UITBLAZEN Handel in schulden helpt arme landen Homsiim HELFT V giro Slot VS komen belofte niet na 0ESTEMCO Hessen: Perfecte sensatie DE STEM ACHTERGROND DINSDAG 7 APRIL IMF EN WERELDBANK STAAN DEZE WEEK IN WASHINGTON VOOR BELANGRIJKE KEUZE BESTEM BINNEN WIM KOCK De jaren zestig (22) -DESTEM- Afslanken Haags standje hoog- Bijbaantjes Agenda DEN HAAG (ANP) - He nen-plan (JOB) om lang onder de 25 jaar in een ti; ring te laten opdoen heef ;roep bereikt. O.V.V. Actie STICHTING M STICHTING OEC OM HALF elf was The Cossack dicht gegaan zodat we een lange nachtrust hadden genoteri, niet gehinderd door de auto's die af en toe onder ons slaapkamer raam voorbij daverden. We bleken in Stockbridge te zijn beland, halverwege tus sen Salisbury en Winchester, oude halteplaats aan de route van Londen naar Land's End in Cornwall. M'n Penguin-gjds vertelde me dat ook Stock bridge een van de rotten bo roughs was geweest, een van de meest corrupte nog wel. Rotten boroughs waren plaatsen die hun status van kiesdistrict al lang verloren hadden, maar die desondanks in het parlement vertegenwoordigd werden door op macht en invloed beluste politici. De taaie biefstuk van de avond tevoren was nog goed besteed want het water dat ik had zien blinken in het licht van een straatlantaarn bleek de rivier de Test te zijn, Engelands beroemdste forelrivier. Vanaf de brug naast Carbery House konden we de forellen in het kristalheldere water tegen de snelle stroom in zien 'staan'. Stockbridge, niet meer dan een bebouwde verbreding van de doorgaande weg, met een al legaartje van aardige huizen uit de 18de en 19de eeuw, werd een van die stukjes Engeland waar ik steeds terug ben blijven komen. Carbery House werd een vaste pleisterplaats op onze routes naar Wales en de West Country. Soms bleven we er wat langer hangen. Om het New Fo rest te verkennen bijvoorbeeld. In al die jaren bouwden Ann en Philip Hooper voort aan hun guesthouse. Philip legde met blote handen een in drukwekkende tuin aan met hoge muren van met de hand geraapte en gestapelde flintsto- nes. Er kwam een vleugel met slaapkamers bij en een aparte tv-lounge. De kroon op het werk werd het zwembad dat halverwege de jaren zeventig werd aangelegd. Ann Hooper leerde snel malsere biefstukken bakken, maar bleef tot op de dag van vandaag trouw aan de traditionele Engelse keuken van scampi en gammon steaks. We kwamen er tot nu toe elk jaar minstens wel een keer en telkens werd ons kamer 1 aan geboden, net als op die septem- beravond, 21 jaar geleden. The Hole in the Wall te Chi chester is vandaag de dag een modern stadscafé waar het win kelend publiek komt lunchen en dat in niets meer herinnert aan de ietwat gore pub waar Hans Chabot en ik in 1966 overnachtten. De waard van destijds had zo'n gedeukt ge zicht dat hem, was hij acteur geweest, verzekerd zou hebben van een eindeloze reeks rollen in gangsterfilms. De klandizie bestond uit wat in Engeland working class heet. Gemoede lijke mensen die toch een beetje op afstand bleven. De bedden waren kraakhelder. Het ontbijt zou een bootwerker een hele werkdag zonder lunch op de been hebben kunnen houden. Het deksel van het toilet in de Wat voorafging: Na een dag vol toeristische actie blijkt er in Salisbury geen bed meer vrij te zijn. Een vriendelijk onthaal met een taaie bief stuk op het platteland en een tot verdwijnen gedoemde oer oude kroeg maken een lange dag compleet. familiebadkamer was voorzien van een overtrek van zachte, harige stof. Bed and breakfast kostten er 12 shillings en 6 pen- ce. In Carbery House had de prijs 17/6 bedragen. De grote Europese plagen als decimalisa- lion, value added tax (btw) en vooral inflation lagen allemaal =j nog in het verschiet Weer een heel ander onder komen vonden we in Tun- bridge Wells een oude kuur- plaats die ze in Engeland Spa's noemen. De naam van het ho tel is me ontschoten. Het bleek voor driekwart bezet te zijn door vaste pensiongasten, zon der uitzondering hoogbejaar-; den. Wij waren al na een dag| the young men from Europe. Hans Chabot was 45, ik 33. De ontbijttafel deelden we met twee tachtigers. De een zag zo slecht dat hij zelfs met een loep de brief van zijn dochter niet goed kon lezen. De ander, die hem daarom de brief maar 5 hardop voorlas, bleek in de Eerste Wereldoorlog jachtvlie- s ger te zijn geweest. Hij was ook een groot amateur-historicus want of we nu naar het slagveld bij Hastings wilden, naar Chur- chills buitenhuis Chartwell of naar het kasteel van Dover, tel- EE kens gaf hij ons een bijpas- 2 sende historische verhandeling. E En hij deed dat zo levendig dat het ontbijt er iets feestelijks E door kreeg. Wat hem vreselijk E stoorde was dat de Guinness- M brouwerij zo schaamteloos mis- bruik maakte van de Slag bij E Hastings-herdenking door heel E Engeland vol te plakken met E affiches met de tekst '1066 The Battle of Hastings, 1966 The 1 Bottle of Guinness'. Dat was no E cricket, vond hij. E 1 Het afscheid van Engeland 1 deed pijn. Hans Chabot, die er 3 voor het eerst was, had het erg s interessant gevonden en hij zou mij op nog menige England- reis vergezellen als eigenwijze navigator. Met mij was het er- ger gesteld. Ik was hopeloos verliefd geworden op dat eigen- aardige land dat ik weliswaar eerder had bezocht, maar dat 3 toen alleen nog maar mijn be- s langstelling had gevangen. Het is ook nooit meer over gegaan, 5 maar dat weet de regelmatige lezer van deze rubriek wel. (Slot van de mini-serie binnen I de serie over de jaren '60). Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllimillllllllllillllllllllllllllirc Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65,4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326 (alléén abonnementen). Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres; Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13,4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14,01140-13751 Postadres: Postbus 62,4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. ■9 Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: 24,20 per maand; j 69,75 per kwartaal of 271,00 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje® 076-236882. Grote advertenties uitsluitend *076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties W 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Door Pieter-Jan Dekkers AANGAANDE de schul den van de arme landen staan IMF en Wereldbank voor de haast onmogelijk taak nieuwe instrumenten te bedenken om die landen de helpende hand te bie den. Steeds meer schuldenlanden komen hun financiële ver plichtingen niet meer na. Sommige Zuidamerikaanse landen betalen al geen cent rente meer omdat ze nauwe lijks inkomsten hebben. Aan het aflossen van schulden ko men ze helemaal niet toe. Men kan deze week in Washington niet om de con clusie heen dat het ambitieuze schuldenplan van de Ameri kaanse minister James Baker een enorme flop is geworden. Baker presenteerde in ok tober 1985 met veel tamtam een plan dat binnen drie jaar de ergste financiële nood van schuldenlanden zou lenigen. In die tijd zou ruim 40 miljard dollar worden verstrekt aan de 17 grootste schuldenlanden om die in staat te stellen er economisch weer bovenop te komen. Voorwaarde: de schulden landen zouden hun econo misch beleid aanpassen aan de (strenge) eisen van het IMF: harde maatregelen dus om de economie te laten groeien ten koste van de con sumptie van de burger. De be kende broekriem dus. De rijke landen beloofden hun economie ook op te pep pen, zodat arme landen meer naar die rijke landen konden exporteren. Bovendien zou den de industrielanden hun grenzen zo ver mogelijk voor produkten uit de arme landen openstellen. De geschiedenis vertelt een ander verhaal. De schulden landen hebben ernstig te lij den onder lage grondstoffen- prijzen en economische her stelprogramma's blijken moeilijker uit te voeren dan Baker en het IMF anderhalf jaar geleden dachten. Brazilië is daar het spre kend voorbeeld van. Een jaar geleden kwam dat land met een 'heilsplan' om de inflatie te beteugelen, de economische groei te versterken en de uit voer te vergroten. Maar in fe bruari moest president Sar- ney erkennen dat het plan was mislukt. Brazilië zit eco nomisch en financieel aan de grond en heeft het betalen van rente op buitenlandse schulden gestaakt. Rijke landen zijn gauw ge neigd het mislukken van eco nomische herstelprogramma's op het conto van de schulden landen zelf te schrijven. Ame rika bijvoorbeeld is daar een kei in, En in het geval-Brazilië zijn zeker binnenlandse oor zaken aan te wijzen waarom het daar mis ging. Maar Ame rika kan de hand ook in eigen boezem steken. Een van de peilers onder het plan-Baker was het opruimen van han delsbelemmeringen, zodat de arme landen meer produkten in de rijke landen konden af zetten. Als één land die af spraak niet is nagekomen is het Amerika, dat' het afgelo pen jaar meer handelsbarriè res heeft opgeworpen dan in de vijf jaar daarvoor. De commerciële banken, die anderhalf jaar geleden niet geheel afwijzend op het plan-Baker reageerden, (zij moesten de helft van die 40 miljard gulden bijdragen) hebben zich nimmer aan de mooie afspraken gebonden. Met nauwelijks verholen te genzin hebben de banken en kele schuldenlanden wat kre diet verleend, maar dat bete kende niet meer dan de be kende druppel op de gloeiende plaat. Steeds meer banken, vooral Amerikaanse, raken in finan ciële problemen eb gaan fail liet. Ze boeken niet betaalde rente als oninbaar af, waar door de winst tot een beden- kelijk niveau zakt. Het animo om opnieuw bij te springen daalt dienovereenkomstig. De cijfers van het IMF over de omvang van de schulden, benadrukken de uitzichtloze situatie. Eind 1986 bedroeg de buitenlandse schuld van de ontwikkelingslanden 1.035 miljard dollar. Eind 1985 was dat nog 992 miljard dollar, een stijging met bijna 4,4 procent. Nu schuldenlanden hun verplichtingen niet meer na komen zitten de commerciële banken in de hoek waar de klappen vallen. Een kat in het nauw maakt soms rare spron gen en zo ook de banken. Ze bedenken steeds nieuwe 'kunstjes' om althans een deel van hun geld terug te krij gen. Zo is een tweedehands markt in schulden ontstaan, waar schulden worden aan geboden tégen de prijs van dat moment. Zo is een Me xico-lening van bijvoorbeeld 100 miljoen dollar op de twee-- dehandsmarkt slechts 60 mil joen dollar waard. De bank verkoopt die schuld aan een bedrijf en neemt het verlies van 40 miljoen dollar voor lief. Beter een half ei dan een lege dop, want die 100 miljoen is toch nooit meer volledig te innen. De aangekochte schuld wordt door de koper omgezet DEZE week hoyden het Internationaal Monetaire Fonds IMF en de Wereldbank hun voorjaarsvergade ring in Washington. Er staan twee zaken centraal: het schuldenprobleem van de ontwikkelingslanden en de onrust op de internationale geldmarkten. Donderdag vergadert het Interim-comité van het IMF, dat is het beleidsbepalende orgaan van het fonds. Vrijdag komt het Ontwikkelingscomité van IMF en Wereldbank bijeen. Daar is de schuldenpro blematiek de hoofdmoot. Voorafgaand aan deze bijeenkomsten vergaderen de deelnemende landen apart in groepen. Zo is er de G-5, dat zijn de vijf grootste industrielanden, de G-7, waarbij Canada en Italië zijn gevoegd en de G-10, waarvan ook Nederland deel uitmaakt. De ontwikke lingslanden zijn verenigd in de Groep van 24. Tijdens de vorige bijeenkomst van IMF en Wereldbank werd betoogd tegen de IMF-richtlijnen, waaraan ook de VS zich moeten onderwerpen. Zeer tot ontevredenheid van veel Amerikanen, die zelfs vrezen dat Washington met het IMF een soort Hitler in huis heeft gehaald. FOTO ARCHIEF DES, in valuta van het betrokken schuldenland en daar geïn vesteerd in bepaalde projek- ten. Voor bedrijven is dat een goedkope manier om investe ringen te financieren, voor het schuldenland wordt de fi nanciële last iets draaglijker en de bank heeft de zekerheid dat een deel van uitstaande leningen alsnog in klinkende munt wordt omgezet. In Washington zal deze handel in schulden door Ne derland worden ingebracht als een mogelijke oplossing om uit de problemen te ko men. De Nederlandse minister van Ontwikkelingssamen werking Bukman gaat zelfs zo ver door schulden op te ko pen en vervolgens kwijt te schelden. De Amerikaanse Democra tische Senator Morrison stelt voor naast IMF en Wereld bank een nieuwe, internatio nale financiële organisatie op te richten die tegen een 'soe pel' prijsje schulden van arme landen opkoopt. Het gaat dan om schulden die niet of nau welijks te innen zijn. De aan gekochte schulden moeten na verloop van tijd tegen een re delijke korting worden door verkocht aan andere geld schieters of aan het schulden land zelf. Op de bijeenkomst van IMF en Wereldbank zal deze alter natieve vorm van schuldensa nering zeker aan de orde ko men, al zijn de verwachtingen nog niet erg hoog gespannen. Trouwens ook niet ten aan zien van een ander alternatief plan, dat van de Amerikaanse Senator Bradley, die de rente voor alle schuldenlanden wil verlagen en irf de ergste ge vallen een deel van de schul den wil kwijtschelden. Wat Bradley voor ogen staat is een internationale schuldenconferentie, waarop schuldenlanden handelscon cessies doen in ruil voor het verlagen van de rente en het gedeeltelijk kwijtschelden van de schulden. President Reagan heeft echter al laten weten daar niets voor te voelen omdat het de Amerikaanse belastingbe taler miljarden dollars kost. Met presidentsverkiezingen in het vooruitzicht is het animo bij de meeste Amerika nen niet erg groot. En omdat de VS nu eenmaal het meeste geld bij IMF en Werelbank inbrengen, hebben ze ook het meest te vertellen. Door Pieter-Jan Dekkers OP DE voorjaarsvergade ring van IMF en Wereld bank komen niet alleen de tegenstellingen tussen arme en rijke landen aan de orde. Ook de vaak ern stige meningsverschillen tussen rijke landen onder ling staan hoog op de agenda. Zo maken de grote industrie landen in Washington een tussenbalans op van het Lou- vre-akkoord. Dat is in fe bruari van dit jaar gesloten en beoogt rust te brengen op de internationale geldmark ten. Hoewel het nog te vroeg is om definitieve conclusies te kunnen trekken is met' het Louvre-akkoord de rust aan het valutafront enigszins her steld. De schommelingen van de dollarkoers zijn redelijk binnen de perken .gehouden, al heeft dat de centrale ban ken van de industrielanden vele miljarden dollars gekost. Belangrijker is de vraag in hoeverre de industrielanden andere afspraken zijn nage komen. Het Louvre-akkoord omvat immers meer dan al leen maar rust brengen op de geldmarkten. Het akkoord geeft ook een eerste aanzet tot een wereldomvattend econo- misch-financiëel beleid. De VS beloofden in Parijs hun gigantisch financierings tekort terug te brengen, Ja pan en West-Duitsland zou den hun economie extra op peppen, zodat Amerikaanse bedrijven daar meer zouden kunnen afzetten en Japan be loofde daar bovenop de bin nenlandse markt toegankelij ker te maken voor buiten landse produkten. Om met het laatste te be ginnen: zowel de VS als Groot-Brittannië hebben uit gewerkte plannen klaarliggen voor een handelsoorlog met Tokio. Vooral de VS vinden dat Japan de afspraken van Parijs niet nakomt en de eigen markt gesloten houdt voor buitenlandse produkten. Dat Tokio geen' goedkope elektronica meer op Ameri kaanse markt dumpt en veel Amerikaanse bedrijven in schakelt bij grote projekten is voor het Witte Huis blijkbaar onvoldoende. West-Duitsland heeft de rente verlaagd en een belas tinghervorming aangekon digd, die in 1988 en daarna 44 miljard mark oplevert. Beide zaken zullen de economische groei van de Bondsrepubliek AMERSFOORT (ANP) - De oprichting van de Stichting Arbouw, de bezorgdheid van minister Nijpels (volks huisvesting) over de ar beidsomstandigheden in de bouw en cao-afspraken om onder meer de cementzak van 50 kilo uit te bannen, duiden op een nieuw besef van het belang van goede arbeidsomstandigheden. Niettemin moeten overheid, werkgevers en werknemers |zich blijven inspannen om de arbeidsomstandigheden in de bouw te verbeteren. pit betoogde de voorzitter van Bukman FOTO ARCHIEF DE STEM versterken. Bonn is de afspr; ken dus nagekomen. Amerika, waar het verwi; ten van anderen een nationai sport dreigt te worden, heef echter niets gedaan om het£ nancieringstekort terug dringen. Het heeft het Lcr; vre-akkoord tot nu toe aanj laars gelapt en de schuit daarvoor elders gedeponeerd De gevolgen van die Amt rikaanse nalatigheid zijn dreigende handelsoorlog, verdere daling van de dollar koers om het Amerikaans bedrijfsleven nog enige te op buitenlandse markten bieden en een hogere rente. In de Groep van Vijf zulle deze week derhalve hard woorden vallen. HET taalgebruik van politici is vaak onbegrijpelijk. Vak taal en kromme beeldspra ken wisselen elkaar in hoog tempo af in de woordensla gen, die debatten worden ge noemd. Tot wat voor fantastische uitspattingen Kamerleden kunnen komen, bleek verle den week, toen de Kamer de plannen van het kabinet be sprak om vóór 1990 26.000 ba nen te laten verdwijnen bij de rijksoverheid. In het Haagse taaltje heet die sanering van het over heidsapparaat de 'afslan kingsoperatie'. Het woord af slanken doet vriendelijk aan en is bovendien gezond. Het maakt het kennelijk zieke en vetzuchtige lichaam weer be ter. Het overheidslichaam is volgens de Tweede Kamer meer dan volvet en dus schrijft de politiek een •weight watchers'-aanpak voor. Dat dit afslanken men sen (want dat zijn ambtena ren ook) hun baan kost, of dat die ambtenaren om-, her- en bijscholing krijgen om een andere baan in te ne men, lijkt even vergeten te worden. Hoe dan ook, in de Kamer vlogen de beeldspraken door het 'afslankingsdebat'. Het 'bontst' van alle woordvoer ders maakte het WD'er Ro bin Linschoten. Hij was bang dat de sanering vooral bij de diensten in het land en niet bij de departementen in Den Haag zou worden doorge voerd. „Het mag niet zo zijn dat de armpjes en beentjes van vadertje staat worden geamputeerd terwijl het wa terhoofd in Den Haag onaan getast blijft", zo verwoordde Linschoten zijn vrees. Hij zette deze wat bloede rige kijk op het afslanken nog wat aan toen hij het had over de wijze waaróp afge slankt moet worden. De WD vindt dat je beter hele dien sten kunt opdoeken dan ieder ministerie gelijkelijk te laten delen in de misere. Dat laat ste heeft in Den Haag de wat gore aanduiding 'kaas schaaf-methode' verworven. Linschoten: „De kaas schaafmethode is uitsluitend bruikbaar bij het reduceren van de overtollige 'vetlaag'. Zodra de kaasschaaf het vlees bereikt heeft de me thode meer na- dan voorde len". Tot hier is alles nog enigs zins te herleiden tot Neder lands maar naar de betekenis van het navolgende blijven we gissen. „Het bestrijden van bureaucratie moet aan de wortel gebeuren. Die zit niet aan de onderkant van de piramide maar aan de bo venkant". En tot slot riep Linschoten de ambtenarij op een voor beeld te nemen aan het be drijfsleven dat zijn successen dankt aan de service die het zijn klanten geeft. Service, dat is volgens Linschoten de basis voor commercieel suc ces, of in zijn woorden „de kurk waar alles om draait". En nu maar hopen dat de 'af te slanken' ambtenaren snel hun horeca-diploma ha len. „U bent een vrolijke spring- in-het-veld, maar U moet uitkijken geen spring-uit- het-veld te worden. Dat is heel ongezond en gevaarlijk". CDA'er Walter Paulis tegen zijn WD-collega Linschoten. HOE druk ze het ook hebben, Kamerleden zijn nooit te be roerd om er nog een baantje bij te nemen. Vooral commis sariaten en adviseursfuncties zijn geliefd, maar in besturen van voetbalclubs, carnavals verenigingen en wijkhuizen kom je ook Haagse dames en heren tegen. In totaal hebben de 150 Kamerleden 325 bijbaantjes. Koplopers in bijbanen zijn, zo blijkt uit een artikel van de drs. G. Visser van het Par lementair documentatiecen trum van de Rijksuniversi teit Leiden in het blad 'Na mens', de CDA'ers Gerritse, Van Noord en Vreugdenhil en de WD'er Van Erp. Gerritse heeft commissa riaten bij de NS, Parenco en Aegon. Hij zit verder in de raad van advies van de Amro-bank en het Algemeen Bestuur van de NCRV. En dan zijn er nog een handvol minder aansprekende neven functies. Van Noord heeft vijf, Vreugdenhil vier be taalde baantjes naast het Kamerlidmaatschap. Van Erp (WD) komt in zijn eentje tot 14 bijbanen. Daarvan is er slechts één be taald. De meeste functies van Van Erp zijn te vinden in het midden- en kleinbedrijf. Hoe kan het ook anders: de WD'er is voorzitter van de vaste Kamercommissie voor het Midden- en Kleinbedrijf. Kijken we naar de fracties dan is het CDA een ruime lijstaanvoerder met in totaal 118 bijbaantjes. Van de 54 le den hebben er 38 een 'twee de', 'derde' of 'vierde' baan. Het overgrote deel daarvan is onbetaald (72), maar er zijn altijd nog 46 betaalde bijba nen te vinden binnen de CDA-fractie. Tweede in grootte in de Kamer is de PvdA: in bijba nen trouwens ook. De 52 so cialisten komen tot 106 bijba nen, verdeeld over 43 Kamer leden. Maar in tegenstelling tot het CDA, kent de PvdA nauwelijks betaalde neven functies: voor 11 banen wordt een vergoeding gegeven, de andere 95 zijn onbetaald. De WD komt tot 67 bijba nen op een fractie van 27 mensen. Daarvan zijn er 12 betaald en 55 niet. De 67 WD-banen moeten verdeeld worden over 20 Kamerleden, zeven hebben in totaal geen nevenfuncties. Fracties waarvan de leden alleen maar onbetaalde bij banen hebben zijn er uiter aard ook. PSP en PPR komen samen tot 4 banen, allemaal onbetaald. D66 doet het nog beter: Van de negën leden die die fractie sinds de verkiezingen telt, hebben er vijf geen en kele bijbaan. De vier anderen komen samen tot 13 stuks, al lemaal onbezoldigd. Het belangrijkste onderwerp dat de Kamer deze 'week op het programma heeft is het debat over het vluchtelin genbeleid. De kamer heeft daarvoor de hele donderdag. De Kamer praat verder over een nieuw paspoort, waarover de ministeries van Binnenlandse- en Buiten landse Zaken elkaar enkele jaren hebbe bestookt. Aan het einde van de week gaat de Kamer twee weken met paasreces. Deze rubriek ook. EINDREDACTIE PEETER EGGEN Door Rink Drost DE WERKELIJKHEID was zondagavond veel spannender dan welke te levisiefilm ook. Perfecte sensatie, dat was de ont knoping van de verkiezin gen in de Westduitse deel staat Hessen. Een nieuwe uitgave van de rood-groene coalitie, die in fe bruari zo overbodig uit elkaar was gespat? Of een overname van de macht door het christelijk-liberale blok? De aanvankelijke progno ses op de beide Duitse tv-net- ten wezen op een rood-groene coalitie. Maar in de loop van de avond werd duidelijk dat links en rechts elkaar in Hes sen exact in evenwicht hiel den. Met die melding gingen omroepen over tot de uitzen ding van speelfilms. Wie de moeite nam naar de radio te luisteren was kort na negen uur getuige van de sen satie van het jaar, die alle te levisiekijkers misten: 1.500 van de 3.349.245 uitgebrachte stemmen hadden de patstel ling doorbroken. De SPD heeft in Hessen een formidabele nederlaag gele den, die de desolate toestand waarin de partij verkeert on derstreept. De kiezers blijken geen boodschap te hebben aan de onzekerheid van de Duitse socialisten, die ze zowel in Bonn als in Hessen hebben gedemonstreerd. Enkele recente voorbeelden uit Bonn: afwijzing van de Groenen door kanselierskan didaat Rau, omarming van de Groenen door 'kroonprins' Lafontaine, de voortijdige val van partijvoorzitter Brandt. En dan Hessen: weigering van de SPD een vergunning aan plutoniumfabriek Alkem in Hanau te verlenen, bereid- Dit blijkt uit een onderzoek misch Instituut in Rotterda voerd in opdracht van het r en werkgelegenheid. Het mi- zet. Uit het onderzoek blijkt dat minimaal de helft van de jon geren die aan JOB hebben deelgenomen inmiddels een baan hebben gevonden. Meestal vormde die baan een vooruitgang vergeleken bij de laatste JOB-baan. Ook onge veer de helft van de jongeren denkt dat deelname aan het plan nuttig is geweest. De meeste deelnemende bedrijven denken dat JOB, dat volgens de uitzendformuele werkt, bij draagt aan een betere arbeids marktpositie van jongeren, al dus de onderzoekers. Minister De Graaf van so ciale zaken concludeert uit het onderzoek dat het plan, dat in 1984 als experiment is begon nen, over het geheel genomen jeslaagd is. Hij stelt vast de ar- In Washington wordt ot de samenwerking tussen industrielanden 'in ruime; zin' besproken. Vorig jaar be sloten ze op de IMF-vergadt ring hun economisch en nancieel beleid te coördirt Een werkgroep moes doelstellingen opstellen het scheef groeien van de ecu nomie van de rijke landen t voorkomen. Op basis van graadmeta als de economische groei, tekort op de betalingsbalans inflatie, rente en handelste kort zou een totaal worden geformuleerd en hi IMF zou moeten controlere: of elk land het economisch a financieel beleid daarop k B^iaagu js^tuj si* afctammon beidsmarktpositie van de lang durig werkloze jongeren die aan JOB hebben meegedaan Een schitterend idee, von den de meeste industrielan ,r den Maar na een iaar ondei Eerder heeft al aangekon- aen iviaar na een jaar onaer j- j H jnB-niow mmr hot daadwerkelijk is verbeterd. handelen men da.-gM wel nooit in de praktijk n 5 P 6 worden gebracht. Want al het er echt op aan komt zulle sommige grote industrielai den zich niet de wet willen ia ten voorschrijven. Het Lo« vre-akkoord is daar het be wijs voor. (AD VER' Nederlandse kerkelijke or Uo heid alsnog de vergunning te geven, opzeggen van desa menwerking met de Groenei toch afwijzen van de verg» ning voor Alkem, het pen van minister-preside» Börner als lijsttrekker, del* reidheid om met de Groen» opnieuw een coalitie aan gaan. De drie andere partijen Hessen hebben tegenover ft zigzagkoers van de socialist» een een duidelijk houvast geven. Dat is geloond, fV)Aefk|A|#Un alle drie hebben ze winst ff V/vdllJlOKIcin boekt. De minimale winst v£ de FDP bleek voldoende «4fLt|DERS van de diverse O de beslissende zetel. Voor de grootste winnaa de Groenen, is de verkiezing uitslag een bittere pil. Hunt^, als verklaard tegenstand: an Oost-Europa, van kernenergie is bevesti» maar kan niet worden uitg' speeld. De schuld ligt bij1 socialisten, dat is het voor de Groenen. 'e geringe bereidheid om in d vettigt de conclusie dat Oost- 'ant Gorbatsjov. De regeringe ft hun politieke en econo joorbraak in de Sovjet-Unie he besluiteloosheid is goed t Voor de SPD wordt w an Oost-Europa wordt nog ge of; Hervorming en openheid 'otseling worden deze aan M ®n geconfronteerd met een R meer dan de hoogste tijd ot op zaken te stellen. Altereer; moet dat in Bonn gebeur» dat de kiezers het geronf in de SPD meer dan beu® De tijd om schoon schiplölJk maken is uiterst krap: OP) Jffgingen. mei zijn er verkiezingen zowel Hamburg als in W land-Palts. In Hamburg, lange SPD-bolwerk, staat de r flink op verlies. In Rijnlaw' Palts wil de SPD de CDU 0 delijk eens aflossen. Als SPD-schip niet tijdig op komt, kan de partij het' °P'9 af- Ze volgen met ingeho tetsjov om in Rusland grootse en-Slaagt de Russische parti jeeft dat zeker consequenties Dat zal moeite kosten, «a» 'ervormingsgezind is. de geesten lopen ver uif f hervormingen in Rusland zi De vraag is zelfs of de eenb» ndere Oosteuropese landen v daarbij kan worden bewaar er Jaruzelski gaat -verbaal- h Duidelijk moet nu wel f 'e nieuwe wind uit Rusland al tal6 SovJet-Unie hebben Jaru appen van zijn eigen, omzich f t hebben de Poolse leid fan orti-i !e regeringsleiders in h hijleider Husak van Tsjecho iRfinvS?k staat vooral bekend et ui om 2eeP heeft geholp «'WarschaUpact in 1968, he )ar»r?n 'n Tsjechoslowakije t ^dogmaticus veel pijn dat n=0n aantal partijgenoten, v honn varen. Een aantal we hit nayo|ging van de hervor ,fjjl echter bij woorden gebl i.n Ti/I-,* Ulj WUUI Ucl I UtJUI beide deelstaten wel vergef Vaten van politieke gevange Net als trouwens in Si» ff enkel terrein gemanifeste wijk-Holstein en Brem» et uitstel van het bezoek va- waar dit jaar ook nog ver»r kunnen worden opgevat a zingen worden gehouden Husak en de Russische pa tehtie?Chouwt d® hervormin ■tetsia, edreiging voor het vo 'en n er9ert zich aan de on Soviot m doxale situatie: wat I '-Unie, wordt nu als een

de Stem | 1987 | | pagina 2