mf Hulster dirigent Ivens met Matthaus Passion Zeeuws Orkest met Louis Stotijn Joke van Klaveren RotterDanstheater in Zuidlandtheater Filmhuis Terneuzen Opëra voor Vlaanderen brengt Assepoester Matthaus-passion in St Baaf s Aardenburg PODIUM Concert Muziekschool Oostburg en het Zeeuws Jeugdorkest Historie van exlibris ic Spark Control), die u ïotor. i microprocessors die ge- ;rental constant zodanig omstandigheden precies als gevolg een laag brand- in de garage, maar eft robleemloos kunnen star- rdeel. TE REACTIE npleet nieuwe EFi cilinder motor dan heeft u de techniek onder de melijk een revolutionair afgestemd op het Bosch en met het EEC IV motor tor die fel en alert op 'iet een laag brandstof- ist de Scorpio bij uw Ford E STEM GIDS EXTRA THEATER DONDERDAG 9 APRIL 1987 Basiliek- concert in Hulst 'De tuinman' ie zien in St.-Niklaas Robert Paul in Terneuzen KNS speelt nieuw Vlaams werk De Biechtvaders The Sultans in De Media Stroperige Ballades Seeftheater Antwerpen speelt 'Harold en Maude' van Higgins NOG TE ZIEN NOG TE ZIEN AS V 1811111111 ■li FORD CREDIT EN OVER DE VOORDELEN VAN FORP1 T1 ■MAAR VERDER gaat alles goed' is een grootst opgezette musical door het Rot terDanstheater, waaraan 70 Rotterdamse amateurs meewerken. Him voorstelling is zaterdag 11 april te zien in het Zuid landtheater in Terneuzen. Het is een van oorsprong Amerikaanse mu sical, geschreven door het duo Sondheim en Furth: De musical ging 24 maart jongstleden in het Rotterdamse Luxortheater in première, pe regie is in handen van Huub 't Hoen, de choreografie van Hannah de Leeuwe en Gert Biesta en Charles van der Veeke verzorgen de muzikale begeleiding. 'Maar Verder Gaat Alles Goed' gaat over drie studenten die in 1955 afstuderen. Zij zit ten vol artistieke plannen en hebben onderling een hechte band. Bij Frank, het muzikale ta lent van de drie, verwateren de iedealen al snel en hij laat zich meeslepen in de wereld van glamour en het grote geld. Zijn integere vriend Charles, een briljante geest met wie hij samen musicals schrijft, verwijt hem dit Dat betekent het einde van hun vriendschap en sa menwerking. Mary, die een goede boterham verdient met het schrijven van bestsellers, stelt zich op als 'bliksemafleider' en probeert de twee weer tot elkaar te brengen. Dit mislukt op een vrese lijke manier en zij keert uiteindelijk ook Frank de rug toe, ondanks haar geheime liefde voor hem. Hoe een en ander zich ontwikkelt, kan de toeschouwer zien tijdens een ruim twee uur durend spektakel, waarin het drietal over een periode van dertig jaar gevolgd wordt De musical begint om 20.00 uur. Entree 16 gulden. Jasperina de Jong. foto hans tobi ■VROEGER IS dood' van Ine Schenkkan draait vanavond in Filmhuis Zuidland. Jaspe rina de Jong, Max Croiset en Elise Hoomans vertol ken de hoofdrollen in deze Nederlandse film, naar een boek van Inez van Dullemen. De film vertelt het ver haal van de ouders van Van Dullemen. Dat waren welgestelde mensen die niet nadachten over oud worden of voorzieningen troffen voor de oude dag. De vader werd dement, de moeder lichamelijk ziek. De dochter rent heen en weer tussen haar eigen huis en dat van haar ouders, tussen het zieken huis en een ouden-van- dagen-huis. Haar ouders gaan nu pas voor haar le ven. Aanvang 20.00 uur. Ên- tree 6,-CJP/Pas 65 ƒ5,- IN DE Willibrordusbasiliek te Hulst speelt zondag 12 april het Koperensemble Paul van Belzen. Een kwintet van koperblazers dat hoog in aanzien staat in Zeeland en ver daarbuiten. De samen stelling: leider en oprichter Paul van Belzen (trompet), Ronald Baljeu (trompet), Leo Geelhoed (trombone), Piet de Witte (hoorn) en Jos Mol (bastuba). Tevens treedt de Cantorij der Ba siliek onder leiding van Anton de Kort treedt op voor eigen publiek. Het programma ver meldt composities van Bach, Pachelbel, Schütz, Strawisnky en Manneke. Aanvang 15.00 uur. Entree 7,50, CJP en 65+ƒ5,-. BI DE stadsschouwburg te ST.-Niklaas wordt dinsdag M april het toneelstuk De tuinman van de koning opge voerd van de bekende schrij ver Walter van den Broeck. De voorstelling begint om 20.00 uur. Schrijver Walter van den Broeck heeft al veel tekendheid gekregen door 2Ón romans en andere to neelstukken Naar aanleiding van een van hem, Brief aan noudewijn' is hij bij de ko- ®ng ontboden, maar hij ont- de tuinman, die een °?®tje gepikeerd is omdat ™et eerst met hem een on thoud heeft plaatsgehad. ^kttemin komt het tot een gesprek met de tuinman. ™erbij komt het het een en J~7r 'os' wat voor de kijkers n interessante opvoering is. Bet stuk wordt geregisseerd oor Walter Tillemans, Lc "Bips speelt de tuinman. DE HULSTERSE musicus Jo Ivens voert diverse ke ren de Matthaus Passion van J.S. Bach uit. Donderdag 9 april in de kerk van de St-Pietersabdij in Gent, met de Gentse orato riumvereniging, het West- Vlaams Orkest en gerenom meerde solisten als Zeger van der Steene (evangelist), Ria Bollen (alt) en Hans Zomer (Christus). Aanvang 19.30 uur. Dinsdag 14 april diri geert hij weer de Mat thaus. Deze uitvoering is georganiseerd door de Ro tary in het kader van de Polioplus-actie. De toe gangskaarten kosten 32,50 en tien gulden wordt besteed aan deze ac tie. De uitvoering is in de Grote of Maria Magdale- nakerk in Goes. Aanvang 19.00 uur. Ook hier het Gents oratorumkoor en het West-Vlaamse orkest. Wel andere solisten, onder an dere Bernard Kruyssen en Günther Moderegger en het meisjeskoor van St.- Bavo Humaniora wordt vervangen door de Zeeuwse koorschool. Groe pen krijgen voor deze uit voering korting. Woensdag 15 april vertolkt hetzelfde gezelschap de passiemu ziek in de stadsschouw burg van Brugge. Aanvang 20.00 uur. VOOR DE Opera voor Vlaanderen stopt, komt het gezelschap nog eens naar Brugge, waar in de stadsschouwburg maandag 13 april La Cenerentola oftewel Assepoester van Rossini wordt gespeeld. Aanvang 20.00 uur. Het libretto is gebaseerd op het sprookje van Charles Per- rault. Cenerentola wordt vooral gekenmerkt door zijn leven dige en schitterende muzikale vormgeving met een overvloed aan heerlijke melodieën. Tegelijk tekende Rossini zijn figuren opmerkelijk fris en oorspronkelijk. Centerentola wordt be handeld als een dienstbode en door iedereen vernederd, niet tegenstaande haar vriendelijke karakter. Een bedelaar, in werkelijkheid een filosoof en raadsman van de prins, wordt gastvrij door haar ontvangen, maar door haar stiefzusters het huis uitgejaagd. Een groep edelen komt vertellen dat de prins een bal orga niseert, waarop hij uit de aanwezige dames een vrouw zal kie zen. De prins en zijn knecht ruilen van kleding en tegelijk van waardigheid en de vermomde prins komt zen de lelijke zus ters ophalen. Hij ziet echter de lieftallige Cenerentola en wordt onmiddellijk op haar verliefd, maar haar familie ver telt hem dat zij slechts een meid is. Iedereen gaat naar het bal en Cenerentola blijft alleen achter. In het paleis bereikt het feest zijn hoogtepunt, als plots een mooie vreemdelinge bin nenkomt. IMITATOR Robert Paul zet morgen, vrijdag 10 april, in het Terneuzense Zuidland theater zijn one-man-show 'Gekkenwerk' op de planken Het is het vierde theater programma van de gevierde showman Naast zijn be kende imitaties is hij zich steeds meer gaan toeleggen op andere aspecten van het theatervak, maar zijn han delsmerk is hij altij trouw gebleven. Zijn vorige programma had als thema de computer en de chip. 'Gekkenwerk' is daarentegen een stuk per soonlijker getint. Het laat zijn publiek kennis maken met dingen uit hetdagelijks leven, en is voor een deel ge baseerd op dingen die Robert Paul zelf heeft meegemaakt. De muzikale begeleiding is zoals altijd in handen van Guy de Mey (tenor). foto archief de stem VOOR DE 34e achtereen volgende keer wordt za terdag 11 april in de St.- Baafskerk te Aardenburg de Matthaus-passion van Johann Sebastian Bach uitgevoerd. Deze keer staat het geheel on der leiding van de Neder landse dirigent Ton Koop man. Het koor en barokorkest van de Nederlandse Bachver- eniging, The Amsterdam Ba roque Orchestra en het kna penkoor 'In Dulci Jubilo' uit St. Niklaas komen naar Aar denburg. Ze begeleiden so praan Agnès Mellon (Frank rijk), counter-tenor Michal Chance (Engeland) en zijn landgenoot de tenor Joseph Cornwell. Een andere tenor is de Belg Guy de Mey. Hij ver tolkt der rol van evangelist. Verder is de Nederlander Pe ter Kooy (bas) van de partij, evenals zijn landgenoot Harry van der Kamp (bas) die de Christuspartij voor zijn rekening neemt. De Uitvoering van de Mat thaus-passion in Zeeuwsch- Vlaanderen is al een jaren lange traditie. De basiliek te Hulst diende eerst als lokatie. Door onenigheid verhuisde men naar Axel, maar daar was de kerk te klein. In '54 werd voor de eerste plaats in de Kikkers tad een uitvoering gegeven. De Mathaus Passion van Bach is deze keer voor de eer ste keer op zaterdag. De tra ditie was om de passie op zon dagmiddag uit tè voeren. Za terdag 11 april in de St.- Baafskerk in Aardenburg, aanvang 14.00 uur. Toegang ƒ35,- (donateursplaatsen) en ƒ25,-. ROGER VAN Ransbeek, be kend als schrijver van scena rio's voor tv en theater, schreef een nieuw toneel werk voor de KNS in Ant werpen: De schuldvraag. Vanaf 11 april gaat deze pro- duktie van start in de Kleine Zaal van de KNS in de regie van Martin van Zundert. Het verhaal speelt rond de figuur van een correct en ge wetensvol leraar, een actief bestrijder van het nazisme tijdens de oorlog. Niettegen staande, of precies door?, zijn beginselvaste houding komt een van zijn leerlingen in de klauwen van het nazisme te recht. Na de oorlog wordt hij daardoor een slachtoffer van de repressie. Het stuk is een sober, intelligent, evenwich tig en menselijk onderzoek naar de verantwoordelijk heid van het individu en van de maatschappij. Robert Paul. foto rene stokvis Heimig van der Vegt (vleu gel/synthesizer), Erik Raay- man (gitaar/basgitaar) en Martin Dijst (slagwerk/per cussie). Het optreden in het Zuid landtheater begint om 20.00 uur. Entree 20,- CJP/Pas 65 ƒ14,-. ELK JAAR geeft het Zeeuws Jeugdorkest een con cert in een van de afdelingen. Axel en Hulst zijn al aan hun trekken gekomen en nu is Oostburg aan de beurt. Zaterdag 11 april treedt het Jeugd orkest onder leiding van Mathieu Meys op in het Ledel- theater in Oostburg. Op het programma staan de Jenasymfonie die toege schreven wordt aan Van Beethoven en het concerto voor altviool van Stamitz. De soliste Gisella Bergman, altvio liste van het Concertgebouworkest, staat borg voor excel lent musiceren. Verder treden tijdens het concert ook leer lingen op uit de eigen streek. Medewerking verlenen een gitaarensemble, blokfluit- groepen, een accordeonformatie, tweedejaars AMV-klas- sen en enkele solisljes. Aanvang 19.30 uur. Entree ƒ5,-. Leerlingen van de Muziekschool en kinderen tot 12 jaar be talen 2,50. HET ZEEUWS Orkest treedt vanavond en mor genavond op onder leiding van de vaste dirigent Louis Stotijn, die dit jaar een streep zet onder zijn jarenlange leiding aan de groep musici. Stotijn is een groot bewonderaar van Gustav Mahler en daarom wordt de eerste symfonie deze keer uitge voerd. Een werk dat goed de ge compliceerde, maar boeiende persoonlijkheid van zijn ma ker illustreert. Het werk is mooi en dankbaar voor de musici om uit te voeren. Wel eist het een grote muzikali teit van het orkest Voor de pauze wordt de Marche Hon- gro ise uit La Damnation de Faust van Berlioz gespeeld en vertolkt de pianist Mar- tijn van den Hoek het tweede pianoconcert van Liszt. Deze talentvolle Rotter damse pianist behaalde niet alleen zijn diploma's cum laude, hij kon ook zijn prij- zenkast aanvullen met een eerste prijs van het intercon- servatoriaal pianoconcours, de Prix d'Excellence en de Goetheprijs. Hij is bekend van radio en tv en werkt mo menteel aan de voorberei ding op de Nederlandse mu ziekprijs. Het Zeeuws Orkest treedt op in Vlissingen, van avond in de St.-Jacobskerk en vrijdag 10 april in de Con certzaal in Middelburg. Aan vang van beide concerten 20.00 uur. Martijn van den Hoek, pianist x>an het Zeeuws Orkest. fotoarchief de stem TWEE OUDERE pastoors krijgen bezoek van twee jon gere collega's. Dat is het be gin van het toneelstuk De Biechtvaders, dat zaterdag 11 april te zien is in cultureel centrum Scharpoord in Knokke-Heist. De priesters hebben van hun bisschop opdracht gehad samen godsdienstoefeningen te houdea Er ontstaat een genadeloze woordenoolog tussen de twee oudere pas toors, die het idealisme van hun jongere collega's danig op de proef stelt. Acteurs zijn onder andere Jo de Meyere en Dries Wie me. De Biechtvaders begint om 20.30 uur. THE SULTANS is de naam van een nieuwe Belgische bluesband. De groep onder leiding van zanger Gerald Rijlant staat klaar om de plaats van de onlangs opge heven Blue Bot in te nemen. Het rommelt dus aan het Belgische bluesfront. The Sultans treden zater dag 11 april op in De Media in Eeklo. Het gaat daarbij om een zogenaamde try-out, als voorbereiding op het officiële debuur van de groep in het voorprogramma van John Mayall, die 25 april in Peer optreedt. De groep bestaat naast Ge rald Rijlant uit gitarist Luc Plettinckx, drummer Wil- fried Maes, de saxofonisten Luc Willockx en Mare Smits, en bassist Jef Boupry. The Sultans spelen voorname lijk zogenaamde Chicago- bluesmuziek. Hoewel de groep nog niet op de plan ken heeft gestaan, zijn er nu al plannen voor een plaat die eind dit jaar zou moeten verschijnen. Het optreden in De Me dia begint om 20.30 uur en de toegang kost slechts 80 frank. BLUESFREAK RIES de Vuyst en zijn vriend Jan Schippers treden vanavond op in café De Ster in Terneu zen. Ries de Vuyst is als zan ger van de groep Avalanche een 'ouwe rot' in de muziek wereld, maar voor Jan Schippers is het de eerste keer dat hij het podium be klimt sinds hij een paar jaar terug de gitaar oppakte. Zijn zangcarrieère begon naar eigen zeggen zes weken gele» den. Het tweetal zal akoestische nummers ten gehore bren gen. Het tweetal belooft er een dolle boel van te maken. Zelf zeggen ze: „Het reper toire zal bestaan uit: walge lijke stroperige ballades van een stuitende sentimentali teit, onnozele drankliederen, wat oude en niet zo oude blues en enkele flitsende gi- taarinstumentals met origi nele eigen arrangementen, waar ze tot nu toe nog niet één keer uit zijn gekomen". Het is te hopen dat dat vanavond wel lukt. Het op treden begint om 22.00 uur en de entree is gratis. IN HET kleinste theater in Antwerpen wordt de ko mende vijf weken de produk- tie Harold en Maude van Co lin Higgins gespeeld. Het Seeftheter aan de Diepe- straat 34/1 is voor een klein publiek elke vrijdag en za terdag geopend. De acteurs en actrices spelen op een na tuurlijke wijze, zonder valse pathos. Ook maken zij eigen produkies en de sfeer van het intieme theater staat samen met de kwaliteit borg voor een gezellige avond uit. Harold en Maude is het knettergekke verhaal van twee mensen die bij nader inzien toch niet zo dwaas blijken te zijn. Harold is een vreemde jongen met een merkwaardige hobby: be- gravenissen bezoeken en zelfmoord plegen. Maude is een lieve vrouw van bijna 80 voor wie geld maar een vreemde uitvinding is. Daarom 'neemt' ze gewoon wat ze nodig heeft. De twee ontmoeten elkaar en de liefde ontluikt, tot grote ergernis van hen die 'normaal' zijn, maar wat is normaal? Speeldata 10, 11, 17, 18, 24 en 25 april, 1, 2, 8 en 9 mei. Aanvang 20.30 uur. Schilderij van Joke van Klaveren. - foto wim kooyman AXEL - DE TERNEUZENSE kunstenares Joke van Klaveren interresseert zich voor surrealistische kunst 'omdat je zo heerlijk met fantasieën bezig kunt zijn; fantasieën waar iedereen vervolgens weer zijn of haar eigen visie aan kan geven'. De beelden die zij op het doek probeert vast te leggen ko men uit haar onderbewustzijn, en hebben rijke kleuren. De landschappen die zij schildert zijn geïnspireerd door haar woonomgeving: het Zeeuwsch-Vlaamse landschap. Werk van haar is te zien in het streekmuseum 'Het Land van Axel'. Het is de eerste van een reeks van négen tentoon stellingen in het streekmuseum. Van Klaveren studeerde aan de Academie voor Schone Kunsten in Eeklo en kreeg daar onder meer les van de be kende Vlaamse kunstenaar Luc Verstraete. Daarna volgde zij nog enkele jaren een cursus grafiek. De tentoonstelling in Axel geeft een goed beeld van haar surrealistisch werk. Zij houdt zich ook bezig met landschappen en pentekeningen. Het is de eerste keer dat de Terneuzense haar werk in het open baar vertoont. De tentoonstelling is te zien op woensdag, donderdag, vrij dag en zaterdag van 13 tot 17 uur. Tot 3 mei ST.-NIKLAAS - Wie eeu wen geleden een boek wenste gaf aan een klerk de opdracht om het desbe treffende geschrift te co- piëren. Zo onstonden ver schillende getijdenboeken. De klerk schreef de naam van de opdrachtgever in het boek. Later na het uitvinden van de boekdrukkunst werd het gemakkelijker meerdere exemplaren te produceren. Daardoor werd de band tus sen de drukker en de bezitter verbroken. De boekeigenaar moest nu zelf zijn eigen domsmerk aanbrengen en dit leidde tot het onstaan van het 'exlibris'. In verschillende musea in Sint Niklaas zijn tot eind april nog exposities over gra fiek. Ze geven een duidelijk beeld van het onstaan en de geschiedenis van de exlibris. De biënnale van de klein grafiek vindt plaats in de Ci- pierage waar men grafisch werk van Edgard Tijtgat kan bewonderen. Hij blonk uit door een typische vormen taal en eigen kleuren. Een schilder die minder bekend is door zijn grafiek een tak van zijn kunstenaarsschap dat zeker het bestuderen waard is. De oudstudenten van het Hoger Instituut van Antwer pen stellen hun grafiek ten toon in de Bank van Brussel en Lambert en een selektie van de inzendingen voor de internationale exlibriswed- strijd is te zien in het Stede lijk Museum. In dit zelfde ge bouw is ook een zaal inge ruimd voor de graficus Emiel Hoorne. Hij toont de ver schillende mogelijkheden van de kleingrafiek en illu streert dit met werk van de laatste 20 jaar. In de ciepirage wordt de schijnwerper gezet op de 18de eeuwse graficus Emma nuel De Gendt een van de be langrijkste boekdrukkers uit zijn tijd. In het Exlibriscen- trum zelf ka men kennis ma ken met verschillende bui tenlandse en Belgische ont werpers van de exlibris, het persoonlijke visitekaartje van de boekenbezitters. Nog te zien tot 27 april. Bijna alle gebouwen waar geëxposeerd wordt zijn ge opend van 14.00 tot 17.00 uur en op zaterdag en zondag te vens van 10.00 tot 12.00 of 13.00 uur. Galerij Nummer 1 Ter neuzen. Honderden beschil derde en versierde paaseie ren. Tot 25 april. Open: dins dag t/m vrijdag 14-18 uur. Vrijdags ook 19-21 uur. Za terdag 14-17 uur. De Vaart Terneuzen. Foto's van Peter van Wijck. Open: dagelijks 16.30 tot 18.00 uur. Donderdag ook 19-21 uur. Art House Biervliet. Ver sierde eieren van verschil lende kunstenaars. Verder droogbloemen van Lucia Robert-Wijnen en aquarel len van Krijn Doollaard. Tot 30 april. Open maandag t/m vrijdag 9-12 uur. Zaterdag 9-12 en 13-16 uur. L'Escaut Terneuzen. Werk uit vaste collectie van Galerie L'Esprit Clinge. Streekmuseum IJzendlj- ke. Expositie 'De Posterijen in verleden en heden'. Tot 25 oktober. Open maandag t/m vrijdag 10-12 en 13-17 uur. Weekend 14-17 uur. Galerie Esprit Clinge. Zicht op Zeeland. Over zichtstentoonstelling van Zeeuwse kunst met 16 ver schillende kunstenaars. Tot 16 april. Galerie Trouvaille Ter neuzen. Schilderijen van J. Durivault. Tot 31 mei. Open tijdens winkeluren. Kunstuitleen Middelburg. Werk van fotografen Paul den Hollander, Eric van Straaten en Wout Berger. Tot en met 4 april. Ook ke ramiek van Roel Mollema. Tot en met april. Open: dinsdag t/m zaterdag 13-17 uur. Donderdag 19-21 uur. De Singel Antwerpen. Drie Belgische architecten met werk van de onlangs overleden architect Mare Dessauvage. Tot 12 april. Dinsdag t/m zondag 13-18.30 uur. Eindredactie: Emile Calon en Joep Trommelen.

de Stem | 1987 | | pagina 23