even... UITBLAZEN Paus in Chili, alles onder controle Moskou's onverbiddelijke strijd tegen de islam GEZONDH? 5 GULDEI VOORDEE OP 'N T0I WHISKY WIJNPAKHU Bezuiniger Acht uur- Journaal JOHNNIE WALK) DE STEM DE STEM ACHTERGROND DINSDAG 31 MAART 1987 _DE STEM. DE STEM BIN BINNEN TWINTIG JAAR IS TWEEDERDE VAN DE BEVOLKING MOSLIM Eerst eten Vakbond Haags hoogstandje Agenda Onding (2) Limiet RED LABEL N0RMAAL25951 JAC. HERMANS ALTIJD IN DE BUU WIM KOCK JE MAG het NOS- Jouinaal niet verwij ten dat er weinig nieuws is, maar toen ik zondagavond het acht uur-journaal had gezien vroeg ik me toch af of er nu echt niets méér in de wereld, Europa of Neder land was gebeurd. De 'nieuws show' van Elleke van Doorn opende met een Engelse me vrouw die ergens in de Sovjet Unie bij enkele flatbewoners met de deur in huis viel en ver der een aantal 'niet-politieke' bezoeken aflegde, onder meer aan een klooster vol oosterse monniken en aan een super markt. Elleke wist niet met ze kerheid te vertellen of de super markt voor de gelegenheid ex tra was bevoorraad. Er was ge zegd van niet, maar ja, die Rus sen kun je niet altijd vertrou wen, leek ze te willen suggere ren. Er waren in elk geval sar dientjes in blik te koop geweest want de Engelse mevrouw had er een blikje van gekocht, zo meldde het acht uur-journaal. Beelden, beelden, beelden. Wie ik miste, op het vliegveld van Moskou al en maandag morgen nog steeds bij het be studeren van de krantefoto's, was Denis, de bescheiden maar loyale toeverlaat van Maggie Thatcher. Was hij thuis geble ven? Met een griepje misschien of een bij het golfen verrekte rugspier? Er was de staatsieop name met Gorba en zijn char mante vrouwtje Raisa, zij in zeer westerse oversized jurk met overhangende schoudervullin gen (voor insiders: de gorilla- look). Aan de tevreden school- juffrouwenblik van Maggie was te zien dat Raisa haar lesje in tamelijk vlekkeloos Engels wist op te zeggen. Raisa's eigen blik verried eveneens blijde opluch ting. De hand die ze te drukken kreeg bleek niet van ijzer, doch gewoon van vlees en bloed. Vertederende beelden, zeker, maar ik zat ze met groeiende bezorgdheid aan te zien. Waar was Denis? Mijn bezorgdheid werd vrees toen Elleke met de on heilstijding kwam dat Maggie naar Sacharov wilde. Ik vond dat, na al het geglimlach op het Kremlin-parket, niet beleefd van Maggie en trouwens ook niet verstandig want het is de klassieke manier om tegen een affront op te lopen. Natuurlijk wilde Sacharov niet. Die man is al blij dat hij weer op vrije voe ten is en kent zijn lesje net zo goed als de vrouw van de baas: „ik werk niet mee aan een voor de Engelse kiezers bedoelde stunt", zei hij. Als Denis erbij was geweest dan zou hij vast voorkomen hebben dat Maggie op Sacha rov af wilde en hij zou metéén een ontbijtafspraak voor haar hebben gemaakt met een min der in het oog lopende dissi dent, die ook wel zou weten te vertellen hoe het in de Sovjet Unie met de mensenrechten is gesteld. Wat me trouwens weer op de gedachte bracht dat De- nis misschien wel kwaad thuis was gebleven omdat zijn vrouw ondanks al zijn aandrang per se de 'mensenrechten' als eerste lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllïï punt op haar Moskouse agenda wilde handhaven. „Meid", had 'ie misschien gezegd, „daar be reik je niks mee. Het staat te genover de kiezers thuis mis schien wel beter dan het atoompacifistisch gestuntel van Neil Kinnock in Washington, maar Gorba zal het beschou wen als bemoeienis met zijn binnenlandse zaken." Misschien duikt Denis als nog op in de volgende journaal beelden. Dat zal een pak van m'n hart zijn want ik heb het er niks op dat de Zheleznaya Dama (dat is Russisch voor IJ zeren Dame) los is. Minister Geoffrey Howe houdt haar niet tegen. Dat bewijst Spitting Image keer op keer. Dan had je PSV-Ajax nog. Het was rustig gebleven in Eindhoven. De uitslag wisten we al van de live-uitzending. De wind had de match beslist volgens Cruijff. De wind of Gullit of de blunderende verde diging van Ajax, mij om het even, zolang de beslissing maar in het nadeel van Ajax uitviel. Gullit deed me bij het lezen van de kranten aan Peter Win nen denken. De stervoetballer ontwikkelt zich tot ook zo'n theoreticus van zijn eigen sport. Net als Winnen analyseert Gul lit veelvuldig zichzelf. Hij neemt niet alleen scherp waar, maar registreert ook zorgvuldig wat er door hem heen gaat op het moment dat hij de bal aan neemt van de wind en scoort. „De ene dag ben je nog de voetballer van het jaar en de andere dag ben je de schle miel", relativeerde Gullit, die zich wat mij betreft ook de voetbalkletsmajoor van het jaar had mogen noemen. Getroffen door de wisselvalligheid van de roem, had hij zijn vreugde om het doelpunt bedwongen, ver telde hij. Voor hetzelfde geld trouwens had de wind niet zo gewaaid als hij volgens Cruijff waaide en was Gullit nog steeds de schlemiel van Neder land-Griekenland geweest. Het is alsof je Winnen hoort praten na weer een mislukte beklim ming van de Aubisque: „Er zijn belangrijker zaken in het leven dan wielrennen." Niet dat ik daérvoor naar Italië zal reizen, maar ik zou die Amsterdamse praatmachine over een jaar nog wel eens wil len horen als hij in de Ita liaanse versnelling staat. Het acht uur-journaal ein digde - op het weerbericht na - met een binnenlands item dat maandagmorgen best eens de voorpagina van het stad en streek-katern van de Gooi- Eemlander kan hebben ge haald: een gesprongen waterlei ding in Hilversum. Tjongejonge wat 'n water op straat! Nog nooit zoiets gezien. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans-hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911 /Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65,4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326 (alléén abonnementen). Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62,4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: 24,20 per maand; 69,75 per kwartaal of 271,00 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van J 1,- per maand, f 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Rflnl/rolatioc Postgiro 1114111 —ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Door Henk Boom TOEN GENERAAL Augusto Pinochet in maart 1984 een helikoptervlucht boven de hoofdstad van zijn land had gemaakt, keerde hij terug op aarde met een geruststellende mededeling: „Het is rustig in de stad. Er is niets aan de hand." Niemand die hem tegensprak. Want het was op dat moment rustig in de stad. Had hij een paar uur eerder boven de stad gecirkeld, dan had de generaal het traangas van zijn dappere leger nog kunnen ruiken. Hij had kun nen zien hoe zijn caribineros bekwaam en gedisciplineerd demonstranten in elkaar mepten. Alles rustig, niets aan de hand. Zo lijkt Santiago er ook bij te liggen aan de voor avond van de meest polemi sche bezoeken die Karol Woi- tyla, die Latijns-Amerika be ter bekend als Juan Pablo II, aan het buitenland zal bren gen. Jammer alleen van die 'sociale mobilisatie' van afge lopen donderdag. Zou de eerste vakbondsde monstratie tegen het regime van dit jaar toch nog bijna een smet hebben geworpen op het verblijf van de Heilige Vader op Chileense bodem. Gelukkig wisten de caribine ros deze vorm van 'vandalis me' strak in de hand te hou den en beperkte de oproer zich tot twee gewonden en vijftig arrestanten. In de avonduren was de rust al weer geheel teruggekeerd, net als drie jaar geleden. Rust? Zo ordentelijk als Santiago erbij ligt, zo schrijnend zijn de ver halen, die achter de muren van de dictatuur te horen zijn. Verhalen over angst, toene mende marteling en de con statering dat de caribineros een nieuwe taktiek hebben ontwikkeld: ze arresteren wat minder en ze meppen wat harder. Rust heerst er geenszins op de voorpagina's van de Chi leense dagbladen. „Opzette lijke manipulatie", schreef het regeringsgezinde dagblad El Mercurio deze week, doe lend op pogingen van linkse groeperingen in Europa om op het pausbezoek aan Chili een politiek stempel te drukken. In het inmiddels weer toege-, stane weekblad 'Analysis', waarvan vorig jaar, direct na de aanslag op Pinochet nog een redacteur werd vermoord, n v v l* De paus wordt in vele landen naar links en naar rechts getrokken, zo ook in Chili. -fotoap was deze week een open brief van Links Chili aan de paus bijgevoegd. Daarin wordt er kend dat het pauselijk bezoek een onmisbaar pastoraal ka rakter heeft, maar dat het ook om een reis gaat met een poli tieke dimensie. De paus wordt gevraagd zich toch vooral uit te spreken voor de mensen rechten, voor de democratie. Het kantoortje van het vi cariaat van de Solidariteit is voor menige wanhopige een oase van rust. Het vicariaat, opgericht in 1976 en gehuis vest naast de kathedraal in het centrum van Santiago, heeft zich gespecialiseerd in sociale, juridische en medi sche hulp aan slachtoffers (en hun familieleden) van de re pressie. „De religieuze arm van het communisme": zo staat net vicariaat te boek in de regeringsgezinde pers. Een van de medewerkers van het vicariaat, de advocaat Gus tavo Villalobos, maakt aan de vooravond van het pausbe zoek de balans van de dicta tuur op. „Omdat de paus dat wilde, is de staat van beleg opgehe ven, maar mensen worden nog steeds van hun bed ge licht, blijven dertig dagen af gesloten van de buitenwereld en worden gemarteld. Waar wij ons vooral zorgen om ma ken, is dat het martelen van gevangenen de laatste maan den op systematische wijze is toegenomen. We krijgen niet alleen te maken met de tradi tionele martelmethodes, zoals het toedienen van electrische schokken op geslachtsdelen en het onderdompelen in koud water, maar ook gevallen van sodomie en verkrachting." „De politie neemt steeds meer de plaats in van justitie. Waar de politie zich zou moe ten beperken tot het arreste ren, ondervraagt en martelt ze nu ook. Daarbij zijn tachtig vertragingstechnieken ont wikkeld, om het advocaten en familieleden onmogelijk te maken contact te leggen met gevangenen. Villalobos weet inmiddels zelf wat het is om een gevan gene van de dictatuur te zijn Drie maanden geleden were hij, samen met een arts var het vicariaat, gearresteerd op de beschuldiging dat ze hulp hadden gegeven aan een ge wapende groep terroristen. „Later werd die aanklacht ge wijzigd en nu heet het dat we verzuimd hebben strafbare feiten aan de politie te mel den. Met andere woorden: geen enkele arts of advocaat kan op grond van deze aan klacht hulp bieden aan slachtoffers van de repressie. In de ogen van de politie gaat het immers om terroristen. Het betekent dat gevange- nen in de toekomst verstoken kunnen blijven van juridische en medische bijstand. En echt, ze gaan ver. Onlangs nog heb ben ze een vrouw gearres teerd omdat was vastgespeld dat zij in haar restaurant had toegelaten dat een haar mi slagen onbekende man een te lefoongesprek voerde. Bat was enkele uren vóór de a»n- slag op Pinochet, in septee- ber. Later bleek dat die rran betrokken was bij die aai- slag. Nu wordt de vrouw v»n medeplichtigheid beschuldig en ons wordt verboden har te helpen." Door Hans Roose boom OP WEG NAAR een ont moeting met de Indiase premier Rajiv Gandhi maakte Michaïl Gorbats- jov onlangs een tussenlan ding in Tasjkent. Daar, in de hoofdstad van de Cen traal-Aziatische Sovjet republiek Oezbekistan, sprak de secretaris-gene raal persoonlijk een paar waarschuwende, ja zelfs dreigende woorden. Gorbatsjov riep de Oezbeekse communistische partij op tot 'onverbiddelijke strijd' tegen de godsdienst. Hij gelastte een „ferme en onverbiddelijke strijd tegen religieuze ver schijnselen, gekoppeld aan een versterking van het poli tieke werk onder de massa's en van atheïstische propagan da". 'Strijd tegen de godsdienst': in Oezbekistan kan dat maar één ding betekenen: strijd te gen de islam. De Oezbekis- taanse hoofdstad Tasjkent is tevens de moslim-hoofdstad van de Sovjet-Unie. Het Sovjet-bewind ziet zich toch al geplaatst tegenover een onafzienbare hoeveelheid binnen- en buitenlandse 'vij anden', tegen wie 'onverbid delijke strijd' geboden is (zie de overvolle gevangenissen en strafkampen). Maar het islam zou weieens de grootste vij and van allemaal kunnen blijken te zijn. Het neemt na melijk in omvang en intensi teit alleen maar toe. En dat dan nog binnen de eigen boe zem van de Sovjet-Unie zelf. De islamieten zijn de snelst groeiende bevolkingsgroep van de Sovjet-Unie. Binnen twintig jaar zal één derde van de totale bevolking islamiet zijn: 100 miljoen van de 250 miljoen Sovjet-burgers. Daarmee is de Sovjet-Unie dan het belangrijkste moslim land ter wereld. (Nu al wonen er meer moslims dan in welk land ook). De tientallen miljoenen Sovjet-mohammedanen wo nen, dat zal niemand verba zen, allemaal in het zuiden van het immense land. In de republiek Azerbeidzjan, die aan Iran grenst, vinden we zo'n vier miljoen sji'ieten, de zelfde geloofsrichting dus die in Iran aan de macht is. Het overgrote deel van de gelovige islamieten is soenni tisch en leeft in de Sovjet-re publieken Toerkmenistan, Oezbekistan, Kirgizië, Tadzji kistan en Kazachstan. Langs haar gehele zuid grens wordt de Sovjet-Unie rechtstreeks geconfronteerd met (en naar eigen gevoel be dreigd door) islamitische lan den: Turkije, Iran, Afghani stan Pakistan en ook Chi na, waar in de provincie Sin- kiang eveneens een overwel digende soennitische meer derheid leeft. In al die landen is sprake van fundamentalis me, daadwerkelijk of in wor ding. Het is voor het centrale Sovjet-gezag in Moskou bit tere noodzaak de lokroep uit het zuiden tot zwijgen te brengen en liefst te overstem men of te onderdrukken. Het fundamentalisme in Iran en Afghanistan zou maar al te makkelijk kunnen 'overslaan' en voor een reële bedreiging van de Sovjet-macht kunnen zorgen. Juist in een situatie van onderdrukking en ver volging bloeit deze beweging op. Zie Iran onder de terreur van de Sjah. De Sovjet-bezetting van Afghanistan moet ook zeker voor een deel als een actie te gen het oprukken van het fundamentalisme worden ge zien, even afgezien van de geo-politieke motieven die tot deze brute agressie hebben geleid. Bestrijding van een sterke islam is sowieso een noodzaak voor een communistisch be wind. Want anders dan bij voorbeeld het christendom is de islam een godsdienst die het gehele leven regelt. Niet alleen de verhouding van de mens tot god, maar juist ook de verhouding van mensen onderling, kortom de maat schappij. Moslims dienen zich ook juridisch en economisch aan de wetten 'huns geloofs' te houden. In de Sovjet-staat is zoiets natuurlijk volstrekt uitgesloten. Voor Moskou is het boven dien van het grootste belang dat het in centraal Azië (daar woont het merendeel van de islamieten) rustig blijft: eco nomisch is dit gebied door slaggevend. Er bevinden zich de rijkste olievelden, de grootste katoenplantages en de beste landbouwgronden van de gehele Sovjet-Unie. Overigens is de dreiging van het fundamentalisme in de Sovjet-Unie maar één as pect. Er doet zich nog een ont wikkeling binnen de islam voor, die het regiem minstens zo veel zorgen baart: de op komst van een militante islam a la Gaddafi. De Franse histo rica Hélène Carrère d'En- causse schrijft daarover in haar boek Scheuren in het rode imperium. Het nationali teitenprobleem in de Sovjet- Unie (1981). „De Islam maakt in de Sov jet-Unie een wedergeboorte door. De moslim-hiërachie steunt en stuurt deze weder geboorte, en doet dat in twee richtingen: ten eerste moet de beoefening van de islam wor den vergemakkelijkt en aan gepast aan de eisen van het moderne leven, en ten tweede moet de islam haar wereld lijke kracht terugkrijgen, door middel van een versmel ting met de sovjet-ideologie". Volgens Carrère d'En- causse doet de islamitische geestelijkheid haar uiterste best om het islamitische ge loof te integreren met de com munistische ideologie. Op die wijze moet het gevaar van fundamentalisme worden be zworen. „Het eerste aspect van deze integratie is de verzoening van de islam met het commu nisme. De Sovjet-leiding ha mert er altijd op dat alleen de ideologie - die haaks staat op alle andere waardensystemen - bestaansrecht heeft, omdat ze overeenstemt met het his torisch belang van de mens heid. Het moderne islamiti sche denken tracht deze vorm van totalitarisme af te zwak ken: het vecht de originaliteit van het communisme aan door te bewijzen dat de prin cipes van de islam en die van het communisme tot op zekere hoogte met elkaar overeer- stemmen. In hun opvattiqj heeft de Profeet reeds d principes van het socialism verkondigd. Volgens hen i een groot aantal socialistisch- principes niets anders dan d< verwerkelijking van de leei van Mohammed. „Interessant is in dit op zicht de interpretatie van het communisme door de Libische revolutionaire leider Gaddafii Die gelooft dat Marx zich op| grond van zijn kennis van geschiedenis heeft laten ia-| spireren door de voorschrif ten van de islam. En aang-j zien Marx door de islam gea spireerd was, is het marxisne voor islamieten aannemelik. Kortom, Gaddafi rekent Max gemakshalve tot het islamii- sche erfgoed. „Er is verwachtschap tu- sen de radikale en militaite islam van Gaddafi en het ra- dernisme van de islamitisoe gezagsdragers in de Sovjt- Unie. De Sovjet-autoriteita zien de reële gevaren die it modernisme in zich beid, maar vooralsnog lijkt hun a- ti-religieuze propaganda g«n merkbare resultaten te ho- ben", aldus nog steeds Carm d'Encausse. Michaïl Gorba tsjov heit, gezien zijn recente dreigede taal in Oezbekistan, de ari- islam propaganda dus iet kracht ter hand genomen, ij is realistisch genoeg om irte zien dat de combinatie \n moslim-fundamentalisme, militantisme én een bevl- kingsexplosie over een aaral jaren de vlam in de pan kn doen slaan. De vorige afleveringen van deze see I over het fundamentalisme verse-1 nen op 21, 24, 25, 26, 27 en 28 mat I Morgen: De opmars van het Ame-1 kaanse fundamentalisme. EEN invitatie voor een offi cieel etentje met een minister of staatssecretaris dient men niet te snel af te slaan. Niet alleen omdat dat onbeleefd is, maar ook omdat men dan de kans op een smakelijke hap mist. Dat blijkt namelijk uit de door het ministerie van Financiën opgestelde 'richt lijnen voor officiële ontvang sten van representatieve aard', waarin exact beschre ven staat hoeveel geld per couvert mag worden uitge trokken bij een officiële lunch, diner of cocktail. Opvallend is daarbij het onderscheid in rangorde: wie door een minister of staatsse cretaris wordt uitgenodigd, zal met een aanzienlijk ge vulder gevoel van tafel gaan dan hij of zij die met een 'eenvoudige' ambtenaar de maaltijd heeft genoten. Even wat cijfers. Een mi nister of staatssecretaris mag, volgens de richtlijnen van december 1982, per per soon 119 gulden uittrekken voor een diner. Een top-amb- tenaar mag voor 90,50 gulden besteden (dat wordt al een gang minder), terwijl rijks dienaren 'van eenvoudige aard' voor 62,50 gulden hoog stens een aangeklede bief stuk en een simpele, doch ka raktervolle rode Bordeaux kunnen laten opdienen. Van hetzelfde laken een pak bij de warme lunch, waarbij de bedragen op respectievelijk 90,50, 75 en 44,50 gulden lig gen. Ook staat ambtenaren en bewindslieden de moge lijkheid ter beschikking om hun invités op een cocktail te vergasten. De ministeriële gast kan voor 47 gulden ne gen Haigs (of een andere ma tige whisky) achteroverkie peren; degenen die officieel worden ontvangen door een commies der eerste klasse moeten proberen voor 25,50 gulden een zeker gevoel van euforie te bereiken. Overi gens, zo vermelden de richt lijnen, is een cocktail wel ge bonden aan een zekere tijds duur: na anderhalf uur wordt er niet meer geschon ken. Rest nog de koffietafel, dan wel koude lunch, de een voudigste vorm van culinair onthaal. Daaraan mag een top-ambtenaar 26,50 gulden besteden, drie-en-een-halve piek (twee worstebroodjes) meer dan de 'normale' amb tenaar. Naar de ministeriële vergoeding zal men vergeefs zoeken: bewindslieden wor den waarschijnlijk niet ver ondersteld hun klanten met zoiets simpels als een koffie maaltijd te fêteren. Hen staat als enigen nog het instru ment van het meer uitge breide buffet (goed 90 gil den) ter beschikking. Want verschil moet er zijn, ook aan tafel NOG steeds heeft de helft van alle werknemers een cao waarin geen afspraken zijn gemaakt over vakbondswerk in het bedrijf en onder werk tijd. In cijfertjes uitgedrukt: 1.750.000 mensen moeten het zonder een dergelijke rege ling stellen. Dat heeft de Dienst Collec tieve Arbeidsvoorwaarden (waar halen ze de naam van daan?) van het ministerie van Sociale zaken en Werk gelegenheid berekend. Het onderzoek moet minis ter De Graaf koud op het dak zijn gevallen. Want juist zijn ministerie heeft er in 1984 voor gezorgd dat de parle mentaire behandeling werd stopgezet van een wetje waarin het vakbondswerk in ondernemingen geregeld wordt. De toenmalige minis ter van Sociale zaken (De Koning) meldde de Kamer toen „dat het kabinet posi tieve verwachtingen heeft met betrekking tot zelfregu lering door werkgevers en werknemers". Dat is dus tegengevallen. Er is niets geregeld, laat staan 'zelfgereguleerd'. Maar misschien hebben de werkgevers de wat wollige brief van De Koning inder tijd niet begrepen. Als dat zo is, krijgen ze binnenkort een herkansing. De (tijdelijke) opvolger van De Koning, minister De Graaf, overweegt nu om de parlementaire behandeling De Graaf latertje. weer op te pakken. Ruim zes jaar na de eerste indiening van het wetje. „Ik heb niet om die ziekte ge vraagd. Die ziekte is binnen komen waaien". Minister Brinkman (WVC) legt uit waarom hij niet al leen voor de bestrijding van aids wil opdraaien. DE Tweede Kamer houdt zich deze week vooral bezig met de afslanking van het overheidsapparaat. Daar moeten uiterlijk in 1990 16.000 banen verdwenen zijn. De Kamer wil daarover uiter aard even meepraten. Of dat veel aan het plan verandert, mag worden betwijfeld. Al tijdens het sociaal-economi sche debat aan de vooravond van de Statenverkiezingen bleek dat de kaarten vrijwel geschud zijn. De afslanking gaat door. En er komt geen garantie dat het zonder ge dwongen ontslagen kan. In de marge van de poli tiek komt de Algemene Re kenkamer vandaag met haar jaarverslag. Dat is doorgaans goed voor enkele fikse repri mandes omdat de dames en heren politici nog weer roya ler zijn geweest, dan ze in hun stoutste dromen dachten te kunnen zijn. DE bijeenkomst van de on derwijzersvakbond KOV die twee weken geleden in Heer len werd gehouden, blijft het CDA-Tweede Kamerlid Ria Oomen-Ruijten dwars zitten. Tot verbazing van haar fractiegenoten deelde het CDA-kamerlid daar mee dat de omstreden vervangingsre geling ('een onding') voor on derwijzers op de helling moet. Die regeling voorkomt dat zieke onderwijzers gelijk vanaf de eerste dag vervan gen kunnen worden. De CD A-fractie had eerder echter een motie van de PvdA, waarin om afschaf fing van die regeling ge vraagd werd, verworpen. Vorige week verklaarde Ria Oomen dat het CDA te gen die motie gestemd had „omdat er in mei een beoor deling van de maatregel komt. Daar willen we op wachten. Ik heb in Heerlen alleen gezegd wat ik ver wacht dat de politiek uit komst zal zijn van die beoor- Oomen .afspraken. deling", aldus het CDA-ta j merlid. L Die openlijk uitgesprokel verwachting van Ria Oome I is de onderwij sspecialisten i de CD A-fractie in het veil keerde keelgat geschote: I Ria Oomen kreeg daarvoc| een standje. Volgens een collega vs II het Limburgse kamerlid, d I met hoorbare tegenzin op h I fractie-overleg in wil êaa ('dat is geen zaak om zo m op straat te gaan') „zijn er derdaad wat fractiegenote geweest die daar openKj wat vraagtekens bij hebben. Volgens Ria Oom' j is zij door het KOV geprffit j om die opmerking te mate-1 Maar zoiets zal niet meer j| beuren. Er zijn binnen 'I fractie nu wel wat afsprak' gemaakt om zulke zaken de toekomst te voorkomen EINDREDACTIE Pieter Eggen Van onze verslaggever DEN HAAG - Het min rie van Economische Zi kan voortaan het hoi van allerlei vrije- en s felmarkten op zondag bieden. Door een uitspraak van de nomische Rechtbank in Rc dam heeft de controled van het ministerie daai een handvat gekregen. Volgens de Econom Rechtbank zijn particuli die meerdere malen per aan een snuffelmarkt doen, bedrijfsmatig bezif meeste snuffelmarkten wo op zon- en feestdagen ge den. En dat, zo oordeeld 'Ge Van onze Haagse redactie den HAAG - Ou< krijgen als hun kin Dat recht dienen z< kinderen j onger zij n I Een commissie van de een advies aan het kabi Het kabinet had dit advie lege gevraagd eisen voor 2 vuldigheid op te stellen, w aan artsen zich moeten ho I als ze euthanasie uitvoeren De Gezondheidsraad wel dat de ouders of de den betrokken moeten wc bij de besluitvorming. A patiënt daartegen bez heeft, dan vervalt dit rech de ouders weer. Met dit onderdeel var advies, druist de Gezondh raad, in tegen de wens va kabinet en de grootste poli partijen in de Tweede Ki Het kabinet heeft een vooi voor een vetorecht voor 01 of verzorgers. De raad i ook op een ander punt niel met het kabinet. De patiënt maakt uit of euthanasieverzoek met naaste omgeving wordt sproken. Wil hij dat niet gebeurt het niet, zo ste raad. (ADVERTENTIE GEEN22SS VANDAAG LOPEN de 'b regering-Martens af. De niem voor een gedwee er Op 2 februari 1982 sch gië zichzelf tijdelijk en o vond zich in een trieste knopen doorhakken en Geen tijdverlies en einde, plaats daarvan: doortast* managers. Het werd de I beleid, niet alleen vastge ons land ten tijde van l door bijzondere volmach Het besturen zonder gulden aan bezuiniginge werd in het weekeinde i heeft de regering-Marten heilige, voor de schatkis de frank en ontkoppelde dex. Het moet gezegd, dl wat florerender aanzien Vraag achteraf: waren nodig? Het antwoord is alle regeringen van Turk Portugal, de afgelopen zonder dat zij speciale bi de Belgen bange democ alle bezuinigingsoperatii tussen de honderden (tw Het Belgische volmac den als een lichtend vo< het is zeker geen flikker seis van parlementaire van te Danteske dramat: voetlicht brengt - om t< sche democratie uit doo Vanaf vandaag mag ie zuinigers vertrekken naa oeeldheid en verscheur pers.

de Stem | 1987 | | pagina 2