evenx UITBLAZEN De permanente crisis van Portugal Pleidooi voor aanpassing smartegeld Landhervorming met particulier geld Europarlement evalueert 'Tsjernobyl' MENISTE 'Grijs ken luto's inz Verschil in ferlangen n Chinese akrobatiek VERGOEDING VOOR LEED VAN SYMBOLISCHE BETEKENIS KLEINE BOEREN IN GUATEMALA KRIJGEN HUN ZIN STEM C( DE STEM ACHTERGROND WOENSDAG 8 APRIL -DESTEM- nE STEM BlNt )EN HAAG - Het f ïgstekort zal eind jij na een miljard gu »er zijn dan het kat je opstelling van de ting 1987 becijferde. 1EPARTEMEP DE laatste tijd ont moet ik steeds vaker mensen die naar China gaan of er zijn ge weest. China is een geliefd reisdoel geworden, maar het ligt ver weg en de reis erheen kost veel. Ik heb al in de reisfolders zitten neuzen. Voor de reizen die me nog wel enigszins betaalbaar lij ken heb ik niet de juiste constitu tie. Dat zijn primitieve reizen in rammelend en bonkend openbaar vervoer over nauwelijks gebaande wegen; de nachten doorbrengend in luizige logementen zonder het meest elementaire sanitair, laat staan een bad. Heel avontuurlijk, dat wél. Adriaan van Dis heeft het zo gedaan en hij heeft er boeiend over geschreven. Een dag of acht niet uit de kleren geweest. Geluk kig heb ik dat reisverslag gelezen, zodat ik een gewaarschuwd man ben. Nee, dan de glanzende brochu res van Singapore Airlines. Dat zijn nog eens reizen! Zo zou ik ze wel willen maken. Touringcars met airconditioning. Dan kim je de avontuurlijke reizigers in hun ram melende, raamloze bussen voorbij zien hotsen en ze fotograferen. Zo pik je er ook iets van mee en thuis kun je foto's laten zien van de meest afgelegen stukken van het Euraziatische continent. De prijs van zo'n reis ligt helaas boven m'n begroting. Dus behelp ik me met regelma tig een maaltijd bij een goede Chi nees, af en toe een reisboek over China en met m'n jaarlijkse (pers) excursie naar Phantasialand, in het Duitse Brühl. Phantasialand? Wat heeft dat met China te maken? Niet veel natuurlijk, maar toch ge noeg om eventjes aan dat voor ons nog wat mysterieuze land te kun nen snuffelen. Phantasialand onderhoudt al een jaar of wat betrekkingen met de Chinese provincie Zhejiang. Aanvankelijk was het de bedoeling dat de Duitsers er zouden helpen bij het opzetten van een pretpark, maar daar is inmiddels niet veel kijk meer op. Gottlieb Löffelhardt, een van de directeuren van Phan tasialand, vertelde me deze week dat hij intussen tot de conclusie is gekomen dat ze het beter aan de Japanners kunnen overlaten. „Die begrijpen de Chinese mentaliteit waarschijnlijk beter." Voor de adviezen en eventuele diensten van de Duitsers zouden de Chinezen in natura betalen, zo werd destijds overeengekomen. Het resultaat van die betalingen in natura is Phantasialands attractie China Town. Chinese handwerklie den kwamen naar Brühl om be staande Chinese gebouwen uit de 5 periode tussen de 4de en 9de eeuw nauwkeurig te kopiëren. De basis- constructies van die tempels en pa- goden zijn van beton, maar de rest - de prachtig met krullen, draken E en vogels versierde fa^aden, het even uitbundige als fijne filigraan- werk en zelfs de 1,3 miljoen gegla- E zuurde dakpannen - is allemaal E authentiek handwerk. E In dit China Town werken ook Chinezen uit de Volksrepubliek. E Men kan ze bezig zien met het ma- ken van kunstwerkjes als aquarel- E len, kamerschermen, waaiers, kera- miek, wandkleden en vlechtwerk. gj Twee jaar geleden opende de Chi nese ambassadeur er een voor Europa unieke tentoonstelling van lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllfó WIMKOCK eeuwenoude decoratieve kunst, in gericht door het museum van Zhe jiang. Die tentoonstelling is inmid dels weer weg. De nieuwe Chinese attractie heet nogal westers: Won der of China. Helemaal overdreven is die naam niet, want af en toe krijg je inderdaad het idee dat je kijkt naar mensen die geen last hebben van de zwaartekracht. Ademloos heb ik zitten kijken naar de akrobaten van de Hang- /.v/u-school met hun fantastische evenwichtskunsten. Een van de sterren van de show is de 29-jarige borden-jongleuse Wu Min die, twaalf op dunne stokken draai ende borden in haar handen hou dend, haar lichaam in de onwaar schijnlijkste bochten wringt en met haar tanden een platform optilt waarop ook nog eens iemand met vijf draaiende borden in de handen staat. Na de flitsende gevechten met vuisten, zwaarden en messen van de Ktmg Fa-strijders is het jongleren met de borden een stille demonstratie van kracht, gratie en perfecte lichaamsbeheersing, tot in elke vezel. De kinderen zijn er het eerst op uitgekeken en sleuren hun ouders mee. Naar de volgende at tractie. De Chinezen hebben ontdekt dat er via hun mensen in Phanta sialand ook aardig wat hard wes ters geld te verdienen valt. Het gaat nu niet langer om betaling in natura. Löffelhardt zegt het jam mer te vinden dat de Chinezen die in de ateliers van Phantasialand werken niet een wat groter deel van hun loon zelf mogen houden. „Dat zou hen zeker tot grotere prestaties stimuleren", denkt hij. Om een voorbeeld te geven: „De acrobaten hebben voor hun condi tie speciaal voedsel nodig. Ze heb ben daarom hun eigen koks bij zich. Drie mensen. Die kosten ons tienduizend mark per maand. Zelf mogen ze daar ieder maar 200 mark van hebben, de rest moeten we naar China sturen." Het naar Parijs komende Dis neyland werpt ook in Brühl al zijn schaduw vooruit. Een grote bouw put is het begin van een investe ring van 20 miljoen mark. Löffel hardt doet geheimzinnig over wat het worden gaat. „Kom volgend jaar maar terug. Dan werkt de helft er al van." En: „Tegen Dis neyland kunnen wij niet op, maar we kunnen ons best doen." Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65,4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326 (alléén abonnementen). Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9. 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: 24,20 per maand; 69,75 per kwartaal of 271,00 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, f 7,20 per jaar Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Door Anton Theunissen DE NOOD van Portugal lees je op de bruine muren van Lissabon. 'Gaga-te e come, e nao morras afome' (eet je eigen stront, dan kom je niet om van de hon ger) en 'Salérios em atraso' (ik heb nog recht op ach terstallig loon). Portugal zit aan de grond. Zestig procent van de Portu gezen verdient minder dan 400 gulden per maand, het werldoosheids percentage schommelt rond de 25, het schuldenbedrag van 16,5 mil jard dollar vormt een wur gende last en het lidmaat schap van de EG doet voorlo pig veel pijn. Een crisis van soortgelijke omvang bracht in de jaren dertig een sterke man voort, de koude saneerder en later verfoeide dictator Antonio Salazar. Ruim vijftig jaar la ter moeten de Portugezen na een boeiende, maar mislukte revolutie lijdzaam toezien hoe hun democratisch bestel wan kelt onder een bijna perma nente politieke instabiliteit Dit weekeinde was het weer raak. De zestiende rege ring sinds de anjerrevolutie van 1974 ging roemloos tenon- der. Zij werd weggestemd na weken van politiek gekonkel in de achterkamertjes van Lissabon en het bekende ge wroet en gewoel van partijen die met elkaar niet door één deur kunnen en elkaar willen afslachten. Centraal in het gekissebis stond deze keer Antonio Eanes, de leider van de Democratische Vernieu wingspartij (PRD) en uitgere kend de man die zich als pre sident nauwelijks kon inhou den als de partijen zichzelf vleugellam maakten met poli tieke spelletjes. Eanes wenste het rechtse beleid van de sociaal-demo cratische (PSD) minderheids regering niet langer te steu nen. Grief van Eanes: Pre mier Anibal Cavaco Silva heeft geen aandacht voor de mensen, alleen maar voor de cijfers. „De inflatie is terug gebracht van 19 naar 12 pro cent. Verder heeft haar zoge naamde saneringspolitiek geen van Portugal's proble men opgelost", aldus verant woordde Eanes zijn motie van wantrouwen. De communis- Mario Soares .geamuseerd.. - FOTO ANP ten steunden Eanes onmiddel lijk, de socialisten (PSD) aar zelden, maar gaven uiteinde lijk hun steun aan de motie en de christen-democraten ble ven de premier trouw. Daar mee was het lot van het min derheidskabinet bezegeld. Dat kabinet had het overi gens niet gemakkelijk. Het kon slechts rekenen op de permanente steun van 88 le den van de PSD in een parle ment van 250 zetels. Het was afhankelijk van wisselende Antonio Eanes .greep. - FOTOAP gedogers: 22 christen-demo craten, 57 socialisten en 45 le den van de Vernieuwingspar tij van Eanes. Uit de commu nistische hoek (38 zetels) kon premier Cavaco Silva niets verwachten. De premier van Portugal heeft min of meer met genoe gen de motie van wantrouwen geïncasseerd. Uit opiniepei lingen leest hij af, dat hij bij nieuwe verkiezingen - die er misschien al in juli komen - zijn zeteltal kan vergroten. Cavaco Silva ...met genoegen... - FOTOAP Een meerderheid in het nieuwe parlement mag zelfs niet uitgesloten worden. De tegenstrevers van de premier, de socialisten en de partij van Eanes, zitten in de problemen. De socialisten hebben de reor ganisatie die werd ingezet na dat Mario Soares, hun histori sche leider, generaal Eanes opvolgde als president, nog steeds niet afgerond. De socialisten sloegen pas na een hevige interne crisis een nieuwe weg in onder hui dige leider Vitor Constant Grote vraag is ook of de part van Eanes zijn greep op centrum-linkse kiezers lg handhaven. Zowel de rende PSD als de socialist hopen onder zijn duiven schieten. Na het verrassen; succes van haar debuut 1 1985, toen de Vernieuwing partij ineens achttien proct van de stemmen behaalde, de Eanes-partij er bij lol verkiezingen bekaaid vai gekomen met minder dan procent. President Soares, die politieke gekonkel vani Brazilië geamuseerd volgt kan een (socialistische) ft mateur de opdracht geven nieuw kabinet in elkaar timmeren, maar iedereen gi er vanuit, dat de huidige passé alleen doorbroken worden met nieuwe verkit zingen. Die zullen wat schijnlijk ook niets opli en de man die het kabinet toil pedeerde, Eanes, zou door j kiezers wel eens zwaar g; straft kunnen worden. Ma; ook dat is niets nieuws in tugal: de politieke zelfmoot| denaar kan gemakkelijk he: rijzen uit zijn graf. De huidij president, Mario Soares, is een levend voorbeeld van. Door Jan van de Ven SLACHTOFFERS van on gelukken kunnen smarte- geld eisen. Zij krijgen over het algemeen een bedrag toegewezen. Niet genoeg naar de zin van benadeel den. Teveel nog volgens verzekeringsmaatschap pijen. Juridische hulpver leners achten een trend matige verhoging van toe te wijzen bedragen recht vaardig. Bij een ongeluk onstaat schade. De veroorzaker heeft, nadat zijn verwijtbare schuld is vastgesteld, de plicht om de benadeelde schadeloos te stel len. Dat een benadeelde ver goeding krijgt voor een deuk in een auto, is iedereen duide lijk. Minder voor de hand lig gend is kennis over het ver goeden van blijvende schade aan het lichaam, smartegeld geheten. Sinds jaar en dag wijst de Nederlandse rechter smarte geld toe. Niet opzienbarend in vergelijking met uit te keren bedragen voor herstel van materiële ongemakken (repa reren van de auto, kosten van verpleging in een ziekenhuis en revalidatie), maar erkend wordt dat er 'iets' moet staan tegenover blijvend geestelijk of lichamelijk letsel bij bena deelde. Spectaculairder zijn de smartegeld toewijzingen in de Verenigde Staten. Daar is een rechter bereid tot de verbeel ding sprekende eisen te hono reren. Een benadeelde Ameri kaan lean bij wijze van spre ken 'leven' van een bij een tweezijdig ongeluk opgelopen ongemak. Zover zijn we in Nederland niet. Zover zullen we ook niet komen De Neder landse rechter stelt zich te rughoudend op bij smartegeld eisen Mr. Th. van der Veen, ad vocaat in Delft, heeft het ini tiatief genomen om uitspra ken in gedingen over smarte geld tot een boek te bundelen. Iedereen kan daaruit afleiden, wat een rechter ongeveer als smartegeld toewijst bij uit eenlopende gradaties van smart. Van der Veen heeft van smartegeld een levens taak gemaakt, het boek is in middels in negende herziene druk verschenen, en de be langstelling van anderen voor het onderwerp gewekt. Concentratie van kennis leidt tot verdieping ervaa Ook gaat er gezag van uit. Het samenbrengen en ordenen van rechterlijke uitspraken over smartegeld heeft een zelfde gevolg: er is iets om van uit te gaan en ook om op terug te vallen. In de loop der jaren heeft de Delftse advocaat medewer king gekregen van een reeks juristen. Zijn boek verschijnt onder auspiciën van de ANWB, die de plaatselijke kantoren tot verkooppunten ervan heeft verheven. Be halve in het onderwerp gein- teresseerde burgers weten ook rechters de weg naar een verkooppunt te vinden. Niet zonder trots meldt Van der Veen in zijn laatste uitgave, dat rechters in de argumenta tie van hun vonnis naar zijn boek verwijzen. Het bijhouden van de ac tualiteit voor een volgende druk zou volgens schrijver een wisselwerking kunnen krijgen als rechters vonnissen betreffende smartegeld ge makkelijk herkenbaar in de archieven zouden laten op bergen. Naspeuringen hoeven dan niet meer te ontaarden in monnikenwerk. Op een ander punt kunnen rechters ook meewerken: „Het moet mij van het hart, dat nog steeds in veel te wei nig vonnissen de rechter heeft samengevat welke factoren hij bij zijn uitspraak heeft willen verdisconteren voor hij zijn smartgeldsom heeft vast gesteld", zo schrijft Van der Veen. Eigenlijk pleit de advocaat voor een nauwgezette argu mentatie van het vonnis. Zo als de rechtbank in Breda deed bij toewijzing van 100.000 gulden smartegeld: Smarte geld is geen volledige genoeg doening omdat leed niet met geld gecompenseerd kan wor den; het is niet meer dan een bijdrage van materiële aard ter ondersteuning van de mentale inspanningen van de benadeelde zelf tot het ver werken van het aangedane leed; smartegeld is daarom in belangrijke mate van symbo lische betekenis." De rechtbank in Breda kwam verder tot de slotsom, dat rechters bij het bepalen van bedragen kijken naar eerdere rechterlijke toewij zingen en dat nimmer duide lijk is gemaakt op welke grond de hoogte van het be drag wordt gebaseerd. Blin delings elkaar volgen houdt dus in het opeenvolgend pro duceren van vonnissen, die smartegeld aan de hand van natte vingerwerk bepalen. Van der Veen zou graag zien, dat bij het bepalen van de hoogte mede wordt geke ken naar vaststelling van be dragen voor gelijke gevallen in het buitenland, West- Duitsland met name. Het sys teem van de Duitsers lijkt op vele punten op wat de rech ters hier hanteren, zodat be dragen navenant mogen zijn. En als de Nederlandse rechter zich spiegelt aan zijn West- duitse collega dan krijgt de Nederlandse benadeelde meer smartegeld uitgekeerd. Geheel anders denken ver zekeraars over smartegeld. Zij zijn tot een inschaling van categorieën benadeelden ge komen en hebben er een ogen- schijnlijk objectieve punten waardering aan gekoppeld. Een slachtoffer met de meeste punten krijgt het hoogste smartegeld bedrag uitge keerd. Van der Veen heeft weinig met het idee van de verzekeraars op. Zij willen met hun voorstel, zo schrijft hij, toe te kennen bedragen verminderen. Van der Veen staat ten minste een trendma tige verhoging voor. Welke soort ongemakken komen voor smartegeld in aanmerking en waarop mo gen benadeelden aanspraak maken? „Smartegeld", zo schrijft Van der Veen, „moet een compensatie bieden voor pijn, ongemak, verloren illu sies, gemiste kansen, gederfde (gemiste) levensvreugde, ver minking." De opsomming kan worden uitgebreid. Van der Veen heeft vele door andere veroorzaakte on gemakken ingedeeld in zes rubrieken. Vanaf een bedor ven vakantie tot en met een zware foutieve medische be handeling lopen de smarte- geld-bedragen van honderd gulden op tot 130.000 gulden; de meeste gevallen komen voor in de categorie tot 2500 gulden. De aantallen nemen af tot uitkeringen boven de 75.000 gulden. Daarbij is het niet mogelijk een strakke op somming te geven welke ge vallen in welke categorie val len, omdat een foutieve medi sche behandeling afhankelijk van de zwaarte zowel 100 gul den als 100.000 gulden kan op leveren. Een belediging levert tussen de 100 en 50.000 gulden op. De mislukte foto valt in de laagste categorie. Voor mis handeling door de kogel kan tot boven de 75.000 gulden worden geeist. Veel hangt af van de omstandigheden. Van daar dat Van der Veen in zijn boek de hem bekend zijnde zaken op een rijtje zet, een schets van het ongeval ge en de gevolgen van het let duidt. Om aan te geven hoe syirl bolisch toegewezen bedraga zijn het volgende voorbed Een vijftienjarig meisje rijs] met brommer tegen een oil verlicht obstakel. Zij krijj 100.000 toegewezen, omdat gevolg van het ongeluk zij ven weken bewusteloos is weest, lijdt aan ernstige heugenstoornis, inprenting:] stoornis, slechte concentratl spreekstoornis, schrijf sta] nis, gestoord evenwicht, ai; toe dubbel ziet, depressief] snel geestelijk vermoeid onmogelijk in eigen onde houd kan voorzien en blijve gehandicapt zal zijn. De somming is niet compleet, meisje van de ton weet, dat] de rest van haar leven in hel zal leven. Hoe anders werkt het re in de VS. Zoëven is al op verschil met de Nederland omstandigheden gewez Een voorbeeld geeft het va schil scherpte: Een 41-jarid tandarts raakt bij een onga luk geheel verlamd. Hij krij] ruim negen miljoen doll smartegeld toegewezen. Zo gek gaat het elders ind wereld niet toe. Om Europa te blijven, in nagt noeg elk Europees land krij iTUDTF, ONDERZ gen slachtoffers van verwijl bare fouten bedragen kend. Oosteuropese rechte hanteren ook het b smartegeld. Bedragen gelijke gevallen lopen enigi zins uiteen, maar nerge: j overtreffen zij de symboliscl '0Q0II VOO! Het boek van Van der Va verdient het grote popular teit te krijgen. lan onze Haagse redactie totaal is het extra te! 1,75 miljard maar joor nieuwe bezuinigi ;n miljard teruggebrac )ie bezuinigingen moetei ./orden gerealiseerd. Het k /olgende week donderdag, jan onze Haagse redactie )EN HAAG - Kleine be gen' die gebruikt wordei onderwerp van di jan Verkeer en Watersfc irticulieren kopen deze lauto's, omdat hierover leen geen bijzondere i iruiksbelasting hoeft te w en betaald, maar ook een ere BTW. Deze verhoudin ewijs goedkope auto laat i 'makkelijk inrichten als p inenauto. Staatssecretaris Koning inciën) wil daaraan een eit aken, omdat de schatl larlijks ongeveer tiental liljoenen aan belastinginko en derft. Hij vindt dat d ito's geen zijruiten meer n en hebben en kopers van d elijke auto's mogen die er e toekomst ook niet meer 'tten. Minister Smit-Kroes (Vi er en Waterstaat) is uit v ieidsoverwegingen tegen an onze Haagse redactie IN Guatemala wórdt de eerste, zij het kleine, landher vorming sinds de jaren vijftig doorgevoerd. Met Ameri kaanse financiële steun zijn 425 boerengezinnen aan eigen stukjes grond geholpen.De hervorming is een ini tiatief van de particuliere Centavo-stichting die al 25 jaar plattelandsontwikkeling stimuleert. De stichting, opgericht door een Amerikaanse boer die zich in Guatemala had gevestigd, ontving drie miljoen dollar van de Amerikaanse hulporganisatie US-aid. Met dit geld zijn 17 grote boederijen aangekocht, waarvan er nu dertien zijn gesplitst in 425 stukjes land. De boeren heb ben het land aangekocht met zachte leningen die zij in twaalf jaar terugbetalen. De Amerikaanse ambassade in Guatemala-stad noemde gisteren in een verklaring de herverdeling via de Centavo- stichting een geweldig succes. Hoewel het een klein begin is, is het de enige landhervorming die in lange tijd is doorgevoerd, aldus de verklaring. Landhervorming is een politiek gevoelig thema in het Mid- denamerikaanse land. Ruim 65 procent van het bouwland is in handen van twee procent van de bevolking. Boerenleiders die voor landhervorming pleitten, werden met de regelmaat van de klok uit de weg geruimd. Maar vorig jaar werd onder de priester Andres Giron de boerenbeweging nieuw leven ingeblazen. De pater' voerde een lange mars naar de hoofdstad aan, die de eis tot landhervor ming kracht bijzette Het burgerbewind dat in januari 1986 aan de macht kwam, heeft de ongelijkheid in het land wel tot 'nationale noodtoe stand' uitgeroepen, maar concrete maatregelen bleven tot nog toe uit. Wel kunnen grootgrondbezitters hun landerijen aan de staat verkopen. In 1954 bracht het leger met behulp van de Verenigde Sta ten de progressieve regering van Jacobo Arbenz Guzman ten val. Kort daarvoor had deze grootgrondbezitters en buiten landse landeigenaren onteigend. Sindsdien was alleen al het uitspreken van het woord landhervorming taboe. (IPS) EN HAAG - Grotere ve liet om van baan te ve: •nsverbetering brengt ■uilen voor ander werk. in is wel belangrijk, nu iet het enige wat telt bij «euze voor werk. Tot die conclusie komt dr. an Wijngaarden in een stu( °°r de Organisatie voor Sti igisch Arbeidsmarktonde ■HóïüiüftË tok (OSA) in Den Haag. De "Itaten van deze studie wc en eind deze week officieel t ubliceerd. Van Wijngaarden denkt c HONDURAS innen bedrijven de prikl an een betere beloning vc en hogere prestatie wel k; 'erken. Daarbij denkt 1 wral aan toeslagen die werl smers kunnen krijgen vo naangenaam werk, of verar 'oordelij k of schaars r Door Frans Boogaard DE Europese Gemeen schap is nog steeds niet geëquipeerd om doeltref fend te reageren op een ernstige kernramp. Bijna een jaar na de nucleaire klap van 'Tsjernobyl', is er nog steeds geen sluitend actieprogram voor de Commissie, en kan het met de coördinatie tussen de lidstaten net zo fout gaan als april vorig jaar het ge val was. Dat zijn een paar conclusies van commissies uit het Euro pees Parlement, dat volgende week woensdag een uitge breid debat wijdt aan de ge volgen van Tsjernobyl. Het parlement springt daarmee in een gat dat de ministers van de twaalf lidstaten hebben la ten vallen, toen bleek dat zij geen overeenstemming kon den bereiken over een goed actieprogram voor de bestrij ding van nieuwe kernrampen. Momenteel ruziën zij zelfs nog over de vraag bij hoeveel bec- querellen en milli-sieverts (stralingseenheden) de con sumptie van sla, spinazie en andere bladgroenten moet worden verboden. Later deze maand belegt de Commissie daarover ook nog een deskun digencongres in Luxemburg. Het parlement wil echter niet wachten tot de raad op één lijn zit, en is zelf maar be gonnen maatregelen voor te bereiden. In totaal liggen er woensdag vier verslagen voor, van twee christen-de mocraten, een socialist en een Groene, en toevallig alle vier Westduitsers. Van deze vier gaat het ver- slag-Alber (Duits christen democraat, rapporteur van de milieucommissie) het verst. Hij stelt dat momenteel geen enkele Europese kerncentrale aan de strengste veiligheids eisen voldoet. Volgens de Commissie zouden alle be staande centrales extra moet worden beveiligd aan de hand van een programma, dat kan worden opgemaakt op basis van het zogenaamde NUSS-* programma (Nuclear Safety Standards), dat vorig jaar in Wenen, op de conferentie van het Internationaal Atoom Energie Agentschap, het maximale was waartoe de ministers (ook van veel EG- landen) zich wilden verbin den. Over het verslag-Alber zal ongetwijfeld veel discussie komen, omdat ook zeer ver gaande maatregelen worden voorgesteld. Zo spreekt een meerderheid van de Milieu commissie zich uit tegen ves tiging van nieuwe kerninstal laties binnen 100 kilometer van de landsgrenzen, en wordt in aanvullende amen dementen (wijzigingsvoor stellen) nog gepleit voor een onmiddellijke stop van snelle kweekreactoren, het sluiten van opwerkingsfabrieken en het voorbereiden van een Westeuropees kernenergie- vrij scenario. Hoewel de andere rappor tages de voorstanders van kernenergie wat minder koude rillingen zullen bezor gen, worden toch ook daarin nogal wat kostbare maatrege len voorgesteld. Zo komen in het verslag van Undine Bloch von Blott- nitz (Regenboogfractie, rap porteur van de commissie volksgezondheid) zeer veel maatregelen voor die gericht zijn op een goede registratie en eenduidige normering voor de besmetting van vegetatie, meststoffen, veevoer en le vensmiddelen. Gepleit wordt voor schadeloosstelling van handelaren in regio's met ernstige besmetting naast straffen op het illegaal in de handel brengen van besmette producten. In het verslag-Schmid (So cialist, rapporteur milieucom missie) wordt de rol van de Commissie en de ministers doorgelicht Zij hebben kort na de ramp in Tsjernobyl nogal wat fouten gemaakt, waarvan 'een absoluut gebrek aan coördinatie tussen de lid staten' de meest in het oog springende was. Als gevolg van onenigheid werden be sluiten over import- en voed- selverboden niet of te laat ge nomen, en ook de Commissie heeft meer maatregelen aan gekondigd dan werkelijk ge troffen. Versnelde besluitvor mingsprocedures moeten dit in de toekomst verhelpen. Verdergaande aanbevelingen op dit punt zijn te vinden in het verslag-Spath, rapporteur van de energiecommissie, die een aanscherping vraagt van het Euratom-verdrag enjj instelling van een eigen S ENSEN kunnen niet uit hun inspectie, die moet rappo» innen met hun gemeensch ren aan Commissie en pa» n uit de geschiedenis Te la ment. Tenslotte wil deze c« ntie een onontkoombare or missie een uitvoerig ver» iren, hoe gruwelijk die ook c over de veiligheid van k® toonzetting bij het historis centrales in de gemeenst» esident, Chaim Herzog a Bij gebleken gebreken «r een deel bepaald door t modernisering of stillegg» 'dlösung en de holocaust n moeten volgen. ampachtige beklemming w£ word in Duitsland jaren omh De vraag welk percent- naim Herzog zei het comr van al deze nobele verlang tolt vergeven en vergeten, r ooit werkelijkheid wordt, in nieuwe wereld maken mé dus volgende week woei» jn gastheer, de Westduitse worden beantwoord, f rard von Weizsacker was overspannen verwacht»! «uurlijk van de volkerenmc hoeft niemand te koest® Rieden is js er nooit een 1 Veel opvattingen van zij biedt veel nieuwe ka name de commissie P Weiszacker en Chaim H staan haaks op het energ» «n en hun toespraken kunr leid van de Commissie e» "ost worden van hun hist de positie die de meeste» Jitsers willen niet omkijken energieministers vorig na)» o worden weggestopt als op de ministersconfere» Wianente en felle debatten! van het IAEA in Wenen bevragen, men. Sindsdien is er w* ®r'volledigeverzoeningtuss veranderd, behalve datl*°|ang de Duitsers met ee sen 'Tsjernobyl' alweer£9 de volle waarheid niet c half jaar verder terug «obstakels proberen Herzc geschiedenis ligt. ">en. Dat tevens c soezoek aan West-Duitsli t

de Stem | 1987 | | pagina 2