lAPPORT js met lof o Heikant FRAAI UITGEDOSTE CORITA MAG IN HAAR KOOI WEER NAAR HUIS Canon TEN DE STEM VAN ZEELAND 4 DINSDAG 31 MAART 1987 JK NIEUWS Westdorpe Terneuzen Onroerend goed in Sasse kernen opnieuw geschat Hill Street Blues Gas afsluiten Vijf Complimenten over en weer TERNEUZEN - Vanuit de kooi kijkt 'Corita' ver baasd rond. Staand op het dak van de auto laat ze een paar keer luidkeels weten dat de naam 'Cori ta' is. Eigenaar Cees van der Hooft stelt de fraai gevederde papegaai gerust. „We gaan even weg ja". Zenuwachtig calculators telmachines van Aken T20 uit het gebouw van de ABVA- 'ddelburg een antieke Friese an 6000 gulden. Voor zover kon er niets vermist. Men had zich on en vervolgens een ruit ver- was kalm. In Bintje 50 mm oogst 1986 werden 107 contracten ver handeld voor levering april bij een prijs van 28,60 tot 207,50 en 203 contracten levering mei tegen ƒ32,00 tot ƒ30,30. De stemming was flauw. In Bintje 50 mm oogst 1987 werden 9 contracten ver handeld voor levering april bij een prijs van 30,60 tot 30,50. De stemming was kalm. 5. Jac. de Putter 240 punten, beiden Zaamslag. KAARTING - In café De Vriendschap speelde de daar gevestigde gelijknamige kaartclub een wedstrijd in bieden zonder roem tegen kaartvereniging DW uit Zaamslag. De Vriendschap won met 70 tegen 60 punten. ENVELOPPENACTIE - De leiding van de peuterspeel zaal Olleke Bollele zet zater dag 4 april een grote inzame lingsactie op touw ten be hoeve van de peuterspeelzaal. Dan trekt een aantal mede werkers huis-aan-huis door het dorp voor een grote enve- loppenactie. De koper van een envelop kan meteen zien of hij of zij een prijs gewonnen heeft. JONGEREN - De Jongeren beweging, verbonden met de FNV, houdt vandaag in Ter- neuzen een Open Avond, aan vang 19.30 uur in De Blokken. Om 20.00 uur wordt de film 'Gebrokken Spiegels' zien. dag gehouden open Jan Gre- heeft slagwerker Mario Wil- rijs met lof behaald. Voor dit menwerking met de muziek- kunnen zich jaarlijks maxi- en. NCRV een uitnodiging kreeg tot deelname aan een radio-op- treden met medewerking van de Koninklijke Militair Kapel. Dit programma wordt uitge zonden op dinsdagavond in de radiorubriek 'Muziek in vrije tijd'. Mario zegt veel te danken te hebben aan zijn leraar, Eric Buyle, docent Zeeuwse Mu ziekschool, afdeling Hulst en aan zijn ouders, die hem veel vrije tijd laten. Hij droomt van een verdere carrière in zijn hobby, doch eerst wil hij zijn diploma aan de mts behalen. Voorlopig blijft hij het beoefe nen van zijn hobby zien als vrijetijdsbesteding en is hij zich weer aan het voorbereiden op het volgende concours op 17 mei te Wingene in België. Van onze correspondent SAS VAN GENT - In de woonkernen van de ge meente Sas van Gent wor den alle voor de heffing van de onroerend goedbelasting in aanmerking komende goederen opnieuw op hun waarde geschat. De ge meente heeft hiervoor de stichting voor Kadastrale en financiële Administratie (Kafi) ingeschakeld. De bewoners van Sas van Gent Philippine, Zandstraat en Westdorpe worden vóór 1 de cember door een taxateur van Kafi bezocht. De schattingen van de onroerende goederen, die worden gedaan op prüs" peildatum 1 januari 1987, vor men de basis voor de heffing van de onroerend goedbelas ting voor de jaren 1988 tot en met 1992. Aan de hand van de totale taxatiewaarde van het onroe rend goed in de gemeente wordt door de gemeenteraao een tarief vastgesteld waarin de belasingaanslag voortvloö Voordat de aanslagen van 19<* zijn opgelegd worden de inwo ners van de woonkernen va^ Sas van Gent op de hoogte ge bracht inzake de economist waarde van him pand(en). De bom wordt als een trofee weggevoerd. Java veilig, klus geklaard Mooie Corita wordt ook in veiligheid gebracht zin. 's Morgens in alle vroegte toerden op het politiebureau de laatste instructies gegeven. Zo te zien had er niemand slechte Want volgens Cees van der Hooft is er nauwelijks verschil te horen tussen de papegaai en Christine Deutekom. „Ze doet dat perfect na". 'Corita' wordt even later in de auto gezet en krijgt daar gezel schap van de hond des huizes. Onder het goedkeurend oog van de politie wordt koers ge zet naar veiliger oorden. Een paar huizen verder worden drie'gekooide' katten een auto binnen gedragen. Opzij voor de bom die bij een eventuele ont ploffing voor het nodige leed kan zorgen. De operatie is dan al ruim een uur aan de gang. Half Ter- neuzen sliep nog toen een van de kamers in het gebouw van de politie vol stroomde met agenten. Zeven uur is het. Tien minuten later neemt H. Sietse- ma, gisteren operationeel com mandant, het woord. Van enige spanning is nauwe lijks sprake. In totaal moeten zeventig agenten, incluis zes tien reservisten, geïnstrueerd worden. Het lijkt wel Hill Street Blues. Zeker als Siet- sema zijn verhaal doorspekt met diverse grappen. „Je moet niet teveel op de honden letten die achter je langs lopen. Ze bijten maar een keer in de twee maanden". En: „Er zijn twintig portofoons op straat. Het is heel gemakkelijk om iemand gek te maken. Dat doen we dus niet. Geouwebet is er niet bij". Rond half acht stroomt de kamer leeg. De sfeer blijft la cherig. 'Als de bom maar niet weggehaald is', zegt een van hen. Het politiebureau blijft leeg achter. De bom is te dicht bij. De meldkamer wordt ver plaatst naar de brandweerka zerne aan de Haarmanweg. Ongeveer een kwartier later nemen de ME'ers hun posten in. Dranghekken worden nog eens goed gezet en er wordt be gonnen met de evacuatie van de bewoners. Adjudant Reinberg gaat voorop bij de inspectie. Met hem gaat ook een vertegen woordiger van PZEM mee naar binnen. Om het gas af te slui ten. Daarna volgt een timmer man die met houten blokjes deuren en ramen wat steviger vast zet. Nergens is een wanklank te horen. Iedereen werkt mee. Een videoploeg van de marinedienst zet alles op band. Ook de sleutels die op de voordeur moeten zitten. Als al les achter de rug is, komt de politie de boel weer sluiten. De sleutels worden door de brie venbussen gegooid waarna de bewoners met hun reservesleu tels weer binnen kunnen. Van onze verslaggever TERNEUZEN - De complimenten vlogen over en weer. Luitenant D. van Driel noemde het in Terneu zen gehanteerde draaiboek voor het onschadelijk maken van de bom een schoolvoorbeeld. „Letterlijk en figuurlijk. We hebben alles op band staan. We kunnen dit in Terneuzen straks bij de opleiding van ons personeel als een studie-opgave geven". „Noemenswaardige problemen zijn er niet geweest", ver telt de luitenant verder. „Dit type komt vaker voor. De bom moest wel gekanteld worden. Toen dat gebeurd was, konden we er alles uithalen Ja, ik heb het een huis-tuin- en-keuken-bom genoemd. Nee, de tel hou ik niet bij. Ik weet echt niet de hoeveelste bom ik nu onschadelijk ge maakt heb. Recordhouder ben ik in ieder geval niet. Dat is Geertsema die er vandaag ook bij was. Hij heeft ooit eens in één nacht achttien bommen onschadelijk gemaakt. Ik ben nog niet verder gekomen dan twaalf in één nacht". Burgemeester C. Ockeloen, die uit handen van luitenant Van Driel de ontsteking overhandigd kreeg, nam de lof zang vervolgens moeiteloos over. „Niets anders dan lof voor alle mensen die er bij betrokken waren. Iedereen was bereid om mee te werken op ongewone tijden. Anders had den we bijvoorbeeld een ME-peloton van elders moeten halen. Dan had het aardig wat meer gekost. Het is voor niemand een pretje geweest. Daarom is het zo leuk dat er geen wanklank te noteren viel. Je hoort vaak, een rampen plan, werkt dat wel? We hebben bewezen dat het hier werkt. Ik hoor dat het draaiboek goed was. Dat is uiter mate fijn om te horen. Een beter compliment kunnen we niet krijgen". En H. Siersema, operationeel commandant, voegde daar nog aan toe: „De evacuatie is uitstekend verlopen. Dank zij de medewerking van de bevolking is het prima verlopen. Alleen is het wat onbegrijpelijk dat twee auto's tegen de hekken reden. Dat leverde materiële schade op. Wellicht waren de bestuurders nog niet goed wakker". Door Romain van Damme En doelend op al die mensen in de Steenbergenlaan: „Da benne rare mensen hè"1. Maar 'Corita' blijft argwanend rond kijken. Zingen is er dan ook absoluut niet bij. Dat gaat zo door tot nummer achttien A van de Steenber genlaan. Achttien B mag blij ven. Daar gaat ook meneer De Jong van nummer tien naar toe. In de Axelsestraat tot aan de Dam inspecteert de po litie vooral bedrijven. Een vreemd gezicht toch. Een bank die de deuren en ramen wijd open gezet heeft. En geen per soneelslid te bekennen. Maar oom agent waakt. Als de wijzers van de klok bijna half tien aanwijzen, is de omgeving van de bom 'schoon'. Slechts één persoon bevindt zich nog in de B-zóne. Maar hij verdwijnt razendsnel. Ge- meentevoorliehter Otto Vos- veld chartert voor de pers een busje. Adjudant A. André rijdt voor met de 'hondenwagen'. Zonder honden. Die lópen rond. Aangelijnd uiteraard. De bazen op de fiets. Om de grenzen van de zones te bewaken. De fotografen zoeken het dak van 'De Veste' op. Maar dat is net niet hoog genoeg om over de aarden wal heen te kunnen kijken. Het enige wat waarge nomen wordt, is een wit rook- pluimpje. Afkomstig van de kleine lading springstof die no dig is om de borg los te maken. Terneuzenaar K. Dees zag in september 1944 in de wijk het Java een bom naar beneden komen. Volgens hem raakte het uit een vliegtuig geworpen projectiel een dak goot. De snelheid nam zodanig af dat de bom niet ontplofte toen hij zich de grond inboorde. Daar bleef hij jarenlang liggen. Weliswaar was Dees zelf op onderzoek uitge weest, maar hij had niets kunnen vinden. De bewoners van het Java merkten niets. Toen de wijk afgebroken werd, bleef de bom keurig op zijn plaats. Die plaats wist K. Dees zich nog goed te herinneren. Op het moment dat begonnen werd met de voorbereiding voor nieuwbouw in de wijk, spoedde K. Dees zich naar de dienst Openbare Werken. Met de melding dat er wel eens een bom zou kunnen liggen. Maandag 9 maart kwam een ploeg van de duik-en demontageploeg van de marine naar Terneuzen om te zoeken naar het projectiel. Dat projectiel werd uiteindelijk op twee en een halve meter diepte gevonden. Na overleg met het rijk en uiteraard de opruimingsdienst werd een plan opgesteld. Gisteren kwam de duik-en demontageploeg opnieuw in actie. Om de bom definitief uit te schakelen. Burgemeester Ockeloen krijgt het ontstekingsmechanis me. Links luitenant ter zee van Driel, die de bom demonteer de. Beneden in 'De Veste' is het rustig. Vier dames zitten gezel lig te babbelen. „We zitten hier al vanaf kwart voor acht. We moeten de mensen opvangen. Wat gerust stellen. Als het lan ger dan twaalf uur duurt, moe ten we voor lunchpakketten zorgen". De dames van de so ciale dienst hoeven echter vrij wel niet in actie te komen. Om tien uur hebben zich vijf men sen gemeld in het opvangcen trum. Twee van hen zijn direct doorgegaan naar kennissen 'boven'. De andere drie zitten koffie te drinken. Wachten op het sein 'veilig'. Dat komt om 10.36 uur. 'De bom is onschadelijk. Je kunt inruk ken'. De postende agenten mo gen de helmen afzetten. De bom is zijn angel kwijt. De pers mag met een ME-busje naar de plek des onheils. Burgemeester C. Ockeloen volgt te voet. Een kraan is al bezig de aarden wal te slechten. Luitenant ter zee tweede klas D. van Driel en luitenant ter zee eerste klas G.O. Geertsema kijken tevre den toe. Van hen krijgt burge meester Ockeloen uitvoerig tekst en uitleg. De bom wordt opgetakeld. De speciale EOD- wagen rijdt even later weg met het projectiel. De bouw op het Java kan her vat worden. 'Corita' mag weer naar huis. Beladen met tassen gaat deze bewoonster naar haar tijde lijke adres. In zaal De Veste wacht het opvangcomité van de sociale dienst op de uit hun huizen verdrevenen. Maar gelukkig hadden de maatschappelijk werksters niets te doen. Er ver scheen niemand. - fotcs de stem cor j*de boer (ADVERTENTIE) OFFICIEEL DEALER VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Terneuzen B.V., Brouwerijstraat 2 (Markt) Terneuzen, 01150-12169

de Stem | 1987 | | pagina 15