OR Bootlieden eist beter beleid DANK! Bom na 36 minuten onschadelijk 'Natuurwaarden W ester schelde weer opkrikken' SCHEEPVAARTINSPECTIE LAAT GERUSTSTELLEND GELUID HOREN: Geef nu een cadeaukaar! Toeristentrein volgende zomer langs de kust Geef visserij de ruimte in bestemminssi KOSTEN OPERATIE 160.000 GULDEN MAART 1987 a63 t27 VLISSINGEN - De ponten van de Provinciale Stoomboot Diensten (PSD) hebben volgens de Scheepvaartinspectie geen deuren nodig. Recordbezoek voor museum Ventileren Aanbevelingen In orde aamse Koerier. -TEL. 01150-14207 Middelburg - Voor de visserij in al haar geledingen ®°et ruimte worden gemaakt in het streekplan Zeeland en gemeentelijke bestemmingsplannen. De Provinciale Planologische Dienst schrijft dat in een reactie op de pas Afschenen provinciale visserij nota. Uitslapen Borg Film Geld DINSDAG 31 MAART 1987 OMGEBOUWDE JEEP MET AANHANG Intercom Elk weer VERDIEPING EN SCHONER WATER Botsen Scheepvaart Walstraat. Afstand ongeveer 20 k lometer. Dinsdag 14 april: sportinstuif voi geestelijk gehandicapten christelijke LTS te Axel, aanval 19.00 uur. Donderdag 16 april: 'sport-ovei dag-instuif' in sporthal 't Sportui van 13.30 tot 15.00 uur. Vrijdag 17 en zaterdag 18 apri Paasactie Stichting Streekcentrui Axel. Zaterdag 18 tot en met dinsdag april: Huishoud-, hobby- en mod beurs op het Szydlowskiplein Axel. Zaterdag 18 april: weekmarkt ker Axel. Soos voor alleenstaanden in meenschapscentrum De 1 schaard, aanvang 20.00 uur. o Basketbalwedstrijd dame Voorwaarts 2-De Polder 1 in spor hal 't Sportuus, aanvang 17.00 uur Maandag 20 april: wielerwedstri den voor amateurs in de kern Ax aanvang 15.00 uur. Dinsdag 21 april: sportinstuif voi geestelijk gehandicapten christelijke LTS te Axel, aanvat) 19.00 uur. Woensdag 22 april: jeugdbaskel bal-instuif in sporthal 't SportuiL van 15.00 tot 17.00 uur. Deelnam van 9 tot en met 12 j aar. Donderdag 23 april: 'sport-over dag-instuif' in sporthal 't Sportuu van 13.30 tot 15.00 uur. Zaterdag 25 april: weekmarkt ken Axel. Basketbalwedstrijd darna Voorwaarts 2-Mevo'80 in sporthi 't Sportuus, aanvang 14.00 uur. RES-motorcrosswedstrijden voo amateurs op het RES-motorcrot sterrein, aanvang 14.00 uur. Zondag 26 april: wielerwedstrijde voor amateurs om de Wim Hen driks-trofee. Vertrek 12.30 uur Hulst; aankomst circa 16.30 urn- de Nieuwstraat te Koewacht. Van onze verslaggever TERNEUZEN - De Onder nemingsraad (OR) van de Verenigde Bootlieden te Terneuzen eist van de di rectie snel een beter perso neelsbeleid. De OR keurde gisteren, door middel van een openbare ver garing, het tot nu toe gevoerde beleid af. Ook de wijze waarop de directie momenteel het ar beidsconflict behandelt, krijgt niet de goedkeuring van de OR DE STEM VAN ZEEL AND „De ondernemingsraad eist dat de directie haar houding in het conflict wijzigt en wel op zoda nige wijze dat de normale ar beidsverhoudingen op korte termijn worden hersteld", al dus de verklaring. Ook moet de leiding van het bedrijf schriftelijk haar ver ontschuldiging aanbieden over het tot nu toe gevoerde beleid. Tot slot eist de OR, dat als een personeelslid bij de directie moet komen, „dit personeelslid in de gelegenheid wordt gesteld zich bij te laten staan door een lid van de ondernemingraad". Directeur M. Rinn wilde gis teren geen commentaar leve ren op de eisen van de OR Hij was toen nog niet in het bezit van de verklaring. Wel liet hij weten dat de directie de OR wederom heeft uitgenodigd voor een gesprek. De OR is ech ter nog niet ingegaan op die uitnodiging. Volgens Rinn heeft de OR vorige week don derdag reeds de kans gehad te spreken met de leiding van het bedijf. „Toen is men niet ko men opdagen", aldus de direc teur. De arbeidssfeer bij de Ver enigde Bootlieden is momen teel aardig verpest. De FNV eist zelfs het vertrek van de di rectie omdat de leidng van het bedrijf, aldus de bond, het per- soneel dwingt werk te doen waar feitelijk te weinig men sen voor zijn. De aandeelhou ders staan echter achter de di rectie. Voorlopig ziet het er nog niet naar uit dat er een einde komt aan de arbeidsonrust bij het bedrijf. De FNV heeft zelfs de onderhandelingen over de nieuwe CAO opgeschort. De oude arbeidsovereenkomst loopt op 1 april af. De dag daarop willen de vakbondsle den reeds een waarschuwings demonstratie houden. Deuren op pont niet nodig Van een onzer verslaggevers Vertegenwoordigers van de inspectie zeiden dat gisteren in een gesprek over de veiligheid van de PSD-vloot, on der leiding van gedeputeerde J. de Voogd. jSen hek, om te voorkomen dat isauto's van het dek schuiven, iou voldoende zijn," verklaarde iesgevraagd J. Zaadnoordijk de Scheepvaartinspectie. Dat de PSD toch deuren aan bracht, vindt hij prima, maar AXEL - De Stichtic Streekcentrum Axel verzori nog steeds de uitgifte van ca deaukaarten ten bedrage va het gebeurde niet uit veilig- vijf, tien en vijfentwintig gul den. De cadeaukaarten zijn vei krijgbaar bij de Amro-bank i Axel en te besteden bij alle 1< den van de Stichting Streel centrum Axel. heidsoverwegingen. De deuren dienen om te vermijden dat de teken één vakje benutten, an de advertentie wordt in een zet. dvertentie met het belangrijkste ort en bondig, 'w telefoonnummer in de geert men gemakkelijk en snel. u AAN DE ZIJKANT HET BEDRAG oet betalen. Voor toezending van mer dient u f 3,50 extra te nte betaling kunt u een groene en blauwe girokaart (dus géén -chrijving) insturen, betaling ontvangt u een aarvoor wij u echter f 4,— en in rekening moeten brengen. laatsing aan Dagblad De Stem, 0 MB Breda. dvertenties., of inleveren op onze Prijs incl. 6% BTW f 5.88 f 7.84 f 9.80 f 11.77 f13.73 f 15.69 Telefoon: Van onze verslaggever BREDA - 14.021 Mensen hebben de afgelopen twee maanden het Rijksmuseum voor Volkenkunde Justinus van Nassau aan het Kas teelplein in Breda bezocht. aantal is een absoluut re cord voor het museum. Zoals eerder gemeld is minister Brinkman van plan om de Bre dase instelling te sluitea De bezoekers zijn in februari en maart de tentoonstelling 'Goud uit de Verloren stad' Tairona Colombia' gaan bekij ken. Die expositie werd zondag afgesloten „Het woord goud heeft een klank die veel mensen aan spreekt", zegt een woordvoer der van Justinus van Nassau. ,Veel belangstellenden hebben met hun bezoek tevens steun willen betuigen aan het werk van ons museum. We hebben mensen uit het hele land be- groet Bovendien zijn veel bui tenlanders, voornamelijk Spaanstaligen naar Breda ge komen. Het blijft de vraag of steun geholpen heeft. Wij kunnen niet in de ziel van Brinkman kijken." 14.021 Is in vergelijking met het bezoekersaantal van de tentoonstelling over Afghani stan in 1985 1986 meer dan een 'erdubbeling. De expositie over dat land was een half jaar ®g te bezichtigen. In die pe riode wisten ongeveer achtdui- ®nd mensen de weg naar het museum te vinden. Nu is het aantal bezoekers in twee maanden tijd meer dan veer- tienduizend. voorste auto's druipnat zouden worden van soms hoog opspat tende buiswater. De conclusie van het gisteren gevoerde overleg was dan ook dat de PSD voorlopig op de oude voet verder mag. Dat be tekent dat nu en dan met open deuren kan worden gevaren. Dit gebeurt om te ventileren vooral als de boten gevaarlijke stoffen overzetten, en soms ook bij zomerse hitte. Het vervoer van gevaarlijke stoffen en het varen met open deuren zijn overigens nog wel onderwerp van een veilig heidsstudie, waartoe gisteren werd besloten. Het Bureau Scheepsbouw, ontwerper van de Zeeuwse ponten, zal dat on derzoek coördineren. Bij het overleg van gisteren waren vertegenwoordigers betrokken van dat Bureau, van de Scheepvaartinspectie, het Bu reau Veritas (dat 'betrouw baarheidscertificaten' voor de ponten afgeeft), de provincie en de PSD zelf. De bedoeling van het onder zoek is om alle mogelijke vei ligheidsaspecten nog eens op een rijtje te zetten en vervol gens, zonodig, aanbevelingen te doen voor verbeteringen. Het Bureau Scheepsbouw zal daar bij nauwlettend kijken naar het resultaat van een door mi nister Smit-Kroes aangekon digd landelijk onderzoek. Bo vendien wordt met spanning uitgekeken naar de studie die de oorzaak van de ramp bij Zeebrugge moet blootleggen. Het op Zeeland toegespitste on derzoek zal naar verwachting een half jaar vergen. De bedoe ling is om het eindrapport daarna voor te leggen aan pro vinciale staten. Hoewel men nadrukkelijk de studie wil afwachten kwam gisteren al naar voren dat het over het algemeen wel goed zit met de veiligheid van de PSD- botea „Het is in orde, is alge meen de gedachte, maar alles kan goed, beter en best. Het on derzoek zal moeten uitwijzen wat bij de PSD nog beter kan," aldus gedeputeerde De Voogd. ig succes, dankzij de en badmode livera, de van de plantenmarkt, i yves rocher, de kapsels iEN, het geschenkenhuis, eniging axel. achter de schermen, de de spontane reakties van ^Dienst vindt dat het 'instru- bedrijven en opslag. De opslag ®öit van de ruimtelijke orde- van mosselschelpen in het na- is onderbelicht in de notatuurgebied Yerseke Moer is ook plannenmakers stuiten veelzeggend, vindt de Dienst, :gelmatig op het ruimte- die deze kanttekeningen wil iPruik door de visserij of doorgeven aan GS van Zee- ,5*rvan afroioirfo ar*ti\ri+ni+cm land. De kans daarvoor komt in de vergadering van de Provinciale Planologische Commissie op woensdag 22 april, die dan on der meer de visserijnota en de reactie daarop behandelt --•an afgeleide activiteiten. gaat dan niet alleen om «aï?* °P het water, maar ook "Mand. p,£|s voorbeelden noemt de 'os- en laadfaciliteiten, toeli Gerings- en verwerkende De bom is onschadelijk en hangt in de touwen Van onze verslaggever TERNEUZEN - Het onschadelijk maken van de bom in de Terneu- zense wijk het Java duurde precies 36 minuten. Om 10.36 uur werd het sein veilig gegeven. De 'operatie bom' was geslaagd. Gistermiddag werd de Engelse vliegtuig bom van 500 pond op tien meter diepte in de Westerschelde bij de Spijkerplaat ver nietigd. Daar was het met 150 kilo TNT geladen projectiel met een vaartuig van bergings-en sleepbedrijf Van de Akker uit Vlissingen naar toegebracht. Een spe ciale wagen van de EOD (Explosieven Opruimings Dienst) had de bom, ge maakt in april 1944 en in september van dat jaar neergekomen in het Java, naar Breskens getransporteerd. Het projectiel was op 9 maart in Terneuzen gevondea Aan de operatie namen zeventig poli tiemensen, inclusief zestien reservisten, deel. Zij waren reeds om tien over zeven in het gebouw van de politie aanwezig om het draaiboek gezamenlijk nog eens door te nemen. De meldkamer van de po litie werd ondergebracht in de brand weerkazerne. De omgeving van het Java was ver deeld in twee zones. Alle huizen binnen een straal van 120 meter vielen in de A- zone. De bewoners van die huizen dien den hun woningen te verlaten. Zij moes ten de deuren en ramen open zettea Vanaf acht uur werd begonnen met de evacuatie. Dat verliep zonder problemen. Onder leiding van adjudant F. Reinberg werden de huizen geïnspecteerd. De meeste mensen vertrokken naar familie of kennissen elders in de stad. Een op vangcentrum in 'De Veste' had dan ook weinig klandizie. FOTO DE STEM COfU DE BOER werd de borg losgemaakt. Daarna werd het ontstekingsmechanisme met de hand weggehaald. Dat alles werd nauwlettend in de gaten gehouden door luitenant ter zee eerste klas J.O. Geertsema die een lijntje had met de branweerkazerne waar de meldkamer van de politie geves tigd was. Het personeel van belastingdienst, bi bliotheek en ziekenfonds kon gistermor gen uitslapen. Hun kantoren bevonden zich namelijk in de gevaarlijke A-zone. Het ziekenhuis en het dienstencentrum 'De Veste' vielen net buiten de B-zone. Dat kwam omdat er rond de bom een aarden wal van ongeveer drie meter op geworpen was. Daardoor kon de 'gevaar lijke grens' met dertig meter terugge bracht worden. Tot 235 meter afstand van de bom was de B-zone gesitueerd. De bewoners van de huizen in die zone mochten wel thuis blijven, maar moesten ramen en deuren open zetten. Vanaf 9.35 uur mocht nie mand meer in twee zones op straat zijn. Om 10 uur werd begonnen met de daad werkelijke demontage. Luitenant ter zee tweede klas D. van Drlel uit Den Helder en sergeant G. Duinkerken uit Vlissingen zaten het dichtst bij de plek des onheils. Zij haalden het ontstekingsmechanisme weg. Dat gebeurde aanvankelijk vanaf afstand. Met een kleine lading springstof De EOD was zeer te spreken over het draaiboek. Van de gehele operatie is een videofilm gemaakt. Die zal gebruikt worden om personeel van de dienst op te leiden. Burgemeester C. Ockeloen en opera tioneel commandant H. Siersema waren vooral te spreken over de medewerking van de wijkbewoners. „Zij hebben voor treffelijk meegewerkt. Mede dank zij hen en natuurlijk de opruimingsdienst is het allemaal uitstekend verlopen", aldus H. Siersema. De gehele operatie heeft ongeveer 160.000 gulden gekost. De helft moest betaald worden aan verzekeringsmaatschappij en. De EOD liet een rekening van 30.000 gulden achter en het aanbrengen van de aarden wal kostte 15.000 gulden. De ove rige kosten waren posten die minder dan 10.000 gulden groot waren. De gemeente Terneuzen zal ongeveer 10.000 gulden moeten bijdragen. Zie verder De Stem van Zeeland 4 O Van onze verslaggever OOSTBURG - Het volgende zomerseizoen kunnen toeristen en inwoners uit de regio in een 'treintje' langs de West-Zeeuws- Vlaamse kust rijden. Een omgebouwde jeep met een of meer aan hangwagens rijdt dan vanaf de Breskense jachthaven via Cad- zand-Bad naar Re- tranchement Daar rijdt het voertuig rond de wallen en gaat via Nieuwvliet en Groede terug naar Breskens. Het plan voor het 'treintje' is in een zeer vergevorderd stadium. Initiatiefnemer is cam pinghouder P. de Keu- ninck uit Cadzand-Bad. Hij wil het plan samen met de andere camping houders uitvoeren. De campinghouders staan zeer positief tegenover het plan en ze willen een trein-stichting in het le ven roepen. Volgens De Keuninck worden er waarschijnlijk aandelen uitgegeven om de finan ciering rond te krijgen. Ook worden de gemeen ten en de provincie ge vraagd een startsubsidie te geven. Volgens recreatiewe thouder J. de Vries van Oostburg zal de gemeente een ontheffing verlenen wanneer het 'treintje' daadwerkelijk gaat rij den. „Zo'n voertuig is een gat in de markt De bus maatschappij ZWN rijdt niet of nauwelijks door het kustgebied zodat er ook geen sprake kan zijn van concurrentie". De Vries iaat wel' weten dat de taitie-subsidie zal geven. „Wij moeten geen bedrij ven blijvend ondersteu nen". Er bestaat volgens hem wel een kans op een startsubsidie De passagiers van het treintje' zullen via een intercom informatie krij gen over alle beziens waardigheden waar het voertuig langs rijdt. „Vooral cultuur-histori sche informatie", aldus De Keuninck. „In vier ta len". Het 'treintje' zal twee maal daags uit Breskens vertrekken en de passa giers kunnen op- en af stappen waar ze willen. Een kaartje blijft één dag geldig. De Keuninck weet nqg niet precies hoeveel een kaartje gaat kosten. „We proberen zo goed koop mogelijk". Volgens de initiatiefne mer is het treintje' een prima elkweervoorzie- ning. „Het past in alle plannen om de streek te promoten en de toeristen meer te bieden". Volgens De Keuninck is het ook mogelijk om het voertuig een museumroute te laten rijden, ,,'s Morgens ver trekken in Breskens en dan via de kust naar het streeklandbouwmuseum in Heille. Daar een tijdje wachten en vervolgens naar het museum in Aar- deburg en de St.-Baafs en tot slot naar het streek museum in IJzendijke". In de wintermaanden kan het zelfs gebruikt worden om de schoolkin deren uit Cadzand-Dorp naar de sporthal in Cad- zand-bad te brengen. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - De Westerschelde moet worden uitge diept tot 48 voet, maar tegelijkertijd dienen Nederland en België werk te maken van schoner water in de rivier. De aanpak die leidde tot een schonere Rijn kan daarbij model staan. Maatregelen in die geest kunnen de natuurwaarden van de Westerschelde handhaven en verder opkrikken. Dat zijn de belangrijkste uit gangspunten van het ambte lijke Beleidsplan Westerschel de, uitvloeisel van overleg tus sen het rijk, de provincie Zee land en de aan de Wester schelde grenzende gemeenten en waterschappen. Zij besloten vorig jaar om een 'integraal beleids- en beheerplan' op te stellen omdat nu allerlei in stanties vaak langs elkaar heen werken. De doelstelling en de uit gangspunten van zo'n plan zijn nu geformuleerd door een ambtelijke werkgroep, waarin deskundigen zitten van provin cie- en rijksdiensten. De be stuurlijke verantwoordelijk heid ligt bij een 'klankbordfo- rum', waarin alle betrokken overheden zijn vertegenwoor digd. De ambtelijke groep moet hen raadplegen over de juiste gegevens. De natuurwaarden krijgen veel aandacht van de plannen makers omdat de Wester schelde 'het enig overgebleven estuarium (brede, trechtervor mige riviermond, red.) in Zuid- west-Nederland is met een zeer belangrijk watersysteemtype'. Het gebied heeft belangrijke waarden als natuur-, visserij en, vooral in de monding, als oeverrecreatie- en watersport- gebied. Verder vormt de Wes terschelde als scheepvaart route de 'economische slagader' voor de haven- en industrieter reinen van Gent, Antwerpen, Terneuzen en Vlissingen. De werkgroep heeft dat als uit gangspunten aanvaard, maar stelt meteen vast dat de belan gen van die verschillende func ties vaak botsen. Een beleids plan kan de belangen beter op elkaar afstemmea Aangren zend land wordt daarbij buiten beschouwing gelatea Het Westerscheldewater moet in ieder geval schoner worden, vindt de werkgroep. Een strikte toepassing van de Wet Verontreiniging Ópper- vlakt rwateren is in Nederland het b*.ste instrument. Met Bel- gie zijn afspraken nodig over een stapsgewijze vermindering van de lozingen. Verdieping van de vaarweg - vooral een Belgisch verlangen- staat ook hoog genoteerd. De smerige baggerspecie mag de rivier niet elders opnieuw ver vuilen; schorren, slikken en platen moeten worden ontziea De werkgroep stelt voor te on derzoeken of de watersport nog kan groeien en gaat verder uit van een 'gematigde groei' van de scheepvaart en de scheeps- afmetingen in het algemeen. Begeleiding van die scheep vaart blijft erg belangrijk. Schelpen- en zandwinning in de rivier komen, wat de werk groep betreft, op een laag pitje te staan. Op het gebied van de recrea tie bepleit men het opspuiten van de -westelijk gelegen- stranden om zo de capaciteit te vergroten. De pierenspitters zullen worden geconcentreerd in enkele minder kwetsbare gebieden. Tenslotte ziet de werkgroep mogelijkheden voor de kustvisserij en de mossel cultuur in de Westerschelde. Een onderzoek moet leiden tot de aanwijzing van plaatsen die daarvoor het meest geschikt zijn. Alles bij elkaar zullen deze maatregelen de natuur in de Westerschelde ten goede ko men, luidt de verwachting. Als het net zo gaat als bij de Rijn, is dat zeker binnen tien jaar het geval, maar ten bewijze is dan een nader onderzoek nodig. In de vergadering van woensdag 22 april buigt de Provinciale Planologische Commissie zich als eerste over het plan.

de Stem | 1987 | | pagina 11