59,% J4?5 6 Ambras', een stevige omhelzing lilt 'NU KUNNEN WE EIGENLIJK PAS ECHT GOED AAN DE SLAG' KORT ZEEUWS Rozen BURENGERUCHT Rijkspolitie geeft voorlichting Jaarmarkt 'EKTTCM 'WE ZINGEN HET DIALECT VAN DE MENSEN' PLAATSELIJK NIEUWS Wandeltocht Vlastrappers Rob de Theye lid van verdienste Rode Kruis bescherming )E STEM VAN ZEELAND 2 VRIJDAG 3 APRIL ier merk AXEL - De stichting 'De Axelse Molen' heeft een be langrijke stap vooruit gezet op weg naar de renovatie van de Axelse molea Twaalf jaar Ernst Lekkage in koelsysteem Dow Chemical diefstal auto vergissing OP=OP W. BAKKER Het begin Van toen 'Ambras' Succes Een LP Kreverhille Contact Stichting emancipatie Rolstoeltennis in Zeeland Ypsilon Reeks overvallen Proces directeur Sidmar Ledeberg siddert Axel Heikant Hulst Koewacht Nieuw-Namen St.-Jansteen Nieuw bestuur Dieren- r CONTINENTAL BAND >te, T22 Yastische ozqoI M^ÈËÈÈÊÊmm. '"'U'' ap int"-Hulst Stichting kan molen kopen Van onze verslaggever Eigenaar J. Misseghers is bereid ie molen en de bijgebouwen aan ie stichting te verkopen. Gisteren is een principe overeen komst getekend. De stichting begint nu op korte ter- jn fondsen te werven om de eerste ;osten, aankoop en kleine reparaties, te dekken. Er is een begin kapitaal IEBBELSTRMT 10 Igeopend - vrijdag koopavond 1RKT12 woensdag koopavond nodig van 200.000 gulden Dat geld zou door particulieren en het bedrijfsle ven moeten worden opgebracht. De heropbouw van de Axelse molen was aanvankelijk een wens van een klein groepje particulieren uit Axel. Die hebben hun krachten meer dan een jaar geleden in de stichting 'De Axelse Molen' gebundeld. Inmiddels kan 'De Axelse Molen' bogen op een bredere achterham De restauratie van de molen gaat in totaal 575.000 gulden kostea Een deel moet komen van particulieren en be drijfsleven. Het overgrote deel denkt de stichting aan subsidies binnen te halea Daarvoor is echter medewer king van de gemeente Axel nodig, en zo had de stichting gehoopt, ook een gemeentelijke bijdrage. Maar op meer dan morele steun van de gemeente, die wel een verzoek heeft ingediend om de molen op de monumentenlijst te krijgen, moet de stichting voorlopig niet rekenen. Er bestaan nog teveel onzekerheden en onduidelij kheden voor de gemeente, met name over de exploitatie. De 'Axelse Molen' had namelijk graag gezien dat er een bedrag op de ge meentelijke meerjarenbegroting voor de restauratie zou worden gereser veerd In een voorbespreking met de raad, eind vorig jaar, is echter geble ken dat de gemeente nog geen geld in het project wil steken. „Men wilde niet verder gaan dan de meidewerking van een ambtenaar bij het aanvragen van subsidies. Wij hadden de gemeente graag in een wat actievere en enthousiastere rol ge zien", aldus G. Borgers, een van de initiatiefnemers. Als voorbeeld haalt de stichting de gemeente Cothen aan waar de gemeentesecretaris als secre taris en penningmeester actief in het stichtingsbestuur zitting nam. „De betrokkenheid van de gemeente is dan automatisch al groter". Maar ook daar heeft het bijna twaalf jaar ge duurd voordat de .molen gerestau reerd was. De bevolking van Cothen legde 150.000 gulden op tafel. Als het geld er komt, wil de stichting opnieuw proberen om een grotere be trokkenheid van de gemeente te be werkstelligen. „Want het is nu een maal zo dat sommige subsidieverle- nende instanties pas over de brug ko men als ze zien dat het de gemeente ernst is. De rol van de gemeente is cruciaal", aldus Borgers. Hij ziet on der meer subsidiemogelijkheden bij Monumentenzorg, provincie, en het ministerie van sociale zaken (werkge legenheidsproject). „Monumentzorg bijvoorbeeld houdt in eerste instantie altijd de boot af maar als ze zien dat er serieus aan gewerkt wordt, komt er meestal nog wel uit een of andere la wat geld tevoorschijn". Aan de andere kant heeft de stich ting ook wel begrip voor de afhou dende opstelling van de gemeente omdat er tot nu toe te veel vaagheden overbleven. Over een daarvan, de mogelijkheid om de molen te kopen, bestaat nu geen onzekerheid meer. „Nu kunnen we eigenlijk pas echt aan de slag". CLINGE - De rijkspolitie zeeft maandag 6 april aan Ie ouderen van de afdeling 3inge voorlichting over het voorkomen van inbraak in woningen. Dit zal geschieden aan de hand van dia's en een film. Na de lauze krijgen de ouderen gele- jenheid om vragen te stellen De voorlichting begint om 13.30 JUT. KOEWACHT - In De Stem van gisteren is een fout ge slopen in het bericht over de kampioenen van de jaar markt in Koewacht De juiste uitslag is: algemeen kampioen mannelijk Slagerij Van Laere, algemeen kam pioen vrouwelijk Slagerij De Smet Van onze correspondent TERNEUZEN - Door een lek in een koeler van een der units van de naftakra- ker bij het chemisch bedrijf Dow Chemical te Terneuzen zijn gistermiddag vluchtige koolwaterstoffen in de Wes- terschelde terecht gekomen. Direct na het ontdekken van het lek is de koelsysteem buiten werking gesteld. Pas na het herstellen van de schade kan jworden nagegaan hoe groot leze hoeveelheid is geweest 'erwacht wordt echter, aldus m woordvoerder van het be at dat het geen nadelige ge- ilgen voor het millieu zal foben. BERGEN OP ZOOM - De Mercedes van L. van R, die g derdag op klaarlichte tag gestolen zou zijn op het °iusplein te Bergen op om, is terecht De eigenaar was, zo bleek la ter, vergeten waar hij zijn auto precies had neergezet Toen hij terugkwam van een bezoek aan pe Rabobank dacht hij dat zijn jauto was verdwenen. De politie werd gealarmeerd en ook de wrpsen van omliggende ge meenten keken uit naar de «ercedes. De auto werd echter later verderop gevonden op de Plaats waar Van R. die had achtergelaten NU 3"' Zolang de voorraad strekt Tuincentrum- Tuinarchitectuur Guido Gezellestraat 2'[ Terneuzen Tel. 01150-17911 6&AD VOOR ZUIDWEST NEDERLAND Kantoren Terneuzen, Hulst en Goes. Adressen en telefoon- |nummers op pagina 2. - .den: '•30-12.30/13.30-17.00 uur. Redactie Terneuzen: Rein van der Helm (editie-chef), Joep trommelen, Emile Calon, Homain van Damme, Ton o°°men (sport), Cor J. de Boer (foto). Hulst: Frank Deij, Eugène 'erstraeten. Middelburg: Jan Jansen. Advertentie-exploitatie Inspecteur Zeeland: k»ioienu' Privé tel. 01150- P5Ö39. DIALECT is in. Rijmen van Free van de Schoof- kas zijn gebundeld. Ed Steyns schrijft in dialect. Ook dat wordt straks in boekvorm uitgegeven. Eind vorig j aar werd in het Hulster gemeen schapscentrum Den Dul- laert de bonte avond 'Van bij ons!' gehouden. Een groot succes. De waarde ring van het publiek was groot. Piet Scheerders, Jos Ne ve, Hans van Bellen en Rob van Bellen waren er ook bij. Met een accor deon, twee gitaren en een viool. Liedjes van toen zingend. 'Mathilde', 'Uut vrieen' en 'Het Gebit'. Regelmatig op pad om oude liedjes te achterha len. De originele tekst, de originele melodie. Op het toneel wordt het zingen afgewisseld met babbels. In dialect natuurlijk. Voila, daar is 'Ambras'. Een stevige omhelzing. Door Romain van Damme HULST - Piet Scheerders vliegt de trap op, sprint naar beneden. Voor hem in de huiskamer op de grond een aantal mappen. Boordevol oude liedjes. De 'Liederencourant' en de 'Cabaretcourant' keurig opgeborgen. Die kranten werden uitgegeven op kermissen en andere fees ten. Verder ook al wat vergeelde vellen papier waarop liedjes geschreven zijn. Daarmee gingen de mensen langs de deuren. „Hier kijk, lees maar eens. Dan zie je dat ik niet lieg. Je komt de gekste din gen tegen". 'Dit liedje wordt U aangebo den door een ongelukkige man met één arm. Weduw naar, achtergebleven met drie kleine kinderen. Bewij zen ter inzage. Prijs naar eigen goeddunken'. En: 'Aan geboden door een Neder- landsch artiest zonder enga gement'. Het lied heet 'De Doodensprong'. 'Ambras' bij elkaar in huize Scheerders. Praten en lachen over het begin, hun optreden in Zeeuwsch-Vlaanderen. Alles in dialect Wie het niet verstaat, heeft pech gehad. Die moet maar naar iemand anders gaan luisteren. „We treden gemiddeld drie keer per maand op. Het komt goed uit dat Jos in de ploegen dienst zit Daarom kunnen we niet altijd. Het moet ook niet teveel worden. Het moet voor ons ook leutig blijven". Het begin. Jos Neve uit Hengstdijk en Hans van Bel len uit Kloosterzande traden wel eens op. Jos had een per fecte imitatie van Pierre Knoops (een Limburgse buutreedner) in huis en Hans zong op verzoek een aantal liedjes. „Nee, we hadden geen naam. Waar we optraden? Nou, waar we gevraagd wer den". Iets serieuzer waren Piet Scheerders en Dick Busch bezig. Zij vormden het duo 'Ellende'. Het repertoire, oude liedjes. „Op Rapenburg had je café 'Ponderosa'. Van Vernimmea Daar was geen Piet Scheerders met gitaar jukebox, maar nergens werd zoveel gezongen als daar. Veel volkszangers traden er op. Remie de Guytenaere en wijlen Bertus de Rooy. Je had daar ook veel teeravon- den. Nou, van het een kwam het ander". Liedjes van toen moesten er komea Een duik in het ver leden. „We gingen op zoek. We hadden ook wel eens ge luk. Als je bijvoorbeeld op trad voor bejaarden. Dan kwamen die mensen na af loop met een boekje aandra gen. Met brokjes en beetjes werden de liedjes verzameld. Soms kwam je twee verschil lende versies tegen. Of die kende een paar coupletten en die kende weer een stukske. Zo ben ik aan het huidelied van het Schippersgilde in de Paal gekomen. Soms is het vreselijk moeilijk. Er moet nog een liedje zijn over een moord in Kuitaart. Ik heb al een stukske van iemand van de Clinge. Maar meer hebben we nog niet gevonden. Die man in Kuitaart was niet of ficieel berecht. Daarom mochten de mensen dat liedje niet zingea Misschien is dat de reden dat het niet zo be kend is". Dick Busch kreeg het 'ellen dig' druk. Hij koos voor het basketbal in Axel. Geen nood echter. Jos, Hans en Piet kwamen elkaar ergens tegen. Het klikte. Rond '81 was dat. Er moest een naam komea Het werd 'Ambras'. „Waar om? Geen idee eigenlijk. 'Ambras', ja. Hier betekent dat, moeilijkheden, een ben de. Dat is het eigenlijk ook wel met ons". Een paar jaar lang traden ze met zijn drietjes op. Toen werd Rob, broer van Hans, er bij ge haald. „Die is heel muzikaal. De enige eigenlijk. Hij stu deert nog steeds. Hij is al aan de derde snaar toe. Je weet, een viool heeft vier snaren". In de Terneuzense 'Jarino- hal' was het eerste optreden met zijn vierea Dat was 10 mei 1985. De personeelsvere niging van de DOW vormde het gehoor. De zaal was iets te groot voor een groep als 'Ambras'. De respons was ook groot. 'Daar moet je wat mee gaan doen', werd er ge zegd. 'Het is een leutig club- ke, t'is iets aparts'. Kortom, het succes was daar. „We zingen dus ouwe Ne derlandse streekliedjes. Het liefst uit Oost-Zeeuwsch- Vlaanderea Maar het mag ook van de overkant zij a En het liefst de originele tekst. Laat ons zeggen, liedjes die Jan met de pet niet zo goed kent. Verder brengen we eigen liedjes. Dan spelen we in op de actualiteit uit de streek. We treden op voor verenigingea Dan krijgen we gegevens over bijvoor beeld jubilarissea Maken we een liedje op. Bij dat optre den hadden we bijvoorbeeld een liedje dat 'Wij douwen door' heette. Maar dat werd niet helemaal begrepen. We traden eens op voor de Steltkluut, een vereniging van natuurliefhebbers. Had den we een liedje dat 'Miel de Piel' heette". De rolverdeling. Jos heeft een accordeon voor de buik hangen, Piet en Hans hebben een gitaar om de hals hangen en Rob hanteert strijkstok en viool. Maar op muzikaal ge bied wordt er door de leden van 'Ambras' nog meer ge presteerd. Jos heeft de muzi kale leiding van het jonge renkoor in Vogelwaarde op zich genomen. Hij is ook lid van de Poolse dansgroep 'Po- fajdok' die in Hans een dan sende directeur heeft. Piet jaagt op oude liedjes. Rob zit in het orkest van de Poolse dansgroep en studeert mu ziek. „Jazeker, we willen best eens een LP maken. Een LP ja. Wat is nou een plaatje? Wat kan daar nou op? Mis schien volgend jaar. We zoe ken financiers. We zijn onder andere in de slag met het an jerfonds. Eens moet dat luk ken. Waarom oude liedjes? Pure belangstelling. Als daar niemand achteraan gaat, zijn die liedjes straks verloren. Dan kent niemand ze meer. Het is nu al moeilijk om de liedjes op te sporen. Jongen, sommige liedjes kunnen wel al 150 jaar oud zijn". Laatst zijn Piet en Hans op bezoek geweest bij José Neve-Menu. In Stekene. Zij werkte ook mee aan de bonte avond 'Van bij ons!'. „Zij heeft ons veel bruikbaars ge geven. Echt, schitterende liedjes. We hebben de melo- - FOTO WIM KOOVMAN dién die zij dan zong, opgeno men. De tweede keer dat we bij haar op bezoek geweest zijn, hebben we maar een ko pieerapparaat meegenomen. We hebben inmiddels de no dige oude liedjes. Zeker meer dan honderd die we kunnen gebruiken". „Veel liedjes stammen uit de crisistijd. Ellende was er toen. Als je bij een optreden alleen die liedjes zingt, zeg gen de mensen, plezierig is anders. Daarom willen we ook vrolijke liedjes hebben. Zoals dat liedje van den dijk bij 'Kreverhille'. Daar kwa men de meisjes en de manne- kes bij elkaar. Daar gebeurde het een en ander, ja. Een amusant liedje". Tot slot. 'Ambras' zerft door heel Zeeuwsch-Vlaanderen. Ook in het westelijk deel want 'dan praten we wat langzamer'. Het publiek rea geert vrijwel altijd enthou siast. „Het is wat anders dan Manfred de Graaf die eens wegliep uit Den Dullaert. Want hij wilde voor zijn op treden absoluut niets horen. In de zaal was er nog wat aan de hand. En dus hoorde Man fred wat. Hij werd boos en vertrok. Snap je. Wij geloven dat de mensen wat uitgeke ken zijn op die mensen met kapsones. Ja, de belangstel ling voor streekdingen is groot. Wij zoeken altijd con tact met het publiek. Dat is eigenlijk een deel van ons op treden. Ja, men is enthou siast. Want wij zingen het dialect van de mensen" GOES - De Stichting Vrou wenemancipatie in Zeeland houdt op woensdag 15 april de Algemene Vrouwenvergade ring. Dat gebeurt om 19.30 uur in hotel Terminus in Goes. Aan de orde komen onder meer de notitie hernieuwde taakstelling vrouwenbu- reau's van het ministerie van sociale zaken, en de gevolgen van de Welzijnswet Daar over houdt Joke Boonman een inleiding. GOES - Zeeuwse gehandi capten kunnen op zaterdag 4 april kennis maken met rol stoeltennis. Dan belegt de Zeeuwse sportraad, in sa menwerking met de KNLTB, een informatiemiddag in het Goese tennis- en squash-cen trum Schelde International aan de Stuartweg, van 14 tot 17 uur. Volgens de sportraad leent tennis zich uitstekend voor beoefening door gehan dicapten. Op 4 april is niet al leen algemene informatie be schikbaar, maar kunnen be langstellenden ook een de monstratie zien en het spel letje vervolgens eens zelf pro beren. GOES - Woensdag 8 april houdt Ypsilon, een landelijke organisatie van ouders en an dere familieleden van chro nisch psychotisch of schizof rene mensen, een gespreks- avond in Goes. Psychiater Bakker van het RIAGG-Goes zal vragen van de aanwezi gen beantwoorden. Plaats van handelen is Vlasmarkt 6 in Goes. SINT-NIKLAAS - Het Waasland wordt geteisterd door een reeks brutale bankovervallen. Woensdag werd een bankfiliaal in de deelgemeente Nieuwkerken (Sint-Niklaas) overvallen: buit 200.000 frank. Sinds mei vorig jaar is dit de elfde overval en de politie twijfelt er niet aan dat een en dezelfde bende hier voor verantwoordelijk is. De tien overvallen vonden plaats in Tielrode (2x), Kruibeke, Klein-Sinaai, Sint-Niklaas, Lokeren (2x), Stekene, Moerbeke en Kieldrecht Totale buit tot nu toe bijna acht miljoen frank (450.000 gulden). Opmerkelijk feit is dat tot zesmaal toe een (gestolen) Opel als vluchtauto diende. BRUGGE - Na drie weken zitting, waarbij een bonte stoet van getuigen en experts zijn aangetreden, nadert het proces tegen Sidmar-directeur Alphonse H. zijn hoogtepunt. H. wordt ervan verdacht schuldig te zijn aan de dood van zijn vriendin Anne Bernheim (41 jaar), eveneens top-manager bij het in Zelzate gevestigde staalbedrijf. Zij overleed na een schot uit haar eigen revolver. H., die het pistool hanteerde, houdt staande dat het een ongeluk betrof en het pistool om onverklaarbare reden af ging. Het openbaar ministerie denkt dat H. heeft geschoten omdat zijn vriendin een einde aan de relatie wilde maken. GENT - In de Gentse deelgemeente Ledeberg waart de angst rond. In betrekkelijk korte tijd brandde een aantal drankhui zen tot de grond toe af. In de nacht van dinsdag op woensdag moest café Het Casino er aan geloven. In dezelfde nacht moes ten ook nog drie vuurhaarden in een verlaten houtzagerij ge doofd worden. Tot nu werden in de afgelopen weken drie an dere café's, een friteszaak en een woonhuis in de as gelegd. PAASWIJDING - Maandag 13 april wordt in 't Trefpunt aan de Singelweg in Axel een Paaswijding gehouden. Alle ouderen van alle gezindten uit Axel zijn welkom. Het ouderenkoor van 't Trefpunt verleent medewerking aan deze dienst die om 19.30 uur begint. SHOWBAND - Zaterdag 4 april houdt de Showband Axel een grote feestavond in het clublokaal aan de Tuin straat. De avond is bedoeld voor donateurs, leden en de ouders van de leden. Er kan gedanst worden op muziek van het Hammond-trio. OUDEREN - De Katholike Bond voor Ouderen hield de jaarvergadering in het ge meenschapscentrum 't Heike. Men begon met een eucharis tieviering die werd voorge gaan door pastoor Van Leem put Na de koffietafel werden de jaarstukken behandeld en tijdens de daaropvolgende bestuursverkiezing werd P. de Bot herkozen. Voor de va- kature, door het vertrek van T. Weemaes, werd mevrouw Sturms gekozen. Na de verga dering hield men een ge slaagde kaart- en bingomid dag. BEJAARDENSCHIETING - Zaal 't Helleken, bejaarden- schieting met 43 schutters: hoge vogel: Colpaert, Moer beke; eerste zijvogel: Van Landégem, Stekene; tweede zijvogel: Jansen, Moerbeke; grootste aantal (5): Stevens, Meerdonk. VROUWENGILDE - In de grote zaal van Den Dullaert zal op maandag 6 april om 20.00 uur ais gastspreker van het Katholiek Vrouwengilde drs. A. Polspoel uit Rijen voor het voetlicht treden. De heer Polspoel houdt een lezing over 'Rouwverwerking' die aansluit bij het door hem ge schreven boek 'Wenen om het verloren ik'. Zowel KGV-le- den als andere belangstellen den zijn welkom op deze avond. De entree bedraagt voor leden 3,50 en voor niet jeden 6,-. DIENST - In de Blaauwe Hoeve wordt zondagmorgen een gemeenschapsdienst ge houden. Het thema is 'Op weg naar Pasen'. De dienst begint om 11.30 uur. PRIJSKAARTING - Vrijdag 3 april wordt in de kantine van voetbalverenigng Koe wacht een prijskaarting ge houden, die meetelt voor het algemeen klassement. Onaf hankelijk hiervan zijn er ook deze avond vleesprijzen be schikbaar. Inschrijven om 19.45 uur, aanvang 20.30 uur. DE NACHTEGAAL - De vo gelvereniging De Nachtegaal houdt op zaterdag 4 april een kippenverkoop. Leden zullen dan huis-aan-huis rondgaan om een bestelling op te ne men, waarna de kippen op paaszaterdag thuis bezorgd worden. KAARTING - De uitslag van de kaarting die De Verenigde Kaarters bij R. de Block hield was: 1. A. Thieleman-T.Praet, 2. B. Abbeel-Kvan Water schoot, 3. A. Apers-F. Abbeel. SPORT GEHANDICAPTEN - In de periode van 6 tot en met 10 april houdt de jeugd afdeling van de voetbalver eniging STEEN een collecte voor de gehapdicapten-sport. DANSMIDDAG - De Katho lieke Bond voor Ouderen houdt woensdag 8 april een dansmiddag in De Warande. Iedereen boven de 50 jaar is welkom vanaf 13.00 uur. (ADVERTENTIE) *5ë SINOS 1910 VERTROUWD VAKMANSCHAP NET EVEN ANDERS J Gemonteerd voor: Van onze verslaggever KOEWACHT - De Bel gisch-Nederlandse wandel vereniging in oprichting De Vlastrappers in Koewacht houdt zondag 5 april een wandeltocht. Gelopen wordt over drie afstanden, zes, twaalf en twintig kilometer. Deelnemers kunnen vanaf 13.00 uur startea De plaats van ver trek is de zusterschool, kort over de Belgische grens bij Koewacht. HULST - De afdeling Hulst van het Rode Kruis heeft Rob de Theye tot lid van ver- dienst benoemd. De Theye kwam daarvoor in aanmerking vanwege zijn lange staat van dienst en deskundigheid. „De Theye staat bekend als een goed organisa tor, als een deskundige over alles wat het Rode Kruis aangaat, een kundig bestuurder en hij heeft een warm hart voor zijn medemens", zo luidde de motivering voor zijn benoeming tij dens de algemene jaarvergadering. Tijdens deze bijeenkomst werd de pas aangetreden comman dant van de colonne voorgesteld. Als nieuw be stuurslid werd E. Burm aangesteld De aanwe zigen kregen verder een korte inleiding over de taken van de colonne Hulst/Hontenisse. Van onze verslaggever BERGEN OP ZOOM - Op de algemene ledenvergade ring van de Dierenbescher ming, afdeling Bergen op Zoom zijn twee nieuwe be stuursleden gekozen. Golf 145-13 127.- T Jetta 155-13 137.- 1 Passat 165-13 154.- VW Transporter 185-14 199." I »»»»»»-»» >-»£»>»» »-»»■>: 1*12* >»T

de Stem | 1987 | | pagina 9