DESTEM KOERDEN STRIJDEN NU OOK IN NEDERLAND VOOR AUTONOMIE AC Een in vijf landen vergeten volk ZATERDAGIt APRIL -198714 ZATERDAG IQ 4 APRIL 198710 e schouwburg in het altijd zo rus tige Deventer, enkele weken geleden. Geen vuurwerk bij de viering van het Koerdisch nieuwjaar aldaar, maar kogels en flitsende stiletto's. Zes slachtoffers worden uit een propvolle zaal afgevoerd naar het zie kenhuis. Extremistische Koerden schieten in de wilde weg hun revolvers leeg in het publiek. Nog een won der dat er geen doden vallen. Twee weken later wordt een Turkse raadsman voor Koerden uit het Twenteka naal gevist. Vermoord. Incidenten of krijgt Nederland te maken met een Koerden-probleem? De circa 25.000 Koerden in Nederland leven in de greep van de angst. Wie zijn de Koerden, wat willen ze en wat is de reden voor het oplaaiend geweld tussen hun orga nisaties op duizenden kilometers afstand van wat ooit een autonome staat Koerdistan moest worden? Turkse Koerden KOERDEN ZIJN ETNISCH BUITENBEENTJE Ataturk Dolkstoot Extreme positie Agenten .Er" woem TURKIJE c! Malatya Mosoel] >oeloimania Chanekin« «©DAMASKU! SAOEDI- ARABIË Gebied bewoond door Koerden Zegwaard zich al geo, develd laat zich er niet „Daar wordt al wel 'land volgens hem het kunnen, als de voor vuj| Irenzen verdwijnen. Ie jjfincies als Limburg zou pm te storten of te ver- ijn, bijvoorbeeld door de ties volcontinu te laten |st eerlijk, Zuid-Holland, che hoofdrol waar het met al haar vuil te b. Koeleveld kan zich de pellen. „Storten daar ver. eidsprijs, maar wij heb- gewild naar toe gebracht, [hoe slecht ook, is te iso- geeft luchtverontreini- or het milieu dat er is, de vorm van vliegas en [dat miljoen ton illegaal rgens op. Een getal dat t leiden. Dat zou meer ktie van de VAM dagelijkse treinen vuil, >.000 ton per jaar die de zal minder dan een halt D Door Frank van OoIJen Een woordvoerster van het Koerdistan Komitee in Den Haag ziet een duidelijke samenhang tussen 'de zaak Deventer' en de verharding van de strijd tussen opstan- TEHERAN® •Hamadon Kermonsjoh IRAN - FOTO ARCHIEF DE STEM i afval in Europa is dat heet het daar echt), waar afval in mag. Het walhal! werkers. Storten daar is er dan verwerken/verbrai land, bijvoorbeeld bij leemt 14.000 ton van ons cb af, Engeland jaarlijks 6.M reg willen landen als Roe® anse landen ons graag welvaartsafval en daarbij v' s. Over de gevolgen voor zich alleen een kleine vofl zorgen: andere landen (zadelen. (eweging wil nieuwe en bete' ïethodes voor chemisch af»' En nog liever: voorkom8 staat, door andere produktt gaat de export door. 0b iet stortverbod van Wallc® orlopig blijven ontheffing8 de grens kan, binnen ons écht dicht. Er is een vrij in-8 sr van goederen in de EG. lemisch, is een vrij verhand» >at maakt ook controle op itwagens vol vuil moeilijk. lie vuilafvoer en -verwerk®! taak van onze provincies <W t dat ik haar met dit verba" wetst; ik hoefde niet meer18 omen). ld maakt vet, heb ik altijd iet blijmoedig. Uit Amen» oed nieuws: de firma Prod8 ïble zal fopvet gaan produd hebben de techniek al vijf"® huis, maar die was door8 van het management gevalle (officieel sucrose polyester)f mensen niet vet maakt. Ik J de chemie, maar jo-jo dien- men hun habijt van schuld ifleggen en zich te buiten ;t en frikadel. Ze blijven sW ide hoeken. dige Koerden en het leger in Oost-Turkije. Recente nieuwsberichten getuigen van een toename van de gewelddadigheden in dat gebied. Koerdische families zijn uitgemoord door het verzet vanwege hun sympathieën voor de Turkse regering. Mili taire patrouilles in hinderlagen afgeslacht. Verzetsstrijders worden tot over de Iraakse grens achtervolgd door Turkse soldaten en helicopters. Turkse Phantom-bommenwerpers gooien napalm uit over kampe menten van Koerdische guer rillastrijders in Irak. Sommigen spreken al van een Turks Af ghanistan'. Volgens het Koerdistan-Ko- mitee hebben veel Koerden na de militaire staatsgreep in 19S0 in Turkije de vlucht genomen naar West-Europa waar zij zich in een groot aantal organisaties hebben aaneengesloten. Deze organisaties streven weliswaar hetzelfde doel na - autonomie Turkse Koerden bezetten In 1983 een Amsterdams Rode Kruls-gebouw uit protest tegen het lot van hun mede-Koerden. Het versplinterde gevecht voor de Koerden- maar over de wijze waarop dat doel moet worden bereikt, be staat groot verschil van mening. De meest extreme organisatie is onge twijfeld de marxistisch-leninistische PKK, de Koerdische Arbeiderspartij. De politie in Deventer vermoedt nu dat de PKK ach ter de schiet- en steekpartij in de schouw burg zit. De PKK is al in verband gebracht met de moord op de Zweedse premier Olof Palme, al heeft de politie van Stockholm verschillende Koerdische verdachten door gebrek aan bewijs weer op vrije voeten moeten stellen. Eerder deze maand werd in München nog een Koerd vermoord door extremisten van de PKK. Ook bij een nieuwjaarsviering. Wie alle gewelddadige acties van PKK in Europa op een rij zet komt op een indrukwekkend aantal. Zijn de ideeën van de PKK en de andere Koerdische organisaties in West-Europa dan zo fundamenteel anders dat ze elkaar naar het leven moeten staan? En waarom wordt de strijd van het front in Koerdistan verlegd naar West-Europa? Volgens het Komitee zijn de meeste groe pen van Koerden in Nederland lokaal ge organiseerd. In ons land zijn vooral Turkse Koerden woonachtig. In Deventer heb je weer en andere organisatie dan in Arnhem. Voor alle organisaties geldt dat ze zich fel verzetten tegen de onderdrukking van hun volk door de Turkse autoriteiten. Zij wil len bovendien de eigen culturele identiteit van de Koerden benouden zien en weige ren geheel op te gaan in de Turkse samen leving. Ankara voert een Turkificatie-politiek' OERDEN vormen etnisch gezien een buitenbeentje. Zij zijn geen Arabieren, geen Tur ken en geen Perzen, maar afstam melingen van het volk van de Me den. En zij wonen al sinds mensen heugenis in het bergachtige en ge- isoleerde gebied aan de bovenloop van de rivieren Tigris en Eufraat. De Koerden hebben een eigen taal, eigen cultuur en zij zijn overwegend soennitische moslims. Door Frank van OoIJen Het Koerdische volk bewoont een gebied dat uiterst strategisch gelegen is. Een blik op de kaart leert dat zij als het ware mid den op een druk kruispunt van wegen le ven. Wie vanuit Europa en Turkije naar het Perzië en het oosten wil reizen, zal dit Koerden-gebied passeren. Naar het noor den ligt tussen Kaspische en Zwarte Zee de weg open naar Rusland. In zuidelijke nchting kan men van hieruit het Arabische schiereiland binnentrekken. Vanwege deze strategische ligging is het territorium van de Koerden wisselend be zet geweest door Ottomanen en Perzen. eze bezetting heeft een effect als olie op open vuur gehad op het Koerdisch natio- ttelisme en onafhankelijkheidsstreven. Maar de Koerden hebben zich echter nooit, ondanks hun ontembare vechtlust, hunnen ontworstelen aan vreemde over- heersing. Vandaag de dag wonen er bijna ■tu miljoen Koerden verdeeld over 5 ver schillende landen: Turkije (12 miljoen), tran(3 5 miljoen), Irak (ruim 3 miljoen), tynë en de Sovjet-Unie (samen een half tutljoen). Deels staatkundige creaties van ua de Eerste Wereldoorlog. Zo n zeven decennia geleden leek het er n °P dat de Koerden hun eeuwenoude De komst van het Islamitisch regime In Iran veranderde niets aan het lol van de Koerden daar. In de executle-hysterle aan het begin van het Khomelny-bewlnd lie ten veel Koerden het leven. - foto upi streven naar autonomie beloonfl door de geallieerden die een overwinning hadden behaald op het Turkse rijk in '14- '18. Vooral de Amerikaanse president Wil son voelde veel voor het toekennen van het recht op zelfbeschikking aan het vrijheids lievende volk van de Koerden. De nieuwe Turkse leider, Kemal Pasja Ataturk, liet onverwacht zijn tanden zien in verschillende veldslagen tegen Grieken, Armeniërs en Koerden en de geallieerden wilden Turkije als een op het Westen ge richte mogendheid aan de zuidflank van het bolsjewistische Rusland niet al te zeer provoceren. Een aangepast vredesverdrag uit 1932 dat in Lausanne werd ondertekend, maakt nergens meer melding van een nieuwe staat Koerdistan. Het volk der Koerden werd 'vergeten'. En het recht op zelfbe schikking was hen ontnomen. In 1926 is Koerdistan opgedeeld tussen verschillende staten en vanaf dat moment barstte de bom pas echt los. In Turkije, Perzië en Irak laaidde de gewapende strijd op. Het veizet groeide maar de grootste vij and ging in eigen kring schuil: de onder linge verdeeldheid. Stamverbanden trok ken traditioneel scherpe scheidslijnen door de Koerdische gemeenschap. Nu werden de Koerden ook nog verdeeld door staat kundige grenzen waardoor ze nog makke lijker dan voorheen de politieke speelbal werden van nationale staten in het Mid den-Oosten. In Turkije werd in 1941 de laatste grote veizetshaard van de Koerden door de luchtmacht opgeruimd. De Koerden wer den door de regering in Turkije met ge weld ingelijfd in de republiek. De Koerden in Perzië hadden aanvan kelijk meer succes: hun strijd in het westen van het land leidde er in 1946 toe dat zij een onafhankelijke staat 'Mahabad' kon den uitroepen die onder bescheming stond van de Russische bezettingsmacht m Per zië. Maar met het vertrek van de Russen uit deze Golfstaat werd al snel het einde aangekondigd van de onafhankelijke Koerden-republiek. Sjah Pahlavi ruimde Mahabad op, aanvankelijk met de belofte aan de Koerden van een ruime mate van politieke autonomie en het respecteren van hun cultuur. De Koerdische leiders waren te goed van vertrouwen en het duurde niet lang of de Koerdische president Qazo Mo hammed bungelde aan een strop. De Koerden gingen over op een guerrilla strijd tegen het bewind in Teheran en zij wisten met steun van Irak een groot gebied in het westen van Perzië (later Iran ge noemd) onder hun controle te krijgen. Een groot deel van de Iraanse Koerden steunde m 1979 de omverwerping van de pauwen- troon van de sjah, maar ook met net nieu we, religieuze bewind kwam het al snel tot een botsing. In Irak is hét verzet van de Koerden in het verleden (jaren zestig en zeventig) het hevigst geweest. Onder leiding van de le gendarische guerrillaleider Barzani („Een man wordt slechts geboren om te worden afgeslacht") voerden de 'pesh merga's' ('strijders in het aangezicht van de dood') een succesvolle strijd tegen de Iraakse re gering in Bagdad. De inzet van de strijd bleef niet beperkt tot wel of geen autono mie voor de Koerden. Het ging er boven dien om wie de zeggenschap over en het profijt van de oliereserves bij de stad Kir- koek in centraal-Koerdistan zou krijgen. Nadat Barzani in de eerste helft van de ja ren zeventig op een haar na de overwin ning behaalde op de Iraakse regering zorgde een dolkstoot in de rug voor een snelle wending aan het front. De socialisti sche regering van Irak en de keizer in Iran sloten ondanks hun felgekoesterde vijan delijke gevoelens een akkoord, waarbij in ruil voor Iraakse territoriale concessies de sjah alle militaire steun aan de Iraakse Koerden opschortte. Daarop zakte het ver zet in, een deel van de Koerden sloot een akkoord met Bagdad, een ander deel blijft een guerrilla voeren. De oorlog tussen Iran en Irak maakt de situatie wat de Koerden betreft nog inge wikkelder. Het tekent de scherpe onder linge verdeeldheid van de Koerden: één zoon van 'de rode moellah' Barzani (in 1979 overleden) heeft de zijde van de Iraakse regering gekozen, een andere zoon strijdt nog steeds met de Koerdische De mocratische Partij (KDP) in de bergen. Ligt er überhaupt nog een oplossing in het verschiet voor het probleem van naar autonomie strevende Koerden? Nauwe lijks, hun situatie wordt er ondanks hun sterk groeiende bevolkingsomvang toch al leen maar beroerder op. in Oost-Turkije: Zo is het Koerden verbo den om zelfs meer de naam van hun volk in hun mond te nemen. Koerden zijn vol gens de officiële Turkse lezing geen apart wolk', maar slechts 'Berg-Turken' die door hun geïsoleerde leefwijzen 'wat anders zijn dan de andere Turken'. Het spreken van de Koerdische taal is verboden, om van iedere politieke activiteit die ook maar enigszins in de richting gaat van autono mie voor de Koerden maar te zwijgen. Om de gewapende strijd van met name de PKK in Oost-Turkije en de smokkel met de buurlanden Irak en Syrië een eind te maken, zijn de autoriteiten aan een grootscheepse deportatie van Koerden naar West-Turkije begonnen. Turkse boe ren worden aangewezen om zich in Oost- Turkije te vestigen in een gebied waar nu ambitieuze ontwikkelingsplannen voor zijn opgesteld met stuwdammen, uitgebreide netwerken van irrigatiekanalen en electri- citeitscentrales. Turks Koerdistan moet voor Ankara de finitief Turks gebied worden. Bovendien heeft de Koerdische bevolking nog steeds te lijden van de noodtoestand die in hun woongebied geldt en de militaire strijd. De Koerden trekken één lijn met hun grie ven tegen de Turkse regering. Echter, de wijze waarop de militaire en culturele on derdrukking ongedaan gemaakt moet wor den; daarover zijn de Koerdische organi saties het niet eens. De PKK neemt de meest extreme positie in: zij willen hun doel bereiken via gewapende strijd en re volutie. Turkije is in de ogen van de PKK niets minder dan een 'kolonisator' van Koerdistan. Het lukt de PKK niet om een breed mi litair front te vormen tegen de Turken. Niet in de laatste plaats omdat het schort aan voldoende steun van de bevolking. Een laatste grootscheeps ^Lensief is vast gelopen en de PKK heeft nu de aanval in gezet op de collaborateurs, om op deze wijze gematigde Koerden te intimideren en hen alsnog over de streep te trekken om PKK te steunen. De executies van Koerden die een ak koord hebben gesloten met de.Turkse autoriteiten en die zich laten gebruiken als dorpsmilitie om de Turkse gendarmes rug dekking te verschaffen, passen in dezelfde PKK-strategie als de intimidatie van ge matigde Koerden in West-Europa. „Collaborateurs met de Turken zijn ver raders en zij verdienen de dood, gematigde Koerdische oppositiepartijen zitten op de verkeerde weg en moeten de PKK-strate gie volgen". De PKK claimt als het ware de leiding van de Koerden in de 'revolutio naire' strijd tegen de Turkse regering. Sinds in 1985 een PKK-leider in Parijs is vermoord, worden andere Koerdische fac ties 'doodsvijanden' genoemd en bestre den. Vandaar de golf van aanslagen, ge welddadige botsingen en verdwijningen van Koerden in West-Europa. De Koerden vechten nu op alle fronten voor wat zij als de enige weg zien naar vrij heid en autonomie. Hun agenten, 'kamera den' genoemd, zitten verspreid over het hele continent. PKK kan bovendien reke nen op flinke steun van Syrië en het hoofd kwartier staat dan ook niet voor niets in Damascus. In Nederland woont een relatief grote Koerdische gemeenschap; daarom ligt het in de lijn der verwachting dat botsingen en incidenten tussen andersdenkenden vaker het nieuws zullen halen. Het is de Neder landse autoriteiten dan ook aan te raden om de kluwen Koerdische partijtjes en splintergroeperingen te ontwarren om ver dere calamiteiten te voorkomen. Wie steekt er eigenlijk achter de Koerdi sche Arbeiders Unie, de Koerdische Arbei ders Vereniging, het Koerdisch Komitee Nederland, Het Nationaal Bevrijdings front Koerdistan, Koma Koerdistan, Be vrijdingseenheid Koerdistan, Solidariteits- en Steunkomitee Koerdistan etc. etc? Masoud Barzani (rechts) leidt de Koerden In hun strijd tegen Iran. - foto ap

de Stem | 1987 | | pagina 31