>latt att 'De directie keek lachend toe' TEPAS INDERE AANPAK LANGDURIGE WERKLOOSHEID ZEELAND H m uinyblati Oostburg vraagt minister Nijpels om een gesprek Actie nodig bij vermoeden van onveilige situatie NDEL Dubbeldekker volgende week weer in de vaart DDELBURG - Het n van de FNV om bepaalde categorie gdurig werklozen een baan te helpen, niet haalbaar. CGEDORE) BI LA aines B POSTENDE STAKERS BIJ KERNCENTRALES DOEL KRIJGEN KLAPPEN Spanningen Geen indruk Vrijwilligers DINSDAG 7 APRIL 1987 OVER DE WET GELUIDHINDER PVDA HULST OVER KWESTIE DOEL PROEFVAART OP DONDERDAG MeI gereedschap van Tepas levert U vakwerk ie beste gereedschappen en machinerieën t hobbyist, vakman an Industrie. Splnvetd 31, Breda, 076-224944 DE STEM VAN ZEELAND T27 fdlCi NY-plan is niet haalbaar J is het mogelij k om met menten uit het plan in te ten bij andere projecten werkloosheidsbestrij- Dat is gebleken in het overleg tussen zowat alle daarbij betrokken Zeeuwse instanties. Het FNV-plan behelsde een loonkostensubsidie van provin cie, gemeenten en arbeidsbu- reau's voor werkgevers die langdurig werklozen een baan zouden geven. Het ging daarbij om mensen die langer dan twee jaar, maar korter dan drie jaar werkloos zijn. Een vaak vergeten groep, volgens de FNV. Deze werklo zen zouden aanvankelijk ook niet meeprofiteren van het zo genaamde plan Vermeend/ Moor, dat de langdurige werk loosheid aanpakt. Vrijwel alle betrokkenen za gen echter in het FNV-plan te veel praktische bezwaren: het risico dreigde dat men langs elkaar heen ging werken en dat deze regeling bestaande zou overlappen. Ook stonden provincie, ge meenten en arbeidsbureaus niet te trappelen om financieel bij te springen. Omdat boven dien het inmiddels door de Tweede Kamer aangenomen plan Vermeend/Moor is aange past -zodanig dat ook de door de FNV beoogde doelgroep ten dele meedoet-, is het plan als niet haalbaar bestempeld. Zowel de sociaal-economi sche consultatiegroep Zeeland als - gisteren - de statencom missie voor economische zaken, zien echter ook bruikbare kan ten aan het FNV-idee. Beiden vinden dat het plan Ver meend/Moor 'zijn werk moet doen'. Maar ze stemmen ook in met enkele positieve conclusies. Zo zouden GS van Zeeland kun nen proberen de minister van sociale zaken over te halen om voor alle langdurig werklozen wat te doen. Verder zou het nuttig zijn om het werklozen- bestand in Zeeland zo nauw keurig mogelijk in kaart te brengen. En tenslotte is het zaak na te gaan of een 'scho lingstraject' geen goede dien sten kan bewijzen. Werklozen moeten daarin terecht komen voor ze weer aan de slag gaan. De commissie economische zaken reageerde gisteren vooral op die laatste suggestie positief. „We moeten iets doen, ook al is het maar een druppel op een gloeiende plaat," zei ge deputeerde R. Barbé. «SU wSJïïêTstT [BDY-563 VANUIT DE VERTE lijkt er absoluut niets aan de hand. De alles overheer sende koeltorens van de kerncentrales in Doel braken witte rook uit. Zo als altijd. Schijn bedriegt. Wie de moeite neemt de laatste honderden meters naar een van de toegangs poorten te overbuggen, komt al snel oog in oog te staan met personeel van deKCD (kerncentrales Doel). Moet dat personeel niet binnen zijn? Jawel, maar een conflict met de direc tie heeft hen naar buiten gedreven. Twee weken al weer staan ze aan de an dere kant van het hek. Vastberaden om door te gaan tot het akkoord, be tere arbeidsvoorwaarden, bereikt is. „De sfeer wordt grimmiger", zegt een van de stakers. Door Romain van Damme cn Ronald Verstraten talloze instanties hebben inmiddels aan de bel getrokken Dat de situatie in Doel niet al te veilig is. De di rectie antwoordt echter stee vast dat er niets kan gebeuren en alles onder controle is. Ook de Belgische overheid vindt dat er niet ingegrepen hoeft te worden ■Onverantwoord", vinden de stakers die wel een oogje in het zeil houden. Als er wat gaat, zijn ze zo binnen. Blij met de belangstelling ko men de tongen snel los. „Me neer, de BRT is hier geweest. Ge weet wel, om wat opnames maken voor Brandpunt Awel, die hebben mee nie mand gepraat Ze waren zo weg. Ge hoort er niets van op de televisie of de radio. Een Paar kranten schrijven er een Jeetje over. Meneer, we wor den doodgezwegen". postende, stakers voor de Kerncentrales van Doel, net ever de grens, tussen Antwer- Pea en Zeeuwsch-Vlaande ren, hebben veel te vertellen. staan er alweer twee we- n' Gisteren is de derde week ingegaan. „En dat is i «Jassiek", weet een van hen, ffn wordt de sfeer altijd gmnrniger. Dat is altijd zo bij staking. De spanningen worden groter". Ploegen werkwilligen worden onder begeleiding van de Rijkswacht naar de centrale gebracht „En hebt ge gekeken naar dè Nederlandse televisie, naar Brandpunt? Met dienen inge nieur van jullie daarbij. Awel, die krijgt antwoord van Pa trick de Vos? Weet je wat die hier doet? Die is pr-man. N'en marionet is dat. Die weet ab soluut niets van de techniek van een kerncentrale. Die heeft precies verteld wat de directie wilde. In Nederland had dit toch niet gekund? Dan had die centrale al lang plat gelegea En terecht". geonctroleerd. Men kent een voudigweg de details niet". Algemeen directeur Uuiens reageert laconiek op die be weringen. „Permanent zijn er 's nachts tachtig mensen bin nen. Overdag 150. Er wordt gezegd dat hier taken gedaan worden door mensen die niet bevoegd zouden zijn. Onzin. Iedereen is bevoegd om te doen wat er moet gebeuren Hier zijn technische inge nieurs binnen Zij weten wat er moet gebeuren. De veilig heid is niet in het geding". Buiten denkt men daar dus anders over. „Maar we hou den het in de gaten Als er wat aan de hand is, zijn we zo bin nen. Die verantwoordelijk heid nemen we. Bij een even tueel ongeluk moet je tien mi nuten wachten eer je wat kunt doen Dat is een inge bouwd veiligheidssysteem. We hebben dus tijd om naar binnen te gaan. En geloof ons, we moeten niet gewaar schuwd worden We zien en horen wel dat er iets mis. Hier buiten staat genoeg ervaring". Vandaag komen de kijvende partijen weer bij elkaar. Om verder te onderhandelen. Dat had afgelopen weekend al kunnen gebeuren. Maar vol gens de stakers wilde de di rectie toen niet rond de onder handelingstafel gaan zitten. „In Brussel kon er gepraat worden. Maar de directie wilde niet. Want het weekend was heilig. Dan wilden ze met rust gelaten worden. Toch niet te geloven hè?". Maar ook dat maakt absoluut geen indruk bij de directie. Algemeen directeur Uulens is dan ook geenszins van plan door de kniën te gaan voor de stakers. „Kent u de voorge schiedenis? Een zeer ingewik kelde zaak. De mensen willen een betere cao. Wat hier ge beurt is het lokaal verwerpen van een overeenkomst die na tionaal goed gekeurd is. Wat wil men dan? Ja, er zijn be paalde grieven. Maar wie heeft er geen grieven. Die zul len er altijd zijn". Buiten is het dan nog steeds rustig. De stakers en de rijks wacht hebben met elkaar ge sproken. Er is een bestand. Als de ploegen 'ververst' wor den, gebeurt er niets. De poli tie is in de buurt. Geen hel men op, geen schilden aan de arm. De stakers doen ook niets. De bussen mogen door. Maar dat wil niet zeggen dat de volgende bussen (dinsdag ochtend) zo maar door kun nen rijden. Een nieuwe bot sing met het gezag wordt dan ook niet uitgesloten. „We gaan door, ja", zeggen de stakers in koor, „het initiatief moet nu van de werkgever komen. En dat komt. Want de directie kan dit niet houden. Het wordt te gevaarlijk". Het bestand met de Rijkswacht is gesloten; vriendelijke gezichten over en weer soneel veilig langs de tende stakers te loodsen. pos- auè 'eidde gisterochtend m wpegte tot een botsing et Rijkswachten. Zij waren «r de kerncentrales geko- wom de bussen met werk- Sen en vervangend per- Dat ging deze keer niet zo vlot. Vandaar dat de Rijks wacht volgens de stakers naar een andere methode greep. „De stijl Vietnam", wordt er gezegd. „Je had het hier moeten zien vanmorgen. Een half peloton rijkswacht was ér. Vijf com bi's en een jeep. Wij stonden daar vreedzaam. Ja, we wil den de bussen beletten verder te rijden. Plotseling reed een wagen van de Rijkswacht op ons in. En ja, toen zijn er klappen gevallen. Hier kijk maar, een buil op mijnen kop. Maar wat wel schoon was, was dat drie rijkswachten zelf bijna onder de wagen terecht kwamen". Met dank aan de directie, wordt er meteen aan toege voegd. „De directie heeft de poltitie gevraagd een charge uit te voeren", vermoeden de stakers. „Schandalig gewoon. Ze stonden daarboven te kij ken en te lachen terwijl wij de klappen kregen. Maar wij la ten ons niet wegjagen". Twintig, dertig vrijwilligers zijn er binnen. Zij houden zich verre van de staking en gaan naar binnen. Gevolgd door ongeveer honderd mensen die elders geworven zijn. Volgens de stakers hebben die mensen wel de technische kow-how, maar hebben ze veel te weinig ervaring om' kerncentrales te bedienen. „Dit is absoluut niet verant woord", zeggen de stakers. „Meneer, ik zal het u anders vertellen. Hij daar werkt op Doel 1 en ik op Doel 3. Maar dat wil niet zeggen dat ik op Doel 1 kan werken. Absoluut niet Daar weet ik te weinig van. Iedere controlekamer is anders. In totaal zijn er hier nu honderd tot 150 mensen binnen. Die mensen staan on der druk. Ze moeten twaalf uur per dag werken. Dat hou den die mensen niet vol. Twee weken lang wordt er niet Deze tekst laat aan duidelijkheid weinig wensen te over Van onze verslaggevers OOSTBURG - Deze week nog krijgt mi nister Ed Nijpels van VROM een schrifte lijke uitnodiging Oostburg te bezoeken. Bij die gelegenheid, ver moedelijk rond augus tus/september, wil het gemeentebestuur graag met de minister van ge dachten wisselen over de milieu-wetgeving in het algemeen en de Wet Ge luidhinder in het bijzon der. Aanleiding voor de uitnodiging is- de onmo gelijkheid in Breskens op een door gemeentebe stuur zowel als door toe komstige bewoners ge wenste plaats (Papen- drecht) een woonwagen centrum te stichten. In gevolge de Wet Geluid hinder is de Scheepswerf Van de Sande een A-in richting met de daarbij behorende zone, die aan leg van het centrum ver hindert Het geplande centrum valt namelijk binnen de zone waarin niet gewoond mag wor den. „Een absurde zaak", aldus gemeentesecretaris C. Geerse gistermiddag. „Nog nooit heeft iemand in Breskens last van de werf gehad. Eigenlijk is het geen scheepswerf in de echte zin van het woord. Er wordt natuur lijk weieens een schip gerepareerd, maar dat is alles. Het fluiten van de wind door de kale mas ten van de zeilschepen in de jachthaven maakt meer herrie", aldus Geerse. Minister Nijpels FOTO D£ STEM JOHAN VAN GURP Aanleg van een woon wagencentrum is nog niet erg dringend 'maar regeren is vooruitzien', zo meent men in Oost burg. Dat is ook de reden dat men met het provin ciebestuur in overleg wil treden over het woonwa gencentrum, temeer om dat ook de locatie-beoor delingscommissie de plek wel ziet zitten. Overigens wil men ook in algemene zin met de minister de gevolgen van de wet bespreken, omdat rigoureus vasthouden aan de normen in de toe komst nog weieens voor onaangename verrassin gen kan zorgea „We zit ten in ieder geval met het feit dat op dit moment de zonering in Breskens geldt en pas later is ge adviseerd het centrum eventueel daar te stich ten. Dat wil het college met de minister eens goed doorpraten". Van onze verslaggever HULST - De PvdA in de Hulster gemeenteraad blijft er bij dat burgemeester F. Jacobs meteen in Den Haag aan de bel moet hangen bij enig vermoeden dat er in de kern centrales van Doel iets niet in de haak is. In schriftelijke vragen, naar aanleiding van de staking in Doel, probeert de PvdA het col lege van B en W en de gemeen teraad een uitspraak te ontlok ken van dezelfde strekking. Ervan uitgaande dat het ge meentebestuur een verant woordelijkheid heeft als het gaat om de veiligheid van de bevolking, betekent dit volgens de PvdA dat bij onveilige si tuaties in het kernpark te Doel de gemeenteraad zo snel moge lijk moet worden ingelicht. Als iedereen het daarmee eens is, kan op de daaruit volgende conclusie alleen maar het ja woord' klinken. Namelijk, dat de burgemeester als verant woordelijke voor openbare orde en veiligheid bij het mi nisterie van VROM moet aan kloppen, om uit te vissen of het vermoeden van een onveilige situatie klopt. De PvdA spreekt de hoop uit dat B en W alsnog bereid zijn hun licht op te steken en de raad te informeren over hoe het gesteld is met de veiligheid. Tijdens de raadsvergadering vroeg de fractie dat ook al. Burgemeester Jacobs wuifde de ongerustheid echter laco niek van tafel. Hem waren geen berichten ter ore gekomen dat er iets loos zou zijn. Inmiddels zijn die berichten er van verschillende zijden wel gekomen. En niet alleen van de Belgische anti-kernenergiebe weging. De kernfysische dienst van het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid heeft gesteld dat in een verge lijkbare Nederlandse situatie de centrales onmiddellijk stil gelegd zouden moeten worden. Ook gedeputeerde W. Don, te vens voorzitter van de PZEM, verscheen voor de televisieca mera om dat te vertellen. Naar aanleiding daarvan hebben zo wat alle partijen in de tweedy kamer vragen gesteld aan drie ministeries. Van onze verslaggever KRUININGENPERKPOLDER - Donderdag 9 april maakt de dubbeldekker Willem-Alexander van de Provin ciale Stoombootdiensten (PSD) een proefvaart. Als alles naar wens verloopt zal het schip begin volgende week weer worden ingezet op de dienst Kruiningen-Perkpolder. Het schip is enige tijd uit de vaart geweest voor een grote, jaar lijkse controle- en reparatiebeurt. PSD-directeur Oostinga zei dat na een dergelijke dokperiode altijd eerst even wordt proef ge varen. De regelmatige gebruikers van de dienst Kruiningen-Perkpol der zullen met een zucht van verlichting het inzetten van de Wil- lem-Alexander begroeten. De enkeldekker, die als vervanging wordt ingezet, kan regelmatig niet alle aangeboden verkeer mee nemen, met het gevolg dat wachttijden optreden. Dat ongemak is volgende week voor een jaar weer achter de rug.

de Stem | 1987 | | pagina 11