Prijzen op komst voor tuinonderhoud Woonwagens Aardenburg onder dwang van politie weggesleept Pastoor in Sluis mag naam AA niet gebruiken i. OUDERS Oranje-optocht in Axel van de baan ST IEN HUURDERS ST. JANSTEEN EN CUNGE WENDEN ZICH TOT GEMEENTE Miljoen liter in grootste sluis TWEE MENSEN IN DE KRAAG GEPAKT Celstraffen voor poging tot afpersen Opnieuw 63 woningen in Hontenisse op aardgas Berging duwboot gelukt AATREGELEN NDMAKING /vegez'n nummerhen1' 'n. En natuurlijkvanvtëjjj idusief een jaar gagj PT.AN VAN GEMEENTEBELANGEN GROOT SAS CLINGE/ST.JANSTEEN - De bewonerscommis sies van de Regionale Woningbouwvereniging in Clinge en Sint-Jansteen willen dat de gemeente Kabel Televisie Nederland (KTN) onder druk zet om de aansluiting van de huizen op het kabelnet te bewerkstelligen. Drumband van Terhole naar Zutphen Dertig zenders op net in Sas Voorwaarde Buurman Ultimatum Onhoudbaar MAANDAG 30 MAART 1987 Drinkbeker voor jeugd Hontenisse ANONIEME ALCOHOLISTEN: A97 EMEENTE OSTBURG houders van Oostburg hebben besloten: van de borden model 8 2 van het Reglement Verkeerstekens aan te gskruising, de aanslui- weg op de Sint-Bavo- met dien verstande dat Sint-Bavodijk ten op- rkeer uit de Molenweg van de desbetreffende erverbod dat geldt aan van de Sint-Bavodijk te de Provincialeweg tot weg tot Camping Inter- *en; van de borden model 8 2 van het Reglement n Verkeerstekens de te Beer/Mariahoeve- ,er/J. Karsstraat, Grote tstraat, Grote Beer/ ate Beer/Jupiter, Grote n Grote Beer/Mars aan rrangssplitsingen, zoda- eer op de Grote Beer g van deze besluiten .is ,de dag na die der afkon- 'agen na de datum van kan iedere belangheb- besluiten beroep instel- oet aan Hare Majesteit t, maar bij de Commissa- in in Zeeland ingediend epstermijn liggen de be- ntesecretarie voor een zijn zij in afschrift ver- 1987 ethouders voornoemd, pijkerboer, burgemeester C. Geerse, secretaris NTE OOSTBURG thouders van Oostburg bren- nnis, dat door het dagelijks be- rschap Het Vrije van Sluis te k om vergunning is ingediend ntgronden van de scheidings- alenapolder en Koninginnepol- -hoeve van het maken van een ehorende bescheiden ligt van met 29 april 1987 ter gemeen- Ruimtelijke Ordening), Raad- rg voor een ieder ter inzage, ende voormelde periode tegen t verzoek schriftelijk bezwaren lege van Gedeputeerde Staten s 60014330 LA Middelburg. 1987 ster en wethouders voornoemd, C.T. Spijkerboer, burgemeester O. Geerse, secretaris regelmatig ten. oensdagavond, srschap, bevalling en de .00 uur, in het kruisge- Hulst tussen 13.00 en r.'ii-GM.'i I SS 'L\tl gO^É "ts INRUILAUTO'S 12 MAANDEN GARANTIE Verkoop, leasing, verhuur, service, onderhoud DE STEM VAN ZEELAND T15 Van onze verslaggever SAS VAN GENT - De po litieke groepering Ge meentebelangen Groot Sas (GGS) wil nagaan of het particulier tuinonder houd kan worden gesti muleerd door het instellen van tuinprijzen. Daarmee zou volgens GGS een bijdrage kunnen worden geleverd aan het aantrekke- lijk maken van de gemeente Sas van Gent „De gemeente doet haar best om de aan trekkelijkheid van Sas te vergroten door middel van openbaar groen. Dan is het jammer als particulieren hun eigen tuintjes verwaarlozen", aldus L. Marquinie. Daarom vraagt GGS zich at of het in stellen van tuinprijzen, eer volle vermeldingen of certifi caten zou kunnen helpen. Daarnaast denkt GGS aan de mogelijkheid van huurre- ductie bij huurwoningen, eventueel ingekapseld in het totale onderhoud van woning en tuin. Duidelijk is dat GGS met deze ideeën ook een mentali teitsverandering wil be werkstelligen. Die is blijk baar nodig in Sas. De water partij die momenteel wordt aangelegd in de wijk St. Al- bert moest onlangs worden leeggetrokken. Er was aller lei afval ingegooid. Wat het onderhoud van openbaar groen betreft, ziet GGS drie mogelijkheden. Gedacht wordt aan een adoptieplan door bijvoorbeeld scholen, onderhoudscontrole met De- thon of onderhoud door uit keringsgerechtigden met be houd van uitkering. Impasse aanleg kabel-tv Van onze verslaggever De huurders in de twee dorpen proberen al jaren ka beltelevisie in hun huiskamer te krijgen, maar onder handelingen tussen de bouwvereniging en KTN zijn op niets uitgelopen. Als 'laatste redmiddel' heb ben ze nu een beroep gedaan op het gemeentebestuur, dat hou der is van de zendmachtiging. Het struikelblok om de huizen aan te sluiten, zit hem in de fi nanciën. Mensen die willen aansluiten zijn er genoeg, zo blijkt uit een enquête door de bewonerscommissies. Op dit moment hebben zo'n 170 huur ders laten weten dat ze kabel televisie willen. Dat is onge veer 70 procent Het probleem in de hele zaak is dat de bouwvereniging met eigen centrale antennesys teempjes zit. Daarvoor is in de maandelijkse huishuur een gulden of vier verrekend. Een abonnement op het kabelnet kost ruim zeventien gulden en niet iedere huurder heeft dat voor zijn televisie-avondje over. Aan die bewoners is de Van onze correspondent TERHOLE - Drumband Excelsior uit Terhole neemt zaterdag 11 en zondag 12 april deel aan kampioen schapen voor drumbands en majoretten in Zutphen. De tamboers uit Terhole hebben deze eer te danken aan hun prestaties op het bonds- concours in Oud-Gastel in ok tober. Zij behaalden daar een eerste prijs met 298,5 punten. De zondag strijden zij in De Hanzehal te Zutphen mee naar de kampioenstitel in de derde divisie sectie A. Zij hebben hierbij vijf tegenstanders, die ook voor deze nationale titel strijden. De drumband uit Ter hole staat onder leiding van in structeur Frans Kayser uit Zaamslag. Van onze verslaggever SAS VAN GENT - Het ka belnet voor televisie in Sas van Gent, Philippine Westdorpe, zal in de komst kunnen voorzien sen aanbod van 30 zenders. Dat deelde wethouder L. Marquinie vrijdagavond mee tijdens een bijeenkomst van het bestuur van de politieke groepering Gemeentebelangen Groot Sas. In december 1986 ging de Sasse gemeenteraad akkoord met de komst van kabeltelevi sie naar Sas. In plaats van het huidige centraal antennesys teem krijgt Sas dan een kabel- het dat wordt doorgetrokken naar beide andere kernen, daartoe wordt een zelfde soort organisatie opgericht als de LAI in Terneuzen. Aanvankelijk was er sprake an 16 zenders, onder meer uit frankrijk, Engeland en Duits land, Daarvoor zou per aan- B90 betaald moeten *®den- Door de nu verwachte uitbreiding -onder meer met M-zenders- wordt dit iets uurder „Maar in vergelijking sWv,? r,e gemeenten is dat m^„l,er!kele dubbel fles per hand aldus Marquinie. en toe- in bouwvereniging volgens het huurcontract verplicht het hui dige programma-aanbod te blijven leveren. In feite zat de Hulster Woning bouwvereniging een paar jaar geleden in hetzelfde schuitje. Daar zijn de eigen systeempjes overgedragen aan KTN, die toen ook de levering van het oude zenderpakket veilig stelde voor degenen die niet op het kabelnet wilden. Maar daar, zo heeft KTN laten weten, begint men niet meer aan. Deze con structie zou de kabelnetexploi tant handen vol geld gekost hebben. KTN wil best ook voor de huurders van de 'Regionale' het oude pakket leveren, maar dan wel op voorwaarde dat de bouwvereniging per bewoner de halve abonnementsprijs be taalt. Dat vindt de Regionale op haar beurt een onredelijk standpunt. „Wij zijn best be reid geweest het nodige te doen", zegt E. Merckx van de Regionale Woningbouwvereni ging, „maar dit gaat ons toch te ver. Als je ziet dat men in Hulst helemaal niets hoefde te beta len, wat blijft er dan over van de gelijkheid?" Merckx denkt dat het voor het Hulster gemeentebestuur zeker mogelijk is om de nodige druk op KTN uit te oefenen. „Ik hoop dat er een opening komt in de impasse". B en W hebben over de zaak nog geen stand punt ingenomen. Ze gaan eerst bekijken hoe de vork precies aan de steel zit Van onze verslaggever ANTWERPEN - In de in aanbouw zijnde Beren- drechtsluis, twintig kilome ter ten westen van Antwer pen, wordt ruim een miljoen liter water gepompt. De werkzaamheden aan het mammoetproject vorderen gestaag. De nieuwe sluis is naast de in 1967 in gebruik genomen Zand- vlietsluis geprojecteerd en moet eind 1988 operationeel zijn. De Berendrechtsluis wordt met zijn afmetingen (vijfhonderd meter lang en 68 meter breed) 's werelds groot ste sluis. Zodra het water op het ni veau is, zal worden overgegaan tot het plaatsen van de sluis deuren. Die liggen op een scheepswerf in Antwerpen op transport naar Berendrecht te wachten. Uit veiligheidsover wegingen komen aan weerszij den van de nieuwe sluis twee deuren, elk 69 meter lang, 23 meter hoog en tien meter breed. Om de toegangsgeul van de Schelde naar de sluizen goed begaanbaar te maken, is het noodzakelijk de bestaande kaaimuur en pier te verwijde ren. Actievoerende woonwagenbewoners voor het gemeentehuis. Van onze verslaggever AARDENBURG - De drie kampeerwagens die vrijdag door hun bewoners voor het Aardenburgse gemeente huis werden geparkeerd, zijn gistermiddag onder po- litiedwang terug naar het woonwagencentrum ge sleept. De politie heeft daarbij twee personen aangehouden. Eentje omdat hij het bevel om te ver trekken aan zijn laars lapte. Een tweede omdat daarvoor al een arrestatiebevel van de offi cier van justitie lag voor een andere zaak. Hoewel de woonwagenbewo ners eerder op de dag hadden verzekerd het desnoods op een knokpartij te willen laten aan komen, bleef het uiteindelijk bij wat verbaal geweld. Bij de politie-actie werden zes agen ten ingezet. De woonwagengezinnen ont vluchtten vrijdagmiddag het Aardenburgse woonwagen kamp, omdat ze het centrum bij storm nog steeds onveilig vinden. Na lang praten is er wel een schutting neergezet, maar die voldoet volgens de be woners niet. Vrijdag kondigden ze aan niet voor het gemeente huis te zullen vertrekken zo lang er geen oplossing is. Het verzoek om te worden voorzien van water en electri- citeit werd door burgemeester De gewraakte schutting. Met deuk. FOTO'S WIMKOOYMAN E. Jongmans resoluut afgewe zen. De burgervader hoopte daarmee het actiemoreel te on dergraven, maar rekende bui ten de buurman. Oud-burge meester Lockefeer bood de bi- vakkeerders spontaan water en stroom aan. „Niet verstandig van hem", aldus Jongmans za terdag. „Dat maakt het er be stuurlijk voor ons niet gemak kelijker op". Burgemeester en wethouders besloten zaterdag niet op te treden, zolang er een flinke wind stond. Die was zondag ochtend grotendeels gaan lig gen en om half tien stond de politie bij de woonwagenbewo ners op het matje. „Voor ons was de maat toen vol", aldus de burgemeester gisteren. „Bo vendien begon het er een rom meltje te worden. Overal etens resten en ander afval. Ze moe ten zich net als andere burgers aan de regels houden". Aan het bevel om voor half elf de biezen te pakken werd geen gehoor gegeven. Een nieuw ul timatum liep om twee uur af. Toen de gezinnen nog steeds geen aanstalten maakten om te vertrekken besloten B en W het hele gezelschap te laten weg slepen. Daarmee is het pro bleem echter nog lang niet op gelost. Volgens Van Schaik komen de bewoners juist door hun on vrede met de locatie bij het minste of geringste in actie. „Maar van de andere kant zijn ze zelf niet bereid om bijvoor beeld hun wagens te veranke ren of zelf iets aan die schut ting te doen. Bij mij is vanacht de schutting ook omgewaaid, maar daarvoor hoef ik ook niet bij de burgemeester aan te kloppen. Op andere centra waait het ook en daar hebben de bewoners nog nooit gepiept". Volgens de voorzitter is het de bedoeling dat dit vooijaar de schutting wordt verhoogd. Bo vendien wordt in overleg met het waterschap de mogelijk heid van beplanting bekeken. Burgemeester Jongmans wil ook best nog eens over de kwestie praten. „Maar", zegt hij, „het woonwagenschap is de eerste verantwoordelijke". Hij geeft toe dat het centrum in derdaad op een windgevoelige locatie staat. „Maar de huidige schutting geeft prima bescher ming. Los daarvan kunnen we niet toestaan dat de gemeente op deze manier onder druk wordt gezet". De woonwagenbewoners be- grijpen er inmiddels niets meer van. „Iedereen geeft toe dat die locatie slecht is", zegt woord voerder R. Caes. „Maar nie mand doet wat. Ik weet ook wel dat bij storm een woonwagen meer wankelt dan een huis. Maar dit is onhoudbaar. Ver ankeren? Als ik mijn wagen veranker en de wind komt er onder, dan breekt hij dwars doormidden. We blijven erbij. De enige oplossing is een be tonnen schutting". Van onze verslaggever AXEL - De traditionele optocht tijdens konin ginnedag in Axel is van het programma ge schrapt. De stichting Oranjeviering heeft in een gesprek met de Axelse scholen begrepen dat het voor de scho len en ouders een te zware klus wordt om ieder jaar een aantal wagens te bouwen. Gedacht wordt nu aan de mogelijkheid om de op tocht om de vijf jaar door de straten te laten trekken. Op 30 april staat in en rond de Noordstraat wel een rommelmarkt gepland. Van 14 tot 17 uur. Het streek- centrum speelt er op in door in de winkelstraat gezel lige muziek ten gehore te brengen. In Molenstraat kan met het aloude gaaibolspel beoefenen. Dweilband De Bareelen uit Hulst luistert de festiviteiten op. Van 19 tot 20.30 uur komt de Oranjeviering met iets nieuws op de proppen. Toch een optocht, maar dan van allerlei fietsea Gekroond met crèpepapier, aan elkaar gelast, met vierkante of ovale wielen, met kar retjes erachter, alles is mogelijk. Voor de beste knut selaars heeft de Axelse VW prijzen beschikbaar ge steld. KLOOSTERZANDE - De schooljeugd in de gemeente Hontenisse zal zich voortaan bij ieder glas prik herinneren dat in 1987 het gouden huwe lijksjubileum van prinses Ju liana en prins Bernhard is ge vierd. Ter herinnering aan dit feest krijgt ieder kind een drinkbe ker als souvenir. Het cadeautje kost de gemeente 1.750 gulden. Van onze correspondente MIDDELBURG - Overeen komstig de eis zijn de Vlis- singers J. B. (24) en M. W. (18) vrijdag door de recht bank in Middelburg veroor deeld tot gevangenisstraf fen van respectievelijk vijf en drie maanden. Bovendien zal B. ook nog de vijf maanden moeten uitzitten die hem bij een vorig vonnis voorwaardelijk werden opge legd. Het tweetal stond veer tien dagen geleden terecht om dat zij in de nacht van 15 okto ber gepoogd hadden twee fiet sers onder bedreiging met een mes en een bandelichter geld af te persen. B. en zijn maat zaten bij die gelegenheid op een brommer, die zij vlak voor de fietsende mannen hadden ge posteerd. De Middelburgers P. Ie D. (27) en C. M. (31) zijn vrijdag veroordeeld tot gevangenis straffen van respectievelijk ze ven maanden en vier maanden, waarvan de helft voorwaarde lijk. De Middelburgers stonden twee weken geleden terecht op beschuldiging van inbraak in een bungalow in Veere op 1 no vember, waarbij voor enkele tienduizenden guldens aan waardevolle spullen werden buitgemaakt. Le D. had zich bovendien schuldig gemaakt aan diefstal van vier autowie- len en twee aanhangwagens. Van onze verslaggever Van onze verslaggever TERNEUZEN - De AA-werkgroep (Anonieme Alcoholis ten) Terneuzen vindt dat pastoor Janssen van Sluis geen bijeenkomsten op touw mag zetten onder de vlag van de AA. In een, uiteraard anonieme, brief stelt de werkgroep dat het gebruik van de naam AA door iemand die geen alcoholist is een zekere misleiding kan ver oorzaken. Door naar buiten op te treden als contactpersoon, zo meent de werkgroep, schaadt de pastoor de anonimiteit. De Terneuzense werkgroep distantieert zich nadrukkelijk van het Sluise initiatief en be roept zich daarbij op een van de zogenaamde tradities van de AA. Die stelt dat een AA groep nooit enig verwant initiatief of enige buiten hem om opgezette actie tot de zijne moet maken, financieren of er de naam AA aan verlenen. Dit om te voor komen dat perikelen rond geld, eigendom en prestige de groep van het hoofddoel zou afleiden. Voorts, zo gaat de werkgroep verder, staat de AA los van alle kerken, sekten, politieke par tijen, organisaties en instellin gen. „Ons voornaamste doel is nuchter te blijven en andere al coholisten te helpen nuchter heid te verwerven". Ook over publiciteit heeft de AA een eigen gedragslijn, namelijk steeds de persoonlijke anoni miteit bewaren. Het feit dat de Sluise pastoor met zijn initia tief naar buiten treedt, is daar mee in strijd en staat, zo stelt de werkgroep met kiem, los van de AA. Van onze verslaggever HANSWEERT - Het ber gingsbedrijf Polderman uit Hansweert is er zondagoch tend in geslaagd de vrijdag gezonken duwboot Gelria te lichten en naar de scheeps werf in Hansweert te bren gen. Zaterdag kon het karwei niet aangepakt worden vanwege het stormachtige weer. Het was een gelukje dat de duwboot dicht naar de wal kon worden gesleept. Daardoor was het mo gelijk het schip met twee grote pompboten leeg te pompen. Had de duwboot verder in het water gelegen, dan had er een bok aan te pas moeten komen. KLOOSTERZANDE - De PZEM is van plan nog eens 63 woningen in de gemeente Hontenisse op het aardgasnet aan te sluiten. Het gaat om huizen aan de Koningsdijk, Zuiddijk, Rummers- dijkstraat, Dijk van de Klein Hengstdijkpolder, Plevierstraat, Plattedijk, Hooglandsedijk, Kerklaan, Zoutlandsedijk, Langeweg en Polderdijk. De PZEM heeft bij de gemeente voor 51 huizen aangeklopt om een bijdrage van maximaal 500 gulden per aan te sluiten woning. Een paar jaar geleden besloot de gemeenteraad dat bedrag voor iedere nieuwe gasaansluiting op tafel te leggen. Tenminste, als het gaat om een permanent bewoond huis en onder de voor waarde dat op de aansluitkosten eerst een eigen bijdrage van 500 gulden van de eigenaar of bewoner en een bijdrage van de PZEM van 2000 gulden in mindering wordt gebracht. In het nieuwe pak ket aansluitingen zitten 12 vakantiewoningen, waarvoor dus geen gemeentelijke bijdrage komt. Daarmee komen de kosten voor de gemeente in totaal op 25.500 gulden.

de Stem | 1987 | | pagina 7