redelijke kaf om de republikeinse nomiis tie voor het hoogste ambt Amerika verwerven. In de VS moet een politic soms zeer ver vooruitzia Jack Kemp weet dat. Door Jo Wijnen ZATERDAG vertrekt de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, George Shultz, naar Mos kou. Hij gaat daar praten over een mogelijk ontwa peningsakkoord tussen de Sowjet-Unie en de VS. Shultz heeft in Moskou met tal van ongemakken te rekenen. Een van de groot ste ongemakken is wel dat hij niet zeker weet of hij vrijuit kan praten met zijn naaste medewerkers en met mensen van de Ameri kaanse ambassade in de Russische hoofdstad. Immers, Amerikaanse vei ligheidsdeskundigen houden er rekening mee dat de mu ren, plafonds en vloeren van het ambassade-gebouw, maar ook de auto's, de telefoonlij nen, de kantoormachines en de meubelen vol zitten met even geheime als gevoelige afluisterapparatuur, aange bracht door agenten van de Russische inlichtingendienst KGB. Om Shultz te bescher men overwegen de Amerika nen zelfs een soort container naar Moskou te sturen die volkomen is beveiligd tegen de meest geavanceerde afluis tersystemen. De Russen hebben hun af- luistertechnieken in de Ame rikaanse ambassade waar schijnlijk nog aanzienlijk kunnen verfijnen dankzij de medewerking van tenminste drie Amerikaanse mariniers die geacht werden het ambas sadegebouw in Moskou te be waken. De mariniers hebben de Russen vrijelijk in het amassadegebouw laten rond snuffelen. Gevolg: er kan geen geheime boodschap met Washington meer worden ge- wisseld. Amerikaanse koe riers reizen voortdurend op en neer tussen Moskou en het Westduitse Frankfurt om vanuit die laatste plaats hun geheime boodschappen aan de Amerikaanse hoofdstad door te geven. Enkele weken geleden wer den sergeant Clayton Lone- tree en korporaal Arnold Bra- cy, leden van het 28 man sterke detachement dat de Amerikaanse ambassade in Moskou bewaakt, gearres teerd. De beide vertegenwoor digers van het roemruchte korps mariniers waren in de bedden van fraai ogende Mos- kouse jongedames gelokt. Die dames waren in dienst van de KGB. Lonetree en Bracy raakten zodanig in de netten van hun minnaressen ver strikt, dat ze agenten van de KGB toestonden het ambas sadeterrein te betreden. Korte tijd later werd sergeant Ro bert Stufflebeam bij de kraag gevat. Ook hij hield er amou reuze relaties met een Russi sche dames op na, maar heeft geen pottekijkers in het am bassadegebouw toegelaten. Vorige week onthulde de Amerikaanse senator Les As- pin in Washington dat waar schijnlijk nog twee andere mariniers bij 'ontoelaatbare praktijken zijn betrokken. Hangende het onderzoek is het mariniersdetachement uit Moskou teruggetrokken. Politiek Washington is door het doen en laten van de on kreukbaar lijkende mariniers in grote verlegenheid ge bracht. Dankzij deze militai ren heeft Moskou de Ameri kanen een geweldige poets kunnen bakken en moet het inlichtingen- en communica tiesysteem van de Amerika nen in Moskou van voren af aan worden opgebouwd. In Washington wordt zelfs ge fluisterd dat de weinig ver heffende activiteiten van de mariniers hebben geleid tot het onderscheppen van alle boodschappen die de Ameri kaanse ambassade met Wash ington wisselde over de top ontmoeting tussen Reagan en Gorbatsjov in Reykjavik. Amerikaanse politici en re geringsfunctionarissen heb ben knarsetandend moeten vaststtellen dat het veilig heidssysteem van Amerika zo lek is als een zeef. De afgelo pen twee jaar is een lange reeks van spionage-affaires aan het licht gekomen waar bij Amerikaanse militairen en overhiedsdienaren waren betrokken die voor goed geld soms supergeheime gegevens aan de Sowjet-Unie en aan andere landen verkochten. De volgende affaires waren het meest geruchtmakend: De Walker-zaak. In 1985 werd de 57-jarige ex-marine man John Walker gegrepen omdat hij zeer geheime gege vens over de bewegingen en bewapening van nucleaire onderzeeërs had doorgespeeld aan Rusland. Later bleek dat niet alleen zijn 22-jarige zoon Michael - ook een marineman - bij de affaire was betrokken, maar ook Walkers broer Ar thur (50). Het Walker-net werk kon worden opgerold omdat John's vrouw naar de autoriteiten stapte. De Whitword-zaak. Jerry Whitword (46), een vriend van de Walkers, meldde zich in 1985 bij de politie. Hij gold als de kroonprins van John Wal ker en was ook door de laatste gerecruteerd. Whitword, eveneens een marineman, kon de spanningen' van het spio nage-vak niet meer aan. De Pelton-zaak. Vorige jaar werd Ronald Pelton, een voormalige medewerker van de Nationale Inlichtingen dienst (NIA), gegrepen. Hij bleek supergeheime gegevens over het decodereren van ma rine-boodschappen aan de Sowjet Unie te hebben door gespeeld. De Boyce-zaak. Christopher Boyce (23), een overheidsamb tenaar, werd het vorig jaar gepakt omdat hij zeer ge heime gegevens over Ameri kaanse militaire satelieten aan de Russen had verkocht. De Chin-zaak. Larry Chin (63), een genaturaliseerde Amerikaan van Chinese komaf die jarenlang als ra dio-analist voor de CIA had gewerkt, werd vorig jaar ge pakt omdat hij geheime gege vens aan China had doorge speeld. De Scranage-zaak. Sharon Scranage, een medewerkster van de CIA, werd eveneens vorig jaar gearresteerd omdat ze personele gegevens over de CIA doorgaf aan haar ver loofde die ze vervolgens aan Ghana verkocht. De Howard-zaak Edward Howard wist vorig jaar naar de Sowjet-Unie te ontsnappen toen de autoriteiten op het punt stonden hem te arreste ren. De namen van zowel Pel ton als Howard zijn waar schijnlijk door de Russische spion Vitaü Yurchenko aan de Amerikanen doorgespeeld. Yurchenko liep in 1985 in Rome naar de CIA over. Hij kreeg spijt van die stap en ontsnapte in november van dat jaar in een restaurant in Washington aan het wakend oog van een CIA-agent en vluchtte de Sowjet-ambas- sade in de Amerikaanse hoofdstad binnen. De Pollard-zaak. Jonathan Pollard (31) en zijn vrouw Anne werden het vorig jaar gearresteerd omdat ze voor Israël spioneerden. Pollard was medewerker van de in lichtingendienst van de Ame rikaanse marine. Opmerkelijk is dat geen van de Amerikanen die de af gelopen twee jaar werden ontmaskerd "ideologische" spionnen waren en hun werk niet uit politieke overtuiging deden. Meestal werkten ze ge woon voor geld. In feite ont vingen ze zelfs geen buiten sporig hoge bedragen voor het soms zeer gevoelige materiaal dat ze verkochten. Feit is wel dat ze het Ame rikaanse inlichtingen- en vei ligheidssysteem enorme schade hebben toegebracht en dat de informatie die ze vooral aan de Sowjet-Unie verschaften voor Amerika van zeer vitaal belang was. Als gevolg van de Pelton- zaak moest de marine een ge heel nieuw code-systeem in voeren. De schade die de Wal kers aan de marine en daar mee aan het gehele Ameri kaanse verdedigingssysteem hebben toegebracht is waar schijnlijk onherstelbaar. De vijf mariniers die Moskou door de mand zijnge vallen hebben het Amet kaanse communicatiesystee: in de Sowjet-Unie comple onbruikbaar gemaakt. De bouwen op dit ogenblik nieuwe ambassade in Mos la Aangenomen wordt dat t Russen het huidige ambas» degebouw van de meest vanceerde afluistersysten- die maar denkbaar zijn het minister zou dit deze week een vertrouwelijk overleg iet de betrokken bonden heb- n meegedeeld. De weigering Jit ramingen van het ministe- ie blijkt dat sommige gezin- ien er in de nieuwe regeling 00 gulden per jaar op achteruit unnen gaan. De kritiek spitst zich toe op wee voor de Kamer onaan- aardbare onderdelen van het oorstel: het interim schooljaar en de inkomensgevol- n van de definitieve regeling, n totaal moeten 378.000 leerlin- in de 1030 gulden betalen. Dat wordt in het interim- iar dat op 1 augustus begint 178.350 leerlingen vrijwel vergoed krachtens de 'egemoetkomingsregeling stu- iekosten. Pas met ingang van 1 ja- lari 1989 zal voor 211.650 leer- igen vrijwel volledige com- jensatie gelden krachtens de (ADVERT Voor elk elke beu passend Brengt u aan onze van onze tapijten. Daarbij 1 een eerli Zie onz sproken dat ook de in a* bouw zijnde ambassade in Russische hoofdstad al nif meer tegen de activiteiten vi de KGB te beschermen is. W opnieuw "afluistervrij" ken van het nog niet in bruik genomen pand, L véle tientallen miljoenen hoi lars kosten. In de Amerikaanse hoof® stad is intussen met grot terheid vastgesteld dat minste enkele overheidsdif naren en militairen, die roepshalve met geheime Se vens te maken hebben, ken» lijk. tot alles bereid zijn Vo® sommige Amerikanen - uitvoerige screenings op voelige posten zijn geplaatst' blijkt het goede geld veelba langrijker dan welke vor® van patriottisme dan ook. een schouderklop en een t» daille voor bewezen dienste' zijn enkele minder standsvaf tige dienaren van de overt» niet meer tevreden. Nu V jonge, goed geïnstrueerde uitstekend getrainde niers in de met veel uitgezette vallen van zijn getrapt, stelt Washir# zich de bange vraag ol KGB nog niet veel meer c# tacten met functionarissen vertrouwensposten ond® houdt. ben voorzien Afgelopen wejET KARWEI IS voor een groot werd in het Amerika© an Zeebrugge gestrande carferi Congres zelfs de vrees uit| achtop en de lichamen van een orgen. :en rannp van dramatische om\ :en terugblik op de ruim een mi «Herald voor de kust van Zeet lcn in die periode een aantal or Peeld. Jpvallend was de wijze waarop aken af te schermen. Openhe acht van de ramp. Daarna was e|d van de autoriteiten, die ove ai hoe goed en perfect de red len. iet had er soms veel van weg d angegrepen om het trauma van sstratief voor de selectieve wijz 'agers met informatie zijn omge an de berging van de Herald c «igtsche militairen afgezette rr f staatsbedrijf BRT gegund or an de media had het nakijken, 'al toeschikkelijk waren de berg ach kosten werden gespaard or an Op zich is het niet eens zo c ,I^rsbedrijf zijn reputatie nog aigde het echter uit te te lope sen de Nederlandse en Belgis lok niet verheffend waren de dis ^Passagiers. Met pijn in het f nd Thoresen moeten erkenner Sj dan aanvankelijk was beker r9a dat het er een paar meer i ii,nsend-directeur. Hij maakte (omenUiCle'''k da' er een betere flni?uwste c°hflict openbaard ;rirÜ 9'n9 van het schip of dif n jy®n- Terecht dat er bij de ma w Hw®er geweest om de lichar teiha 2 aast die berger Smit-Ta maar het gaat te ver om

de Stem | 1987 | | pagina 2