de kleine STEM Onze school moet blijven ONTDEK DE VERSCHILLEN ikijkerij gee n Doolaard Paddenactie Recept voor een broodje nijlpaard Wie wil er een frikadel? Etnische groepen bij elkaar in Terneuzen OPLOSSING GIDS 3 ZATERDAG 4 APRIL Haast Ontslag Itófe en Wiske: „De Hellegathonden ZATERDAG schietingen ZONDAG Lucky Luke: De Waterbaan G3Z redactie: Muriel Boll brieven naar: Süinveld 55 - 4815 HV Breda brieven naar Spinveld 55 - 4815 HV Breda ard op zwerftocht door Joeg® - FOTO BOEKENWEEKGESCHENK A. in ver- er die bui- Ivers tries, de bken arna de |zet- nelis laten land 1 zijn kun- verk toen nog Jrui- ver- Bij In die Ikeld. ardag frkun- dat ziel- buden enlijk I reis- •kun- llaard ange- Op |Dool- van rs in boe kers', hoef- bn 'De luners' aan- a-oor- nde- nogen Diep- na de boek alleen' Fabri- alik. ■t een oord eerde irijven dzake- in die arlijke bergen, bering in zijn eef hij ichenk heeft irs ook over sgege- scht op inning, n een ard be et het ikkers', mooiste md. De lerberg rvan in ik ver in het oslavië isegeo- ijgt de iveilige iken of in de mt aan zijn eigenlijke opdrai raakt hij verwikkeld in vete die de jonge M; Leonard uitvecht met de m naar van de mooiste vroi uit de streek. De jongen ste de revolver van de geoloog achternagezeten door darmes slaagt hij er ook om de boer te vermoorden hem aan de gendarme heeft verraden. In het bei achtige grensgebied met banië sluit Raine vriendsch met een priester die de vi trouweling is van de Maliss ren en die de jonge Leona zo veel mogelijk in beschi ming neemt. Het boekje 'De Herberg het hoefijzer' is een ouderwets Den Doolaai boek. Het is een manneï (vergeeft U mij deze uitdni king!), spannend en avo tuurlijk verhaal en er is schilderachtige beschrijvi van de ruigheid van ben ners en landschap. Het vi haal over de jacht op Leona wordt in een zo hoog ten verteld dat de lezer nerg< het gevoel heeft dat hij dens een spannend uurtje zen ook echt mensen heeft ren kennen, zoals mens zich in de samenleving do gelden. Bij Den Doolaard is geen samenleving. Het le» bij Den Doolaard is een g vaarlijk avontuur en de me sen die er in terecht koma hebben meestal geen tijd zich bewust te worden eigen zielsprocessen. In 1938 kostte hem die onv< vaardheid zijn baan als reis verslaggever bij het nota be socialistische dagblad Volk'. In zijn boek 'Het kenkruis over Europa' vos spelde hij de tweede werej oorlog. 'Het Volk' vond d Den Doolaard buurte" Duitsland onbehoorlijk 1" bejegend en ontsloeg hem. Het kan heel grillig log in letterland. De latere NS dichter Erich Kettmann schreef in 1933 in CritiS Bulletin nog een razend thousiaste kritiek over Herberg met het hoefij^ „Schrijven als een spo .journalistiek van hoog halte" en Jongeren-proza de jaren dertig", juichte 0 mann. De eerste twijfel de literatuur van Den IX" aard was daarmee wel zaaid. Een broodje nijlpaard heb je zo klaar. 't Is evenveel werk als een broodje tartaar. Je neemt een stuk brood en een ring uien vergeet niet om de zaak lekker te kruiden. Mayonaise, ketchup, het nijlpaard natuurlijk. Van citroen nog een drup en dan... smaakt het heerlijk. Er' is één moeilijkheidje in het begin: hoe zet je in godsnaam je tanden erin? Uit 'Het randje van de we reld' van Shell Silverstein Uitg. Fontein 'Prik, ik heb je' is geen nieuw spelletje, maar een actie van de snackfabrikanten. Ze wil len dat hun snacks beter worden, want 'lekkere trek is niet zo gek'. Eten uit de muur, iedereen doet het weieens, bijvoor beeld in een vrij tussenuur. Dan hang je maar wat rond en wat helpt beter tegen ver veling dan eten? Vanachter de ruitjes zien die kroketten er niet eens zo gek uit. En de frikadellen? Die eet je toch zeker niet, man, weet je waar daarin zit.... gemalen uier, oog en nog meer eng spul. „Dat is absoluut niet waar", zegt meneer Lau- werse van zo'n snackfabriek. Hij denkt dat dat indianen verhaal in de wereld is geko men doordat een paar jaar geleden op tv een filmpje vertoond werd dat liet zien hoe het niet moest, dat is waarschijnlijk blijven han gen. Wat stopt meneer Laur werse in de 60.000 km frika dellen die hij per jaar maakt? Vlees, puur goedge keurd rundvlees, paneermeel en kruiden Dat gaat allemaal in een cutter waar het zo fijn gesneden wordt, dat je niet meer kunt zien dat het vlees is. Misschien denken mensen daarom wel dat er geen vlees in zit. Dat mengsel gaat in een welvat waar het gekookt wordt en dan ziet het eruit als een grauwe pap. Die wordt gekoeld en dan wor den er op de lopende band frikadellen van gevormd en worden ze in dozen verpakt. Dat hele proces duurt 25 mi nuten. Prikt meneer Lau- werse zelf weieens een frika del? „Jazeker, vooral op de barbecue of gegrilld vind ik ze lekker". Je zult maar een toren be klimmen, de Dom of zo, en dan ontdekken dat ze die to ren willen opblazen Zo on geveer, alsof de grond onder je voeten wegzakt, voelden de leerlingen van het lhno (Lager huishoud- en nijver heidsonderwijs) zich toen ze lazen dat hun school maar opgeheven moest worden. Met grote koppen stond het in de krant: Huishoudschool moet verdwijnenen daar zit het hem misschien wel in. Sinds 1968 bestaat de huis houdschool niet meer, maar die naam wordt nog steeds gebruikt en dus denkt ieder een dat die school nog het zelfde is als toen hun groot moeder erop zat. Dat is dus absoluut niet waar. 'Aan leer lingen uit de 2e en 3e klas van het Groene Woud (lhno) vroegen we wat ze van hei rapport vonden. INGRID: „Ik schrok heel erg, want op deze school gaat het juist goed." EMINE: „Ze doen het mis schien om te bezuinigen, maar ik vind dat je beter alle scholen een beetje kunt laten bezuinigen dan één schoolty pe, waar veel kinderen naar .toe gaan, laten verdwijnen." LINDA: „De mavo heeft een betere naam, ik denk dat dat komt doordat de mensen niet weten wat we hier doen." MARIËLLE: „Ik ben het er niet mee eens dat de mavo 'beter' zou zijn. Op'de ver volgopleiding, het mbo (mid delbaar beroepsonderwijs), komen leerlingen van het lhno en de mavo bij elkaar in de klas te zitten, dus moet het niveau toch tamelijk gelijk zijn." SABINE: „We leren echt meer dan spinazie koken, we krijgen vooral de eerste twee jaar een heleboel vakken. Nederlands (4 uur), wiskunde (3), Engels (3), geschiedenis/ aardrijkskunde (2), kennis der natuur (2), muziek, hand vaardigheid... Toch blijven ze maar praten over de 'huis houdschool' PASCALE: „Als deze school verdwijnt, kunnen we ner gens naar toe want er zijn geen andere scholen die erop lijken." LIESBETH: „Er zijn nu een maal kinderen die niet aldoor alleen met hun hoofd kunnen leren. Ik wil graag iets doen en zien wat ik leer, maar daarom ben ik nog niet dom mer." ELMA: „Als ik op een ander school als een gek moet leren en toch lage punten haal, ga ik niet graag naar school. Hier gaat het wel goed." MARLEEN: „Ik zat eerst op de mavo maar dat ging niet goed. Hier wel, toch vond ik het eerst niet leuk om naar deze school te gaan omdat er gezegd wordt dat die minder is dan de mavo." ASTRID: „Wij leren dingen waar je iets aan hebt, zeker in de vervolgopleiding. Daar mee kim je goed terecht." Leerlingen van het lhno vin den geen banen, staat er in het rapport en dat is de be langrijkste reden om die school maar op te doeken. Maar de onderzoekers heb ben mooi vergeten dat de meeste leerlingen naar het vervolgonderwijs gaan, het mbo (middelbaar beroepson derwijs). In deze groep van 27 leerlin gen gaan ze op twee na ver der in mode en kleding, be jaardenverzorging, kraam zorg, enz. Eén van de twee zegt dat ze toch naar de ver volgopleiding zal gaan als ze geen baan kan vinden. Be halve naar het mbo kun je ook naar de vooropleiding hoger beroepsonderwijs; met het vhbo kun je naar de school voor journalistiek, de lerarenopleiding en de aca demie voor lichamelijke op voeding. Keus genoeg dus en vandaar dat deze groep niet bang is dat ze straks geen baan kunnen vinden. Maar dan moeten ze hun school wel laten bestaan 'Van de padden afblijven a.u.b. anders raken we de tel kwijt danku' Dat staat op een bordje langs een weg bij Breda. Het is de tijd van de paddentrek. Die dieren zijn wakker gewórden uit hun winterslaap en nu het lente is gaan ze op 'pad' naar de plas of poel waar ze geboren werden om eieren te leggen. Die plas ligt dikwijls kilometers ver van de plaats waar ze de winter heb ben doorgebracht. Elk jaar opnieuw trekken ze door bossen en wieden, maar ook over autowegen. Rogier Stoutjesdijk van het IVN (inst. voor natuurbescher mingseducatie) in Nieuw-Ginneken zegt: „Op die autowegen gaan ze eraan. Dertig procent van de padden wordt daar overreden. Zo'n weg oversteken doen ze heel langzaam, daarom helpen we ze een handje". Dat helpen gebeurt bij spe ciale 'paddenoversteekplaatsen'. Daar is langs de autoweg plastic gespannen, zodat de padden daar niet verder kunnen. Ze worden opgevangen in emmers. En zo gaan ze dan de weg over, in een emmertje. Rogier en zijn broer zijn deze weken elke ochtend en avond bij zo'n oversteekplaats te vinden, om te kijken of er geholpen kan worden Ze doen het graag. 'Waarschijnlijk hééft dit werk wel resultaat ook', zegt Ro gier. 'Vorig jaar hebben we 27 padden overgezet, maar dit jaar zijn het er wel tien keer zoveel' Marijke Lukacs Tweede en derde-klassers van de lhno Groene Woud. FOTO MARCEL BEKKEN Diepgang in de beschr ving van die gedachtenwere en een aandachtige benac ring van de psychische dij veren of achtergronden len geen of nauwelijks eeni in de boeken van Den D# aard. Ik kan mij overigt goed voorstellen dat het nooit vanuit die behoefte gelezen. Bij herlezing raak het spoorzoeken naar lette kunde of avonturenroma tiek opnieuw bijster, maar moet bekennen dat ik dit ve haal opnieuw als een dorsti lezer naar binnen heb g slurpt. Zoals ik de bekorii van het avontuurlijk reis nog altijd verbind met herinnering aan het bo 'Orient Express' en preci zoals ik de muzikale betov ring weer in mij voel opkli ken bij de herinnering vergetelijk verbonden aani naam van de man die mij nog een andere reden dif baar is. Als vrijbuiter op B dio Oranje en als verwoed' genstander van kernwapei De Terneuzense scholenge meenschappen De Vaart, De Leeuwtjes en Petrus Hondius hebben de afgelopen week voor de brugklassen een in terculturele week gehouden met als thema wonen en le ven. Vandaag wordt het pro- jekt afgesloten met een open dag in de scholengemeen schap De Leeuwtjes. Naast Turkse en Antilliaanse mu ziek zijn er een aantal de monstraties en verzorgen de leerlingen diverse exotische hapjes. Vrijwel alle vakken hiel den zich de afgelopen week op een of andere manier be zig met het thema 'wonen en leven'. Gedurende deze week hebben de leerlingen een ten toonstelling opgebouwd. Via een maquette en een geïllu streerde tijdbalk worden verschillende woonvormen uit andere tijden en andere culturen getoond. De muzieksectie besteedde ruim aandacht aan de bui tenlandse muziekvormen en de leraren lichamelijke op voeding brachten de niet- Westeuropese vormen van sport onder de aandacht. Tij dens de biologielessen werd aandacht geschonken aan de overschotten in het voedsel pakket tussen Nederland en andere delen van de wereld. Vandaag om 13.30 uur wordt de tentoonstelling ge opend door J. Boersma, lid Gedeputeerde Staten van Zeeland. Bezoekers kunnen Turkse en Antilliaanse mu ziekgroepen aan het werk zien, een Chinese bruiloft, Kung-Fu- en judodemon straties. Tevens is er een mo deshow met kleding uit on der andere Koerdistan, Tur kije, Egypte en Marokko. Tussendoor bereiden de leer lingen allerlei exotische hap jes die tegen kostprijs wor den verkocht. Ron Brandsteder in de film 'Field of Honor'. GOES Grand Theater -14 u. Labyrinth. 19 u. Running scared. 21.30 u. Iris. HULST De Koning van Engeland 19 u. Between lovers. 21.30 u. No mercy. 19 en 21.30 u. Crocodile dundee. 19 en 21.30 u. The golden child. 19 u. Labyrinth. 21.30 u. Top gun. TERNEUZEN Luxorl&ll 14,19.30 en 21.45 u. Field of ho nor, 12 j. 20 u. The color purple, a.l. 14 u. Blonde Dolly, 16 j. VLISSINGEN Alhambral - 14,19 en 21.30 u. The golden child. Alhambra2 - 14 u. Asterix contra Caesar. 19 en 21.30 u. Crocodile dundee. BRUGGE Complex Zwart Huls Gulden Vlies I 14.30, 20 en 22.30 u. Platoon. Gulden Vlies II 14.30 en 20 u. A room with a view. 22.30 u. Sid and Nancy. Gulden Vlies III 14.30 u. Labyrinth. 20 en 22.30 u. The name of the rose. Memllng 14.30,20 en 22.30 u. The golden child. Rembrandt 14.30,20 en 22.30 u. Flodder. HENGSTDIJK 't Jagershuis - 14 u. prijs- kaarting. HULST W. Blommaert - 14.30 u. schieting. de Smlckel - 20 u. bingo, DE KLINGE De Statie - 15 u. schieting. KOEWACHT VanSteene 15 u. schieting. HULST Podiumzaal Houtenkwar tier - 22 u. Hardrockgroep Hel- loTse. ST. JANSTEEN De Warande - 15.15 u. 'Sound of Music' door Jongeren koor Clinge. TERNEUZEN Zuldlandtheater - 20 u. Optreden John White's Big Band. Grote Kerk - 20 u. Orgelconcert. ST. NIKLAAS Stadsschouwburg - 20 u. 'Rare mensen', toneel. CLINGE Galerie Esprit - 'Zicht op Zeeland', werken van 16 beel dende kunstenaars. Geop. woe. t/m zo. 13.30-17.30 u. (t/m 15 apr.). VLISSINGEN Galerie Bellamy - Tekenin gen van Philippe van den Berg. Geop. di. t/m vrij. 10-12.30 u. en 13.30-17 u. za. 13-17 u. (tot 26 apr.). ANTWERPEN Wandelgangen de Singel - - 'Belgische architectuur', werk van Mare Dessauvage. Geop. di. tot zo. 14-18.30 u. (tot 12 apr.). GOES Grand Theater - 14 u. Labyrinth. 19 u. Running scared. 21.30 u. Iris. HULST De Koning van Engeland 14.30 en 19 u. Between lovers. 16.15,19 en 21.30 u. No mercy. 13.45,16.15,19 en 21.30 u. Cro codile dundee. 13.45,16.15,19 en 21.30 u. The golden child. 13.45 en 16.15 u. Labyrinth. 21.30 u. Top gun. TERNEUZEN Luxorl&ll 13.45,16 en 21.15 u. Field of ho nor, 12 j. 13.45 en 20 u. The color purple, a.l. FOTO ARCHIEF DE STEM 19 u. Blonde Dolly, 16 j. VLISSINGEN Alhambra I - 14,19 en 21.30 u. The golden child. Alhambra 2 - 14 u. Asterix contra Caesar. 19 en 21.30 u. Crocodile dundee BRUGGE Complex Zwart Huis Gulden Vlies I 14.30,17.15,20 en 22.30 u. Pla toon. Gulden Vlies II 14.30,17.15en 20 u. Aroom with a view. 22.30 u. Sid and Nancy. Gulden Vlies III 14.30 u. Labyrinth. 17.15, 20 en 22.30 u. The name of the rose. Memllng 14.30,17.15, 20 en 22.30 u. The golden child. Rembrandt 14.30,17.15,20 en 22.30 u. Flod der. KOEWACHT deVllegher - 15 u. schieting. Oude Molen - 14.30 u. schieting. LAMSWAARDE De Vier Jaargetijden - 14.30 u. schieting. NIEUW-NAMEN Café Thllleman vleeskaarting. 14.30 u. ST. GILLIS Caentens-Toren - 14.30 u. schieting. theater HULST Den Dullaert - 20 u. 'Vrouwenharten en mannendro men', door Het Mechelse Minia tuur Theater. KIELDRECHT Sporthal Krlekeputte - 20 u. 'Het dagboek van Anne Frank', toneel. TERNEUZEN Zuldlandtheater - 11.30 u. Optreden John White's Big Band. ST. NIKLAAS Stadsschouwburg - 20 u. 'Rare mensen', toneel. Zie zaterdag. ïaagse Orgie'. Uitg. Meulenhoff niG Classics 'De huurders'. Uitg. Meulenhoff, P1 lassies. inie'. Uitg. Meulenhoff, prijs 10 'Madame Bovary". Uitg. Veen, P' onden versie van het beroemde boek v_ tieuw vertaald door Hans van Pinxtefei1 •usSbav japuo jood 'oi 'uaSBM uaAoq hioav'6 'dopiatM '8 '}ad uba do; 'jous '9 'SuejsAvnp 'g 'uaAoq -sjipai 'mdssBf 'g 'janaqsh z 'uaAoqsjjun 'T

de Stem | 1987 | | pagina 35