'VEEL TE GROOT VERSCHIL TUSSEN TARIEVEN EN KOSTEN' George Z Sponselee de krant omdat I i uniet ere dag i i het witte (untziji SS EN UDER RLAND IS WERK ITGEBITTEN- iPAÜTIE ier werk VAL Buurthuis 't Hoeksken blijft voor Overslag behouden BURENGERUCHT uv. verk voor Jaarlijks kunnen AND )f als startende eer mogelijk: gen. Want AVO- toelaten, waar n. Voor iedere gionale /villigers rondom 1 velendenken ö.v AKKOORD TUSSEN CONCORDIA EN GEMEENTE PLAATSELIJK NIEUWS DE STEM VAN ZEELAND 2 WOENSDAG 1 APRIL ar terwijl u wacht! nittend gebit? verhelpen dit! HULST - B en W van Hulst willen de huur van de verschillende sport accommodaties in de gemeente fors verhogen. In de komende drie jaar gaat de huur elk jaar met tien pro cent omhoog. Het is niet uitgesloten dat na die periode verdere maatre gelen nodig zijn. Fors Fenologie Gemakkelijke Kenner Fruitteelt Navraag Indelen Aanwijzing avo Medailles voor vrijwilligers Folkloristisch stelen, mag Vogelwaarde Axel Hulst Graauw Kloosterzande Terhole Nieuw-Namen Clinge De Klinge Ossenisse A1 sestraat 1 - Zaamslag Tel. 01153-1650 onderdag gesloten T22 Sport-huur Hulst omhoog Van onze verslaggever Het college schrijft dit in een voorstel aan de sportadviescommissie. De verhoging is nodig omdat de gebruikersver goedingen in geen enkele verhouding staan tot de werkelijke kosten. Met de aangekondigde aanpassingen is het college er nog lang niet. „Het grote verschil wordt daarmee nog lang niet overbrugd". Daarom is het volgens wethouder W. Kayser niet uitgesloten dat na die periode verdere of andere maatregelen genomen moeten worden. „Misschien moeten wij wel toe naar privatise ring van de accommodaties of naar een andere vorm van subsidieverstrekking", aldus de wet houder. Hij vindt het voorstel overigens niet on redelijk ten opzichte van de verenigingen. „Het zal inderdaad niet meevallen maar daarom zijn we er zo vroeg mee. Dan kunnen ze er rekening mee houden. Onbillijk is het niet. Zeker niet als je nagaat wat er in andere gemeenten voor de huur van sportaccommodaties betaald moet worden. In Terneuzen is de huur hoog, maar ook in Hontenisse betalen ze nog meer dan in Hulst. Dan zitten wij aan de lage kant". „Bovendien", zo vindt de wethouder, „zijn de tarieven lange tijd op het zelfde peil gebleven, terwijl de kosten steeds zijn opgelopen. Het is rechtvaardig dat we nu een snellere pas nemen om die achterstand in te halen zodat we tot be tere verhoudingen komen". Voor de voetbalverenigingen HW'24 en Sint Jansteen komen de tariefstij gingen het hardst aan. Hulst betaalt nu 4000 gulden voor het ge bruik van vijf velden, dat is in 1989 opgelopen tot 5325 gulden. Sint Jansteen betaalt voor de huur van drie velden en een kantine 4207 gul den, dat wordt 5600 gulden. De andere vereni gingen 'springen' als volgt; voetbalvereniging Clinge van 2400 naar 3195 gulden, w Graauw van 800 naar 1065 gulden, w Hulsterloo van 800 naar 1065 gulden, hockeyclub Rapide van 2400 naar 3195 gulden, atletiekclub RKHAV van 800 naar 1065 en ruitersportvereniging Hulst ook. Het collegevoorstel komt donderdag 9 april aan de orde tijdens een vergadering van de sportadviescommissie waarin de verenigingen zijn vertegenwoordigd. De bijeenkomst, in de vergaderzaal van het stadskantoor, begint om 19.30 uur. Zo'n dikke dertig en meer jaar geleden maakten na tuurstudieclubs en indivi duele natuurliefhebbers driftig aantekeningen van allerlei verschijnselen in de natuur. We noemen: de aan komstdatum van bepaalde trekvogels, waaronder na tuurlijk de zwaluwen. Ook de eerste bloei van het speen kruid, van sleedoorn, het ont rollen van de bladeren van varens. Ook bladontwikke ling en bloei van de paarde- kastanje en vele dingen meer. Fenologie heet dat vak, letterlijk: de leer van de in vloed die het klimaat heeft op planten en dieren. Zoals gezegd toen was het een nog druk beoefend deel van het vak. De gegevens werden verzameld door het KNMI. Daarna is het noteren van die waarnemingen vrij snel in het slop geraakt. Ouderen gingen er gedreven mee door, jongeren haalden de schou ders op: „Wat maakt het uit," zeiden ze, „of de eerste boe renzwaluw nu gezien wordt op 21 maart of op 15 april?" Zo op het oog inderdaad niet veel. De ene waarne ming heeft ook daardwerke- lijk weinig waarde. Wordt evenwel dit soort aanteke ningen jaar na jaar gemaakt dan blijkt er wel degelijk iets mee te doen te zijn. Omdat het een betrekkelijk gemak kelijke taak van de natuur studie is, kan eigenlijk ieder een er aan meedoen. Daarom is het verheugend dat er weer - sedert enkele jaren - belangstelling voor is. de Europese is de zomerse, melancholieke roep. Pas te gen eind april terug te ver wachten. De koekoek is ook een soort waar iedereen op kan letten. Zo ook de gele kwikstaart en vooral de witte. De eerste is voor mensen die veel in de polder zitten, de tweede kun je tot in kleine tuinen waar nemen. Wie veel aan het zoute water zit, zal op het visdiefje kunnen letten, de hengelaar zal aan het bin nenwater gemakkelijk de zwarte stern ontmoeten. Ta- puit, roodborsttapuit (eerste waarneming al binnen), zwarte en gekraagde rood staart, grote en kleine kare- kiet, fitis, ij if ij af en bonte vliegenvanger rekenen we tot de gemakkelijke soorten. De wielewaal mag daar ook nog bij. Je moet al een beetje kenner zijn om grasmus en braamsluiper, grauwe vlie genvanger, spotvogel, sprinkhaanrietzanger en rietzanger te herkennen, om er enkele te noemen. Zoals gezegd, het is een hele lijst. Wie mee wil doen kan die bij de regionale nb-vereni- gingen opvragen. Of: schrijf op wat u herkent of ziet (één gmmv-f I lijn |i..*r - I H J ti-'T r 'V* De Europese tortel (niet te verwarren met de Turkse) is ook een trekvogel. Waarnemingen zijn welkom bij George Sponselee. waarneming kan ook waar devol zijn) en stuur maar in. De bewerkers passen dan wel in wat bruikbaar is. Waarom die hernieuwde be langstelling? Het blijkt dat je met zulke gegevens wel wat kunt doen als je maar reek sen van waarnemingen hebt jaren achtereen verzameld. Met name akker- en tuin bouw, maar vooral de fruit teelt kunnen er hun voordeel mee doen. Want, dat merken we zelf ook iedere dag, die indeling in lente, zomer, herfst en winter, daar klopt niet veel van. Wel de stand van de aarde ten opzichte van de zon. Op ongeveer 21 maart staat de zon loodrecht boven de eve naar en komt dan langzaam onze kant op om op 21 juni het meest noordelijke punt te bereiken om dan weer terug te gaan (zo lijkt het; in wer kelijkheid schommelt de aar de), maar veel hebben we daar niet aan. Zo blijkt in ons onnozele kleine land al een groot verschil tussen het zui den, midden en noorden. Minder tussen het westen en het oosten. Dat is ook iets dat we uit het dagelijks weerbe richt kennen. Het gaat om in hoofdzaak aankomstdata van trekvo gels. Of het KNMI nog vrij willigers om medewerking vraagt voor plantenwaarne- mingen weten we momenteel niet. Wie belangstelling heeft kan er navraag naar doen. Om op die trekvogels terug te komen: het is een hele lijst waarover men gegevens wil. Er zijn gemakkelijke soorten bij, maar ook moeilijke. We noemden al de boerenzwa luw (al gemeld overigens, maar dat komt straks). Ver der noemen we de huis- en gierzwaluw en de tortelduif: de Europese niet de Turkse, want die is standvogel, die zie je het hele jaar door, die trekt niet. Kenmerkend voor De roodborsttapuit is al gesignaleerd. Ga je het jaar fenologisch in delen dan krijg je geen vier, maar acht seizoenen (per streek). Voorjaar: vanaf het stuiven van de hazelaar (de echte) tot de bladontplooiing van de paardekastanje. De natuur komt weer tot leven. Voorlente: vanaf de eerste bladeren van de paardekas tanje tot aan de bloei van die soort. De fruitbomen komen in bloei. Lente: bloei paardekastanje tot stuiven van de rogge. Het seizoen van de rijke bloesem pracht. Voorzomer: vanaf stuiven van de rogge tot de oogst van de rogge. De eerste vruchten (kers, aarbei, bessen) rijpen. Zomer: begin rogge-oogst tot het vallen van de vruchten van de paardekastanje. De periode dat de akkers geoogst worden. Voorherfst: afvallen vruch ten paardekastanje totdat alle bladeren van deze boom soort verkleurd zijn. Herfst: vanaf bladverkleu ring paardekastanje tot alge hele ontbladering van deze soort. Winter: vanaf kale paarde kastanje tot stuivende haze laar. Het laat zich aanzien dat in Zeeland de fruitbomen eerder zullen bloeien dan in Friesland. Lastige belagers zullen hier dan ook eerder optreden dan ginds. Daar kan men dan rekening mee houden. Dat zal niet ieder jaar op dezelfde dag zijn, maar er blijkt regelmaat (pe riodiciteit) en verband. Als de hazelaar stuift komt die of die en daar kan op ingespeeld worden. Dat is de praktische kant van de fenologie. Heel in het begin van deze bijdrage noemden we de sleedoorn (bij ons heet die zwarten doorn). We tekenden daar een aardige aanwijzing over op, eertijds altijd ge bruikt door Piet (sjen) Man- naert uit Pauluspolder: „Ze zwarten doorn moe d'eest blommen, eender goatte kouw nie uit de lucht!" Hij bloeit nog niet. De boerenzwaluw is er al zeiden we: 20 maart 1 exem plaar tussen Eede en Aar denburg door R. Schuurman en J. Adriaanse, beiden van Walcheren. 22 Maart 1 exem plaar bij Nieuwvliet door mevrouw Hilde Deiman uit Hulst. 28 Maart 1 exemplaar aan de Koolstraat Hulst door Serfien Boone uit de Grote Bagij nestraat daar. Doortrekkers, soorten die niet allemaal meespelen in het spel, maar toch zeer inte ressant zijn, waren: 25 maart 27 kraanvogels boven de Kruispolder richting Baai- hoek/Saef tinge vliegend door Th. Staal en 27 maart beflij- ster door J. Wolfert en ande ren op het terrein van Philips te Terneuzen. Van deze laatste soort zijn fenologische gegevens wel welkom. Kan doortrekken tot in mei. Het is een opvalende soort. Kijk uit naar een merel met een spierwitte halve maanvormige vlek op de overgang van keel naar borst. Het zwarte verenkleed is iets geschelpt, dat heeft de merel niet. Het vrouwtje is bruiner en de witte borst band is smaller en onduide lijker. Duwe HM de Koningin fan onze verslaggever IULST - Tien vrijwilligers an de afdeling Hulst van Nederlands Rode Kruis ■ebben gisteravond in zaal iff any in Hulst de me- sille voor tien jaar trouwe lenst ontvangen. 'e keegen het kleinood uit han- ®n van voorzitter P. Molthoff. an 8aat om volgende men- ïevrouw H. Kramers, H. an aesberghe, J. Vermeulen, me- °Uw De Smet van de Vijver, B. ye, R. van Goethem, G. Bertram, vrouw I. Bussum-Adam, E. ^am en J. Valckx. Van onze verslaggever AXEL - Gemeenschapshuis 't Hoeksken blijft toch voor Overslag behouden. Mu ziekvereniging Concordia ziet, nadat eerdere onder handelingen met het ge meentebestuur van Axel om financiële redenen waren afgeketst, toch kans het be heer van het gemeen schapshuis in eigen handen te nemen. Beide partijen kwamen begin deze week tot een akkoord. Concordia betaalt een symboli sche huur aan de gemeente maar draagt zorg voor alle on derhoud. Breekpunt enkele maanden geleden toen de overname ter sprake kwam was de reparatie van het dak. Dat met nog an dere postjes werd geraamd op een bedrag van 25.000 gulden. De gemeente wilde dat geld er niet meer in stoppen en wilde het voormalige schoolgebouw aanvankelijk afstoten. De jeugdvereniging Snoopy, die tot dan het beheer van 't Hoeksken op zich heeft geno men, kwam volgens B en W van Axel bepaalde afspraken die gemaakt zouden zijn over het groot onderhoud niet na en wilde daarom het gebouw af stoten. Concordia voelde wel voor overname maar zei aan vankelijk niet in staat te zijn de reparatie voor eigen rekening te nemen. De vereniging heeft echter binnen de club vol doende mankracht gevonden om voorlopige herstelwerk zaamheden te verrichten. Ook voor de toekomst denkt Con cordia over voldoende midde len te beschikken om 't Hoeks ken voor de dorpsgemeenschap te behouden. Het voortbestaan van 't Hoeks ken betekent goed nieuws voor een aantal instellingen. De Oranjevereniging gebruikt het gebouw, de muziekschool, maar ook de RABO bank. Maar ook andere verenigingen mo gen in overleg met Concordia van de ruimte gebruik maken. Secretaris H. van Damme van de muziekvereniging toonde zich gisteren blij met de gevonden oplossing. „We schrokken er eerst voor terug omdat de reparatie van het dak duizenden gulden zou gaan kosten. Dat geld hebben wij niet in kas. Maar omdat we dan onze repetitieplaats zouden verliezen, hebben we gekeken wat we zelf konden doen. Met eigen werkzaamheid, zonder al te veel kosten, hebben we het dak waterdicht gekregen. En ook andere karweitjes hebben we eigenhandig kunnen doen. En zo zijn we tenslotte met het gemeentebestuur tot een ak koord gekomen". TONGEREN - Een haan stelen, voor de rechter komen en vrij spraak krijgen. Dat kan bij onze zuiderburen, mits de haai wordt gestolen in het kader van een folkloristische activiter En dat was deze week het geval. In het nabij Tongeren gelegen plaatsje Ziehen is het al sind jaar en dag gebruikelijk dat tijdens de jaarlijkse kermis eei haan wordt gestolen, die eerst wordt zat gevoerd, vervolgen gedood en tenslotte in een mand wordt opgehangen. Daarn: mogen geblinddoekte meisjes proberen het dode dier de kop a te rukken. Vorig jaar pikten een paar 'folkloristen' echter de trots vai een Zichense pluimveeliefhebber, die zijn hok plotseling zon der sierhaan zag. Hij deed aangifte. Hij weigerde betaling dooi de dieven van de ontvreemde haan en eiste zijn recht. De recht bank in Tongeren vond echter dat bij de ontvreemding van d< haan geen sprake was van bedrieglijke opzet. „Het gebeurdf bovendien met instemming van de volkgsgemeenschap", ver meldde hij in zijn vonnis en sprak de verdachten vrij. HARTCOLLECTE - In Vo gelwaarde wordt de collecte voor de Nederlandse Hart stichting verzorgd door de plaatselijke EHBO-vereni ging. De leden wordt ge vraagd woensdag om 19 uur te verzamelen bij het Dorps centrum. BRIDGE - Bridgeclub Axel speelde de tweede wedstrijd van de voorjaarscompetitie. Uitslag: groep A: 1. gedeeld echt paar Herrebout en mevrouw Groenewoud-de heer Scheele, 3. heren Scheele-De Block. Groep B: 1. dames Wolfert-Haman, 2 mevrouw Van Himschoot-de heer Van der Heyden, 3. me vrouw Pieters-de heer Pieters. Groep C: 1. heren Maris-Groot- veld, 2. mevrouw Van Leeuwen- de heer Vogels, 3. dames Mat- theeuws-Duymelings. Groep D: .1 echtpaar Buyse, 2. echtpaar Löchter, 3. echtpaar Van der Heyden. COLLECTE - De jaarlijkse col lecte voor het nationaal Reuma fonds heeft in Axel 2323 gulden en in Zuiddorpe 318 gulden opge bracht GOA - Hengelaarsvereniging GOA (Geduld Overwint Alles) opende het nieuwe seizoen met een zeehengelwedstrijd, meetel lend voor het clubkampioen schap 1987. Gevist werd in de Westerschelde nabij de buurt schap Zeedorp. De vangsten wa ren goed. De 21 deelnemers haal den in totaal 44.52 meter vis uit woelige water. De uitslag was als volgt 1. F. Lippens Axel 457cm, 2. H. Ris- seeuw Axel 343, 3. A. Coone Wachtebeke330, 4. R van Lier Wachtebeke 318, 5. G. de Rijck Axel 316 cm. KAARTING - Door de Bond voor Ouderne werd in De Lieve een kaarting gehouden waaraan 74 personen deelna men. Uitslag: 1. mevrouw Van Muilen, 2. E. de Block, beiden Hulst; 3. F. Piessens, Clinge; 4. R. Vermor- ken, St-Jansteen; 5. L. Verstrae- ten, Hulst De volgende kaarting is dinsdag 14 april. KAARTING - In zaal De Smickel werd een kaarting gehouden waaraan 40 personen deelnamen. Uitslag: 1. L. van de La voir, 2. mevrouw Van Kerkhoven, 3. P. van Kerkhoven, allen Hulst; 4. mevrouw Van de Winkel, Nieuw-Namen5. R. de Burger, Clinge. BILJARTEN - In zaal W. Blom- maert werd een biljartwedstrijd gehouden waarana 16 personen deelnamen. Uitslag: 1. F. van Cauteren, Hulst; 2. R Verschuren, St-Jan- steen; 3. J. Megroot, 4. R Verhae- ge, 5. R Geernaért, allen Hulst KAARTING - Door de Bond voor Ouderen werd in het ge meenschapshuis een kaarting gehouden waaraan 48 perso nen deelnamen. Uitslag: 1. L. de Burger, Graauw; 2. R Linthout, Axel; 3. E. van Vooren, Ossenisse; 4. P. de Waal, Hengstdijk; 5. V. de Caluwé, Hengstdijk. De volgende kaar ting is donserdag 2 april, aan vang 13.30 uur. KAARTING - In zaal De Rei- zende Man werd een kaarting gehouden door De Stoere Spelers waaraan 19 personen deelnamen. Uitslag: 1. mevrouw Colpaert, 2. F. Maas, 3. J. Pardon, 4. mevrouw Van de Branden, 5. F. Scheerders. Eindstand kampioenschap: 1. F. Maas, 2. A. Kegels, 3. R Scheer ders, allen Kloosterzande. KAARTING - In zaal De Rei zende Man werd een kaarting ge houden waaraan 28 personen deelnamen. Uitslag: 1. A. Lauwers, Terhole; 2. mevrouw Reyers, Terneuzen; 3. C. de Kort, Ossenisse; 4. E. Broekaert, Paal, 5. R de Rijk, Kloosterzande. KAARTING - In zaal De Kroon werd een kaarting ge houden waaraan 36 personen deelnamen. Uitslag: 1. mevrouw Van Dorse- laar, Kloosterzande; 2. P. van Kerkhoven, 3. M. van Kerkhoven, beiden Hulst; 4. mevrouw Van Kruyssen, Kloosterzande; 5. A. Franse, Terhole. BINGO - In zaal Tilleman werd een bingo gehouden waaraan 115 personen deel namen. Uitslag: 1. mevrouw Vermeulen, De Klinge; 2. J. Willaert, Clinge; 3. D. van Laere, Kieldrecht; 4. J. Braat, Westdorpe; 5. P. Broeke ken, Beveren. PLAY BACK - De stichting Rollendriedaagse houdt ook dit jaar een rollendriedaagse in Malpertuus tijdens het he- melvaartweekeinde. Onder deel van het progamma is dit jaar een play back-wedstrijd op 28 mei na afloop van het fietsen om ongeveer 21.30 uur. Iedereen vanaf 16 jaar kan deelnemea Formulieren zijn te verkrijgen bij café De Landbouw en bij het secreta riaat, Molenstraat 107. De in schrijvingen moeten voor 25 april ingeleverd worden bij het secretariaat. Voor de mu ziek zorgt disco Orion. JAARVERGADERING - De fanfare Weldoen door Ver maak hield in De Troubadour de algemene ledenvergade ring waarvoor ruim 30 leden waren opgekomen. Bij de be stuursverkiezing werd A. Weemaes herkozen tot waar nemend voorzitter en D. van den Bergen tot penningmees ter. Ook de periodiek aftre dende bestuursleden G. van Boven, E. Jonkers en R. Luyckx werden herkozen. Als nieuw bestuurslid kwam W. van Boven naar voren. De rommelmarkt wordt vrijdag 19 en zaterdag 20 juni gehou den. In verband met de vie ring van het 100-jarig bestaan van de fanfare in 1988, wer den door de leden nog nieuwe ideeën naar voren gebracht. Deze worden nog nader uit gewerkt SPELENMIDDAG - De Alge mene Nederlandse Bond vor Ouderen houdt donderdag 2 april in gemeenschapshuis Malpertuus een spelenmid- dag voor alle ouderen. De spelen zijn sjoelen, tritsen, ringwerpen, vogelpieken, pie ren en allerlei ander spelen. De middag begint om half twee. JOKEREN - In gemeen schapshuis Malpertuus wordt vrijdag 3 april een kaartmid- dag gehouden voor liefheb bers van jokeren voor vijftig jaar en ouder en gehandicap ten. De middag begint om half twee. VOLKSCROSS - Voor de twaalfde keer wordt zondag 5 april de volkscross, onder de naam Emiel de Clerq gehou den door het comité Omini- sport. De cross begint 's mid dag om half twee met de start van de kleuters van het eerste leerjaar. Om twee uur wordt begonnen met het afwerken van de acht verschillende reeksen, zowel voor dames als heren. De categorieën zijn pupillen, miniemen, benja mins, kadetten, scholieren, junioren, senioren en vetera nen. De eerste drie in elke ca tegorie krijgen een herinne ring. Belangstellenden kun nen zich een kwartier voor de wedstrijd laten inschrijven in de Meisjesschool aan de Hulststraat. GAAIBOLLING - Gaaibol- vereniging De Dwarsliggers hield een wedstrijd in Hof ter Nesse waaraan 27 personen deelnamen. Uitslag: hoge vogel: F. Valckx; linker zijvogel: J. Remijn; rech ter zij vogel: P. de Kever, allen Ossenisse; grootste aantal (5): A. Rottier, Ossenisse; J. Sponselee en A. Sponselee-Gerritse, beiden Kloosterzande; P. Pinhashick en Peter de Waal, Ossenisse. De vol gende gaaibolling is zaterdag 4 april om 19.30 uur in Hof ter Nes-

de Stem | 1987 | | pagina 15