Gewonde bij handgemeen bij Doel Op a's en oma's terug op school Geldboete voor messteek in been ex-vriend Recht op zwijgen geschonden, toch boete 170 gulden NONSWER' IDAGELIJKS INSPECTIE DOOR EXTERNE DIENSTEN' HANDICAP' IJE TIJD? Werkgroep woedend op milieufederatie Waterbeheer is Mj ons in goede handen >ank doet mee IJ ONZE SHOWROOM STAKERS ZIJN NIET VAN PLAN TE STOPPEN MET POSTEN Kantonrechter spekverken'? Boomplant- dag in Eede iema ziet u de rentetarie ling. Met de hoogte van het I lomatisch ook de basis- enj )e totale rente kan zo stijgent| te ontvangt u over het rente wordt llaagste saldo pjkse periode sft gestaan, weten over af over Wbij u in de veren igc spaarbanj WOENSDAG 8 APRIL 1987 )EN HAAG (ANP) - Volgens premier Lubbers vaarborgen een vakbekwame bezetting en dage- ijkse inspectie door externe controlediensten de ieiligheid van de vier kerncentrales in het Belgi- iche Doel, waar zeven- van de achthonderd verknemers sinds vorige maand in staking zijn. Zware belasting Noodstops o.v. teveel vrije tijd toch 'gebruikt wordt. Jederland helpt waar ke voorzieningen échtte lieten. Voor iedere licapte! Overeenstemming Bergen op Zoom POLITIERECHTER MIDDELBURG OM UITSPRAKEN STAKING DOEL Bondgenoot KANTONRECHTER TERNEUZEN A. Bergshoeff burgemeester van Duiveland TECHNISCHE DIENSTEN WATERSCHAPPEN: Jreskens, Dorpsstraat 47, fcO-13771. Axel, Markt 10, Alle Toyota modellen in voorraad! steeds grote keus uit 100 „First Class" occasions Speelhuislaan 156a Telefoon 076-712000 DE STEM VAN ZEELAND |fan onze verslaggever OEL - Bij een handge meen tussen de Belgische jjkswacht en postende sta kers van de kerncentrales hoel is gisterochtend een gewonde gevallen. kn van de stakers werd over men door een wagen van poli- ie.Hij werd overgebracht naar et ziekenhuis in Beveren. Na een uitgebreid onderzoek „ocht de man het ziekenhuis terlaten. Aan de botsing met de iclitie had hij een zwaar ge neusde voet overgehouden. Het was de tweede keer dat de Rijkswacht en de postende stakers met elkaar slaags raakten. De stakers zijn echter geenszins van plan hun posten bij de ingangen van de kern centrales te verlaten. „We ge ven niet toe. Al wordt het wel steeds moeilijker. Iedere dag klappen op je kop krijgen is niet zo leuk", aldus een van de stakers. Een dag eerder hadden de stakers laten weten dat de sfeer steeds grimmiger wordt. Gisteren kon daar nog aan toe gevoegd worden dat een van hen telefonisch bedreigd wordt. „Doodsbedreigingen. Telkens als hij weg is, worden zijn vrouw en kinderen gebeld. Wij weten niet precies wie dat is, maar we hebben een vermoe den". De stakers slaagden er gis terochtend ook in een 'boek werkje' te onderscheppen. Dat boekwerkje, een aantal aan elkaar geniete papieren, heet 'rattenvergif'. De inhoud be staat uit een groot aantal dub belzinnige grappen. Zo wordt Ed Nijpels, minis ter van milieuzaken in Neder land, op de korrel genomen. Nijpels heeft onlangs bij zijn Belgische collega Miet Smet geprotesteerd. Hij vindt dat de Belgische regering te weinig doet aan de veiligheid rond de kerncentrales. 'Doels kerntheater presen teert Nijpels' nachtmerrie' staat op een van de pagina's. Op de voorpagina staat een aantal tekeningen. Bij de laat ste tekening staat 'Goed. We blijven draaien, kaaskoppen'. Een van de stakers daarover: „Daar houdt men zich binnen, het kader dus, mee bezig. We weten ook dat er seksflims en sterke drank naar binnen gaat Hoe we dat weten? Zelf gezien en gehoord van iemand die binnen mag". Gisteren werd er door beide partijen in Brussel weer onder handeld. Een afvaardiging van EBES, eigenaar van de kern centrales, en een afvaardiging van de vakbonden troffen elk aar in Brussel. Aan de onder handelingstafel zit ook een so ciaal bemiddelaar, die aange steld is door de Belgische over heid. Hoop op een spoedig ak koord was er gisteren niet Lubbers: Doel is veilig ,ubbers verving dinsdag in de Tweede Kamer minister fan den Broek van buitenlandse zaken, die in Turkije ertoeft, bij de beantwoording van vragen van veront- uste kamerleden van D66, WD, SGP, PSP, PPR en IPF. lou een stakingsactie bij een (ederlandse kerncentrale slui- ing tot gevolg hebben, in Bel- jë is het aantal bevoegden 'om ian de knoppen te draaien' iroter. i Nederland hebben leden van e staf geen bevoegdheden op at terrein. Daarom kan de ex- loitatie in België voortgang inden zonder dat aan de vei- Igheid afbreuk wordt gedaan, ir is wel sprake van een waardere werkbelasting van iet overgebleven personeel, erwijl niet urgent onderhoud liet wordt verricht. Die grotere belasting heeft dteraard haar grenzen, maar iet gaat de Nederlandse rege- ing te ver die begrenzing aan e geven. k verontruste kamerleden rezen onder meer op berichten iver enkele noodstops in Doel Hen Doel IV de afgelopen we ien, Niet abnormaal, aldus Van onze correspondent TERNEUZEN - Tie rend en scheldend rea geerde Hulstenaar P. van H. gisteren op het vonnis van de Terneu- zense kantonrechter rir H. de Mul, die hem voor het veroorzaken van een aanrijding tot 180 gulden boete ver oordeelde. Ie gummiknuppel van de parketpolitie moest er aan tas komen. De termen "He hij de kantonrechter naar het hoofd smeet, wa ren niet mis. „Spekver- «n, je bent een spekver- ®n", reageerde hij zijn woede op de kantonrech ter af. De Mul bleef er kalm onder, maar de parketpo- ''tie vond het duidelijk te 'er gaan en greep in. Aanvankelijk zonder re sultaat, Van H. liet zich uiet kalmeren. Pas toen de Politieman zijn gummi- huppel trok, koos de Hulstenaar eieren voor zün geld en verliet zonder verder verweer de zaal. De oorzaak van de voosheid van de man lag ui het feit, dat hij zich ab soluut niet schuldig voel de. Weliswaar had hij op september bij het over steken van de Absdaalse- weg in zijn woonplaats geen voorrang verleend, maar de bestuurder van ue auto waarmee hij in ootsing kwam zo u veel te nard hebben gereden. 'Ze- aer 120', zoals de Huiste er verklaarde. De opmerking van De ™ul, dat dat niet aan de H was, sneed voor de Hulstenaar kennelijk on voldoendehout. Lubbers, die wat dit betreft moest putten uit de informatie die milieuminister Nijpels hem had verstrekt. Doel IV draait niet meer op vol vermogen. Herlading van de kern is nodig. Deze 'flakke rende kaars' levert dus wat problemen op. Doel III is on langs met de hand uitgescha keld toen een pomplager verhit raakte. Zaken die wel vaker voorkomen. Volgens Lubbers werkt het memorandum van overeen stemming met België, dat nog in werking moet treden, reeds goed. Het voorziet in het over en weer verstrekken van infor matie, alarmering, radiologisch toezicht en bescherming van het milieu. Over Doel is veelvuldig in formatie verstrekt. Minister Nijpels heeft zich voorts ge richt tot de Belgische staatsse cretaris voor het leefmilieu, Smet, om Nederlands bezorgd heid tot uitdrukking te bren gen. De woordvoerders van PvdA en CDA namen niet aan het vraag-en-antwoordspel deel. Zij hielden hun kruit droog voor een overleg met de meest betrokken ministers, dab zal worden gehouden voordat de kamer vrijdag op Paasreces gaat. Het gemeentebestuur van Ber gen op Zoom is wèl ongerust. B en W hebben gisteren minister Nijpels in een telegram laten weten dat door de conflicten in Doel er gevaar kan ontstaan voor de omgeving. Opa's en oma's aan de spelletjestafel FOTOWIMKOOYMAN Van onze correspondent KLOOSTERZANDE - Voor de kinderen van groep 1 van de openbare Sandeschool in Kloosterzande was het maandag en dinsdag een bijzondere dag. Opa en oma waren te gast op school en kwamen een kijkje nemen hoe het onderwijs er vandaag de dag uitziet. Deze opa- en omadagen vormden dit jaar het alternatief voor de traditionele kijkochtenden en -middagen voorde ouders. Het leek de ouderraad en leerkrachten van De Sandeschool ook wel eens zinvol en aardig om de grootouders bij het schoolgebeuren te betrekken. Een flink aantal opa's en oma's van de zestien leerlingen van juf Marian ging dan ook maan- dagmiddag en dinsdag gedwee in de poppenhoek om daar sa men met hun kleinkinderen koffie te drinken Ook de bouw- hoek, het winkeltje en de zandbak buiten waren vaor de grootouders gewilde objecten. Op die manier lieten de kinde ren zien wat zij op school doen en hoe zij leren De opa's en oma's verbaasden zich vooral over het grote verschil tussen het huidige onderwijs het onderwijs dat zij vroeger als kleuter genoten: „Wij kregen meer straf, stonden vaker in de hoek en hadden lang niet zo veel materiaal," zo vertelden zij hun kleinkinderen Ook tijdens het samen zingen van liedjes uit vroeger tijden verheugden de kinderen zich. zichtbaar in de extra aandacht van hun grootouders. Slechts enkele kinderen moesten het zonder de grootouders stellen Die woonden te ver weg. MIDDELBURG - Herhaalde pogingen om een verbroken relatie weer te lijmen eindigden op 5 augustus van het vorig jaar voor de man met een steekwond in zijn boven been, terwijl de ex-vriendin (de 35-jarige Middelburgse mevrouw W. D.) dinsdag voor de politierechter ter ver antwoording werd geroepen. Vele malen al had de vrouw de man te kennen gegeven dat zij hem niet meer wenste te zien, maar de man trok zich hier niets van aan. Te pas en te on pas probeerde hij haar aan dacht te trekken en op de be- wuste avond stond hij opnieuw voor de deur van de woning vanD. „Ik had mijn dag niet", aldus mevrouw D. voor de politie rechter, „en in een opwelling besloot ik hem zo af te schrik ken, dat hij het verder wel uit zijn hoofd zou laten". Met een vleesmes in de aan slag trok zij de deur open en vrijwel onmiddellijk stak zij de man in het bovenbeen. Me vrouw D. betoogde dat ze be slist niet de bedoeling had ge had de man zwaar lichamelijk letsel toe te brengen, zoals haar werd verweten. Politierechter mr. Janzen van Oosten wilde dit wel aan nemen, vooral gezien de ach tergronden en de toestand waarin de vrouw op dat mo ment verkeerde. D. werd ten slotte veroordeeld tot een boete van 300 gulden. Van onze verslaggever HULST - De Werkgroep Kernenergie Zeeuws- Vlaanderen wil dat de Zeeuwse Milieu Federatie (ZMF) de uitspraak inslikt dat de staking bij de kerncentrales in Doel omwille van de veiligheid gebroken moet worden. In een boze brief zeggen de kernactivisten dat voor hen een dergelijke actie onaanvaardbaar zou zijn. Als de vei ligheid in het geding is door de staking, 'en dat is inder daad zo', moeten de kerncentrales worden stilgelegd, meent de werkgroep. „Waar haalt de ZMF het vandaan om te durven praten van stakingsbreken?", vraagt de Werkgroep zich verbol gen af. „Reeds langer gaan er in reactionaire kringen stemmen op, om werknemers van kerncentrales 'sta kingsverbod' op te leggen onder het mom van de veilig heid. De werknemers in de kerncentrales te Doel hebben er net als alle andere werknemers het onvervreemdbare recht toe hun belangen te verdedigen door middel van het stakingswapen. Stakingsrecht is een democratische verworvenheid, een verworvenheid die nergens onder welk argument dan ook mag worden verdrukt". De anti-kernergiebeweging stelt nadrukkelijk niet geas socieerd te willen worden met begrippen als 'stakings- brekerij'. „De arbeidersbeweging zien wij als een nood zakelijke bondgenoot in de strijd tegen de atoomlobby. Als een noodzakelijke en fundamentele bondgenoot in de strijd voor het behoud en versterking van democratische rechten. De ZMF moet er blijkbaar over waken niet te recht te komen in een ivoren intellectuele toren!" TERNEUZEN - „Het enige bewijs dat voor u ligt is een door de Belgische politie opgetekende verklaring van mijn cliënt. Hij werd echter niet gewezen op het recht van zwijgen, dat een ieder heeft volgens artikel 29 van het Wetboek van Strafvordering. Dus onrechtmatig ver kregen bewijs. Mijn cliënt is na de gemaakte verkeers overtreding ook niet aangehouden. Ook is niet bewezen dat hij het was die de auto bestuurde." Op grond van al deze feiten verzocht mr. E. de Jonge uit Hulst dan ook vrijspraak. Zijn pleidooi gistermorgen voor het Terneuzense kantongerecht in de zaak tegen P. de S. uit het Belgische Stabroek wekte in druk. Kantonrechter mr. H. de Mul besteedde meer dan de normale aandacht aan de zaak en dacht lang en diep na voor hij tot een uitspraak kwam. Na veel wik ken en wegen veroordeelde hij De S. tot een boete van 170 gul den of drie dagen hechtenis voor een door deze gemaakte snelheidsovertreding op 23 juli van het vorig jaar, toen hij werd gefotografeerd bij een snelheid van 93 kilometer. En dat waren er 43 te hard. Met deze uitspraak kwam hij bijna op dezelfde golflengte te zitten als officier van jusitite mr. M. van Walraven, die 205 gulden of vijf dagen had geëist Hij had om tot die eis te komen heel wat minder moeite en stelde kort maar krachtig vast dat, los van het feit of het door de raadsman van verdachte in het geding gebracht was de be wuste artikel ook in België van kracht is, niet is aangetoond dat het verhoor in België niet volgens de regels is verlopen. In de uitspraak liet de kan tonrechter ook meewegen dat De S. gisteren niet persoonlijk wilde verschijnen. Het niet- verschijnen zag De Mul als een weigering tot medewerking aan het onderzoek. MIDDELBURG - Wethou der A. Bergshoeff van Mid delburg is per 1 mei be noemd tot burgemeester van Duiveland, een bijna 5500 zielen tellende ge meente op Schouwen-Dui- veland. Bergshoeff is 48, heeft twee kinderen en is lid van het CDA. Hij werd in 1970 raadslid in Middelburg en is wethouder sinds 1975. De oudste leerlingen van de basisscholen 'St. Josef uit Eede en 'Op Dreef uit Aar denburg hebben gistermor gen in Eede een vogelbos aangeplant tussen het be stemmingsplan De Grein en debegraafplaats. Tevoren was de jeugd toe gesproken door burgemees ter E. F. Jongmans tijdens een bijeenkomst in de Hof van Eede. De burgemeester wees op het doel van de na tionale boomfeestdag en zei dat de schooljeugd voor deze gelegenheid in dienst was van de gemeente Aarden burg. Nadat een button was uitgereikt toog de jeugd aan het werk en er werden heel wat struiken en bloeiende heesters geplant, die niet al leen een nestelplaats voor de vogels zullen bieden, maar ook voor de bijenstand van groot belang zullen zijn. Na het veldtverk kregen de jongens en meisjes een trak tatie aangeboden in het multi-functioneel centrum van Eede. FOTO WIM KOOYMAN Van onze verslaggever THOLEN/TERNEUZEN - Waterbeheer en waterzui vering zijn bij de zeven Zeeuwse waterschappen in goede handen. Als ze maar genoeg samenwer ken kunnen ze het door het provinciebestuur gewenste 'in tegraal waterbeheer' zeker op zich nemea Op bepaalde onderdelen is die samenwerking een absolute vereiste, maar daarvoor zijn voldoende mogelijkheden. Tot deze conclusie komen de hoofden van de technische diensten van de waterschappen in een rapport dat onlangs werd aangeboden aan de Zeeuwse Waterschapsbond. Zoals bekend besloten Pro vinciale Staten enige maanden geleden de Zeeuwse water schappen niet samen te voegen, iets wat volgens een meerder heid in Gedeputeerde Staten noodzakelijk was om tot een goede aanpak van het integraal waterbeheer te komen. De staten tornden niet aan de zelfstandigheid van de wa terschappen, maar legden hen wel samenwerking op: ze moesten snel gaan overleggen hoe ze het waterbeheer samen in het vat kunnen gietea De technici zijn het erover eens dat ze het liefst met één laboratorium aan de slag gaan. Verder moet bekeken worden of voldoende ecologische ken nis bij de waterschappen voor handen is of dat ze die op eni gerlei wijze van buitenaf moe ten aantrekken. Op dat punt hebben de drie Zeeuws- Vlaamse waterschappen al af gesproken gezamenlijk één ecoloog in dienst te nemen. Ing. M.J. Giljam, hoofd tech nische dienst van het water schap Tholen en tevens voor zitter van het hoofden-overleg, zei niet verder op de inhoud van het uitgebrachte rapport te kunnen ingaan. „Het is een in tern rapport aan onze bestuur ders, die uiteindelijk de beslui ten moeten nemen. Wel kan ik zeggen dat wij zeker in staat zijn de ons opgelegde taak naar behoren te vervullen. Er zijn samenwerkingsmogelij kheden en een goede wil". Het rapport van de hoofden van de technische diensten is inmiddels aangeboden aan de Zeeuwse Waterschapsbond. Het is de bedoeling dat de bond nog deze maand een eerste rap portage uitbrengt aan het pro vinciebestuur, dat dan zal be kijken of men op de goede weg

de Stem | 1987 | | pagina 13