De afvalrace TENTOO WERK SOCIAAL RECHERCHEUR MOET PASSEN IN RECHTVAARDIG SYSTEEM DE STEM EXTRA OP MAANDAG 30 MAART 1987 EEN MAN die in het achtertuintje van een woning ligt te loeren en de tandenborstels in de badkamer probeert te tellen. Prioriteiten Uitfilteren Eigen salaris Normaliseren MEDISCHE RUBRIEK Aids Studiebonnen Kunst in de buurt Lage opkomst Reeën DE STEM EXTRA Taxi's Mr. Crispin Casimiers Huize 'Oldenbarneveldt' Houttuynengracht 212 Amsterdam-Oost PC33 ANTWERPEN - „Een om de darmen schoon de ergste verschijnse te bestrijden. Een ondf is biezonder heilzaam Hoe krachtiger de go het bad." T48 'Ik kom niet op privéterrein' Niet iedere dag geeft de rijksoverheid de gemeenten een presentje. Laat staan dat ministers gemeente-ambtenaren volledig subsidiëren. Toch heeft minister De Graaf van Sociale Zaken en Werkgelegenheid laten weten, dat hij 80.000 gulden per sociaal rechercheur beschikbaar stelt. Zo kan het aantal speciale opsporingsambtenaren bij gemeentelijke sociale diensten stijgen van een kleine tweehonderd tot ruim ze venhonderd. Deze uitbreiding kost De Graaf zo'n 55 miljoen. Maar de verwachting is dat de rechercheurs in een paar jaar zo veel fraude op het spoor komen dat ze daarmee een mil jard gulden terugverdienen. De Vereniging van Neder landse Gemeenten heeft stevige kritiék geuit op het voorstel. Is er wel werk voor die rechercheurs? Wat is een sociaal rechercheur en wat bezielt iemand om dat werk te doen. Verslaggever Eugène Leenders zocht in Gennep sociaal rechercheur Maarten Kleijn op. Dat is het beeld dat men sen van een sociaal recher cheur hebben. Een gefrusteerde opsporings ambtenaar die er op uit is om pas gescheiden vrouwtjes, die net een nieuwe vriend hebben, van fraude te betichten. Sociaal rechercheur Maarten Kleijn (30) zit achterover in zijn stoel in het kantoor van de so ciale dienst in Gennep. Hij lacht, maar niet var) harte. Daarvoor gaat zijn beroep hem teveel aan het hart De twee tandenborstels daar is de sociaal rechercheur be kend mee geworden. Vond een opsporingsambtenaar twee ge bruikte tandenborstels in de woning van een alleenstande vrouw, dan was het bewijs van samenwoning zo goed als rond. „Misschien", zegt Kleijn „heel misschien is dat in het verleden wel eens gebeurt Nu kan zoiets niet meer. Maar raak dat beeldmerk maar eens kwijt. Het is absoluut bezijden de waarheid. Onze opspo ringstactieken zijn niet anders dan die van de politie. Ik doe dit werk nu tien maanden, maar ik ben nog nooit op het privéterrein van iemand ge weest Zelf zou ik het toch ook niet willen dat iemand door mijn brievenbus staat te glu- rea" Maarten Kleijn koos ruim der tien jaar geleden voor een car rière bij de rijkspolitie. Na 12% jaar in Huissen gewerkt te hebben nam hij ontslag en werd sociaal rechercheur. De belangrijkste reden? Kleijn: „De doorstromingsmo gelijkheden bij de rijkspolitie worden steeds slechter. In mijn politietijd hield ik me al bezig met fraude-onderzoeken. Dat soort recherchewerk boeide me enorm. Verleden jaar zochten de gemeenten Mook-Midde- laar, Gennep en Bergen een so ciaal rechercheur. Op die baan heb ik met succes gesollici teerd." Deze week begint hij aan zijn honderste onderzoek. Zijn rayon telt 1.500 uitkeringsge- rechtigdea Kleijn: „Ik kan het werk niet aan, moet prioritei ten stellen. Maar dat wil niet zeggen dat ik de voorstellen van De Graaf zomaar toejuich. Het doel moet natuurlijk wel de fraudebestrijding blijven en niet het wegwerken van tekor ten op de begroting. Soms krijg ik het vage gevoel dat het laat ste wel eens belangrijker wordt gevonden. Het instituut sociale recherche ineens van twee- op zevenhonderd man brengen vraagt om moeilijkheden." „Een gefrustreerde opsporingsambtenaar die erop uit is om gescheiden vrouwtjes, die net een nieuwe vriend hebben, van fraude te betichten?".. Wat doet een sociaal recher cheur nu precies? Maarten Kleijn is de enige rechercheur van de intergemeentelijke so ciale dienst van de drie ge meenten. Hij is verantwoor ding schuldig aan de directeur van de sociale dienst en valt strafwettelijk rechtstreeks on der de officier van justitie. Het werk wordt hem aange dragen. Daar hoeft Kleijn niets aan te doen. Telefoontjes en brieven, al dan niet anoniem, komen dagelijks binnen. Kleijn selecteert ze zorgvuldig. Filtert de jaloezie en haat-en-nijd er uit en bekijkt welke zaken een onderzoek waard zijn. Overlegt vervolgens met zijn directeur welke zaken het eerst aange pakt moeten worden en gaat dan aan de slag. Via de sociale dienst wordt informatie ingewonnen bij uit keringsinstanties, belasting en andere instellingen, terwijl de sociaal rechercheur op pad gaat Zijn werk bestaat voor het grootste deel uit observe ren. Kijken waar zijn cliënten zich ophouden en wat ze doen. Het meeste werk heeft Kleijn met zwartwerkers; voorname lijk veroorzaakt door het feit dat Gennep, Mook en Bergen dicht bij de grens liggen. Heeft Kleijn voldoende fei ten verzameld wordt de 'cliënt' uitgenodigd voor een gesprek. Altijd op het politiebureau in zijn woonplaats, nooit bij de so ciale dienst Kleijn: „Ik confronteer de mensen gewoon met de feiten. Meestal ontstaat dan een ge sprek waarin ik ze wijs op de gevolgen van de fraude." In veel gevallen wordt via de tussenkomst van Kleijn een te rugbetalingsregeling getroffen. In ernstige gevallen komt het tot een proces-verbaal en wordt de zaak aan de rechter voorgelegd. De laatste zware klus van Kleijn? „Een man wilde per se geen bijstandsuitkering, omdat hij een eigen huis had. Hij liet zich bij een bedrijf op de loon lijst zetten. Hij maakte zelf het bedrijf zijn salaris over, dat een weekje later keurig op zijn bankrekening werd gestort. Natuurlijk kreeg de directie ook nog wat betaald. Na een jaar werd de man 'ontslagen' en kwam had in aanmerking voor een half jaar WW en twee jaar een werke loosheidsuitkering. Dat is op zettelijk frauderen en daarvoor is proces-verbaal opgemaakt. De man had ten onrechte 65.000 gulden uitkering opgestreken." Nog even terug naar de econo mische eenheid. Het samenwo- FOTOARCHIEFAUD1 nen. Kleijn: „Gelukkig is de wet sinds 1 januari veel duide lijker. Zowel voor de cliënt als de rechercheur. Grofweg wordt nu onder samenwonen een huishouding samen voeren verstaan en dat is heel wat an ders dan twee tandenborstels in de badkamer. Financieel moet de man of vrouw dus deelnemen aan de huishouding van zijn partner. Dat is voor ons misschien wat moeilijker te bewijzen, maar het is darrdor wel een stuk duidelijker komen te liggen." Helpen zevenhonderd sociaal rechercheurs de steunfraude uit de wereld? Kleijn: „Nee. Net als criminalteit zullen we ook met fraude moeten leven. Uitroeien is niet mogelijk. Dat zou een heksenjacht betekenen en dan is het middel erger dan de kwaal. Ik zie het tot mijn taak om te proberen het pro bleem te normaliseren." Door Jan Paalman De volgende zin tref je steevast aan in elk me disch artikel over afval len. „Dikke mensen houden meestal met de behandeling op. Degenen die zich wel la ten behandelen vallen meestal niet af; en degenen die wel afvallen komen meestal weer op hun oude gewicht terug". Wie dit ge zegd heeft is niet duidelijk -het citaat wordt dan eens aan Stunkard toegeschreven en dan weer aan Stuart en Davies maar aan de bood schap twijfeit.tot op heden niemand: er bestaat geen en kel middel om af te vallen, en als het helpt, dan helpt het maar evea Gelukkig zijn eigenlijk maar weinig mensen echt te zwaar, strikt medisch gezien dan. Maar daar begint de grote verwarring, want wat is precies medisch te dik? Dat kunt u zelf berekenen met de zogeheten Quetelet Index: (gewicht in kilo's) gedeeld door (lengte in meters-maal- lengte in meters). Die index mag niet groter zijn dan 27. U mag dus maximaal -27 maal lengte maal lengte- wegea Helaas, helaas, was het maar zo eenvoudig. Andere des kundigen vinden dat bij vrouwen de Q. Index niet groter mag zijn dan 23,8 en bij mannen niet groter dan 25. Bovendien schijnt een beetje overgewicht niet scha delijk te zijn, al weet nie mand precies waar de grens ligt tussen een beetje, en een beetje teveel. Echt veel over gewicht -daar is iedereen het wel over eens- verlaagt de levenskansen. Volgens de Duitse internist prof. dr. dr. Berger (ik pak maar een wil lekeurige deskundige) is dat bij 8 tot 10 procent van de be volking het geval. Afvallen zou hen goed doen, al weet niemand hoe je dat zou moeten aanpakken. De wanhoop van deze men sen wordt geëvenaard door de wanhoop van de behande- lende artsen: ze hebben krasse methodes uitgedacht. In het Engelse medische vak blad de Lancet kon je lezen hoe ene Rodgers bij 17 men sen de bovenkaak met een staaldraad aan de onderkaak vastnaaide. Vijf van hen hielden er voortijdig mee op (twee ongelukkigen knipten zelf de draad door), de rest viel behoorlijk af maar kwa men later ('zoals verwacht') weer uit op hun oude ge wicht Nog drastischer is het ope ratief weghalen van een stuk maag of dunne darm. Een be handeling voor de echt wan- hopigen. Je valt er wel van af, al moet je een niet meer te herstellen ontsporing van de spijsvertering op de koop toe nemen. Daarbij is de zeer omstreden operatie niet al tijd ongevaarlijk. Een overzicht van de afde ling middeltjes en diëten stemt je nauwelijks vrolij ker. Meestal hebben ze een carrière als een vuurpijl: een hevige knal in de damesbla den en dan stilte alom. Wie herinnert zich nog Dr. Vos' Brooddiëet, hét afslan- knieuwlje van 1984? De enige serieuze middelen zijn Equi- line en Modifast, ook wel be kend als het 'laatste kans' diëet, en het eetlus tram mende Kataline, Ponderal en Teronac. Maar ook daar is wat mee loos. In 1983 verbaasde de toen malige staatssecretaris Van der Reijden (wat mis ik die man) de medische wereld met 'zijn uitspraak dat het 'laatste kans' diëet gevaarlijk zou zijn: in Amerika vielen door het diëet 60 doden. Door de extreem lage voedings waarde van het diëet zou het lichaam zijn eigen eiwitten (de hartspier o.a.) gaan aan spreken. De Gezondheids raad moest dat van de staats maar eens uitzoeken. Weina 'Gezonde dikke mensen' (geen diabetes, geen ziekten aan hart, vaat, nier of lever) kunnen deze diëten zonder gevaar 4 tot 6 weken gebrui ken. Maar het is niet geschikt voor mensen die een paar pondjes boven hun gewicht zitten en de Raad is „over het succes op langere termijn niet optimistisch". Resten de eetlus trem- mende middelen. De meeste mensen willen afvallen 'voor de mooi' en niet om medische redenen: per jaar komt een op de tien Nederlanders op dat idee. De meeste huisart sen zijn dan desgevraagd be reid om eetlustremmende middelen voor te schrijven als Kataline, Ponderal of Te ronac. Leggen die middelen gewicht in de schaal? Inter nist O. Cluysenaer en apo theker M. Tjoeng vlooiden de medische literatuur na op zoek naar gegevens en deden een eigen bescheiden onder zoekje. Het verhaal wordt eentonig. De middelen helpen beter dan een foppil, dat wel, maar na staken van de kuur is het resultaat snel verdwe nen. Daarbij is de gewichts daling medisch gezien niet interessant, zodat de kuur al leen iets kan betekenen „voor mensen die -doorgaans om weinig gewichtige redenen - er een bepaalde periode wat aantrekkelijker willen uit zien". Huwelijksreispillen dus. Elk pondje komt door het mondje -het duo zegt het wat ingewikkelder, maar daar komt het op neer. Eten is gedrag, en vraatzucht, al dus onze Nationale Psycho loog prof. Piet Vroon „is niets anders dan een gewoonte, uitgelokt door de aanblik van voedsel en de smaak daar van". Men heeft heel lang de illusie gehad dat eetlus trem mende middelen het eetge drag van de mensen zou ver anderen. Dat blijkt niet zo te zijn. Wie wil afvallen heeft een fikse wilskracht nodig en geen pilletje. De laatste tijd loopt men vrijwel overal in de wereld te hoop over de ziekte aids. Door Jean-Marie Lustiger, de aartsbisschop van Parijs, is aids al vergeleken met de epidemische ziekte de pest uit vroegere tijden, waaraan miljoenen mensen stierven. God heeft de mens een vrije wil gegeven, waardoor het kwaad dikwijls zichzelf straft. Als hij zich losbandig gedraagt, loopt hij risico's en snijdt hij dus in eigen vlees. De aids-plaag is natuur lijk even bar en boos als een oorlog, maar de mens heeft die zelf ontketend. En nu maar reclame maken voor condooms om het vrolijke leventje ongestraft te kun nen voortzetten. Als in een tweede zondeval hebben wij mensen Hem afgewezen. Gods liefde echter laat zich niet verslaan! Jezus, Gods mensgeworden liefde, gaat tot het uiterste: Hij geeft Zijn leven prijs om ons te redden uit de godverlaten woestijn, die wij door ons liefdeloze egoïsme van Zijn paradijs gemaakt hebben! Jezus' Geest, die voort leeft in Zijn kerk, drijft ons na het carnaval de boetetijd van veertig dagen in, opdat wij door meer toeleg op het gebed een grotere aandacht voor de liefde tot de naasten en het ontberen van stoffe lijke genoegens bevrijd wor den van al onze verslavin gen en zo met een gezuiverd hart Pasen, het feest van onze verlossing kunnen vie ren. Oosterhout, H. Hoegen Die minister Deetman toch. Nooit te beroerd om met een origineel idee op de proppen te komen. Nu wil hij het on derwijs weer op de bon gaan doen. Het plan luidt als volgt: Geef iedere student een bonnenboekje waarmee hij of zij op het gewenste moment een kilo studie of een mud herscholing kan aanschaffen. Bij één soort Nederlander zal het plan in ieder geval in goede aarde vallen, nl: de vervalser. Frauderen zit ons in het bloed Je kunt er vermogen der mee worden dan de eer ste de beste specialist. Het bonnenboekje betekent na tuurlijk een uitbreiding van de fraudemogelijkhedea Hooggenoteerd zal een bon herscholing kamerlid ko men te staan, en een studie bon kernfysica is op zichzelf al meer waard dan een stu diebon Sociologie. De student zelf zal er wel niet blij mee zijn. Wie tezij- nertijd wil doorstuderen zal dus eerst moeten uitzoeken in welke stad die studie nog niet is opgeheven, om zich daarna te vervoegen bij de vervalser om een voordelig bonnenboekje aan te schaf fen. Studeren wordt er niet eenvoudiger op. De Tweede Kamer zou er verstandig aan doen de minister te ad viseren zijn schoolgeld te rug te halen. Desnoods maakt men voor de minister een uitzondering door hem de beschikking te geven over een éénmalig uitgege ven studiestrippenkaart voor een cursus bijscholing minister. Roosendaal, JaapPleij Een compliment voor de ini tiatiefnemer van het Kunst- projekt. Het werk van Nienke is prachtig, ben be nieuwd naar de andere. Dorst, Y. Enting-Bakker Op 20 maart 1987 schreef Toon Kloet in zijn veel gele zen 'Ondertoon', dat er bij de Statenverkiezingen van 18 maart 1987 in Brabant 612.793 kiezers zijn wegge bleven. Dit aantal zal nog wel groter worden in de toe komst, omdat de kiezers steeds meer in de gaten krijgen voor de gek te wor den gehouden door de poli tieke kopstukken in de Tweede Kamer. Drie voorbeelden: 1. Ka merverkiezingen mei 1986, grote winst CDA/PvdA, groot verlies WD. Een schooljongen van 12 jaar zou zeggen: De wil van de kie zers is coalitie CDA/PvdA. Nee zegt het CDA, de wil van de kiezers is coalitie CDA/WD. 2. Weken voor de verkiezingen beloven De Korte en Voorhoeve in de zalen van alles. De belasting en sociale premies moeten met spoed omlaag. En dan komt er een debat, waar dat waar gemaakt kan worden. En dan houden ze hun sm. dicht. 3. In datzelfde debat wil PvdA weer de koppeling aanbrengen tussen lonen en uitkeringen zodat wij uitke ringsgerechtigden iets van de welvaart kunnen meene men. De Tweede Kamer zei nee. Maar... één koppeling wordt wel tot stand ge bracht tussen de wedde van dienstplichtige militairen en beroeps. Kosten 14 miljoen per jaar. Maar voor ons die het land mee opgebouwd hebben en vele lange jaren gewerkt hebben kon dit niet. De boosheid daarover hebben de kiezers laten blij ken. De Vries, Voorhoeve, Kok en Van Mierlo. Dit spel mag niet meer geslikt wor den. De kiezers willen niet meer bedonderd worden door Den Haag. Roosendaal, G. Knappens Wij vinden het stom dat er van die reeën maar een klein stukje in de krant komt te staan (artikel van 24 maart over reeën Stap horst). Wij vind het heel be langrijk nieuws. En dat zul len alle goede dierenvrien den ook vinden, denken wij. O ja, wat wij ook wilden vragen: wie moest er voor die reeën zorgen? Normaal sterven er zo'n 14 tot en met 20. Waarom nu dan 70? Dan moet die verzorger toch wel weg geweest zijn? Moerdijk, Groep 5,6,7 en 8 van OBS 'De Klimroos' De argeloze reiziger die in een van de Amerikaanse mil joenensteden het vliegveld of het station verlaat, denkt nog steeds goed en comforta bel uit te zijn als hij een taxi neemt. Die immers brengt hem langs de kor- ste weg naar de plaats van bestem ming. Als die argeloze reiziger allang niet meer on derweg is geweest, gaat hij er wellicht nog steeds van uit dat met de taxi-chauffeur een aardig praatje te maken valt over de politiek, de sport en allerhand stedelijke intriges. Immers, de cabbie - zoals hij in de VS wordt genoemd - is al tijd de belangrijkste nieuwsbron van het grootstedelijk leven ge weest. Hij wist alles en zat niet voor een gat gevangen. En zijn gevatheid en welbespraaktheid waren spreekwoordelijk. Maar de argeloze reiziger komt bedrogen uit. De cabbie - meestal een groezelige, moege werkte en nauwelijks Engels sprekende man uit een ver en vreemd land - vraagt de reiziger waar hij naar toe moet. De reizi ger noemt opgewekt het adres. De cabbie wil vervolgens weten in welke wijk dat is. Dan vraagt hij over welke grote doorgangsg- weg die wijk het gemakkelijkst te bereiken is. Tenslotte wordt met behulp van vele stadsplat tegronden en veel gebarentaal vastgesteld waar de reiziger we zen moet. Is de reiziger thuis in de stad, dan ziet hij zich meestal genoodzaakt de cabbie voortdu rend te instrueren en hem prak tisch naar zijn eindbestemming toe te praten. En dat alles ge beurt dan in een wankel, versle ten automobiel dat rammelt en kreunt en waarvan het motorge luid nog het beste met een ver sleten rommelpot te vergelijken is. Het leger taxi-chauffeurs in steden als New York, Washing ton, Dallas, Chicago, Los Ange les en Miami bestaat voor meer dan drie-kwart uit emigranten. Hun gemiddelde leeftijd is 33 jaar. Dat de emigranten het Ame rikaanse taxibedrijf grotendeels domineren is te wijten aan het feit dat de arbeidsomstandighe den zeer slecht zijn. De taxi chauffeur is niet meer in dienst van het taxibedrijf, zoals dat vroeger het geval was, maar sluit een soort lease-contract af met de taximaatschappij. Hij telt per dag tussen de 75 en 100 dollar neer voor de wagen waarmee hij op pad wordt gestuurd. Hij moet lang en intensief werken in een verkeer dat vooral in de bin nensteden een complete anar chie is geworden. De cabbie brengt vele kostbare uren in files door. Hij doet zijn uiterste best om allerlei opstoppingen te ont wijken en hij vloekt en claxo- neert zich zo goed en zo kwaad als het kan door de chaos heen. Als het hem tegenzit verdient hij op een dag net genoeg om d« lease te kunnen betalen. Door Jo Wijnen In New York is sprake van een soort permanente arbeids onrust. Toen het vorig jaar mil. joenen mensen naar de stad trokken om de heringebruik- name van het vrijheidsbeeld tt vieren, dreigden de 30.000 taxi chauffeurs in staking te gaan. Dankzij het ingrijpen van het stadsbestuur kon die ramp op het nippertje worden gekomen. Het emge dat de cabbies met hun actie hebben bereikt, is dat het grote publiek zich bewust is geworden van de vaak ellendige omstandigheden waaronder ze hun laagbetaalde werk moeten doen. De stedelijke autoriteiten stoeien voorts met het plan de taxi-tarieven met meer dan 20 procent te verhogen. Dat tot he vige protesten van het pubhei leiden dat weliswaar allerminst over de service te spreken is, maar dat tegelijkertijd behept is met een moeilijk te genezen taxi-verslaving. Badkoetsen bepalen nog De BESTE CRISPIN, In de hoop mijn smart te kunnen halveren door hem te delen met jou laat ik je hierbij weten dat ik nu kinds aan het worden ben. Het bewijs ligt opgesloten in mijn gebruik van het woord dat ze hier vermom men tot 'incipiënte demen tia senilis', m.a.w. je moet kinds zijn om dat woord te gebruiken. Ik ben het en lig er niet van wakker. Ik vind 97 een mooie leeftijd om je kinderjaren nog eens over te doen. to start your se cond childhood as Old Bernhard used to say. Wakker liggen doet hier het personeel dat er op moet toezien dat wij niet met lu cifer spelen en in de para- plubakken pissen. Waar ik wel meezit zijn die korte perioden van terugkeer naar de vroegere helder heid des geestes. Ik word dan het slachtof fer van de zinsbegoocheling dat ik nog volledig compos mentis ben. Ik ga dan weer aan de schrijfmachine ziten om literatuur toe te voegen aan de vaderlandse letter kunde of een brief te schrij ven aan Prins Bernhard. So what? Hoor ik jou mompe len. Zal ik je uitleggen. Ik weet nooit precies, ik bedoel ben mij er niet van bewust dat die helderheid des gees tes weer aan het wegebben is. Dat zie ik pas als het te laat is aan de gezichten om mij heen. Als de lui waar ik mee sta te praten zich be ginnen in te spannen om hun gelaat in de plooi te houden, dan is 't zo ver. Dan sta ik weer door te slaan als een strontvink, zoals het Bargoens Woordenboek die warpraat zo aardig weet te omschrijven. Engelse bezoekers spreek ik dan aan in het neder- lands en het personeel hier in het engels. Ook krijg ik dan bezoek van wild vreemde figuren die mij aanspreken bij mijn voor naam. Vorige week zondag was het helemaal mooi. Toen kwam er een buikige platschedel in gezelschap van twee jonge meiden mijn kamer binnenwande len en noemde mij hard nekkig vader. De mollige madammen in carnaval spakjes had hij zo ver ge kregen dat ze opa tegen mij zeiden. Een vent van niks die maar door bleef blaten over de vut van zijn pen- sioengerechtigheid of zo iets warrigs. Stultifying bo re, you know en ik ver trouwde hem voor geen cent. Leek mij er eenfje van de Binnenlandse Veiligheids dienst, zo niet CIA. For I found out that the whole joint here is bugged, from the John to my wheelchair. They think I don't know but you can't fool an old schoolmaster. Ik heb ze door en het moet afgelopen zijn of ik stuur ze allemaal de klas uit, recht naar rector. Wie denken ze wel dat ze voor hebben? Mathu- salem,'zeker! Ik ben dan wel kinds maar heb al lang door dat het personeel hier onder elkaar Russisch spreekt Gisteren riep ik expres hard tegen de witjas die mijn rolstoel duwt: „Ja njè znajoe, Koekoeroesjnjiek'. Er keken er 4 gelijk om Amateur mollen ook nog- Maar lang zal 't niet meer duren, Old Horse. Ik heb kilo trotyl verstopt in het ketelhuis en als ze gaan sto ken volgende week dan gaat het van Big Bang, Bob's your uncle! Je le het wel in jouw geliefde Maasbode. Doe de groeten aan K rius van der Lubbe en i hem dat Hitier het niet lang meer maakt. De invasie rs nu een kwestie van dag1 Till then keep your pucker up, Crispy, and remember what Ariel advised Prin« Ferndinand in The Tem pest: 'Where the bee fucks, there fuck I'. Sincerely Yours, JOHN O'MILL Door Frans E Er aajn tijden geweest gepraat moesten worden, vijand van de mens; wat< natuurlijk dat velen met volstonden. Kom er nu schuimer heeft 's zomers strandwandeling is op et plek mogelijk - precies op Die toenemende waardering van zee en strand, en dan vooral de gevolgen ervan voor de Noordzeekust, zijn het on derwerp van 'Met zicht op zee', een tentoonstelling die twee honderd jaar bouwen aan de kust (in Nederland, België en West Duitsland) schitterend in beeld brengt En dat van de kleinste strandstoel tot het grootste badhotel. Het is allemaal hard ge gaan, want nog maar twee honderd jaar geleden was er langs de stranden landin waarts weinig méér te zien dan de bekende, maar nu al tamelijk schaarse blanke top der duinen. Hier en daar een vuurtoren of andere uitkijk post voor de scheepvaart, en soms - ver weg- een kerkto ren. Maar aan het eind van de achttiende eeuw verbreedde de belangstelling voor de zee zich. Artsen schreven er magi sche krachten aan toe, kunste naars wijdden er schilderijen aan en per koets begaven de eerste waaghalzen zich in zee. Her en der verrezen badhui zen (later badhotels), waarin Door Cölin S LONDEN - Laten we de fe zetten. Elk jaar bepaalt de opnieuw hoeveel kangoeroe den. Vorig jaar waren dat beschermers menen echter schoots overschreden werd en 6 miljoen kangoeroes zijl In 1981 onderzocht de W mission of er sprake van w hamburgerindustrie kango plaats van rundvlees. De p* in en Woodwards bevindii tamtam gepubliceerd. Ni schuldig bevonden en er w dernomen om iets te doen a. Veel van het vlees van de goeroes is bestemd voor maar er komt ook een gro: dmgsmiddelen voor de me brengt een groot risico me vaak voorkomt dat kangoei de salmonella-bacterie. In vermoeden dat het vlees ill m salamiworsten en snelle Iemand die graag wil we smaakt, kan een kangoeroe het.Hilton hotel in Adelaid beesten alleen maar voor h den dat is eigenlijk maar huid is het meest waardevo we terug in haardkleedjes sens en jassen. De voorpot als flesopeners en het hoo wandversiering. Voor een bontjas moetje op de luchtf Er bestaan geen kangoer ren worden gewoon in waarbij vooral de grotere bet moeten ontgelden. Dat c wng drastisch inperkt ms «•oblematisch is het feit dl fb snel vermenigvuldigen, babykangoeroes bedraagt 1 JJouwljesdier baart slecht Zoals bekend draagt zij m haar buidel met zich mee °m op eigen poten te staan

de Stem | 1987 | | pagina 4