NIEUWE BAYERJN-TRAINER JUPP HEYNCKES: Berlusconi, de man die Gullit kocht top Zeilcoach rekent op Olympische 'metaal' xx Doping: de opmars van de chemische atleten Renegade '81 tnault specialist )E STEM SPORT EXTRA DONDERDAG 9 APRIL 1987 u betaalt van de nieuw 7.035,-. Daarvoor kunt rij de effectieve rente der Aat baseert zijn aftrekbaar!) Na vier jaa [4.500 - te betalen. dan drie dingen doen: teer betalen, de lening vet )5 Junior inruilen voor rde van uw huidige ste kan een goed plan zijn Ie kans dat uw 'Junioti noj lor' is en nog meer oplevei 'n Prima manier riezierig te rijden. Dat geld alle 30 uitvoeringen vai ier. Wat let u om 'ns bij o« [eynckes en zij n spelers, bn? aanbieding geldt tot De lening wordt verstrek lbot Financiering onderdt |oorwaarden van een huur jrnst nimmer v.a«16.595,- TS LPG zwart 90.000km lit Specialist 076-614644 sion Center de Snelweg ÖNCHENGLADBACH - Die maandagmorgen ïebben de trouwe supporters zich, ondanks de ruilerige regen, bij het oefenveld van Borussia lerzameld. Vol bewondering begroeten zij Jupp )pmerkelijk Tegenbod Bouwwereld Concurrent Show Controles Records Softdrugs T48 i gouden, voor een Neder- lu gedurende 48 maandei ®d®y'aa den Bergeil6r Ste~ 111.3% bedraagt (die rentl °8e verwachtingen op de po- I v lu meg, die zijn topzeilers in de Van onze sportredactie JTERDAM - De natio- je zeiltop gaat het voor- ilympische seizoen in met zekerheid, dat bonds- oach Henri van der Aat de l0Ogste eisen stelt aan zijn ■ernploegleden. Bij de jympische regatta van 988 in Pusan moeten de Nederlandse watersporters n elke van de acht klassen rertegenwoordigd zijn. De v,eede en belangrijkere eis ■an Van der Aat is, dat er in ;uid-Korea vier medailles noeten worden gehaald. In bij de Olympische Zo- afgelopen zomer bezetten. De Europese kampioensduo's Bak- ker/Vandenberg (Star) en de Van Bladels (Tornado) plus het 470-dameskoppel Van der Voo- ren/Stavenuiter en plankzeiler Beintsema behoorden toen tot de top-drie van de wereld. In 1987 en 1988 moeten die klasse ringen in de visie van Van der Aat zeker gehandhaafd kun nen worden. „Je moet boven dien doelen stellen. Dat is top sport. We gaan naar Pusan voor medailles, niet omdat deelnemen zo leuk is". Binnenkort hebben coach Van der Aat en ploegleider Du- pon van het Koninklijk Neder lands Watersport Verbond (KNWV) een gesprek met het Nederlands Olympisch Comité (NOC) over de route tot aan de Olympische Spelen. De kwali ficatie moet in het voor-Olym pische seizoen worden afge dwongen, een definitieve aan wijzing wordt bij vormbehoud in 1988 gedaan. „Het eerste be lang is, dat we in elke klasse, ook de Soling, een plaats bij de eerste acht landen van de we reld bereiken. Dan zijn we ze ker van Olympische deelne ming. De wereldtitelstrijd voor alle Olympische klassen in Kiel is het meest bepalend. De EK's en de regatta's van Hyères en Medemblik tellen ook mee. Als je buiten de eerste acht bij het WK valt, maar de Olympische week van Hyères wint, dan ben je toch wel zeker van kwalifi catie", aldus Van der Aat. Het voornaamste doel van dit jaar is, dat de acht Olympi sche klassen (Finn, 470 dames en heren, Star, Tornado, FD, Soling en plank) zich na dit sei zoen verzekerd weten van een Olympische deelnemer. „De personen zijn van minder be lang. Slechts als iemand van uitzonderlijke kwaliteit is, zo als Stephan van den Berg vier jaar geleden, dan is vroegtij dige aanwijzing normaal. Zulke toppers hebben rust no dig om zich helemaal op de Spelen te kunnen richten". „Ik denk, dat we in drie klas sen zo'n situatie krijgen. In de andere categorieën, waar na dit jaar mogelijk meerdere poten tiële kandidaten doorkomen, zullen de zeilers pas in de nog lange zeilzomer van 1988 wor- "den aangewezen. Het NOC zal die definitieve keus aan ons overlaten. Wij gaan daarbij uit van een puntentelling over de verschillende grote regatta's. Het moet niet zo worden, dat ik als bondscoach zo iemand mag aanwijzen. Dat werkt vriend jespolitiek in de hand. Het gaat om rechtvaardige, van te voren vastgestelde normen", aldus Van der Aat, die een dergelijke situatie toejuicht, omdat daar door lange tijd een positieve concurrentie binnen zijn kern ploeg blijft bestaan. Zeilster Tonnie van der Voo- ren, in 1985 wereldkampioene in de 470-dames, en Tornado bemanning Cees van Bladel, Europees kampioen, zien het nut van die concurrentie. „Zei len heeft meer aspecten dan al leen de lichamelijke prestatie. Het materiaal is van groot be lang. Dat kun je alleen opti maal krijgen in goede samen werking", aldus het duo, dat in die visie ondersteund wordt door coach Van der Aat. „Bij de buitenlandse wedstrijden, die van minder belang zijn, word je voortdurend voor de gek ge houden. Niemand laat zien, wat hij werkelijk kan. Daardoor kun je moeilijk de echte boot snelheid meten. Later kun je weer verrast worden". Voor de Olympische Spelen loopt de voorbereiding volgens Van der Aat optimaal. De Ne derlandse zeilploeg heeft in het afgelopen najaar als enige niet-Aziatische équipe het Olympische water van Pusan kunnen testen. „Die voorsprong op het buitenland moet worden behouden. Naar de voor-Olym pische zeilwedstrijden van sep tember zullen we vooral gaan om de gegevens van 1986 te verifiëren. Slechts de kielboten, de Solings en Stars, bij ven thuis. Deels om wedstrijdtech- nische redenen, de grote regat ta's voor deze klassen zijn in dezelfde periode, deels om fi nanciële redenen". Werken met vedetten fijn' |TW. EXCL. AFLEVERINGSKOSTEN 1440- BEHOUDEN! PEUGEOT TALBOT LEASE, ll TEGEN EEN AANTREKKELIJKE PRIJS. JlF f474,- PER MAAND (EXCL. BTW) 3 MAANDEN EN 20.000 KM PER JAAR. |(ECE NORM A70): BIJ 120 KM/U CONSTANT EN IN STADSVERKEER I OP 17,2. tel.: 01684-2390. a, tel.: 01170-2255. Lixweg, tel.: 01620-22150. 1-36328/36450. 17, tel.: 01670-66721. A/eg 21, tel.: 01150-12035. brtstraat 4, tel.: 01176-1409. 22, tel.: 01680-23380. 4 I2X 'erkoop, onderhoud en reparatie. >sestraat 45, Breda. Tel. 076-614644. 25-tal goede gebr. occ., gar. vlg. afspr. a DX aut. als nw. APK 8257 1600 Luxe Combi LPG 80 APKW APK i.st.v.nw. t.81 90MX APK t.8032il 200 riw. type i.st.v.nw. APK 80- 13-drs. i.st.v.nw.APK 803' _S combi als nw. APK t.823 GLS LPG APK 81 sa de Luxe APK-gek. 79 v.a 3-drs. 78 i EX 5 speed 3 drs. APK eind 793/- i.z.g.st. APK 82 (PK 75 lecial met LPG 80 c. mog. Rochussenstr, 12. 076-214°M ie, op-/afrit bij café Roskam), jr, vrijdag koopavond. K»rJanSeuren Het onbegrip "heeft inmiddels plaats gemaakt voor caardering. Dat hij juist naar de aartsrivaal vertrekt, ïebben de supporters hem met veel moeite vergeven. Of rials een 58-jarige supporter zegt: „Der Jupp is de beste rainer van West-Duitsland. Hij verdient het een topclub e trainen". Heynckes loodste Gladbach naar de halve fi- lales van de UEFA-cup en drie dagen later werd Bre- nen - sinds 1984 op eigen veld zonder verlies - ontluis- erd. tracten van Borowka, Lienen en Krauss werden verlengd. De contractverlenging van Heync kes leek een formaliteit omdat hij enkele maanden geleden een prachtig huis vlakbij sta dion Bökelberg had laten bou wen. Des te opmerkelijker was het verzoek van Heynckes aan alle spelers om zich vier dagen voor de EC-uitwedstrijd tegen Guimaraes bij hem thuis te melden. Heynckes had alle se lectie-spelers persoonlijk bena derd. De mededeling dat hij met ingang van 1 juli naar FC Bayern zou gaan sloeg in als een bom. Ofschoon de meningen van de Bayern-spelers over de komst van Heynckes sterk uit eenlopen, ziet hij de overgang met vertrouwen tegemoet. Vol gens zijn vrienden en kennis sen is Heynckes als trainer in de loop der jaren in zijn voor deel veranderd. Toen hij bij Borussia Udo Lattek als hoofd trainer opvolgde maakte hij re gelmatig ruzie met journalis ten, leverde kritiek als zijn elf tal had verloren en maakte zich over allerlei zaken druk die dat niet waard waren. In de afgelo pen jaren heeft Heynckes veel geleerd. Hij is spraakzamer ge worden, gaat kernachtige' uit- Voor de Duitse voetbalwe- ïld kwam de transfer van het aar als een volslagen verras ing. Alleen Borussia-manager ielmut Grashoff was op de loogte van het vertrek van leynckes. Bayern informeerde orig jaar al naar Heynckes, laar toen hield de Borussia- rainer de boot af, omdat hij ijn contract in Mönchenglad- ach wilde voltooien. Geruch- en dat Heynckes ook bij Real ladrid terecht zou kunnen en ovendien sterspeler Uwe lata zou kunnen meenemen, otkent de trainer met klem. eynckes bevestigt dat het be- taur van Real Madrid contact aet hem heeft gezocht, maar j het de Spanjaarden weten at zij eerst met Borussia Mön- iengladbach contact moesten pnemen. „Sindsdien heb ik iets meer van Real Madrid ehoord", zegt Heynckes. *>k de spelers werden door de euze van Heynckes volledig errast. Enkele dagen eerder ad de trainer verkondigd dat jorussia met de huidige selec- e grote tijden tegemoet gaat. alent is voldoende aanwezig nhetBorussia-bestuur zou al- jen moeten zorgen dat de con- Jupp Heynckes: „Borussia is geen slechte vereniging, maar bij Bayern kan ik me verbeteren". - fotoanp HIJ SPEELDE in tien jaar 346 wedstrijden .voor Borussia Mön chengladbach, kwam 39 keer uit voor het Duitse elftal. Negen jaar geleden nam Jupp Heynckes afscheid als actief voetballer in de Bundesliga. Hij werd assistent-trainer van Udo Lattek bij Gladbach, volgde hem 12 maanden later op en maakt dit jaar zijn achtste seizoen als hoofdcoach van Borussia vol. Het betekent voorlopig ook zijn laatste seizoen bij de Bundes- liga-club. Heynckes heeft een twee-jarig contract getekend bij concurrent FC Bayern München nadat Lattek een verbintenis met FC KÖIn was aangegaan. De transfer van Heynckes naar München was in Mönchengladbach dagenlang het gesprek van de dag. Heynckes is immers groot geworden bij Borussia, hoorde intussen tot de inboedel van de club. Zijn vertrek naar Bayern werd door sommigen als regelrecht verraad beschouwd. spraken niet uit de weg en den Heynckes en bondscoach staat ook voor de mening van Franz Beckenbauer als enigen anderen open. in staat geacht bij Bayern de functie van Lattek te kunnen ODVOeden overnemen. Dat hij als een van de beste Duitse trainers wordt In Duitse voetbalkringen wor- beschouwd laat Heynckes koud. Hij beseft goed dat in München topprestaties worden verlangd, veel meer dan bij Bo russia. De inkomsten uit Euro pees voetbal zijn hard nodig om de begroting rond te krijgen. De tegenstellingen tussen beide clubs zijn enorm. Borussia leidt, door gebrek aan geld, jonge spelers op tot Bundes- liga-spelers en Bayern koopt de beste spelers om een Euro pees topteam te vormen. Lo- thar Matthaus en Klaus Augenthaler van Bayern heb ben al aangekondigd Heynckes in München op te voeden. „Borussia is geen slechte vereniging, maar bij Bayern kan ik mij verbeteren. Tegen hun aanbod kon ik niet 'neen' zeggen. De overgang is een grote uitdaging. Werken met vedetten schrikt mij trouwens niet af, integendeel zelfs. Door de grotere capaciteit van het stadion is Bayern in staat top- spelers aan te trekken. De ge meente Mönchengladbach heeft in 1974 verzuimd te profi teren toen het WK in West- Duitsland werd gehouden. Nieuwe stadions werden ge bouwd of bestaande werden uitgebreid. Met het stadion van Borussia gebeurde niets. Het maakt mij niets uit dat in München elk seizoen hoge eisen aan de trainer worden gesteld. Ik heb er geen moeite mee dat de spelers mij willen testen. Dat gebeurde ook toen Lattek Borussia kwam trainen en het hoort gewoon bij voetbal. In mijn laatste jaar bij Borussia wil ik de UEFA-cup en de DFB-beker winnen. Gelet op de huidige vorm van het elftal moet dat mogelijk zijn", zegt Heynckes. Heynckes was bij Borussia hard op weg het record van wijlen Hennes Weisweiler te evenaren. Weisweiler was 11 jaar trainer in Mönchenglad bach en behaalde grote succes sen met de club. Heynckes maakt dit jaar zijn achtste sei zoen vol. Toeval of niet, maar hét is al de tweede keer dat Heynckes Lattek als trainer opvolgt. Borussia Mön chengladbach heeft sinds het debuut in de Bundesliga in 1965, slechts drie trainers 'ver bruikt'. Daarmee bekleedt de club een uitzonderingspositie in de Bundesliga waar jaarlijks de nodige trainers de laan wor den uitgestuurd. Borussia-manager Helmuth Grashoff ziet Heynckes met lede ogen vertrekken. Sinds 1965 geldt de club als leveran cier van talentvolle spelers aan de grote clubs in binnen- en buitenland. Netzer, de Denen Jensen en Simonsen, Del'Haye, Matthaus en Mill, om maar en kele namen te noemen, moesten worden verkocht om de finan ciële huishouding rond te krij gen. Grashoff heeft begroot dat aan de komende EC-wedstrij den 1 miljoen Duitse Mark moet worden overgehouden. Dan kunnen alle spelers voor de club behouden blijven. Het kleine stadion in Mön chengladbach, toeschouwers capaciteit 35.000, blijft volgens de manager altijd het struikel blok voor de club. Als de grote clubs aan de deur kloppen kan Borussia bijna geen tegenbod op de vaak veel te hoge trans fersommen doen. Dit jaar was het aantal toeschouwers in de thuiswedstrijden op 26.000 be groot. Gemiddeld passeerden tót dusver 20.000 mensen de kassa's. „Voor Duitse begrip pen is dit stadion gezellig, maar veel te klein. Wij zijn nu af hankelijk van de recette uit de wedstrijd tegen Dundee Uni ted. Op het einde van elk sei zoen wordt de jacht op onze spelers geopend", verzucht Grashoff. Door onze correspondent nieuwe Berende [kollektie vg-fVi ROME - Tegenslag en pech zijn woorden, die niet voorkomen in de dictio naire van Silvio Berlusco ni. De man, die in enkele jaren tijds is opgeklommen tot de beroemste onderne mer van Italië na de grote fiat-baas Giovanni Agnel li, heeft alles wat hij tot nu toe aanraakte, in goud zien veranderen. Alleen met grote hobby AC Milan V'il het nog niet zo vlotten. De voetbalclub, waarvan hij in maart 1986 voorzitter Jverd, draait nog niet zoals Berlusconi zich dat voor stelt. De Nederlanders Gullit en Van Basten, met vole miljoenen naar Mi- laah gelokt, moeten daar verandering in brengen. Zo is het de laatste jaren steeds gegaan: waar Berlusco ni privé-jet Goldstream landt, worden grote zaken ge- eaan. Toen de Goldstream vanuit Milaan koers zette naar het Eindhovense vlieg veld Welschap, nam Berlus- ®ni aan boord de laatste de- I «Is nog even door met zijn managers. Wat hij de PSV- ?®tuurders uiteindelijk in "°tel Cocagne aanbood, was i n ^at Ge Eindhovenaren Ronden weigeren. Wie is deze 51-jarige Ita- voo11 17 roili0611 betaalt dan [looi, een speler die hij slechts heer aan het werk zag en i nog wel bij een oefentoer vorig jaar zomer in Bar celona? De naam Berlusconi wordt een begrip in Italië in het begin van de jaren '80 wanneer hij zich met de tele- -visiebranche gaat bezig hou den. Maar op dat moment is hij al een rijk man. Berlusconi legde de basis voor zijn fortuin in de bouwwereld. Geboren en getogen Milanees, kiest hij na zijn rechtenstudie voor het bedrijfsleven. Het natuurtalent Berlusconi is met 23 al directeur-generaal van een bouwbedrijf. Na twee jaar kent hij het klappen van de zweep volledig. 'Snotneus Berlusconi' pakte projecten aan waar gevestigde onderne mingen voor terugdeinzen. Hij richt een bouwconsortium op wat in vijf jaar tijds in Brug- herio (Milaan) een stad voor 4.000 inwoners uit de grond stampt. Na Brugherio begin nen in 1969 de werkzaamhe den voor Milaan Twee, een nog ambitieuzer project. In Milaan Twee vinden tiendui zend mensen een comfortabele huisvesting. Mensen van het type waar Berlusconi van houdt: Italiaanse yuppies. Jonge, sportieve, goedverdie nende mensen, die hechten aan de statussymbolen van een mooi huis en en vlotte auto. „Milaan Twee", zo ad verteert Berlusconi, „biedt u een huis dat past bij het succes dat u heeft". In 1979 neemt hij een klein televisiestation over, Telemi- lano. De overname luidt het begin in van een heel nieuw televisie-tijdperk in Italië. Tot dan toe wilde het met de par ticuliere televisie nog niet zo lukken. Nadat de Italiaanse rechters na een jarenlange strijd hebben uitgemaakt dat het afgelopen moet zijn met het monopolie van de RAI- staatstelevisie en dat iedereen in principe het recht moet hebben via de beeldbuis de huiskamer in te dringen, breekt in Italië de paniek uit. De amateurzenders drukken elkaar haast uit de ether. In 1979 zijn er ruim 1100 actief, de ene nog amateuristischer dan de andere. De wat grotere particuliere zenders worden gerund door machtige uitge vers, maar ook zij weten eigenlijk niet wat televisie maken is. De officiële staats televisie RAI kan na een kort stondig succes van de particu liere zenders de concurrentie volledig aan. Maar waar de uitgevers falen, daar slaagt Berlusconi. Hij weet de particuliere televisie uit te bouwen tot een geduchte concurrent van de RAI. Al snel beschikt hij over drie zenders die in het hele land hoge kijkcijfers scoren. Ber lusconi met zijn miljoenen uit de bouwwereld, maakt vol wassen televisie, goed amuse ment maar ook uitstekende informatieve programma's. „Televisie", zo luidt zijn mot to, „moet afwisselend zijn als moeder, vrouw en maitresse". Berlusconi creëert een com plete amusementsindustrie als toeleveringsbedrijf voor zijn zenders. Adverteerders weten de veelbekeken programma's van de Milanees te vinden. De televisiekoning vangt jaar lijks ongeveer 1 miljard dollar aan reclame-inkomsten. Italië wordt voor Berlusconi te klein. Hij slaat zijn vleugels uit naar Frankrijk, waar hij in navolging van zijn Ita liaanse Canale Cinque de zen der La Cincq op poten zet. Met een scheef oog kijkt de Ita liaan ook naar Nederland. Met industrie-giganten als Philips, Heineken en Unilever, die on tevreden zijn over de beperkte Ster-zendtijd, buigt hij zich over de mogelijkheden van commerciële televisie in Ne derland. In 1986 koopt Berlusconi AC Milan. Een Italiaanse topon dernemer behoort immers ook een voetbalelftal te hebben. Berlusconi's droom: kampioen te worden voor het Juventus van Giovanni Agnelli. Berlusconi leidt AC Milan zoals hij zijn andere onderne mingen leidt, de club is ge woon een van de vele dochter bedrijven van zijn holding Fi- nivest. Een van zijn van be tere managers, Adriano Gal- liani, heeft de dagelijkse lei ding als gedelegeerd bestuur der. Ook bij het voetbal verloo chent Berlusconi's aard zich niet. Berlusconi wil zondag middag genieten. Hij houdt niet van ingewikkelde tacti sche concepten, die de ziel uit het spel halen. „Voetbal is in principe heel eenvoudig", zo zegt hij. Berlusconi is dan ook De Italiaanse magnaat Silvio Berlusconi, die 17 miljoen over had voor het aantrekken van Ruud Gullit. - fotoap niet te beroerd om Milans grote trainer Nils Liedholm, in de pers steeds eerbiedig aangeduid als 'mister' als een schooljongen de les te lezen. Sport is show, amusement. Het publiek moet aan zijn trekken komen. Verliezen is erg, maar een saaie, slechte wedstrijd is nog veel erger. Geen wonder dat het vanaf het eerste moment klikte tus sen Berlusconi en Gullit. De Nederlander is een spectacu lair speler met een opvallend uiterlijk, die ook nog ambities in de richting van de show- bussiness heeft. Voor Berlus coni belichaamt Gullit de vloeiende overgang tussen sport en amusement. De laatste 25 j aar is de topsport verziekt door do- pinggebruik. Hoeveel mensenlevens erdoor verlo ren zijn gegaan weet zelfs bij benadering niemand. Experts zijn het erover eens dat het aantal slacht offers, direkt en indirekt, aanzienlijk moet zijn. Toni Schumacher heeft het probleem weer in de aktualiteit gebracht en in Belgie is het Vlaamse ministerie van Leefmilieu en Volksgezondheid een offensief gestart. Op folders en affiches staat "Zonder doping raak je verder". De vraag is hoe veel topsporters daarin geloven. door Jean Nelissen MAASTRICHT - Aan het dopingfront verloopt de strijd precies zoals in alle oorlogen. Soms heerst betrekkelijke rust aan het front en dan weer is sprake van ver hoogde aktiviteit. Zoals nu 'in België. De Vlaamse mi nister Jan Lenssens kon niet langer voorbijgaan aan de onomstotelijke bewijzen, dat zijn land een eldorado van gebruikers en handela ren dreigde te worden. De Gazet van Antwerpen blokletterde op 25 novem ber 1986: 'Belgen slikken voor 93 miljoen pepmidde len'. En De Morgen bracht onder de kop 'Cortisone Connection' een onthul lende serie over de wielren ner William Tackaert, die verklaarde door een arts uit Izegem, dezelfde die in 1981 Freddy Maertens bij zijn come-back hielp, met ana bole steroïden te zijn 'plat- gespoten', zodat hij '...als een kikker werd opgebla zen, onderhuidse waterop- hoping en maagzweren kreeg....'. In 1987 laat Jan Lenssens in zijn land 2000 urinestalen onderzoeken. Hij heeft daarvoor 400.000 gulden ge reserveerd. Nieuw is dat niet alleen wielrenners gecontroleerd worden, maar ook voetbal lers, basketballers, hand ballers, atleten en volley ballers. En doorgaans bij verrassing. Ook tijdens Jumping Antwerpen von den deze maand na elke wedstrijd controles plaats. De straffen bij positieve re acties zijn niet gering: 8 da gen tot 3 maanden gevan genisstraf en een boete tot maximaal 120.000 BF, dat is ongeveer 6200 gulden. Het vorig jaar kreeg mi nister Jan Lenssens, be halve de door de kranten aangehaalde misstanden, ondermeer ook onder ogen een rapport van de Franse medicus Cachera, door de overheid belast met do- pingbestrijding in het De partement du Nord, dat aan België grenst. Cachera liet de Belgische minister weten dat '...op door Vlaamse doktoren uit geschreven recepten in Franse apotheken vracht wagens vol hormonale do- pingprodukten werden ge kocht...'. Aan de bijlagen voegde hij één recept toe, waarop werd voorgeschre ven: 100 doosjes Anadur, 100 dosissen Decadurabolin, 300 Stromba, 300 Stromba- ject, 100 Primobolan. Alle maal spierversterkende middelen. Er was ook nog een en- quete die minister Jan Lenssens aan het denken zette. Ondervraging van medici, aangesloten bij de Vereniging van Vlaamse Sportartsen, leerde dat liefst 83% van de dokters sportlieden (voetballers, wielrenners, atleten, mo torcrossers e.a.) kende die zich dopeerden. De dokters kenden ook 111 gevallen van sportlieden, die lever kanker hadden gekregen of impotent waren geworden. En zo spoedden zich de laatste tijd mensen van Lenssens door het Vlaamse land, die her en der contro les verrichten. Met (Lens sens) als einddoel: het te rugbrengen van dopingge- bruik tot nul. Een zeer hoog aangezet streven, dat wel nimmer haalbaar zal wor den. In het voetspoor van Toni Schumacher, die in zijn boek 'Anpfiff' vrijuit over dopinggebruik in de Bun desliga (vooral Captagon) schrijft, kwamen deze week nog andere onthullingen. Volgens dr. Wildor Holl- mann uit Keulen, lid van de ethiek-commissie van het wereld-artsenverbond, zijn vrijwel alle huidige we reldrecords in de atletiek met anabole steroïden ge vestigd. Dr. Hollmann: „De anabole steroïden worden gebruikt tijdens de trai- ningsopbouw. De atleten stoppen tijdig met het hor monengebruik, zodat ze op de wedstrijddag schoon zijn bij de controle". Professor dr. Manfred Donike, die over de hele wereld controles uitvoert, zegt: „64% van alle positieve dopingcontroles in de we reld geven gebruik van hormonale produkten aan". Hij voegt toe dat de bereid heid bij de atleten om het risico te lopen toeneemt. Er worden preparaten genomen om turnsters niet te laten groeien, om ge- wichtheffers dikker te la ten worden, om basketbal lers tot over 2 meter te laten groeien. Een jonge basket baller in de Verenigde Sta ten had het zogenaamde 'Coli-hormoon', een groei- preparaat gebruikt. Hij groeide 5 keer zo snel. Groeihormonen zouden volgens dr. Wildor Holl mann ook in de Tour de France van 1986 gebruikt zijn. In Inzeil circuleerde november 1986 tijdens de schaatswedstrijden het be richt dat de Franse schaatsster Marie-France Vives door de Franse schaatsbond wegens het ge bruik van groeihormonen werd geschorst. In Enge land ontstond vorig jaar een ernstig tekort aan het groeimiddel Somatotropin, waarmee te zwakke baby's behandeld worden. Omdat Somatotropin als doping- middel gebruikt wordt, is er zoveel vraag naar ontstaan, dat het middel op de zwarte markt belandde, en daar door zeldzaam en peper duur werd. Er wordt in vrijwel alle takken van sport geslikt en gespoten. Zelfs in sporten waaraan men niet in eerste instantie denkt als het om doping gaat. In april 1985 raakte de Engelse biljartwereld in beroering, omdat gebleken was dat snooker-professio nals softdrugs gebruikten teneinde hun zenuwen in bedwang te houden. De World Professional Bil- laard and Snooker Associa tion stelde onmiddellijk de dopingcontrole in. Onlangs gaf de Olympi sche en wereldkampioen in het schoonspringen, de Amerikaan Greg Louganis, in een interview toe dat hij een aantal van zijn top prestaties 'onder invloed van pepmiddelen' had ge sprongen. Augustus 1986 bleek ook dat liefst vijftien atleten die deelnamen aan de moderne vijf kamp in Montecatini in Italië beta- blokkers genomen hadden om tijdens het onderdeel geweerschieten een rustige arm te hebben. Behalve het 'signaal' van Toni Schumacher zijn er ook andere aanwijzigingen, dat er in het internationale topvoetbal verboden mid delen gebruikt worden. De Braziliaanse topspe- ler Zico, die in de jaren '83 en '84 bij Udine in Italië speelde, moest zich melden voor de dopingcontrole. On langs heeft Zico in een ra dio-interview verklaard, dat hij bij die gelegenheid zijn zoontje, dat hem toe vallig vergezelde, heeft la ten plassen. Zico, die ken nelijk niet schoon was, bleek daardoor bij de con trole negatief. De bewijzen blijven zich opstapelen dat - ondanks de controles - in de sportwe reld op grote schaal gedro geerd wordt. In Brussel loopt een proces tegen 5 eigenaren/trainers van topdravers die hun paarden zouden hebben opgepept. In de Verenigde Staten wer den vorig jaar vijf atleten voor het leven geschorst wegens het gebruik van anabolica.

de Stem | 1987 | | pagina 11