Motorrace-circuit naar Moerdijk KAD0 XACT AANTAL SLACHTOFFERS WELLICHT VANDAAG BEKEND Minister van Rooy vooronze klanten,Artland." ziet licht gloren in de Sovjet-Unie Poolse politie sluit dertien activisten op B0Li£flBAtL DE STEM •handelswetten gewuzigd' "Datverdierit'n cadeau,Albert" PLO zoekt verzoening Gepasseerde kandidaat 'verklaart' keuze CdK teAiX" O MOGELDK FINANCIËLE REDDING INDUSTRIETERREIN Brievenbus met taxi's \cassata^ 150 L.O«/ in en bosch/klundert EBRUGGE - Het voor de kust van Zeebrugge ekapseisde autoveer Herald of Free Enterprise gisteren tijdens een bijna tien uur durende, t geslaagde bergingsoperatie rechtgezet. gellCht maakt. Kort daarop wordt het Slachtoffers Artland heeft speciaal voor de klanten van de 100-jarige Albert Heijn zijn Landrauch- schinken extra voordelig gemaakt: 100 gram Artland Landrauchschinken van f2.49 voor f 1.89. Dat wordt smullen, Artland. kies uit meer dan gebruikte bestel- én vrachtwagens Uit de bedienings-afdeling: Landrauchschinken, *1 OA WOENSDAG 8 APRIL 1987 Koude oorlog in Zaragoza Kinderlijk en toch leuk HET WEER IN ZUIDWEST-NEDERLAND Mooie opklaringen JE HAD'T KUNNEN LEZEN IN.. HafXt u sen dikke kans op succes. Inderdaad een heel dikke lam, omdat rteoen van da tlan Stem~lazara an -lazarasssan in week ult In onze „Klalntjee"-kolomnian kijkt of er lata non gading bij staat. Dat zijn alka dag vale tienduizenden kleintjes lazers. DE STEM 127ste jaargang Kantoren te Breda - Bergen op Zoom - Etten-Leur - Goes - Hulst - Oosterhout - Roosendaal - Terneuzen - Vlissingen Losse nummers 1.10 Van onze verslaggevers De aanleg van een motor- ce-circuit betekent moge- ijk de financiële redding ;an het industrieterrein loerdijk. Het provinciebe- iuur onderhandelt mo unted met een groep be- eggers. ie willen 175 hectare indus- eterrein aankopen voor een otorrace-circuit, dat in Ne land nog niet bestaat. Om plannen te laten renderen u ook Defensie voor testdoel- den gebruik willen gaan ":en van het circuit Gedeputeerde Ton Brugman dA) bevestigt dat er een eerste gedachtenwisseling heeft plaatsgevonden: „De in vesteerders maken op mij een serieuze indruk. Er zijn echter nog veel problemen te over- winnen. Denk maar eens aan de geluidsoverlast. Als je daar publieksevenementen gaat houden zal er een aangepaste ontsluiting moeten komen". „Uit een oogpunt van veilig heid is het bovendien de vraag of je grote massa's publiek in de buurt van het Shell-com plex moet brengen. Maar nog maals, de investeerders zijn dermate serieus dat het plan de moeite van een onderzoek ze ker waard is". Voor de Klundertse burge meester W. Sizoo is het idee voor een race-circuit nieuw. „Ik heb er nog niks van ge hoord en het lijkt me financieel niet haalbaar. 175 Hectare, dat is een enorme lap grond. Dat gaat miljoenen kosten. Dat is toch nooit rendabel te maken. Ze zullen daar dan enorme ge luidswallen omheen moeten leggen tegen de geluidshinder. En voor ons (de gemeente Klundert, red.) zou het niet in teressant zijn. Van een race baan ontvang je geen onroe rend goed-belasting", aldus Si- De Militaire Beproevings Afdeling II (MBA-II) van de Koninklijke Landmacht te Huijbergen test het rijdend en rollend materieel nu nog op een testbaan op de vliegbasis Woensdrecht. Omdat daar met ingang van volgend jaar kruis- vluchtwapens komen moet De fensie omzien naar een andere testbaan. Nu al maakt men ge bruik van zogenaamde 'inte rim-voorzieningen' in Duits land. Men laat nu zijn licht schijnen op Moerdijk Bij het ontwikkelen van het circuit is de KNMV, de motor- sportbond, nauw betrokken. Nederland kent (nog) geen per manent motorracecircuit. Het circuit van Assen bevat nog en kele stukken openbare weg, die ampschip rechtgezet "an onze correspondent n ploeg van 19 duikers zet de hele nacht de pogingen ort alle lichamen te bergen die zich nog in het schip be den. Vannacht waren zo'n 50 lichamen geborgen en vergebracht naar Zeebrugge. bergingsoperatie, die gister- wisten te kantelen, nam dat ri- orgen om 8.20 uur begon, met lichte vertraging als gevolg van mistvorming, had een zeer oorspoedig verloop. De eerste "n nog zaten de bergers van mit Tak en van de tijdelijke 'ereniging Bergingswerken et de brandende vraag of de venbouw van het schip de are druk zou weerstaan, "ar naarmate de Taklift 4 en en de Belgische drijvende bok 'orma het rampschip verder HAARLEM (ANP) - Alle brievenbussen in de regio Haarlem worden voortaan op zondagavond geleegd door taxichauffeurs. De PTT heeft daarover overeenstemming be reikt met een taxibedrijf uit Haarlem. Het inzetten van taxi chauffeurs is volgens de PTT goedkoper dan sico af. Na enkele uren al kon zelfs de Norma haar stroppen losmaken. Het 33 meter hoge en meer dan 130 meter lange rampschip had toen al zoveel van zijn gewicht prijsgegeven, dat de twee Takliften het ver der alleen af konden. Momenteel staat The Herald of free Enterprise vrijwel vol ledig recht Bij het leegpompen, dat naar schatting 9 a 10 uur in beslag neemt, zal het schip makkelijk zijn stabiliteit her vinden. Het pompen kan overi gens pas over twee weken be ginnen, omdat de Herald eerst lekvrij moeten worden ge- O schip naar de haven van Zee brugge gesleept. Intussen is op de marinebasis in Zeebrugge alles in gereed heid gebracht om snelle identi ficatie van de lijken mogelijk te maken. Een speciaal identifica tie-team heeft daartoe al alle voorbereidingen getroffen. Volgens het team zal veel in formatie al kunnen worden verzameld aan de hand van persoonlijke bezittingen en de lijsten die daarvan inmiddels zijn opgesteld. Zoals bekend bestaat over het aantal licha men dat zich nog aan boord be vindt, grote onzekerheid, maar als hun aantal tegen de 140 loopt, zoals de autoriteiten aan nemen, heeft de de nu een maand en twee dagen oude ramp meer dan 200 slachtoffers geëist. Twaalf duikers van Belgi sche en zeven van Britse natio- ADVERTENTIES) naliteit begonnen gisteravond kwart over 7 hun werk, nadat een toxicoloog van het Belgi sche staatssecretariaat voor volksgezondheid het sein "vei lig' had gegeven. De bedoeling is vandaag alle lijken te bergen, maar een woordvoerder van de Belgische Unie van Reddings- en Sleep diensten sloten gisteravond niet uit, dat de laatste lichamen toch pas worden gevonden na dat het schip een haven is bin nengebracht. Dan ook zullen de chemica liën die zich nu nog aan boord van het tien tot twaalf meter diep stekende schip bevinden, worden geborgen. Gisteren kwam alleen een kleine hoe veelheid olie vrij, volgens de autoriteiten afkomstig uit een of meer van de vrachtauto's aan boord van het schip. zie ook: Pag. Extra op Woensdag: 'Berging van een dodenschip' Het taxibedrijf heeft al zijn 'postbodes' een verklaring laten onder tekenen waarin de chauffeurs zich ver plichten tot geheimhou ding en zorgvuldigheid. Centimeter voor centimeter sleuren de bokken en trek- bakken de zwaargehavende Herald of Free Enterprise over eind. - FOTO DE STEM/COfl J. DE BOER (ADVERTENTIES) Uittlon I Croluanterie Koffieshop ""•«rast 7 - Brede - tel.: 076-224757 MOSKOU - De Sovjet-autoriteiten beginnen meer be grip te tonen voor de bezwaren tegen de voorwaarden die zij aan samenwerking tussen westerse en Russische be drijven stellen. Deze indruk heeft de Neder landse minister van Buiten landse Handel, mr. Yvonne van Rooy, gekregen tijdens bespre kingen maandag en gisteren in Moskou. Met name voorzitter P. To- vraanov van de Russische Ka mer van Koophandel sprak over mogelijke wijzigingen in de wetgeving met betrekking tot "joint ventures', gezamen lijke ondernemingen. De Sovjet-Unie wil de bui tenlandse handel stimuleren om de groei van de eigen eco nomie te kunnen verhogen. Mr. van Rooy heeft er echter in een gesprek met haar Russische ambtgenoot B.i. Aristov op ge wezen dat westerse bedrijven daarin ook hun belang moeten kunnen zien. Zij heeft nog eens een reeks bezwaren opgesomd tegen de NICOSIA (AP) - De drie grootste facties van de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie trachten sinds gisteren in Algerije een einde te maken aan hun verdeeldheid. Deelnemers zijn Chalil Wazir, waarnemend bevelhebber van de PLO-strijdmacht en mede-oprichter van de Fatah-beweging, George Habasj, secretaris-generaal van het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina, en Najef Hawatmeh, de leider van het Democratisch Front voor de Bevrijding van Palestina. Het zal enkele dagen duren eer de drie groepen tot overeen stemming komen. regels waaraan de Russen wes terse orders willen onderwer pen en ook om meer duidelijk heid gevraagd over een reeks van details. „Een klein stapje vooruit", noemde de Neder landse minister (die thuis ge woon staatssecretaris is) de toezegging dat afspraken over bescherming van westerse in vesteringen per contract gere geld kunnen worden. Tot dus verre hebben de Russen dat als onnodig afgewezen. Minister Aristov wees zijn Nederlandse ambtgenote op de eenzijdigheid van de Russische export naar Nederland, voor namelijk olie en olieprodukten. Van Rooy vindt dat de Sovjets hun produkten maar moeten laten zien. Het is al lang gele den dat zij in Nederland een handelsbeurs hebben gehou den. De eerste twee jaar heb ben de Russen daarvoor echter geen geld. De verwachting van de Rus sische autoriteiten is dat eind 1987 een 25-tal joint-ventures zullen zijn getekend. Of daarbij ook Nederlandse bedrijven zul len zijn betrokken, is onzeker. Nederlandse zakenlieden op de grote expositie in Moskou hebben over het algemeen geen hoge verwachtingen van het verschijnsel joint venture. Ook andere symptomen van econo mische vernieuwing in de Sov jet-Unie bezien zij vooralsnog met veel reserve. 100 gram 2A9 Aanbieding Is geldig t/m zaterdag 11 april a s. WARSCHAU (AP) - De Poolse politie heeft een adviseur van vakbondsleider Lech Walesa en tenminste 12 andere activisten in Gdansk en Wroclav gearresteerd en opge sloten. Dat is in kringen van de oppo sitie vernomenJn Wroclaw protesteerden dinsdag onge veer 15 mensen tegen de prijs stijgingen die vorige week door de regering werden afgekon digd, zo verklaarde Jozef Pi- nior, lid van de vakbond Soli dariteit in Wroclaw. De demonstranten liepen met spandoeken door de stra ten en deelden pamfletten uit waarin arbeiders werden opge roepen tot staken. Een menigte van 1.000 mensen verzamelde zich vervolgens op het grote plein van de stad om sympathie te betuigen aan de betogers. Toen de politie arriveerde, ver lieten de mensen rustig het plein, aldus Pinior. Pinior vertelde dat de voor malige leider van de onder grondse vakbond Solidariteit, Marek Muszynski, en zeven andere oppositionele activisten uit Wroclaw door de politie waren gearresteerd, waar schijnlijk in verband met voor genomen demonstraties tegen prijsstijgingen. Muszynski werd 's avonds weer vrijgela ten, nadat hem een boete van 50.000 zloty (ca. 400 gulden) was opgelegd omdat in zijn woning pamfletten van Solidariteit waren aangetroffen, waarin werd aangezet tot demonstra ties tegen de prijsverhogingen in Wroclaw. De overige zeven zaten nog vast. In Gdansk nam de politie dinsdag Jacek Merkel, Wale sa's belangrijkste economisch adviseur, in hechtenis. Eerst werd zijn appartement door zocht en computerapparatuur in beslag genomen, zo meldden oppositie-kringen in Gdansk. Voorts nam de politie Merkels broer Wiktor in hechtenis en een werknemer van de poly technische school in Gdansk, Janusz Granatowicz. bij het circuit zouden kunnen worden getrokken. Een andere mogelijkheid zou liggen in de buurt van Almere. De autosport kent wel een permanent circuit, Zandvoort, dat echter hard aan vernieu wing toe is. De provincie Noord-Holland heeft onlangs instemd met een 35 miljoen gulden kostend renovatieplan. De gemeente Zandvoort heeft vorige maand 25.000 gulden uitgetrokken om fondsen te gaan werven. Zandvoort is daarom niet zo gelukkig met de Moerdijk-plannen. Woord voerder Dirk Buwaida: „Maar ik heb begrepen dat het in de eerste plaats om de motorrace- sport gaat. Een tweede autocir cuit exploiteren is in Nederland niet haalbaar". Rond het halve finaleduel voor de Europacup 2 tussen Real Za ragoza en Ajax, vanavond om 20 uur op tv, wordt een ouderwetse koude oorlog opgevoerd. Cruijff deed het gisteren in Spanje voor komen, alsof hij nog lang niet weet welke elftal hij gaat opstel len. Alleen Frank Rijkaard (foto) zou zeker zijn van zijn plaats, zo leek het. ZIE SPORT 1 Hun muziek klinkt op het kinderlijke af en zit hier en daar op het randje van de stunteligheid. Maar het is juist die manier van spelen en zingen die The Four One and Only's uit Breda zo leuk maakt. ZIE GIDS-1 Mooie opklaringen afgewisseld met wolkenvelden, af en toe een bui. Maximum temperaturen van 10 tot 15 graden. Minima van 3 tot 7 graden. Zwakke of matige en aan de kust vrij krachtige zuidwesten wind. Vooruitzichten donderdag tot zondag: veel bewolking met regen of buien, enkele opklaringen. Maximum temperaturen rond 15 graden. Van onze verslaggeefster ETTEN-LEUR - Gedeputeerde Staten van Brabant wil den geen sterke bestuurder als commissaris van de Ko ningin in Brabant om zo zelf een dikke vinger in de pap te hebben. Daarom is mr. F. Houben be noemd en niet ex-staatssecre taris Van Amelsfoort. Met deze theorie treedt de gepasseerde kandidaat Van Amelsfoort nu in de publiciteit. Gistermiddag gebeurde dat in het de actualiteitenrubriek Echo van de KRO. „Ik kan me voorstellen dat men (GS, red.) liever in een si tuatie is, waarin men denkt eigen baas te blijven. Dat men liever iemand had met wie men dacht de eigen boontjes te kun nen blijven doppen", aldus Van Amelsfoort, die het jammer vindt dat hij de baan niet heeft gekregen. Volgens Van Amelsfoort maakte hij aanvankelijk even veel kans om benoemd te wor den als Houben. Hij begrijpt dan ook eigenlijk niet dat de voorkeur naar Houben uitging. „Ik gis dat men niet opnieuw iemand uit het Haagse circuit wilde hebben". Gedeputeerde Van de Heij den wees er in een reactie op dat er geen GS-leden in de ver trouwenscommissie zaten. Die commissie heeft zoals gemeld unaniem Houben voorgedra gen bij de minister van Binne- Ex-staatssecretaris Van Amelsvoort. - foto archief de stem landse Zaken. Uit die una nieme voordracht volgde de be noeming van Houben. „Boven dien menen wij met Houben- met een zeer bekwaam be stuurder van doen te hebben, die aan het werk het college en Staten op een uitstekende wijze leiding èn inhoud kan geven", aldus Van der Heijden. Met deze bon kunt u een nieuwe abonnee aan melden en de pen zal u worden toegestuurd DE NIEUWE ABONNEE HEET: Naam: Adres: Postc.: Plaats: Bank- of gironummer: Deze ontvangt de krant de eerste twee weken GRATIS daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand per automatische afschrijving ad 23,20 kwartaal per acceptgirokaart ad 69 75 kwartaal per au torn. afschrijving ad r 67'oc (voorkeur aankruisen). J Zodra de nieuwe abonnee het abonnementsgeld heeft voldaan, ontvang ik uw ROLLERBALLPEN. Mijn naam: Adres: Postc.: Plaats: handtekening Stuur deze bon in een open envelop (zonder postzegel) naar Dagblad De Stem, Antwoordnr. 112, 4800 VB Breda DE KRANT VOOR JE EIGEN STUK VAN NEDERLAND

de Stem | 1987 | | pagina 1